„Eén nationaal park tussen Leiden en Den Haag" Nu rente tot postspaarbank Leidse biologen willen: KVP in Limburg slikt het niet Foto puzzel (slot) ARP WAL HOGERE UITKERING VOOR OUDE INVALIDEN WEE DODEN tij BRAND N TEHUIS 15"- We hebben zelf genoeg kandidaten" GEEN GRATIS PALING MEER <^udt jijden Prof. D. Thoenes van Twentse TH neemt ontslag rOENSDAG 13 JANUARI 107! LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG/LEIDEN Eén groot nationaal par tussen Leiden en Den Haag doorkruist door wandel-, fietf ■n ruiterpaden, met rustieke boerderijen, weilanden me. broedende vogels, en bossen waarin vele soorten wik ieven en allerlei planten groeien. Kortom: een stukje na tuur, waarin de mens, levend in een verstedelijkte en ve ceersintensieve wereld, tot rust kan komen en waarme iegelijk het laatste grote stiltegebied, dat de Randstad no' ïeeft, behouden zou kunnen blijven. Dat is het streven van de Werkgroep Milieubeheer van de zeidse Universiteit, die ruim een aar geleden al in het nieuws wam met een fel protest tegen voorgenomen bouw van een lektriciteitscentrale aan de Ka- erplassen. Gisteren kreeg de angmaker van dit nieuwe ambi- euze plan, de Leidse bioloog W. ter Keurs in het Provinciehuis Den Haag de kans om in anwezigheid van een commissie ïs taan de uit statenleden zijn leeën te verduidelijken. Waar het om gaat is een volgens werkgroep uniek stuk „oud duin- ndschap" ter grootte van 2000 hec- Een stuk stiltegebied, dat ordt begrensd door twee brede rug- n van oude duinen, de zogenaam- strandwallen, waarop Wassenaar, üdschendam en Voorschoten zijn ltstaan, en waarover nu de Rijks baat weg en Veursestraatweg lo rn Tussen de beide wallen ligt een mplex met binnenduinbossen, hak- lutcomplexen, weiden en sloten, et historische boerderijen en niet vergeten het kasteel Duivenvoor- Volgens de werkgroep is dit stil- jebied. dat gedurende enkele eeu- vrijwel ongerept bleef, een liek cultuur- en natuurmonument, t zijn weerga in Europa niet kent. Uniek gebied Vandaar het streven van de werk- jep om het gebied in zijn oor- •onkelijke staat te houden. Bio- >g W. J. ter- Keurs, somde gister - ddag in het Provinciehuis vele re nen op om zijn plannen te onder enen. „De bossen op de oude andwallen zijn een stukje natuur n de eerste orde," aldus de heer r Keurs. „Vooral die grote varië- t in bloemen- en plantensoorten Je elders in Nederland vrijwel •gens. bok de vogelrijke hakhoutbossen, arvan reeds een deel is opgeof- d door de aanleg van de rijksweg [vrij uniek in ons land. Maar be- Ive de vele vogels, die hier hun ledgebied hebben en de ruim 300 Door Bram van Leeuwen verschillende soorten planten, teli het gebied de meeste hazen van Ne derland. In totaal zijn bij een inven tarisatie van dit gebied een dertigta zoogdiersoorten geregistreerd, waa onder enkele bijna uitgestorven soor ten. Expansiedrang Het weidegebied tussen Den Haag en Leiden wordt in de tweede nota voor de Ruimtelijke Ordening niet voor niets een belangrijk weidege bied genoemd," aldus bioloog Ter Keurs. „Tachtig soorten vogels broe den in dit gebied, waaronder de in Nederland vrij zeldzame kemphaan. Om te voorkomen dat dit gebied ten offer valt aan de expansiedrang van de gemeenten en de aanleg van nieuwe verkeerswegen wil de werk groep, dat het hele gebied, nu ver deeld in eigendom over provincie, kroon en particulieren integraal wordt beheerd, bijvoorbeeld in de vorm van een overkoepelende stich- SFDE In een tehuis voor stelijk gestoorde mannen in Eef- huize „Groot Hungerink", zijn lërmiddag bij een brand twee iënten omgekomen. Het zijn de jarige P. van B. uit Amsterdam de 48-jarige W. van H. uit Rot- dam. De brand brak omstreeks irt over vier uit in een lokaal voor eidtherapie. De in het lokaal aan- iige patiënten gingen onder lei- van de directeur naar buiten, celen wilden weer naar binnen kleine bezittingen te redden. De id had op zich niet veel te be nen maar er was wel een sterke ^ontwikkeling. ij een onmiddellijk gehouden ap- bleken twee patiënten te ontbre- Het bleek dat zij door de rook likt waren. Een van de slachtof- was nog actief geweest bij het sen. Hij moet in een onbewaakt ablik naar binnen zijn gegaan, te trachten zijn huisgenoot [redden. MAASTRICHT KVP Limburg slikte de wensen van het landelijk partijbestuur niet meer. De grote on tevredenheid vloeit voornamelijk voort uit het feit dat mevr. Lücker- Bergans zonder overleg op de lijst is geplaatst. Als klap op de vuurpijl kwam het bericht dat Du Chatinier voor Limburg op een verkiesbare plaats is gezet. "Het is abnormaal dat men een niet-Limburger als jongerenkandi- daat op de lijst plaatst. Als het lan delijk bestuur niet aan onze eisen te gemoet zal komen stellen wij een eigen lijst op", aldus de heer W. J. H. Derks, voorzitter van de KVP Limburg. Dit weekeinde is een tele gram gezonden aan het hoofdbe stuur waarin Du Chatinier als kandi daat wordt afgewezen "Niet op grond van zijn capacitei ten, maar wij hebben in Limburg ge noeg goede kandidaten", aldus de heer Derks, "er is in het geheel geen overleg geweest en bovendien heb ben we ons lang genoeg laten gebrui ken". Donderdag zal het kringbestuur bij elkaar komen om een en ander te be spreken en een lijst op te stellen. KVP-voorzitter A. van de Wilden- bergh zal de komst van een eigen lijst in Limburg zeker niet toejuichen. Hij stelt dat alles op een normale democratische wijze is verlopen. Het landelijk bestuur heeft KVP-JG ge vraagd een kandidatenlijst samen te stellen waarop alle Nederlandse jon geren vertegenwoordigd zijn. Du Cha tinier is er vervolgens met algeme ne stemmen als jongerenkandidaat uit de bus gekomen. BERGEN OP ZOOM (ANP) Aan de massale (gratis) palingvangst op de slikken bij de havendam van Ber gen op Zoom is gisteren plotseling een einde gekomen. Om ongelukken te voorkomen heeft het baggerbedrijf dat de haven uitdiept in overleg met de gemeente besloten het werkterrein tot verboden gebied te verklaren. Dit bot groot ongenoegen van en kele honderden mensen, die evenals de voorgaande dagen met emmers, teilen en plastic zakken naar de zee kant getogen waren om gratis paling te bemachtigen. Zy stuitten op enkele politieagenten. In Bergen op Zoom zijn de laatste weken duizenden ki lo's paling van de slikken gehaald. Het grootste deel hiervan werd door de „vissers", die er een lucratieve handel in vonden, aan de man ge bracht. Velen hadden voor de paling vangst snipperdagen opgenomen. Met ingang van woensdag is de paling vangst echter taboe. De politie die dinsdag nog coulant optrad, zal dan verbaliserend optreden. ting. „De eigenaars zelf zijn daar mee ook gebaat en men voorkomt daarmee, dat het gebied in de toe komst wordt versnipperd. Bovendien kan de recreatieve functie van het gebied daardoor nog beter tot haar recht komen," aldus bioloog Ter Keurs. Provinciale weg Volgens ruwe berekeningen van de werkgroep kunnen met een bedrag van een ton per Jaar, wat neerkomt op 50 gulden per hectare, de hak houtcomplexen bij roulatie worden gekapt en aangeplant, het aantal weidevogels worden vergroot, de wan delpaden worden verbeterd en een bezoekerscentrum worden ingericht. Een doorn in het oog van de werk groep is de aanleg van de provin ciale weg 16bis. Als de weg er komt zal zo min mogelijk schade aan het gebied aangericht moeten worden, is het oordeel van de werkgroep. Mr. M. C. Bloemers, voorzitter i van de stichting „Het Zuidhollandse Landschap," toonde zich gistermid- dag verrast over de Leidse initia- tieven en deelde mee, dat het Zuid- hollands Landschap zich achter de plannen stelt. Wel vreesde hij dat met de realisering van het plan nog vele problemen uit de weg geruimd i zullen moeten worden. Een daarvan i kan het recreatieplan 's-Gravenwou- de worden, een plan dat op het'ogen- j blik in voorbereiding is voor hetzelf- de gebied. De Leidse werkgroep'zegt dat door het inpassen van het plan- Ter Keurs het recreatieplan alleen maar gediend kan zijn. „Het kan de parel in de kroon worden," aldus de heer Ter Keurs, die nadrukkelijk ontkende, dat het plan louter en al leen bedoeld was ter bescherming van de natuur. Het kasteel Duivenvoorde lig gend in het gebied dat de Leid se biologen zien als het 'toekom stige nationale" park in de Randstad. maakt door de Leidse ecoloog De Bruin: „We leven nu al van de wind in Zuid-Holland. Die brengt ons de noodzakelijke zuurstof, want de pro- duktie in onze provincie is zonder die hulp nu al onvoldoende." DEN HAAG De anti-revolutio- naire fractie in de Tweede Kamer meent dat de achtergebleven uitke- ringen aan de 'oude' invaliden, dat j zijn de mensen die al invalide waren voor 1 juli 1967 toen de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering in j werking trad, met ingang van juli van dit jaar hoger moeten worden dan minister Roolvink (Sociale Za ken) heeft voorgesteld. De minister heeft een verhoging met maximaal zeshonderd gulden per jaar voorgesteld. Mej. Van Leeuwen (AR) pleitte echter gisteren by de behandeling van de begroting van Sociale Zaken voor een verdere ver ruiming. De rond zeventig miljoen gulden extra, die voor die verruiming nodig is, moet niet in een verhoging van de WAO-premie resulteren. Zo nodig moet een belastingverhoging voor dit doel worden doorgevoerd. Het PvdA-tweede-kamerlid mr. Th. I van Lier pleitte voor een extra stij ging van het minimumloon per 1 juli j met drie gulden per week. Pas dan zal er volgens dit kamerlid sprake zyn van een volledige verwerking i van de vierhonderd gulden in de mi nimumlonen. Volgens het systeem van de mini mumloonwet wordt de verwerking van de vierhonderd gulden meege nomen als het gemiddelde per een- tage van de verwerking van deze uit kering in alle lonen. In de praktyk komt dat echter neer op een voor alle loonklassen gelijk bedrag, name lijk f7.70 per week. Dat is drie gulden méér dan de minimumloontrekkers zullen krygen als er geen extra styging van het minimumloon komt. Voor een der gelijke extra verhoging is een wijzi ging van de wet nodig. Volgens mr. Van Lier moet dat wetsontwerp nog voor de verkiezingen worden inge diend. De Tweede Kamer had ook veel aandacht voor de pensioenproble men. die nog in de Stichting van dc Arbeid, overlegorgaan van werkge vers en werknemers, in studie zijn Mr. Van Lier (PvdA) zei' t als taak van het volgende kaDinet te zien om zo spoedig mogelyk na de afsluiting van het beraad in de Stichting een advies te vragen aan de SER over een volkspensioenverzekering. ADVERTENTIE voor exclusieve parties in privé sfeer maximaal 24 couverts air conditioned Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 40/51. LEIDEN. Tel 3314 ENSCHEDE Prof dr. ir. D. Thoenes (41), sinds 1967 hoogleraar in de afdeling scheikundige techno logie aan de Technische Hogeschool Twente, heeft ontslag genomen om dat hy het na de democratisering van de leiding niet langer eens is met het beleid van zyn afdeling. Prof. Thoenes meent dat men de democratiseringeisen heeft laten pre valeren boven die van een juiste in genieursopleiding. Een afdeling be hoort, aldus de hoogleraar, bestuurd te worden door deskundigen op het gebied van de opleiding en niet door een raad die gekozen is door het personeel en die studenten. Nu het bestur van de THT de installering van een dergelyke raad heeft goed gevonden vervalt hiermee volgens prof. Thoenes de garantie van een goede beroepsopleiding. Prof. Thoenes vindt verder dat deze democratisering de functie van een hoogleraar te zeer beknot om deze nog interessant te doen zyn. Massa-recreatie In dit gebied moet zeker ruimte worden vrijgehouden voor massa-re creatie, bijvoorbeeld in de vorm van speeltuinen, spartelvijvers, kinder boerderijen e.d., maar het meest kwetsbare gebied zal alleen bestemd zijn voor de bewoners van de Randstad, die op zoek zijn naar rust In de natuur. Een categorie die de laatste jaren sterk groeit. De Leidse bioloog Ter Keurs heeft Inmiddels de eerste besprekingen over zijn plannen gevoerd met de eigenaars van de terreinen. „Ir. Reinders, opperhoutvester van de Domeinen van Koningin Juliana, was bijzonder geïnteresseerd in on ze plannen en zei, dat ze goed aan sloten bij zijn eigen ideeën op het punt van het natuurbeheer." Hoe groot de noodzaak van een bos in Zuid-Holland is werd duidelijk ge- Dit is de laatste foto in de serie, waarmee wij vorig jaar begonnen. In deze serie wer den veertien voorwerpen af gebeeld, die U dagelijks of dikwijls onder ogen krijgt. Uit de beginletters van de af gebeelde vooriverpen kan (in andere volgorde dan de pu- olikatieeen naam worden gevormd. Uw oplossing van deze puz zelserie moet bestaan uit een lijstje van de afgebeelde voorwerpen en de uit de be ginletters te vormen naam. Stuurt u ons een goede op lossing dan dingt u mee naar een van de zestien uitgeloof de prijzen: een eerste prijs van honderd gulden en vijf tien prijzen van tien gulden. Oplossingen, gericht aan de redactie van het Leidsch Dagblad, Wittesingel 1 te Lei den, dienen voor maandag a.s. te 12 uur in ons bezit te zijn. Duidelijk op enveloppe of briefkaart vermelden: FOTO-PUZZEL. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging Volledige inlichtingen aan alle postkantoren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7