Militairen zetten Obote af anno vend m 15 dagen 407.i Dr. Drees: „Rumoer willen vermijden Wraakgierige Arnhemmer met bijl zwaar gewond LP vandaag Wist U? Schaatsers blijven in Nederland Jordanië legt de Fedajin nog meer aan banden Ex-president krijgt asiel in Tanzanie Divisies van Hanoi rukken Laos binnen Regen en wind rai KOREVAARGARAGE n.v. Chroesjtsjows memoires vals Nrd. Joegoslavië (Duet Qlt t teuivs pgericht I maart 1860 DINSDAG 26 JANUARI 1971 No. 33308 Krecteur: G. Koopman ioofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst EiDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) l. Leiden - Tel. 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat 18 uur) Dr. W. Drees sr. DEN HAAG „Ik ben plotseling geplonsd in een rumoer, dat ik had willen vermijden". Dat was vanmor gen het commentaar van de 84-jari ge dr. W. Dees op de beroering die in politiek Nederland is ontstaan, nadat het vroegere partijblad van de Partij van de Arbeid, Het Vrije Volk, in grote opmaak gistermiddag had gemeld: „Drees wil uit PvdA". Drees zei ons dat hü erg ongelukkig is met deze publikatie. Hij meende dat hij er toen ook niet meer onder uit kon gisteravond in de VARA TV-rubriek „Achter het Nieuws" te verschijnen voor een nadere toe lichting. Vervelend ,De zaak is zo vervelend", zei de oud-minister-president, „omdat ik nog helemaal geen besluit heb ge nomen. Het is bekend, dat ik be zwaren heb tegen de zakelijke ont- wikeling in de PvdA. Deze ontwik keling gaat in de richting van een PAK en daar zie ik niets in". Met het PAK doelt dr. Drees op een progressief samenwerkingsver band van PvdA, d'66, PPR en PSP. Tijdens het verkiezingscongres in Amsterdam op 4, 5 en 6 februari zal de PvdA zich over zon samen werkingsverband uitspeken. De ver wachting is, dat een meerderheid ervoor is. Dr Drees meent dat met een PAK de mogelijkheid voor de PvdA om aan een regering deel te nemen is geblokkeerd. Hetzelfde be zwaar had en heeft hij tegen de anti-KVP-resolutie, die het partij congres in Den Haag in maart 1969 aannam. „Ik heb de laatste jaren voortdurend stelling genomen tegen de ontwik keling van de partij en dan in het bijzonder tegen de invloed die Nieuw Links steeds meer kreeg. Ik heb altijd vermeden de PvdA als zodanig aan te vallen. Ook nu wil ik mij niet tegenover de PvdA opstel len". Drees beef vanmorgen bij de for mulering die hij ook gisteravond voor de televisie koos: „Ik acht het denkbaar, dat ik mijn lidmaatschap van de PvdA opzeg". Hij gaf toe. dat een eventueel bedanken zal worden uitgelegd als steun voor de nieuwe partij DS'70, waarvan zijn zoon prof. dr. W. Drees jr. lijstaan voerder is. „Dat maakt de situatie voor mij zo moeilijk", zei dr. Drees „Ik weet nog niet of ik wel voor de parlementsverkiezingen van 28 april een beslissing over mijn lidmaat schap neem". Dr. Drees ontkende, dat er een rechtstreeks verband zou zijn met de kandidatuur voor het voorzitter schap van de PvdA van Nieuw- Linkser André van der Louw en zijn twijfels over de PvdA. „Van der Louw is natuurlijk een bezwaar, maar er is meer aan de hand. In feite streeft de PvdA met de vor ming van een PAK naar een nieu we partij". NAIROBI/KAMPALA (AFP, Reuter, AP) De genstand tegen de nieuwe militaire machthebbers in eganda, die gisteren president Milton Obote hebben af- »zet schijnt nog niet geheel afgenomen te zijn. Vanoch- nd werden in de hoofdstad Kampala nog maar sporadisch hoten gehoord maar onbevestigde geruchten wijzen op oeilijkheden. )e afgezette president is vanochten Nairobi naar Dar-es-Salaam in fczanië aangekomen. De regering dit land zal hem politiek asiel rlenen. Obote die huiswaarts keer- van de Gemenebest-conferentie Singapore toen het Oegandese le- o.l.v. genera&l-majoor Idi Amin ar de macht greep, bleef aanvan- lijk in Nairobi in Kenia om daar verdere onwikkelingen af te wach- d. President Nyerere van Tanzanië lod zijn afgezette collega gister- ond gastvrijheid aan. (iet-bevestigde berichten maken lding van tenminste zeventig do- in. Vanochtend leek het leven in hoofdstad weer normaal, maar het melde er van de militairen. De gandese radio zond alleen nog ar lichte muziek uit. Het militai- bewind verstrekte geen nieuws- nmuniqué's. Bij de gevechten iden twee buitenlanders. Cana- priesters, het leven hebben ver en. De gevechten in Kampala zou- ongeveer een half etmaal heb- geduurd. Ze begonnen zondag rad, maar gistermiddag vonden in hoofdstad al demonstraties plaats gunste van de nieuwe macht- bbers. De eerste aanduidingen van de itergronden van de staatsgreep in zeven miljoen inwoners tellende ganda kwamen van radio-Kam- la, die een bekendmaking van een litaire woordvoerder uitzond. Hij De Bilt verwacht van vanavond tot rgenavond: Meest zwaar bewolkt i regen, Matige tot krachtige, af toe harde zuidwestelijke wind. Mi- ram temperaturen omstreeks 5, lima ongeveer 7 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 27 JANUARI 5 op: 8.29 uur; onder: 17.18 uur. ai op: 8.56 uur; onder: 18.09 uur. gwater te Katwijk te 3.25 en 15.39 laagwater te 11.39 uur. verweet het burgerbewind van Obote corruptie en het zaaien van ver deeldheid onder het leger en het volk. Voorts werd Obote verweten dat hij leden van zijn eigen stam bevoordeelde en dat hy op belangrijke militaire posten zijn vriendjes be noemde. Volgens de radio was de eerste daad van de nieuwe macht hebbers de vrijlating van de poli tieke gevangenen, geschat op 92 met inbegrip van vijf voormalige minis ters. Volgens sommige waarnemers is- het conflict terug te voeren tot een meningsverschil tussen Obote en Amin, die vorig jaar werd ontslagen als opperbevelhebber. Amin zou nu gesteund worden door de inspecteur- generaal van de Oegandese politie Oryama die zich in een toespraak achter de machtsgreep stelde. Een belangrijk element in de staatsgreep zijn de stammen-tegenstellingen in Oeganda. Obote, een sterk voorstan der van centraal gezag, voerde een beleid dat door de belangrijkste stam van het land de Baganda's in het zuidelijk deel van Oeganda, als ver nederend werd ervaren. UTRECHT (ANP) Een 33-ja- rige Arnhemse caféhouder maan dagavond naar Utrecht gekomen om zijn vrouw te wreken die in een dancing aan het Vredenburg in Utrecht moeilijkheden had ge had met een man, heeft dat moe ten bekopen met een bijlslag op zijn hoofd. Zwaar gewond ligt hij nu in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Als u nu onderstaande bon Invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 10 februari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mijn aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. De vrouw en nog een 20-jarige vriend van de man zijn door de po litie ingesloten Het begon maandagavond om on geveer negen uur. De politie werd ge waarschuwd dat een man en een vrouw hevig ruzie hadden in de dan cing. De man zou haar hebben ge slagen maar zij wilde geen aangifte doen. De politie verdween weer. De vrouw belde haar man in Arnhem die onmiddellijk met een vriend in de "uto stapte om wraak te gaan nemen. Gewapend met een groot mes met SCHIPHOL De Nederlandse kernploeg is vanmorgen niet naar Noorwegen vertrokken. Coach Leen Pfrommer besloot op het laatste ogenblik met zijn rijders niet in het KLM-vliegtuig naar Oslo te stappen, omdat een hardnekkige dooi Noorwe gen in zijn greep heeft. "Wij blijven nu maar eerst twee dagen in Neder land trainen", zei Pfrommer geagi teerd. nadat hij van de metereologi- sche dienst op Schiphol had verno men, dat de dooi in Scandinavië nog zeker enkele dagen zal aanhouden. Pfrommer: "Het heeft geen zin om nu naar Oslo te reizen, als we daar toch niet op natuurijs kunnen trai nen. Als het op kunstijs moet gebeu ren. kan dat net zo goed in Neder land". een krom lemmet van 35 centimeter stapte hij de dancing binnen en be gon er onmiddellijk de klanten te be dreigen, onder wie de zoon van de eigenaar van de dancing Die drei ging nam zodanige vormen aan dat de eigenaar de bijl nam en de Arn hemmer daarmee op het hoofd sloeg Vervolgens belde de eigenaar de politie. Die is nu bezig te onderzoeken wie precies de schuldigen zijn van deze vechtpartij. Met name moet worden bezien of de eigenaar uit noodweer handelde. Van de man die aanvan kelijk de Arnhemse had geslagen, was ten tijde van de vechtpartij geen spoor meer te bekennen. 22 TM 31 JANUARI open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondags van 10-17 uur-toegang 3,50 AMSTERDAM De afgelopen dagen heeft de storm op tal van plaatsen vn ons land flinke schade aangericht. Politie en brand weer moesten herhaaldelijk in actie komen voor omge waaide televisie antennes en ontwortelde bomen. In Heer- hugowaard ontstond door de storm grote schade aan een serie in aanbouw zijnde wo ningen. Diverse woningen zullen tot de grond moeten worden afgebroken. De scha de ivordt voorlopig geschat op een ton. LONDEN (AP, Reuter) Uit een interview van de Jordaanse premier Wasfi Tell met de Britse Journalist Hart blijkt dat Jordanië de Pales- tijnen niet meer zal toestaan van Jordaans grondgebied aanvallen te doen in Israël. Teil zei, dat de Pa- lestijnen maar vanuit de door Is raël bezette gebieden moeten opere ren. De verslaggever vroeg Tell of de Palestijnen geen toekomst meer heb ben voordat zij Israël van de Jo den hebben bevrijd. „Zo is het he lemaal", antwoordde de premier daarop. De tegenstelling tussen Palestijnen en Jordaniërs wordt nog eens geac centueerd door de Jordaanse minis ter van Voorlichting Audeh die te gen Hart zei, dat het Jordaanse le ger ook nu nog bereid is de wapens op te nemen tegen George Habasj van het Volksfront. Hart had ook een gesprek met Jas- sir Arafat die verklaarde dat Al Fa- tach nooit zal deelnemen aan be sprekingen met Israël en zich nooit zou neerleggen bij de oprichting van een Palestijnse staat in Gaza, de Sinaiof de Westelijke Jordaanoever. In Amman is gisteren opnieuw een maatregel aangekondigd die bedoeld is om de Palestijnse guerrillastrijders aan banden te leggen. Voor geheel Jordanië bestaat nu een verbod van vuurwapens. Hoewel de guerrillastrij ders zelf buiten de nieuwe maatregel vallen is 't de seimi-militaire Pales tijnse militie verboden zonder spe ciale toestemming van de Jordaanse regering wapens te dragen. In een overeenkomst tussen het centrale co mité van het Palestijnse verzet en de regering-Teil is bepaald dat de militie uiterlijk 21 Januari haar wapens moest inleveren. Een aantal guerril lagroeperingen heeft zich daartegen verzet. 16 PAGINA'S Marjolein Briërs balletgroep is voor het eerst buiten Leiden op getreden. De voorstelling in Lim burgs 'Bonbonnière' werd een suc ces. Het LD is met de meisjes meegereisd naar Maastricht. Van daar de impressie op STADSPAGINA In de Amer drijven nog steeds grote hoeveelheden olie. Vandaar dat nu Nederlandse militairen gaan proberen het vieze varkentje te wassen. PAGINA 7 Dr Rus Kortsnoj balanceerde in het Hoogovenschaaktoernooi op het randje van de afgrond in zijn party tegen de Nederlander Ree PAGINA 11 i In Zweden is de volkstelling een mislukking geworden omdat men weigerde de vele vragen over de privésfeer in te vullen PAGINA 8 t Vrouwen vrouwen, een mu sical onder de banier van de "dolle mina's" PAGINA 5 FIAT 8S0 en 850 SPECIAL uit voorraad leverbaar, vanaf 5130,— incl. B.T.W. Showroom: Korevaarstraat 19, Leiden Tel. 01710—42146* VIENTIANE, SAIGON (Reuter) De Noordvietnamese communisten hebben drie divisies naar Laos gezon den, die zich vermoedelijk gereedma ken voor aanvallen op het Laotiaan- se militaire hoofdkwartier te Sam Thong. Tot die drie behoort ook de 312-de divisie, die in september j.l. uit Laos verdween, maar thans in Laos is teruggekeerd en die zich ten oos ten van de Vlakte der Kruiken be vindt. Vorige week ls een Noordviet- namees transporttoestel te Moeong Sal po 50 km. ten noorden van de ko ninklijke residentie Loeang Prabang. geland. Dit is een aanwijzing, dat de communistische infiltranten het op de hoofdstad gemunt hebben. Overi gens zijn nog geen grote troepencon centraties waargenomen. Reuter meldt uit Saigon, dat gistermiddag 'n trein tussen de Zuid Vietnamese ste den Da Nang en Hoeé op een mijn is gereden. Bij de ontploffing kwamen tien Zuidvietnamezen om het leven, en werden er dertien gewond. Enkele rijtuigen liepen uit de rails. Het was het ernstigste incident op die lijn sinds de dienst in Januari 1969 na een onderbreking van vijf Jaar werd hervat. Gistermiddag werden bij een bomaanslag in Hoeé tien burgers ge wond. Om zes uur Ned. tijd gisteravond is het vierdaagse Tet-bestand ter gele genheid van het boeddhistisch nieuw jaar) van de Vietcong ingegaan, maar volgens Saigon schonden de guerrillastrijders hun bestand al in de eerste drie uur tweemaal door aan vallen waarbij onder de regerings troepen zes doden vielen. Saigon en het Amerikaanse opperbevel hebben een bestand van 24 uur afgekondigd, dat vanochtend om elf uur Ned. tijd inging. LONDEN APSommige pas sages in het boek „Herinneringen van Chroesjtsjow," die doorgaan voor de memoires van de Russische oud-premier, zijn dermate pro- Amerikaans dat de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA) er de hand in moet hebben gehad, al dus de deskundige op het gebied van communistische zaken Victor Zorza Zorza zegt dit in de Guardian in een toelichting op zijn theorie. dat Chroesjtsjows memoires grotendeels werden geschreven door de KGB, de Russische geheime politie en vervol gens ten behoeve van de tegen-pro- paganda door de CIA zijn herschre ven. (volledig verzorgd) Reisbureau VROOM A DREESMANN Uit het Leidsch Dagblad van 25 jan 1871 Uit Haarlem wordt mede gedeeld: „Alhier heeft een bediende van den heer B., houtkoper, buiten deze stad een postduif opgevangen, bij welke een missive werd gevonden van den Franschen minister Jules Favre aan zij nen collega Gambetta, het bericht inhoudende dat men te Parijs voornemens was een uitval te doen op de be legeraars". 's Gravenhage. ZM. de Koning heeft benoemd tot lid van het College van Cu ratoren aan de Hoogenschooi te Leiden, Mr E. J. A. Graaf van Bijlandt te 's Gravenha ge.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1