uidvietnamese operatie in ambodja's „Eendesnavel" In West-Duitsland: golf van lafheid en onverschilligheid gen (6) r ijs ikt en Ironken OOK VOOR HOGE SPAARRENTE urtroepen uit Saigon bij Kompong Trabek Verlies Antilles is zware slag voor Franse koopvaardij Compromisvoorstel benoeming bisschop? Dubbele schok door misdaad en plichtverzaking metuwtijdmee-ga mmdenmb HONDERDEN IN KASJMIER F. D. Loclier emeritaat Rol van kerk in wereld. Waarnemingen van de Loenoehod-1 HONGERSNOOD IN MALEISIË Wraakactie van de IRA in Ulster Maatregelen Uruguay na ontvoering ambassadeur Te laat alarm AG 11 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA !3 PHNOM PENH (Reuter, AFPi Tweeduizend man Zuid- ^se keurtroepen zijn een nieuwe operatie in Cambodja be- (1 n bij Kompong Trabek in de zogenaamde „Eendesnavel" ,ien, zo heeft een Zuidvietnamese militaire woordvoerder nad in Saigon meegedeeld. ^•pen, die bij hun opmars gesteund worden door tanks en zijn op 7 januari uit Zuid-Vietnam vertrokken. Zondag j voor het eerst contact gekregen met de vijand en wel op m ten zuid-oosten van Kompong Trabek, een belangrijke Tde verkeersweg nummer één, die de Zuidvietnamese hoofd- on met Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, verbindt. king van de stad is verdubbeld door de vele vluchtelingen. Drinkwater wordt ook schaars. Op vele plaatsen in de stad lopen de kranen maar en kele uren per dag. Eind deze week wordt een konvooi schepen uit Zuid-Vietnam verwacht, maar een tankboot is daar niet bij. Kortgeleden hebben de vijanden een tankschip in brand geschoten. Het zelfde lot trof een landingsvaartuig met benzine. Verkeersweg nr. 4, die de hoofd stad verbindt met de enige grote ha ven, wordt door de communisten be heerst. Cambodjaanse troepen heb ben onlangs getracht de weg in han den te krijgen, maar zij moesten zich terugtrekken nadat zij zware verliezen hadden geleden. >enh heeft intussen door nistische blokkade gebrek rodukten. De generatoren t meer en men zit in het ergste is, dat er geen s voor de vrachtauto's die »eten aanvoeren. En er is d >1 nodig, want de bevol- rikaanse troepen zijn gedood. De Amerikaanse verliezen werden ge steld op acht gewonden. Eerder was gemeld, dat er vijf Amerikanen zijn omgekomen en zeventien gewond ge raakt bij het neerstorten van een he likopter en bij drie incidenten met boobytraps en mijnen. De Amerikaanse minister van De fensie Meivin Laird is zeer tevreden over de vooruitgang die de Zuidviet namese strijdkrachten hebben ge maakt in hun militaire paraatheid en met het pacificatieprogramma. Hij zei dit na een bezoek aan de mi litaire basis Coe Tsji, die onlangs door de Amerikanen aan het Zuid vietnamese leger is overgedragen. Aangenomen wordt dat Laird tij dens zijn driedaags bezoek aan Zuid- Vietnam vooral zal spreken over Qe Vietnamisering ep over verdere te rugtrekking van de Amerikaanse troepen. Vandaag zou hij president Thieu ontmoeten, alsmede premier Tran Thie-Khiem en andere re geringsfunctionarissen. Terugtrekken Bij het spelen op de uidsingel is de 6-jarige leijn uit de Munnikken- dagmiddag onder het ijs nijn de gevolgen waarvan eI 5 is overleden. -a dje dat vanaf de kant plotseling' het wa. en tussen de ijsschotsen naar huis omdat er de buurt was. Zijn vader jievergeefs om Johannes ji k op te vissen, terwijl zijn jt en telefooncel de politie r ellen, t kwam evenwel niet tot ia zij ten einde raad de elde, die het alarm door brandweer, wetende dat ieciaal voor dit doel op- 'gS rs beschikt. iten na melding liet een liker zich in het water |l zakken. Vrijwel onmid- kij de drenkeling, die on- mboot was geschoten, te De Verenigde Staten zullen uit het gebied van Saigon 20.000 man ge vechtstroepen terugtrekken. Dit ge schiedt gedurende de komende vier maanden. Een belangrijk tactisch hoofdkwartier zal worden opgeheven als versnelling van het Amerikaanse terugtrekken uit Zuid-Vietnam. Dit is zaterdag in Saigon bekend ge maakt. Het terugtrekken van de 20.000 manschappen uit het gebied van Sai gon zal het einde betekenen van de gehele gevechtsrol van de Amerika nen in het derde militaire gewest Dit gewest omvat Saigon en elf om liggende provincies. Er blfjven daar nu slechts ongeveer 5.000 Amerika nen achter die bestemd zijn om Ame rikaanse installaties te beschermen Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft zondag meegedeeld dat de acties in Vietnam waarbij Ameri kaanse grondstrijdkrachten zijn be trokken, iets in omvang zijn toege nomen. Bij verspreide acties zouden zaterdag 37 communisten door Ame- b vaart is de jongen door OOTTCHT A TTTTTC *ar het beademingscen- /\I\±\JL0 1 A 1 ULO (t Academisch Ziekenhuis ir urenlange reddingspo de artsen mochten niet EN—LEIDEN In ver st bereiken van de pen- gde leeftijd heeft onze bot. dr. G. F. D. Locher. jln de Emmauskerk af- jnen van de Hervormde Eindhoven in welke it was met de geestelij- van patiënten in het luis en van hervormde het Binnenziekenhuis sephziekenhuis. een zoon van wijlen dr. ler, die eertijds predi- iden, zal zich binnen- gemeente vestigen om studierichting aan de liteit te volgen. SRINAGAR (Reuter) De rege ring van het Indiase deel van Kasj mier heeft meer dan 350 leden aan gehouden van de omvangrijke bewe ging die een volksstemming over de toekomstige status van het land voor staat. Zij verwijt de beweging dat zij samenspant met Pakistan en heeft drie leiders, onder wie de voor malige premier sjeik Abdoellah, voor drie maanden verbannen. Kasjmier, dat tweemaal aanleiding was tot een oorlog tussen India en Pakistan, wordt gedeeltelijk door Pa kistan en gedeeltelijk door India be heerst. De bevolking is voornamelijk mo hammedaans. India heeft steeds ge weigerd de bevolking over haar toe komst te laten stemmen. Over zeven weken worden in Indiaas Kasjmier verkiezingen gehouden voor zes af gevaardigden naar het parlement van India. De regering ontkent dat de arrestaties met die verkiezingen verband houden. ADVERTENTIE ADDIS ABEBA (AP) Met een plechtige dienst in de Koptische kerk van Addis Abeba is gisteren in de Ethiopische hoofdstad de vergadering van het centraal comité van de We reldraad van Kerken geopend. Centraal thema op deze bijeen komst van vertegenwoordigers van ongeveer 400 miljoen christenen is de zorg over de rol van de kerk in de wereld. In de plechtige openingsdienst drong de waarnemend patriarch van de Ethiopische Kerk. Abuna Theo- philus, aan op het terzijde schuiven van alle verschillen uit het verleden, en nog meer dan ooit te streven naar ..christelijke eenheid en daardoor eenheid van de gehele mensheid. Op de agenda van het centrale co mité staan onder meer voorstellen tot aanvaarding van een gemeenschap pelijke datum voor het paasfeest, steunverlening van nationale bevrij dingsbewegingen die strijden tegen blanke minderheidsregimes en verho ging van de effectiviteit van het cen traal comité. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De omstandig heid, dat bij de ondergang in de Ca- raïbische Zee van het passagiers schip „Antilles" niet één der meer dan 500 reizigers en bemanningsle den de dood heeft gevonden, vlakt toch het loodzware verlies niet uit dat Frankrijks koopvaardijvloot nu is toegebracht. Want na de fameuze oceaanstomer „France" stond de ..Antilles" bovenaan de lijst der Franse passagiersschepen voor de grote vaort. Met 173 meter lengte, een inhoud van 19.000 ton en een snelheid van 23 knopen kon de ..An tilles" met een bemanning van 300 koppen 850 passagiers comfortabel en zelfs luxueus condities vervoeren. Over de oorzaak van deze ramp is officieel nog niets meegedeeld. Geen der deskundigen begrijpt intussen hoe het mogelijk is geweest dat een groot schip, dat met de modernste radarapparatuur was uitgerust bij tamelijk normaal weer is kunnen verongelukken. Men beweert dat het rif waarop de „Antilles" is gelopen niet op de kaarten stond aangege ven. Maar dan blijft het raadsel na tuurlijk bestaan waarom de kapitein, die sedert 1946 in dienst van de Transatlantische Stoomvaartmaat schappij was, zo ver van zijn nor male koers is afgeweken. Een bewo ner van één der Caraïbische eilan den die deze koerswijziging van het schip had opgemerkt heeft vanuit zijn sportvliegtuig nog gepoogd de kapitein op zijn fatale vergissing op merkzaam te maken. Maar voor zijn waarschuwing was het toen blijk- baar al te laat. Door deze catastrofe is de Franse j handelsvloot nu een klap en een ver- I lies toegebracht, die niet zo gemak- kelijk zullen zijn te herstellen. Voor al omdat het enige andere schip dat Frankrijk van hetzelfde kaliber na De 24-jarige Patricia (Triciai Nixon, dochter van de Amerikaanse president, zal op 14 juni huwen met de 24-jarige student in de rechten j Edward Finch Cox, zo meldde giste- j ren Bette Beale in een artikel in de „Washinton Star". De verslaggeef- j ster, die vriendén van de familie Nixon citeerde, verklaarde dat er j voorlopig nog geen officiële aan- j (Van onze correspondent) MILAAN (AFP) Het Milanese blad „II Corriere Delia Sera" schrijft zondag dat het Nederlandse episcopaat de Paus een compromis-voorstel zou hebben voorgelegd inzake de be noeming van kapelaan Simonis tot bisschop van Rotterdam. kondiging van de verloving zal ko men. In het artikel stond dat de Ni- xons publiciteit zoveel mogelijk wil len vermijden. Dit zou verband hou den met examens van Cox. Iricia Nixon en Edward Cox zijn herhaaldelijk in eikaars gezelschap gezien sinds zij elkaar in New York ontmoeten vóór Richard Nixon tot president werd gekozen. Foto: het jonge paar op een bal in New York. Volgens het blad zouden de bis-1 schoppen de benoeming aanvaarden op voorwaarde, dat de nieuwe bis- i schop erin toe zou stemmen de direc- 1 tieven van het Nederlandse episco- paat te volgen, zelfs op punten waar deze zouden afwijken van die van het j Vaticaan. Bovendien zou kardinaal Al- frink, voorzitter van het Neder landse episcopaat, in Rome heb ben bekendgemaakt kapiiaan Si monis niet tot bisschop te wijden. De Nederlandse bisschoppen zou den vorige week onder leiding van kardinaal Alfrink tot deze besluiten zijn gekomen, aldus de correspondent van het blad. Zij zouden het voorstel aan de Paus willen voorleggen alvo rens het openbaar te maken. De juistheid van het bericht over j het compromisvoorstel werd zondag avond in Nederlandse r.-katholieke kring sterk betwijfeld. Kardikaan Al frink toonde zich zondagavond niet bereid het ANP over deze kwestie te woord te staan, terwijl het bisdom Rotterdam verklaarde geen commen taar te kunnen geven. Ook mgr. Diba. de auditeur van de pauselijke nuntius in Den Haag. mgr. Felici. wilde geen oordeel geven over het Italiaanse be richt. „Geen commentaar. Ik kan er weinig over zeggen. Dit is een zaak voor de bisschoppen", aldus mgr. Diba. MOSKOU «Reuter» Het van de aarde af bestuurde Russische maan- wagentje Loenochod-1 heeft volgens het blad Izwestja in de maanbodem verscheidene mineralen geïdentifi ceerd zoals aluminium, ijzer, tita nium en magnesium. Gebleken is, dat het deel van de Mare Imbrium, waar de Loenochod verkenningen uitvoert, veel gesteente bevat dat lijkt op aards basalt. (Wij tekenen hierbij aan. dat de Amerikaanse Apollo's 12 en 13 al veel ged'"" n- tieerder materiaalanalyses hebben opgeleverd, doch van andere plaat sen op de maan) Volgens het Westduitse observa torium te Bochum zendt de Loeno chod thans weer foto's van uitste kende kwaliteit naar de aarde. KOE ALA LOEMPOER (Reuter) In sommige delen van Maleisië, die na de overstromingen van vori- ge week onbereikbaar zijn gewor den. heerst hongersnood, zo heeft de I Maleisische minister voor Hulpverle- ning meegedeeld. Het aantal slacht offers van de overstromingen is in middels gestegen tot 60. Engeland heeft 15 landingsboten beschikbaar I gesteld voor de hulpverlening aan de zwaarst getroffen oostelijke staten. J Daartoe zouden zondag nog 50 boten 1 worden aangevoerd. I Ingenieurs hebben een plan opge steld om met springladingen een 35 meter lang kanaal te laten ontstaan door een eiland dat de oostelij ke monding van de rivier de Pahang blokkeert. Het water zou dan sneller kunnen wegvloeien. Naar schatting 115.000 Maleisiërs zijn nog dakloos als gevolg van overstromingen. de oorlog in de vaart had gebracht, de „Flandres" in 1968 aan Italië werd verkocht. De ..Antilles" onder hield de laatste jaren de verbinding tussen Frankrijk en de Franse eilanden Martinique en Guadeloupe, terwijl de „France" de geregelde diensten met New York en de Ver enigde Staten verzekerde. Frankrijk bezit nog één oceaanreus van over eenkomstige omvang die de veronge lukte ..Antilles" mettertijd misschien zou kunnen vervangen en dat is de „Pasteur." Maar de „Pasteur" die in 1966 gebouwd werd, vaart thans op Zuid-Amerika en bovendien zal een ingrijpende modernisering nodig zijn om dit schip een gelijkwaardig comfort als de „Antilies" te kunnen bezorgen. vjt rif Ambassadeur Jackson BELFAST (Reuter) In de stra ten van Belfast zijn dit weekeinde drie mannen gevonden, die met teer en veren waren bestreken. Ze waren I tot 't middel uitgekleed en aan lan taarnpalen of bushaltes vastgebon- I den. De drie mannen zijn gevonden j in de overwegend rooms-katholieke j Falls Road-buurt. De politie kon geen opheldering I over deze wraak acties geven. In een verklaring, die afkomstig zou zijn van het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA), staat echter dat het besmeuren met teer en veren de uit voering is van vonnissen van IRA- rechtbanken tegen mannen, die schuldig zijn bevonden aan acties te gen rooms-katholieken. MONTEVIDEO (Reuter) Presi- dent Areco van Uruguay heeft gis- j teravond het congres van zijn land verzocht een deel van de grondwet tijdelijk buiten werking te stellen om invallen van de politie zonder mach tiging mogelijk te maken en ver- 1 dachte personen dertig dagen te kunnen vasthouden zonder hen voor een rechtbank te brengen. Het Uru- guayaanse congres willigde op 11 I augustus een dergelijk verzoek voor I een periode van 90 dagen in. De dag 1 daarvóór hadden de Tupamaros de door hen ontvoerde Amerikaanse functionaris Daniël Mitrione ver- 1 moord. 1 Intussen zijn ruim 12.000 politieman- i nen en militairen ingeschakeld bij i de opsporing van de 55-jarige Brit se ambassadeur Geoffrey Jackson j die vrijdag werd ontvoerd. I Twee mannen, die eerder door de Uruguyaanse politie waren aange- I houden in verband met een auto diefstal hebben bekend dat zij deel hebben genomen aan het complot om de Britse ambassadeur te ont voeren. De arrestanten, de fabrieksarbeider Nelson Leonard Larraude Sales en de student Eduardo Augustin Amili- via, wisten volgens de politie niet waarheen de ambassadeur was ge bracht. De twee mannen hadden na urenlange ondervraging bekend dat zij van de güerrillabeweging Tupa maros opdracht hadden gekregen een van de auto's te stelen die bij de ontvoering zijn gebruikt. De politie zoekt in deze zaak ook naar de nachtwaker van een gara ge. die na de diefstal van verschei dene auto's uit het gebouw niet meer op zijn werk is verschenen. BONN (GPD) Een afschuwelijke misdaad in de omgeving van Bonn heeft twee maal grote opschudding teweeg gebracht. De eerste keer door de daad zelf, de tweede maal door het feit dat passerende automobilisten een vrijwel naakte jongen bij veertien graden vorst op een stille landweg niet meenamen. Hij vroor dood. Twee Joegoslaven hadden oudejaarsnacht de 18-jarige Ulrich Nacken uit Keulen, op zijn onderbroek na ontkleed, vastgebonden aan een boom niet ver van het dorpje Much. Hun doel was het bezit van Ulrichs auto. Op de tweede januari konden zij worden gearres teerd toen zij, niet vermoedend dat de politie al op de afgelegen plaats van de misdaad kon zijn, nog eens een kijkje kwamen nemen. van zijn voeten te verwijderen. Moeilijk springend, zo blijkt uit de overduidelijke voetsporen in de sneeuw, bereikte hij de provinciale weg. De politie in Much werd 's ochtends in alle vroegte gealarmeerd door een krantenbezorger, die per auto Ulrich Nacken was erin geslaagd zijn met elektriciteitsdraad vastge snoerde handen los te krijgen. Hij was niet meer in staat ook het snoer over de weg was gereden en een naakte man half opgericht in de sneeuw had zien zitten. Hij was re gelrecht naar de politie gereden. Hetzelfde deed even later een bus chauffeur, die de naakte in de sneeuw had zien liggen. Het feit dat Ulrich Nacken wellicht in leven zou zijn geweest als de krantenbezorger onmiddellijk was gestopt, is in de pers druk bespro ken, mede omdat de bezorger zelf zich enerzijds verwijten maakt, maar anderzijds op kritiek reageert met een: als ik wèl was gestopt, zou ik misschien nu ook dood zijn geweest. Hij had het te gevaarlijk gevonden. Bijna een week later bleek echter dat een derde automobilist met echtgenote en een bevriend echtpaar terugkerend van een nieuwjaars- tijtje Ulrich Nacken. met de ar men zwaaiend en om hulp roepend, aan de kant van de weg heeft zien staan. Hij is doorgereden en rustig gaan slapen. Toen hij zich eind vo rige week bij de politie meldde, was men daar inmiddels door een ano niem telefoontje van zijn optreden op de hoogte gebracht De man heeft als excuus dat hij bij het zien van de langharige jongen in onder broek heeft gedacht met een dron ken man te maken te hebben. De Bonner Kriminalpolizei, die de zaak behandelt, faf als commentaar: „Nacken is het slachtoffer van een steeds meer om zich heen grijpende epidemie van lafheid en onverschil ligheid". Commentaren van psycho logen hebben als kern: het groei ende gevoel van onveiligheid en het feit dat een automobilist in zijn klei ne besloten ruimte vrijwel geen con tact heeft met de buitenwereld die langs zijn raam schiet. Tegen de man die het hulpgeroep negeerde is een aanklacht inge diend. HIJ was volgens het Wet boek van Strafrecht verplicht ge weest hulp te bieden. Jaarlijks wor den in West-Duitsland ongeveer hon derd personen wegens het verzaken van die plicht tot geld- of gevange nisstraffen veroordeeld. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13