isleiding rondom eids theaterplan Arie de Kort uit Hazerswoude Leidse ijsprins SPITSUUR IN MENSA 4 ?/3|* Tussen zes en zeven: I Beroepingswerk Groenoordhal en schouwburg ATTENTIE 11 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Foto's LD/Holvast LEIDEN Charmant plaatselijk accent op de zondagmatinëe van de Weense IJsrevue vormde de finale om de titel „IJsprins(es) van Lei den", georganiseerd door waarne mend Groenoordhal-directeur T. C. Daey Ouwens in samenwerking met IJsrevue-manager Jan Kersten. Het is een prins geworden en geen Leidse. De 17-jarige Arie de Kort uit Hazerswoude, bij de finale ge stoken in hip ribfluwelen „spring- pak", verwierf de titel en kreeg het gouden schaatsje opgespeld. Op de foto rechts verricht IJsrevue-ster SJoukje Dijkstra deze handeling. Enkele tientallen jongeren namen deel aan de voorronde, waaruit een jury drie finalisten selecteerde. Die kwamen gistermiddag op het ijs ten aanschouwe van drieduizend kijkers. De zenuwen waren tot het uiterste gespannen. Dat bleek ook uit de verrichtingen van het drietal, die minder waren dan in de voorronde. Maar er was applaus. En er was een jury, bestaande uit Leidse Jour nalisten en aangevuld met enkele Jeugdige kykers. SJoukje, die in haar sportloopbaan zoveel met Jury's te maken heeft gehad, hield een oogje in het zeil. Eerst kwam Ronald Lasander op het ijs, een twaalfjarig jongen, die flinke sprongen op het ijs maakte. Achteraf vertelde hij elk weekeinde met zijn oom, 'n enthousiaste kunst rijder, naar ijsbanen te gaan om te trainen. De hele familie Lasander blykt overigens zijn hart te hebben verloren aan de schaatssport. Vervolgens zette de piano de Weense wals in voor de tweede kan didaat, het enige meisje, de 14-jarige Yvonne Kieft uit Leiden. Charmant draaide ze over de ijsvloer En toen kwam Arie de Kort, die iets meer punten kreeg dan Yvonne, die op haar beurt Ronald met klein ver schil sloeg. Arie kreeg dus het gou den schaatsje en de twee anderen een draagbare radio. Sjoukje maakte tenslotte een ere- ronde met het drietal (foto links). En dat ging zo hard, dat de kleine Ronald het bijna niet kon bijhou den. „Ik probeerde beentje-over, maar het ging niet", vertelde hy verontrusting heb ik nen van het standpunt inzake de „schouwburg- verslag van de bespreking l naar aanleiding van deze ^verwezen naar het Leidsch i vrydag. Wat mij vooral X moet is de misleidende van zaken welke door het tel van het PAK in deze J Deze misleiding ligt zowel iële als op het culturele B en W thans ingediende sterk beknopt, als volgt restauratie en ver- de huidige oude schouw- verbouwing van het be- O gebouw tot een edu- ;1 centrum: een ver- ai'fen de voormalige remon- tijjerk aan de Hooglandse det tot een cultureel ont- dtitrum met gevarieerde ttien voor toneel, muziek en tenslotte de bouw van een réd; totale kosten tien mil- panciële kant betreft, hier -kritiek zich vooral op ig van de voormalige re- kerk tot een zogenaamd ontmoetingscentrum voor ns| en acht dit een financieel irde zaak. ,'Jerover zeer kort willen zyn ■kking tot het bedrag dat LOT gemoeid is, t.w. llen spreken van finan- Uentranen. Nog tot vóór de PvdA, de veruit sterk- het huidige PAK, zich voorstander van de op een cultuurtempel in de een zeer grote moderne met een grote zaal en een t fr eigentijds toneel: totale dan twintig miljoen. Is bestemming van een be- rekinder dan de helft daar- jgt nu niet meer aantrek- het niet de vorm heeft ziq>nument voor de culturele van de PvdA? uidige plan wordt, naar ig, in overeenstemming ve^anciële werkelykheid van £en vergelijkbaar doel be- f0en echte schouwburgzaal: cnzaal voor eigentijds toneel ar van het LOT en dan bo- )g een educatief centrum jjructiebad. pigde bedrag is in de vorm meentelyke spaarpot van UIn aanwezig. Wanneer we eI >edenken dat deze spaar- duikelijk goeddeels bestemd schouwburgnieuwbouw te n en dat de bestemming omgebogen tot een spaar- lturele en recreatieve be- dan is het duideiyk dat |jj plan, zowel historisch als •i onder goed by deze spaar- het vreemd dat zich de I nciële krokodillentranen" Irong? «i ulturele aspect. Men kan irpen dat het voorafgaan- nszins de noodzaak aan- ■m lit de voormalige remon- 'k een LOT te toveren. In zijn twee duidelyke cul- even aan te voeren, eginnen het overbruggen rgangsperiode. De restau- I bouwing van de schouw- ruime tijd in beslag ne- ïiting voor langer dan één ït vrywel vast. ent, dat wanneer door het 1 het PAK het LOT uit het moeten verdwynen, deze de verantwoordelijkheid het feit, dat byvoorbeeld n irmanifestaties voor enige n zeer laag pitje komen. liereatief bewustzyn binnen .in onze eigen burgery zou, n gestimuleerd te worden, ajiouding van het PAK in rsterkte neerwaartse spi ll gedwongen. Is het een zeró achrifoen aantrekkelijke „image" voor het PAK dit op zijn politiek strafblad te krij gen? Wat dat betreft kykt een groot deel van onze burgery, de actief en passief cultureel geïnteresseerden, thans gespannen toe. Bovendien moet men spreken van een gemiste kans. Vele Leidenaars zullen, wanneer de schouwburg zyn poorten heeft gesloterl, de weg naax het LOT gaan vinden, hetzy om er zyn eigen amateurs te blyven volgen, hetzy er „verplaatst" beroepstoneel i te zien. Een unieke kans om, laten we maar zeggen, langs deze semi ge dwongen weg kennis te maken met meer vooruitstrevende vormgevingen. Maar niet alleen als toeschouwers, ook als actieve amateurs op gebied van toneel, ballet en muziek kunnen wij, neen sterker nog, zij wij een voudig gedwongen ons diepgaand be zig te houden met nieuwe vormen: met het „theater en rond", met het toneelspelen tegen de „lange wand", met integrale manifestatie van to neel, ballet en muziek en dergelijke. Een prachtige en broodnodige uitda ging tot vernieuwing die ons door de tydelyke schouwburgsluiting in de schoot wordt geworpen, mits het LOT er komt, anders gaan we voor twee jaar op het bovengenoemde lage pitje. Zou een zich als progressief aandienende groepering dit zonder beschaamde kaken in de weg kunnen staan? Dan het tweede motief, de behoefte aan dit culturele tehuis, na de schouwburgverbouwing. Om te begin nen komt het LOT in een gedroomde startpositie te verkeren. Tengevolge van de tydelyke schouwburgsluiting is de loop er al in, zyn er al ver schuivingen opgetreden in het pa troon, zyn er nieuwe vormen gezocht, gevonden en, naar we mogen aan nemen, door vooral veel jonge men sen erkend en aanvaard. Nogmaals, een droompositie voor vernieuwing, echter niet herkend juist daar waar deze herkening zo voor de hand lag, by het PAK. Verder is, afgezien van het boven staande, Leiden een stad geplaagd door zalennood. Natuurlijk kan men deze zalennood opheffen door de ver stikkingsdood. Reeds ettelijke ama teurtoneelverenigingen hebben er in de afgelopen jaren het bijltje by neer moeten leggen. Voor velen was de schouwburg niet meer „haalbaar" door byvoorbeeld de hoge huur. An dere zalen waren door een volslagen gebrek aan accommodatie ongeschikt en vormden de mylpalen op weg naar het einde. Daarbij komt dat juist in de kleine zalen, de „pijpenladen", met de enge toneellyst aan het eind, de onvrede met de conventionele toneelvorm be wust of onbewust bijna ondraaglyk wordt. Geef ook deze mensen kansen op nieuwe vormen, druk ze niet ver der weg in de verstikkende situatie die vandaag artistiek volkomen on aanvaardbaar moet worden genoemd. Wanneer deze groepen de weg naar het LOT, by voorbeeld door de stimu lans van het Leids Centrum voor het Amateurtoneel (LCA) ook eenmaal gevonden hebben, mag verwacht worden dat deze „Lotgenoten" te zamen het nut van het LOT boven elke twyfel zullen verheffen. Het LOT zal daarnaast nog voor zien in een behoefte aan repetitie lokalen, terwyi, naast het amateur toneel, ook muziekgezelschappen en balletgroepen, zoals gezegd, van dit onderdak gebruik zullen maken. Moge deze zienswyze ertoe bijdra gen dat de ogen voor de werkelijke waarden van dit onderdeel van het totale „schouwburgplan" voldoende geopend raken. P. B. HAGEMAN, Hoge Ryndijk 253, Leiden. NED HERV. KERK Beroepen te Huizen A. Romein te Wezep. Te Zetten-Andelst, Neerlang broek en Eemnes-Binnen kandidaat H. Vreekamp te Houten. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen J. Ytsma te Venendaal. GEREF. KERKEN (Vrijgem.) Beroepen te Apeldoorn drs. W. G. de Vries te Helpman. Bedankt voor Drachten A. Jagers- ma te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswijk J. Plantinga te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Venendaal J. van Haaren te Amersfoort. Bedankt voor Rotterdam H. Ligten- berg te Genemuiden, voor Wolvaarts- dijk Chr. van de Poel te Yerseke, voor IJselmonde P. Blok te Dirks- land. LEIDEN In de Stadsgehoorzaal zal de AVRO woensdagavond een te levisie-opname maken van het in de ze zaal te geven promenadeconcert o.l.v. Edo de Waart. Solistische me dewerking verlenen Wilma Driessen en Kruno Cigoy. Uitgevoerd worden werken van Rossini, Verdi, Donizet ti, Puccini, Mozart, Johan Strauss en Léhar. De regie is deze avond in handen van Joop Stokkermans, ter wijl het pro^remT-n wordt gepresen teerd door Jos Cleber. De Leidse raad krijgt vanavond twee zaken te behandelen, die met enige goede wil met elkaar verge leken kunnen worden. Ze zullen al- lebeid de nodige tijd vragen, dat in elk geval. Daar is de benoeming van een di recteur van de Groenoordhal. Dat gebeurt nu pas en dat is een be wijs van zwak beleid. De hal is een belangryk object in onze stad, dat door een fors nadelig saldo de begroting beïnvloedt. Waarom zijn vóór de ingebruikne ming geen beleidslijnen uitgestip peld over het gebruik? Waarom is men de hal gaan gebruiken voor veemarkt, sport en evenementen zonder dat er tevoren een bereke ning was gemaakt? Gaan we op deze manier door of wippen we één van de gebruikers, waardoor een beter financieel beleid mogelijk wordt? Het zijn vragen, waarop men graag een antwoord zou willen hebben. Misschien kan het college ze ge ven, maar misschien ook moeten B. en W. zich over deze beleidslij nen nog verder beraden. Gefluis terd wordt, dat men in de raad de benoeming van een directeur wil aanhouden tot dit is gebeurd. Het lijkt ons evenwel hoog tijd, dat er een directeur komt. Die had er veel eerder moeten zijn, omdat hij de man is, die mede het be leid kan voorbereiden. Daar is vanavond verder de schouw burg-zaak. Wat heeft die met de Groenoordhal te maken? Men kan zich afvragen of men niet de zelfde „gemakzucht" heeft ten aan zien van dit onderwerp als by het „voorspel" met de Groenoordhal. B. en W. willen en dat zal het hete hangijzer worden o.a. een experimenteel theater onderbren gen in de Remonstr. kerk, maar er wordt geen enkel cijfer genoemd om enig toekomstbeeld te geven van een dergelijke accommodatie voor de „happy few". De ervarin gen met het Haagse HOT. waar mee in het voorstel wel wordt ge schermd, hebben toch geleerd, dat iets dergelijks begint met zeven magere jaren (met rode cijfers) en dat maar afgewacht moet wor den of er zeven vette jaren op vol gen. Kan Leiden, dat zoveel noden en zorgen heeft, zich de luxe van een experimenteel theater veroorlo ven? Het blijft een vraag, zelfs als men aanvoert, dat dit theater kan dienen als opvang in de periode, dat de Leidse schouwburg wordt gerestaureerd. Het is niet te verwachten, dat de raad over deze zaken zo eensge zind zal zijn als over het advies met betrekking tot de nieuwe bur gemeester. Al schynt de tyd van blokvorming in de raad wel voor bij. De confessionele wethouders Kret en Lijten woonden vrijdaga vond-laat zelfs de openbare PAK- fractievergadering bij HANS MELKERT Leiden heeft er tientallen Jaren lang van gedroomd eens op het Schut tersveld een cultuurpaleis te kun nen bouwen. Die droom is nu voor- by. Leiden kampt met een tekort aan geld en met een groot gebrek aan huizen. Onder deze omstan digheden zou het inderdaad on verantwoordelijk zyn een kapi- taalverslindende kunsttempel tot stand te laten komen. Er ligt echter een schouwburgreser ve van ruim tien miljoen gulden op tafel. B. en W. willen aan dat bedrag terecht een culturele en recreatieve bestemming geven. De oude schouwburg is stokoud en bovendien brandgevaarlyk. Het is niet alleen verheugend, maar ook noodzakelyk dat het Oude Vest- theater in elk geval gerestaureerd kan worden. Daarnaast is er het plan om een kerkgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht aan te kopen en ge schikt te maken voor modern to neel. Dat hoeft niet meer te kos ten dan ruim één miljoen gulden, zodat er voor de restauratie van het bestaande schouwburgje en de bouw van een overdekt zwem bad nog enkele miljoenen over- blyven. Het PAK nu wil de aan koop van het kerkgebouw op de lange baan schuiven. Het wenst namely k eerst te onderzoeken of de exploitatie van een flexibel theater wel lonend zal zijn. Dat kost echter veel tyd. Niet uit het oog mag worden verlo ren dat de schouwburg aan de Oude Vest in verband met de res tauratie tenminste twee seizoenen lang gesloten zal bhjven. Voor het komende seizoen worden al geen contracten met de toneelgezel schappen meer afgesloten. Cul- tuurbewuste Leidenaars zullen on- getwyfeld de wyk naar Den Haag nemen als er zelfs geen „alterna tief" theater in eigen stad te vin den is. De theaterloop die schouw burgdirecteur Hans van Dam zo veel mogelyk probeert te bevorde ren, gaat er uit en het is maar de vraag in hoeverre die er later weer in is te krijgen. Trouwens, het „alternatieve" theater kan behalve voor modern toneel ook gebruikt worden als centrum voor amateurtoneel, voor muziek beoefening en voor balletvoorstel lingen (die er overigens in Leiden veel te weinig zyn). Het Imperi umtheater byvoorbeeld biykt als amateursruimte al enkele Jaren in een behoefte te voorzien. Maar dat zelfde theater is onderge bracht in een te slopen fabrieks gebouw en staat dus straks op straat. Aan de Leidse raadsleden vanavond dus de beslissing of zy de kans om in Leiden, dat toch al zo weinig zalen heeft, een „alternatief" schouwburgje op te bouwen zul len grypen of niet. PIETER C. ROSIER. LEIDEN Voor een groot aan tal Leidenaars bestaat er de meeste dagen van de week geen warme maaltijd. Kamerbewoners kunnen vaak de moeite niet opbrengen zelf een potje te koken. Alleen eten is on gezellig. Daarbij komt, dat veel hos pita's hun huurders niet toestaan een potje te koken. Een uitwijkmogelijkheid voor deze mensen zijn de restaurantjes met de goedkopere maaltijden. Voor de stu denten zijn deze echter vaak nog te duur. Daarom hebben zij hun eigen betaalbare restaurant: de mensa. Verschillende studentenverenigin gen hebben hun eigen keuken. Uniek is echter de algemene studenten mensa aan het Rapenburg. De gro te man is daar de heer J. Wouters, vroeger in dienst van de Rotterdamse Lloyd. Als directeur van de mensa heeft hij tot taak te zorgen voor zo"n 700 tot 1200 maaltijden per dag. Per jaar zijn zo'n 75 ton aardappelen, 50 ton groente. 30 ton vlees en 30.000 stuks fruit nodig voor de 200.000 ge serveerde maaltijden. Twee koks zor gen voor de bereiding van de maal tijden, drie mensen doen de vaat, zeven werkstudenten helpen bij het opscheppen en andere klusjes, één werkster houdt het gebouw schoon en vier mensen zorgen voor het buf fet, waar ook 's middags hapjes te krijgen zijn. Het is niet vreemd, dat de mensa dan ook veel op een voed selfabriek lijkt. Niettemin is de kwaliteit van het voedsel over het algemeen genomen goed. De heer Wouters is zelf wat gereserveerder. „De omstandigheden in ogenschouw genomen", voegt hij er zelf aan toe. Die omstandigheden zijn volgens hem verre van ideaal. Zijn keuken is berekend op 600-800 maaltyden. Vaak moeten er meer maaltijden geserveerd worden. „Er is nog nooit iemand hier gekomen voor zeven uur, die geen maaltijd kreeg", vertelt de heer Wouters trots. „Het gebeurde wel eens, dat het vlees van de dag op is, maar dan hebben we altyd op tijd wel iets anders". .Lie ver maakt de directeur wat minder klaar, zodat er op het laatste mo ment nog wat blikjes opengemaakt worden, dan dat hij teveel heeft. Dat is ook niet verwonderlijk, want de nen bieden aan de studenten. „Al ben ik dan niet de eigenaar, het is toch je trots zoveel mogelijk mensen zo goed mogelijk te kunnen helpen", zegt hij. By de foto's LD/Holvast)met een bordje lopen de studenten langs de balie, waarachter de opscheppers staan, die hen met een forse schep voorzien van groenten, aardappelen en vlees (boven). De studenten kunnen tot tien uur blijven doorpraten na de maaltijd zonder opgejaagd te worden. „Dat is ook een deel van onze service", al dus de heer Wouters, (onder). ADVERTENTIE maaltijden kosten in de mensa slechts één gulden vijf-en-tachtig. „Mijn devies is: opeten is niet duur, maar weggooien wel", aldus de heer Wouters. Verwonderlijk is dat niet. want zijn maaltijden zijn duurder dan de één gulden vijf-en-tachtig die hij er voor rekent. Met de subsidie komt hij er echter wel, al bedraagt de subsidie maximaal dertig cent per maal. Concurrentie doet de mensa de restaurants in de stad niet aan meent de heer Wouters. „Studenten, die het geld hebben om in een res taurant te gaan eten zullen dat heus wel doen. Het gaat ons juist om de mensen, die daarvoor geen geld heb ben en anders niet aan maaltijden zullen toekomen". Met verlangen ziet hij uit naar het moment, dat de nieuwe mensa aan de Kaiserstraat zal klaarkomen. Hij zal dan nog meer service kun- Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). H t loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch ak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brlllant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3