RAADVERDEELD L.O.T. KOMT ER voorstelling begint! va DE LEID' SE Roemeen - bij verstek - tot f 250,- veroordeeld Tussen 7 en 8 in Leidse schouwburg Daey Ouwens benoemd tot directeur van Groenoordhal VER R/i/1) De beste stuurlui iG 12 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 «3 I Dit zijn ze dan: Marjolein Wiessenberg en Carla v. d. Meu ten achter de kassa van de schouwburg. De foto is wel in scè ne gezet want de jongeman rechts doet alleen alsof hij een kaartje koopt. Hij heet Willem (Baer- veldt) en heeft als schouwburg administrateur tot taak de gezel schappen uit te betalen en de in- koop-btw te berekenen. (Foto LD/Holvast) In het uur tussen zeven en acht komt in Leiden jansleven langzaam op gang. Ongeveer op het moment i bioscopen de hoofdfilm begint en in de discobars de 3 plaatjes worden opgepoetst werpen de vaste bezoe- de concertzaal en de liefhebbers van het toneel een tlik in de spiegel thuis. van de Leidse Schouw- 's-avonds om half acht. kwartier voor de aanvang t rstelling, open. Toch kan is al om zeven uur kleu- bele plaatsen worden verkocht en ze dienen onder alle omstandighe den kalm te blijven, ook wanneer er voor de kassa strijd wordt geleverd om de niet afgehaalde kaarten. Mar sje kou op de Oude Vest jolijn bespreekt voor u behalve een de allereerste theater- beste plaats in de baignoire ook een onbegrijpelijke zaak ei-i betrouwbare babysit «als het persé wie de schouwburg be-imoet zelfs een anti-autoritaire!). Ipleegt te bezoeken. Uw Igever bijvoorbeeld komt buiten adem maar in rjet op tijd binnenstuiven. Opluchting overigens van R. Winter, want een hekel. ..Er mensen te laat komen Jn het dan nog dezelfde hij tijdens het af in de kaartjes. „Een en- nag het parkeerprobleem. i«s wel parten spelen maar te het te laat komen ge- van gemakzucht, lers schijnen niet te be- Aet voor de andere bezoe- «irvelend is om tijdens de gj steeds op te moe- Bovendien leidt dat in de zaal de aan- Het nummer 23444 hoeft maar ge beld (tussen tien uur 's-ochtends en drie uur 's-middags) en alles komt in orde. Het zijn overigens de niet van te die voren besproken plaatsen die voor sommige cultuurbewuste Leidenaars de aanleiding vormen om al ruim een uur vóór de voorstelling op de stoep van de schouwburg te staan. Twee dames op leeftijd bibberend van kou en trappelend van ongeduld op een donkere decemberavond voor de nog gesloten schouwburgdeur: "Om U precies de waarheid te zeg gen, we kregen opeens zin om ko medie te gaan. Op de televisie is het vanavond toch allemaal maar flau wekul. Als er nog maar kaartjes over zijn, want we willen die snoep- meneer van Jamin nu eindelijk wel .at op he tone»! gebeurt spe]en t U in He w» „f „„„i natuurlijk vreselijk dom van om dat {en in de loge of ergens p*ats hebben be- gaat strijken we wel hand over ons hart. Ko- izoekers met een plaats pe parterre te laat dan it risico te moeten wach- einde van het eerste be- rens, een kind kan toch let ook voor de mensen op hoogst onaangenaam is (prtier na het begin van ing nog door dat gehar- zaal gehinderd te wor- s het kwartier ervóór is het drukst maar krijgen we zelfs huis ieder- vrij vlug op zijn stoel". j5 man die er op toe moet met valse kaartjes de binnen glipt. KAARTJES kaartjes die Marjolijn »g) als jongste schouw- kwijt moet zien te ra- Idig. Marjolijn heeft ove- ijrband met een heelkun- bdeling een paar we- rstek moeten laten gaan. 'riode zij vlot is vervan- garla v. d. Meulen (Car- ■egenen die haar erg aar- - uit Wassenaar. De meis- die met een theaterloop in Leiden jijen bevorderen, hebben er e zorgen dat er geen dub- sproken. maar ja, het kwam ook zo plotseling in ons op. Het zal toch Vindt U het nou zelf niet vreselijk al die truitjes in de schouwburg KOFFIE Voor dat kopje schouwburgkoffie zorgt de andere meneer (J.) van Dam. die samen met zijn (Russi sche) vrouw de buffetten beheert. Het populaire echtpaar heeft de be schikking over twee koffiemachines (één van twintig en één van vijf tien liter), die het bruine vocht in de kortst mogelijke tijd produceren. Toch is de vraag naar een bakje kof fie in de pauze over het algemeen niet veel groter dan het verlangen naar een flesje frisdrank. De totale j niet helemaal uitverkocht zijn Helaas voor het toneelminnende tweetal, hoera voor schouwburgdi recteur Hans van Dam tdie sinds ruim een half jaar het artistieke be leid op de Oude Vest voert): de voorstelling is helemaal uitverkocht. Even na half acht zitten er zeker al vijftig mensen in de oude schouw burgzaal. meest vrouwen. Waarom zo vroeg? Een trouwe schouwburg bezoekster enigszins verwonderd: "Nou ja. beter te vroeg dan te laat hè? Trouwens, je kunt hier tegen woordig ook voordat het stuk begint een lekker kopje koffie krijgen. En verder vind ik het vreselijk gezellig om iedereen binnen te zien komen. Maar het is wel jammer, dat er zo weinig toilet meer wordt gemaakt. omzet is uiteraard sterk afhankelijk van het aantal bezoekers, dat ook in de Leidse Schouwburg wel eens ge ring kan zijn. Daarom is het echt paar Van Dam blij dat er de laatste tijd vóórdat het doek opgaat in de zaal koffie mag worden gedronken. Als voorwaarde is wel gesteld dat al le lege kopjes vóór kwart over acht zijn weggehaald. Het wordt namelijk maar door heel weinig acteurs als leuk ervaren wanneer tijdens een tragedie een schoteltje omver wordt gestoten. Lekker een kopje koffie drin ken voordat de voorstelling be gint. (Foto LD/Holvast) Chef-controleur R. Winter vertelt u precies of u links of rechts in de zaal zit (Foto LD/Holvast) SNORRETJE Wat doet tussen twee haakjes een acteur in het uur dat aan de voor stelling vooraf gaat? Guus Hermus op weg naar de kleedkamer. "Als die vraag aan mij persoonlijk wordt gesteld: kopje koffie drinken, pijpje stoppen, snorretje plakken, krantje lezen. Nee. ik gluur nooit door het gordijn. Het kan soms heel erg af leiden als je bekenden in de zaal ziet zitten". Guus Hermus weet op dat moment (gelukkig voor hem) niet dat Dimitri Frenkel Frank, de schrijver van het deze avond te spe len stuk «In de holte van je arm) het Leidse theater binnenstapt. Zijn tegenspeler in deze veel publiek trek kende komedie is Ton van Duinho ven. de "snoepjesmeneer van Ja- min". Voelt die zich in het uur tus sen zeven en acht erg gespannen? Ton v. Duinhoven (klein en beweeg lijk) "Ach, dat hangt een beetje van het stuk af. Er zijn van die rol len die met een behoorlijke dosis vaktechniek altijd wel te spelen zijn, maar er zijn er ook die veel van je geestkracht vergen. Tien minuten vóór de voorstelling mogen ze me in elk geval niet las tig vallen. Van te voren de zaal in turen heeft weinig zin. want je weet meestal toch wel of er veel volk is of niet. Of ik inderdaad van oude schouwburgen met al dat pluche houd? Nou. het feit alleen al dat op de plaats waar ik nu sta (Ton van Duinhoven veert demonstratief een paar maal door zijn knieën) eens een Bouwmeester heeft gestaan doet me gewoon wat. Ja. ik ben ook maar een mens RONDE Terwijl Kees Hoogeveen (die als bedrijfsleider er verantwoordelijk voor is dat de voorstelling op tijd begint) nog wat aanwijzingen geeft aan de boneelassistenten en aan de man van de belichting (zonder wie het decor donker zou blijven) doet orandwacht F. Spierenburg zijn ron de door het hoogbejaarde gebouw. Hij moet er onder meer op toezien dat de nooduitgangen niet ge- olokkeerd zijn en de verlichting van de nooduitgangbordjes aan is. Ook de sprenkelinstallatie die boven het toneelhuis is aangebracht wordt ge regeld gecontroleerd. Dat de Leidse Schouwburg brand- gevaarlijk is weet iedereen. Vandaar ie aandacht die de brandweer van ichter de coulissen aan elke voorstel ing besteedt. Brandwacht Spieren- jurg: „We houden de zaak goed in ie gaten, vooral als er op het toneel etterlijk met vuur wordt gespeeld. De schrik slaat je wel eens om het ïart als je ziet hoe er soms net brandende lucifers en kaarsen ■ordt gemanipuleerd". In de zaal floept plotseling het licht it. De toneelassistenten die het doek pen en dicht moeten trekken komen a actie. Acteurs en actrices wensen lkaar toy toy toy. Het uur waar- ver in de krant van vandaag ge- chreven moest worden is voorbij. De .oorstelling begint. Kees Hooge veen werpt een tevreden blik op de klok. LEIDEN Met 19 tecren 17 ver deeld uitgebrachte stemmen heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond de in Benthuizen wo nende ambtenaar T. C. Daey Ou wens benoemd tot directeur van de Groenoordhal. In afwachting van een definitieve benoeming, vervulde de heer Daey Ouwens sinds de ingebruikneming van de hal de functie van waarnemend directeur. Inzake een andere gewichtige kwestie waarvoor de raad zich ge steld zag de besteding van de ruim 10 miljoen gulden die zijn vrij gekomen, nu wordt afgezien van een schouwburg op het Schuttersveld werd nog geen uitspraak gedaan. Om half twee vannacht ging de raad akkoord met het worstel van loco-burge meester Menken om deze zaak aanstaande maandag af te han delen. Uit de onderhand afgeleg de verklaringen van raadsleden Uit bijna alle fracties mag worden geconcludeerd, dat een beslissing over de bestemming van de mil joenen-spaarpot volgende week in deze zin zal uitvallen: 4,5 mil joen voor de restauratie van de schouwburg aan de Oude Vest, 1,28 miljoen voor de aankoop van de remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht als kunst centrum, 1,35 miljoen voor de ver bouwing van het Carmelitessen- klooster als cultureel centrum van K. en O. en 2,85 miljoen voor de bouw van „een" overdekt zwembad in Leiden. Sentrum, als alternatieve besteding. Mej. Kappeijne van de Coppello (WD), die zich namens haar frac tie ingenomen toonde met het voor stel tot een LOT te komen, wilde lie ver een verzoek van het Kreatief Sentrum zelf afwachten. AmptmeUer wees op het bedroe vende tekort aan culturele voorzie ningen in Lelden, vergeleken bijvoor beeld naast de aantallen sportaccom modaties. Het LOT is belangrijk als centrum voor toneelvormen die nu in Leiden de kans niet krijgen. Repetitieruimte Beleidsvisie Het PAK-raadslid Van Aken leidde uit de alfabetische volgorde van de kandidaten voor de functie van di recteur Groenoordhal af, dat er om trent de keuze geen eensgezindheid bestond binnen het college van B en W. Hij wilde wel overgaan tot een be noeming, maar vroeg in een motie om de beleidsvisie van B en W over het gebruik van de hal. waarbij hjj wees op het grote exploitatie-tekort. Wethouder Lijten zegde toe, de be leidsnota in de loop van dit jaar uit te zullen brengen. Hij deelde alvast mee, dat een ambtelijke werkgroep tot de slotsom is gekomen, dat het weren van de sport, de veemarkt óf de evenementen uit de hal, geen wezenlijke oplossing betekent. Op de ingeslagen weg zal moeten blyven worden voortgegaan: sport en vee markt naast elkaar in de hal, met er tussendoor zoveel mogelijk evene menten. De heer Daey Ouwens behaalde bij de stemming 19 stemmen, tegen 11 voor de Leidenaar Van Zijp en 3 voor de heer Prent uit Amstelveen. Eén stem werd blanco uitgebracht, de an dere twee gingen naar de wethouders Lijten en Kret. PAK-fractieleider In 't Veld had daarna veel moeite met het formu leren van een mening over de beste ding van de schouwburgreserve van 10,3 miljoen gulden. De vier voorge stelde projecten kwamen hem stuk voor stuk op zich wel aantrekkelijk voor, maar om te kunnen besluiten wenste hij de nodige alternatieven, vergelijkende gegevens uit andere steden waaruit de behoefte aan elk van de voorgestelde projecten zou kunnen blijken en globale exploita tie-prognoses. Hij diende een motie in, waarin het college werd verzocht om binnen een maand met het ge vraagde cijfermateriaal terug te komen. Zijn PAK-fractiegenoot Amptmeyer meende daarentegen, dat er wel schade wordt berokkend door uitstel. De oude schouwburg bijvoorbeeld, ge doogt niet langer het uitblijven van restauratie. Als overbruggingsperiode is het onontbeerlijk, dat de remon strantse kerk wordt gekocht en inge richt als LOT (Leids ontmoetings centrum voor de toneelkunst). De subsidie aan K en O is ook al eerder beloofd, aldus Amptmeyer, zodat de enige variatie die in het voorstel kan worden aangebracht, de plaats van een nieuw zwembad betreft. Voorstellen De KVP-er Driessen ondersteunde vervolgens het voorstel van In 't Veld, die echter weer werd afgevallen door zyn fractiegenoot Kuyper. Wet houder mevrouw Den HaanGroen meende, dat als er ooit behoefte heeft bestaan aan een „tempel" op het Schuttersveld, men toch zeker hele maal ingenomen moest zijn met deze soberder plannen voor een LOT en restauratie van de schouwburg. In tweede instantie vroeg In 't Veld zich nogmaals af, of de raad het zich kan veroorloven te oordelen over de voorstellen, zonder de globale exploi- tatie-cyfers te kennen. Wat te doen, als er in plaats van het zwembad in Zuidwest «begroot op 2,85 miljoen) besloten wordt dat een ander duur der project voorrang verdient? Wethouder Harmsen (financiën) durfde deze mogelijkheid onder ogen te zien. De raad zal in dat geval over een paar jaar opnieuw de verdeling van de kosten en de besteding van de reserve moeten bezien. Het is nu niet mogelyk om daaromtrent vooruit te kyken. Nadat de motie-In 't Veld met 13 tegen 23 stemmen was verworpen, kwamen de vier voorgestelde projec ten in bespreking. Mevrouw Geelker ken (prot.-Chr.) sprak als haar me ning uit. dat we altijd de mond vol hebben van een aantrekkelijke stad: hier is de mogelijkheid om de cultu rele centrumfunctie van Leiden te bewaren. Haar gereformeerde frac tiegenoot Houtman verklaarde zich echter tégen, omdat hij de uitgave van miljoenenbedragen niet verant woord achtte, om Leiden een voor aanstaande plaats in te laten nemen op dit gebied, waaraan een zo klein percentage van de bevolking deel neemt. Hij zag de beschikbare gelden liever besteed in een meer sociale sector. Kabouter Gerkema en Jonker (PAK) vroegen om een halve ton voor de inrichting van het Kreatief Van Aken (PAK) wilde wel de re monstrantse kerk aankopen, maar dacht aan meerdere gebruiksmoge lijkheden repetitieruimte voor koren en muziekkorpsen)De KVP-er Dries sen bracht onder de aandacht, dat er wel eens particuliere zalen zouden kunnen sluiten, als het LOT er komt. Hij vroeg zich af, of het St. Anto- niusclubhuis geen soelaas kan bieden en stelde voor om de Leidse kunst minnaars tijdens de restauratie van de schouwburg met bussen naar Den Haag te laten rijden, al dan niet met consumptiebonnen. Omdat hy de kostencalculatie te lichtzinnig vond en gezien zijn erva ringen met dergelijke ramingen (De Waag) toonde v. d. Horst (PAK) zich gereserveerd jegens de LOT- en an dere plannen. In 't Veld was wel voor het LOT, maar drong aan op onder brenging van een grote galerie of een combinatie van Leidse galeries, als mede op een goede culturele samen werking tussen het universitaire LAC, het LOT en de schouwburg. Even vóór het naar huis gaan. zei wethouder Den HaanGroen, dat zij bereid is om het voorstel tot de bouw van een zwembad in Zuidwest te ver anderen in de bouw van „een" zwem bad. LEIDEN De Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, noch de officier van justitie, mr. A. G. Pos, verwonderden er zich gisteren over, dat een 50-jarige professor gisteren verstek liet gaan. De hoogleraar woont namelijk in de hoofdstad van Roe menië en had uiteraard de verre reis naar Leiden niet onder nomen om aldaar terecht te staan. Toen de Roemeen in Juni JJ. per auto zijn vakantie in Neder land doorbracht beging hij een ern stige verkeersoverteding. Hfj ver leende namelijk op het voorrangs kruispunt Langelaan—Gooweg te Noordwijk geen voorrang aan de be stuurder van een van rechts komen de auto. De botsing kwam zo hard aan. dat beide auto's op slag rijp voor de sloop waren en professor o.m een bekkenfractuur opliep. Uit de in het proces-verbaal opge nomen verklaringen der getuigen ci teerde de kantonrechter: „Hij reed circa 100 km/u en verminderde vrij wel geen snelheid toen hij dat kruis punt opreed. Wat hij deed was le vensgevaarlijk". De officier laak te het roekeloze rijden van de Roemeen in hoge mate. „Als een Ne derlander zo'n stunt had uitgehaald, zo ik ongetwijfeld voor enige tijd de intrekking van zijn rijbevoegdheid hebben gevraagd. Dat is nu uiter aard onmogelijk. Het is zelfs vrijwel zeker, dat verdachte het boetebedrag niet zal voldoen. De inning hiervan zal misschien alleen kunnen geschie den als verdachte nog eens een va kantiereis naar Nederland maakt" aldus merkte de officier in zij requi sitoir nog op. Hij eiste een boete van f 250, subs 25 dagen. Gezien de ernst van de overtreding zag de kantonrechter geen reden tot enige clementie en vonniste dan ook bij verstek conform. Een 27-Jarige schilder uit Leiden moest zich verantwoorden voor het era ócUryven De beste stuurlui staan aan wal. De uitspraken, die de heer A. H, Kloos heeft gedaan op het congres van het NVV liegen er niet om. Er bleef van de huidige regeringscoalitie niet veel over, werd tot op de bodem verguisd. Een nieuwe regering in april en dan de heer Kloos als pre mier. Dan krijgt een ieder het naar de zin. Niet meer vechten voor ho gere lonen, niet meer staken voor kortere werktijden, meer vakantie voor iedereen, nog meer en betere sociale voorzieningen enz. enz. Voor steeds meer kleinere en gro tere zelfstandigen een reden te meer om er dan ook het bijltje maar bij neer te gooien en ook te gaan pro fiteren in deze sociale welvaartsstaat. Alleen is het de vraag of er dan nog voldoende bedrijven over zullen blij ven die deze kosten allemaal op moe ten brengen. Maar dat is dan weer een zaak voor de volgende regering!? L. G. Nijssen Voorhout feit, dat hij op 31 mei JJ. met zijn auto in een bocht van de Rhijngees- terstraatweg te Oegstgeest was ge slipt en dwars over de rijbaan tot stilstand kwam. Er was op dit mo ment vrijwel geen verkeer, zodat bot singen uitbleven. Hij reed circa 80 km/u en dus veel te hard om die bocht naar behoren te kunnen nemen", las de kanton rechter oa. in de getuigenverklarin gen. Verdachte gaf, zij het wat aar zelend toe. dat hij „wel wat onver antwoordelijk" had gereden. De officier kwam tot de conclusie, dat verdachte zeer onverantwoordelijk had gereden en het een wonder mag worden genoemd, dat de slippartij nog zo goed vyas algelopen. Omdat verdachte nog een blanco strafregis ter had liet hij diens rijbevoegdheid ditmaal nog buiten het geding en be paalde zijn eis tot een geldboete van f 100 subs 10 dagen. „U had nog niet lang uw rijbewijs en handelde als onervaren automobi list wel heel erg dom", zo richtte de kantonrechter zich nog tot verdach te alvorens hem tot de geëiste boete te veroordelen. Een 40-jarige Leidenaar zorg de gisteren voor enige afwisseling op het gebruikelijk „verkeersmenu". Hij stond enige weken geleden al, terecht omdat hij zonder vergunning van B en W aan de Leidse Vliet een kampeercentrum exploiteert. Verdachte zei toen o.a.. dat hij om principiële redenen geen vergunning, wenste aan te vragen en vroeg uitstel van de behandeling van de tegen hem aanhangig gemaakte zaak om dat hij eerst rechtskundig advies wil de inwinnen en zich tjs.t. wilde la ten bijstaan door een rechtsgeleerde c.q. raadsman. De raadsman, die hem thans bijstond hield een uitvoe rig pleidooi en grondde zijn verzoek om vrijspraak op de navolgen de hoofdfeiten: „Mijn cliënt verhuur de destijds de grond waarop het kampeercentrum thans wordt geëx ploiteerd aan derden en heeft met de exploitatie geen bemoeienis. Niet hij maar de huurders hebben de huidige bestemming (kampeercen trum) van de grond bepaald en zij (de huurders) dienen dus de vereis te vergunning van B en W van Lei den aan te vragen en in hun bezit te hebben. De officier was echter van oordeel, dat verdachte wel als „rechthebbende' moest worden aangemerkt en in het bezit van de vergunning diende te zijn. Welke vergunning aan ver dachte zijns Inziens niet zal worden onthouden Hij eiste een boete van f 100 subs 10 dagen, waarver f75 subs. 7 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 1 Jaar. Na re- en dupliek zei de kantonrech ter dat hij een en ander nog eens grondig wilde bestuderen en daarom over 14 dagen schriftelijk vonnis zal wijzen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3