MILITAIR OLIE-AVONTUUR De hel van het huis van bewaring Joodse studenten betogen tegen lot Russische joden Executies n Guinee voltrokken Enschede ontvangt legaat Meer liefde dan hoop in de Biesbosch Jtaalduynse bos naar provincie Zuid-Holland Spuitgasten bij •echter wegens stelen na brand In twee uur 48 vaten vuiligheid Utrechtse ringlijn doet 't niet voor Demonstratie ambassadegebouw JOS SCHRIJVER KLAAGT MINISTER POLAK AAN OVER DINSDAG 26 JANUARI 1971 LEIDflOB DAGBLAD PAGINA 1 DORDRECHT Morgen moeten we dat anders aan pakken zei kapitein A. Gerrits gisteravond beslist. „Als de jongens een mok koffie beet hebben gehad, zou je die eigenlijk in benzine moeten afwassen. Morgen moet ik plastic bekertjes hebben en, als het even kan, andere kle ding. Het is onvoorstelbaar hoe die olietroep tussen de oliekleding doorkruipt." Pas laat in de middag hadden ?en goede honderd militairen de strijd tegen de in het riet langs je oevers van de Amer genestel- olie aangebonden. Ze deden iet met een bewonderenswaardi- inzet. Gehuld in splinter- lieuwe oliekleding en lieslaarzen raadden sommigen door het be smeurde riet van de noordelijke ever om de dikke olieresten en je aangetaste rietstengels in de ;0O-liter drums in de boten te rijgen. Resultaat na twee uur intensief rerken: 48 vaten, die in een gereed- DEN HAAG 'ANP» Het weste- ijk deel van het Staelduynse Bos bij s Gravenzande is gistermiddag over- edragen aan de provincie Zuid-Hol- and. De provincie heeft het voor uim f 1,5 miljoen gekocht van de fa- nilie Van Rijckevorsel. Het zestig ectare metende gebied zal voor de penbare recreatie worden bestemd. stichting Rijnmond-Staelduyn. lie 't bos had willen kopen om er een olfbaan in aan te leggen, krijgt van provincie een terrein aangeboden de doorgaande groenstrook die assen Hoek v. Holland en Maassluis ten noorden van de Rijnpoortha- en is geprojecteerd. Rijk, provincie, tljnmond en de gemeenten in 't ge- lied zullen gezamenlijk de lasten Iragen van de inrichting van de roenstrook. Het oostelijk deel van het Stael- hiynse Bos is bij defensie in ge- ruik Defensie zal het gebied ontrui- ïen, zodra er gelegenheid is het aar opgeslagen materiaal in het tijnpoorthavengebied kan worden ndergebracht. UTRECHT De zeventien brand- reerlieden. drie rijkspolitiemannen de twee personeelsleden die in de ncht van 2 op 3 november vorig »ar na het blussen van een brand een fabriek in Bunschoten een root aantal platenspelers en ge lidsboxen mee naar huis hebben (nomen zullen worden vervolgd. De politiemannen en de leden van Bunschotense vrijwillige brand- reer verklaarden na de brand dat toestemming van de bedrijfsleider in de uitgeorande fabriek hadden de grammofoons en luidsprekeis ee te nemen. De bedrijfsleider feft dit later tegengesproken. Bij de tweeëntwintig verdachten mis zijn vierentwintig platenspelers, ertig grote en zestien kleine ge- iidsboxen in beslag genomen. liggende bakschuit leeggestort kon den worden. Ze werkten zó snel, dat het lossen van de vaten, die met een grijpertje uit de militaire boten aan boord van het grote schip gehesen moesten worden, meer tijd in beslag nam dan het volmaken. Vandaag zou dan ook een extra contingent drums ingezet worden. Wind Wat er nog over is van de olie, die vorig jaar uit een tank op het ter rein van de Amer-centrale in de ri vier stroomde, beweegt nog steeds. Zondag blies een krachtige wind de tegen de zuidoever klonterende mas sa naar de overzijde. Tussen Lage Zwaluwe en de Amer-centrale een lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii afstand van ongeveer 10 kilometer heeft de olie beide oevers aange tast. Op de ene plaats wat erger dan op de andere. De olie moet uit het riet. Eigenlijk alleen om de vogel stand voor nog meer schade te be hoeden. Op verzoek van de Provinciale Noordbrabantse Electriciteits Maat schappij arriveerden gisteren de mi litaire hulptroepen. „We doen het met meer liefde voor de fauna, dan met hoop op succes," verklaarde PNEM-directeur F. C. van Melick, die de verzamelde manschappen. voordat ze in de boten gingen, toe sprak. Het klonk wat pessimistisch. Acht boten De groep pontonniers uit het Ge nie-opleidingscentrum in Vught was 's morgens vroeg al met de boten in de Pon ten i er skazer ne in Keizers- veer aangekomen. Acht dubbele aan- valsboten verouderd materiaal dat na dit olie-avontuur waarschijnlijk wel als volledig onbruikbaar kan worden afgeschreven zouden inge zet worden. Ze werden na de lunch bemand door een peloton van de pantser-geniecompagnie en door een detachement mariniers uit Doorn. Deze twee groepen tekenden voor het vuile werk. Met, weliswaar ge- handschoende handen, schuimspanen en rieken gingen ze later op de mid dag de klonterige oliemassa te lijf. Experiment Eigenlijk wist niemand waar de milUiiren aan begonnen. „Het is een experiment. We moeten eens kij ken hoe het gaat." zei de heer Van Melick. „Hoewel, alles wat je er uit haalt is natuurlijk meegenomen." Pas aan het eind van deze week zal, naar men hoopt, enigszins duidelijk zijn, of de inzet van deze overmacht aan mankracht enig nut heeft gehad en of op die manier verder gewerkt moet worden. Is het resultaat posi tief dan zal aan de minister van De fensie gevraagd worden meer man schappen in te zetten. Het wassende water heeft voor een tegenvaller gezorgd. Zodra het zakt. zal de PNEM weer beginnen met het snijden van aangetast riet, dat dan onmiddellijk verbrand wordt. Dat is een redelijk effectieve methode ge bleken. Ploeter* Intussen maken de militairen, on der commando van kapitein A. Ger rits van het Genie-opleidingscen trum, deze week de Amer tot hun werkterrein. En dal brengt ze chk diepen in de Biesbosch. In het Steur- gat drijft nog aangespoelde olie en is het riet besmeurd, de oostelijke zij de van het Gat van Mooke is be vuild en ook het Gat van de Hon- derddertig en het Gat van de Vissen zal onderhanden genomen moeten worden. Keer op keer zullen de aan- valsboten hun neus in het riet steken en zullen mariniers en militairen van de landmacht dicht onder de oever door de onvoorstelbaar vieze olie- brij ploeteren, om de zaak des noods met hun handen binnen boord te krijgen. Monnikenwerk. Maar zelfs gisteravond, toen ze be smeurd en stinkend hun oliekleding in bakken benzine stonden te soppen, om de kleverige oliemassa er af te krijgen, was de stemming van „dat doen we wel even" nog niet verdwe nen. Tenslotte zijn 48 200-litervaten in twee uur geen gek resultaat. Kap- tein Gerrits „Laat er nou eens naast alle andere rommel 10 pure olie bjj gezeten hebben. Dat is dan altijd nog duizend liter ADVERTENTIE Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geimporteerde brandy. UTRECHT 'ANP» Het gaat niet goed met de ringlijn om de Utrecht se binnenstad van het Utrechtse ta xibedrijf Ra tax De passagiers stap pen in zo gering aantal in om zich voor drie kwartjes per rit van de ene plek naar de andere te laten ver plaatsen, dat Ratax-directeur P. Ra- venstijn zowel verrast als teleurge steld is en vreest dat de proef voor een half jaar die hij eind november van het vorig jaar begon, negatief zal uitvallen en dat hij de ringlijn zal moeten beëindigen. ABIDJAN (Reuter) In Guinee gisteren 58 personen opgehan- die zondag ter dood werden ver- xdecld wegens hun aandeel in de lisluktc invasie van november vo- jaar. De 58 zijn gisterochtend op ver- lullende plaatsen in het land te- thtgesteld. „Het was een carnaval. volk spuugde op de opgehange- (n en stenigde hun lijken', zo zei verslaggever. Zondag veroordeelde de nationale frgadering van Guinee, die als re- Jlutionair tribimaal fungeerde, 92 frikanen ter dood veroordeeld we- 5$ medeplichtigheid aan de „inva- e". die onder Portugese leiding zou tbben gestaan; 34 van hen werden verstek veroordeeld. Oader degenen die terecht zijn ge- eld, zijn twee staatssecretarissen: ffahima Barry van Financiën en tasmane Balde van Planning. Twee o hen waren ex-staatssecretaris: Kvrouw Loffo Camara van Socia- Zaken en Sekou Camara van Bui- aüandse Handel. Ook de ex-dlrec- 'ur van de staatsveiligheidsdienst, 'oriba Magassoeba en de ex-direc- ür van het bureau van de president libib Tall, zijn opgehangen. DEN HAAG Spookachtig wierpen gisteravond vanaf 8 uur tientallen brandende fakkels, aangewakkerd door een felle zuid-wester storm hun licht op de Russische ambas sade, een wit huis met groene lui ken aan de rustige Andries Bick- kerweg. bij het begin van een 24- uur-staking van Joodse studenten tegen Joodse processen in Rus land. Met ijzeren kettingen hadden een 25- tal studenten, afkomstig uit Delft, Leiden, Utrecht en Amsterdam zich aan elkaar vastgebonden om de on derdrukking van hun geloofsgeno ten te symboliseren. Achter hen stonden ongeveer 80 adhesiebetui- gers. Men droeg borden met leu zen en Bijbelse texsten en foto's veroordeelden. De gieihele nacht hebbende 25 demon stranten om beurten de snijdende koude getrotseerd en ook vandaag is de demonstratie onafgebroken voortgezet Vanavond om 8 uur loopt de betoging ten einde. ENSCHEDE De gemeente En schede heeft een legaat ontvangen van enkele honderdduizenden gul dens, afkomstig van de in Amerika overleden Twentse textielmagnaat Alfred Menko. Het bedrag, waarvan de grootte niet exact bekend Is, moet besteed worden voor een cultureel doel. De gemeente Enschede heeft hiervoor gekozen de restauratie van het ro mantisch negentiende eeuwse mini- theater Concordia, waarvan het voortbestaan werd bedreigd. Tweehonderd namen van Russische Joden, die in een proces verwik keld zouden zijn werden gister avond voorgelezen door Abrascha Staszewski.uit Delft. De andere be togers antwoordden na Iedere naam met een gezongen "Let my people go", een tekstregel van Mozes. Een korte toon van de Sjofar, de his torische ramshoorn, die wordt ge bruikt op Joodse feest- en gedenk dagen, ging vooraf aan een 5-mi- nuten-stilte. De jongeren waren eveneens van plan een petitie aan te bieden aan de ambassadeur, maar functiona rissen van het Russische legaat weigerden de petitie aan te nemen. De ambassadeur zou in Moskou verblijven. Wel kregen de betogers de raad de protestboodschap van morgen om 9 uur, als de ambassa- i de weer geopend was opnieuw aan te bieden. In een pamflet klaagden de demon stranten de regering van de Sowjet Unie aan: "Een sentralisties regi me in het Kremlin vertrapt het zelfbeschikkingsrecht van de Jood se nationale Minderheid". Verbonden door ijzeren ket tingen en voorzien van protest borden en brandende fakkels Om half 8 vanmorgen werd het och- kwamen de Joodse studenten op tendgebed gelezen. voor hun Russische rasgenoten. ARNHEM „Alles is hol. Stalen deu ren, veel lawaai, gerinkel met sleutel bossen. de hele dag door. En als je het dan echt niet meer aankunt kan je een verzoek indienen om met de psychiater te kunnen praten. Maar zij hoort dat zo vaak; alles wat je vertelt gaat bij haar het ene oor in en het andere uit. Ga maar werken, zegt ze dan. Geeft wat af leiding Pas als er weer een zelfmoordpoging is, gaan ze er wat aan doen. Maar dan is het meestal te laat". Jos Schrijver f21) uit Huissen bij Arn hem zal het nog heel wat keren moeten ertellen. Hoe macaber de sfeer in een huis van bewaring is, hoe hij in ander- üf in „De Sprang" in Scheveningen wegens dienstweigering drie' zelfmoordpogingen meemaakte. Eigenlijk zelfs vier. Want ook Jos zag er op een gegeven moment geen gat meer in. Op 24 december van het vorige jaar klaagde Jos Schrijver minister van Jus titie Polak aan: de minister zet de Ne derlandse gedetineerden aan tot zelf moord door de erbarmelijke toestanden in de gevangenissen. De klacht werd ge deponeerd bij de Haagse officier van jus- tie mr. Rosingh en Schrijver hoorde er nooit meer iets van. Begin deze week publiceerde de Utrecht se aktiegroep „Pluto" de klacht èn de gevangeniservaringen van Jos Schrijvers. Nu heeft het ministerie van justitie een onderzoek toegezegd naar de toestanden in „De Sprang". Jos Schrijver over die toestanden: „We zaten met een paar dienstweigeraars en wat lui van de opiumwet tussen de moor denaars. De Jehova's zitten op een eigen afdeling: die mogen de hele dag hun cel uit. ze kunnen pingpongen. Zij zitten ook voor dienstweigering, maar omdat zij het om hun geloof doen worden ze afge zonderd. Wij zaten gewoon in de cellu laire afdeling. Ik hield het er echt niet meer uit: op zijn minst een paar keer per week was het vechten op de gang, tijdens het bab belkwartiertje. Echt gevaarlijk, soms za ten de gangen vol bloed en glasscherven Je zag ze de volgende dag wel in het gips lopen En het gevolg was ook nog dat Je verder die dag in je cel moest blij ven, de hele gang. Al hadden wij er niets uec ie maken gehad, we waren er wel de dupe van". Het benauwde Jos Schrijver zo, dat hij een ontvluchtingspoging deed. Niet om weg te komen („Ik heb er een keer acht tegelijk zien gaan, maar ze werden alle rnaar weer gepakt. Ze kennen de platte grond van de gevangenis niet eens. Het is een wanhoopspoging, anders niet"), maar om alleen te kunnen zijn. Jos kwam in de strafcel terecht. „Dub beldikke deuren, en een volkomen kale cel. Je krijgt één deken mee om op de betonnen vloer te slapen. Je ziet hele maal niks en wat nog erger is: je hoort ook totaal niets. Als ik toen nog iets op zak had gehad, was het misgegaan. Maar dat weten ze daar al. Je wordt helemaal it-rcUpp pp gecontroleerd op scheer mesjes of glas". Bewijs Voor Jos is die ervaring het beste be- vijs: „Die starfcel is bedoeld om je gees- elijk helemaal te vernielen. Dat is de voornaamste reden waarom ik de minis ter heb aangeklaagd. Maar ook buiten de strafcellen kwa men zelfmoordpogingen voor. Een ervan werd toevallig ontdekt op het allerlaat ste moment door een van Jos' medege vangenen die als een soort corveeër de hele dag door de gangen zwierf. „Hij keek bij een vriend in de cel, toen die jongen zich net had opgehangen. Twee minuten later en ze hadden hem niet meer kunnen redden". De twee anderen die in Jos Schrijvers anderhalve maand een poging tot zelfmoord deden, sneden hun polsen door. Je zag ze later met de verbanden om hun arm". Jos had nog geluk: hij stond goed aangeschreven in „De Sprang". Een be waker ging onmiddellijk naar de direc teur om te vertellen dat Schrijver in de strafcel zat. Na een wanhopig uur werd hij er uitgehaald en op de afdeling van de Jehova's afgezonderd. „Gelukkig maar. Het enige wat je daar overbleef was een aanloopje te nemen om tegen de muur te lopen. Van een an der hoorde ik dat in zijn cel allerlei leu zen op de muur stonden geschreven, met bloed. „Dood aan de justitie, enz.".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7