URGER TREKT ZIJN SPOOR Laird: Amerikanen deze zomer vervangen „Zonder mijn vader had ik doorgezet" ft haalt opgelucht adem n. Imkamp (D,66) moet het nog uitkienen BENDER Bij gevechtstaak MUZIKALE PROEFTIJD Hillegommer promoveerde Pro Ecclesia voor P. J. A. de Vrind 7 JANUARI 1971 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE Zelden heeft een moordenaar zoveel mensen £jangst gemaakt als de wurger van Delft. va heeft een moordenaar na zijn daad zo n uitge- r getrokken als de man die Ada Lansbergen as het uitzenden van zijn stemgeluid via de tele- 6.Cjl heel Nederland in angstige spanning de moei- van de politie volgde. H waren zijn arresta- tenis, die gisteren de rmden van een van rdigste episoden uit se criminele geschie- »ntknoping gisteren thullende wijze hoe llf door zijn griezelig vg het net steeds ver heeft aangetrokken, ""iersonen die de twijfel- (nieten een plaatsje te archief van de Delftse Mn in het onderzoek ^denaar hun beurt ge- er nog 434. int bevond zich ook de over de Delftse verko- Sij was vijf jaar gele- rtenbakken van de po- jeraakt, omdat hij was het gluren naar een Onderzoek as het ogenblik waar jak zou zijn gevist voor derzoek. Het was niet azeloze brutaliteit ging zover een tweede in plegen. De mislukte aem noodlottig, i Delftenaar, verkoper voor huishoudelijke ar- ëur-fotograaf in zijn d tot op dat ogenblik h politiemensen ruim g dag en nacht bezig- totaal maakte de re 15.120 „speururen" A een daggemiddelde Vir per man. J regelmaat zorgde de aanknopingspunten, een duidelijk houvast voerde een reeks tele- n, stuurde kaarten en een spoor van nieuwe Door zijn merkwaar - lield hij wekenlang at op zich gevestigd. Op bed meest mysterieuze :gint zich te ontrollen <24 november. Arnoud wee maanden eerder in irouwd met Ada Höl- zijn jonge vrouw dood 's middags om kwart £ms komt van zijn werk. ^u-ging, zo stelt de pa- V)m dr. J. Zeldenrust i gebeurt grenst aan het ^r 1970: Het onderzoek 'akt door een uitzonder ing politiemensen: der- |||oud Lansbergen wordt hord. Hij mag het poli- omdat uit niets iets te maken heeft 'an zijn vrouw. :r: De moordenaar laat van zich horen. Hij Randstad en moordenaar te zijn. )atrtelt hij van de fles je- nachtkastje, de ring jreeen en het glas. dat gesprek twintig mil- gjplitie, die voor midder- miop de Menno ter Braak- $erde zwarte Volkswa- 56! worden gedeponeerd, imitie die wordt onderno- Iterlijk en figuurlijk de icoW: De wurger belt, a im acht uur, de redactie .^sche Courant: "Ik heb rfrgen vermoord", 'zegt iet was een vergissing, de vrouw van een alfrijzen dat hij de moor- neeft hij enkele details en haar slaapkamer. kloppen. Dezelfde dag telefonisch de vrouw '^Inspecteur H. B. van •er: De wurger belt de r lichting in Schiedam, (toffelijk overschot van ergen ligt opgebaard, diterug naar Delft voor ^derzoek", zegt hij, zich lv)or hoofdinspecteur Bre- diJ wordt verwezen naar dsondernemer Van den rs kort daarna een tele- nf- ie>er: Het stoffelijk over- D'iia Lansbergen wordt be- rooms-katholieke be- mjaan de Vlaardingerdijk °4. Honderden wonen de jj tiper: De wurger, die zich nf noemt, belt 's middags fc°uur opnieuw de redactie jtsche Courant. Hij steekt 6-lg verhaal af, met nieu- II bver de moord. Het ge uit opgenomen op een oi's avonds in Vara's Ach- el5euws wordt afgedraaid. £(and kon de stem van de ober: Op de redactie van Door Cor van Groningen de Delftsche Courant arriveert een brief van de man die zich de wur ger noemt. Er staan opnieuw details in over de moordzaak. En er wordt in gedreigd Er staat ook een vignet op, als be wijs van „echtheid". 30 november: Een onbekende man houdt zich verdacht op bij de ouderlijke woning van Ada Lans bergen aan het Frans Halsplein in Schiedam. Familieleden proberen hem te grijpen, wat niet gelukt. 2 december: De politie arresteert een uit een psychiatrische inrichting ontvluchte man. Het verhoor levert niets op. 3 december: De politie in Schiedam krijgt een kerstkaart van de wurger. Er staat een duidelijke vingerafdruk op van de dader, blijkt later. 3 december: Op de redactie van de Delftsche Courant arriveert een kaart van de Fabeltjeskrant, voorzien van het vignet dat steeds als bewijs wordt gebruikt dat men met de ech te moordenaar te maken heeft. Er wordt opnieuw gedreigd. 4 december: Op de redactie van De Telegraaf komt een telefoontje binnen van een onbekende die zich de wurger noemt en waarin opnieuw smartegeld wordt geëist. Twintig mil le 7 december: De wurger, die zich steeds meneer X noemt, belt weer met de Delftsche Courant met de mede deling dat hij „even met vakantie gaat. 10 december: Een voor de Delftsche Courant bestemde brief arriveert bij de politie. In een zeven kantjes tel lend luguber relaas over de moord, gaat de wurger spreken over „vignet", die aan de ene kant van Delft werkt en „meneer X", die aan de andere kant actief is. Op dezelfde dag belt de wurger de krant opnieuw en vraagt of de brief, die in Delft werd gepost, al is gear riveerd. 17 december: Het bandje met de stem van de wurger wordt na het NOS-journaal opnieuw voor de te levisie uitgezonden. Dat levert de po litie vierhonderd tips op. Twee ervan hebben betrekking op de man, die thans heeft bekend de dader te zijn. 21 december: Op de redactie van de Delftsche Courant komt een kerstkaart. Van meneer X. Met vig net. Er wordt op meegedeeld dat op 15 december een nieuwe moord was beraamd. In een flat aan het Arthur van Schendelplein. De vrouw die als slachtoffer was uitgekozen, kwam echter die dag ongebruikelijk laat thuis. De gegevens kloppen. 22 december: Op de redactie komt een getypte brief, in Leiden gepost. Van een zekere meneer Van Gentix. Samenvoeging van X en vignet, zegt de politie. 23 december: "Meneer X" belt vanuit Wateringen naar de redactie van de D.C. en zegt om vijf uur 's Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl deskundig in klank Leiden. Hogewoerd 90 - te' 20097 Amsterdam - Arnhem Breda - Rotterdam Verkiezingen in India De aan gekondigde verkiezingen in India zul len worden gehouden van 1 maart tot 7 maart, zo is officieel in Nieuw Delhi meegedeeld. Deze verkiezingen zouden aanvankelijk pas in februa ri 1972 gehouden worden, maar het parlement werd op 27 december door president Giri ontbonden op voorstel van premier mevrouw Indi ra Gandhi. Deze acht het nodig na drie mislukkingen van haar Congres partij het volk te raadplegen. Een foto genomen tijdens de persconferentie in verband met de bekentenissen van de moord op Ada Lansbergen. V.l.n.r. offi cier van justitie, mr. Wessel, com missaris Bakker en hoofdinspec teur v. d. Ven. middags de echtgenoot van de vrouw die hij bedreigde op de Hoefkade in Den Haag te zullen opwachten. 29 december: „Meneer X" belt de politie in Naaldwijk. 30 december: "Meneer X" belt weer de Delftsche Courant en zegt ook verantwoordelijk te zijn voor de moord op de Rotterdamse taxichauf feur, Dijkman. 30 december: De politie houdt de 33-jarige A.M. aan. Hij wordt op 4 Januari pas losgelaten. 31 december: „Meneer X" belt twee keer de redactie in Delft met de mededeling dat hij vóór midder nacht de twintig mille moet hebben. Anders pleegt hy voor 12 januari een nieuwe moord. 1 januari 1971: Een onbekende belt de Delftse politie en deelt mee dat Vera Lutz het volgende slachtoffer zal zijn. De vrouw, die naar Ameri ka was geëmigreerd, blijkt met va kantie in Den Haag te zijn. 4 januari: In de flat aan de Debus- systraat wordt in de ochtenduren mevrouw Van Staaijeren aangeval len. Haar gegil doet de man die haar wilde wurgen op de vlucht slaan. 5 januari: De Delftse politie arres teert de 25-jarige verkoper J.C.K. uit Delft. 6 januari: K. bekent 's ochtends de wurgpoging op mevrouw van Staaije ren. 's Middags geeft hij de moord op Ada Lansbergen toe. Delft haalt verlicht adem. PARIJS (Reuter, ANP) Na ruim lange opleidingen nog geruime tyd in beslag nemen, maar, aldus Laird, de voorbereidingen voor deze fase lig gen op het tijdschema voor. Missie De eerste Amerikaanse militairen verschenen begin 1955 in Vietnam. Op verzoek van de Vietnamese pre sident Djem belastte president Eisen hower een militaire missie met de op leiding en organisatie van het Zuid- vietnamese leger. De eerste groep „adviseurs" van 300 man arriveerde in februari van dat jaar in Vietnam en vulde daarmee de leemte op die zou zyn ontstaan toen in april het Franse militaire commando in Zuid- Vietnam werd opgeheven. Na de eerste grote gevechten tussen Zuid- vietnamese strijdkrachten en de Viet- negen jaar zullen de Amerikaanse grondstrijdkrachten deze zomer hun primaire gevechtstaak In Vietnam beëindigen en zullen zij volledig zijn vervangen door Zuidvietnamese ge vechtstroepen. De logistieke verzor ging van de Zuidvietnamezen en de nog achterblijvende Amerikanen en de luchtaperaties zullen dan nog door de Amerikanen worden uitgevoerd. Dit is gebleken uit mededelingen die de Amerikaanse minister van De fensie Meivin Laird gisteren in Parijs, waar hij op weg naar Saigon een tussenlanding maakte voor over leg met de Amerikaanse delegatielei der bij het vredesoverleg David Bruce. Laird zei voorts dat ook de Ameri kaanse artillerie in Zuid-Vietnam nog actief zal blyven voor zover het „veiligheidstaken en geen gevechts- taken" betreft. De Amerikaanse troepensterkte in Vietnam zal 1 mei zijn geslonken van 549.500 man (grond-, lucht- en zeestrijdkrachten) toen Nixon in Ja nuari 1969 aan de macht kwam tot 284.000 man. eVrdere troepenvermin deringen zijn door de Amerikaanse president in het vooruitzicht gesteld voorzover dit niet de veiligheid van de dan nog achter te blyven militai ren in gevaar brengt. Het overnemen van de logistieke, luchtmacht- en artillerietaken door de Zuidvietnamezen zullen wegens LEIDEN HILLEGOM De Hil legommer H. J. Vledder is gisteren aan de Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de Wis kunde en Natuurwetenschappen. De titel van het proefschrift luidt: „Molecular structure and vibrations of formic acetic and acetic anhy dride". cong maakte de Amerikaanse rege ring op 7 april 1961 bekend de rege- ring-Diem te zullen blyven bystaan. Het aantal „adviseurs" werd opge voerd van 300 tot 3000 man. De Ver enigde Staten zonden tevens hef- schroefvliegtuigen en oude bommen werpers. De eerste actie tegen Noord-Viet- nam had op 5 augustus 1964 plaats, na het „Tonkin-incident". Hoofd Op 8 augustus aanvaardde het Amerikaanse Congres de zogenaamde „Tonkin-resolutie", die president Johnson machtigde alle maatregelen te nemen om aan de ontwikkelingen in Zuidoost-Azië het hoofd te bieden. Vietcong-aanvallen op de vliegbasis Bien Hoa en op Pleikoe waarbij de Amerikanen ernstige verliezen aan mensen en materiaal leden had den op 7 februari 1965 een vergel dingsactie tegen de Noordvietname- se plaats Dong Hoi tot gevolg. De luchtoorlog tegen Noord-Vietnam was daarmee begonnen. Ook te land breidde de oorlog zich snel uit. In maart 1965 wierpen de Verenigde Staten hun elite-troepen, de mariniers, in de strijd waarmee de beperkte adviserende taak van de Amerikanen definitief voorbij was. In januari 1968, toen het „TET"- offensief losbarstte, was de totale Amerikaanse troepensterkte in Viet nam tot boven de 500.000 man ge stegen, waarmee de top was bereikt. Enkele maanden nadat htf in 1969 aan de macht kwam, besloot presi dent Nixon een begin te maken met de terugtrekking van de eerste een heden. Dr. Imkamp BEEK Kienen in Beek. De ruim vijftig leden van de Lim burgse harmonie „Crescendo" in het bij zaaltje hadden geen be langstelling voor het juridisch gekrakeel in de gelagkamer. Al leen het woord „kien" lardeerde hun onschuldige goklust met enige opwinding. Toch waren zij gisteravond het middelpunt van een principiële kwestie, aangepaald door hun oud plaatsgenoot dr. M. J. J. A. Im kamp, lid van de Tweede Kamer voor D'66 en initiatiefnemer van deze kienavond. Het kienspel valt onder de wet kansspelen en mag niet in het openbaar worden beoefend behalve op besloten avonden waar alleen le den toegang hebben. Wetende dat kienen tot de folklore van Limburg behoort en om die re den veel geld in het laatje brengt, staken handige zakenjongens vier jaar geleden de Belgische grens over, huurden daar een patronaats gebouw, stopten het vol met ge schenkartikelen van eenvoudige ma kelij en nodigden vervolgens de Limburgers uit zich uit te leven in het 'kienspel. De Belgische justitie legde hen geen strobreed in de weg. De Limburgers kwamen met duizen den. Avond aan avond koesterden zij zich aan de zekerheid in ieder geval met Iets thuis te komen. De gulheid van de zakenjongens was immers onbegrensd. Dat er met deze kermisachtige filantropie ton nen werden verdiend drong niet tot de deelnemers door of het kon hun niet schelen. Geschokt door de ..hebzucht" van het Limburgse publiek begon de Nederlandse regering de wet op de kansspelen nog strakker te hante ren. Het Limburgse verenigingsleven werd het kind van de rekening. Talloze kienavonden, die als beslo ten waren opgezet, konden plotse ling geen genade meer vinden in de ogen van de justitie. Tientallen spellen werden in beslag genomen omdat de organisatoren te veel niet-leden uit andere gemeen ten zouden hebben toegelaten of geen vergunning hadden aange vraagd. Vorige week besloot de ontstulmige dr. Imkamp in zijn geboorteplaats een openbare kienavond te houden om een ministeriële uitspraak uit tc lokken. Minister Polak van Justitie, die voor dit „populaire volksspel" zoals de heer Imkamp het kienen noemt, was uitgenodigd, reageerde snel op desbetreffende vragen uit de Twee de Kamer. In het standpunt van de regering zou geen verandering ko men. Niettemin ging de avond door, ml bleef hij besloten. Want het met veel verve en emotionaliteit getui gende parlementslid moest capitule ren voor de positie en de argumen ten van sijn 63-jarige vader, notaris in Beek en dus zoals zRn zoon het uitdrukte, „maatschappelijk gebon den". „Als vader er niet was geweest had ik doorgezet. Dan had ik er een openbare avond van gemaakt. Dan had iedereen hier zich als lid kun nen aanmelden". Terwijl achter het buffet de tradi tioneel grote dorst van „Crescen- do"-bestuur plus aanhangers en nieuwsgierigen werd gelest, kibbel den vader en zoon op het scherp van de snede. Drie vertegenwoordigers van de rijkspolitie, waarschijnlijk ook door de aanwezigheid van alle nieuwsme dia, hielden zich op de achtergrond en glimlachten goedmoedig. In de heftige discussies met als uit gangspunt „wat doen we nou?" was ook het optreden van de Juridisch adviseur mr. A. J. van Wessem uit Sittard gericht op het voorkomen van doldrieste initiatieven. Aan de hand van het wetboek be toogde hij dat het standpunt van de officier van Justitie: vier maal besloten kienen per jaar alleen voor leden moeilijk kon worden gehand haafd. „Als lk mij vijf minuten voor de aanvang aanmeld als lid wordt de kienavond niet openbaar. Hij blijft dan zijn besloten karakter behouden. „Maar", zo Bei hij, „kennelijk onder de druk van de omstandigheden was er deze avond al sprake van een veel soepeler beleid van de Justitie. Voor het verkrijgen van een vergun ning was een ledenlijst van 750 men sen uit verscheidene Limburgse ge meenten geaccepteerd. In feite heeft „Crescendo" niet meer dan 53 leden". Bij deze woorden knikte vader Im kamp instemmend. In het belang van de Limburgse verenigingen be zwoer hij zijn zoon het hierbij te laten. Maar de zoon wilde geen bakzeil halen. Hij rende naar de telefoon om de officier van justitie mr. Hoe ben, persoonlijk om advies te vra gen. Van die kant kwam een verrassende reactie. „Ik heb er geen bezwaar te gen als er van het aanwezige aan tal leden tien procent meer wordt toegelaten.". Vijf kieners dus. Er zaten al vier niet-leden in de zaal, die door de politie werden getole reerd. Wat nu. Zoon Imkamp wilde kennelijk zijn vader niet in het harnas Jagen of diens maatschappelijke status in discrediet brengen. Men schoof om de ronde tafel met het bestuur, van de vereniging, de kastelein en de pers. Zou bij een zo soepel beleid van Justitie een actie nog zin heb ben? Zo Ja, moest dat dan gebeu ren over de hoofden van de vereni gingen die het toch al zo moeilijk hadden? Was het niet beter wan neer D'66 zelf een kienavond ging organiseren? Men kwam er niet uit. Met de snorrende camera op de achter grond wilde iedereen wel een duit in het zakje doen, maar het droeg allemaal weinig bij tot een con structief beleid. Vader Imkamp, on danks zijn leeftijd, nog fors van stem, hield de gemoederen aardig In bedwang en pleitte voortdurend voor een voorzichtig optreden. „Het belangrijkste is dat er wat in kas komt voor de verenigingen, dat er wordt gekiend in een rustige sfeer. De Belgische grens heeft het voor ons verpest". Laat in de nacht besloot dr. Im kamp een nieuwe kienavond te or ganiseren maar dan onder auspiciën van D'66. Dr. Imkamp: „Als mijn vader er niet was geweest had ik vanavond doorgezet." ZOETER W OUDE Het school hoofd van de St. Bernardusschooi, de heer P. J. A. de Vrind, krijgt zondag tijdens de hoogmis van 1030 de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt. De heer De Vrind krijgt deze onder scheiding ter gelegenheid van zijn 40-Jarig jubileum als onderwijzer.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9