HAAST MET SUBSIDIES VOOR KINDERCRÈCHES Oost-Groningen krijgt zijn 'plan PvdA wil debat over begrotingsgat Nationale Raad aan CRM: VESTIGING VAN INDUSTRIE IN WESTEN REMMEN HOUDERS VAN PLUIMVEE BOOS OP LARDINOIS Personeel in actie voor zijn directeur Minister Witteveen zou 1600 miljoen tekort komen KAMERLID WIL ECHT GOUDEN MEDAILLES Kabinet De Jong doet toezeggingen voor nieuwe regering Ten behoeve van Noorden wil ARP „Chili steeds meer communistische politiestaat" 601 sle staatsloterij COMPROMIS IN CONFLICT BIJ POLITIE OP ANTILLEN Advies deelneming deeltjesversneller De financiële bijdrage van de overheid is volgens de nationale raad vooral noodzakelijk om kwalitatief verantwoorde opvangmogelijkhede- len te krijgen en om het iedereen financieel) mogelijk te maken van de diensten gebruik te maken. De raad wil voor ouders voldoende keu zemogelijkheid en is vanwege het ge vaar van te sterke bedrijfsbinding tegen te grote stimulans voor „be- drijfscrèches." Met de gezinsraad, de werkge meenschap kindercentra en de vere niging van Nederlandse gemeenten, ontving de nationale raad medio mei 1970 van de staatssecretaris van CRM het verzoek advies uit te bren gen over een voorgestelde „weetelij- ke regeling voor kinderopvang in ei gen over een voorgestelde „wetteltf- gen woon- en leefmilieu". DONDERDAG 28 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (ANP) De overheid moet belangrijke vor men van „kinderopvang", zoals kinderdagverblijven en crèches, snel en krachtig gaan subsidiëren. Bestaande subsidiëringen moeten bovendien worden uitgebreid. De overheid mag dit niet uitstellen tot het moment waarop een wettelijke regeling op dit gebied- in werking treedt. Aldus de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn in een adres aan de staatssecretaris van CRM. Aandacht Niet vergulde DEN HAAG Als de regering namens de Koningin gouden medailles laat uitreiken, laat zij dan ook medailles van echt goud geven en niet medailles van zil ver met een fijn laagje goud III eromheen. Dit is de strekking van enkele schriftelijke vragen die het PvdA-tweede-kamerlid drs. H. M. Fransen heeft gesteld aan minister-president P. J. S. de Jong. Drs. Franssen vraagt of het juist is, dat de gouden me dailles verbonden aan de orde van Oranje Nassau die nu wor den uitgereikt, na een tijdje groen uitslaan. Ook wil hij we ten of een vergulde medaille wordt gegeven, omdat echte gouden medailles de staat mil joenen zouden kosten. Het PvdA-kamerlid vindt dat vermeden moet worden dat door de ontdekking dat de gouden medaille in feite van zilver is, de begiftigde het gevoel krijgt, dat de waardering toch niet zo groot was als werd voorgegeven. Veel aandacht besteedt de natio nale raad aan het probleem van de financiering. Er moet uitgegaan wor den van het principe dat het hier gaat om een stuk welzijnsbeleid. Er moeten kwalitatief verantwoorde voorzieningen komen, die voor ieder een bereikbaar moeten zijn, zo schrijft de raad, die daarom niet mee wil gaan met de gedachtengang van de staatssecretaris, als zouden ver schillende vormen van kinderopvang moeten worden gefinancierd uit door ouders betaalde contributies. Naast bijdragen van ouders met of zonder vergoedingsmogelijkheid vanuit het bedrijfsleven dienen ook andere financieringsvormen te worden bedacht, met name van 't mede-financieren door de. rijksover heid. In concreto denkt de raad aan ga rantieverlening in de stichtingskos- ten en aanvullende of vervangende subsidie in de exploitatiekosten. De raad werpt voorts de vraag op in hoeverre het mogelijk is uit de wet op de leerplicht voor de overheid af te leiden om voor opvang tussen de schooltijden zorg te dragen. Eerder hebben sociale omstandigheden er toe geleld dat het verstrekken van schoeisel en kleding aan leerplichtige kinderen door het departement van Onderwijs moest geschieden. De hui dige sociale omstandigheden (druk verkeer, hogere eisen die aan verzor ging en ontspanning van de Jeugd gesteld worden) zouden weer voor de overheid een verplichting kunnen meebrengen die uit de leerplichtwet is af te leiden, meent de raad. DEN HAAG De regering heeft gisteren ingestemd met de wens van de regeringspartijen en de oppositie in de Tweede Kamer om voor 't probleemgebied Oost- Groningen een meerjarig beleids plan samen te stellen. Staatssecretaris Van Son (Econo mische Zaken), die zich begin vori ge week tijdens de openbare commis sievergadering over Oost-Groningen wat terughoudend had opgesteld, ho noreerde het verlangen van de Ka mer nu volledig. Wél zal naar zijn oordeel bij de uitvoering van het plan meer dan tot nu toe het accent op suggesties uit de regio zelf moeten vallen. De twee moties van de Kamerle den Goudzwaard (AR) en Wierenga (PvdA), waarin om een „allround- plan" voor deze streek werd ge vraagd, werden door de Kamer aan vaard met alleen de CPN tegen. "De moties horen ook thuis in de porte feuille van de kabinetsformateur" al dus de heer Goudzwaard, doelend op het feit dat het nieuwe kabinet de beloften aan de Oost-Groningers waar zal moeten maken. De belangrijkste toezeggingen van het kabinet voor het probleemgebied zijn: verlaging van de benedengrens voor premiëring van bepaalde inves teringen van 500.000 tot 300.000 gul den; overheidssteun bij de totstand koming van een regionaal industrie terrein; extra financiële steun van het rijk voor initiatieven van gemeenten als gewestvorming en onderzoeken naar de woningmarkt en het open baar vervoer; vestiging van een speciaal om scholingsinstituut voor oudere werk lozen in deze streek; DEN HAAG Vul het stimuleren van industrievestiging in de drie noordelijke provincies aan met een afremming van de industrievestiging in het westen des lands. Een eerste stap daartoe kan een meldingsplicht voor vestigingsaanvragen in de randstad Holland hij het Minis terie van Economische Zaken zijn. Deze meldingen moeten ter kennis worden gebracht van het noordelijk industrialisatiebureau. WASHINGTON. MONTEVIDEO (Reuter, AFP) De Amerikaanse Republikeinse senator Gordon Allott heeft gisteren verklaard, dat er steeds meer aanwijzigingen komen dat Chili een communistische politie staat wordt. Washington moet naar zijn oordeel met spoed beslissen op welke manier het „de nieuwste dic tatuur van dit halfrond kan isoleren" aldus de senator, die voorzitter is van de Republikeinse beleidscom missie. Groepjes Tupamaro-guerrillastriJ- ders zijn gisteren de woningen bin nengedrongen van de Uruguayaanse onderminister van Cultuur, een hoge ambtenaar en een arts in Montevi deo. Zij vernielden het meubilair en kalkten op de muren „dood aan ver klikkers". Van hun drie slachtoffers was alleen onderminister Artecona thuis, maar men liet hem ongemodld. Deze suggestie wordt gedaan in de vandaag gepresenteerde nota van de Anti-Revolutionaire Partij over de toekomstige ontwikkeling van de drie noordelijke provincies. In de nota wordt gepleit voor een planning op lange termijn en voor meer syste matiek in de aanpak van de pro blemen van het Noorden.. De ARP meent dat grotere finan ciële zekerheid voor de ontwikkeling kan worden bereikt door permanent een deel van de rijksopbrengsten uit het aardgas <nu rond 225 miljoen gulden) voor regionale projecten te bestemmen. Gedacht wordt aan een plafond van bijvoorbeeld 250 miljoen gulden. De opbrengsten die daar boven uitgaan, zouden voor de ont wikkeling van het Noorden moeten worden gebruikt. zo mogelijk verplaatsing van ad ministratieve afdelingen van over heidsdiensten naar Oost-Groningen; uitzicht op een royalere woning- toewijziging. Burgemeester mr. W. G. Verkrui sen, voorzitter van de contactgroep van zeventien Oost-Groningse ge meenten, toonde zich na afloop van het Kamerdebat wel tevreden. Voor de uitvoering van de plannen zal ech ter nog een frequent contact met Den Haag nodig zijn, ook al omdat de regering meer suggesties van de regio zelf verwacht. Belangstellenden uit Oost- Groningen op de publieke tribu ne. V.l.n.r.: de burgemeester van Oude Pekela drs. Van den Durg, adjunct-secretaris Rubingh van de Kamer van Koophandel voor Oost-Groningen, fractievoorzit ter Beijert van de PvdA in GS van Groningen en burgemeester Nap van Veendam. Samenvattend zei de heer Verkrui sen de gematigde bereidheid bij de regering te hebben geconstateerd om I op langere termijn iets voor Oost- ADVERTENTIE 27 januari 1971 Tweede Klasse Prijzen van: f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 49 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 86 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 896 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 746 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 589 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 177 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3296 Een prijs van: f 2000 is gevallen op het nummer: 099191 f 2000 is gevallen op het nummer: 046972 f 2000 is gevallen op het nummer: 030767 f 2000 is gevallen op het nummer: 051908 f 2000 is gevallen op het nummer: 069740 De prijs van: f 5000 is gevallen op het nummer: 086171 f 50.000 is gevallen op het nummer: 072973 De extra prijs vgn f 100.000 is gevallen in de serie N op het nummer: 072898 en de troostprijs van f 2000 op nummer: 0728898 van elk van de andere series. Groningen te willen doen. Met dat al is de vertrouwenscrises tussen Oost- Groningen en Den Haag nog niet weggenomen, maar men had volgens de heer Verkruisen ook niet kunnen verwachten dat dit van de ene dag op de andere zou gebeuren. Prinses Margriet heeft giste ren op paleis Het Loo Prins Car naval en zijn gevolg, burgemees ter mr. A. L. des Tombe en ande re notabelen ontvangen. De prin ses kreeg door de carnavalsprins de ridderorde van Knienenburg Apeldoorn in carnavalstijd) om gehangen. Prins Bernhard (op de arm van zijn moeder) vond het allemaal erg interessant, maar voor Prins Maurits ivas het mis schien een beetje te druk. DEN HAAG De pluimveehou ders zijn boos op minister Lardinois (Landbouw), die gisteren heeft ge weigerd de overnameprijs voor eie ren te verhogen. Volgens ir. F. N. Sikkes, voorzitter van de Nederlandse Federatie van Pluimveehouders, is de situatie voor de pluimveehouders „onhoudbaar". De moeilijkheden zijn ontstaan doordat de EEG-landen hun grenzen hebben gesloten voor de Nederlandse eieren vanwege het optreden van pseudo-vogelpest in ons land. Vooral de invoerstop van West-Duits land treft de Nederlandse pluimveehou ders. De overnameprijs voor eieren is nu 10,4 cent, waarbij het produkt- schap voor pluimvee en eieren nog anderhalve cent toevoegt. Volgende week gaan Nederlandse deskundigen naar Bonn om over het weer openstellen van de Westduitse grenzen voor de invoer van Neder landse eieren te spreken. Vorig jaar hebben de producenten voor hun eieren gemiddeld f 1,48 per kilogram ontvangen, 38 oent minder dan in 1969 en 54 cent minder dan in 1968. De voorzitter van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds. berekende WILLEMSTAD Het conflict bij de Antilliaanse politie is bijgelegd. De Antilliaanse regering en het An tilliaanse politiekorps gaan akkoord met een verklaring van een commis sie van goede diensten. Hierin wordt gezegd dat de aanstelling van drie Nederlandse politie-officieren de pro motiekansen van het Antilliaanse po litie personeel niet belemmeren De drie Nederlandse officieren, W. H. Ballegoijen de Jong uit Wasse naar, benoemd tot hoofcommissaris, W. J. Rol. plaatsvervangend korps chef en hoofd van de recherche op Curasao en C. A. Bakker, plaatsver vangend commissaris en chef kabi net op Aruba, zijn voor korte termijn aangetrokken in het raam van de technische bijstand door Nederland. De onrust bij de politie ontstond toen de politiebond vond dat de An tilliaanse regering de beloften voor een toegezegde salarisverhoging niet voldoende was nagekomen. Bovendien zouden de promotiekansen van An- tillianen geringer worden met de komst van de drie Nederlandse po litiefunctionarissen. De commissie van goede diensten, die was ingesteld door de rechter, pleit in de verklaring voor verhoging van alle pohtiesalarissen. Voorts zal voor de vacatures van hoger politie personeel zoveel mogelijk moeten worden voorzien door eigen personeel. De geschorste politiecommissaris Sprochel zal. nadat zijn schorsing ongedaan is gemaakt, ontslag nemen. gisteren in zijn jaarrede op de open bare vergadering van het schap in Zeist de verliezen die de legpluimvee houderij in 1970 tengevolge van de lage prijzen heeft geleden op f 100 miljoen ofwel f 5,- per .legkip. DEN HAAG De Raad van Ad vies voor het Wetenschapsbeleid heeft de minister van Onderwijs en Wetenschappen geadviseerd Neder land te doen deelnemen aan de bouw van een nieuwe 300 giga-elektron- volt-deeltjesversneller van de Euro pese Organisatie voor Kernfysisch Onderzoek C.E.R.N. Het gaat om een installatie die nabij Genève moet worden gebouwd. De kosten van de bouw worden beraamd op 900 mil joen gulden. Nu uit de standpunten van de andere lid-sta ten van de C.ER.N. duidelijk is geworden dat het pro ject doorgang zal vinden, meent de raad dat Nederland zich niet mag onttrekken aan een stuk Europese samenwerking dat hoog wordt aan geslagen. ofschoon de raad er niet van overtuigd is dat de fysica zon der dit kostbare onderzoekinstru ment niet evenzeer belangrijke vor deringen zou kunnen maken. NIJMEGEN Personeelsleden van Heinekens bierbedrljf in Nijmegen hebben gisteren een actie gevoerd ten gunste van hun directeur, de heer H. P. R. J. van der Voort. Vol gens hen dreigt hl) het slachtoffer te worden van de verdwijning van een hoeveelheid fusten bier in okto ber Jongsteleden Met vier wagens van het bierbedrljf reden personeelsleden gistermiddag doo- de stad De wagens waren met borcen versierd met de woorden „En Van der Voort is toch de directeur" De heer Van der Voort werd enige tijd geleden meegedeeld dat hij werd overgeplaatst. Personeelsleden vreesden nu dat deze maatregel voortvloeit uit de ver dwijning van de bierfusten, terwijl deze zaak volgens hen volledig opge lost zou zijn. Inmiddels is men ook een handtekeningenactie begonnen. Volgens Heineken Brouwerijen Ne derland NV in Amsterdam betreft de overplaatsing een interne affaire: „Het beleid in de groothandel in Nij megen is aanleiding voor de over plaatsing". De overplaatsingsmaatre gel is gistermiddag nog aan het per soneel in Nijmegen uiteengezet. DEN HAAG De financiële spe cialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, dr A. Vondeling wil zo spoedig mogelijk een debat met de VVD-minister van Finan ciën. dr. H. J. Witteveen, over een vermeend „gat" in de rijksbegro ting. Het betreft hier een voorspelling van een interdepartementale com missie over de ontwikkeling van de rijksuitgaven bij ongewijzigd beleid in de Jaren 1972 en 1973. Volgens een berekening in het weekblad Haagse Post van deze week zou bij ongewijzigde voortzet ting van het beleid er een stijging van de rijksuitgaven optreden van 3200 miljoen gulden. Er zou evenwel maar 1600 miljoen gulden meer be schikbaar komen hetgeen zou be tekenen, dat er een „gat" van 1600 miljoen gulden ontstaat. Dr. Vondeling wil over deze zaak donderdag of volgende week dinsdag met de minister-president en de mi nister van Financiën debatteren om de kiezers duidelijkheid te verschaf fen. „De kiezers moeten weten of al le goede voornemens van een aantal politieke partijen financieel wel of niet kunnen worden uitgevoerd," zei Vondeling. In de eerste plaats zal het PvdA- kamerlid aandringen op onmiddellij ke publicatie van de nota die de in terdepartementale commissie over de ontwikkeling van de rijksuitga ven heeft uitgebracht. Het is niet de eerste keer, dat dr. Vondeling zijn VVD-collega wijst op „financiële gaten." Eerder deed hij dit als minister van Financiën in het kabinet-Cals. Vondeling betichtte toe" zijn voorganger, dr. Witteveen, ervan dat diens begroting - 1965 een „gat" van negenhonderd mil joen gulden vertoonde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7