Harry Bild brengt Zweden naar Katwijk MENINGEN VERDEELD OVER WONEN IN RIDDERVELD Oud-Feijenoorder denkt nog aan Nederland Humor in Alphen PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 26 JANUARI 1971 KATWIJK AAN ZEE Katwijks V.V.V.-promotor Chris Verplancke zit de eerste maanden van het jaar heel weinig achter zijn bureau in de directeurskamer van het V V V-kantoor aan de Boulevard in Katwijk aan Zee. Hij is dan „onderweg om in het buitenland propaganda te maken voor de badplaats. Dat is een jaarlijks terugkerende traditie. Een traditie, die niettemin noodzakelijk is, omdat een plaats als Katwijk, wil deze blijven meetellen op de buitenlandse toeristische markt, duidelijk aan de weg moet timmeren. Vooral omdat Katwijk een unieke plaats in neemt in de keten van Nederlandse badplaatsen. Het ac cent bij het „verkopen" van bedden ligt hier wel heel sterk in de particuliere sector. Tussen twee reizen door Zwe den en Denemarken en West-Duits- land ontmoeten we Verplancke in zijn riante bungalow aan de Sal. Huygenslaan. Op z'n bureau we melt het van stapels dikke buiten landse prospectie met aanbiedingen van reizen voor het seizoen 1970. Ter wijl Katwijks vreemdelingen-pro motor een gesprek voert met Friend- ships Tours Jo Nieman telefo- nisch uiteraard bladeren we in enkele van die bladen. Het valt voor al in de Deense en Zweedse folders op. dat van de Nederlandse kust plaatsen alleen Katwijk wordt ge noemd bij de reizen naar het Noord - zee-strand Wanneer we een minuut of tien met Verplancke hebben gepraat over de concurrentie, dip de Nederlandse toeristiso'ip industrie ondervind van buitenlandse goedkoopte eilan den als Spanje en Joegoslavië rinkeü het telefoontoestel weer: Reso uit Stockholm aan de lijn voor het re serveren van kamers tijdens het bol- lenseizoen. Verplancke nadrukkelijk- „Er gaan in ons 'and stemmen op voor een meer professionele benadering van het toerisme en de recreatie en voor een fundamenteel wetenschap pelijk en praktisch onderzoek op dit terrein. Dat is toe te juichen. Maa. in Katwijk hebben we al enke jaren achtereen aan marktanalyse gedaan. Het is immers zo. dat we steeds paraat moeten zijn op de toe ristische markt en ieder jaar weel moeten zien onze bedden 20 a 30000 bezel te krijgen. Dat is vooral met die buitenlandse concur rentie. geen eenvoudige zaak". Katwijk beschikt, volgens de Ho- tel- en Pensionlijst 1971, in de ho tels over 205 bedden '28 eenpersoons 125 tweepersoons-, 24 driepersoons- en 18 vierpersoons kamers» In de hotelsector beschikken 20 kamers over een bad en 48 over een douche en voor de pensions zijn deze cijfers respectievelijk 6 en 34. Opgemerkt dient te worden, dat in deze cijfers de bedden van hotel ,.De Roskam" niet zijn opgenomen. De naam staat Katwijk hoopt dat het ook dit seizoen weer zo druk zal wor den! Door Cees Combee wel in de gids. doch gegevens ont breken geheel. Kennelijk geen opgave ingezonden. Katwijk telt in totaal over tien hotels en 29 pensions. Er zijn 20 restaurants met 3040 stoelen. Uit deze cijfers blijkt wel. dat men het overgrote deel van de on geveer 30 000 bedden, die Katwijk aan zijn gasten in het vakantieseizoen kan aanbieden, gezocht moet worden in de particuliere sector HARRY BILD VVV.-directeur Verplancke: ..Als V.V.V. willen we graag in het voor- en naseizoen een optimale bezetting van de bedden hebben. Natuu-'ijk eerst in de hotels en pensions, doch daarnaast ook b:i particulieren. We h*,v,,>on daarom via nje markt"-"ly- se gezocht naar mogelijkheden en we zijn daarbij terecht g-':omon bij de jeugd, want deze heeft op dit mo ment nogal wat geld te verte ren. Die jeugd willen we niet indi vidueel ..pakken", maar bijvoorbeeld In sportverband. We hebben dus in Zweden en Denemarken sportclubs benaderd. Het vorig jaar hebben we prettige ervaringen gehad met de zwemvereniging „Neptunes" uit Stockholm. De leden vaak met vrouwen en verloofden logeerden hier in Katwijk, genoten van zee. strand en duin wisselden dit aange- I name met het nuttige af door te trainen in het sportfondsenbad en daar ook wedstrijden te houden tegen Nederlandse tegenstanders. Ook pro beren we door het aanbieden van all-in-pakketten schoolgroepen aan te trekken. We doen dat in samen werking met de V.V.V.-Arnhem". Op onze vraag of hij succes ver wacht bij het aantrekken van deze sport- en schoolgroepen antwoordt Verplancke: ,,'k Geloof van wel. Er bestond vooral in Zweden grote be langstelling voor. De Zweedse zwem- bond was heel erg enthousiast. In het maartnummer van het orgaan an deze bond ko.nt een artikel te staan met foto's van „De Mierewei- de" en de badpaa.s. waarin de mogelijkheid voor de jeugd van 25 tot 25 jaar in groepsverband een vakantie annex trainingsg?'"genheid in Katwijk door te brengen, wordt ocgelicht. 't Zijn nieuwe kansen We moeten het immers proberen Over een paar jaar eerst zullen de ?-ultaten zichtbaar worden en dan zal ook duidelijk worden of deze „be nadering" juist is geweest, 't Was maar een klein onderdeel van onze „werfactie" in Zweden. We hebben natuurlijk ook de reisbureaus be zocht. De oud-Feijenoorder Harrv Bild zal zich mede belasten met het organiseren van deze sportreizen". Twaalf dagen zwierf Chris Verplan cke door Zweden en Dene nar': ui oktober en november vertoe*"',-> hij geruim" tiid in Engeland en «n —et hij weer voor een week of vijf, zes Bii al -ij" ties speelt het maken van contracten voor het voor- en na-seizoen een be langrijke rol. Vast staat nu al. dat tijdens het bollenseizoen vele Zwe den. Denen en Engelsen naar ons land zullen komen. De Engelsen hoofdzakelijk via de luchtbrug naar Zestienhoven en individueel. De arrangementen voor Engelse automobilisten in het voor- en na seizoen. waarvoor men bij de V.V.V.'s in Engeland en ook hier cou- Dons kan kopen voor logies en maal tijden. blijken erg in te slaan. Deze actie wordt gevoerd in samenwerking met Arnhem. Limburg en Breda. Er komen waarschijnlijk nog twee plaatsen uit Nederland bij. drie uit België en drie uit West-Duits- land. Daarover zijn besprekingen gaande. De actie is voorlopig nog op de Engelsen gericht. Zij zal echter worden uitgebreid met de Scandina vische landen. Deze gasten logeren uitsluitend in hotels en pensions. Het uitgangspunt is een snel bezoek aan het vaste land van Europa te bren gen doormiddel van een korte twee de vakantie. Gehoopt wordt, dat zij in de zomermaanden nog eens voor een langere periode terugkomen. 't Zijn zo maar enkele facetten van wat er door de V.V.V. „Katwijk" wordt gedaan om vreemdelingen aan te trekken. Er zullen weer „badbus- sen" gaan rijden uit het noorden van Zweden naar de Nederlandse kust, de Tor-Line zal alle gasten, die men niet in Amsterdam kan plaatsen, in Kat wijk onderbrengen en bovendien zijn de directies van alle Zweedse en Deense bootlijnen. die geregelde ver bindingen onderhouden met Neder landse havens, benaderd om vakan- tietochten voor een week of langer te organiseren naar Katwijk Wat het badseizoen 1971 zal bren gen is nog een gesloten boek. De ver wachtingen zijn bepaald niet pessi mistisch Er moet echter wel wat worden gedaan om de eens verwor ven positie op de toeristische markt te behouden en uit te breiden. Door de moordende concurrentie uit Spanje. Joegoslavië en Roemenië Vast staat dat de aanloop het Dank zij de VVV: volle pen sions, hotels en boulevard. Foto LD Jaap v. Dujjn, Katwijk Zee bollenseizoen gunstige perspectie ven biedt. Er zijn gelukkig nu reeds heel wat overeenkomsten met reisondernemingen uit Zweden. De nemarken, West-Duitsland en Enge land afgesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN On der leiding van de voorzitter mr H. van der Top hebben de leden van de Historische Vereniging gisteravond in het gemeentehuis kennis genomen van hoe Nederland vanaf het begin van de vorige eeuw tot vandaag de humor beleeft. Mr H Knap toonde aan de hand van een groot aantal dia's kranten knipsels en advertenties uit de kran ten en boekjes uit de vorige eeuw, die de humor uit die dagen weer deed herleven. Daarbij werd zowel aan dacht besteed aan de politieke hu mor als aan de dagelijkse gebeurte nissen. Het bleek dat men toen vaak humor bedreef bij het sadistische af. Mr van der Top die in zijn inlei dend woord uiting had gegeven van zijn vreugde over de grote belang stelling voor deze avond wist zich in zijn dankwoorden tot mr. Knap ge steund met een hartelijk applaus van de talrijke aanwezigen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoe denken de Ridder- veldersover hun zeer snel groeiende woonwijk? Wo nen zij er naar hun zin en zijn zij tevreden met alle voorzieningen die er reeds zijn getroflen? Of schort er zo hier en daar nog ivel eens wat aan? Hebben zij vol doende gelegenheid om hun inkopen te doen of eens j?i te winkelen of moeten zij steeds naar andere de- ien van de gemeente (misschien ook wel naar omlig gende dorpen of steden) reizen om daar het nodige in te slaan? En hoe staat het met de andere voorzienin gen? Uit een aantal gesprekjes dat onze redacteur Jan Westerlaken met zeven "voorbijgangers'stersi" had, bleek dat de meningen nogal eens uiteen liepen Toen een stortbui losbarstte en de bewoners in hun warme kamers bleven bezochten hij en fotograaf Wim Dijk man enkele mensen thuis. Ook zij gaven vlot hun reac ties op de gestelde vragen. Knudde Peter van der Sluys '21) uit de Plutostraat mist in Ridderveld voor al een ruimte waar de Jeugd gezel lig kan samenzijn. Hij is dan ook van mening dat het broodnodig is dat er spoedig iets zal moeten worden on dernomen in deze richting „Is het niet een kwalijke zaak. dat er in het hele dorp niet één bioscoop is te vin den? Dat is to-^ knudde! De ge meente laat zich volgens mij niet zi erg met de problemen van de jeugr in. Als voorbeeld wil ik alleen maa» het Joint-house" noemen, een soor sociëteit waar ik regelmatig kom. Zc 'cru?-- niet eens een vergunning voor het houden van een soos en sub sidie is er beslist niet bij Ach. en over het wonen hier ben ik wel te vreden. Het is hier lekker rustig en de huizen zijn comfortabel." Saai De eerste ..voorbijgangster" was mevrouw C. M Stroo <26> uit de Briljantstraat. Of ik het hier naai mijn zijn heb? „Nou ik vind het wel een beetje saai hoor. Er worden naar mijn zin vjel te veel flats ge bouwd en die zijn bovendien nog erg hoog op de koop toe. Als Je in een eensgezinswoning woo^' dan voel Je je tussen die hoge kasten oogesloten Daarnaast is het met de groenvoor ziening maar een trieste zaak. Zo hier en daar staat een dor stekje maar dan 'mudt het ook op. Wat ik ook belangril'- vind is. dat de wijk ook betere busverbinding- met het centrum v«n hr dorp moet krijgen Je staat hier altijd tk weet niet hoe lang b" een halte te wachten voor dat er een bus komt En vr*** mij mag het aantal winkels ook wel wat worden uitgebreid." Kroeg Crèche Anderhalf Jaar woont mevrouw L Bottemanne <22 nu in de Pluto straat Maar noe steeds is zij ei 'liet „gewend". Als een sterk gemis voelt zij het ontbreken van een ruim te waarin permanent een crèche kan .orden ondergebracht. „Er is we! een particuliere instelling, maar die zal op den iuur toch te veel wei k krijgen omdat de wijk enorm groeit Nee. volgens mij zou een „echte crèche door velen .net open arméD vorden ontvangen. Wensen? Ach, e 'ijn er altijd wel een paar. Het ont ireken van een theater, waar diver se activiteiten kunnen worden geor iniseerd, voel je toch wel. In el! gehucht is wel een zaal beschikbaar vaar de mensen zich kunnen ver maken. Ik vind het voor zo'n snel groeiende gemeente als Alphen toch wel een kwalijke zaak dat dit er niet is." Rotzoo „Een .gekke" kroeg met daarin een biljart. Voor mij mag hiervoor best een oude boerderij blijven staan die als zodanig kan worden inge richt. Zo'n boerderij is niet al te moeilijk in een sfeervolle tent om te toveren." zegt de 26-jarige Henk v. Berkel uit de Diamantstraat „Ik nis in Ridderveld nog wel wat voor zieningen De aanblik van de wijk noet nog wat vriendelijker wo'J-n De bomen zullen over enkee jaren v -»t meer „body" hebben en ook de groenvoorzieningen is dan ongetwij- eld wel beter uit de verf gekomen Jan tot nu toe. Als het definitievr winkelcentrum er over een aantal ja ren staat, dan raakt de wijk „af". D< nogelijkheder Men dan voldoend ■>n^-ezig zijn om er te ..leven' Maar als plattelands jongen begi' ik toch al aardig aan mijn flatje t« wennen." Speelplaatsje Ons zesde „slachtoffer" is de heei '46' uit de Venusstraat. Hi Is een import-Alphenaar en woom i ongeveer zes jaar in het dor „Voor mij is het hier een grote rot- ooi Overal waar je loopt nggei. grote bonken klei en moet je uitkij- .en dat je niet onderuit gaat. Er is nier nou eens niet iets waarvan Je ,egt, kijk, dat is nog eens leuk. En Jan dat kleine aantal uitvalswegen ïaar het centrum van Alphen. vee. te "'"inig. Als het maar even druk oi Ie weg is met auto's, dan zit he» verkeer al vast. Het kost Je op die nanier een vracht aan tijd voorda» je weer eenmaal goed op gang bent ekom enRecreatie voorzi en ing er weet ik zo één, twee, drie niet rwee zoontjes moeten op hun vrijt middag altyd in de loods spelen om dat ze niet weten waar ze heen moe ten. Nee. het wonen in deze wijk valt me bar tegen." Voldoende speelgelegenl^-'en vooi de kinderen? „Gut. daar heb ik nooit zo erg bij stil gestaan. Tj- wat verderop is wel iets maar hie vlakbij, nee hoor, niets." Dit zegi mevrouw T. Blijenberg '29» uit d Venusstraat. „Dat is niet zo leul want je kunt je kinderen, als zi daar gaan spelen, niet in de gatei houden of Je moet er regelmatig ee kijkje gaan nemen. Wat zou ik noi graag hier in de omgeving gerea liseerd willen zien. „Wat mij betre: mogen ze hier een drive-in-garap bouwen. Als Je maar even een bli' Moor het '•aam naar buiten werot da zie je overal auto's staan. Stel n \oor dat er een dergelijk object zo vorden gebouwd, dan ben Je gelii van die „chaos" af En dan zou i> ook best willen dat C&A een vesti ging in Ridderved opent". Zeilen Marijke Vrisekoop (17) van de Edei- steensingel 'leerlinge van het ly ceum 'vijfde klasi i houdt van zei len. En voor deze sport woont ze >ij- zonder gunstig. Want op nog geen teenworp afstand van haar huis "gt het fraaie recreatiemeer. „Maar ver- Ier is er in Ridderveld niets. T'~' ge- leurt veel dal of naar Lei^'-n of ïaar Den Haag ga als ik eens ge zellig uit wil. Het er1-" waarmee ik ne in Alphen wel kan vermaken, zijn de schoolfeestjes. Als ik het voor het zeggen zou hebben, zou ik hier in Ridderveld toch wel enkele ten nisbanen laten aanleggen. Een soos, vaarheen Je tijdens de ••-.-«on ou kunnen zou oc'- hoog on »riijn /erlanglijstje staan. Natuurliik H er ook een bisocoop k~nen. Het is ee** "htertle dat een dergelijke voorziening niet reeds eerder is ver wezenlijkt."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6