1970 VIELEN 3400 DODEN IN ERKEER (13) BIJVERDIENEN Acht Ambonezen geven deelname aan rel toe Foto puzzel A oord-Brabant bereikt triest record Blijclorp vraagt 8 miljoen subsidie lidafrikaanse luchtelingen logen blijven WAAR VIELEN DE DODEN? Na Artis: Nieuwe functies bij NOS-journaal S LEIDSCH DAGBLAD Nieuw Rechts boycot de verkiezingen Antilliaanse politie moet werk hervatten vrijenhoek Nog meer arrestaties verwacht OA O 12 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 II >t Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) geeft het aan- terkeersdoden in 1970, 3400, onder voorbehoud. Het zijn er ^t ogenblik nog geen 3400 maar het CBS houdt er rekening r» dat het er zoveel worden. Een verkeersdode is namelijk m| de maatstaven die dit bureau aanlegt, ook iemand die (en-* dertig dagen na het ongeval als gevolg van het opge- n letsel overlijdt. Het juiste cijfer over '70 zal het CBS dus [>p z'n vroegst op 30 januari kunnen verstrekken. t staat in ieder geval nu al r in het afgelopen Jaar ruim erkeersdoden méér vielen dan 9, toen de afdeling verkeers- Iek er 3075 registreerde. In '68 het er 2907 en in '67 2862. ïrgelijking de aantallen in '46 '50 (1021), '55 (1552) en '60 ersfuturoloog drs. G. Hupkes siojhet Centrum voor Vervoers- en in Utrecht heeft inmiddels •nd dat er in het magische 1)2000 7000 mensen in het ver- 11 sullen omkomen. 140.000 zj) zullen bij een verkeersonge- dan niet zwaar worden ge- de :p< Voorspelling et CBS waagt niemand zich oorspellingen. Daar registreert outer nuchtere cijfers. Het is lin aan het CBS om condu it het vaak met veel moeite aar geharkte cijfermateriaal te J\ n. Dat wordt overgelaten aan, t geval, verkeersdeskundigen. ame de ANWB, Veilig Verkeer yland en de Stichting Weten- 'Ipelijk Onderzoek Verkeersvei- (SWOV) maken steeds veei er gebruik van de door de af- verkeersstatistiek van het angedragen basisinformatie, natie die, zoals dat wel meer rt met nuchtere cijfers, voor "lepiitsing van het aantal ver ft oden per maand, over 1969, bijvoorbeeld uit dat Juli de h;te tol eiste (289 doden). D$ was in dat Jaar, relatief ge- aide "veiligste" maand: 177 do- het verkeer. - (scheiding van het aantal ver teloden naar bebouwde kom '68 dat binnen de be- kom (1171) minder doden dan buiten de bebouwde kom Avondspits eeste doden in het verkeer in elen overdag (1730). De aan- bij schemer en duisternis zijn tievelijk 93 en 1084. Zowel tl de bebouwde kom (481) als 1 (323) was de zondag in '68 '(delijkste dag in het verkeer. daarna kwam zaterdag, en splitsing van het aantal rsdoden ;n '68 per uur zal het en verbazen dat de meeste in de spitsuren vallen. Op- lijk is echter dat er in de nister herziet i besluit: HAAG Minister Polak ie) heeft alsnog besloten de i Zuidafrikaanse vluchtelingen jsyslo Somdaka (28) en France juthuli (22) een verblijfsvergun- etbe verlenen. Het verzoek om een ejfsvergunning werd vorige week ide minister afgewezen omdat lleek dat „met de aanwezigheid twee een wezenlijk Nederlands f wordt gediend", terwijl ook lende overwegingen van huma- aard niet aanwezig werden terziening van het besluit is ge- op een gesprek dat de minister in had met de voorzitter van de ile Diakonale Raad van de Ne- Hervormde Kerk en met de iris van de afdeling werelddia- van die raad De Generale Je Raad heeft zich garant ,rd voor de op' 'ding van Lu- en Somdaka. die uit Kenia J Nederland zijn gekomen. De heeft de minister de verzeke- gegeven dat de opleiding zal ge ien met het oog op een toekom- werkkring in een Afrikaans avondspits (523) ruim tweemaal zo veel doden vielen dan in de och tendspits (233). Eveneens opvallend bij de onder scheiding naar uur zijn de aantal len doden die in het weekeinde vie len rond het middernachtelijke urn- Van vrijdag op zaterdag waren dat er tussen elf uur 's-avonds en één uur 's-nachts 41, van zaterdag op zondag in dezelfde uren 80 en van zondag op maandag in hetzelfde tijdsbestek 58. Ter vergelijking het zelfde cijfer maar dan van dinsdag op woensdag tussen elf uur 's-avond en één uur 's-nachts: 13. Uit het CBS-overzicht over '68 van het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop waarbij alcohol is geconstateerd, zijn het wéér de uren tussen elf uur 's-avonds en één uur 's-nachts die, met name in het weekeinde, de hoogste score maken In totaal werd in '68 bij 290 ver keersongevallen met dodelijke af loop alcoholgebruik geconstateerd 65 daarvan gebeurden in het week einde tussen elf uur 's-avond ei één uur 's-nachts.. Een overzicht over '68 aantal do den onder de verkeersdeelnemers be neden 25 jaar (totaal 1148) wijst on der meer uit dat er 230 bromfietser? omkwamen, van die er 203 tussen 15 en 21 jaar waren. Cijfers waaruit - voor zover ze niet voor zich spreken - conclusies kun nen worden getrokken. Conclusies die soms tot maatregelen leiden. Maatregelen die een ver- keersfuturoloog als drs. Hupkes in het jaar 2000 tot pessimist zouden moeten bestempelen, cijfers doortrekt naar 2000 maakt Wie de dodelijke lijn van de CBS- van hem vooralsnog een optimist. Het aantal verkeersdoden in 1969 per provinci. Elk kruis bete kent 25 doden (Het laatste kruis kan betekenen minder dan 25 maar meer dan 12). De juiste aantallen zijn (tussen haakjes de gevallen van 1968) Totaal Nederland: 3075 (2907) Groningen 122 100) Friesland: 153 161) Drente 131 130) Overijssel 289 291) Gelderland: 442 390) Utrecht: 196 185) Voord-Holland: 392 432) Zuid-Holla nd 438 356) Voord-Brabant: 517 530) Zeeland; .99 15) Limburg: 279 251) Oostelijk Flevoland: 17 6) Uit dit lijstje blijkt dat de meeste verkeersslachtoffers in beide jaren vielen in de provincies met de grootste oppervlakte (Noord-Bra bant en Gelderland) en in die met de grootste bevolkingsdichtheid (Noord- en Zuid-Holland). ROTTERDAM Na Artis heeft nu ook de Rotterdamse dierentuin Blijdorp subsidie aangevraagd. Er is acht miljoen gulden nodig voor het noodzakelijke herstel van de gebou wen, die in slechte staat verkeren. Volgens de heer H. J. Leerhotte. hoofd van de technische dienst, is direct een bedrag van 4,5 miljoen nodig om de sterk verouderde ge bouwen in redelijke staat te brengen In de komende paar jaren moet vol gens hem 3,5 miljoen worden opge bracht voor de noodzakelijke voor zieningen van de dierentuin. Over subsidie zijn onderhandelingen met het rijk gaande. Uit de gelden van de 600.000 be zoekers van het afgelopen jaar (5000 meer dan in 1969) kan slechts een gedeelte van de exploitatie worden betaald. Van de gemeentelijkg sub sidie van Rotterdam (2,7 miljoen) kunnen de 2.5 miljoen aan salarissen worden betaald. Onder leiding van de nieuwe di recteur, ir. D van Dam, is men reeds begonnen aan het herstel van een aantal gebouwen. Via allerlei activi teiten hoopt men genoeg geld bin nen te krijgen om de meest nood zakelijke voorzieningen aan te bren gen. ADVERTENTIE De beroemde schaaps kudde op de Lemelerberg bij Ommen is gered. De foto graferende vakantiegangers in Overijssel, voor wie de schapen op de grote, stille heide dankbare onderwerpen zijn, kunnen gerust zijn. Dank zij een actiecomité dat onmiddellijk aan het werk toog toen bekend werd dat de gemeente Ommen de kud de van tachtig dieren wilde verkopen als de schaapsher der binnenkort de pensioen gerechtigde leeftijd zou heb ben bereikt, maar vooral om dat de kudde de gemeente jaarlijks twintig mille kost. Het comité zelf werd voor 2080 gulden eigenaar van de kudde en ook de herder gaat er nog een poosje mee door. HILVERSUM (ANP) De pro- grammadienst televisie van de NOS is van plan, twee nieuwe functies bij het journaal te creëren. Degenen, die deze functies gaan vervullen, zul len dan tevens gaan optreden als adjunct-hoofdredacteur. Het hoofd van de programmadlenst televisie van de NOS. Carel Enkelaar heeft dit in een memorandum aan de medewerkers van het journaal mede gedeeld. Onder de journaalredactie- leden was ongerustheid ontstaan over de voorgenomen benoeming van een plaatsvervangend hoofdredac teur, voor welke functie de naam van Hans van der Werf werd ge noemd. De hoofdredacteur van het journaaal, de heer D. J. Simons heeft een daartoe strekkend voor stel onlangs bij de heer Enkelaar in gediend. De journaalmedewerkers waren vooral ontevreden over het feit, dat zij hierin niet waren ge kend. Aan de raad van beheer van de NOS zal woorden voorgesteld, met de nieuwe functies te belasten resp. W .P. G. Stokla en H. van der Werf ADVERTENTIE WITTE SINGEL 1. LEIDEN Van 5 lot 8 uur 's avonds kunt U een aardig centje met het werven van abonnees op het ueidsch Dagblad. Adressen van mensen die het Leidsch Dagblad wèl kennen maar nog geen abonnee zijn, worden door ons verstrekt. De adressen liggen in Voorschoten. U kunt hier iedere dag tijdens de kantooruren over komen praten met de heer Breedeveld. AMSTERDAM (ANP) De par tij Nieuw Rechts zal niet deelnemen aan de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer, zo is op een ver gadering van het hoofdbestuur be sloten. Nieuw Rechts meent dat in de afgelopen jaren de parlementaire de mocratie in ons land dermate is ge devalueerd dat het constructieve landgenoten onmogelijk wordt ge maakt nog in vrijheid een ve-mt- woorde stembusultspraak te doen. Onder het motto „de beste keus, blijf thuis" gaat de partij Nieuw Rechts in de komende maanden een actie voeren tot boycot van de ka merverkiezingen. aldus partijvoor zitter M. Lewin. De partij beschouwt reeds het mas sale thuisblijven van grote groepen kiezers bij de verkiezingen als een uiting van onbehagen over de poli- tiek-maatschappelijke ontwikkelin gen in Nederland en meent dat de kiezers door in nog groter getale niet op te komen bij de kamerverkie zingen een duidelijke uitspraak kunnen doen tegen de huidige par lementaire democratie. Het advies tot boycot is mede be doeld als protest tegen pogingen om door middel van invoering van een „kiesdrempel" minderheden uit de volksvertegenwoordiging te we ren alsmede door de overtuiging dat de weerstanden bij brede lagen van de bevolking tegen het huidige parlementaire stelsel dermate groot zijn dat bundeling van nationale krachten in één partij niet uitvoer baar wordt geacht, aldus de heer Le win. WILLEMSTAD (ANP) Alle le den van het politiekorps zijn opge roepen onmiddellijk het werk te her vatten overeenkomstig het voor hen vastgestelde dienstrooster. Premier E. Petronia heeft dit meegedeeld. De politie op Aruba en Curasao was tot deze actie overgegaan om eisen voor salarisverbetering kracht bij te zetten. Op Curacao kwam nog daarbij, dat de Bond van Politie ambtenaren niet akkoord ging met de benoeming van een Nederlandse politiefunctionaris tot hoofdcommis saris van politie op de Nederlands? Antillen. Ondanks de oproep is een groot aantal politiemannen gisteren niet op zijn post versohenen. Men had zich ziek gemeld. Van de zijde van de politie is er op gewezen, dat het politiepersoneel het recht heeft drie dagen ziek te zijn zonder dat een doktersbriefie behoeft te worden overgelegd. Premier E. O. Petronia heeft ver dere maatregelen aangekondigd te gen politie-ambtenaren die niet op het werk versohenen. Deze stappen zullen worden genomen in het raam van het ambtenarenrecht. afslanken? ^^^neem ontvettingsthee A van Vrijenhoek al jaren het werkelijk afdoende middel. drogisterij schoonheidssalon parfumerie Haarlemmerstraat 119. t.o. Hartebrugkerk, Leiden, tel. 2 24 91. Winkelcentrum Lange Voort, Oegstgeest. tel. 5 2015. DEN HAAG Na intensief on derzoek van de Haagse politie in samenwerking met de rijksrecherche zijn vier Zuidmolukkers aangehou den die ervan verdacht worden op 26 september van het vorige jaar betrokken te zijn geweest bij de „rel van Scheveningen" voor het Huis van Bewaring. Bij de gevechten werden 21 Haagse politieagenten en voorzover bekend, vier Zuidmoluk kers gewond. Alle gearresteerden hebben inmiddels een bekentenis af gelegd. De acht Zuidmolukkers behoorden toen tot de ongeveer 3.000 deelne mers aan een protestdemonstratie van het Malieveld naar het Huis van Bewaring aan de Van Alkemado- laan. De betoging was bedoeld als een uiting van solidariteit aan de hier opgesloten 33 Zuidmolukkers die deelnamen aan de bezettings actie van de Indonesische residentie in Wassenaar op 31 augustus. De ongeregeldheden ontstonden pas in de omgeving van de gevan genis. Eerder al waren in verband met de gevechten zes Zuidmolukkers in Dordrecht en Rotterdam aange houden Van de nu gearresteerde acht komen er vier uit Krimpen aan de IJssel. De rest is afkomstig uit IJsseloord. Zij zullen donderdag voor de Haagse officier van justitie worden voorgeleid. Volgens de Haagse politie zijn nog meer arrestaties in verband met deze zaak te verwachten. Deze opname is een bui tenbeentje in de serie: het is niet iets wat u dagelijks on der ogen krijgt. Maar u zult het object van deze foto toch moeten herkennen om de ge hele puzzel op te lossen. Wanneer morgende se rie is voltooid, moet u een lijstje kunnen maken van al le veertien afgebeelde voor werpen, en een naam kunnen samenstellen uit de beginlet ters van die voorwerpen. Dan hebt u kans op een van de ■itgeloofde prijzen. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7