^abiele rust in Amman Uw toeverlaat bij GRIEP Oorlogje tussen top journalisten in Duitsland H EEG Australiër Newnham, redder van de Uiver, Albury overleden in oblemen LEIDER JOODSE DEFENSIELIGA GEARRESTEERD vel Springer de grote man op de achtergrond I Fatach wil nu ook Hoessein van de troon stoten iedereen weet-Aspirine helpt. Beschuldiging van kapitein Medina Na dreigementen SDAG 13 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA N (Reuter, AFP, AP) De rust in de Jordaanse tad Amman was vanochtend nog maar betrekkelijk. Ver- ene uren na de afkondiging van een bestand door de nse regering en de Palestijnse leiders werd er nog spo- geschoten. Van voortdurende gevechten tussen het le- commandostrijders in de Jordaanvallei was geen offi- bevestiging te krijgen. ens waarnemers in de Jor- hoofdstad zal veel afhangen besprekii _jn die de Tune- oud-premier Bahi Ladgham, ter van de Interarabische con- mmissie, in Londen heeft ge- iet Koning Hoessein, die naar kliniek vertoeft voor een al- onderzoek. Ladgham had jmiddag een ge~prek van ruim alf uur met de Jor- vorst. Na afloop wilde nij zeggen dat hy de koning. Een over zyn missie had overhan- e gevechten van maandag zijn nan zeven personen om het ekomen: vier Palestynen, twee en een Jordaanse militair, vijfde achtereenvolgende dag pisteren alle winkels en kan- ssloten. Ook de meeste minis- even dicht. ische boeren in zuidelijk Go- ibben dinsdag door verre- gezien, hoe Jordaanse troe- t tanks na een urenlang ar- eschieting het dorp Akbara - k een Palestyns bolwerk - len. Ook in de naburige dor- dden ze gevechten waarge- Er stegen grote rookwolken Granaten explodeerden te- van wat vermoedelijk een k-eenheid was en later werden op brancards weggevoerd. In van het dorp Faheb, waar Be militairen burgers bijeen en huizen doorzochten, za- liërs groepen mensen naar twyken met medeneming, en gewonden. Israëlische militaire cor- ten zijn de Jordaanse vanaf Syrisch gebied met raketten, mortiergrana- ur van automatische wa- kt. De Jordaniërs schoten waren geen Syrische troe- ti onze correspondent) JSSEL De EEG kent soorten eieren, Engeland vyf. Wanneer Engeland f^dt tot de Europese Ge- ythap zal het de klassifi- van zeven ook moeten n. In de praktyk bete dat van de 1200 ma- die in Engeland daartoe f zyn er 700 moeten verbouwd en 500 door vervangen. Kosten: on- 16,25 miljoen gulden, is zo één van de elgen- >g weinig belangryke ge- van een eventuele aan- g van Groot-Brittannië EEG. Het kwam gisteren toen voor het eerst nieuwe jaar de perma- ertegenwoordigers van de -landen spraken' met gelse collega. Hy vroeg de genoemde moeilyk- zyn land voor het toe van die eierindeling een ngsperiode van vyf jaar ;staan. Hetzelfde tydsver- Engeland voor het invoeren van het Euro- Hydenbesluit voor vracht- [auffeurs. Wanneer die i chauffeurs in het Euro- de Zes rijden, zyn zy al onderhevig. Maar nu ook in hun land •eten worden ingevoerd. "pt kan niet van de ene 1 de andere. pen op Jordaans gebied verschenen. Voor het eerst heeft nu ook de Pa- lestyn^e commandobeweging Al Fa tach opgeroepen tot omverwerping, van de Jordaanse regering. Tijdens een massabetoging in Beiroet ver klaarde Aboe Joesoef, lid van het Centrale Comité van de Palestijnse Bevrydingsorganisatie, dat het Pa lestijnse volk de aanwezigheid van het regime dat verantwoordelijk is voor het bloedbad van september, „niet langer duldt en zijn best zal doen, het ten val te brengen om er een nationaal bewind voor in de plaats te stellen dat aanstuurt op de bevrijding van Palestina. Joesoef, spoorde de andere Arabische landen aan, de betrekkingen met het hui dige Jordaanse bewind te verbre ken. Volgens waarnemers betekent de oproep van de commandoleider een nieuwe fase in de politiek van Al Fa tach. Deze beweging heeft tot dus ver in de Jordaanse crisis een vrij matigende invloed uitgeoefend. Ondergronds Volgens zegslieden in de Jordaanse hoofdstad zou er onenigheid be staan tussen de verschillende guer rilla-organisaties. Het linkse Volks front voor de Bevryding van Pa lestina (PFLP), dat zich vooral be kendheid heeft verworven door zijn vliegtuigkapingen, zou er voorstan der van zijn de acties ondergronds voort te zetten en een campagne te voeren van sabotage en moordaan slagen. Al Fatach de grootste groep, zou de huidige posities van de guer- rilastrijders willen consolideren en vertrouwen op de politieke druk die door de andere Arabische landen op de Jordaanse regering wordt uitge oefend om haar campagne tegen de commando's stop te zetten. Syrië heeft reeds gewaarschuwd dat het niet zal toestaan dat het Jor daanse leger voortgaat de guerrilla beweging aan te vallen. Ook Egypte, heeft zich bezorgd getoond over het bloedvergieten in Jordanië. Koeweit zal de betaling van 10o miljoen gul den dat het sjeikdom sinds 1967 jaar- ïyks aan Jordanië uitkeerde, dit jaar pas betalen als de Jordaanse rege ring zich houdt aan de overeenkom sten die zy na de burgeroorlog van september heeft afgesloten, aldus radio Koeweit. Hongersnood Een half mil joen mensen in noord-Kenia wordt als gevolg van een uitzonderlijke droogte door hongersnood bedreigd, zo is in Nairobi vernomen. Het af gelopen jaar was het droogste in tien jaar. Tien jaar geleden stier ven duizenden in noord-Kenia tij dens een hongersnood, die eveneens volgde op een zeer droge periode. Hoewel er nog geen officiële gege vens bekend zijn, bereiden het Rode Kruis en het leger zich voor op het verlenen van voedselhulp. Proteststakingen Duizenden ha venarbeiders en werknemers in de autoindustrie hebben gisteren in En geland een wilde proteststaking ge houden tegen het wetsontwerp van de regering betreffende de industriële betrekkingen. In Huil, Manchester en Liverpool gaven 14.000 havenarbei ders gehoor aan de oproep van mi litante collega's. Twintigduizend man personeel van de autofabrie- ken Leyland en Rolls Royce in Schotland en mldden-Engeland na men ook de dag vrij. ADVERTENTIE De Britse premier Heath is bezig aan een bezoek aan Zuid- oost-Azië. Hier wandelt hij met de Maleisische premier Toekoe Abdel Razak bij zijn aankomst op de luchthaven van Koeala Loem- poer in een tropisch regenbuitje. FORT BENNING (AP) In het krijgsraadproces tegen luitenant William Calley heeft een van diens voormalige pelotonleden, Paul Mead- lo, gisteren getuigd dat hy in dertijd het rampzalige dorp My Lai was binnengetrokken met de angst in zijn hart. dat zelfs de baby's gewapend waren. Maandag had Meadlo gezegd dat Calley een man was „die zijn plicht en zijn werk deed". In het geval van My Lai be stond zijn plicht uit vernietiging van het dorp, zoals hem door zijn superieuren was opgedragen. Vol gens Meadlo was kapitein Ernest Me dina. commandant van Calley's com pagnie, bij het betreden van het dorp langs de 35 tot 50 lijken ge wandeld zonder daar een woord over te zeggen. SYDNEY (GPD) Op 73-ja- rige leeftijd is in Albury (Nieuw Zuid Wales, Australië) overleden Arthur J. Newnham, die in de nacht van 24 oktober 1934 au tomobilisten via het plaatselyke radio-station Corowa opriep on verwijld naar de renbaan van Albury te rijden en daar het veld met hun koplampen te ver lichten om aldus het Nederland se KLM-vliegtuig „Uiver" een noodlanding te kunnen la ten maken. De „Uiver" (Douglas PH-aju) onder leiding van K. D. Par- mentier en Jan Moll en met te legrafist C. van Brugge en boordwerktuigkundige Bouwe Prins en twee passagiers aan boord nam deel aan de London-Melbourne race, waar voor een hoofdprijs van hon derdduizend gulden was uit geloofd voor de winnaar. De „Uiver" was het enige lUntoestel dat aan de race deelnam speciaal geprepareerd. De overige toestellen waren speciaal geprepareerd. Het vliegtuig was tijdens een hevige storm uit de koers ge raakt en bevond zich in die ge denkwaardige nacht boven Al bury. Toen Arthur Newnham in zijn studio telefonisch bericht uit Melbourne had ontvangen, dat de „Uiver" klaarblijkelijk in moeilijkheden verkeerde, luister de hij laat in de avond scherp toe of hij vliegtuiggeronk hoor de. Tegen één uur 's nachts kwam het geronk inderdaad door. Newnham constateerde dat de „Uiver" op ongeveer duizend meter hoogte lichtsignalen gaf en in een kring rondvloog. Ver moedende dat de „Uiver" een poging deed een landingsveld te vinden, kwam bij Newnham het denkbeeld op via een op roep over de radio de burgers van Albury, dat destijds niet over een vliegveld beschik te, op te trommelen om in hun auto's naar de renbaan te rijden en deze met hun koplampen te verlichten. Newnham deed de drama tische aankondiging op el- gen verantwoording en gun de zich niet de tijd om de voor zitter of secretaris van de ren baan van zyn plan te verwit tigen en hun toestemming te vragen. De stadsingenieur had er intussen voor gezorgd dat de elektrische stadslichten de naam Albury in morse-lichttekens spelden om het de piloot van de „Uiver" mogelijk te maken zich te oriënteren. Veilige landing Met de renbaan geheel omge ven door auto's en het veld door de koplampen verlicht, kon Parmentier een veilige landing maken. Heel Australië en heel Nederland letterlijk iedereen zat in de grootste spanning aan de radio leefden met de be manning van de „Uiver" mee. Parmentier en Moll be gaven zich later naar de studio, waar zij met Newnham kennis maakten. Newnham schreef la ter verbaasd te zijn geweest over de „keurig in blauw uniform ge klede jongeman" (Parmentier), die zijn studio binnenstap te: „Zijn kleding vormde een groot contrast met het al legaartje dat wij in de studio droegen, want de meesten van ons waren zó uit bed gestapt en hadden inderhaast aangetrokken wat we het eerst hadden kun nen grijpen. De jongeman, die zojuist 20.000 km had afgelegd, was keurig gekleed, terwijl wij er als vogelverschrikkers uitzagen". De bevolking van Albury heeft in die gedenkwaardi ge nacht met man en macht ge holpen om de Uiver, die tot over de assen in de drassige grond was weggezakt, uit de modder te trekken, zodat Parmentier en Moll vroeg in de ochtend weer konden opstijgen om het laatste traject naar Melbourne af te leggen. Zij kwamen als twee de van de twintig deelne mers aan. Als blijk van dankbaar heid voor de bewezen hulp no digde Koningin Wilhelmina de toenmalige burgemeester van Albury, Aid. Waugh, voor een bezoek aan Nederland uit en verleende hem, als vertegen woordiger van zijn buitenge woon behulpzame stadgeno ten een koninkiyke onderschei ding. In deraadzaal van Albu ry. dat thans over een modern vliegveld beschikt en 25.000 in woners telt, bevinden zich tal van geschenken, die Nederland aan Albury heeft geschonken als bewijs van dankbaarheid. Een bronzen gedenkplaat met een re- lief-tekening van de ren baan met de eromheen ge schaarde auto's en de Uiver, draagt een verklarende tekst. Er is ook een Delfts blauw bord, een geschenk van de KLM ter herinnering aan de heropening van een geregelde Nederlandse luchtdienst op Australië in 1951 met een oorkonde, waarin te le zen staat: .Ken van de funda menten daartoe werd gelegd door Albury in de nacht van 24 oktober 1934". Men vindt er verder het onderscheidingsteken van de Orde van Oranje-Nas- sau, waarmee wijlen burgemees ter Waugh door Koningin Wil helmina werd begiftigd en een voorzittershamer met gouden plaat „als blijk van bewonde ring voor verleende hulp", een geschenk van Nederlanders uit het toenmalige Nederlands Oost Indië. Er staat verder een af gietsel van een beeldhouwwerk, dat Albury aan Nederland heeft geschonken en een symbolische voorstelling geeft van de „ban den van vriendschap waar mee beide landen met el kaar zijn verbonden". Diepe herinnering Een replica van de door Ne derland geschonken bronzen ge denkplaat is in 1964 aangebracht bij de ingang van het kantoor op het toen officieel geopende vliegveld van Albury, waar thans Fokker-Friendships da gelijks voor een druk passa- giersverkeer zorgen. De landing van de „Uiver" in Albury is diep in de herinne ring van de Australiërs gegrift en maakt deel uit van de his torie van het land. De naam van Arthur Newnham zal in de geschiedenis van zowel het Ne derlands eals Australische vlieg- wezen in herinnering blijven als die van de man. door wiens schitterende initiatief en verbeeldingskracht een ramp werd voorkomen. onder ons Joden, die de fascisten na doen met dezelfde rovers- en terreur methoden". Er wordt aan toege voegd dat de Joden de hulp van "on gevraagde beschermers en fascisti sche Joden" moeten afwijzen. NEW YORK (AFP) Rabbijn Meir Kahane, stichter en leider van de „Joodse Defensielica" Is door de politie in New York gearresteerd omdat hij op 6 en 7 januari niet ver schenen was voor een rechtbank. De rabbijn wordt er van beschul digd deelgenomen te hebben aan een rel, ongeregeldheden te hebben ontketend en weerstand geboden te hebben aan de politie, die hem op 27 december Jl. tijdens een betoging voor de Russische vertegenwoor diging bij de VN wilde arresteren. De "Joodse Defensieliga" heeft tal rijke betogingen op touw gezet om te protesteren tegen de situatie van de Joden in de SoWJet-Unie. De af gelopen zondag had de rabbijn be kendgemaakt. dat de liga een acti viteit zal ontplooien om het Russi sche diplomaten in New York lastig te maken. Protest Intussen heeft de Russische opper rabbijn Levin, samen met een a-ntal andere Russische Joden geprotes teerd tegen het optreden van Joodse extremistische groeperingen in de Verenigde Staten. Drie van de on dertekenaren hebben, aldus het West- duitse persbureau DPA, een protest brief op de Amerikaanse ambassade in Moskou overhandigd. In deze pro testbrief wordt o.m. gezegd: "Het is zeer te betreuren dat het fascis me zelfs volgelingen heeft gevonden Meir Kahane Het is niet de eerste keer dat de 78-jarige opperrabbijn Jehoe*''» Leib Levin, die deze protestbrief mede heeft ondertekend, een veroordeling uitspreekt over wat hij beschouwt als „het Joodse extremisme". In 'n vraaggesprek me teen Moskous blad zei hij vorig jaar „dat alle eerlijke Joden walgden van de door de Jood se Defensieliga georganiseerde pro vocaties". Sinds het begin van deze week hebben de ongeveer 300 Amerikanen die in Moskou verblijven geen mel ding meer gemaakt van incidenten waarbij zij lastig werden gevallen. Verleden week zijn auto's van cor respondenten en diplomaten bescha digd en werden diplomaten en za kenlieden aangehouden door groep jes woedende Russen die hen onder hielden over „de schandelijke gedra gingen van Zionistische nozems te gen Russische burgers en bezittingen in de Verenigde Staten". Tass uitte dinsdag de beschuldi ging dat het "prachtige welkom dat in Tel Aviv werd bereid aan Meir Kahane. het hoofd van de militante Joodse DefensieU?*. bewijst dat ex tremisten in Tel Aviv de hand heb ben in de incidenten in de Verenigde Staten en de Joodse anti-Russische campagne aldaar steunen". i onze correspondent) 3PD) Twee reuzen uit je van Duitslands massa- bruiken nu al een maand nachtspositie voor een on- strijd. Henri Nannen, teur van het weekblad plage 2 miljoen) presen- lezers deze week een re cht met een rouwrand af- pagina's. De titel luidt: e Löwenthal: wie de moord vijand is Gerhard Löwen- ntator van een t.v;-actua- lamma. Hij leidt, presen- commentarieert en be- ihzelf als West-Duitslands televisiejournalist. Die zou vooral te danken t feit dat Löwenthal (een op het beeldscherm) door obstructie voert tegen de andt. Op 2 december opende Löwenthal in zijn ZDF-magazin indirect de aan val op Nannen. die een persoonlijke vriend is van Willy Brandt en tussen het vele bloot van zijn sensatieblad veel reklame voor de regering pleegt te maken. Löwenthal schoot indirect op Brandt door hem ervan te beschuldigen een oud-nazi van de afschuwelijkste soort in dienst te hebben, ondanks het feit dat 's mans verleden hem bekend is. Het betreft de 66-Jarige Hans Weidemann, leider van de populaire Stern-acties "Jeugd onderzoekt" en "Jeugd traint voor Olympia". Weidemann had in het Derde Ryk ondermeer in Noord-Ita lië de propaganda-eenheid .Südstem' geleid en was in die onfrisse bezig heid bijgestaan door de luitenant van de Luftwaffe, Henri Nannen. Dat wordt betwijfeld of een SS- obersturmbannführer, die niet ont kent eens een fanatiek nazi te zijn geweest, de aangewezen man ls om Jeugdakties in het huidige Duitsland te leiden, mag Nannen niet verba zen. Het was bijna ontroerend om de man, die in zijn Stern toch nu en dan ook nazi's ontmaskert, nu als moraalridder van zijn vriend Wei demann tegen Löwenthal ten strijde te zien trekken. Natuurlijk, er was een directe aan leiding. De aanval was op Nannen gericht. En deze stond niet alleen. Bij het tweede Duitse televisiepro gramma (Zweites Deutsches Fernse- hen ZDF) bestond allang kritiek op het feit, dat de afbrekende criticus een actualiteitenprogramma leidt, dat door zijn naam hoorbaar aan het ZDF gebonden is. Voorgesteld was al eens óf Löwenthal te verwij deren, óf de naam van het program ma te veranderen. Nu verwierp de ZDF-redactie met 137 tegen 27 stem men Löwenthals beleid. Nannen was zich echter bewust van zyn macht en sloeg hard terug via Stern. Beide partijen richtten zich voorts in kort geding tegen el kaar, waarbij niet duidelijk kon worden gemaakt wie nu de meeste onjuistheden verkocht en het kwam zelfs tot een regelrechte confronta tie tussen beide groten in het ZDF- magazin. waarbij Nannen terloops achter Loewenthal een oud-nazi ont maskerde (wat is er in dit land ge- makkehjker?). Met grenzeloze ver bazing heeft de 20 miljoen koppige t.v.-natie hen een uur lang ruzie zien maken. Die t.v.-strijd was de volgende dag overal in de Bondsrepubliek het ge spreksthema en in veel kranten on derwerp van commentaar. Immers, hier was gebleken dat twee mannen, die hun gezag louter baseren op hun bekendheid, in grote ijdelheid hun journalistieke plaats totaal uit het oog hadden verloren. Het me dium verleidt, aldus de Süddeuteche zeitung, zulke leidinggevende jour nalisten tot misbruik en wordt door hen ook misbruikt. De weken daarop is door rechter lijke uitspraken, interviews en ver klaringen een volstrekt onontwar baar beeld ontstaan van moedwillig verzwegen feiten, een vermoorde die nog leeft en een vermoorde die nooit heeft bestaan, een getuige die be taald werd en een getuige die zelf als nazi-misdadiger door de mand viel, maar juist op het goede mo ment een hartaanval kreeg, 3tc. Beide partyen kregen van de rech ter opdracht bepaalde verdachtma kingen achterwege te laten. Maar de rechter kan nooit meer dan een bij rolletje vertolken in een spel. met grootheden die voor persoonlijke re cherches ter plaatse een straalvlieg tuig charteren en teams van gehaai de reporters kunnen inzetten. Nu, na een maand, uit de ver warde toestand hoogstens de conclu sie kan worden getrokken dat aan valler Löwenthal in ieder geval on zorgvuldig te werk is gegaan, ken nelijk met de gedachte: er blijft altijd wel wat van hangen, krijgt de zaak plotseling een extra-dimen sie. De weekbladen Der Spiegel en Die Zeit weten te melden dat niet Gerhard Löwenthal maar kranten- keizer Axel Caesar Springer de eer ste acties ontplooide. Al in het voorjaar van 1970 heb ben Springer-redacteuren in het Noord-Italiaanse Bevilacque, waar Weidemann en Nannen elkaar leer den kennen, onderzoeking:n verricht naar de oorlogsmisdragingen in de strijd tegen de partizanen. Er zou den redenen zijn geweest waarom Springer zelf de aanval op Nannen niet wenste te openen. Springer en Löwenthal vinden elkaar echter in hun grondige afkeer van de regering Brandt en de machtige arm van de krantenkelzer" reikte daardoor zon der moeite tot op de beeldbuis. Zo wordt een actie tegen een las tige hoofdredacteur en een daarop volgend oorlogje gevoerd ten aan- schouwe van byna de hele natie. Omdat beide hoofdrolspelers er in hun zelfoevrschatting en arrogan tie van overtuigd zijn de tegenstan der en het „domme publiek" te slim af te zijn. hangen zij zonder be zwaar de hele vuile was buiten. Na de laatste onthullingen van Nannen in zijn Stern („Lieve Stern-lezer. Het begon met een moordis het wachten op de volgende afleve ring van het ZDF-magazin en op de volgende reactie van Springer, wiens Herbert Kremp (hoofdredacteur van „Die Welt") Nannen een leugenaar heeft genoemd, hetgeen hij van de rechter echter niet mag herhalen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9