Leidse balletgroep goed ontvangen in Maastricht Losgeraakte wielen tegen politie-auto HIC HEEFT SCHOUWBURG BEREIKT De gangmaker. De club van 100 (3) DIES-VIERING UNIVERSITEIT Istizin Club van 100 (4) W oontoestanden buitenlandse werknemers VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Werklozen (2) I piNSDAG 26 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 'I ADVERTENTIE Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt. Joet hij zijn voortreffelijk werk. De gangmaker van Istizin. Laxerende tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten in doordrukstrip. Gewoon de beste oplossing. Onder vele vaardige handen groei de soft-rock-musical HIC in vier maanden tijd uit tot een geweldig spel. dat zich a.s. zaterdag en op 2. 2 en 6 februari eindelijk in de Leid- j se Schouwburg mag gaan manifes teren. Tekstschrijvers Frank Kneep- kens, Kees Schuddeboom en Theo Thomassen lieten hoogstaand proza en dichtwerk uit hun pennen vloeien, het vinnige stokje van com ponist-dirigent les Hoogland toverde een volwaardig 13-mans orkest te voorsohyn, decorbouwers sloegen hun vingers blauw op twaalf ver- j schillende decors, ontwerpers, naai- i ers en naaisters verschaften de spe-1 Iers een bij tijd en functie passende garderobe. Het geboorte-HIC-huis aan de Wit te Singel werd al spoedig te klein om dit aldus tot werkelijkheid g' worden geesteskind te herberge Deze laatste week zijn andere ruim ten gevonden om de resultaten va al het werk tot één geheel samen t voegen. Er werd al gerepeteerd i: de schouwburg. Elf taferelen rege zich daar, nog wat haperend aar een tot één groot schouwspel vai zang, dans, muziek en toneel. Keizer Claudius stiefelt hikken' en stotterend over het toneel, zij? gemalin Messalina flirt met senato Silius, de drie vrijgelatenen intrig ren binnen en buiten het leger, d "bijzitten" Trui, Ans en Alida uoe in alle eer hun werk, het volk pro testeert, demonstreert en democrat) seert. Vanuit de zaal-donkerte word dit Rome in Rock regelmatig tot dt harde repetitie-werkelijkheid terug roepen door de aanwijzingen van i Op alle mogelijke plaatsen repeteren Repetitie van HIC ,'gisseuse Carlian Kuiper. Tijdens I de dansers en danseressen hun Jaz- (Foto LD/Hc!vast) le theepauze (tien minuten, beslistzy-rock balletten. Een heerlijke to- niet langer. Jongens!") chartert les neelwereld-sfeer heerst alom staande show die bijna louter door vrijwilligers om decors te sjouwen.1 Het is een op professioneel niveau 1 amateurs in elkaar is gezet. £IDEN/MAASTRICHT *Lei- J imag zich met deze Marjolein er gelukkig prijzen. Wat zij met haar dansgroep brengt ionder meer verrassend. Het is n modern ballet in de klas betekenis van het woord er, het is gewoon een stijl ut Deze voorstelling getuigt i een frisse aanpak en komt al een aardig eind boven het van het amateurisme uit. Je a e paar professioneel ge- oolden van het gezelschap er wel vrij gemakkelijk uit, ar de groep als geheel maakt elk geval een zeer volwassen tuk. Deze meisjes zijn één voor talentvol en met een soort «rformule rijp voor het theater aaakt. Het succes dat ze nu iben is volgens mij volkomen diend'. leze spontane reactie is van een letpedagoge uit Maastricht, die dagavond in Limburgs "Bonbon- de voorstelling zag van Mar in Briërs dansgroep. Haar uit- tak is typerend voor het enthou- ane, waarmee het Maastrichtse ouwburgpubliek het Leidse bal- lezelschap tijdens zijn eerste op- den buiten Leiden heeft ontvan- De aan Marjolein persoonlijk Ichte uitnodiging van een andere letleidster uit het zuiden om als docente een aantal lessen in het iburgse te komen geven trouwens t nieuwe succes voor de Leidse •tgroep wie herinnert zich de grandioos geslaagde dansavon- in de Leidse Schouwburg niet? daarom zo opmerkelijk, omdat deze Limburgse voorstelling een eden van het Nederlands Dans- iter (gisteren in dezelfde stads- iwburg van Maastricht) volgde, rvoor het bepaald niet storm gelopen. Het geeft Marjolein en haar hardwerkende gezel- Met grote verbazing heb ik de re actie van de heer P. Keijzer op de Club van 100 gelezen. De heer Keij zer heeft geen hoge dunk van de aan staande leden t.w. zakenlui en sport mensen. Er zal natuurlijk een be stuur gevormd moeten worden. Maar leder lid heeft stemrecht. Niets voor de heer Keijzer? De heer J. Riethoven zit volgens mij niet in de sportstichting maar wel in de sportraad. Dat kost tijd en geld, elk bestuurbaantje van een klei ne of grote vereniging kost de men sen een zee van tijd en Je zit niet altijd op een droogje. Met één ding moet ik u gelijk ge ven. Swift heeft zijn 50-jarig jubileum gevierd het bezit geen spijker of plank maar de Jongens gaven Leiden een pracht geschenk: 4 maal kam pioen van Nederland. Joop Zoetemelk lid van Swift, hield Nederland hoog in de grote tour, ze gaven geen spij kers en hout. Ik loop zelf zo'n kleine 45 Jaar mee in de sport, heb diverse bestuursfunc ties gehad. Je kan niet uitkomen met de oontributie. De heer Keijzer moet eens komen kijken, wat de Jeugd kost aan prijzen. En wat kost het de ou ders niet van deze kinderen? Sportscholen moeten door de heer Keijzer niet aangehaald worden Dit zijn bedrijven geen verenigingen Al le hulde voor de heer D. Snik, die probeert van DTS iets groots te ma ken en vecht voor een eigen onderko men. Swift heeft ook in de winter een mooie gymzaal gekregen voor indoortraining, maar in de zo mer kunnen de aspiranten, pupillen, nieuwelingen en amateurs hun kle ding aan de slootkant en op de ste nen achter de Groenoordhal neer gooien. Dan wil ik de heer Keijzer vragen 1C;Jzeró ócltryueH is. Het bestuur dat uit deze 100 sport lui geformeerd zal worden zal naar myn inziens best capabel zijn daar voor, want afiders waren zij geen lid geworden. Kritiek is niet erg. als ze maar ge zond is. J. Hartman N Stationsweg 3a Leiden. Hierbij wil ik verontwaardigd pro testeren, voor wat de heer P. Keijzer Hoflaan 46 gisteren in de rubriek „Lezers Sohryven" publiceerde. Mijn gedachte gaat uit naar een soort ran cune maatregel tegenover de heer Riethoven (Hoflaan 50), want het zijn tenslotte bijna buren van elkaar. En wie is hiervan de dupe? Swift". Ten eerste: speelt de heer Riethoven beslist niet met de gedachte om de Swiftvoorzittershamer neer te leggen. Want Riethoven kan niet zonder Swift en Swift zeker niet zonder Riethoven. Ten tweede: dat Swift nog steeds geen eigen „home" heeft ligt zeker niet aan een verkeerd bestuursbeleid, maar aan verkeerd beleid bij de ge meente Leiden. Tenslotte vecht Swift er al Jaren voor. Ten derde: als er een vereniging is waar de grote renners in goede har monie met de club omgaan dan is dat wel by Swift. Een Karstens en een Zoetemelk, staan te alle tijde voor ons klaar. Moeten zij nu in eens met waar de gemeente in moet trappen briefjes van honderd klaar staan?. Swift heeft alleen nodig kleed gelegenheid "n eigen home, waar ou ders van de jeugd ook kunnen komen, want Swift en niet alleen Swift, alle verenigingen proberen de jeugd van de straat te houden. Het doel van de club van 100 is dit: van de inkomsten alle sportvereni gingen te helpen als het nodig ior: iter C. Rosier in elk geval de moed om op ingeslagen weg verder te gaan. weg, die op 12 maart a.s. naar Stadsdoelen in Delft zal voeren ater misschien ook naar Antwer- en Brussel. IN BED i de eerste stevige stappen op tourneepad zijn gezet is het voor iele groep zaak om de vermoeie- en en de spanningen, die een le- van reizen en trekken met zich brengt, de baas te blijven. Daar- llggen ze allemaal al in hun (ho- bed als uw verslaggever de nd vóór de voorstelling zijn nach- ]ke kroegentocht Maastricht enkele honderden drukbezochte 's rond het Vrijthof begint: ierdorpse Leonie, Voorschotense komische Kenny Lalopua en tengere vriendin Amy Talahatu- jn (beiden uit Alphen a. d. Rijn), ise Lilian (leerlinge nog van het Agnes-lyceum), Marjoleins trou- assistente Polly Reupers, goed- Lia, droomster Ellen-Jane istra en Dineke ten Cate. laar zondagochtend is dit tiental rroeg uit de veren. Na een haas- ontbijt beginnen de repetities in stedelijk theater van Lftnburgs ifdstad. De belichting blijkt heel beter dan die in de oude Leidse louwburg. Een pluspunt. Op het Sum ligt geen zeildoek. Een min- it. Eén splinter in een blote voet ellende is niet te overzien, rjolein is haar inzinking van vo- Jaar weer te boven, maar maakt lens de training een wat gedepri- erde indruk. Er staat voor haar op het spel Ook voor Polly Reu- 5, want die is uit Maastricht af- istig en moet zich in haar ge- rtestad waar zien te maken. De ilrepetitie verloopt niet helemaal ikeloos. De Leidse "aanhang" van rjoleins dansgroep vult een hal- rij in het midden van de schouw- g en fungeert als klankbord in holle ruimte van het grote ge- r. Marjolein vaart tegen haar 'oonte in maar één keer flink uit, maal tegen pasgetrouwde Ellen- se, Ze dreigt haar uit het gospel- amer te zullen zetten als het nog keer fout gaat. Ellen-Jane, één de gevoeligste meisjes van de iep, geeft toe een fout te hebben aaakt. Op datzelfde moment rea liseert ze zich wat er precies aan heeft geschort. Dat is de reden waar om ze haar zelfvertrouwen niet ver liest. Discipline is nog steeds de ba sis van alle ballettechniek, 's Avonds tijdens het slotnummer staat Ellen- Jane vooraan op het podium. Stra lend! Het applaus houdt lang aan, en voor alle meisjes uit de groep zijn er bloemen. Alles is weer ver geven en vergeten. Voor wie werke lijk creatief bezig is telt alleen het eindresultaat. Dat geldt dus ook voor deze zeldzaam fijne Leidse dans groep. Tijdens het feestje na bij Polly's familie thuis valt de spanning plot seling weg. Marjolein vraagt even om stilte. "Ik ben verschrikkelijk trots, op Jullie allemaal". Deze woor den komen uit de grond van haar hart. Ze is onbetwist de leading la dy van de Leidse balletwereld en hard op weg naar meer dan alleen plaatselijke bekendheid. En dat is zeker een felicitatie waard. LEIDEN Het programma van i ches per faculteit. Na afloop van de de universitaire dies-viering toont dit1 colleges zijn er een gemeenschappe- Jaar over het algemeen weer het tra- lijke thee, een rondleiding, inleiding ditionele patroon, waarin de oud- en filmvertoningen in het nieuwe alumnidagen vooraf gaan aan de of- chemie-complex. ficiële rede van de rector magnifi- Des avonds vindt in het Rijnlands cus. Lyceum de officiële opvoering plaats Op zaterdag 6 februari vinden de van de musical „Hic, Rome in college's voor oud-alumni plaats in rock," waarvan zaterdag a.s. de het academiegebouw en verschillen de instituten. Zij worden onderbro ken door gemeenschappelijke lun- LEIDEN De plaatselijke vak centrales (N.V.V., C.N.V. en N.K.V.) hebben zich in een schrijven tot de gemeenteraad gericht, waarin zij hun bezorgdheid uitspreken over de slechte woontoestanden van de in Leiden werkzame buitenlandse werknemers. Zij vragen de raad om dringend maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden dat de woon situatie van deze werknemers op korte termijn wordt verbeterd wellicht in overleg met het bedrijfs leven en na te gaan en de moge lijkheid te onderzoeken om te ko men tot oprichting van een "Stich ting voor Huisvesting van Buiten landse Werknemers" De vakcentrales vragen de raad om een meer doeltreffende controle op brandveiligheid en zonodig een strengere verordening vast te stel len voor logementen en kamerver huurbedrijven in Leiden. Voorts vragen zij de raad te be zien in hoeverre het mogelijk is, leeg staande panden geschikt te ma ken voor de bewoning van buiten landse werknemers. De vakcentrales zijn bijvoorbaat bereid hun positieve bijdrage te le veren tot oplossing van dit urgente probleem. première gaat en dinsdag en woens dag volgende week voorstellingen voor de burgerij worden gegeven. Zondag 7 februari is de bijeen komst van de Christen Studenten Raad, die in het verleden een vast programmapunt was, geweken voor een gezamenlijke studentendienst in de Hooglandse Kerk om 11.45 uur. Na een algemene lunch in socië teit Minerva wordt het studium ge nerale om 15 uur eveneens in Miner va gehouden. Hier zal prof. dr. G. Zoutendijk spreken over „computer en democratie." Ook de thee tot* be sluit, opgeluisterd door Hongaarse muziek van het studentengezelschap Hoszpita, zal in Minerva plaats vin den. Maandag 8 februari, de eigenlijke dies natalis, zal de rector magnifi cus prof. dr. C. Soeteman om 14 uur spreken in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN De rijbaan van de Ha venstraat in Noordwijkerhout was door langs de kant geparkeerde auto's vrij smal geworden. Dit had mede tot gevolg, dat een 24-Jarige timmerman uit Lisse met zijn auto tegen een van de geparkeerde auto's opreed toen hij probeerde „heelhuids" langs een tegenligger te komen. De botsing was. zo releveer de in de zitting van de Leidse kan tonrechter de officier, mr. A G. Post, in zijn requisitoir, niet zo ern stig Heel wat ernstiger vond hij het, dat de timmerman, zoals na deze botsing aan 't licht kwam. geen rij bewijs bezat en onverzekerd rond reed „De schade was hier niet zo groot en kon door verdachte vrij ge makkelijk worden betaald. Wat zou er inzake de schadevergoeding echter gebeurd zijn, indien de schade aan zienlijk zou zijn geweest? Zou dan de benadeelde partij niet met „de brokken" zijn blijven zitten?" De officier eiste naast geldboeten van resp. f 50. f 100 en f 100 subs. 25 dagen, twee weken voorwaarde lijke hechtenisstraf met een proef tijd van 2 jaar. De kantonrechter, mr. W. de Koning, vonniste bij ver stek geheel conform. Bouten los Onder een aantal automobilisten consternatie toen plotseling twee grote aan elkaar verbonden achter wielen van een vrachtauto over het wegdek rolden. De achterwielen wa ren los geraakt van een vrachtauto, die werd bestuurd door een 40-jari- ge groentehandelaar uit Noordwij kerhout. Zij botsten uiteindelijk te gen een politieauto op, zodat de groentehandelaar bijzonder snel „op de bon" kon worden gezet. De bou ten waren volgens het politierapport, losgeraakt. Omdat de groentehande laar, na de verwisseling van de ban den (wegens een „lekkage") ver zuimd had. de bouten nog eens s;oed aan te draaien, werd hij schuldig be vonden aan een zowel grove als ge vaarlijke nalatigheid. De officier eis te een geldboete van f 80 subs 8 da gen De kantonrechter vonniste bij verstek conform. Op trottoir „U trapte op het gas- lnplaats van op het rempedaal. Dat is een typi sche bedieningsfout, die nog al eens door dames wordt begaan." Aldus richtte de kantonrechter zich tot een 52-jarige automobiliste uit Voorscho ten. Zij stond terecht, omdat zij met haar auto met een dermate hoge snelheid de Bakkersdreef in Voor schoten op stoof, dat zij de macht over het stuur verloor. De auto reed jongetjes aan om vervolgens tegen een tuinmuurtje tot stilstand te ko men. Eén van de jongetjes brak een been en moest als gevolg hiervan 6 weken worden verpleegd. „Ik had het die dag nogal druk ge had en was oververmoeid," gaf ver dachte als de vermoedelijke reden op. „U had pa:, twee weken uw rij bewijs en had dus vrijwel geen rou tine." kreeg verdachte van de rech ter te horen. De officier liet het bij een eis van f 80 boete subs. 8 dagen. De kanton rechter nam de fout wat zwaarder op Gezien het feit. dat zij destijds de veiligheid op de weg en het trot Maar de heer Keyzer begrijpt het schijnbaar niet zo erg. want het gaat helemaal niet om het geld. maar Juist de vereiste vergunningen. Een stukje grond en de rest doen wij zelf o.a. ook die grote renners. Ten vierde: kijk ik als bestuurslid ervan op. dat wij al eens wat grond aangeboden kregen. Dat weet de heer Keijzer meer dan wij, want daar zit ten we nu Juist om te springen. En hoe kunnen wij een clubgebouw neerzetten als wij amper een circuit hebben. Het zou toch te gek wezen, b.v. een circuit ronde Groenoordhal, en het clubhuis ergens bij de Vijf- Meilaan. Een voetbalvereniging heeft zijn kantine toch ook op het eigen complex staan. Ten vyfde: heeft de heer Keyzer het over enkele sportscholen, akkoord maar dat zijn binnensporten. In het winterseizoen doen wy aan indoortrai ning en daar hebben wij ook een zaal voor. Een zaal waar de heer Snik en de sportschool De Vries Jaloers op zouden zijn. Dit is dus niet te ver gelijken. Verder wil ik de heer Keij zer er op wijzen dat Swift totaal niets met de club van 100 heeft te maken, eri dat voor die eventuele f 25.0000 ze ker geen clubgebouw voor Swift ge bouwd zal worden. W. van Duivenbode Leuvenstraat 26 Lelden Secretaris Lr. T. v. Swift-combl- natie Sociale werklozen. op Rijksweg 4 ontstond nogal wat het rechtertrottoir op, aldaar twee Voorzieningen, prima. Jammer, profiteurs toir nogal in gevaar had gebracht, pet. van de werklozen. Zet deze met achtte hij bij wijze van waarschu wing een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar op z'n plaats.'De geldboe te bepaalde hij daarentegen op f 50 subs. 5 dagen. De publieke tribune was tot vrij wel de laatste plaats bezet. Het me- spoed aan 't werk, of we gaan er alle maal aan kapot. Gemeenteraad, haal dat bord voor uw hoofden vandaan, en tref maatregelen Laat ze. zoals ds heer J. P. Landesbergen giste ren schreef, onze gewaardeerde ge meentereiniging bijstaan, een van de vele mogelijkheden op het ge bied van de werkvoorziening voor de ze mensen. Willen ze niet. dan geen rendeel der plaatsen werd bezet j uitkering. Wanneer ik bij mijn baas door leerlingen van twee vierde klas sen van het Rijnlands Lyceum, die de zitting moesten bijwonen in het kader van hun praktische kennisma king met de Nederlandse recht spraak. niet werk krijg ik ook niets. J Schimmel, Obrechtstraat 11, Leiden. LEIDEN Het SIA (Syndicat d'Initiative Artistique), cul- tureel-artistieke onderafdeling van studentenvereniging Au- gustinus, is doende zijn 10-jarig bestaan te gedenken. Er is eer reünie gehouden voor oud-bestuursleden, er is een keurig boek je uitgegeven waarin de geschiedenis van het SIA staat te le zen, het grote lustrum-feest werd oprecht-blij gevierd. Al maanden daarvóór stelde de universiteit het pand Witt Singel 17 beschikbaar ter verwezenlijking van een gebeurei dat de kroon dient te zetten op al wat uit SIA's leven tot nu toi aan artisticiteiten is ontsproten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3