Directeur Schiphol was boeman Mr. J. Klaasesz volgende week maandag in Katwijk Stoomlocomotief in; duinen van Katwijk: Miljoen voor recreatieplan Hearing over nog grotere luchthaven ALPHEN BOUWT RK HAVOSCHOOL t Weegje in Waddinxveen Visioen wi workshop d Jeugddiensten in Hooglandse Kerk Herv. gemeef Katwijk brei beroep uit PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 JANUARI HOOFDDORP Je vraagt je af: wat is de zin van een hoorzitting zoals die gis teravond in Hoofddorp werd gehouden? De bevolking, al of niet georganiseerd in actiecomité s en politieke partijen, mocht vertellen wat zij vond van een nóg gro" tere luchthaven Schiphol. Het gemeente bestuur van Haarlemmermeer onder lei ding van burgemeester mr. Th. Dijckmees- ter luisterde geduldig en zal op zijn raad* vergadering van 28 januari zijn eigen mening geven. Ter discussie: het rapport van de com-! missie-Falkenhagen over de aanleg van een vijfde baan. De commissie bracht aan de minister van verkeer en waterstaat een j verdeeld advies uit en de minister vroeg de gemeenten rond Schiphol eerst de ingeze tenen te horen en dan zelf te beslissen. Als de minister al mocht hopen dat hy van de Haarlemmermeer aan Schiphol (opnieuw) ruim baan kan geven, dan is dat illusie. Actieco- mité's in Zwanenburg, Halfweg, Am stelveen, Buitenveldert en noem maar op laten al geruime tyd dui delijk blijken van de vier bestaande banen al hun bekomst te hebben. En de gemeente Haarlemmermeer zelf, de belangrijkste, want Schiphol ligt op haar grondgebied, spreekt zich wat parlementairder uit, maar haar houding is naar inhoud dezelfde: te gen, met algemene stemmen. Vier uur praten, tegen de geluidshinder, rustig argumenterend, maar ook met stemverheffingen en emotionele, zéér emotionele uitspraken, leveren toch dit ene voordeel op: parlementaire en buitenparlementaire actie hebben el kaar volledig gevonden. Boeman? Tegenover die hechte eenheid stond plotseling Schiphol-directeur mr. J. C. H. A. van Stapele zelf. De boe man in hoogst eigen persoon? Voor het eerst na de slechte ervaring van een bijzonder rumoerig verlopen hea ring in Zwanenburg, lang geleden al. bleek mr Van Stapele bereid zich voor de leeuwen te werpen. Schiphol Stop-woordvoerder Van Zijl, die al veel van zich had laten horen, vergeleek hem met Oppen- heimer, de geestelijke vader van de atoombom die in ernstige gewetens nood raakte toen hij merkte wat hij had losgemaakt. En ook dokter Van Ojik die midden in de Zwanenöurgse geluidstrog een riante bungalow be woont, bewerkte het geweten van de Schipholdirecteur: „Dus voor u we gen de economische voordelen van een vyfde baan zwaarder dan de na delen voor de mensen die er vlakbij wonen, voor de kinderen die gek van het lawaai dreigen te worden?" „Zo mag u het niet stellen, was het verweer van mr. Van Stapele. „u moet ook het landsbelang in het oog houden" hoongelach van de zaal die mr. Van Stapele's bereidheid «n in debat te gaan eerst met applaus had beloond „u zegt met een deel van de commissie-Falkenhagen dat er bijvoorbeeld in één van de IJssel- meerpolders een tweede luchthaven moet komen, maar als we die te snel realiseren, lopen we toch nog de kans de boot te missen. Want dan ligt daar een volkomen conventioneel vliegveld, terwijl er inmiddels een heel ander soort vliegverkeer is ge komen. Dan zouden we zelfs nog een derde nationale luchthaven moeten aanleggen Ontlasting Waarom nu heeft Schiphol een vijfde baan nodig? Omdat het hui dige vierbanenstelsel in '83 volledig aan het eind van zijn capaciteit is. Bijkomstig voordeel van de vijfde baan: ontlasting van de geluidshin der en vooral op de vierde baan. die Zwanenburg en Halfweg teistert, maar de tegenstanders geloven er niet zo in. Zij zeggen: de vijfde baan legt het accent der vliegbeweging nóg meer op de noord-zuidrichtingom even wicht te krijgen zal er in oost-wes- I telijke richting een zesde baan moe ten komen (mr. Van Stapele geeft dat toe), de geluidshinder voor alle betrokken gemeenten neemt eerder toe dan af. Duidelijke zaak tegen de achtergrond van de prognoses nu 100.000 vliegbewegingen per jaar, in 1985 225.000. in 2000 390 000 Supersoon Het supersone (sneller dan het ge luid vliegende) verkeersvliegtuig wordt geïntroduceerd, het zal over enkele jaren op Schiphol landen. Mr. Van Stapele: „De motoren worden geluidsarmer". Dokter Van Ojik: „Daarmee is ook in de officiële berekeningen over de toekomstige geluidshinder rekening gehouden. Het lost niets op." De dokter noemt een voorbeeld In het toekomstige Spaarndammer- bos zal er in de rode zone zovee.' herrie zijn dat iemand die zijn mond op tien centimeter van het oor van een ander houdt zich niet verstaan baar kan maken. Een eenvoudige mededel mg heelt hij voor het laatste bewaard: zelfs voor een zevende baan. van oost naar west vlak boven Hoofddorp, zijn de voorbereidingen al in een vergevor derd stadium. (Mr. Van Stapele gaat er niet op in. maar terzijde wil hij tegenover de verzamelde verslaggevers wel kwijt dat het gerucht van de zevende baan „volkomen uit de lucht is gegre pen"). Oorverdovend Oorverdovend lawaai plotseling. Een mevrouw laat een bandje horen en zegt ter verklaring: „Dit is mijn dove en blinde schoonvader van ne gentig. die op zondagmiddag 14 sep tember 1969 probeert zich verstaan baar te maken. Wat u hoort is alleen het vliegtuig." Aardige noot is ook dat de commis sie-Falkenhagen enige problemen ziet ten aanzien van de huisvesting van nieuwe personeelsleden die Schiphol bij uitbreiding nodig heeft. Aanbevolen wordt Purmerend. Of zelfs nóg noordelijker. Waarop een getergde bewoner van Zwanenburgs nieuwbouw reageert, .iaten ze ons maar uitkopen, dan hebben ze schit terende huizen voor het personeel". HILLEGOM Hillegom 1^ i een galerie bij. Gistermiddij deze nieuwe expositieruimte j I Stationsweg 194 in gebruik met een tentoonstelling van tal Jonge Haarlemse kuni Het betreft hier dezelfde die onlangs in Haarlem te in de studentensociëteit Siijj aan de Ripperdastraat. Or» van deze expositie is het Uitf reau Visioen. iaa£ Burgemeester mr. Th. Dijck- meester van Haarlemmermeer beslissen in raadsvergadering van 28 januari. KATWIJK De commissaris van de Koningin m de provincie Zuid- Holland. mr. J. Klaasesz. zal op 18 januari een bessoek aan de gemeente Katwijk brengen. Het ziet er als volgt uit: programma 9 uur ontvangst in het ge- j meentehuis door het ooilege van burgemeester en wethouders, de ge- meenteseoretaris en mevrouw Ver- meulen, gevolgd door een bespre king met B. en W. ALPHEN De Alphense Stich ting R K. Onderwys kan overgaan tot de stichting van een R.K. HAVO. Staatssecretaris Grosheide van het departement Onderwijs heeft hiertoe toestemming verleend, ongeveer een Jaar nadat hij gunstig had beschikt op het verzoek van het bestuur van genoemde stichting om in Alphen een HAVO en een school voor lager technisch onderwijs te mogen reali seren. Het gunstige antwoord van de staatssecretaris op dit verzoek cul mineerde in het feit. dat hij de rea lisering van deze scholen op het deelplan 1971/1972 had geplaatst. Hierin lag de toezegging opgesloten dat deze twee scholen voor bekosti ging van rijkswege in aanmerking kwamen. Een jaar eerder dan was verwacht, nl. in 1971 i.p.v. 1972, mag de HAVO van start gaan. Het ligt in het voornemen van het schoolbestuur om de verschillende vormen van voortgezet onderwijs, de bestaande MAVO. samen met de op te richten L.T.S. en HAVO. alsmede het later te stichten Atheneum in een scholengemeenschap onder te brengen. Voor de definitieve vesti ging van deze scholengemeenschap wordt gedacht aan een complex, dat in het bestemmingsplan „Kerk en Zanen". het nieuwe woongebied Al phen-Zuid. ongeveer ter hoogte van het station van de Nederlandse Spoorwegen, zal worder gereali seerd. Parallel met deze plannen, hoewel niet uitgaande van de Stichting R.K Onderwys, maar van de Onderwijs- vereniging van de Kath Land- en Tuinbouwbond, loopt het plan in Ridderveld I. ook een nieuwe hogere land- en tuinbouwschool te stichten, al of niet in combinatie met een la gere landbouwschool en een techno- logicum, eveneens in de vorm van een scholengemeenschap De uitbreiding van onderwijsmogelijkheden in Al phen aan den Rijn. waartoe de plan nen van de stichting nu officieel van start gaan. heeft een lange tijd van studie en voorbereiding achter de rug. Het bestuur heeft zich sinds lange tijd van studie en voorberei ding achter de rug. Het bestuur heeft zich sinds vele jaren voor beijverd om deze schooltypen te realiseren. Het schoolbestuur heeft de gelukkige omstandigheid aangegrepen. dat Alphen aan den Ryn er naar streeft in alle opzichten een onderwijscen trum voor de wijde omgeving te wor den. m welk streven volgens de plan nen van het ministerie van Onder wijs de belangrijkste onderwysvoor- zieningen ingepast dienen te zyn. Goede plaats Voor de kath HAVO en de kath. lagere technische school zal in Al phen aan den Rijn ongetwijfeld een goede plaats zijn. Als de prognoses op basis van de geprogrammeerde ont wikkeling van Alphen aan den Rijn. door onvoorziene omstandigheden, geen vertekende verwachtingen wek ken. zullen de HAVO (hoger alge meen voortgezet onderwijs) en de L.T.S. (lagere technische school), welke beide onderwijsinstellingen met urgentie zullen worden verwezenlijkt, de vereiste aantallen leerlingen ze ker overtreffen. Verwacht wordt vol gens de berekeningen, dat beide scholen t.z.t. zeker wel een 300 leer lingen zullen tellen, zodra alle klas sen bezet zijn. Wat de bouw van een definitieve scholengemeenschap in het bestem mingsplan „Kerk en Zanen" betreft, hoopt het schoolbestuur omstreeks 1976 met de realisering van de no dige complexen een aanvang te kun nen maken. De bedoelde scholen starten echter aanmerkelijk eerder. De Havo start met ingang van het schooljaar 1971/1972. Voor de be doelde scholen zal derhalve voorlopig een noodvoorziening moeten worden gerealiseerd, hetzij in een bestaand gebouw, waar men een groot vraag teken achter zet. hetzij in een hou ten noodvoorziening. Over een start gebouw van de Havo worden momen teel besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur. Samenwerking Onderwijstechnisch is de kath. Havo in Alphen aan den Ryn tot op zeker hoogte al een jaar geleden voorbereid. Daartoe is een nauwe sa menwerking ontwikkeld met de Leid- se Bonaventura-school. Het bestuur van deze school heeft spontaan op basis van tijdelijke duur. de Alphen se leerlingen die rijp waren voor het volgen van hoger onderwijs, op zijn college een plaats verleend. Een de finitieve basis voor de nieuwe Al phense Havo zal spoedig worden ge regeld, als aparte school, in nauwe samenwerking met de reeds bestaan de mavo. aan de Paradijslaan. Deze school leidde al een zgn. brugklas van leerlingen voor de Havo op. die in Leiden direct geaccepteerd konden worden in de tweede klas. De onmis bare medewerking van het Bona ven- tura College aan de start van de Al phense Havo. zal m i v. het komende schooljaar tot het verleden gaan be horen. al zal deze door de Stichting R.K. Onderwijs in Alphen nimmer worden vergeten. De docenten van de kath. Mavo. directeur de heer J. M. van Leeuwen, bezitten ook de vereiste opleidings- bevoegdheid voor Havo en hebben bij de opleiding van de brugklasse- leerlingen de nodige ervaring opge daan. Toch zal bij het nieuwe, eerste officiële leerjaar voor de Alphense Havo een eigen lerarenkorps worden gevormd, mogelijk met aanvulhng van nieuwe leerkrachten. Getracht zal worden ook een aparte directeur voor deze nieuwe school te benoe men. die de gehele op te richten scholengemeenschap zal kunnen lei den. Het schoolbestuur hoopt dat de ouders van voor dit onderwijs in aan merking komende kinderen in Al phen aan den Ryn en omgeving het nodige vertrouwen in de school zul len stellen en dat zy tot realisering hiervan zullen meewerken door hun kinderen tijdig te laten inschrijven. Volgende week zal de gelegenheid hiertoe worden geopend. Het bestuur rekent op minstens 32 leerlingen om de grens van het nodige aantal deel nemende kinderen aan dit onderwijs, veiililg te nemen. 9.30 uur besloten raadsverga- 3.30 uur: vertrek naar ambts- ciering. woning burgemeester Vermeulen waar 10.30 uur: bezichtiging maquette i 6611 delegatle van het genootschap centrum Katwyk aan Zee in de B. -Oud-Katwyk" aanwezig zal zyn. en W.-kam er met explicatie door de 1 lieren Priester en Va n Brak el 10.45 uur bezoek tentoonstelling n de showroom van de gemeente bedrijven aan de Van der Vegt- straat. Hier is een expositie inge richt van tekeningen en maquettes van de bestemmings- en sanerings plannen. Mevrouw Klaasesz en me vrouw Vermeulen voegen zich hier bij het gezelschap. 1130 uur: beaoek aan bedrijf Ouwehands Rederij en Visverwerking n.v. aan de Industrieweg 12.15 uur: rondrit door de sa nering van Katwijk aan Zee 12 45 uur: lunch in hotel Tri ion aan de Boulevard, waar de da mes zich weer bij het gezelschap zulle:i voegen. 2 uur vertrek naar Katwyk aan den Rijn. 215 uur bezoek aan de molen De Gerechtigheid 2.45 uur: tocht door Molenblok- zuid en via de provinciale weg naar het industrieterrein 't Heen. 3 uur bezoek aan Slotboom plaatwerkerij n.v. 4 uur bezoek aan het zwem bad „De Miereweide" aan de Piet Heinlaan. 4.30 uur: afscheid. Het programma voor mevrouw Klaasesz luidt als volgt 9.05 uur. mevrouw Klaasesz en mevrouw Vermeulen vertrekken naar net confectie-atelier van Canda In ternational aan de Hoorneslaan. 11.30 uur: bezoek aan het ver blijf van de Joegoslavische werk- i.eemsters van de Rederij en Ha- ringhandel n.v. N. Parlevliet aan de Tramstraat. 12.15 uur rondrit dooi' Katwijk 2.45 uur: bezoek aan de „Wil- uert" aan de Overryn. LEIDEN In de afgelopen kerst vakantie is ingebroken in de Prof. v. d. Leeuw-mavo aan de v. d. Bran- delerkade. Uit het muzieklokaal wer den ontvreemd een platenwisselaar. een versterker en een twee geluids boxen. De daders moeten binnen zijn gekomen na het openen van een raam. LEIDEN Nu de Pieterskerk in de wintermaanden is gesloten zullen de hervormde jeugddiensten in het vervolg in de Hooglandse Kerk wor den gehouden. De eerstvolgende jeugddienst vindst a.s. zondag om tien uur in deze kerk plaats. Voor ganger is ds C. H. Bijl. Visioen bestaat uit een ongeveer twintig kunsten! sympathisanten die de kui stimuleren door expositieruii schikbaar te stellen aan m kend talent. Verder wil Vii kunst dichter bij de mensei gen. Hiervoor heeft men een bibliotheek in het leven dat kunstwerken voor een van zes gulden per maand aan iedere belangstellende. p Tevens kunnen via Visi# werken worden aangekocht. V leenbureau speelt ook met F dachte een „workshop" te br in het pand Stationsweg 1# kunnen geïnteresseerden ziP tegen een heel kleine ver creatief uitleven met schilde kenen of boetseren. De expo de nieuwe galerie is elk we te bezichtigen van tien tot i( en vrijdags van drie tot vijf L toegang is gratia j, KATWIJK De centralej; raad van de Nederlands he^ gemeente Katwyk aan den Ra een beroep uitgebracht op d van Ravesloot, Nederlands 1 i predikant in Veen (NB) ping betreft de vacature vai Baas. Vandaag was er voor j meenteleden de gelegenheid t Ravesloot en zyn echtgenote moeten in de "Ontmoeting! LEIDSCHENDAM'KATWIJK In de Katwijkse duinen gaat een stoomlocomotief rijden. Op de foto staat dit 6000 kilo zware locomotief ie nog voor de deur van het automobielmuseum, waar het geheel nagekeken en in orde is gebracht, 't Komt on der beheer van de "Nederland se Smalspoorweg Stichting", die de "dienst" door de duinen zal verzorgen. In de duinen van Katwijk lig gen smalspoorrails, welke in ge bruik zijn bij de Leidse Duinwa ter Maatschappij. Hierop zal dit locomotiefje zich deze zomer weer puffend gaan voortbewe gen, gedeeltelijk door een gebied dat toegankelijk is voor het pu bliek, voor een ander stuk door duinen welke niet openbaar zijn. Ook het beginpunt bij de wa tertoren kan niet worden be zocht. De 'eden van de stichting zijn mensen die graag spelen met treintjes, geen speelgoeduitvoe ringen, maar levensgrote. Onder deze leden bevinden zich onder meer enthousiaste scholieren. Onder leiding van niet minder bezeten oudere liefhebbers zijn ze in hun vrije tijd bezig melt- derhoud van baan, locomotiell en rijtuigjes. Dankzij de go vrijheid van de Leidse DuinW ter Maatschappij blijft het e bij poetsen straks kan menfc bestuurders-pet opzetten p "echte" ritten maken, temidie van de vrije natuur. jt Wie. zoals Ed en Willem I1 ver van de Fabeltjeskrè droomt van stoom kan byf: vereniging terecht. Secretarih de heer Smildiger in Den HjB tel. 070-b58389>, die graag pj inlichtingen verstrekt. p WADDINXVEEN In samenwer king met de gemeente ontwierp de provincie reeds in 1965 een recrea tieplan voor 't Weegje in Waddinx veen. Hiervoor werd in dat jaar sub sidie aangevraagd bij het ministerie van Cultuur, recreatie en Maatschap pelijk Werk. Orhdat het plan op dat tydstip nog geen deel uitmaakte van een groter kaderplan werd het als lokaal gezien en kwam niet in aan merking voor een bijdrage. Nu is 't Weegje, een gebied van 58 ha, een deel van het recreatieschap, zodat het bestuur hiervan van mening is dat de kans op een subsidie van het rijk veel groter ls geworden. Het bestuur van het recreatie schap is van oordeel dat er wat moet gebeuren om het gebied te laten beantwoorden aan de recreatieve functie. Niet moet er worden gedacht aan intensief recreatief gebruik, dit zou het rustelement teveel aantasten. Men heeft een nieuw plan ontwikkeld gebaseerd op rustige recreatie, ten behoeve van de sportvisserij en het natuurschoon met een unieke vogel stand. In zyn huidige staat Ls "t Weegje een rustig gebied met be perkte recreatiemogelijkheden. Studie-object Voor sportvissers uit Gouda en Waddinxveen. maar ook uit Den Haag en Rotterdam Ls het een aan trekkelijk gebied, met de mogelijk heid ter plaatse een bootje te huren Daarnaast komen er al jarenlang i leden van de Goudse afdeling van de bond voor natuurstudie, die 't Weeg je als een geliefkoosd studie-object zien. Om hei rustige gebied met be houd van het karakter te kunnen be nutten voor een meer intensief ge bruik dient de toegankelijkheid te worden 'erbeterd. Er is nu zo goed als geen parkeergelegenheid, de be langrijkste toegangsweg kan slechts worden bereikt over een bouwvallig, houten bruggetje over de Ringvaart. De verbetering moet in houden dat de brug wordt vernieuwd en er een parkeerterrein komt voor 80 auto's. Het voet-rijwielpad aan de zuid-oostzijde van de plas zal wor den verbeterd en aangesloten op de weg naar Waddinxveen Hierdoor kunnen fietsers en wandelaars een „ommetje" maken langs de plas Ook langs de Ringvaart is een fietspa J geprojecteerd. Hiervan voert een af takking langs een speelweide naar de Waddinxveense weg. Op de noor delijke piasoever komt geen pad, vooral met het oog op de rust van de vissers. Hiervoor is het aantal eilandjes door verbreden en graven van sloten vergroot. Molentje In het gebied wordt een oud wei- demolentje opgesteld, dat een func tie krijgt in het ontwateringssysteem. In het oostelijk deel vormen de wei landen een rijk weidevogel-gebied. De vogeldichtheid is hier 25 maal zo groot als in de rest van Zuid-Hol land. De opzet van de eerst*' het plan is aangepast aaa staande gegevens. De totató ringskosten worden geraam( miljoen. Hiervan is f 510.001 grond- en baggerwerken, f 1 voor de brug, het parkeert» paden, oeverdedigingen en vj en een ton voor de ueplanti gazons. Het merendeel van I den is al in handen van deI of de gemeente Waddmxv» recreatieschap kan deze ed niet financieren. Men heeft' teerde staten van Zuid-Holl naderd met een verzoek eet nanciering te verstrekken i van de investerin ;skosten, i rijk een subsidie van 75% 1 lenen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6