OLIE IN DE BIESBOSCH RAMP ONGELUK? Nu rente tot postspaarbank Agent (25) stal auto Minder moe onderweg door melk onderweg fv-' V Nederland bouwde in 1970 ca. 116.000 woningen t J ogels tonnen dode en nog levende aanklacht ZUIDMOLUKSE JONGEREN PROTESTEREN Hartpatiënten willen kliniek van RU Utrecht gaan bezetten «tfDERDAG 7 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA ||l iven het win terstille, witgerijpte landschap van wat tot kB kort Neerlands enige zoetwatergetij dendelta was, de Bra- H se Biesbosch, vliegen kokmeeuwen met donkerbruine bui- i de besneeuwde weilanden van de Koekoekspolder en de noniepolder tussen Drimmelen en Lage Zwaluwe staan fenden ganzen. Sommige groepjes ervan gaan bij naderend ril ongewoon laat op de wieken, want er zijn vogels bij die Ieinig voor voelen hun besmeurde lichamen alwéér de lucht tillen. een kartonnen doos hangen meerkoeten tegen elkaar. Ze van onder tot boven, van vo- laar achteren onder de bruine rie. Herkenbaar zijn ze eigen- Ueen nog maar aan wat boven mavel eens een witte bles was. eerkoeten zijn stervende, (pen. ganzen, meerkoeten en r zwanen, eenden, futen, wa- entjes en dodaarsjes, ze vor- evenzovele dode en nog le- aanklachten tegen wat wij m hen aandoen: de stookolie- r Ottens >ndag 27 december 1970, derde lag, trof de Biesbosch voor de ,ste keer sinds zijn ontstaan in toen duizenden mensen ver en in de Sint Elisabethsvloed, •amp. Eén van de vier tanks e centrale van de Provinciale ibrabantse Elektriciteitsmaat- pij van brandstof voorziet, rde open als een conserven- en zakte vervolgens gelijk een >udding ineen. HINDERNIS nden tonnen zware stookolie n de hindernis van een aarden alsof die er niet was en nden vrijelijk de Amer in, de arm onder de Biesbosch. complete vloot van draglines, n, zandlossers, sleep- en roei- is nog steeds twaalf uur per Iruk doende de soms tientallen neters dikke olieschollen op te vier zelf is praktisch schoon. ,ig bakken liggen op een rijtje, bak kan driehonderd ton olie ten. Twintig maal driehon- is zesduizend ton. Maar langs vers, over een lengte van vele eters, heeft nog heel wat vette rich vastgehecht aan de riet- n. lie rietkragen in de Bies- - grienden erachter moeten de offers vallen. Hoeveel zijn het londerden, duizenden, tiendui- ai? Niemand die rechtuit een ting durft te maken, maar de Deschermers zijn pessimistisch |1 de PNEM daarentegen grote lisme koestert. ïaatschappij geeft 25.000 gulden lag uit aan de opruiming en ik de langzamerhand beroemde ting Vogel-olieslachtoffers in dingen 2500 gulden als bijdra- de kosten van een choon- lactie. NIET GELUKKIG ederlandse Vereniging tot Be- ming van Vogels is niet zo ge- met die Stichting sinds de lit de Torrey Canyon de eider- npopulatie van de Waddenzee leerde. De verschillen in opvat- ;ussen dieren- en vogelbescher- zijn namelijk meermalen pijn- an de dag getreden, teur Gerretsen van Vogelbe- ming zegt: „De dierenbescher- zetten zich in voor het indivi- rij zijn natuurbeschermers en en voor het behoud van de Je kan veel geld uitgeven aan nmaken en revalideren, maar rogel ermee redden gebeurt in enkele gevallen.-' c Boer van de Stichting Vo- ieslachtoffers vertelt in het dingse dierentehuis dat er in- els vijftig vogels ter verpleging jinnengebracht. Talingen, kleine en. ganzen, koeten, waterhoen- en een reiger en verder „klom- asfalt" waarvan de inhoud ijk te onderscheiden is. ;1 hem niet dat biologen en vo- schermers het werk van zijn schoonmaakdienst sceptisch be- „De overlevingskansen vin- wU Juist heel goed, zeventig llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DRIMMELEN Op een bespreking in het kantoor van de PNEM is be sloten voorlopig geen gebruik te maken van het aanbod van minis ter Den Toom militairen in te zet ten om de laatste tonnen olie uit het water van de Amer te verwijde ren. Massale hulp werd van weinig nut geacht. In het verbranden van de rietkra gen zag men evenmin heil. Met vlammenwerpers zou dan de olie in brand moeten worden gestoken, maar het gevaar dat er dan te veel vloeibare olie op de rivier zou ach terblijven en bij invallende dooi zelfs in de Biesbosch zou terechtko men werd te groot geacht. De Stichting Vogel-olieslachtoffers heeft een klein vliegtuigje met zgn. voedselbrood gereed staan. Daarmee zouden bedreigde vogels weggelokt kunnen worden van de olieresten, die voor de dieren vaak een wisse dood betekenen. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIItllllllllltlllll procent, dat vind ik toch wel de moeite waard." De Biebosch is één van de belang rijkste overwinteringsgebieden van de Noordeuropese ganzen en een den. Schattingen over de totaal aantallen vogels van alle soorten lopen tot honderdduizend. In de Biesbosch hebben ze weinig te vre zen, want het ijs in de kreken houdt de deur voor de olie nog op slot. BESCHUTTING Maar veel vogels zoeken Juist be schutting in de rietkragen. In het voorjaar zijn dat dan weer de broedplaatsen en wat er dan met het jonge goed gebeurt als niet alle olie is geruimd voor de dooi invalt laat zich makkelijk raden. De olie zal zich verdunnen en een film op het water vormen. Vogels en ook vissen zullen ten dode zijn opgeschreven, de watersporters die nu na de afsluiting van het ha ringvliet in groten getale worden verwacht, zullen er weinig plezier van beleven. Ramp of ongeluk? „We hebben ons misschien aanvankelijk een beetje op de hoeveelheid olie verkeken", geeft men bij de PNEM toe. „maar we geven het u te doen op een zon dag meteen voldoende materiaal bij de hand te hebben om het kwaad in de kiem te smoren. AMSTERDAM De Amsterdam se recherche heeft een 25-jarige po litieagent aangehouden die verdacht wordt van autodiefstal. De agent, die inmiddels heeft bekend, had de auto gestolen uit een garage waar hij 's avonds een bijbaantje had. Na de nummerplaten en het ken tekenbewijs te hebben vervalst ver kocht de agent de auto aan een an dere garagehouder die in goed ver trouwen tot de transactie overging, omdat de agent zich met zijn officië le politiekaart had gelegitimeerd. De diefstal kwam aan het licht toen de marechaussee bij de grens post Vaals op Oudejaarsavond bij wijze van steekproef de auto aan hield en ontdekte dat het chassis nummer niet correspondeerde met dat op het kentekenbewijs. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vorig jaar zijn 116.000 woningen gereed gekomen. In ver gelijking met het topjaar 1967 toen 127.500 woningen werden opgele verd, betekent dat een daling van negen procent. Minister ir W. F. Schut (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) die deze cijfers gisteren tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer bekend maakte, kwam niettemin tot de conclusie dat hij een juist beleid heeft ge voerd. "Ik heb alleen de conjunc tuur tegengehad en die heb ik zelf niet in de hand", verdedigde hij zich. Opvallend was de lof die de Senaats-fractie van de PvdA toe zwaaide. Ir. Joh. Visser bedankte de minister namens de PvdA-fractie voor zijn beleid en burgemeester W. Thomas sen van Rotterdam, eveneens PvdA senator, deed er nog een schepje bovenop door zijn stadgenoot te fe liciteren met "zijn voortreffelijke antwoord". De arbeldsproduktiviteit in de wo ningbouw steeg met zes procent. Dat niettemin het aantal gereed gekomen woningen daalde met ne gen procent, kwam volgens ir. Schut onder meer door de in de ja- ten '67'70 doorgevoerde kwali teitsverbetering. Als gevolg van de kwaliteitsverbete ring liep de prijs van de gemid delde woning sinds 1965 op met vijfduizend gulden. Minister Schut wees erop, dat de wo ningbouw in Nederland geen collec tieve voorziening is en dat de bouw zoveel mogelijk met particuliere geldmiddelen gefinancierd moet worden. Hij ontkende dat de gro te beleggers te weinig geld in de woningbouw staken. "Het knelpunt ligt niet bij de beleggers", zei Schut, "maar bij het beschikbare aantal werknemers in de bouw". Om meer bouwvakkers vrij te ma ken voor de woningbouw wil de re- ADVERTENTIE Rijdt veilig met melk ASSEN Een groep van ongeveer honderd Zuidmolukse jongeren heeft gistermiddag een protestdemonstratie gehouden voor het gerechtsgebouw in Assen. Zij deelden pamfletten uit waarin zij zeggen geheel achter de actie van hun vijfendertig landgeno ten in Wassenaar te staan. Voorte eisten zij vrijlating van de vijfender tig landgenoten en ontmaskering van de werkelijke dader. Een deputatie van de protesterende Jongeren werd in het gerechtsgebouw ontvangen door de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg-van Mierop. Daar na werd de protestdemonstratie ont bonden. gering de bouw van bedrijfsgebou wen in vijf provincies, waaronder ZTd-Holland. afremmen. Het af remmen zou moeten geschieden door een bouwsomheffing. N BREDA (ANP) De Nederlandse hartpatiëntenvereniging overweegt over te gaan tot „harde acties" zoals het bezetten van de nu leegstaande kartkliniek van de rijksuniversiteit te Utrecht, als zij geen genoegdoe ning krijgt op haar verzoek weer hartoperaties in deze kliniek uit te voeren. Dit verklaarde de heer H. S. Fievet uit Breda, voorzitter van de Hartpatiëntenvereniging. Reeds op 13 mei 1970 heeft de ver eniging gereageerd op het in die maand aan prof. Wieberdink opge legde operatieverbod. Op dit telegram, gericht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, werd nim mer antwoord ontvangen. De hart patiënten drongen er op aan in deze kliniek die tot de modernste van Europa behoortin elk geval hart operaties te laten verrichten omdat daar buiten prof. Wieberdink chirurgen aanwezig zijn. Behalve een telegram aan het cu ratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht, dat gistermiddag werd ver zonden. heeft de vereniging zich woensdagavond nog per expressbrief tot minister Roolvink van Volksge zondheid gericht en haar verontrus ting uitgesproken over het feit dat sinds negen maanden geen operaties zijn uitgevoerd. Deze week nog zal de vereniging een brief schrijven naar alle Tweede Ka merleden. Na deze puzzel-foto hebben we er nog vijf in petto. De serie is gestart op 28 decem ber. De bedoeling is, dat de lezers de foto's identificeren. Wat stellen zij voctr? Het zijn heel gewone zaken, waarvan U de meeste wel dagelijks on der ogen krijgt. Wanneer de beginletters van de zaken, die in de veer tien foto's worden uitgebeeld, in andere volgorde dan hun publicatie achter elkaar wor den gezet, vormen zij teza men een naam. Wanneer U ons deze naam opgeeft evenals een lijstje van de voonverpen. die wij fotografeerden (uiteraard nadat de serie met nummer 14 is afgelopen), dan dingt U mee naar een van de zes tien prijzen die wij uitloof den. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE Bedragen van 1000.- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging Volledige inlichtingen aan alle postkantoren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7