Arabische afgezanten naar Amman vandaag In Oost-Pakistan steken artsen geen hand uit... éw [LId Waarschuwing Egypte TRAF -'OOR 1971 'nwee branden: twee doden en grote schade jig en droog Twee doden bij frontale botsing Scheepsbotsing STAATSGREEP IN BOLIVIA MISLUKT teitivs UricKt 1 maart I860 MAANDAG 11 JANUARI 1971 No. 33295 .EIDSCH DAGBLAD ir: G. Koopman sdacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055. losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) Bemiddeling in jordanie 16 PAGINA'S AMMAN. BEIROET (AFP. DPA, Reuter) Het Jor daanse leger heeft gistermiddag 384 gewapende mannen van het Baka'a-vluchtelingenkamp bij de Jordaanse hoofd stad naar de Syrische grens begeleid. Geen van hen was Jordaniër. Dit deelde een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Amman gisteravond mee na dat de gehele dag tegenstrijdige berichten de ronde hadden I gedaan over gevechten waarbij de Jordaanse strijdkrachten hard zouden zijn opgetreden. In Amman waren gisteren kleine gewapende groepen slaags met het leger. Volgens de woordvoerder hadden de mannen hun wa-pens mogen behouden en waren zij in hun eigen voertuigen en in veertien Jor- daanse legerwagens naar de Syrische grens gebracht. Eerder op de dag had de regering bekendgemaakt legervoertuigen naar 't kamp te hebben gezonden om hon derd Syrische en Iraakse comman do's het land uit te zetten. Dit ge schiedde op verzoek van de kamp leiding. In de Libanese hoofdstad Beiroet deelde een woorvoerder van de ..El Fatah"-beweging mee, dat honderden personen het kamp hadden verlaten en in de richting van de door Israël bezette Jordaan-oever trokken nadat het kamp door tanks was omsingeld. Het Jordaanse leger had het vuur op hen geopend. Ook het hoofdkwartier in Amman van het Centrale comité van de „Organisatie voor de bevrij ding van Palestina" was zondagmid dag aangevallen. Jordaanse artillerie beschoot een aantal wijken van de hoofdstad. Twee leden van de inter- Arabische bemiddelingscommissie zonden zijn gevormd. De commissie zou hebben besloten het werk voor lopig op te schorten. Nadat eerder Syrië had laten we ten „niet onverschillig te kunnen blij ven" bij het Jordaanse militaire op treden tegen de Palestijnen, sprak het Iraakse Baath-bewind zondag avond van „verraad aan de bevrij ding van Palestina". Volgens berich ten uit Beiroet is de hoofdweg van Amman naar Syrië door Palestijnse commando's versperd. Ladgham boos De Tunesische vredesbemiddelaar I.adgham waarschuwde gisteren dat hij zijn opdracht zal teruggeven indien Koning Hoessein niet onmid- >2 jh« IDAM (ANP) De Ko- Wielrenunie >g Jos van der Vleuten, isen en Evert Dolman be- ms doping in het nationaal enschap voor professio- >p 21 Juni van het vorige werd gehouden. De irs kregen elk een geldboe- 10, en een voorwaardelijke ran een maand met een in een Jaar. Voorts is het de uitslag van het kam- verwijderd zodat de ren- hun prijzengeld moeten, t is vooral voor Harrie als tweede achter Peter tügde, een strop. verwacht van vanavond ^Bvond: ^en droog weer met een 1 vrij krachtige zuidooste- l- Minimumtemperaturen ït vriespunt aan de kust graden plaatselijk in het Maximumtemperaturen graden. pkt om 12.40 uur). ^112 JANUARI lp4 uur; onder: 16.53 uur M 50 uuronder 9.33 uur te Katwijk te 3.50 en 16.01 Ofcter 12.02 uur. UTRECHT/NEDERHORST DEN BERG (ANP) Twee uitslaande branden hebben dit weekeinde twee levens geëist en een grote materiële schade ver oorzaakt. Tijdens een korte felle uitslaande brand in een woon huis aan de Bollenhofsestraat in Utrecht (op de foto rechts) zijn vanochtend de 92-jarige heer G. de Ruiter en zijn 88-jarige echt genote W. de Ruiter om het le ven gekomen. Het echtpaar, dat bij een zoon inwoonde werd op zolder in de slaap door de vlam men verrast. De brand, die waarschijnlijk ontstond door oververhitting van een kolenkachel op de eerste verdieping van het huis greep zo snel om zich heen dat de zoon en zijn vrouw, die op de bene denverdieping woonden in pa niek het huis verlieten. Een felle uitslaande brand heeft zondagmiddag een groot deel van het vijftiende eeuwse kasteel Nederhorst in Neder- horst den Berg in de as gelegd (foto links). Volgens deskundi gen heeft de brand zeker voor acht miljoen gulden schade aangericht. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De gehele bovenverdieping en het dak zijn verloren gegaan. Twee torens van het bouwwerk zijn ingestort. Vrijwel de gehele unieke collectie van het op de bovenverdieping ingerichte klokkenmuseum en vele andere merendeels onvervangbare anti quiteiten, curiosa en meubelen werden een prooi der vlammen. Alleen de waarde van de klok- kencollectie wordt al geschat op één miljoen gulden. De NV Toonder-Studio's die in een deel van het kasteel haar werkruimten heeft schat de wa terschade in haar ruimten op zeker een half miljoen gulden. De produktle van de NV Toon der Studio's, o.a. van de bekende Panda-strip in het L.D., wordt voorlopig voortgezet in een schuur op het terrein van het kasteel. BRUSSEL (ANP) Pakistaanse artsen die door hun rege ring opgeroepen zijn om hulp te verlenen in het door orkanen en watersnoden getroffen gebied van Oost-Pakistan, steken geen vinger uit om de bevolking te helpen. Tot deze conclusie is een van de Belgische artsen gekomen die met een geneeskundig detachement, naar het rampgebied werd gezonden. Deze kapitein-arts die met het mi litaire detachement op 24 decem ber arriveerde in Patoeakal, 40 km ten noorden van Galachipa. en daar binnen 48 uur een hospitaal inricht te, schrijft in een rapport dat het detachement met de merkwaardige situatie geconfronteerd werd dat ter LEIDSCHENDAM (ANP) BU een frontale botsing vanochtend tus sen een personenauto en een vracht wagen met oplegger zijn twee perso nen om het leven gekomen. Het ver keer moest enkele uren worden om geleid. De identiteit van de slacht offers, die in hun auto verbrandden, kon omstreeks het middaguur nog niet met zekerheid worden vastge steld. Het ongeluk gebeurde om even voor acht. Volgens de informaties van de politie uit Leidschendam is een per sonenauto tijdens een inhaalmanoeu vre op de landscheidingsweg frontaal in botsing gekomen met een tege moetkomende vrachtauto met aan hanger. De personenauto raakte vrij wel- direct in brand. De beide inzit tenden konden zich niet tijdig genoeg uit de onherstelbaar beschadigde auto in veiligheid stellen en kwamen in de vlammen om. De aangerichte ravage was zo I groot, dat het verkeer moest worden omgeleid. Pas om tien uur werden j beide rijbanen weer voor het door gaande verkeer opengesteld- plaatse heel wat Pakistaanse artsen aanwezig bleken te zijn. „Ze zijn gemakkelijk te herkennen. Het zijn de enigen die hemd. boord, das. vest en manchetknopen dragen en die in de stad rondwandelen met een stetoscoop om de hals. Maar hun overschilligheid tegenover pa tiënten grenst aan het onge lofelijke", aldus de Belgische militai re arts. De kapitein-arts rapporteerde ver der dat, terwijl zijn detachement nog tijdens het inrichten van het hospi taal al een vijftigtal patiënten be handelde. de Pakistaanse artsen, die kennelijk tegen hun zin door hun regering opgeroepen waren, rus tig zaten thee te drinken en te lezen Het contact met de plaatselijke be volking heeft de Belgische artsen geleerd dat de inwoners van het land geen enkel vertrouwen in hun eigen artsen hebben. „Arts zijn is hier een statussymbool en de eed van Hippokrates lijkt hier onbekend" aldus de Belgische dokter. DEN HAAG/LONDEN (ANP, AFP Voor de Engelse kust bij Folke stone is vanochtend vroeg het bijna 9.500 metende Peruaanse schip „Ca racas" in aanvaring gekomen met de Panamese tankboot „Texaco Ca ribbean" (13.600 ton). Schepen in de omgeving hebben een explosie ge hoord. Door de kracht van deze ont ploffing sprongen ruiten van huizen aan de kust van Kent. Een Noors schip, de „Bravagoas" heeft negen tien man van de zinkende Panamese tanker opgepikt. Tien opvarenden worden nog vermist. (Hippokrates was een Griekse arts 460 vóór Christus tot 377 die als eerste de geneeskunst zonder bijge loof beoefende. De naar hem ge noemde eed is nog steeds uitgangs punt van de medische erecode'. LA PAZ (Reuter, DPA) Een groep rechts-extremistische officie ren zou misschien gepoogd hebben de Boliviaanse regering onder leiding van generaal Juan Jose Torres om ver te werpen. Kort nadat minister van Binnenlandse Zaken Gallardo via de radio dit nieuws had bekendge maakt vlogen militaire vliegtuigen boven de Boliviaanse hoofdstad. In de stadswijk Miraflores waar zich de zetel van de generale staf bevindt hoorde men het ratelen van boordwapens van vliegtuigen. Waar nemers vermoeden dat de rebellen officieren zijn die drie rr .anden ge leden reeds een mislukte staatsgreep ondernamen onder leiding van gene raal Regelio Miranda. Miranda be vindt zich in ballingschap in Argenti. nië. In een communiqué doet het minis terie van Binnenlandse Zaken in La Paz een beroep op arbeiders. '*"den- ten en de gehele Boliviaanse bevol king de straat op te gaan en te de monstreren voor de revolutionaire re gering van generaal Torres. De linkse generaal kwam pas op 7 oktober van het vorig jaar aan de macht toen zijn troepen rechtse strijdkra- *n uit La Paz verdreven Nop ?een dag later rieo hij z' ^'Mf uit tot president nadat Alfredo Ovan- do als zodanig was afgezet. deliyk het staken van de bloedige gevechten in Jordanië zou gelasten Ladgham verklaarde op een pers conferentie, dat hij de houding van de Jordaanse autoriteiten ten opzich te van de Palestijnse commando-or ganisaties veroordeelt. Ladgham is hoofd van de commissie ad hoc. die in september door de Arabische top conferentie is aangewezen om con trole uit te oefenen op de naleving van de vredesregeling tussen het Jordaanse leger en de Palestijnen. Morgen vliegen speciale vertegen woordigers van tien Arabische ko ningen en staatshoofden naar Am man waar zij zullen trachten de nieuwe crisis te bezweren. De be slissing hiertoe is volgens „Al Ach- ram" zondag te Cairo genomen op een bijeenkomst van Ladgham en de Arabische ambassadeurs in Cai ro. Jarring terug Dr. Gunnar Jarring, de VN-bemid delaar voor het Midden-Oosten, is zondag uit Israël naar New York te ruggekeerd met een reeks Israëli sche suggesties voor vrede welke zullen worden voorgelegd aan Egyp te en Jordanië. De besprekingen welke Jarring ge durende vijf uur met premier Golda Meir en minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gehouden, zijn strikt geheim gehouden, maar volgens genoemde kringen hebben de Israëlische bewindslieden de VN-be- middelaar verzocht zich op de hoog te te stellen van de standpunten van Cairo en Amman over de precieze aard van een toekomstige regeling „Israël doet mee" Het Franse persbureau AFP be richtte vanmiddag om half twee uit Beiroet: „De Israëlische luchtmacht heeft maandag Palestijnse bases ge bombardeerd op het moment dat de Jordaanse artillerie tegen die ba ses in actie kwam", aldus het bu reau van „EI Fatah" in de Libanese hoofdstad. Bedoelde bases liggen in het centrale deel van de Jordaan- vallei. .Jn geval de vijandelijkheden in het Midden-Oosten worden hervat, zal de Egyptische regering nooit een beroep doen op interventie van Rus sische strijdkrachten, noch op strijd krachten van een andere regering" Dit verklaarde de minister van Bui tenlandse Zaken van Egypte Mah- moed Riad tijdens een persconferen tie in Parijs. /i Niet wereldkampioen Ard Schenk of de onberekenbare Kees Ver kerk. maar Jan Bols (zie foto) heeft in Amsterdam de Neder landse schaatstitel veroverd. De Drentse stayer luidde het begin van een nieuw tijdperk in door Schenk op de 10 km te „lappen". Dat én de herovering van de titel bij de dames door de afge schreven Stien Kaiser leest u allemaal op de SPORTPAGINA'S De PSP gaat zelfstandig de twee de-kamerverkiezingen in PAGINA 5 Coco Chanel, de „grand old lady" van de haute couture is gister avond op 87-jarige leeftijd in Parijs overleden PAGINA 6 Zuidvietnamese troepen zijn een actie begonnen in Cambodja PAGINA 12 Nog meer schaatsen, maar dan kunstrijden. De Leidse .schaats- prins kwam uit Hazerswoude STADSPAGINA En op de sportpagina natuurlijk ook het betaalde voetbaL Aan de top van de eredivisie veranderde er weinig. TJit het Leidsch Dagblad van 10 Januari 1871: Amsterdam. Dezer dagen werd door den waardigen J B. Geel, voorzanger in de Westerkerk bij de Ned. Herv gemeente alhier, het gouden feest gevierd als voorzanger De broederschap der voor zangers bood den grijzen ju bilaris een geschenk in goud aan. (Advertentie) Asthma verkoudheid, kramp en slijmhoest 40 ets. Arabische gom-ballen 20 ets. Onder zocht door Doctor W Hen- driksz geneesheer van Z. M den Koning der Nederl. De pot te Leiden bij N. K. Swe- mer, drooqist, Mare. U staat er midden in. zorg dat u dat blijft. Blijf op de hoogte van alles wat er om u heen gebeurt. Als u nu een abonne ment neemt op het LEIDSCH DAGBLAD blijft u dat zeker. Als u nu onderstaande bon Invult, krijgt u het Leidsch Dag blad 4 weken lang voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 18 januari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. F! Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend ais aoonnee. adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1