„Militaire schuiverij" mogelijkheden N.R. V. - Leiden - zestig jaar Oproep Kreatief Centrum wel, waarom harmonie niet Storm en inbrekers actief ba'ansverkoop Werklozen Pastoor B.S.F. van der Meer vraagt ontslag Utlzickronrours Ivmini IHM HAGE IT ON VOOR DERDE MAAL In Leiden op twee plaatsen Cadi weg uit W assenaar NS-station OPRUIMING Overbevolking ATTENTIE "De club van 10CT t IJ MAANDAG 25 JANUARI 1971 .Bi-i.^- dagblad PAGINA 3 «www IVegens ziekte LEIDEN Pater B S. F van der o.f.m„ teamleider van de pas tores van de Antoniusparochie in Leiden Zuidwest, heeft ontslag uit de bediening gevraagd op medische half jaar geleden benoemd in de An- toniusparochie als opvolger van pa- j ter Renirie, die het ambt verliet. Kort na zyn benoeming openbaarde zich een ziekte, die hem noodzaakte rust te nemen. Op medische gronden is hem geadviseerd volledige rust te nemen. Pater Van der Meer ver trouwt in de toekomst nog wel een priesterlijke functie te kunnen uit oefenen, maar nimmer de zware zorg over een parochie te mogen aan vaarden. Het ontslag van pater Van der Meer komt in de nog jonge parochie van Zuidwest hard aan. Twee jaar geleden overleed na een ernstige ziek- bouwpastoor Commandeur. Zijn (ronden. Tijdens de eucharistievie- opvolger Renirie verliet de parochie ringen heeft de pastoor deze mede^ deling zondag gedaan aan zijn pa rochianen. Pater Van der Meer is ruim een LEIDEN Op het muziekconcours jan leerlingen van het Leidse Dr pisser 't Hooft Lyceum is Wim Hage tót Katwijk voor de derde maal als Nnnaar te voorschijn gekomen en «u definitief eigenaar geworden van de wisselbeker. Hij boekte dit succes met een ver- Suffende weergave van Franck's 3de Choral. Daar uiteraard geen kerk ergel ter beschikking was. werd van Let orgelspel een band gedraaid Wim Hage is een leerling van Johan ïweers in Katwijk. De tweede prijs is naar Carl Brai- nick gegaan, gitarist, wegens zijn Bourrée plus 3de Prelude W. G. KI. fan Bach. Met de 3de prijs werden Dries en Karja van Loenen uit Leiderdorp fereerd. Zij lieten voor alt- en tenor- Kleine Dialogen van Van ''raag horen. In totaal waren er 12 aspiranten: 5 Piano, 3 blokfluit, 2 orgel, 1 gitaar, 1 hobo. Als juryleden fungeerden de muziekleraren Ad Hoogenboom en A. fan Kapel en zes schoolleraren. na één jaar in verband met zijn voorgenomen huwelijk. Pater Van der Werf werd overgeplaatst naar Fries land, pater Peters kreeg een functie bij de Wereldfederalisten en alleen pater Van Eeuwijk bleef gedurende al die jaren in de parochie. Over de opvolging van pater Van der Meer is nog niets bekend. Voor lopig zal pater Van Eeuwijk weer als deservitor de parochie leiden. LEIDEN Verschuiving van mi litaire onderdelen gaat Leiden moge lijkheden geven. De sociaal medi sche dienst van de Koninklijke Ma rine, een klein onderdeel, dat in Lei den is ondergebracht, zal moeten ver huizen van het Noordeinde nu de gemeente het gebouw van de voor malige kweekschool voor zeevaart (op smalle foto) wil kopen van een commissie met een prachtige naam: de commissie van oppertoezicht en be heer der Vereeniging tot instand houding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart. Er is nog geen nieuwe ruimte ge vonden voor het Marine-onderdeel, dat het gebouw moet verlaten, om dat de gemeente het gaat afbreken. Die ruimte is nodig om de verbin ding tussen te dempen Trekvliet en Morssingel/Stationsplein mogelijk te maken via een brug over het Gal gewater. Het is de bedoeling, dat dit j werk binnen drie tot vier jaar wordt verwezenlijkt. We blijven aan het Galgewater, waar het gemeentebestuur een jachthaven ziet in gedachten. Op de brede foto boven ligt er al één Jacht. Met hotel? In die gedachten neemt het pitto reske gebouw varï de stadstimmer- werf ongeveer in het midden de plaats in van een restaurant met een terras op het zuiden en aan het water. Zoals gemeld is het de bedoe ling. dat de stadstimmerwerf op vry korte termijn wordt ontruimd om een horeca-bestemming te krijgen. Uiteraard moet eerst andere ruimte worden gevonden, maar er zfjn al besprekingen met kandidaten uit de horeca-wereld. De gedachten van de gemeente gaan nog verder dan een restaurant. Vlak naast de stadstimmerwef staat de Morspoortkazerne, die nu nog dienst doet als militair centrum. Als over een Jaar of drie, vier bouw kundige voorzieningen zijn getrof fen in de Doelenkazerne wordt het wellicht mogelijk de Morspoortkazer ne te ontruimen. Die zou dan uit stekend kunnen dienen als hotel, waaraan in Leiden grote behoefte blijkt te bestaan. Het zal zeker het geval zijn als Leiden een ankerplaats voor de watersport zou worden. Ook in Wassenaar is een militaire verschuiving in zicht. Het ziet er naar uit. dat het hoofdkantoor van de kantinedienst van de Koninklijke Landmacht en Koninklijke Lucht macht de langste tijd aan de Rijks straatweg gevestigd is geweest. Als mogelijke nieuwe plaats van vesti ging van de Cadi wordt de Prins Frederikkazerne in Leeuwarden ge noemd. Vast staat nog niets, want er zal ongetwijfeld worden gewacht op een rapport van een werkgroep, die de reorganisatie van de kantinedienst van het leger bestudeert. Maar mi nister Den Toom heeft evenwel in principe als besloten de Cadi als on derdeel van de plannen tot spreiding van rijksdiensten naar Leeuwarden over te brengen. Het eerste overleg met de vakbon den heeft in de centrale commissie voor overleg in ambtenarenzaken inmiddels plaatsgevonden. Het gaat om honderd personeelsleden, onder wie zeventig man burgerpersoneel. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Stormberichten en mel dingen van inbraken kenmerken het Leidse politierapport van het week einde. Verkeersongelukken werden nauwelijks gemeld. Eerst de storm, waarmee vooral de brandweer in de weer is geweest en dan voornamelijk in de nacht van zaterdag op zondag: In de Lijsbethsteeg waaide de 50 meter lange en 4 meter hoge bouwschutting bij Jiet Sint Elisabeth Gasthuishof met donderend geraas om. Op de Maresingel waaide een stuk van het dak van een school, De dakgoot werd veiligheidshalve ge sloopt. Een 22-jarige Leidenaar par keerde zijn auto larigs het Rapen burg, op welk moment de wind de auto in de gracht duwde. De be stuurder kwam zwemmend op de kant, de auto met een kraanwagen. In de Ketelboetersteeg waaide een balkon los, dat werd gestut. Op de Lange Mare waaide een schoorsteen van het ene dak en kwam als een projectiel op het an dere terecht. Op dezelfde Lange Mare waaide een schutting om, die verder door de politie werd gesloopt. Inbrekers waren ook actief. Antiekzaak „De IJzeren Pot" op de Middelweg bleek niet zo gesloten als een pot. Inbrekers kwamen bin nen en stalen antieke pistolen en zwaarden tot een waarde van bijna f3000. Bij Van Berge Henegouwen op de Aalmarkt kwam men wel binnen, maar nam niets mee. Hetzelfde was het geval in het magazijn van textielhandel Planje in de Haarlemmerstraat, waar veel schade werd aangericht. Bij kledingmagazijn Kreymborg in dezelfde straat was de brandkast niet open te krijgen. De inbrekers namen toen genoegen met 15 paar manchetknopen ter waarde van f 43. Of er kleding is verdwenen, is nog niet bekend. ADVERTENTIE ZEER INTERESSANTE Duizenden aanbiedingen met 25% KORTING. Collectie Zwitserse POLSHORLOGES met 20% KORTING LUCAS VAN LEYDEN 't smalste pand van Leiden Nieuwe Ryn 4, Leiden HAZERSWOUDE De uit voerige brief, de de Ha- zerswoudse heren drs. J. J. Meijer en K. H. Dekker naar de afdelingen planning en dienstregeling van de Neder landse Spoorwegen hebben gestuurd en waarin ivordt aangedrongen om in Hazers- woude (aan de lijn Utrecht- Leiden) een station te vesti gen, krijgt de aandacht van de betrokken deskundigen. Meegedeeld is door een ver tegenwoordiger van N.S.. dat door haar planologische dienst al geruime tijd de mo gelijkheid van een kruising in Hazerswoude wordt onder zocht. Het wordt een logische zaak genoemd, dat er bij de realisering hiervan inder daad een halte komt. ADVERTENTIE "PERZISCHE TAPIJTEN 30 TOT 50% KORTING .DIESBERGEN&KUNSTENAAR NOORDEINDE 126 DEN HAAG TEL 11.63.64* c17larokko NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-centrum H. G. van Duyl te Oisterwijk (zie kenhuispastoraat) GER. KERKEN Beroepen te Appingedam J. B. Kuhlemeier te Aalten. Aangenomen naar Assen J. Ytsma te Veenendaal; de benoeming tot di recteur van het Gereformeerd So ciaal Centrum Drenthe J. Wessel te Middelburg, directeur Geref. Cen trum voor jeugd en jongerenwerk in Zeeland. VRIJ EVANG. GEM. Bedankt voor Winschoten H. R. Timmerman te Oldenbroek. Moeten B. en W. van Leiden een halve ton beschikbaar stellen voor het Kreatief Centrum? Voor mij is het geen vraag. Als voorzitter van de harmoniekapel Werkmans Wils kracht heb ik speciaal te maken met gebrek aan eigen repetitieruim te. Want de moderne flats zijn de pest voor muzikanten. Zij kunnen immers niet voldoende studeren zon der lastig gevallen te worden door de buren, die niet graag in hun kassie- kijken gestoord willen worden. Daar om is het zaak, dat wij een eigen gebouw krijgen waar wij kunnen oefenen en de leerlingen apart les kunnen krijgen en apart kunnen stu deren. Het moge fantastisch klinken, maar als B en W van Leiden wel een gebouw en een krediet plus aan vullend krediet geven voor een Krea tief Centrum, om niet te spreken van hippies en aanverwante zaken, waar om dan niet een gebouw of subsi die aan een harmonie-vereniging, welke toch ook een stuk cultuur brengt met de volksmuziek. In het pand Veste» straat, waarin ge vestigd de Leidse Gemeentelijke Werkplaats is nog ruimte beschik baar (van de gemeente), maar dan moet de huurder alleen al van de brandweer minimaal 10.000 gulden Tot mijn grote schrik gaat onze regering 10 miljoen eieren sturen aan hongersnoodgebieden. Is het niet veel verstandiger om er 10 miljoen kamferballen van te maken om de overbevolking tegen te gaan. I. J. Janssen Lieven de Keystr. Leiden Op een zondag wandelend door Leiden wordt het oog getrokken door de grenzeloze vervuiling van straten en plantsoenen en pleinen. Overal grote hoeveelheden vieze lorren papier. Het is om er onpasselijk van te worden;. Is er dan zo'n groot kort aan reinigingspersoneel Zo ja, waarom dan geen greep gedaan op de honderden arbeidsschuwe werklo zen? Zet ze in grote getale aan het werk tot grote voldoening van de werkende mensen. Het wordt hoog tijd. J. P. Landesbergen Leiden. LEIDEN In de ouderdom van tachtig Jaar is zaterdag overleden mevrouw G. Kruishooft-Konings. Met haar zuster, mevrouw M. G. Dieben- Konings, heeft zij in februari 1910 de tiamesgymnastiekvereniging "Brun- hilde" opgericht. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bi) ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt Twee minuten Hooigr. (Ir Driessenstraat) F t loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien Onze traditie is ..altijd voor deliger" geen valse leuze „van ioveel voor zoveel" maar het ;ehele Jaar „voor zoveel". En -och ak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onzt eigen ateliers onderstrepen dii door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings fingen. horloges, klokken, cas ;ettes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Bijzonder geani meerd en druk bezocht was zater dagmiddag in restaurant „In den Vergulden Turk" de receptie, die daar werd gehouden in ver band met het zestigjarig bestaan van de afdeling Leiden van de Ned. Reis Vereniging. Zeer velen kwamen het bestuur gelukwensen en boden geschenken aan. De heer A. Kapteijn, die de felici taties van het hoofdbestuur aan bood ging daarbij diep in de geschie denis van de jubilerende afdeling te rug. De elf leden, die bij de oprich ting van de afdeling Leiden in Ja nuari 1911 toetraden, kregen in de loop der Jaren een flinke achterban Het zijn er thans 2968. Ook landelijk heeft de N.R.V. haar ledenbestand sterk zien toenemen. Van 104 leden bij de oprichting, zijn het er nu ruim honderdduizend. Felicitaties werden deze middag verder uitgesproken door de heren P. A. J. Smit, voorzitter van de Am sterdamse afdeling, H. M. Timmer man, G. H. van Oijen en H. W. Paa- se, resp. namens de zusterverenigin gen in Rotterdam, Den Haag en Haarlem en door de heer N. A. de Haan. plv. voorzitter van de kring Zuid-Holland. Onder de velen, die ter receptie verschenen waren o.m. de loco-burge meester, wethouder S. Menken van de burgemeester, die momen teel met vakantie is werd een har telijk schrijven ontvangen een de- putatie van de afdeling Leiden van de N.C. Reis V., hoofddirecteur en di recteur van het hoofdbestuur, tal van leden van verdiensten en voorts vele leder van de Jubilerende afde ling. Aan het einde van de receptie sprak de voorzitter van de Leidse af deling, de heer A. Valkenburgh. een dankwoord, waarin hij er o.m op wees. dat in het vervolg meer de na- dan op de culturele avonden. In het kader van dit Jubileum wordt op 21 februari een bezoek gebracht aan de Vlaamse Opera in Antwerpen en volgt op 27 mairt een excursie door Noord-Holland, met een bezoek aan het Muiderslot. Ook voor april en mei worden enkele Jubileumtochten uitgeschreven Voor 52 februari staat een voorH iitingsavond over toeris druk komt te liggen op de excursies me (in de foyer van de Stadsgehoor- Het bestuur van de jubileren de afdeling. Loco-burgemeester S. Menkenbiedt de afdelingsvoor zitter, de heer A. Valkenburgh, gelukwensen van het gemeente bestuur aan. (Foto LD/Holvast) zaal) op het programma. Een be- stuursdiner besloot deze voor de N.R.V. zo feestelijke dag. investeren. Verder is in het voorma lig pand van Zaalberg, thans eigen dom van de gemeente, nog ruim te te huur voor 20 gulden de vier kante meter zonder licht en verwar ming. Voor beide is geen subsidie te verkrijgen. In de school (van de gemeente) aan de Boommarkt waarin gedeelte lijk land- en tuinbouwschool geves tigd is staan nog lokalen leeg. Ver moedelijk voor het Bureau Gezins voorlichting bestemd, indien ze het kunnen gebruiken. Dus ook hierop is geen beslag te leggen; al dan niet met subsidie. Ik heb niets tegen het Creatief Cen trum. maar waarom zitten wij van de harmonie bij de gemeente in de verkeerde hoek? A. Sasburg. Stieltjesstraat 10. Leiden, Vorige week donderdag (21 Janua ri) om acht uur in de morgen ging mijn dochtertje van 12 Jaar Mar- cellina naar de garage om haar fiets te halen, teneinde hiermee naar school te gaan. Op het moment dat zij de garage opende kwam een Jon geman op haar af en vroeg haar waar de Opaalstnaat was. Voor zij antwoord gaf greep de man haar tussen haar benen. Waarschijnlijk door dat hij gestoord werd (voorbij ganger, auto?) holde hij plotseling weg. Gaarne had ik antwoord op de vol gende vragen: 1. heeft iemand hier iets van ge zien? 2. is iets dergelijks in de buurt al meer voorgevallen? 3. zijn andere bewoners het er mee eens dat ter plaatse de trottoirs in de wijk niet voldoende verlicht zijn? A. Brouwers. Opaalstraat 81 Leiden Het idee van de hr. Riethoven is mooi. maar wat gaat men krijgen en kweken? Meneer X wil voor deze Vereniging wat, en meneer B zegt: hee, die Ve reniging. En ga zo maar door. Dit wordt een Club van 100 met 1000 en één gedachten, met als resultaat, een vriendjespolitiek. Iets wat de sportevenementen toch niet ten goe de zal komen, hr. Riethoven. Of speelt U met de gedachte (nu u eindelijk in de Sportstichting terecht bent gekomen) om Uw Swift voor zitterschap op te geven, om zodoen de deze Club op te richten, waar meer perspectieven in zit. Immers, Swift heeft zijn 50-jarig bestaan ge vierd. U heeft nog niet een spijker of plank. Laat staan een clubhuis. Is dat geen schande, of is er een verkeerd beleid gevoerd? Aan alle kanten, en op alle moge lijke manieren, heeft U de gemeen te er voor op willen laten draaien. Alleen de gemeente trapte er niet in. Uw vereniging heeft grote renners voortgebracht, waar zijn zij? Wat doen zij voor Swift? Niets. Nog niet één plank wordt geschonken. Kijk eens wat andere verenigingen zelf bouwen. Kan Uw club dat niet? Of willen de renners alleen maar ver dienen? U heeft toch al eens wat grond kun nen krijgen van de gemeente Lelden in het verleden? Waarom werd er toen geen clubhuis gebouwd. Er wa ren moeilijkheden genoeg. Maar goed zal wel niet goed genoeg zijn geweest. Men moet voor zijn sport toch wel genoeg over hebben, en eens een veer durven laten. Kijk eens om U heen, wat die sport scholen doen, zij hebben toch een oefenruimte, huren of kopen dat doet niets ter zake. Zy hebben het voor hun leden over. Sportschool de Vries heeft een on derkomen; Luyten heeft er een. En niet te vergeten de Hr. Snik, D.T.S. al is het dan de Haverstraat, hij heeft het voor zijn Jongens over, en hij blijft vechten. U heeft in Leiden niets: U moet alles hebben van de goedgeefsheid, of ruimte huren. Maar ik vind het link bekeken, om een club van 100 op te richten, als het U lukt, om het eerste Jaar die 25000,- te besteden aan een prach tig clubhuis voor Swift, want dat is toch urgent. Veel sterkte met uw clubwelke? P. Keijzer Hoflaan 46

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3