)r. Simonis laatste plaats op de lijst fitim NIXON WIL AMERIKAANSE „REVOLUTIE" KRANTENWIJK Mislukte poging n Zuidkoreaanse Fokker te kapen Westduitser Seibold is in Guinee doodgemarteld lardinaal Alfrink in intervieuw met „II Stampa:'' {elfast blijft laar onrustig Binnenlandse verbetering KALMEREND OFLREDEN VANCJEBEK Een van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. VS-journalist in Moskou lastiggevallen HET GAAT MET TRUMAN BETER Chinese zeeman wilde collega's afstraffen pDAG 25 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAG1N t ROME (GPD) De besprekingen van kardinaal Alfrink en de bisschoppen Zwartkruis en Muller in Rome hebben, naar buiten toe, hun hoogtepunt gevonden in de publikatie van het lange interview, dat de kardinaal zondag aan „II Stampa" heeft toegestaan. ml 'V st. leiders van de bonden van ibtenaren in Engeland heb- teravond eenstemmig beslo- staking voort te zetten. Met andere bonden zal een sorden gevormd om stakers Ij, financiële moeilijkheden ge- te helpen. De staking bij de posterijen gaat morgen haar t idag in. foto: een brievenbus met j'fledeling dat de post niet wordt >u »w- C tfST Reuter) Een menigte eveer vierhonderd personen iteravond in Shankill Road, estantse wijk van Belfast, ste- ft lar bussen en auto's gegooid op en van woningen en winkels i L olitie sloot de wijk af en mi- plaatsten wachtposten langs angswegen om te voorkomen sonen van buiten het district de oproerige menigte zouden ten. ras de tweede uitbarsting van In Shankill Road binnen 24 aterdagavond vochten twee-1 Jonge protestanten enkele iet de politie. Daarbij werden Dlitiemannen gewond. De on- Iheden van zondagavond de- h voor ondanks de warschu- de premier van Noord-Ier - lames Chichester-Clark, dat erlng streng zou optreden, afgelopen tijd is het in de nelijk >or rooms-katholie- roonde wijken van Belfast i Idelyk tot incidenten geko- Sinds oktober was het keinde de eerste uitbarsting reld in een protestantse wijk door religieuze twisten ver- stad. en in Kampala In Kam- hoofdstad van de Afrikaan- Oeganda. is zondagnacht hte wapens geschoten. Ook er tanks bij betrokken zijn. is melding gemaakt van troe- sgingen in de stad. Het .is Idelijk. wat er precies is ge- WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft eind vorige week het Amerikaanse Congres gevraagd hem te helpen bij het lanceren van een „nieuwe Amerikaanse revolutie" met verbeterde gezondheidsdiensten ten behoeve van de armen en meer financiële hulp aan in moeilijkheden verkerende steden en staten. In zijn boodschap aan het Congres, de „State of te Union", stelde de pre sident voorts een extra toewijzing yoor van honderd miljoen dollar voor kankeronderzoek als onderdeel van een algehele nationale strijd te gen deze ziekte. Nixon vroeg voorts grotere uitga ven om het vervuilde leefklimaat te reinigen en voor een gegarandeerd minimum-inkomen voor financieel minder draagkrachtige Amerikanen. De tijd is gekomen, aldus Nixon. im Amerika in beweging te brengen en een lange nachtmerrie van oor- log, verdeeldheid, inflatie en mis daad te beëindigen. Hij sprak geestdriftig over de kan sen die de federale regering heeft om de armen betere mogelijkheden voor een waardig bestaan te bieden en een einde te maken aan een lange donkere tijd waardoor het land in de afgelopen Jaren is gegaan. Zijn plan om wat hij noemde een /olledig modern en functioneel be stuurssysteem in Washington op po ten te zetten zal de ministeries van Buitenlandse Zaken, Financiën De fensie en Justitie ongewijzigd laten. De overige zeven ministeries wil Ni xon echter tot vier samenvoegen. De nieuwe departementen zullen dan zijn: menselijke hulpbronnen, ge meenschapsontwikkeling, natuurlij ke hulpbronnen en economische ont wikkeling. Voor het ministerie van Posterij en bestonden al plannen het in een jpenbaar lichaam te veranderen. De ze wijziging maakt geen deel van het plan van Nixon uit. President Nixons State of the Union" is door de Amerikaanse De mocraten. Nixons tegenstanders, met weinig enthousiasme en zelfs scepticisme ontvangen. Chet Holi- field «Californië» zei: „de rede was groots wat alge neenheden betreft en gebrekkig in specifieke punten", en de Democratische leider Mike Mans field voegde daar aan toe: „We zul len eerst de detailpunten eens moe ten zien" Aan Republikeinse zijde ging sena tor Robert Dole voorop met de me dedeling dat de toespraak een pakket erg krachtige hervormingen bevatte. De Republikeinse leider Hugh Scott zette zich geheel in het voetspoor van Vixon met de woorden- „Dit zijn de woorden van een man die tot actie wil overgaan. Het is nu de taak van het door de Democraten gecontro leerde Congres te voldoen aan de vernieuwingsdrang, de kracht en de moed van de president van de Ver enigde Staten ADVERTENTIE Voor scholieren vanaf 15 jaar valt er een aardige zakcent te verdie nen met een Het bezorgen van onze krant, waar je per dag 5 tot 8 kwartier over doet, brengt minimaal 20 gulden per week op. Er zijn echter ook wijken bij van 35 gulden. En dan hebben we het nog niet eens over de aantrekkelijke premies voor het aanbrengen van nieuwe abonnees, de vakantievergoeding en de twee gratificaties per jaar Meneer Breedeveld van de abonne-( menten-afdeiing kan je er ilies over vertellen. Hij is van half negen 's morgens tot 's avonds half zes op de krant te spieken. De krant: natuurlijk het LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. WARSCHAU (AFP) De leider van de Poolse communistische par tij. Gierek, is zondag onverwacht naar Szczecin (Stettin» vertrokken om te trachten de arbeiders te kal meren, die vrijdag in de haven het werk neerlegden, welk voorbeeld volgens in Warschau ontvangen be richten later werd gevolgd door de werknemers bij de vervoersbedrij ven. Zondagavond werd een drukbezoch te vergadering gehouden op de dooi de arbeiders bezette Warski-scheeps- werven waar Gierek een toespraak hield. De bijeenkomst verliep rustig en in een kameraadschappelijke geest, aldus een mededeilng van de radio. Heden, maandagochtend is 't werk op de scheepswerf, waar 12.000 man werken, hervat. Gisteren was gemeld, dat de arbeiders de werf be zet hadden. Giereks optreden schijnt inderdaad een kalmerende invloed te hebben gehad. Intussen is de Poolse minister van Binnenlandse Zaken Switala zater dag met verlof gezonden. Hij zal bin nenkort door het Poolse parlement worden ontslagen. De huidige vice- staatssecretaris van het ministerie Szlachcic zal hem vermoedelijk op volgen. Szlachcic is reeds met de voorlopige leiding belast. Het Pool se persbureau' PAP bprichtte. dat Switala zelf om gezondheidsredenen zijn ontslag heeft aangevraagd. Po litieke wrarneme^ in WarschP11 ver moeden echter dat het ministerie van Binnenlandse Zaken in verband met de jongste onlusten in Polen wordt gereorganiseerd. Het was verstandig van de kardi naal op dit moment uitvoerig te re fereren in het belangrijkste dagblad van Italië, het liberale „II Stampa" uit Turijn. Dit machtige Italiaanse „kanon" was één van de weinige wapens waarmee hy terug kon vu ren op het Vaticaan. dat bij monde van professor Alessandrini in de Osservatore Delia Dominica enige verdachtmakingen had laten horen. Hierin werd gesuggereed. dat het bij het opstellen van de voordracht voor èen nieuwe bisschop van Rot terdam niet eerlijk is toegegaan. „Heren waren niet thuis' Het valt echter te betreuren, dat de kardinaal tijdens zijn bezoek voor de kleine groep Nederlandse corres pondenten in Rome totaal ontoe gankelijk bleef. Zowel hij als de bis schoppen en de secretaris van de bisschoppen-conferentie, de heer Ter Steeg, lieten zich veilig barricade- -en achter de muren van het Neder lands college in Rome waar zij tij dens hun verblyf hier logeren. Ook telefonische verzoeken om inlichtin gen werden door het personeel van het instituut met de mededeling af gedaan, dat er niets te melden viel j ofwel dat de heren niet huis waren. I Kardinaal Alfrink is voor de Ne derlandse nieuwsmensen in Rome gewoonlijk een voortreffelijk gast- i heer, maar meestal helaas op ogen- blikken als er niet veel meer te mei- den valt en men vraagt zich af of j hij er wel van doordrongen is dat j zijn hulp ook in een eerder stadium op prijs zou worden gesteld. Het Va ticaan mag er in zijn relaties tot de pers nog ondoorzichtige uitgangs punten op nahouden, maar juist in de Nederlandse kerkprovincie zal men toch zozeer van de noodzaak van gepaste informatie doordrongen moeten zijn dat men zich in Rome aan de vaderlandse informanten iets gelegen liet liggen ook al heeft dit contact dan niet altijd voor de informerende party de betekenis van een winstgevende manoeuvre op het Vaticaanse schaakbord. Afgelopen zaterdag hadden kar- dinaal Alfrink en de bisschoppen j Zwartkruis (Haarlem» en Müller I iGroningen) nog intensieve gesprek- 1 ken met een aantal hoofden van Va ticaanse departementen. De vraag waar het in deze discussies om ging was die, of leken en uit het ambt getreden <of gehuwde» priesters deel genoot konden worden gemaakt in de wilsvorming bij het pastorale werk. Van Vaticaanse zijde vond men dat er wat de leken betreft inder daad situaties konden zyn dat in spraak zinnig kon worden geacht, j Over de rol van uit het ambt getre- J den priesters of gehuwde priesters wilde men echter in het geheel niet praten. Officieel bestaan er kenne- lijk voor het Vaticaan geen gehuw de priesters. Ondergrondse kerk In zijn interviw met „II Stampa" i brak kardinaal Alfrink een lans voor een vergaande dialoog met de exponenten van alle stromin gen binnen de kerk. Hij achtte dit althans voor de Nederlandse kerk gemeenschap van belang. De vraag of een politieke lyn van een bepaalde kerkprovincie ook voor export geschikt was wilde de kardi- j naai in het midden laten. „Wanneer wij de dialoog niet stimuleren", al- dus kardinaal Alfrink, „lopen we het gevaar van een beweging in de rich- ting van een ondergrondse kerk die geen deel meer heeft in het gezag". I Kardinaal Alfrink: „Wij moeten proberen al datgene te doen wat goed is in de hedendaagse verlan gens en om de buitensporigheden te vermijden die helaas niet altijd vermeden worden. Jezus Christus heeft zich in zyn leven voorzover wij weten buitengewoon spaarzaam getoond in het gebruik van de zweep". Dr. Simonis Over de uitslag van de gevolgde procedure, waarbij kandidaten wer den aangewezen, die geschikt wer den geacht om bisschop van Rotter- j dam te worden, merkt kardinaal Alfrink in „II Stampa" op: „De drie genoemde groepen (de- kanen, verantwoordelijken in het pastoraat en professoren in de theo logie), die opdracht gekregen had den om ieder hun eigen mening aan het diocees-pastorale concilie te ge ven, waren alle drie van mening dat van de acht kandidaten dr. Simonis het minst geschikt was om de nieu we bisschop van Rotterdam te zyn. Als gevolg hiervan gaven zij hem de laatste plaats op de lijst die naar hun voorkeur werd opgesteld. De lijst werd aan het pastoraal concilie voorgelegd, dat vyf namen in alfabetische volgorde moest kie zen uit de acht namen van de eer dere lijst. Het pastoraal concilie gaf deze lyst, waarop de naam van dr Simonis niet meer voorkwam, aan het kapittel. Het kapittel formu leerde daarop het voorstel van drie kandidaten, dat werd overgebracht aan het pauselijke oppergezag. Dr. Simonis, de door de Paus nieuw be noemde bisschop, was lid van het diocesaan pastoraal concilie en ka nunnik van het kapittel. ADVERTENTIE De 1300, Buitengewone familiewagen. Stuurt zeer accuraat. Accelereert trofessioneel sportief. Maar kreeg vooral bekendheid om z'n niet te loppen wegliggmg. Bij de prijs inbegrepende technische know-how die British Leyland in al z'n auto's stopt - van Jaguar tot Rover, van Triumph tot MG. British Leyland Nederland, Gouda jg-t Austin-Jaguar-Tnumph-Leyland-MG-Morris-Rover SOEL (Reuter» Twee Zuidko reaanse ministers hebben zondag hun ontslag aangeboden na een mislukte kaping van een Fokker Friendship van de Koreaanse luchtvaartmaat schappij KAL, die zaterdag op een strand bij Kansong. ruim dertig kilo meter ten zuiden van de grens met Noord-Korea, een noodlanding maakte. Bij het incident kwamen de kaper, de 22-jarige Zuidkorcaan Sang Tai- Kim en de 40-jarige tweede piloot Mjoeng Se-sjoen om het leven en werden vijftien inzittenden van het vliegtuig gewond. Het hoofd van de politie in Soksjo. vanwaar het vliegtuig was opgestegen is ontslagen en drie leden van het korps zijn gearresteerd omdat zij het toestel niet nauwgezet gecontroleerd zouden hebben. Later boden minister van Binnen- landse Zaken Kjoeng Won-pak en minister van Vervoer Soen Joep-paik hun ontslag aan omdat zy zich voor het gebeurde verantwoordelijk ach ten. De kaper, die de gezagvoerder wilde dwingen naar Noord-Korea te vlie- gen het toestel was op weg naar de 1 Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel j drong de cockpit binnen met in elke hand een op scherp gestelde hand granaat. De gezagvoerder maakte wel een zwenking in de richting van de grens, doch liet het landingsgestel uitklappen. De kaper, die dit be merkte. ontstak in woede en dreigde het vliegtuig, dat zestig passagiers en vyf bemanningsleden aan boord had, op te blazen. Inmiddels gealarmeerde Zuidko reaanse jachtvliegtuigen en kustbat- terijen vuurden waarschuwingsscho ten af om te voorkomen dat het toe stel het luchtruim van Zuid-Korea zou verlaten. De gezagvoerder zei de kaper, dat hy al boven Noord-Korea vloog en toen deze uit het raam keek om zich daarvan te overtuigen wierp de tweede piloot zich op hem. Bij de worsteling die daarop volgde ontplof ten de handgranaten, waarbij de handen van de vlieger werden afge rukt en de kaper op slag werd ge dood. Het vliegtuig maakte enkele minuten later een geslaagde nood landing op het strand bij Kangson. De tweede piloot overleed later in een ziekenhuis. Hij krijgt een hoge onderscheiding, evenals andere leden van de bemanning, van wie enkelen verwondingen hadden opgelopen. (Van onze correspondent) BONN (GPD) Met het uit spreken van 92 doodvonnissen en keer levenslange dwangarbeid is gistermiddag in het sportsta dion van Conakry, de hoofdstad van het Westafrikaanse Guinee, een eind gekomen aan een show proces waarin ongeveer 200 per sonen beschuldigd waren van deelneming aan een komplot te gen president Sekoe Toeré. Onder de tot levenslang veroordeelden zijn de Westduitsers Adolf Marx en Hermann Seibold. Laatstge noemde kreeg zijn straf postuum. Hij zou vorige week in de gevan genis zelfmoord hebben gepleegd. De afschuwelijke nasleep van de mislukte invasie, die tegenstanders van Sekoe Toeré op 22 november uitvoerden, is in de Bondsrepubliek wekenlang met grote bezorgheid gevolgd. Midden december waren na melijk plotseling de ongeveer 100 Westduitse vrijwilligers, die in het kader van de ontwikkelingshulp ln de voormalige Franse kolonie werk ten. het land uitgezet. De Westduit se ambassadeur werd persona non grata. Zij allen zouden betrokken zijn geweest bij een poging om Se koe Toeré ten val te brengen. De Duitsers Marx (een bierbrouwer) en Seibold (een ontwikkelingsdeskundi- ge, die tot de persoonlijke vrienden van Sekoe Toeré had behoord) wer den gevangen genomen. Marx werd gearresteerd in de woning van de aartsbisschop van Conakry, die tot levenslange dwangarbeid is veroor deeld. De enige vage verklaring voor Se koe Toeré's beschuldigingen, die vol gens alle betrokkenen in de Bonds republiek absurd waren, heeft Bonn kunnen vinden in het feit dat Gui- i nee sinds september 1970 Oost- Dultsland erkent. Vorige week heeft minister Scheel in de Bondsdag ge zegd goede redenen te hebben voor de verdenking dat door de Oostduit sers documenten zijn vervalst en aan de regering in Conakry zijn voorge legd. De regering in Bonn kreeg niet de kans contact op te nemen met de gevangen genomen mannen, laat staan hun Juridische bijstand te be zorgen. Bekend werd slechts dat zij samen met ongeveer 200 anderen «veel inheemse vijanden van de pre sident) terecht zouden staan voor het „opperste revolutionaire tribunaal", namelijk het Guinese parlement. Van de 92, die gisteren ter dood wer den veroordeeld, verbleven er overi gens 33 in het buitenland. Telefoontje Voordat het met het „schouwspel" ln het stadion werd afgesloten, deel de het regime in Conakry echter vo rige week wel mee dat Hermann Sei bold zelfmoord had gepleegd Ver zoeken om het lichaam naar Duits land te mogen overbrengen wer den afgewezen. Ook visitatie ter plaatse was onmogelijk. Voor Sie- bold's vrouw, die met hem in Gulnee heeft geleefd en zelfmoord uitgeslo- ten acht. is het niet afstaan van het lichaam het bewijs dat Hermann Sei bold is doodgemarteld. Donderdag deed president Heine- mann een in het diplomatieke ver keer unieke stap: hij belde Sekoe Toeré vanuit Bonn op en drong er bij het Afrikaanse staatshoofd op aan „niets te doen wat niet onge daan kan worden gemaakt". Boven dien riep Bonn de hulp in van VN- secretaris-generaal Thant en van de Zambiaanse president Kenneth Ka- oenda, die voorzitter ls van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). Bonn heeft de diplomatieke be trekkingen met Guinee niet willen verbreken, omdat geen enkele moge lijkheid voor contact verloren mag gaan Bovendien wonen er in het land nog altijd Westduitsers. Giste ren verklaarde de regering-Brandt ten diepste getroffen te zijn door de vonnissen in Conakry, doch te hopen dat in deze kwestie niet het laatste woord is gesproken. Zij zal zich inspannen om herziening van de vonnissen te verkrijgen. MOSKOU «AFP) Een corres pondent van "Washington Post" An thony Astrachan is zaterdag in Mos kou door Russische militairen lastig gevallen. Zijn auto werd be—hadigd. Het incident deed zich voor op het Poesjkin-plein De Journalist werd niet gewond. Vermoedelijk wilden de militairen protesteren tegen recente anti-Russische incidenten in de Ver enigde Staten. Het was de tweede maal binnen veertien dagen d*.t Astrachan het lij dend voorwerp van "represailles" werd. De vorige maal sneed men de bande--1 van zijn auto door. KANSAS CITY (Reuter) De j Amerikaanse oud-president Harry j Truman, die vorige week donderdag met een ingewandsontsteking in een ziekenhuis in Kansas City werd opge nomen, maakt het tamelijk goed. I Zijng eneesheer. dit dit gisteren be- kenclmaakte, zei dat de 86-jarige oud- I president weliswaar weinig eetlust toont en weinig had geslapen, doch n TAIPEH «Reuter» Op Formosa I is zaterdag de 38-jarige Chinese zeeman Lin Sjan-mo ter dood ver oordeeld omdat hij de kapitein en 20 mede-opvarenden van zijn schip op 25 september vorig jaar in de Atlantische Oceaan had vermoord. Lln, tweede machinist van een vis sersvaartuig. sloot de gehele 26 leden tellende bemanning op en liet am moniak in de ruimte stromen. On danks hun hulpgeroep liet hf) de deur op slot Toen hij deze ten slotte opende waren de kapitein en twintig matrozen overleden. Getuigen verklaarden dat Lin de overlevenden dwong de lichamen overboord te werpen. Het vaartuig dreef een week lang doelloos rond voordat het een eilandje voor de Braziliaanse kust bereikte. Een van I de vijf overlevenden, die het na de moordpartij aan boord niet langer kon uithouden, was twee dagen la ter in zee gesprongen. Lin heeft tijdens het proces ver- j klaard niet te weten dat ammoniak-1 gas dodelijk kon zijn. Hij had zijn rollega's een afstraffing willen ge ven omdat hij ze te lastig vond. Lin hoorde het doodvonnis onbewogen aan. dat zijn toestand „tamelijk goed" ge- I noemd mag worden. Ernstig gewond Een zoon van ae bevelhebber van de Franse troe pen ln Tsjaad, de 24-jarige Ber- trana Cortadellas, is bij een ge vecht met een „sterke bende op standelingen" zeer ernstig gewond. Drie Fransen werden licht gewond. Volgens militaire kringen leden de tegenstanders zware verliezen. Kouderecord in Alaska In het kampement van de Aljeska-pljplei- ding in Prospect, Alaska, is een kouderecord van 61 graden onder nul gemeten. Het was drie graden kouder dan in januari 1886 Prospect ligt ten noorden van Anchorage. Diplomaat uitgewezen India heeft zondag de eerste secretaris ven het hoge commissariaat van Pakistan uitgewezen, omdat hij een leidende rol zou hebben gespeeld in teil verboden bewegine in de Indiase deelstaat Kasjmir. De diplomaat. Zafat Iqbal Ratbod moet het land binnen 24 uur verlaten. Brug ingestort op Madoera Op het eiland Madoera bij Oost-Java woraen 35 kinderen vermist, nadat vorige week donderdag een oude brug over de rivier de Sarpau plot seling instortte. Van de 55 kinderen die zich op de brug bevonden, kon den er 20 uit het water worden ge haald De overigen zyn verdron gen. aldus het Indonesische blad „Kompas".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15