KOMPLOT TEGEN KISSINGER .L.M.-toestel aan een ramp ntsnapt Britten geschokt door aanslag op minister vandaag Podgorni in Cairo 1971 lotor explodeerde in de lucht ZES AMERIKANEN GE4RRESTEERD \overleg üukt erwegend ndroog Huis van Carr ernstig beschadigd GEEN NOTA HERZIENING POLITIEWET BISSCHOPPEN AANVAARDEN COLLEGA DR. SIMONIS Morgen 9 uur begint onze SENSATIONELE FOTO-OPRUIMING iet/tos iriclit I maart !J'0 WOENSDAG 13 JANUARI 1971 No. 33297 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.- 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) 24 PAGINA'S WASHINGTON (Reuter, AP) Ze« Amerikanen, onder wie drie r.k. priesters, één ex-priester en een non, zijn in staat van beschul diging gesteld wegens een komplot om Henry Kissinger, president Nixons eerste adviseur voor de buitenlandse politiek, te ontvoeren. Ook zouden zij, aldus het Amerikaanse ministerie van Justitie, de centrale verwarmingsinstallaties van regeringsgebouwen in Washing ton hebben willen opblazen. ks: zuster Elizabeth McAlister, beschuldigd van een komplot ontvoeren van Nixons adviseur Kissinger (rechts). Een van de beklaagden is de 47- jarige priester Philip Berrigan die bekend staat als „de vredespriester" die op het ogenblik een gevange nisstraf uitzit wegens de vernietiging in 1968 van archieven van dienst plichtigen te Catonsville in Maryvil- le. Zeven andere personen, onder wie Berrigans broer Daniel, even eens r.-k. priester, worden genoemd als medeplichtigen aan de samen zwering. Het hoofd van het federale recherchebureau (FBI), J. Edgar Hoover, had in november j.l. ver band gelegd tussen deze samenzwe ring en een poging om de Verenigde Staten te dwingen Vietnam te verla ten en om politieke gevangenen in de V.S. vrij te krijgen. Volgens de aan klacht, die door de federale „grand jury" in Harrisburg (Pennsylvania) is ingediend, waren de zes van plan op de geboortedag van George Washington, 22 februari, de centrale verwarmingsinstallaties van de rege ringsgebouwen op te blazen. De dag daarop zou Kissinger ontvoerd moe ten worden, waarna ze een verkla ring zouden uitgeven, dat Kissingers veiligheid in gevaar was als bepaal de eisen niet ingewilligd zouden wor den. Volgens de aanklacht kon Berri gan vanuit zijn cel in Danbury, Con necticut, nog boodschappen uitwisse len met zijn medewerkers. Zij zou den onder meer kaarten hebben ge maakt van het ondergrondse buizen- verwarmingssysteem in Washington Berrigan en Wenderoth, eveneens een priester, zouden in april vorig jaar enkele van deze gangen hebben bezocht. De zes verdachten worden beschuldigd van samenzwering om staatseigendom te beschadigen, om dynamiet en explosieven te bezitten en te vervoeren van de ene staat naar de andere om deze voor de vernietiging van eigendommen te ge bruiken en van samenzwering om iemand te ontvoeren. (IIPHOL Ruim dertig passagiers en bemanning KLM-DC9 zijn vanochtend aan de dood ontsnapt en van de twee motoren van het vliegtuig kort na explodeerde. De gezagvoerder wist zijn kalmte te en zette de machine precies tien minuten later lilloos op de landingsbaan. pttenden van het toestel, waren naar Manchester, 'een luide klap vlak nadat stel van de machine was en. Gezagvoerder J. Eshuis pat er gebeurd was en trok eerst nog op de reste- |tor boven het wolkendek uit fe vervolgens de toren zijn Ipe om naar Schiphol terug 4kte op de resterende mo- jbewonderenswaardige lan- lus de 32-jarige C. Gehe- i Aerdenhout, een van de 1. „Na de klap bleef het kor- Ingstig stil in de cabine. Jwam de stem van de ge- dr, die meedeelde dat er mo- i was opgetreden en dat hij naar Schiphol. de stoelriemen, die voor worden omgegord, T)s gemaakt". jondering voor de perfec- wordt nog versterkt door er door de toenemende ht zicht was op Schiphol, iing bleek, dat de explosie bijna een vierkante me- ïslagen in de motor en de lel aan de bovenzijde. Weg- stukken staal hadden het (AP) De besprekin- tussen tien olie-pro- landen en Westerse olie- ijen zijn mislukt en af- een vanochtend na af- communiqué werd t het mogelijk is, dat de van olie naar de Wes- n in de komende drie we- 85 percent zal afnemen, werp van gesprek werd oor de vergoedingen die inducerende landen willen verwacht van vanavond (avond i droog weer met in de •chtend plaatselijk mist, ook zonnige perioden, matige zuid-oostelijke num temperaturen van aan de kust tot i plaatselijk in het oos- land. Maximumtempe- streeks plus 4 graden. t om 12.40 uur). 14 JANUARI uur; onder: 16.56 uur p.18 uii»-: onder: 10.05 uur e Katwijk te 5.05 en 17.14 r te 1.01 en 13.17 uur. verticale staartvlak beschadigd, ter wijl de explosie tevens een deuk in de romp had veroorzaakt. Na de landing verlieten de passa giers op het bufferplatform het toe stel langs een trap en werden met een bus naar de wachtkamer terug gebracht. Het zicht werd daarna zo slecht, dat de reis met een ander vliegtuig stagneerde. Bovendien moest er een nieuwe bemanning komen, omdat men na zo'n avontuur gezag voerder Eshuis en zijn bemanning niet meteen weer de lucht in wilde sturen. Of de ontploffing is te wijten aan een technisch mankement van de motor, dan wel aan enigerlei vorm van sabotage of slecht onderhoud, kon niet onmiddellijk worden vast gesteld. Rijksluchtvaartdienst, de Dienst Luchtvaart van het korps Rijkspolitie en de KLM stellen een onderzoek naar de oorzaak in. De explosie heeft een groot gat geslagen m de linkermotor van de DC-9. I Minister Polak: LONDEN (GPD) Engeland is diep geschokt door een bomaan slag welke gisteravond is gepleegd op de nabij Barnet in noord-Lon- den gelegen woning van Robert Carr, de Britse minister voor Werkgelegenheid en Produktivi- teit. Gelukkig bleven de heer Carr en vrouw en jongste doch ter, die tijdens de explosies thuis waren ongedeerd. Ze begaven zich na de eerste ontploffing naar bu ren en hoorden toen een tweede. Het huis werd ernstig bescha digd. Het keukentje werd bijna geheel opgeblazen en de voordeur werd vernield. De voorruit en de andere ramen van de buiten staande Daimler van de minister werden versplinterd. De minister en zijn gezin bevon den zich in de huiskamer toen even voor tien uur de eerste bom ont plofte. Een politieagent die na de eerste explosie arriveerde werd in de voortuin door de tweede ontplof fing tegen de grond geslagen. MOSKOU (AFP) De Russische president Podgorni is vanochtend naar Cairo vertrokken voor een jffi- cieel bezoek van enkele dagen aan Egypte. Podgérni zal vrijdag o.m. de openingsplechtigheid bijwonen van de waterkrachtcentrale in As- soean. De bomaanslag kwam aan het ein de van de overigens rustig verlopen protestdag van de vakbeweging te gen het wetsontwerp inzake de in dustriële betrekkingen waarvoor de heer Carr verantwoordelijk is en dat probeert een einde te maken aan de chaos op dit gebied en vooral aam de wilde stakingen. Tegen het advies van de Britse vakcentrale, het Trade Union Con gress (TUC), legden onder meer 150.000 arbeiders het werk gisteren neer. Zij hielden optochten en beto gingen. De actie speelde zich voor namelijk in het traditioneel militan te noorden af, vooral in de havens en autofabrieken. De andere arbei ders, die zich aan het officiële con signe hielden, demonstreerden na af loop van h«t werk. Het is nog te vroeg om te zeggen dat de bomaanslag uit politieke mo tieven is gepleegd of dat deze het werk is geweest van een gek. Men gruwt van de mogelijkheid, dat in de democratische Britse samenle ving een element van geweld en re volutie zou zijn binnengeslopen. Daarbij komt nog dat minister Ro bert Carr wat de vakbeweging betreft het tegendeel van een scherpslijper Den Haag Minister Polak (justi tie) kan op korte termijn geen nota met vraagpunten opstellen over de herziening van de politiewet. „We zouden in onze plicht tekort schie ten. als we degelijkheid zouden opofferen aan snelheid", zei hij vanmorgen in de Eerste Kamer. Dit betekent dat de minister een motie van de Tweede Kamer niet uitvoert. Deze motie van de anti revolutionair Schakel was twee maanden geleden aangenomen en vroeg uiterlijk per 1 januari om een nota over de herziening van de Poli tiewet. Minister Beernink (binnenlandse zaken) zei vanmorgen dat salaris- verbetering van de gemeentepolitie zou afhangen van het onderzoek naar de taakverzwaring. Hij zei over de toegestane sterkte van de korpsen dat deze de afgelopen vier jaar in totaal gemiddeld per jaar met 265 man is opgevoerd. Elf korpsen hebben sinds oktober een verzoek tot uitbreiding van hun sterkte ingediend. Haarlem/Rotterdam De veer tien dekens van het bisdom Rotter dam beraden zich vandaag over de houding die zij zullen innemen, nu de Nederlandse bisschoppenconfe rentie besloten heeft kapelaan dr. A. .J Simonis uit Den Haag te aan vaarden als bisschop van Rotter dam. De deken van Den Haag, drs. Th. J. Geraets. zei gisteravond al dat samenwerking met de nieuwe bisschop geboden was. Zijn vrees was verminderd, zijn zorg was ge bleven. Zeer gereserveerd was de reactie van het bestuur van de diocesane pastorale raad, het „parlement" van het bisdom. De bisschoppen zijn ge zwicht voor Rome en hebben niet uit innerlijke overtuiging gesproken, zo zegt het bestuur. De vragen waar het om gaat zijn niet beant woord: De inspraak blijft genegeerd en over voortzetting van het huidi ge beleid van het bisdom bestaat geen zekerheid. Nader beraad is no dig, aldus dit bestuur. Nader beraad is ook gaande binnen het bestuurscollege van het bisdom dat bestaat uit de twee vicarissen- generaal en de econoom, in overleg met de pauselijk bestuurder mgr M. A. Jansen, de afgetreden bis schop. De Nederlandse bisschoppen hebben in Haarlem de hele dag vergaderd 's Middags ontvingen zij dr. Simo nis, die blijkens het naderhand ver sohenen communiqué zijn spyr heeft betuigd over uitlatingen waar in hij het beleid van zijn -anstaan- de oollega's aanviel. Na anderhall uur verliet dr. Simonis het Haar lemse bisschopshuis; kort daarna verscheen het bestuurscollege van het bisdom Rotterdam dat twee keer zo lang met de bisschoppen sprak. In hun slotcommuniqué constateren de bisschoppen dat Rome niet \an plan is op de benoeming terug te komen. Zy zyn ernstig bezorgd over de situatie; gebleken is dat zij geen eenheid vormt, zo deelde secretaris Ter Steeg van de bi:schoppenconfe- rentie na afloop mee. Als „milieubeheerder" W. J. ter Keurs het voor het zeggen zou hebben zouden wij dicht in de buurt een „nationaal park" krij gen. De Werkgroep Milieubeheer van de Leidse universiteit heeft gisteren bij de provincie een am bitieus plan op tafel gelegd om het laatste grote stiltegebied ln de Randstad (tussen Leiden en Den Haag) voor de toekomst te be waren PAGINA 7 In het Amsterdamse Carré wordt thans aan een rockmusical ge werkt, die te zijner tijd ook naar Leiden zal komen PAGINA 5 In West-Duitsland staan top- journalisten met elkaar op voet van oorlog PAGINA 9 George Best is bij Manchester United weer in genade aangeno- nomen. Sir Matt Busby heeft het gegriefde troetelkind weer aan de borst gedrukt PAGINA 15 Jhr. mr. E. van Lennep zit op de hoge zetel van secretaris-generaal van de OESO in een storm van kritiek. Het valt niet mee acht tien heren te dienen PAGINA 19 En verder: de badplaatsen strij ken nu reeds de veren op voor het komende badseizoen. Hoewel het overdag soms meer op lente dan op winter lijkt, is het voor de vogels welke van de visvangst afhankelijk zijn nog een kommervolle tijd. Reden om op één kouwe poot mistroostig over het ijs te staren. wolfslag Foto- en filmapparaten, scher men, projectors, albums, kijkers, filmlampen enz. Breestr. 123 - Haarlemmerstr. 102 Uit het Leidsch Dagblad van 12 Januari 1871: Volgens de statistische ge gevens over 1870 bedraagt de bevolking te Katwijk 5317 zielen. De bevolking is slechts met 4 personen ver meerderd. Advertentie-Schouwburg te Leiden. De tooneellisten van den Amsterdamschen Stads-Schouwburg, onder di rectie van J. Fjasink, zullen de eer hebben te vertoonen op Dinsdag 17 Jan. 1871: Vreugde baart angsttoneel spel in 1 Bedrijf, gevolgd door Kanonnenvleesch. Blijspel in 3 bedrijven. Prijzen der plaatsen: Loges f 1.60. Boig- noires f 1.20. Parterre f 1.-. Galerij f 0.50. Achter-Gale rij f 0.30. U staat er midden in, zorg dat u dat blijft. Blijf op de hoogte van alles wat er om u heen gebeurt. Als u nu een abonne ment neemt op het LEIDSCH DAGBLAD blijft u dat zeker. Als u nu onderstaande bon Invult, krijgt u het Leidsch Dag blad 4 weken lang voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 18 lanuarl '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1