Rok bij Cardin weer iets boven de knie Transmigratie in Indonesië nog maar nauwelijks op gang D'66 wil niet meer geld aan VVV geven Land- en tuinbouwers in kring Duinstreek COCO'S LAATSTE SHOW IEI- Bus over de Witte Singel Regeringsprogramma voor velerlei kritiek vatbaar Amsterdam midi-stad nummer een Nieuws van de universiteit Katwijkertje stak onvoorzichtig de Hoorneslaan over Uitkijktoren in Miereweide Vietcong werpt 3 handgranaten in theater: 10 doden De Schipbreuk bij De Stem des Volks ONTERDAO 28 JANUARI 1071 LEIDSCn DAGBLAD PAGINA 11 PARIJS (GPD) Het was gisteren de wonderlijkste ig van de Parijse modemarathon, want wat is een show j Chanel zonder Coco en wat een presentatie bij Ricci inder Nina. Parijs raakte deze zomer twee vrouwen kwijt jarenlang het modebeeld beheersten. De hoogbejaarde na Ricci kwam alleen maar naar de creaties van haar (werper kijken, maar de 86-jarige mademoiselle Chanel tef tot haar dood het stralende middelpunt van haar mo- huis. )e zomer '71-collectie die ze na was geen onvoltooide symfonie, nt de mannequins konden zelfs de aidsjurk showen. En dat gebeurde n in haar tot op de laatste plaats lette spiegelsalon met op de eerste tientallen beroemdheden. De echt- aote van de Franse president, ude Pompidou, was zelfs in f f-n L f31 f 48( karakteristieke mantelpakjes die anel de vrouw voor de komende f 275 ner heeft nagelaten waren volgens 3<j ierikaanse inkopers de beste die ze t heeft gemaakt. Ze hield haar oeuze, tot op de knie vallende anellengte aan. Ze koos voorname- rose, beige, goudgele en marine- '31 Uwe tweedstoffen en maakte er ken met half ingestikte plooien en es met officierskragen en vier ;ledresszakken van. e mouwen garneerde ze met iletten en aan de zijkanten over gehele lengte met de zelfkant van stof. Een enkel Jasje werd asyme- sch gesloten. Maar door de zijden ikblouses, de cameliacorsages, de f 30Éurig gebloemde vlinderachtige f 15 indjurken en de bijzonder elegan- sandaaltjes is de Chanelvrouw r deze zomer dezelfde geble- !]4i. En wat daarna Is f 21 f 3J| EL. J HUT] Je zwart Chanelpakje gekomen als laatste eerbewijs aan „grand old Cardin lij Pierre Cardin was de vrouw bondskanselier Willy Brandt de jaste. In zijn pas opgekochte thea- vlak bij de Champs Elyssee had rdin er weer een geweldige show gemaakt. Een show van verruk - Ijke, vrouwelijke kleding vol ori- tele details. Tuniekbroekpakken en .ppen blijven bij Cardin een intieel onderdeel van de zomer- derobe. lij Cardin is het, op een paar re- lassen na, helemaal met de midi's ilopen. Vrouwen die genoeg per- ilijkheid hebben om zijn moder- functionele reaties te dragen, onen kiezen uit rokken iets boven op de knie en mantels met de jm net over de knie. Voor de mi- shorts bedacht Cardin de meest affineerde oplossing: hij liet zijn nnequins ze onder korte, kleurige Themdjurkjes met hoge zijsplit- dragen, of combineerde ze met soort kazuifels. In Parijs, waar nog steeds niet is uitgepraat Esterel's vulgaire, de billen half lot latende mini-shorts, werd deze idst bijzonder enthousiast ont- ngen. Nieuw bij Cardin ,waren zijn iets boven de knie vallende kjes met aangeknipte vlinder- uwtjes. Hij maakte zijn met klok- ade, geplisseerde en een soort embladrokken. De geschulpte embladlijn kwam ook bij de over- g van sommige mantels terug. Balmain Evenals bij Pierre Cardin zijn Balmain oranje-rood, gifgroen, erbloemgeel. beige, marineblauw lila de nieuwe modekleuren. De Voor de tweede keer al pro beert Parijs de mannen warm te laten lopen voor een Jurk (die ze zelf aan moeten). Ook dit keer zal dat niet lukken. Geen enkele gewone man zal in zo'n afzichtelijk geval stappen, hoog stens enkele carnavalsklanten, maar daar houdt hef dan ook wel mee op. Gelukkig is niet ie dere man Jean Marais. Maar al wil de uni-seks dan niet, de Haagse ontwerper Ge rard Brussee (29) bracht het op een goed idee. In zijn boetiek lanceerde hij vorig jaar al de uni-mode. Uni-mode is heel iets anders dan uni-seks, het onder scheidt tussen man en vrouw blijft zeer goed zichtbaar. Het pak van meneer is in dit geval van dezelfde stof als de Japon van mevrouw. Dit gaat niet al leen op voor Japonnen en pak ken, maar voor de hele garde robe. Wel blijft er duidelijk een verschil bestaan tussen de man nelijke en vrouwelijke snit, het is dus niet zo dat meneer bin nenkort zoekt naar zijn zijden tijgeroverhemd en dat vrouwlief die net aan heeft. Nee, zei heeft haar eigen blouse, helemaal op maat. Gerard Brussee, die zijn uni- mode ook al in New York lan ceerde waar iedereen erg en thousiast was, wacht met span ning af wat er het komend sei zoen gaat gebeuren. Een ding staat vast, mannen die op een feestje er graag eventjes zonder vrouw tussenuit knijpen zullen bij Gerard Brussee niet bin nenstappen. de halzen, lange poffende mouwen en de zoom van de klokkende rokken net boven de knie. Met de korte rokken maakte bij Cardin ook het page-kapsel een glo rieus comeback. Wel een verademing na alle ingewikkelde, gekrulde vamp-coiffures, die bij alle andere Parijse couturiers op het ogenblik in de gratie zijn. Bij Pierre Balmain krijgt de pers nooit beroemdhedèn te zien, want die komen altijd een dag tevoren. Prin- LEIDEN In overleg tussen de N.Z.H.V.M. en de gemeente Leiden is besloten m.i.v. maandag bij wij ze van proef een beperkte busverbin ding in te stellen tussen de Witte Singel (halte aan de Witte Rozen straat) en het station v.v. De proef zal zes maanden duren. Het gaat hier vooral om een voorziening t.b. v. bejaarden. De dienstregeling, die een beperkt karakter heeft en ge heel buiten de spitsuren valt, is hier op afgestema. De nieuwe busverbin ding krijgt het lijnnummer 16. De route is als volgt: Witte Singel, Korevaarstraat, Vismarkt, Station. Terug is de route: Station, Bree- straat, Korevaarstraat, Jan van Houtkade, Witte Singel. Behalve de gebruikelijke halte plaatsen van lijn 41 in de binnen stad komen er 3 haltes langs de Wit te Singel, nl. bij de Witte Rozenstr. de Kaiserstraat en bij de hoek He- renstraat/Zoeterwoudsesingel, resp hoek Jan van Houtkade/Doezastraat (route terug). De dienstregeling ziet er als volgt uit: Vertrek station: 9.05 uur, 10.05 uur t/m 16.05 uur; ver trek Korevaarstraat: 9.12 uur, 10.12 uur t/m 16.12 uur; Aankomst Witte Rozenstraat: 9.18 uur, 10.18 uur t/m 16.18 uur; Vertrek Witte Rozenstr. 9.20 uur, 10.20 uur t/m 16.20 uur; Vertrek Korevaarstraat: 9.25 uur, 10.25 uur t/m 16.25 uur; Aankomst station 9.33 uur, 10.33 uur t/m 16.33 uur. Vanaf de eerste dag van de proef tot het einde van de proefperiode zal de N.Z.H. de aantallen reizigers, die van de bus gebruik maken, tel- Olga de Amsterdamse Haas heeft in de Stadsschouwburg len met het oog op de uiteindelijke j de vrouwelijke hoofdrol vertolkt beoordeling van de resultaten. I in 'De Wonderbaarlijke Manda NOORDWIJKERHOUT Burge meester H. J .M. Bosma sprak gister avond een nieuwjaarsrede uit waarin onder meer-naar voren kwam dat de vorig Jaar gehouden gemeenteraads verkiezingen voor Noordwijkerhout van grote importantie is geweest. Een en ander had geen gunstige invloed omdat niet minder dan acht (van de vijftien) nieuwe raadsleden naar vo ren kwamen waarvan er zeven stuks niet eerder een dergelijke functie bekleedden. Een zo'n grote persoons wisseling in een zo'n belangrijk col lege houdt gevaar in. Wanneer daad stellingen door allerlei vooraf gege ven richtlijnen en bemoeiingen wor den begeleid, dan vreest de heer Bos ma dat de bestuurskracht van de da gelijkse bestuurders, en in het bijzon- LEIDEN Een groep Jonge zang lustige, Bahaï-gelovigen treedt zater- daagvond in de Stadsgehoorzaal op onder de naam Dawnbreakers. Met I Pierre Cardin, die gisteren ses Irene, al Jarenlang een trouwe zijn nieuwe voorjaars- en zomer- klant bij Balmain. was er eregaste collectie lanceerde, creëerde de Het was allemaal beeldschoon wat pantalon rond de voeten bij dit Balmain liet zien. maar zijn marine- witte ensemble. Bovendien moet hun "Denkshow 71" willen ze aanto- blauwe mantelpakjes met geplisseer- j de kosmonautenmuts nog worden nen dat eenheid en samenwerking in de rokken, zijn zwarte geplisseerde vermeld. j de wereld in de internationale Bahaï strikkraagjurkjes met lange poffen- j gemeenschap een praktische werke- de mouwen en zijn mantels middenachter worden al sinds jaar lijkheid is gebleken. Aanvang acht in de prinseslijn met een stolpplooi j en dag door de confectie gemaakt. uur. BARAMBAI Met zijn 24-jarige Voor hun ouders is het leven moei- zing en werkverschaffing voor een vrouw ën hun drie kleine kinderen lijker. Zij brengen hun tijd voorna- land, dat nog bezig is zich te ont ken vielen bij Balmain net over woont de Javaan Soesanto nu in een melijk door met landarbeid. worstelen aan een in het slop ge- knie en waren alleen voor de na- met riet gedekte hut van bamboe op Uit het oog maar niet vergeten is het j raakte economie, ddag wat langer, terwijl Pierre Borneo, waar zij leven van twee eiland dat zij hebben verlaten, Ja- lmain voor zijn met volants ge- maaltijden van rijst en gedroogde va. meerde avondjurken de maxi- vis per dag, I 0 oamengepakt Maar Soesanto is niet ongelukkig. Integendeel hij heft zijn handen i op dit eiland zijn ongeveer 80 mil ten hemel en dankt God omdat hij j0en mensen samengepakt dat bete- generaal Soeharto president van In- kent ongeveer 340 personen per vier- igte koos. Ook Nina Ricci's ontwerper Gerard part is helemaal van de midi's te- ;ekomen. Voor de zomer koos hij ilijke, gebloemde Jurken met ron- De midi, die voor deze zo mer overdag helemaal uit het modebeeld zal verdwijnen, heeft vooral in Nederland veel suc ces gehad. Amsterdam werd door de inkopers en couturiers eens gezind tot midistad nummer één uitgeroepen. Kopenhagen kwam op de twee de plaats, Londen werd derde, Düsselaorf vierde, Lausanne vijfde, Parijs zesde, Tokio ze vende, Rome achtste, Kaapstad negende en Los Angeles tiende. Amerikaanse mode-vips zijn dan ook van plan om na de shows in Parijs naar Amsterdam door te reizen. En het giganti sche confectieconcern Kenton, de Newyorkse firma die onder meer de Italiaanse modekoning Valentino financiert, zal bin nenkort het Europese hoofd kwartier van Rome naar Am sterdam verplaatsen. Voor de Jongere Nederlandse couturiers Henk Wichers, Frans Molenaar en Leon Boutér biedt dit vol gens mij ongekende kansen. donesië heeft gemaakt. Eerder dit jaar heeft de regering Soeharto Soesanto en zijn gezin te zamen met verscheidene honderden andere gezinnen van het overbevolk te eiland Java overgebracht om in deze wildernis van zuid-Borneo een nieuw leven te beginnen. Een leven van moderne pioniers. Deze overplaatsing was een onder deel van het nieuwe transmigratie programma van de regering dat ten doel heeft de bevolkingsexplosie op Java één van de dichtstbevolkte streken van de wereld in toom te houden door arme boeren over te brengen naar dunner bevolkte stre ken. Ingevolge dit programma is Baram- bai, een gehucht in de wildernis, on geveer 32 km stroomopwaarts aan de rivier vanaf de zeehaven Bandjar- masin geworden tot een dorp, omge ven door weelderige groene rijstvel den waar vroeger door krokodillen bewoonde moerassen waren. De regering maakte van Barambal een modeldorp en wil nog veel meer van dergelijke dorpen bouwen. In Barambai heeft de regering hutten, een kliniek een school en zelfs een moskee gebouwd om het leven voor de kolonisten aantrekkelijker te hel pen maken. Meer dan de helft van de uit 1000 personen bestaande bevolking van Barambal bestaat uit kieren. die in de rivier Barto zwemmen en el kaar gedurende de zware tropische regens met modder bekogelen. kante kilometer en de bevolking van Java groeit met ongeveer 1.7 mil joen mensen per jaar, als gevolg waarvan gigantische problemen ont staan wat betreft de voeding, behui- LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is mevrouw F. M. H. van Ros- sum-Guyon tot doctor in de letteren gepromoveerd op een proefschrift, getiteld "Critique du roman. Essai sur la modification de Michel Bu- tor". Promotor was prof. dr. S. Dres den. De heer R. P. Labadie, weten schappelijk medewerker eerste klas se bij de afdeling farmacognosie aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld "Onderzoek van far maceutisch interessante athraceen- derlvaten". Promotor was prof. dr. A. Baerheim Svendsen. Voor het doet. ex. psychologie slaagden de-dames W. N. H. Rouch- dy-de Jonge (Voorburg), B. M. G. van der Hulst (Alphen aan de Rijn) de heren H. A. Schouten (Den Haag), C. Weggelaar (Elspeet) en E. M. M. Oostdam (Noordwijker hout) Het vorig jaar heeft de regering- Soeharto 'n verstrekkend plan ont worpen om kolnisten van Java ver te brengen naar andere gebieden, maar dat ontwikkelt zich slechts langzaam. Barambai is één van de weinige successen. In feite is transmigratie niet nieuw in Indonesië. De Nederlanders heb ben haar tijdens hun bewind in prak tijk gebracht toen duizenden perso nen werden overgebracht naar Su matra en Borneo (thans Kalimantan genaamd) om te werken op Neder landse plantages. Gedurende de kor te heerschappij van Japan tijdens de Tweede Wereldoorlog werden dui zenden Javanen overgebracht naar Sumatra en Borneo om daar. als on derdeel van de oorlogsinspanning, te werken. Aarzelend Onder Soekarno werd het program aarzelend voortgezet. Thans heeft de regering Soeharto het transmi gratieprogramma trachten te com bineren met de .ontwikkelingspro gramma's. Maar critici zeggen dat het „te wei nig en te laat" is. Zij betogen dat de transmigratie de bevolking van Java nauwelijks vermindert en dat de regering niet in staat is de gro te aantallen die nodig zijn over te plaatsen. Om gelijke tred te houden met de bevolkingsaanwas moeten volgens de organisators elk jaar op zijn minst twee miljoen mensen wor den overgeheveld en dit jaar zullen het er maar 8000 zijn. Een gezin als dat van Soesanto over te brengen kost de regering on geveer 1200 gulden voor het vervoer, het openbreken van de wildernis, het bouwen van huizen en het ver schaffen van subsidies voor medische verzorging en voedsel. Het aantrekken van nieuwe kolonis ten is niet altijd gemakkelijk. Soe santo en zijn gezin waren blij een nieuw leven te kunnen beginnen, maar anderen zien er angstig tegen op de woonplaatsen van hun familie te ruilen tegen onbekende streken die moderne voorzieningen missen. KATWIJK AAN ZEE Toen het driejarige zoontje van de familie Zwaan onvoorzichtig de Hoornes laan in Katwijk aan Zee overstak, werd hij door een personenauto ge grepen. Het kind is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. (Van onze streekredactie) KATWIJK AAN ZEE Aan de westelijke zijde van het diepe bas sin van het buitenbad "De Mieren- weide" heeft men een uitkijktoren geplaatst. Van daaruit heeft het toe zichthoudend personeel in de zomer maanden "goed zicht" over het ge hele terrein. Dat is vooral nuttig op drukke dagen tijdens het zomersei zoen, want het is onmogelijk, dat de „zwemmeesters' 'overal tegelijk zijn. Ook heeft men tussen het diepe bassin en de ligwelde aan de zijde van de Triumfatorkerk een afraste ring van doorzichtige betonnenseg- menten gemetseld. der de wethouders, in grote mate wordt afgezwakt. Gevaar voor afzwakking bestaat naar de mening van de heer Bosma ook bij het overdreven mate verlenen van zogenaamde inspraak waarop sommige groeperinge zo op aandrin gen. De keren dat het gemeentebestuur 'n aantal zaken aan inspraak onder wierp werden ronduit een grote te leurstelling. Een rechtstreekse in spraak in een bestuurscollege keurt hij dan ook af. Wel behoort de burgerij zo goed mogelijk over het hoe en waarom van bestuursdaden te worden geïnfor meerd. De overige agendapunten werden vlot afgewerkt. De tennisvereniging „De Boekhorst" krijgt er een vijfde tennisbaan bij waarvoor de raad f 18.500,- beschikbaar stelde. De ten nisvereniging zal hiervoor f. 2.500,- huur per Jaar gaan betalen. Het aanvullend krediet voor de ver bouwing en inrichting van het gym nastieklokaal aan de Langevelder- weg, totaal groot ruim f 62.000,- werd ook gevoteerd. Het in dit bedrag be grepen architectenhonorarium van bijna f 18.000.- vond de heer van Leeuwen (WD) erg hoog en niet in verhouding tot de totale kosten. Bur gemeester Bosma legde uiteen dat meerdere plannen zijn gemaakt voor dat het huidige ontwerp er uit rolde zodat voor dit bedrag wel de nodige werkzaamheden zijn verricht. Volgens de geldende subsidierege ling ontving de V.V.V. over de Jaren 1969 en 1970 een subsidie van f 1.25 per inwoner. Blijkens exploitatiereke ningen over 1969 en 1970 zijn de te korten over deze Jaren respectievelijk f 6.041.50 en f 4.476.40 en de V.V.V. verzocht de gemeente om een aanvul lende subsidie. B. en w. stelde de raad voor dit met f 0,35 per inwoner te verhogen en gelijktijdig de subsidie voor 1971 op f 1.60 per inwoner vast te stellen. Mr. v. d. Bosch (D'66) ging niet achter dit voorstel staan. Hij ziet de VW niet als een algemeen belang maar een instelling waar een zeer beperkt deel van de bevolking v profiteert. Vooral de winkeliers, ka merverhuurders etc. en eigenaren van kampeerbedrijven zijn er mee gebaat en daar moeten eventuele tekorten maar vandaan komen. Ook moeten meerdere bronnen van inkomsten ge zocht worden aldus mr. V. d. Bosch, die wat de subsidie betreft voor 1969, 1970 en 1971 niet verder dan f 1.25 per inwoner wil gaan. Zowel de heer Bosma als wethouder Heemskerk, zelf voorz. van de VW, pleitte voor de ze instelling en wezen op de functie die de VVV, ook in het belang van Noordwijkerhout heeft. Zonder stem ming werd het voorstel van B. en W. aanvaard. rijn', waarvan het Nationaal Bal let gisteravond de première gaf. Voor Olga was dat een heel bij zondere gebeurtenis, want de beeldschone ballerina stond voor het eerst na zes maanden weer o-p de planken. Olga de Haas ver toonde geruime tijd zulke ernsti ge verlammingsverschijnselen, dat ze nauwelijks meer de hoop had ooit weer te kunnen dansen. Na een langdurig verblijf in het ziekenhuis mocht ze eind vorig ■jaar haar training toch weer her vatten. Haar terugkeer op het balletpodium is overigens een schitterend succes gebleken. SAIGON (Reuter) In de buurt van de Zuidvietnamese stad An Nhon zijn gisteravond drie handgranaten een vol theater binn enge worpen waar een toneelvoorstelling werd ge geven. Tien bezoekers kwamen om het leven, negentien werden er ge wond, zo is in Saigon bekendge maakt. De aanslag viel midden in de vierdaagse bestandsperiode die door de Vietcong is afgekondigd ter gele genheid van Tet .het boeddhistische nieuwjaar. Een Amerikaans-Zuid- vietnamees bestand van 24 eindigde gisteravond om zes uur plaatselijke tUd. LEIDEN De Stem des Volka geeft op donderdag 4 februari (aan vang 20.15 uur) een concert in de Stadsgehoorzaal. Een in vroeger Ja ren heel populair werk werd voor deze uitvoering nog eens in studie genomen, t.w. de komische cantate „De Schipbreuk" (op een gedicht van "den Schoolmeester") van de Nederlandse componist Johan Wa genaar. Het werk (voor koor, solt, slagwerk en piano) wordt uitgevoerd m.m.v: de sopraan Leny Stevens— Ridderhof, de tenor Marius van Al- tena en de bas Henk Smit. Jan van der Meer speelt de virtuoze plano- partij, Ada van der Bent en Luuk Nagtegaal verzorgen de slagwerk- partijen. Voor de pauze worden twee werken voor koor en orkest van Brahms uit gevoerd (Nanie en Schicksalslied) met medewerking van het gemengd koor "Vox Laeta" uit Roelofarends- veen (dirigent Jan van der Meer). Het orkestrale aandeel in deze wer ken wordt gespeeld door het grote Rotterdamse amateurorkest Sym- phonia waarvan Henk Briër dirigent is. Deze heeft de algehele leiding van het concert. De avond wordt be gonnen met het symphonisch ge dicht voor orkest "La procession nocturne" van Henri Rabaud. HILLEGOM De besturen van de afdelingen van de Katholieke Land —en Tuinbouwbond (L.TH.) en van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbe- drijf (K.V.O.B.) in het kustge bied Zuid-Holland hebben de kring Duinstreek opgericht In het verband van deze kring zullen zoveel mogelijk activiteiten worden gecoördineerd, ondernemersbelangen behartigd en regionale aangelegenheden zoals planologie, onderwijs en opleiding, arbeidsmarktbeleid, enz. worden behandeld. Onder de kring Duinstreek vallen afzonderlijke secties voor het bloem- bollenbedrijf, voor de bloementeelt, voor de veehouderij en voor de toe komstige ondernemers. De kring stelt zich ten doel samen te werken met andere regionale organisaties en instellingen. De vorming van de kring is tevens t gevolg van enige wijzigingen in de organisatiestructuur van de L.TH. en K.V.O.B. De nieuwe kring zal op donderdag 4 februari des avonds om 19.30 uur een grote bijeenkomst hou den voor alle leden in Treslong te Hillegom. Als inleider zal dan optreden mr. T Brouwer, lid van de Tweede Kamer en het Europese parlement, die zal spreken over actuele vraagstukken in de land- en tuinbouw in Neder land en de E.E.G.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11