LEIDSCH DAGBLAD SPORT „Ik ben blij dat we niet helemaal door de Noren zijn weggevaagd.. Bols' diskwalificatie knaagt aan het moreel Gothenburg 289,- LD-treffers van sportweekeinde In kletsnat Heerenveen poel vol ellende Met hel LO naar Wereldkampioen schappen Schaatsen HEERENVEEN Gek hè, vanaf het moment, dat ik fi nishte na de 10 km moest ik denken aan Innsbruck vorig jaar. Daar deed zich namelijk dezelfde situatie voor als nu tussen Fornaess en mij. Toen won ik, nu hij. Een relatief slechte 500 meter, een ver knoeide vijf kilometer, her stel op de 1500 meter en een uitsmijter op de 10 km. Eigenlijk is het logisch, dat als je dit rijtje ziet, je niet kunt winnen, want wie kam pioen wil wordenmoet op alle afstanden goed rijden, als je er een mist, grijp je ook naast de titel. Door Ard Schenk Ik ben tevreden met wat het zondag nog geworden is. Kijk. natuurlijk geldt voor mij eigenlijk alleen de eerste plaats, maar toen het zater dag allemaal zo mis ging, ge loofde niemand meer ergens in. Als je daarna dan nog tweede wordt, ben je toch wel tevreden. Vooral ook, om dat Kees derde werd en zo'n goede 10.000 meter reed. Ik was daar erg blij mee. Men heeft mij mischien wel over het middenterrein zien hol len om Kees te feliciteren. En tegelijkertijd realiseer je je dan, dat er weer een grote concurrent is bijgekomen. Maar op dat moment, waren we gewoon blij, dat we niet helemaal waren weggevaagd door de Noren, want daar zag het op een gegeven moment wel naar uit. Bovendien was er een stemming in de ploeg Zaterdagavond vooral. Het leek wel een be grafenis. Op een gegeven ogenblik zijn Kees Verkerk, Jan Bazen en ik gewoon weg gegaan, naar Oosterzwaag. Woedend balt Fornaess de misten naar de joelende trïbu- HEERENVEEN Het leek een funeste sprong: vanaf een hoog punt in zonne- glanzend Davos diep in een kletsnatte Heerenveense poel vól ellende. Zaterdagavond 1 nog dreigde de hooggewaardeerde Nederlandse schaatsploeg compleet „onder" te blij ven, geloofde niemand in een kans op redding, toen nog altijd, letterlijk zowel als figuurlijk, storm- én regenvlagen rukten aan het Hoogeveense huis, waarin Jan Bols zijn teleurstelling verbeet, en op niet eens zoveel kilometers afstand de rest van het élite troepje zwijgend wachtte op de volkomen ineenstorting van de muur van zelfvertrou wen die een week tevoren zo vaardig was opgebouwd. Hoe kon dan toch een bijna rerdronken gezelschap nog zo llorieus op het droge klauteren, nog niet eens een etmaal later? Omdat twee barometers bijna ge- ijktijdig een ongeloofwaardige iprong omhoog maakten: die van het weer, en die van het moreel. Omdat dit Europees kampioen schap door één nacht rigoureus in weeën werd gesplitst. Leen Pfrommer zei het zondag avond zó: „Die eerste dag heeft dit kampioenschap bijna helemaal ver pest. Het was een verschrikkelijke dag. in alle opzichten. Het weer verziekte het toernooi. De toestand rond Jan Bols deed de rest. Wat een geluk, dat het vandaag allemaal anders was. En dat de strijd niet verder werd vertekend. We hebben er toch nog plezier aan overgehou- 1. Fornaess (No.) 2. Schenk (Ned.) 3. Verkerk (Ned.) 4. Claeson (Zwe.) 5. Thomassen (No.) 6. Verheyen (Ned.) 7. Guttormsen (No.) 8. Groenvold (No.) 9. Stensen (No.) 10. Zimmerman (Wdl.) 11. Nottet (Ned.) 12. Hietala (Fin.) 13. Sandler (Zwe.) 14. Troitski (Rus.) 15. Johansson (Zwe.i 16. Tsjekoeljajew (Rus) 41.32( 9) mam Door Fred Racké den". Welk? Pfrommer: „De warm aandoende zekerheid, dat hier een ploeg reed, die een ware vrienden- ploeg was. Plus een aantal positieve punten voor wat betreft onze man nen individueel". Niet moeilijk te raden, wat Pfrommer bedoelde: de overwinning van Schenk op zichzelf de tien kilometer, de „wederop- d' ftanding" van Verkerk, de vrucht- ief hare vlijt van Nottet en Verheijen. Allemaal niet voldoende, evenwel, om uit te wissen, dat één fout van ryder de titel onbereikbaar maakte voor de Pfrommerploeg. Storm joeg neerplensend hemelwa ter over een opeens weer „typisch- Nederlandse" ijspiste, toen Fornaess ile basis voor zijn titel legde. Zon der daarvan zelf helemaal overtuigd te zijn overigens, want Schenks winnende sprint gaf nog geen aan leiding tot sombere voorspellingen over de titelverdediger en vooral de razende spurt van Bols (goed voor zilver) moet de zelfbewuste Noor pijnlijk hebben getroffen, zoals elke onverwachte aanval dat doet. En. vreemd, na de snelheidsproeven be speurde niemand in het toen al volkomen doorweekte publiek enig onraad. Kletsnat oranje wapperde MAANDAG 25 JANUARI 1971 Het drama Bols knaagt aan het moreel van Nederlands trotse schaatsformatie Op deze PAGINA Opgewekte Kees Verkerk: „In Gothenburg, zal ik er weer helemaal zijn PAGINA 6 ADO is terug op aarde en buigt deemoedig het hoofd voor Ajax PAGINA 7 In de afdeling Leiden werd weer gevoetbald: LDWS kwam weer steviger aan kop PAGINA 8 De reserves van Scylla behaalden een kostbare zege: de waterpoloërs van AZC wachten nog steeds op de eerste winst PAGINA 9 Ons Eibernest gaf De Danaiden tweemaal een korfballesje PAGINA 11 nog altijd boven, ook al omdat Het einde van het drama Eddy Verheijen zich brutaalweg bij Bols: troostende woorden van de sprinters had aangesloten. Leen Pfrommer... Maar daarna verdween de ploeg volkomen achter het regengordijn, werd zij door allerhande stormen van de baan gevaagd. Verheijen, gedoemd tot het „neerzetten" van een tijd op de vyf kilometer ver slikte zich in een te rappe opening, bleef nog wel geruime tijd op Pfrommers voorgenomen eindresul taat hangen, maar kwam toen red deloos te „zwemmen", zoals al in de volgende rit bleek, toen Oerjan Sandler sneller finishte en weer even later de gedegen Guttormsen acht seconden rapper over het ijs joeg. Toen, op het moment dat Dag Fornaess startte, stak pas waarlijk de vrees op, dat dit het toernooi 1 van de kleine knokkers zou worden, j Van de mannetjes, die. diepgedo- ken als het tegen de wind op moest gaan, moeiteloos hun balans zouden kunnen handhaven, hun ritme zou den kunnen veranderen, zonder dat i de snelheid er onder zou leiden, j Dó.t type schaatsers, Ja, zoals. j Guttormsen, Fornaess en maar j natuurlijk! Jan Bols. Fornaess leek de stelling —later aangevoch ten door mannen als Schenk en Claeson te onderstrepen: een formidabele 7.42.3, wéér vijf secon den sneller dan Guttormsen en een half uur later sneuvelde Schenk. Hij zwaaide, zoekend naar houvast, reddeloos over de baan. verspilde meer krachten aan het instandhou- den van de Juiste houding en het j goede evenwicht, dan aan het on- derhouden van de snelheid, en ver loor van Stensen en tegelijk het hele toernooi: 7.58.2, „goed" voor een nadelig verschil van drie secon den met Fornaess op de 1500 meter. En toen gebeurde het dan allemaal. Bols, als een volleerd professional naar de luwte zoekend, opgejaagd door geluidsstormen, vechtend tegen regen en wind, maar vooral ook zich overgevend aan een unieke krachtsinspanning, „stuurde" ver keerd. reed een buitenbocht in waar hij niet had mógen komen en raas de daarmee zijn ondergang tege moet. Wie ontdekte het? Niet de massa, die de kleine Nederlandse kampioen blééf opjagen, ronde na ronde, naar een benadering van Fornaess' tijd en daarmee een eer ste plaats in het algemeen klasse ment. Onkundig van het onheil dat geschiedde, en dat slechts bekend was aan tijdens de rit al druk deli bererende lieden als hoofdscheids- rechter Roos, Noors en Zweedse coaches en een vurige Leen Pfrom mer, huldigde de massa opnieuw die pittige Drentse vechter, die hier zijn greep naar een titel, veertien dagen eerder, op internationaal ni veau ging herhalen. En ook nadien, toen het verpletterende vonnis een feit was geworden, bleef de Jubel. Want het publiek rond de baan werd niet op de hoogte gesteld, bleef zijn „Heije Bols" zingen, ver gat het falen van Ard en ook van „Keessie". die tegen Claeson ten onder was gegaan. Het moet de angst voor onregelmatigheden, voor j rellen zijn geweest, die de Jury heeft ingegeven te zwijgen, zelfs dat zwijgen voor rekening van een poli tiechef te doen komen. Begrijpelijke angst, dat wel. Maar daarom nog niet helemaal goed te praten. Maar in de kleine kring van de tij dens zulke evenementen altijd vrij wel volkomen geïsoleerde oranje- ploeg had dié klap op het toch al zo ondermijnde moreel een vernieti gende uitwerking. Slechts aan de nuchtere beoordeling van de situatie door een Verkerk, een Schenk, die begrepen dat de loodzware sfeer van die zaterdagavond nóg meer schade zou aanrichten, is het te danken, dat de toernooizondag toch weer zo'n merkwaardige feestdag werd. Zij zochten ontspanning bui ten het trainingskamp, werden op de zondagmorgen nog wel weer even somber door sfeer én weer. maar putten uit het doorbreken van de zon kracht voor onmogelijk ge houden prestaties, Echter: toen was Dag Fornaess al wél kampioen. Fornaess schaatste dwars door het water naar een imponerende zege op de mijl, maakte zich terecht en begeleid door alleszeggende handge baren in de richting van de honen- I de tribunes (van waar men zelfs I tijdens zijn rit met een gelukkig i ontoereikende worp een fles slinger- de naar het ijs) boos op het pu- bliek, en leverde nadat Schenk en Verkerk en ook Verheijen op hun j 1500 meter alweer min of meer uit gleden, een puike tien kilometer af. Als een ware kampioen, die óók j wanneer Bols niet zou zijn gedis- kwalificeerd, in een bikkelhard ge vecht met de Nederlander nog alle kansen op de zege zou hebben ge had. En die het verdiende, dat Schenk en Verkerk hem als „lijf wachten" volgden op zijn ereronde, verworven na sterk schaatswerk. Maar tegelijk paradeerden Schenk en Verkerk daar óók als de man nen. die zich ten leste nog hadden opgericht. „Ard en Keessie", opeens weer als een paar, als de twee, die bij afwezighedi van die ene, grote, „papieren" verliezer Bols, de eer hadden gered hoe ordinair dat laatste ook moge klinken. Maar ze déden het. Schenk in een wilde greep naar een marathonzege, die dan toch maar tot gevolg had dat het stadion bijkans barstte van de toejuichingen, feest vierde om wat tenslotte op een nieuw persoonlijk record en een volledige rehabilitatie uitdraaide. Verkerk in een machtig gevecht waarin het begin van een come-back zich zó duidelijk afte kende, dat incidenteel verlies tegen Guttormsen geen betekenis had, ditmaal. Zij redden Pfrommers équipe, vonden Nottet en Verheijen met zéér acceptabel werk aan hun zijde, en bewerkstelligden dat merk waardige verschil tussen twee dagen in één toernooi. Daar zat een stel Puttershoe- kers en daar was het wel ge zellig. Natuurlijk werd er over schaatsen gepraat, maar toch wel even anders dan in Oranjewoud. Zondagmorgen was de stemming nog steeds gedrukt Ja, het was een ver velende zaak, maar ik zou anders hebben gehandeld. Ik had maar gewoon meegeloot voor de 1500 meter, er dan nog eens een nachtje over hebben geslapen, en dan zon dagmorgen de zaak nog eens goed bekeken. Ik kan wel be grijpen hoe hij heeft gehan deld. In een emotionele sfeer doe je nu eenmaal dingen, waar je later misschien spijt van hebt. Tenslotte is het, voor mij althans, keiharde topsport. Wie valt wordt uit geschakeld, wie een fout maakt, wordt gediskwalifi ceerd. Punt uit. Dat wil niet zeggen, dat het je als ploeg niet aan grijpt, we zijn tenslotte vrienden en dus drukt het op de gehele ploeg. Misschien was daarom mijn 1500 meter niet zoals het moet. Zeven honderd meter ging het goed en toen helemaal niet meer en dan daarna die 10 km. Ik was echt niet op wraak uit. Ik zou starten op een schema vari 15.56, op dat schema na melijk zou mijn tweede plaats veilig zijn voor alle mogelijke aanvallen. Wel had ik tevoren met dokter Lap een gesprek, waarin hij zei: „Tracht niet met jezelf tevre den te zijn. Kijk niet naar wat je moet rijden om tweede te blijven, maar probeer eerste te worden Dat was natuurlijk onzin, maar toen het na drie rondjes zo lekker ging. Ik gleed heel lekker door, besloot ik om zo hard mogelijk door te gaan en dan maar te zien, waar ik zou eindigen. Leen schakelde voortdurend over naar een ander schema, van 15.56 naar 15.40, toen naar 1524, daar heb ik een poosje op gereden. Tenslotte ben ik overgegaan naar 1522 en dat heb ik keu rig gehaald. Daarom werd het zondagmiddag toch alle maal nog mooi. Ook het weer was beter geworden en daar om was het toch een fijne huldiging, die ereronde van Fornaess, die echt wel be hoefte had aan de sympathie van het publiek en Kees en mijn persoontje. Vorige week schreef ik, dat wij het sterkste schaatsland waren. Wie de uitslag van Heerenveen bekijkt, ziet dat de Noren ons weer eens heb ben verslagen, maar zaterdag en zondag in Oslo wordt de üijflandenwedstrijd gehouden en dan zullen we nog wel eens zien. Het L.D. organiseert in samen werking met reisbureau DE MAGNEET een 4-daagse reis per luxe touringcar naar de wereld kampioenschappen schaatsen in Gothenburg. Vertrek vrijdag 12 februari om 1 uur 's nachts. Vertrekplaatsen: Noordwijk - Katwijk - Leiden - Zoeterwoude - Hazerswoude en Alphen aan den Rijn. Thuiskomst: maandag 15 februari plm. 23 uur. UITGEBREID FEESTPROGRAMMA Vrijdag 01.00 vertrek, plm. 18.00 aankomst Frederikshaven, diner. Zaterdag 06.00 overtocht Gothen burg, na afloop van de wed strijden terug naar de luxe veerboot Stena Danika. 19.00 vertrek naar Frederiks haven. Aan boord gelegen heid tot dansen (drie orkes ten). belastingvrije inkopen, casino 24.00 aankomst hotel Frede rikshaven. Zondag: bezoek aan de wed strijden (zie zaterdag). Vervoer per bus en veer boot. Maandag: 07.00 vertrek na ont bijt. WAT IS INBEGREPEN' Vervoer inclusief transfers als beschreven. Alle maal tijden vanaf aankomst Frederikshaven, overdekte zit plaatsen bij de finish in het stadion Verblijf aan boord van de Stena Danika, overnachtingen in Frederikshaven (touristenhotel). Dit alles kost U slechts Ik wil mee met het L.D. naar Gothenburg. Naam Adres Plaats Voor vrijblijvende Informatie tel. (01710) 25041 toestel 14.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5