EVROUW LS ANAGER bij problemen met huishoudgeld tt \h tf Computer in de huishouding BBBSBSSBSQGSBS" bbbbbbbbbsggfiir dbbbbbbdhbgi; BBBBSBBBGGcr 16 JANUARI 1971 PAGINA 19 1AAG Huisvrouwen worden er radeloos van. van de levensmiddelen gaan voortdurend om- an de f 400,is al lang niets meer over. Dit jaar Hes opnieuw duurder geworden of gaat dat nog Het Centraal Plan Bureau voorspelde voor 1971 ;ijging van 4,9 procent, maar ook nog een stijging irsoonlijke uitgaven met 7,2 procent. Het komt neer dat een huisvrouw die f 100,per week imiddelen uitgaf vanaf 1 januari j.l. op zijn minst lodig heeft. Mwiome. mevrouw R. A. i-Sprangers. waar- het blad van de Ne- reniging van Huisvrou- een reèele loonstijging Her waarschijnlijk niet eert. Bovendien komt er I <ijd van de cao's voor hijnlijk pas per 1 juli risverhoging uit de bus. vrouw Schortinghuis is om op het huishoudbud- elen en in eerste instan- roberen of het niet zon- ging van de persoonlij - kan. Bijvoorbeeld door duurdere zoutje te be ter men van tevoren it dat het goedkopere icer voldoet. Door de it voor ieder wissewasje en voorlopig toch maar :haf van een complete lie af te zien. Inkoop-teams ld wist de Britse consu- talloze huisvrouwen tot an inkoop-teams aan te pjes van ongeveer vijf. len die ieder de prijzen al winkeliers in de ga- De gegevens worden on- rtsseld en doordat men and bij de goedkoopste opt. zagen tot dusver ise middenstanders zich om hun prijzen te ver- effectieve pressiemiddel laar Frankrijk overge- het damesweekblad Elle zich al geruime tijd inspant om de vrouw prijsbewust te laten worden. De Franse econome Christiane Col- lange gaat nog een stapje verder. Ze vindt dat het hoog tijd wordt dat mevrouw als manager van het huis houden op gaat treden Volgens Christiane Collange is het een on begrijpelijke zaak dat terwijl het be drijfsleven al lang niet meer zon der een efficiënte organisatie kan, huisvrouwen die vele duizenden gul dens per jaar uitgeven, niet eens pot lood en papier hanteren. De jeugdige Franse econome doet in haar pas verschenen boek ..Me vrouw als manager" tientallen idee- en aan de hand om de problemen van alledag snel en eenvoudig op te lossen. Volgens Christiane Collange zal alleen een efficiënte huisvrouw er in slagen om geld te besparen en een tijdwinst te behalen voor zo maar eens vijf minuten stilte, een luie zon dagochtend of een extra keertje lief hebben. Alleen zij. zo zegt ze. zal in het jaar 2.000 nog voldoende tijd „over" hebben om nog echt vrouw te zijn en haar eeuwenoude speci fieke taak te volbrengen: het cree- eren van geluk in huis. Christiane Collange vindt dat ie dere vrouw met een schone lei moet beginnen kortom met een volledige reorganisatie van het huishoudelijke bestaan. Ze moet net als een ma nager volledig van alle zaken op de hoogte zijn en daarom moet ze in de eerste plaats beginnen om een week lang alles op te schrijven wat ze doet en te noteren hoeveel tijd iedere han deling kost. Het komt er wel op aan dat de huisvrouw zichzelf eerlijke informa tie geeft en er niet met de tijden wordt gesmokkeld want het heeft na tuurlijk geen enkele zin om verstop pertje te spelen. Je hebt vrouwen, aldus Christia ne Collange. die zelfs tegen hun man niet durven te zeggen wat ze willen en omdat hun echtgenoot ook niet voor zijn verlangens uit komt. gaan ze 's avonds naar de bioscoop omdat ze alle twee denken dat de ander dat zo leuk vindt, terwijl ze allebei liever thuis zouden blijven. Maak er een eind aan. zo adviseert de Franse econome. En wanneer dat wat moeilijk is. besluit dan tot een geheime stemming. Het komt dus op een eerlijk en uitvoerig overzicht van elke dage lijkse werkzaamheid aan want. al dus Christiane Collange. slechte ge woonten leer Je alleen af door te rea liseren wat je precies aan het doen bent. Wanneer het overzichtje klaar is doet de huisvrouw er volgens haar 't beste aan om zich punt voor punt af te vragen of iedere handeling wel zin heeft en daarmee kan de jacht op het onnodige werk beginnen. Soms is dat het poetsen van zilver of het naar school brengen van een kind dat daar eigenlijk al te groot voor is Maar het kan evengoed het versturen van kerstkaartjes zijn. Echtparen die op advies van de Franse econome met het verzenden van kerst- en nieuwjaarswensen zijn gestopt, hebben er in het contact met hun omgeving bijna niets van ge merkt en zijn nu dolblij met deze ongelooflijke geld- en energiebespa ring. „Schoenengek" Franse vrouwen zijn. volgens Elle, een beetje „schoenengek". Schoenen kopen, voor de meeste mannen een corvee, te voor vrouwen een met mys terieus plezier omgeven bezigheid, waaraan per uur twintigduizend Fran?aises in het hele land zich vol ledig overgeven. Waarbij de ver koopsters soms met ijzeren zelfbe heersing moeten blijven glimlachen, want de „normale" cliënte past tien tot vijftien paar schoenen voordat ze haar definitieve keus maakt. Zon séanoe duurt een half uur tot een uur. De directeur van het schoenen- huis Roger Vivier in Parijs beweert dat vrouwen haar schoenen met zo veel zorg kiezen, omdat ze weten dat de blik van een man allereerst naar de benen en vervolgens naar de schoenen van de vrouw glijdt. Zondagochtend Wie de balans opmaakt van de da gelijkse werkzaamheden ziet ook meteen wat er wel goed gaat in een gezin en wat de speciale wensen zijn. Zo is er voor echtparen met kleine kinderen het probleem van de zon dagochtend. Christane Collange hield hierover een enquête onder een groot aantal ouders en zij kwam daarbij tot de conclusie dat de ouders die werkelijk willen uitslapen het ook doen. Er zijn volgens haar ver schillende mogelijkheden Het neerleggen van een stapel prentenboeken en wat speelgoed naast het bed van de peuters. Het de avond" tevoren klaarmaken van het ontbijt voor de kinderen compleet met een thermoskan met thee of koffie om het gevaarlijke ge hannes met gas en lucifers te voor kon en. Of een ouderwets pak slaag om de kinderen aan het verstand te brengen dat ze hun vader de volgen de zondag beter met rust kunnen la ten. Sommige moeders, aldus Christia ne Collange. geloven niet in deze theorie en beweren dat zo iets niet bij hun kinderen opgaat Dat zijn de moeders die nooit hebben gepro beerd om dit soort problemen op te lossen en een gespannen sfeer schep pen doordat zij zowel de kool als de geit willen sparen. APVER TRNVIF Een huisvrouw die haar boodschap penlijstje aan een kritische blik on derwerpt zal. zo zegt de Franse eco nome. ongetwijfeld tot de conclusie komen dat er een aantal min of meer overbodige luxe-levensmiddelen op staan. Volgens Christiane Collange is het bijzonder interessant om door mid del van een blinde test eens te kij ken of het gezin daar niet buiten kan Vul bijvoorbeeld een dure fles met goedkope sherry en de kans is groot dat zelfs vrienden, die er prat op gaan dat zij kenners zijn. het niet zullen merken. De Franse econome vindt het een absolute noodzaak dat iedere huisvrouw door het lezen van ad vertenties en het maken van prijs vergelijkingen zich zo goed mogelijk oriënteert bij welke leverancier zij het goedkoopste terecht kan. Maar het efficiënt organiseren van het huishouden ziet zij ook als een belangrijk punt. Ga na. zo advi seert zij. of alles in huis wel op een logische plaats staat. Zo is de aloude linnenkast eigenlijk overbodig om dat men de handdoeken veel beter in de badkamer kan opbergen, de ta felkleden in het dressoir en de thee doeken in de keuken en hoe vaak komt het niet voor dat het telefoon boek niet naasë de telefoon ligt en de koffie niet op dezelfde plank als de koffiemolen staat. Wanneer voor ieder gebruiksvoor werp een logische plaats wordt ge kozen scheelt dat de huisvrouw uren. Huisvrouwen, die overbelast zijn, willen zich vaak niet eens door man en kinderen laten helpen. Dat komt. aldus Christiane Collange. omdat zij niet kunnen delegeren En omdat zij niet het risico willen nemen dat er ook maar iets fout gaat. Er zijn echter ook vrouwen die al tijd en eeuwig tegen hun man kla gen. Klagen is als het om materiële omstandigheden gaat altijd de slechts denkbare oplossing. Je schiet er niets mee op en je bederft er je image mee Een vrouw moet vol gens haar de situatie aanvaarden zo als die is of er iets aan doen. Iedereen weet. zo zegt zij, dat kap pers de afschuwelijke gewoonte heb ben om Je eindeloos te laten wach ten. Vrouwen de het niet druk heb ben kunnen die tijd best missen, maar het is ook wel eens niet het geval, wacht dan niet met uw klaag zangen totdat u met nat haar onder de droogkap zit, maar ga wanneer u na een kwartiertje nog niet aan de beurt bent gewoon weg en kom een paar keer niet terug want er zijn genoeg andere kappers Wanneer u daarna bij uw oude kapper terug keert is de kans groot, zo voorspelt Christiane Collange, dat u voortaan stipt op tijd geholpen wordt. Meestal maakt de vrouw 's avonds de balans op van alle dingen waar ze overdag niet aan toe gekomen is. Zou ze niet veel beter 's morgens een gedetailleerd programma kunnen maken van alles wat er die dag ge beuren moet? Een huisvrouw kan. aldus de Franse econome, haar leven volledig veranderen door een kwar tier eerder op te staan en een dag programma op te stellen en wanneer ze ook nog een gezinsagenda aanlegt waarin de afspraken van alle ge zinsleden worden opgeschreven dan zijn verrassingen bijna uitgeslo ten. want zo besluit Christiane Col lange goede bedoelingen zijn vluch tig. maar onder de feiten kan nie mand uit. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08°-II2 LEIDEN DEN HAAG Een vraag aan alle huisvrouwen die een huishoudboekje bijhouden: hoe ziet dat document er uit? Is het alleen maar een op- en aftelsommetje in de trant van: zoveel geld heb ik meegenomen, dit bedrag heb ik uit gegeven, even kijken of het klopt met het restant? Helaas: in dat geval is het ..huishoudboek", ondanks alle goede be doelingen, alleen maar een lachertje. ien könn te gezinnen van de W- srepubliek zoals ook 'heren de vrouwen het lu" handen gaan 75 pfen- verdiende Mark. "Vrou- r et geld om te gaan" is eer informatieve show Mumenten-centrale in ie suggesties voor het ra- houden geeft. Of de ge- kf van Financien" juist calculeert, kan hij daar door een druk op de knop van een computer laten bevestigen. Deze was van licht gevende cijfers voorzien, of financië le planning geprogrammeerd en in gedeeld naar de hoogte van het sa laris en de grootte van het gizin. Vol gens de gegevens uit deze computer kan een huishouding van twee per sonen met een inkomen van 1500 mark netto per maand ten hoogste 540 Dmark voor het huis, 250 Dmark voor voeding. 140 Dmark voor kle ding en 65 Dm&rk voor lichaamsver zorging alsmede reinigingsmiddelen uitgeven. Voor amusement en vor ming blijven er dan 45 Dmark over als de auto 180 Dmark opslokt en 160 Dmark per maand op het spaarboek je wordt gezet. Met de rest van 120 Dmark zouden dan alle andere spe ciale uitgaven moeten worden bestre den. ..Op die manier krijg je geen echt huishoudboek", zegt drs. S. Gerke- ma. directeur van het in Rotterdam gevestigde Gezinsbegroringsinstituut (bij afkorting GBI». het door de Bondsspaarbanken opgerichte ad- viesinstituut voor inkomensbesteding „Hu.shoudooekj s kri..^ pas nut als de diverse uitgaven worden ge groepeerd Dan krijg je een duide lijk overzicht, je kunt zien of pri maire behoeften in de knel zijn ge komen en waar je de zaken eventu eel kunt bijsturen" Een even beknopt als nuchter ad vies in deze tijd van hoge huren, stijgende prijzen en andere finan ciële haken en ogen die de heden daagse mensen het leven zuur ma ken Menigeen komt er niet meer uit en klopt bij het GBI om adviezen aan. „En die aanvragen komen echt niet uitsluitend uit de hoek waar de lage salarissen zit.en ~egt mejuf frouw dr. A. E. M. Dekker, weten schappelijk medewerkster van het in stituut. „Verzoeken om budgetadviezen ko men uit alle inkomensgroepen. Ie mand o.e - ii guiden per jaar verdient blijkt soms even erg in de knoei te zitten als iemand met een jaarinkomen van. zeg maar. zes duizend gulden". Zelf doen Nu moeten mensen die bij het GBI aan de bel trekken niet verwachten dat ze meteen een pasklaar advie toegeschoven krijgen. „Vroeger werd bij budgetadviezen de percentagemi thode toe-cpast" zegt de heer Ger- kema ..Dat lijkt erg gemakkelijk het inkomen ligt in die groep, du.' mag zoveel procent aan dit en zo veel procent aan dat worden be steed. In de praktijk loop je vast me' zo'n methode. Je kunt iemand moei lijk gaan voorschrijven daf hij. ge zien zijn inkomen, vooral niet mee: dan tweekommazoveel procent aai culturele genoegens mag uitgeve. om maar eens iets te noemen". Conclusie: De gezinsbegrotin, moet iedereen uiteindelijk zelf ma ken. maar het GBI zorgt wel voc een heleboel wegwijzers die de con sument bij dat karweitje tot steui kunnen zijn. In de loop der jaren ver schenen diverse handleidingen inza Geldbeheer in de huishov ding: zonder uitgekiende begrc l ting speelt bijna niemand he meer klaar. ke huishoudelijk geldbeheer die (voor een heel zacht prijsje» bij de Bonds spaarbanken te koop zijn. Aan de mensen die hun eigen financieel be leid niet zo erg vertrouwen de taak. om die handleidingen te projecteren op de eigen situatie en voor zichzelf de gunstigste oplossingen uit te dok teren. Problemen met geld: is er een „grootste gemene deler" bij de oor zaken? „Het valt altijd op dat het begrip afschrijving voor heel veel mensen zo'n vage term is", zegt GBI medewerkster mejuffrouw Dekker. „De afschrijvingskwestie wordt heel vaak over het hoofd gezien, zelfs bij de auto. Je mag al blij zijn als je iets hoort over onderhoudskosten. De afschrijving wordt maar zelden ter sprake gebracht. Vaak wordt geen rekening gehouden met vernieuwing van grote stukken In de huishouding na een aantal'jaren. Als men dan or zeker ogenblik aan vernieuwing toe is. zijn daar vaak geen financi*1 re serves voor". Ze vindt het erg jammer dat de belangstelling van het onderwijs voor budgetvoorlichting totnutoe vrijwel nihil is. „Alleen het huishoudonder- wijs besteedt er wel aandacht aan. Scholen voor voortgezet en technisch onderwijs hebben nauwelijks interes se. En toch worden daar mensen opgevoed die straks met geld moe ten kunnen omgaan". Bestsellers" Voor de rest mag het instituut niet klagen over gebrek aan belangstel ling. Het heeft zelfs, in navolging van de literaire wereld, zijn eigen „bestsellers", met aan de kop de al om bekende brochure over Annie en Jan. het jonge paar dat al Jaren model staat voor een begroting voor uitzet en inrichting Mejuffrouw Dek ker schuift het helrode boekje zege vierend over de tafel en kondigt aan dat Annie en Jan binnenkort hun vierentwintigste druk beleven. Veel belangstelling ook voor „Zo komt u er" (gids voor mensen die binnen kort met pensioen gaan) en vooral ook voor het boekje „Het eigen huis in de gezinsbegroting". Tips voor aspiranthuizenkopers die heel wat (figuurlijke» voetangels en klemmen kunnen aantreffen op het pad naar het felbegeerde eigen huis. Financieel in de knoei zitten: vroe ger durfde men er niet over te pra te. tegenwoordig kijkt niemand meer vreemd op als ergens de huishoude lijke begroting uit de hand loopt of een grote aankoop gedeeltelijk met geleend geld wordt gefinancierd. Toch gelooft GBI-directeur Gerkema niet dat de mens van nu zoveel spilzie ker is dan zijn voorganger van een goede kwart eeuw geleden. „Er wordt in Nederland echt niet zoveel op krediet gekocht", zegt hij „Het gros van de Nederlanders is nog altijd uiterst wars van schulden maken. Dat is volgens mij gewoon een gezond instinct bij de meeste mensen." En om te bewijzen dat dit instinct zo'n goede tweeduizend jaar geled°n ook al meespeelde haalt hij uit de welvoorziene bibliotheek van zijn instituut een geschriftje waaruit blijkt dat de Griekse heer Xenophon vier eeuwen vóór het begin van on ze jaartelling al behartenswaardige opmerkingen over de gezinseconomie noteerde. Een van de verantwoorde lijkheden van de huisvrouw in die tijd: „Er voor zorgen dat de som die voor een jaar is uitgetrokken niet in een maand wordt uitgegeven".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19