roberen de benoeming van ongedaan te maken USTIG THEE-UURTJE IN BEJAARDENTEHUIS Tarief s ver hoging PTT ndse studentenpastor J. van Well brzitter Diocesane Pastorale Raad BALLY DAF-DAG rT O ket kenmerk van ku/a.Citeii. van Daten DAF-centrum Leiden Leiden, let op Uw saeck (2) 6 óchryve rond van drie tot vier uur Kleine moeite BUSSEN Minderwaardig ADVERTENTIE Schoenen Door Hans Ludo van Mierlo In het verzet tegen de benoeming van de Haagee zijg*. A. J. Simonie tot bisschop van Rotterdam heeft Studentenpastor J. van Well een belangrijke rol ge- nut voorzitter van de Diocesane Pastorale Raad (een tordiging van het kerkvolk) heeft hij zaterdagmid- rklaring afgelegd, waarin hij zich scherp keerde te- l^Deming van de nieuwe bisschop. Hij protesteerde te- wdelswijze van de paus en de rol, die de paiusei^ke Peijordiger in ons land heeft gespeeld. ip. epij niet aan de indruk t lat Rome probeert de iestn in de Nederlandse tuit in te dammen", aldus udentenpastor. „Ik be- Ha.t Rome dat naar haar e )ste kan doen door een ^jn op de bisschoppen. Ze i ik gewacht op vaca- an meer conservatieve plaatsen te brengen". "Srzitter van de Diocesa- iran mening, dat Rome van een nieuwe •toermond dezelfde lijn v Ij vindt dat in beide ge- adieiiijkheden vragen. „Een te mensen zal zich dan beVan de nieuwe bisschop. deljk door hun functie sn, hetzij niet openlijk üNsn weg te volgen. Beide itBheilloos voor de Neder- ïesfovincie". P Niet gelukkig KI volgens de stud enten- te ondernemen te eming van dr. Simonis. val is het mogelyk dat bisschop gewijd wordt. Nederlandse bisschoppen zouden willen meewer- tijd nog de mogelijkeid dse bisschoppen die taak Dat de Nederlandse bis- it gelukkig zijn met de in dr. Simonis is volgens 0 k. „Simonis heeft zich lews tegen het beleid van en gekeerd. Het is dui- e bisschoppen dat niet n". kwaliteiten ,n Well is het niet eens die beweren dat het de benoeming niets met a van de nieuwe bisschop een. „Tijdens het eerste lijn verklaring van za- ingegaan op de benoe- e. Daarbij bleef de imonis buiten beschou- de paus een ander zou die niet beant woordde aan het door de gelovigen ge schetste profiel zou onze teleurstel ling niet minder geweest zijn. In het tweede gedeelte van mijn verklaring ben ik ingegaan op de kwaliteit van dr. Simonis als bisschop. Ik héb daar in ook gezegd, dat hij tijdens de ver kiezing is afgevallen. Dat betekent niet dat wij niet geloven in de in tegriteit van zijn persoon. Zijn kwa liteit slaan wij hoog genoeg aan om te erkennen, dat hij waardevol voor het bisdom kan zijn, maar niet ln de kwaliteit van bisschop. HIJ Is een exponent van een bepaalde conser vatieve groepering. Tegen zo'n uit gesproken behoudende figuur als bis schop van Rotterdam hebben we de zelfde bezwaren als tegen een expo nent van de uitgesproken progressie ve richting. Dat zou óók ongelukkig geweest zijn. De moeilijkheid met Si monis is, dat hy zijn benoeming ziet als een daad van God. Die denkwijze herken ik wel. maar die erken ik niet. Als Simonis zegt dat hij God meer moet gehoorzamen dan de mensen dan ben ik het met hem eens, maar hij moet de paus niet vereenzelvi gen met God". Bewondering „Ik heb toch grote bewondering j voor Simonis' wijze van optreden op het Pastoraal Concilie. Er is veel moed voor nodig om tegen een stro ming in te praten". De steun die de nieuwe bisschop de laatste dagen via telefoontjes en brie- ven in de kranten heeft gekregen j vindt pastoor Van Well niet erg ge lukkig. „Het merendeel van de reac- ties vóór Simonis in de kranten gaan j uit van niet zakelijke argumenten. Uit gevoel zeggen die mensen, dat de nieuwe bisschop een kans moet kry- j gen. Het zijn geloof lk allemaal men- sen die Simonis niet kennen. Zij die j Simonis of zijn visie wel kennen ver- zetten zich tegen Simonis". Pastoor i Van Well noemt dan de priesters, de hoofden van dienst, de Amsterdamse theologen en de dekens. „Op dit moment is er nog steeds druk beraad ln het bisdom. Ieder die verantwoordelijkheid draagt ziet geen mogelijkheid in de samenwerking met Simonis. Deze mensen zijn des kundig om over de kwaliteit van iemand te oordelen". Deskundigen Is het niet wat merkwaardig, dat dr. Simonis, die als tweede op de groslijst stond uiteindelijk als acht ste op de voordracht kwam te staan. Dat lijkt in strijd met de democra tie? Pastoor Van Well: „Hier komt de kwestie van de procedure weer om de hoek kijken. In de procedure was de opiniepeiling onder de gelovigen genomen. Die zouden zeggen hoe de bisschop eruit zou moeten zien. De priesters, de leden van de decenale raden en de religieusen mochten na men voordragen. De namen van de genoemden werden op 'n groslijst ge plaatst, met dien verstande, dat de meest genoemde bovenaan kwam. Simonis stond als tweede op die lijst. Het uiteindelijk recht van verkiezen was volgens de procedure gegeven aan de hoofden van dienst, de dekens en de theologen van Amsterdam. Zy hebben 'n eigen volgorde aangebracht in hun lijsten. Op leder van die drie lijsten stond Simonis op de achtste plaats". Dat dit ondemocratisch zou zijn gelooft de studentenpastor niet. Hij vindt het billijk, dat de deskun digen een zwaardere stem hebben dan de gelovigen. Toch is hij niet helemaal gelukkig met de gebruik te procedure. Hoe in het vervolg de ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 Pastoor J. van Weil:. Si monis is niet als bisschop ge wenst. (Foto LD/Holvast) inspraak nog verhoogd kan worden? „Daar ben ik zelf nog niet uit". Emotionele reacties In de voorgestelde nieuwe peiling onder de gelovigen ziet de Leid se geestelijke weinig. „Daarbij zul je heel veel emotionele reacties krijgen, waarbij de essentie van de zaak niet telt. Tegen zo'n peiling op dit mo ment zou ik grote bezwaren hebben". Deken Sul van Delft 'zelf genoemd als kandidaat voor het ambt) heeft voor de radio gezegd het als één van de mogelijkheden te zien, dat er een wijbisschop naast Simonis benoemd wordt. Studentenpastor Van Well hierover: „Toen ik dat hoorde dacht ik: dan kan Simonis beter de wij bisschop worden Veel mensen zul len hem als een waardevolle repre sentant zien, die moeiteloos iets kan verwoorden. Als bisschop is hij echter niet gewenst. Wij zullen alle in ons bereik liggende mogelijkheden aan wenden om de benoeming ongedaan te maken". De aankondiging van de PTT be treffende de in voorbereiding zijnde tariefsverhogingen, doet wel vreemd aan, als men bedenkt dat dit bedrijf over het afgelopen Jaar de forse winst boekte van 170 miljoen gulden. En in 1969 bedroeg die winst zelfs 300 miljoen In weerwil van deze zeer uit de kluiten gewassen winsten, wordt de geboden service echter steeds minder. Men koestert zelfs reeds het (absur de) voornemen, ln de toekomst de •huis-aain-huis-bestellingen volledig af te schaffen! Dit denkt men te kunnen bereiken door een uiteraard gigantisch postboxen-systeem. Dus een fikse uitbreiding van het reeds bestaande. Dit is een prettig vooruitzicht, maar dan alléén voor de taxl-ondememin- gen. Zulks in verband met het feit, dat ook invaliden post plegen te ontvangen! Het afschaffen van de besteldienst meent men te kunnen motiveren door personeelsgebrek. Maar wan neer een gedeelte van die enorme winsten zouden worden aangewend ter verbetering van de salarissen der bestellers wiens taak in het Hollandse klimaat nu niet bepaald j een senicure is dan zou dit onge twijfeld een ruimere toevloed van gegadigden bewerkstelligen. Voorts zou men de leeftijdsgrens, die tot op heden angstvallig op 35 jaar is gesteld, kunnen „optrekken". Wellicht meent men deze maatregel niet te kunnen toepassen i.v.m. de z.g. vaste aanstelling", maar de mo gelijkheid om mensen ouder dan 35 jaar op arbeidscontract in over heidsdienst te plaatsen, is wél aan wezig! Al met al: van harte beterschap, „tante Pos"! M. C. SCHOUTEN, Dozy straat 13, Lelden. Met belangstelling heb ik het in gezonden stuk van de heer Lange- zaal gelezen. Ik geloof zeker dat zyn plan veel kritiek zal opwerpen, maar ik geloof ook dat deze kritiek uit een heel klein groepje zal komen (waarschijnlijk zullen de meeste cri tici niet eens in Leiden wonen). Maar ik vind het plan van de heer Langezaal niet ver genoeg gaan. Wij moeten onze voorvaderen dank baar zijn dat zij zo naarstig grach ten gegraven hebben, want anders hadden wij nu geen gelegenheid een groots plan uit te voeren. Het winkelen in de stad Leiden is een pure wanhoop. Als je na een half uur rondrijden een plaatsje ge vonden hebt om je auto op te ber gen word je als voetganger aan allo kanten belaagd door andere zoeken de automobilisten. Het kost minder j tijd en benzine om naar een andere I plaats te rijden om daar rustig te j j kunnen winkelen. j Er bestaan plannen om in Leiden parkeergarages te bouwen, hetgeen 1 1 wel blokken beton zullen worden ^.rry-vwr^; LEIDEN Het thee-uurtje is bij ons niet zo'n begrip dat het niet meer uit het dagelijks beeld weg te denken is zoals bij onze overburen op de Britse eilanden. Geen ritueel zoals bij de Japanners. Toch zullen er maar weinig huisgezinnen zijn waai de bezoeker 's middags, zo tegen drieën niet wordt begroet met de vriendelijke vraag „kopje thee?" Ook in Nederland is dat uurtje tussen drie en vier tot een vast punt, een halteplaats, in de werkdag geworden Daarby moet dan wel aangetekend worden dat we de thee zonder ern stige gewetensbezwaren door koffie vervangen. Maar als onze koffieman Luc Tem pelman op de bouwwerken aan zijn middagronde begint, gaat in vele keukens de fluitketel met theewater op het gas. Maar niet alleen in de gezinnen drinkt de vrouw des huizes met haar vriendinnen thee; in de kantoren, fa brieken, ziekenhuizen en bejaarden tehuizen vormt dit uur een vast pro grammapunt. Het is tijd om de ma chines even te laten voor wat ze zijn en een sigaretje te roken of aan een stuk chocolade te knabbelen. In de Lunchrooms kun je dan te gen die tijd een thee-complet bestel len. Het thee-complet, iets dat toch wel een beetje doet denken aan de vorige eeuw, smaakt ook in 1971 nog wel. De bitterballen, slaatjes en petit- fours gaan er bij coca-cola-kinderer grif in. En. toegegeven als je vana één uur op sjouw bent voor een jurk en je zonder succes in verscheidene exemplaren hebt gehesen, ben je echt wel aan een kop thee (zonder suiker voor de lijn) en een hartig bapje toe. We gingen met onze fotograaf eens ajken hoe het zo rond de thee toe gaat in een bejaardentehuis. Lang niet in alle bejaardentehuizen is er een vast uur. In de moderne tehui zen zetten de bewoners thee op hun eigen kamer maar in het Oudenlie- ..entfehuis doen ze het nog samen. Zo rond half drie beginnen in de keu ken de voorbereidende werkzaamhe den. Acht liter water gaat op het gas en de vrolijk gekleurde Melita- kopjes worden op de dienbladen uit geteld. De middag dat we op bezoek kwa men hadden de dames rood-oranje servies. „Dat is niet van ons hoor", zei mevrouw Kruiswijk meteen, „dat van ons is groen of paars". Zelf hebben de bejaarden hun kleur uit gezocht en het nadeel van plastic weegt voor hen wel op tegen het ge wicht. Als de zuster rond gaat met een snoepje, zegt ze vermanend tegen een van de buurvrouwtjes van me vrouw Kruiswijk: „Neemt u maar een chocolaatje, daar zit minder suiker in. „Ja, eigenlijk mag ik niet snoepen, vertrouwt het oudje ons toe, maar bij de thee mag het wel van de zuster, voor de gezelligheid". Het is geen druk geroezemoes of vrolijk gebabbel, stil genietend drinken de bejaarden thee. Na een half uurtje komen de assis- tentes de vuile kopjes weer ophalen. Voor hen heeft het thee-uur nog een Een kijkje in de vrouwenzaal tijdens het theeuurtje. Foto LD/Holvast) staartje, de boel moet weer schoon de kast in. Maar met rappe handen is dat karwei ook in een klein kwar tiertje geklaard. Het is dan Intussen vier uur geworden en wi) zijn toe aan ons uur „Na schooltijd" van 4—5 uur. midden tussen de oude bebouwing. Het plan van de heer Langezaal zal van de binnenstad één grote par keerplaats maken, maar de oplos sing is veel eenvoudiger. Laten we het water langs de Apobhekersdijk, Stille Ryn en Nieuwe Rijn niet dem pen maar uitdiepen. Er kan dan een geweldige ondergrondse garage ont staan waarvan de bovenkant gelijk met de straat ligt. Stel U eens voor een geweldig groot plein of beter nog een boule vard vanaf de Prinsessekade tot aan de St. Jorissteeg. In het midden van het plein gezellige kiosken of koffie bars met gezellige terrasjes met veel bloembakken. Nergens meer een auto te zien. De Breestraat en Haarlem merstraat wandelpromenade met alle daar tussen liggende straten. De markt krijgt een prachtige plaats midden in het centrum. Sluit het verder niet prachtig aan op het plan van wethouder Kret om van het Galgewater een Jachthaven te maten en van de Stadstimmerwerf een restaurant. Het zal dan een genoegen ztfn om in dat grote oentrum te gaan win kelen en over de boulevard te fla neren. Onmogelijk zult U vragen? Wat Breda dan van zijn oude haven ge maakt? Er is voor zo'n plan durf nodig om het uit te voeren en kan Leiden dat niet meer opbrengen? Laten de winkeliers en de grote be drijven hun belangen eens gaan bundelen, het is ook hun belang. Veel geld zal hiervoor nodig zijn maar onze kinderen zullen de oude grachtengravers dankbaar zijn dat zij deze generatie de gelegenheid hebben gegeven om iets voor de toe komst te bouwen. J. H SCHOOP, j Vliststraat 13, Leiden. In aansluiting op het ingezonden stuk .Voetgangers' (woensdag 6-1-71) graag een kleine suggestie aan de burgerij van Leiden: Mensen, een paar emmers heet water: een bezem en wat zand of as! Een kleine moeite voor een groot resultaat! Schoon trottoir????Voet ganger dankbaar!!! Mevrouw VAN OS. Floresstraat 10, Leiden.. Ondergetekende heeft met voldoe ning het stukje gelezen van de heer Goddijn over de NZH-bus en bus halten waar er zeer veel van uitge nomen zijn. Van veel mensen zal dit schrfjven de instemming wegdragen, gezien het lange wachten en dan in deze kou. In de eerste plaats wil lk wijzen op het wachthuisje van de Java- straat tegen het Kooipark aan. Daar zijn a! twee keer de ruiten kapot gemaakt door de Jeugd. Daar kunnen toch plaatijzeren stukken ingezet of stenen ingemetseld wor den? Meneer Goddijn had het over een bus van Burggravenlaan naar Kooi- kwartier. maar dan ook terug Als ik en mijn vrouw naar de Lo- rentzkade moeten by de Nieuwe Vaart, moeten we vanuit de Kooi gaan lopen. Nu zou men zeggen: neem dan de bus vanuit de Kooi naar de Kore- vaarstraa.t en een overstapje op de bus Burggravenlaan. maar die is dan vele malen nèt vertrokken. Dus dan sta je weer lang te wachten, zonder wachthuisje. Velen zijn verplicht van de Hoge Rijndijk. Burggravenlaan. De Sitter- laan en zijstraten te lopen naar de Koningnnnelaan om de bus te ne men naar de Kooi. De bussen die voorheen door de Burggravenlaan reden, waren altijd stampvol, vooral in de weekends. Nu rijden de bussen uit de Kooi alleen naar Zuidwest en naar het Houtkwartier, dus het kan allemaal veel beter. A. PLEZIER sr., Borneostraat 37, Leiden. I Dat er in een „nette buurt" als Voorsohotens Noord-Hofland toch ook nog personen wonen die zich minderwaardig gedragen, is een kwalijke zaak. Het is mij nu al een keer of vijf overkomen dat er aan mijn fiets, terwijl hij tegen de flat stond, vernielingen zijn aangericht. De eerste keren bleef het ..slechts" by het lek prikten van de band. Maar een volgende keer ging men iets verder door de dynamo er af te roven Toen ik dezer dagen 's och tends wilde wegryden. bleek er weer een band leeg te staan. Het was nog donker dus ik kon niet goed zien wat er precies aan de hand was. Later merkte ik dat een ..onverlaat" zowel de binten- als de binnenband I had doorgesneden. Nu weet ik wel dat er een kelder is. waarin de fiets moet worden neergezet, maar als deze een keer tegen de muur staat j is dit toch geen aanleiding om maar direct banden stuk te maken of andere vernielingen te plegen. Over de nette" buurt krijg ik nu toch wel een nare bysmaak ln myn mond. J. P. WESTERLAKEN, Steenberghelaan 9, Voorschoten. jip 7 JANUARI^lg^. LEip^CH^DAGBLAl» PAGINA 3^

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3