C TWENTE TE LIEF OOR JUVENTUS: 3)p eigen rein :ken Iventus TOPSCORER VAN U SHOCKE YTE AM BUITENSPEL Haller geraffineerd UP Ziaanse scheidsrechter Ortiz hield infame dianeji voortdurend hand boven het hoofd I Spartaanleden naar centrale KNAU-training Jo Simons zwijgt voorlopig >AG 28 JANUARI 1971 PAGINA 19 EIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD IJN Er zijn tenminste drie redenen, waarom het Runners Up-Cuptoernooi 'Twente na 17 februari, de dag van de thuiswedstrijd tegen Juventus niet en n behoeft te zijn. Ten eerste is Juventus zeker geen betere ploeg dan Twente. :ede is de score van Turijn (20) niet absoluut onoverkomelijk hoewel liaanse ploegen een doelpunt vaak genoeg is geweest en ten tweede zal het publiek in de thuiswedstrijd de onmisbare steun geven, die voor de FC nood- is om zijn vriendelijkheid en verlegenheid van zich af te zetten. Die steun is te voorwaarde voor succes.' I Belangrijker nog in die tweede wedstrijd zal een eerlijker scheids rechter zijn dan de heer Ortiz de Mendibil. De Spanjaard hield de infame Italianen, aangevoerd door de perfide en geraffineerde West duitser Helmut Haller. constant de hand boven het hoofd. Hij stond toe dat Furini René van de Kerkhof natrapte, dat Haller hetzelfde deed, dat de Italianen door zich te dicht bij de bal op te stellen Twente het nemen van vrije schoppen belette. De heer Ortiz vond alles goed en het standpunt van de FC Twente was eigenlijk het zelfde. Tegenover deze verwerpelijke, professionele trucs bleef Twen te te fatsoenlijk. Een houding, die een ploeg sportieve ambassadeurs I past, maar die in het huidige keiharde voetbal volledig misplaatst I is. Wanneer een tegenpartij de grenzen van het fatsoenlijke ver overschrijdt, en indien de scheidsrechter dit wangedrag sanctioneert, i behoor je je als lid van een topvoetbalploeg daarbij aan te passen. TliJ: De woede bij de i FC Twente slonk iddag heel langzaam. Hitwaardiging over de Ize van scheidsrechter Mendibil. die van het Y ende Juventus alles Ie en zich voor 18.000 wers tot "n Jan Klaas- I n zwart pak liet maken, root. De Twente-spelers zich genomen en onge- len ze niet helemaal, al het ongenoegen kon 5t ekerheid wegnemen, dat ids laatste vertegen )r tr in het toernooi om de Up Cup zich niet op de heeft verweerd tegen s< af fineerde tegenstander. Kees Rijvers, een beetje a de wedstrijd, bekeek ;er. „Wanneer een paar brutaler zouden zijn hadden wij meer be n-bliezen is op zichzelf niet lal in Turijn, maar je wachten dat het resul- K.lers tot stand komt. Dat idsrechter ingrü^t pij ag. Maar wij hebben te bespeeldDe aanvallers meer aan moeten ihlplatz en de Van de zijn te lief. Je kunt blamage noemen voor Ing. die nog onervaren it spel in de eerste helft {een kritiek hebben. De moesten eerst ontdek - tegen deze ploeg wa- ewassen. Maar na rust wij er meer van moeten Wij zullen aan de twee- trijd een hele kluif heb- t wij in die wedstrijd 1 angt natuurlijk ook af Resultaten, die we in de competitiewedstri j den Als dat een beetje Is die kluif niet onver- De drie mensen die in te t'-iide hebben ge- mllen dat in de thuis- ongetwijfeld anders aatste gedachte leefde sterk bij de spelers. Epi „Onze jongens zijn te 'lis vliegt Juventus eraf (.leuring: „Ik stond voort alleen tegen drie Italia- Raar thuis pakken wij van der Vall„Wat er e scheidsrechter is ge- is ongelooflijk. Dat is tien van de elf landen ijk. Maar we behoeven nog niet op te geven, j 01 hede beginnen we onder I omstandigheden en dan j l beslist niet kansloos". Huve: „Juventus is er dan wij". Arnado Picchi was ver- I aver de kracht van FC „Ik ben verrast over de De ploeg had een op rust en een opmerkelij- nische vaardigheid. De racht is niet te ver- Het is niet zeker dat prong van 20 voor ons ie zal izijn. hoewel Je op latuurlijk een erg gun- gangspositle hebt". Utrechter Ortiz de Men- |reep niets van de op- aan Nederlandse zijde: B geen moeilijke wed- )e overtredingen waren iet te ernstig. En dat er U paar spelers te dicht Jal bleven staan bij een hop, was volgens mij te aan zenuwen in de laat- van de strijd". De manier waarop het Euro- pese voetbal zich ontwikkelt is ver- i werpelijk, maar zeker in dit soort krachtmetingen geldt: „Al te goed is buurmans gek" Twente was al te goed. Gedeeltelijk missohien uitvrees dat scheidsrechter Ortiz 'n vergelijk- 1 baar gedrag van de Nederlanders niet zou accepteren, gedeeltelijk ook om dat de ploeg de mentaliteit mist om a-sportief te spelen. Een paar spelers van Twente hebben die remming niet of in mindere mate. Epi Drost die zonder meer de beste speler van het veld was en Jan Jeuring. die echter als eenling tegenover de Tu- rijnse verdedigers stond Hij werd in de aanval terzijde gestaan door de Van de Kerkhof-tweeling en Theo Pahlplatz. uitgerekend de drie spelers die dit duel te vriendschappelijk, te lief benaderden. Poeslief Maar de strijd in het „Stadio Com munale" van Turijn is natuurlijk niet uitsluitend een duel geweest tussen pikzwarte Italianen, die alleen maar laagheden uithaalden, en lelieblanke Nederlanders, die poeslief optraden. Ook Twente overtrad de spelregels maar deed dit eerlijker «voorzover dit mogelijk is) en in ieder geval ope ner. Daarbij komt ook dat Juventus niet alleen in zijn negatieve spelop vatting duidelijk veel meer ervaren dan Twente bleek. Juventus was ook tactisch sterker. De Italianen speelden zonder mankeren uit een versterkte verdediging, rekenden volledig op het geniale opbouwende werk van f Helmuth Haller «want dat kan die man ook« en op de slagvaardigheid van zijn spitsspelers Bettega en Ana- stasi. Juventus liet Twente het. mid- denveld, belemmerde de offensie- j ve drang van de flankverdedigers, j Oranen en Van Ierssel nauwelijks, i maar concentreerde wel alle aan- dacht op de spitsen René en Willy van de Kerkhof en Jan Jeuring. De j juistheid van die speelwijze wordt I bewezen doordat de razende tweeling I nimmer gebruik heeft kunnen maken van zijn snelheid en gezamen lijk slechts één echte kans heeft ge- i kregen. Het gebeurde in de 22ste mi nuut van de eerste helft, een kwar tier nadat Juventus een voorsprong had genomen, René van de Kerkhof hield er, mede door de intervenieren- de vuist van doelman Tancredi niet meer dan een hoekschop aan over. Twente had rekening gehouden met de kwaliteiten van Haller. maar werd niettemin al snel door de slim me Duitser misleid. In de eerste mi nuten diende Haller slechts als schar nier voor de acties van Juventus, waarin achterspeler Spinosi en mid denvelder Cucureddu een gro te rol speelden. Jan Jeuring tracht door te breken, maar de Italiaanse ver dediger Salvatore snijdt hem de pas af. EINDHOVEN - Vier oefenwedstrij den nog tegen achtereenvolgens Smoke Eaters. HIJS Hokij. Tilburg erf een nader aan te duiden clubteam scheiden de nationale ijshockey- ploeg van de wereldkampioenschap pen tweede promotie-adfeling (C- groep), die van 26 februari tot en met 7 maart in Nederland worden gehouden. Die oefenwedstrijden vor men de afsluiting van een voorbe reidingsperiode die, aldus bonds voorzitter Schweers gisteren op een persbijeenkomst in Eindhoven, „door allerlei omstandigheden wel te wensen heeft overgelaten, maar toch beter is geweest dan in vorige Jaren". De heer Schweers schreef de on volmaakte voorbereiding vooral toe aan de voortdurende botsing tussen de clubbelangen en de belangen van de bond, die op de geplande trai ningsbijeenkomsten en in de vele geprogrammeerde oefenwedstrijden niet altijd de sterkst mogelijke se lectie kon beproeven. Clubs en spe lers wensten blijkens de ervaringen de clubwedstrijden (voor de compe titie, de Cup International, de Cou pe Brabant en vriendschappelijke wedstrijden tegen buitenlandse teams) te laten prevaleren. „We zullen het moeten hebben van het enthousiasme van de Jongens. Favo riet zijn we beslist niet, wel kunnen we voor een verrassing zorgen", al dus ook bondsbestuurslid Frans Henrichs. Dis verrassing waartoe de nationale ijshockey-equipe in staat wordt geacht, dient dan te worden verwe zenlijkt zonder Jo Simons, de Til- burger die tijdens de vorig jaar in Roemenië gehouden wereldkam pioenschappen topscorer van de Ne derlandse ploeg was. Simons is door het bestuur van de Nederlandse IJshockey Bond ingaande 19 janua- Voetbal Het bestuur van de Italiaanse club Florentina, die in de hoogste klasse van de competitie uit komt, heeft trainer Bruno Pesola ontslagen. Als zijn opvolger is aange trokken Oronzo Pugliese, voormalig oefenmeester van AS Roma. Floren tina bezet momenteel de veertiende plaats op de ranglijst met elf pun ten. T - i Door Wim Schild rl voor het nationale team ge schorst tot eind maart 1973. Dus niet voor zijn club Tilburg. Tijdens de op vrijdag 15 Januari in Parijs gespeelde interlandwedstrijd tegen Frankrijk heeft hij een der referees aangevallen. „Wat voor ons", aldus de heer Schweers, „de druppel was die de emmer deed overlopen, want Simons heeft zich al meermalen aan ernstig wange drag schuldig gemaakt". De mededeling inzake de schorsing sloeg bij de heer Henrichs als een bom in. Hem was er niets over be kend omdat hij de bestuursvergade ring, waarop het besluit was geno men,. door ziekte niet had kunnen bijwonen. Staande de bijeenkomst gaf de heer Henrichs blijk van zijn ernstige ontstemming over de zwaarte van de straf en liet alsnog weten geacht te hebben tegenge stemd. Henrichs: „Dit is ronduit belachelijk. Moet je zien waar straks de Roemenen en Hongaren mee komen. Wij leggen als Neder landers altijd teveel de nadruk op de ethiek". Voorzitter Schweers ech ter tijdens de polemiek achter de bestuurstafel: „Wij moeten als or ganiserend land naar het gezicht van Nederland kijken". Daarom ook zal het Bondsbestuur besluiten een van de twee oorspronkelijk toegewe zen Nederlandse arbiters, Toemen. niet uit te nodigen. Toemen heeft onlangs zelf namelijk als speler van de Kampioen «Eindhoven) „een scheidsrechter afgetuigd". De wedstrijden voor dit wereldkam pioenschap worden in negen plaat sen gespeeld: Eindhoven, Den Bosch. Tilburg, Geleen, Nijmegen. Heerenveen. Utrecht, Rotterdam en Groningen. De belangstelling vooral in de noordelijke en zuidelijke pro vincies voor het ijshockey-gebeuren is zeer groot. De stadions daar zijn reeds uitverkocht. Eindhoven vormt het organisatie-centrum van de ti telstrijd, waar alle deelnemers zul len worden ondergebracht en waar zij na afloop van iedere wedstrijd in welke plaats ook gespeeld, steeds zullen terugkeren. Achttien meter Na acht minuten verwachtten Hu ve —die tot taak had Haller het spe len te beletten en Pahlplatz. die ook in de buurt stond, dat Haller weer een pass zou geven. Beiden lie pen weg naar mogelijk bedreig de punten en de blonde Duitser kreeg van even over de middellijn vrij baan naar het doel. Willem de Vries probeerde de opmars nog te stuiten, maar hij werd omspeeld en van acht tien meter vuurde Haller kogelhard, en loepzuiver in de linkerhoek. Schrijvers was kansloos: 1—0 Het doelpunt veranderde weinig aan de wedstrijd. Juventus stond toe dat Twente langdurig in het bezit van de bal bleef, maar trok wel aan de rand van het eigen strafschopgebied een hechte muur op. FC Twente kon die muur niet de baas. De herhaalde penetraties van Oranen en Van Iers sel. de stuwkracht van Van der Vall en Pahlplatz, maakten het operatie gebied te klein om nog profijt te kun nen trekken van de snelheid van de vleugelspelers. Voor en na die ene kans van René van de Kerkhof heeft Twente dan ook niet één keer meer uitzicht gehad op een doelpunt in de eerste helft. Na rust veranderde dat. rekening gehouden met de kwaliteite De Twentse druk werk zo groot, dat zelfs de verdediging van Juventus I een naar steekjes liet vallen. Morini en Salvadore in het centrum wer den even overspoeld door de Twentse aanvalsdrift en een halfzacht schot van Oranen de baan van de bal werd grillig verbogen door de voet van één van de verdedigers bracht Kick 1 van der Vall plotseling vrij voor Tan credi. Van der Vall kon zijn voetniet goed achter de bal krijgen, maar een zelfde gelegenheid had Haller kort voor rust ook ongebruikt gelaten, waarbij hij de bal van Anastasi ge makkelijk voor de voeten had gekre gen. Kwaliteit Schrijvers bewees op dat moment zijn kwaliteit. Hij deed het later, in de tweede helft, opnieuw, nadat scheidsrechter Ortiz een buitenspel positie van Bettaga niet op zijn juiste waarde beoordeelde. De linksbuiten van Juventus kon ongehinderd door lopen tot Schrijvers, werd door de fel attaquerende doelman ver van de rechte lijn gedrongen en vuurde ten slotte uit een kleine hoek. waardoor Epi Drost nog net de gelegenheid kreeg om in te grijpen. Drost greep trouwens die gehele tweede ihelft vlek keloos in en de noodzaak daartoe was aanwezig, want De Vries moest Ana stasi vaak langs zich laten heengaan. De strijd werd vinniger naarmate de tweede helft vorderde, omdat Twente voelde tegen deze ploeg opgewassen te zijn en daaruit de kracht putte nog meer energie te ontplooien. Jeuring tilde de bal uit een voorzet van Van Ierssel net over het doel, nadat Tancredi geen kans had gekregen de ze te onderscheppen. Oranen speelde onmiddellijk daarop Willy van de Kerkhof prachtig vrij, maar de rechtsvoetige hinde had iets te veel tijd nodig en daardoor kon Spinosa de baan van de bal de wijzigen. overtreding gemaakt tegen Capello en deze sterke middenvelder nam de vrije schop zelf. Hij deed het zó snel, dat Twente zijn verdediging nog niet had georganiseerd, waardoor invaller Novellini de bal op zijn borst kon op vangen en rustig langs Schrijvers kon plaatsen. Dergelijke acties wilde Twente ook graag ondernemen, maar elkeflceer als het een vrije schop kreeg, posteerde Haller zich vlak voor de bal. Hij stal daarmee minuten van de Twent se ploeg, maar scheidsrechter Ortiz nam niet alleen geen strafmaatrege len. hij liet ook geen minuut langer spelen en daarmee bevoordeelde hij de zondaren, waardoor voor Juventus de misdaad wel loonde. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Juventus: Tancredi, Spinosi. Morini, Salvadore en Furini. Cucureddu, Causio en Ca pello, Haller. Anastasi «Novellini) en (Bettega (Montorsi). FC Twente: i Schrijvers, Drost, Van Ierssel. De Vries, Huve en Oranen, Van der Vall en Pahlplatz, Willy van de Kerkhof «Streuer». Jeuring en René van de Kerkhof «Notten». Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Italiaan Novellini scoort het tweede doelpunt voor Juven tus. Epi Drost en doelman Schrij vers kunnen niets meer uitrich ten. Over drie weken echter mag Twen te hopen op de aanmoedigingen van zijn publiek, die de ploeg stellig meer durf en moed zullen geven, en op een scheidsrechter die zal optreden tegen ergerlijk wangedrag, waardoor Twente in elk geval beter in zijn ritme zal blijven en met meer over tuiging zal aanvallen. Want dat ont brak er in Turijn aan. Wielrennen De Westduitsers Altig en Fritz hebben na de sprinten van drie uur de leiding behouden. In de zesdaagse van Grenoble. Twee de, in dezelfde ronde, ligt het Neder landse koppel Peter Post en Gerben Karstens. Voetbal Oxford United heeft zich j gisteren in Watford: geplaatst voor de vijfde ronde «achtste finales) van het toernooi om de Engelse voetbal- beker, de FA-cup, door Watford met J 21 te verslaan. Oxford United I speelt nu uit tegen Leicester City. ADVERTENTIE De belangstelling voor de reis naar WERELDKAMPIOENSCHAPPEN SCHAATSEN I op 13 en 14 februari 1971 te I Gothenburg heeft onze verwach ting overtroffen. Deze zijn thans geheel VOLGEBOEKT. Administratie Leidsch Dagblad. LISSE Na Joke van der Stelt. Mieke van Doorn en Carla Grims- bergen is ook Aad van der Poel van de atletiekvereniging De Spartaan' «Lisse'i, uitgenodigd voor de centrale KNAU-trainingen die in het natio naal sportcentrum Papendal worden gehouden. Voor de districtstraining van de KNAU werden de Spartaanleden Henny Gnmberegen. Leo Duiven voorden en Hans Lemmers al eerder uitgenodigd. Die trainingen worden op het sportpark aan de Zuidlaren- straat te Den Haag gehouden. De schaatsers, die door de dooi in Noorwegen nog een week in Nederland blijven, moeten nu op de Amsterdamse Jaap Eden- baan hun trainingsrondjes draaien. Daar komen ze handen tekort om handtekeningen uit te delen aan de verzamelde school jeugd. Vooral op Ard Schenk hebben de jeugdige handtekenin- genjagefrs het gemunt. Greep Niettemin behield Twente zijn greep op het duel, zozeer zelfs, dat in de verdediging bij vlagen va ban- que werd gespeeld. Een riskante tactiek, maar Twente kon het onge straft doen omdat Drost ieder gevaar tijdig neutraliseerde. Elf minuten voor tijd kon zelfs de geweldige Drost niet redden. Pahlplatz had een EINDHOVEN De schor sing van Simons is het gevolg I van diens optreden tijdens de i interland Frankrijk-Nederland j op 8 Januari gespeeld in Parijs. "Simons heeft toen de scheids rechter aangevallen zegt Jan van der Heiden, leider van de Nederlandse ploeg en tevens lid van de strafcommissie. "dat is het ergste dat een speler kan doen. Daarvoor kun Je alleen de strengste staf hanteren". De versie van Van der Heiden wordt aangevochten door Jo Simons zelf en de spelers en komt bovendien niet overeen met wat de betrokken scheids rechter. Pianfetti. schrijft in zijn rapport aan de NIJB. Pian fetti zegt in zijn summiere rap port, dat hij met Simons heeft moeten vechten om hem te schelden van de Franse speler Guryca met wie Simons tot driemaal toe op de vuist ging. Het lijkt slechts een kwestie van nuances, maar er is een we zenlijk verschil tussen een scheidsrechter die wordt aange vallen door een speler en een scheidsrechter die porren krijgt wanneer hij vechtende spelers van elkaar moet scheiden: dat laatste komt bij ijshockey im mers wekelijks voor. Nader onderzoek leert trou wens. dat de strafcommissie 't rapport van Pianfetti niet on der ogen heeft gehad. Straf com missielid J. Savelkoul geeft toe "dat de commissie alleen is af gegaan op het relaas van ploeg leider en commissie-college Van der Heiden. Waarom zou den wij die man niet geloven? Temeer omdat wij Simons ken nen. Die moet eens op zijn num mer worden gezet", aldus Sa velkoul. die niet ontkent dat de straf hoger is uitgevallen dan de strafcommissie aan het bondsbestuur heeft geadviseerd. Saillant, maar niet te ver waarlozen detail is het feit dat vorige week dinsdag op een bij eenkomst van het bondsbestuur en spelers teamleider Van der Heiden (tevens lid van de straf commissie) door de spelers is weggestemd. Vertolker van de onrustgevoelens bij de spelers was..Jo Simons. Hoewel Tilburg Trappers zijn houding nog niet heeft bepaald is het vrijwel zeker dat de Til- burgse vereniging tegen de straf beroep zal aantekenen. "En daarom houd ik voorlopig mijn mond verder", zegt Jo Simons.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19