eerst basis voor een esprek, dan pas de dialoog Mgr. Benelli zou benoeming Simonis hebben „doorgedrukt Hoover onthult sahotageplannen tegen regering Interview Der Stern met ontvoerde ambassadeur OOK VOOR HOGE SPAARRENTE Tunesie bezorgd over de opvolging VN NU NOG ENIGE PEAATS VOOR ONDERHANDELINGEN ïveede Leningradse -Dwces tegen Joden en week uitgesteld Beria niet meer in de Russische encyclopediën gametuwtijdmee-ganaarienmb Jk word goed behandeld maar heb erge last van claustrofobie DAG 7 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA '1 Onze correspondent in Lon den woonde als enige Ne derlandse journalist de lunch bij die de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas Home zijn Egyptische col lega Makmoed Riad aan bood. Hetgeen tijdens deze lunch besproken werd treft u hieronder aan. ADVERTENTIE IN „Er kan geen sprake dat wij met Israël aan één i zitten. Het probleem is na- .t eerst een basis voor ge- >t worden gevonden. Aange- 11 heeft verklaard dat be- tcwesties als het oostelijk van Jeruzalem niet voor on- lingen in aanmerking ko- de Verenigde Naties de eni- waar over vrede kan wor- oken. Rechtstreekse onder en met Israël zouden een capitulatie voor de Israé- rwaarden betekenen", gisteren de Egyptische mi- i Buitenlandse Zaken Mo- Riad in Londen, voor zijn lar Parijs. Hij wees de op- in zijn vroegere Britse col- ge Brown van de hand dat »r beide partijen aanvaarde tie 242 het woordje „de" op- s weggelaten in de formu- rugtrekking uit bezette ge- om de mogelijkheid van ïcties open te laten (Brown ■tijd een bijzonder belang- eel in het opstellen van de Volgens Riad is het om- e' wel weggelaten in de En tiling, maar niet in de Fran- tanse. Israël moet zich uit bezet gebied terugtrekken. »t Gaza dat. zoals hij toe- Egyptisch is geweest. „Wij bedreigen niemand, zijn niet bereid de bestaan- »d en de daarmee blijvende van onze gebieden, te aan- Zodra er het geringste te lt Israël bereid is de VN- x>k uit te voeren, is er geen n dat wij voor de vrede zul- ïwerken. Wij blijven aan- p openbare onderhandelin- e VN. We hebben een veld- >ren maar zijn geen over ia tie. De Israëliërs hebben hun zege bereikt. Israël hele tijd over veilige gren- het is niet bereid te zeg- het zich die voorstelt. En' betekent annexatie. Daarna e nieuwe Israëlische agres- chten om ons tot overgave n". In de vijandelijkheden wor- it wanneer er voor 5 fe- ;n overeenstemming wordt en de grote mogendheden twoordelijk voor de huidi- pogingen. Zij zullen bij een de eerste stap moeten bedoelt u daarmee? oef de VN en de grote mo- p geen lesje te geven. Zij iet VN-handvest beter dan verdere betoog bleek dat ..de VS verlangt dat zij hun Door Arnold Lissauer enorme gewicht in de schaal werpen om een oplossing te bereiken indien de missie-Jarring vastloopt GARANTIE Er is volgens hem geen twijfel aan dat de „grote mogendheden" bereid zijn een vredesregeling te garanderen omdat dit een van de uitgangspunten van de Veiligheidsraad resolutie is geweest. De Arabische landen zijn bereid tot de oprichting van gede militariseerde zones en de bewaking daarvan door VN-strijdkrachten. ..We zijn wat garanties betreft bereid het maximale te aanvaarden; maar Israël behoort eveneens een VN- macht te accepteren. Gelooft u dat de vrede gediend is met de onthulling door president Sadat dat Russische militairen in Egypte zijn gesneuveld? „We hebben nooit gezegd dat Rus sische troepen voor ons vechten. We Het is onze oorlog, ons grondgebied en onze plicht om ons land te bevrij den. We zullen nooit een ander vra gen dat voor ons te doen. Maar we hebben zelf genoeg manschappen, maakt dat we wapens van de Sow- jet-Unie kopen en dat Russen als technische instructeurs optreden. In dien Israël aanvallen doet kunnen er doden onder hen vallen. Dit zijn on vermijdelijke incidenten". De Maleisische hoofdstad I ogenblik geteisterd door over-.seerd vlot wordt hierr Koeala Loempoer wordt op het I stromingen. Op een geïmprovi-1 echtpaar in veiligheid een ouder gebracht. (Van onze correspondent) ROME <GPD) In welingelichte kringen in Rome wordt veronder steld dat de directe verantwoorde lijkheid voor de geruchtmakende be noeming van dr.- A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam ligt bij de substituut-staatssecretaris ten vati- cane. mgr. Giovanni Benelli. De aanleiding tot deze veronderstelling is, dat aan het staatssecretariaat niet langer de als gematigd-progres sief bekend staande kardinaal Vil- lot als belangrijkste man geldt, maai de intelligentere substituut Benelli. die wordt gesteund door de persoon lijke secretaris van de paus. Aan genomen wordt, dat er in de con gregatie voor bisschoppen, die door DU (AP» Van bevoegde jde in Moskou is vernomen tweede grote proces in Le- tegen Russische Joden tien na opening tot volgende litgesteld. Een van de negen ïn. Lew Jagman, lag met hoge koorts te bed hetgeen i voor het uitstel werd op- lan familieleden van de be- ikou doen berichten de ron- autoriteiten hebben beslo- geruchtmakende processen den te staken of niet te la- inen. Dit werd het eerst ge- ir Max Leon, correspondent .Franse communistische par- „L'Humanité". Hetzelfde jerd ook door de Italiaanse stische krant „L'Unita" ge- issische autoriteiten maken r gebruik van de correspon- ran communistische bladen JVesten om inlichtingen uit I lekken. Zo geschiedde ook gember vorig jaar, toen ver- communistische journalis- voorspelden dat het Russi- oggerechtshof de doodstraf ree beklaagden in het ka- tes van Leningrad zou ver- Dit gebeurde de volgende onbevestigde berichten stonden» nog twee proces- n totaal 12 Joden op stapel, liga. de hoofdstad van Let- een ander in de hoofdstad Sow jet-Russische republiek Kisjinew. Van zegslieden frien dat deze twaalf ver dachten. alsmede de negen van het proces in Leningrad, nog in de ge vangenis zijn opgesloten. Wat gisteren niet werd gestopt was het proces voor de krijgsraad tegen de Joodse luitenant van het Rode leger Woelf Zalmanson, die wegens zijn vermeende aandeel in het mis lukte vliegtuigkapingskomplot op be schuldiging van verraad en desertie terechtstaat. Wordt hij schuldig be vonden. dan kan hij ter dood veroor deeld worden. Het proces duurt al twee dagen en over het verloop is absoluut niets bekend, omdat zelfs geen familieleden van de beklaag den tot de rechtszaal worden toege laten. kardinaal Confaionieri wordt ge leid, verwarring is ontstaan over de voordracht-van-drie en de toelich ting daarop van de nuntiatuur in Den Haag en dat de als conserva tief bekend, staande mgr. Benelli oaarvan gebruik heeft gemaakt door 't min of meer verlossende en beslis sende woord te spreken. In de Ita liaanse bladen, die de bisschopskwes- tie in Nederland thans hebben ..ont dekt". wordt uitvoerig ingegaan op ae procedure die in Nederland vóór de benoeming van een nieuwe bis schop van Rotterdam is gevoerd. Het wordt hier als vreemd ervaren, dat de paus zich heeft laten verlei den tot een benoeming buiten de zgn. „terna" (de voordracht van drie kandidaten, die uit Nederland was opgestuurd) om. Wanneer de congregatie het met de namen op .ieze terna niet eens is. zo zegt men 'iu in Rome, had de congregatie de lijst moeten terugsturen en om een andere met andere namen vragen. Hoewel overigens op dezelfde dag als de ..Rotterdamse" benoeming ook in Fribourg. Zwitserland, een bis- Hartono overleden Luitenant- generaal Hartono, Indonesisch am bassadeur in Noord-Korea. heeft zich gisteren in zijn woning te Djakarta doodgeschoten nadat enkele uren te voren bekendgemaakt was, dat hij van zijn post zou worden terugge roepen. aldus heeft de minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik in de Indonesische hoofdstad bekendge maakt. Generaal Hartono was een omstreden figuur. Hij voerde gedu rende zes jaar het bevel over het korps mariniers. Vorig jaar versche nen in de Indonesische pers berich ten dat hij door de veiligheidsdienst zou zijn ondervraagd over zijn rol tijdens de mislukte staatsgreep in 1965. Zeegevecht bij Korea Noordko- reaanse kanonneerboten hebben gis teravond in de Gele Zee een Zuidko- reaanse vissersboot met elf personen aan boord aangevallen en tot zinken gebracht. Omtrent het lot van de elf opvarenden is nog niets bekend. Het incident heeft zich voorgedaan ter hoogte van de bestandslijn door Ko rea. MOSKOU (AFP. ANP» Lawren- ti Pawolowitsj Beria. onder het be wind van Stalin hoofd van de ge vreesde Sowjetrussische politieke po litie. is uit de derde uitgave van de officiële encyclopedie van de Sowjet- Unie verdwenen. In de tweede editie, die in 1950 ver scheen. werden aan Beria nog loven de woorden als „één van de vurigste en briljantste medewerkers van Sta lin" en een foto gewijd. De foto. die op een losbladige pagina stond, werd evenwel na Beria's executie in de cember 1953 verwijderd en er kwam een artikel over de Beringstraat voor in de plaats. In de derde uitgave, waarvan tot dusver drie delen zijn verschenen, volgt Robert OHara Bruke onmiddel lijk na de fysioloog SalomowitsJ Be- rltasjwili. Beria werd na de dood van Stalin in maart 1953 minister van Binnen landse Zaken Hij werd evenwel en kele maanden later gearresteerd en na een geheim proces in december van datzelfde jaar ter dood veroor deeld en terechtgesteld. schop buiten de officiële nominatie is benoemd, acht men het hier hoogst ongebrukelijk èen man aan te wijzen, die op de hele voordracht van-drie niet voorkomt. De meeste stemmen Intussen is nu ook onder de va- ticanologen in Rome de achtergrond van de gebeurtenissen iets duidelij ker geworden. Vast staat, dat tot Rome alleen de officiële voordracht van drie personen is doorgedrongen. Op deze lijst kwam de naam van kapelaan Simonis niet voor De voordracht was echter vergezeld van een uitvoerig rapport van de nun tius in Den Haag. mgr. Angelo Fe- lici, waarin de voorgeschiedenis van de voordracht (de enquête naar de eigenschappen van de nieuwe bis schop en de stemming naar plausi bele kandidaten, een en ander ln opdracht van de diocesane pastorale ra ad) werd geschetst. Daaruit bleek, dat kapelaan Simo nis tijdens deze procedure op één na de meeste stemmen had gekre gen. waarbij de commissie va-n de diocesane raad had geconcludeerd dat de stemmen van conservatieven uanniem op dr. Simonis waren uit gebracht en de stemmen van pro gressie ven verspreid over veertien kandidaten. Al bij al leverde dit voor de congregatie voor de bis schoppen, die zich over de voor dracht meost buigen, een allesbehal ve helder beeld op. In de Italiaanse pers wordt reeds Comere della Sera» gesproken van .de zaak-Simonis die dreigt de oude strijd tussen Nederland en Rome weer te doei, oplaaien die aanvan kelijk scheen te zijn bijgelegd". Dit blad schrijft dat de commentators in en rond het Vaticaan het vreemd vinden, dat ae paus tot een benoe ming kon overgaan die kennelijk zo zeer in strijd was met de wensen van de rooms-katholieken in het bisdom Rotterdam. Hot is good sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8V4°/o NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook zich thuis voeltl (Van onze correspondent) W ASHINGTON (GPD) Volgens het jaarrapport van Amerika's bin nenlandse veiligheidsdienst, de FBI, zouden radirale anti-oorlogstroepen het voornemen hebben om omstreeks mei dit jaar het regeringsapparaat in Washington lam te leggen door het afsnijden van afvoerwegen naar de stad. het massaal bezetten van de regeringsgebouwen en het op werpen van menselijke barricades. Het rapport dat gisteren is vrijge geven door de 75-jarige directeur van de FBI, J. Edgar Hoover, meldt verder dat deze plannen een onder deel zijn van een grotere actie die uitgewerkt zou zijn door vertegen woordigers van de „Nationale Stu dentenvereniging" in samenwerking met politici in Hanoi. De Nationale Studentenvereniging zou. aldus Hoover, een delegatie naar Hanoi hebben gestuurd om te onderhandelen over een ..vredesver drag." met als doel dit verdrag in de Verenigde Staten te laten circule ren om sympathisanten in de gele genheid te stellen het te „ratifice ren." Gewapend met handtekenin genlijsten zou de Amerikaanse rege ring dan voor een ultimatum geeteld worden om alle troepen tegen mei van dit jaar uit Vietnam terug te trekken. Zou daaraan geen gevolg worden gegeven, dan zojiden de plan nen om Washington lam te leggen in werking treden. Directeur Hoover, die de laatste weken herhaaldelijk ln het nieuws is geweest met persoonlijke aanvallen en opzienbarende uitspraken, zei ver der dat de vredesbewegingen ln Amerika grote veranderingen heb ben ondergaan. Hij zei dat het comi té „Studentenmobilisatie om de oor log in Vietnam te beëindigen" on der de invloed was gekomen van de „Trotzkyistische alliantie van jonge socialisten" en dat andere groepen hun doelstellingen hadden uitgebreid tot de bestrijding van rassendiscri minatie en onderdrukking. Het rapport noemt met name Ren- nie Davis als een van de leiders van de actie tegen de stad Washington. Davis was een van de zeven gedaag den die in Chicago terecht stonden wegens het veroorzaken van de rel len tijdens het Democratische partij congres in die stad. Hoover maakte in zjjn verslag be kend dat het onderzoek van het FBI in het afgelopen jaar geleid heeft tot de veroordeling van 468 mensen, be trokken bij de georganiseerde mis daad en dat rechtszaken tegen ruim 1.200 straatschenders, gokkers, af persers en andere duistere figuren nog niet zijn afgesloten. Hoover deed een felle aanval op de Zwarte Panters. Het optreden van mensen die zich Zwarte Panters noemden, aldus Hoover, heeft geleid tot de dood van zes politiemannen binnen één jaar; 22 politiemannen liepen verwondingen op, In 1968 en 1969 samen werden vijf politieman nen gedood en 42 gewond door Zwar te Panters. Onlusten door boek Het ver schijnen in Groot-Brittannië van een boek. dat de naam van de profeet Mohammed belasterd, heeft in Ta- walpindi (Pakistani grote opschud ding verwekt. De titel van het boek luidt; „De Turkse kunst van liefheb ben in afbeeldingen Ergens staat dat de profeet een man was van „extreme hartstochten", die elf maal was getrouwd. (Van onze correspondent) PARIJS <GPD> Het plotselinge vertrek van president Bourguiba naar New York. waar hij gistermor gen op dringend advies van zijn me dici in een gespecialiseerde kliniek moest worden opgenomen, heeft het probleem van de aflossing van de hoogste wacht in Tunesië nu weer bijzonder urgent gemaakt. Vanaf no vember 1996 werd de 67-jarige Ha- bib Bourguiba. oprichter en presi dent van de Tunesische republiek, al gedurende zeven maanden in Frank rijk verpleegd, voor een ernstige le verkwaal die zijn dokters nu opnieuw reden tot grote ongerustheid heeft gegeven. De kwestie van zijn opvolging ia maar gedeeltelijk geregeld. Terwijl de president zich naar de VS. door zijn ministers van Buitenlandse Za ken en Defensie. Masmoedi en Ben Aumar, liet vergezellen, heeft hij premier Hedi Noemira voor de tijd van zijn afwezigheid met de hoogste verantwoordelijkheid der staatsza ken belast. Maar de definitieve over dracht vormt nog altijd het object van studie van een speciale commis sie die haar rapport aan het parle ment tot dusver nog niet heeft uitge bracht. BONN (Reuter, GPD» De Zwit serse ambassadeur Giovanni Bucher die vier weken geleden door Brazili aanse terroristen is ontvoerd, heeft tegenover het Westduitse geïllu streerde weekblad „Der Stern" ver klaard. dat hij 'zich zeer onzeker voelt en zenuwachtig is, maar dat hij vol hoop ls dat de Braziliaanse rege ring zijn vrijlating zal bewerkstelli gen. Der Stern zegt dat de Latijnsame- rikaanse correspondent van het blad er in geslaagd was contact op te ne men met de ontvoerders van de Zwit serse diplomaat en deze een reeks schriftelijke vragen heeft overhan digd. Hij kreeg later een geluidsband terug waarop de antwoorden van am bassadeur Bucher stonden. Bucher verklaarde met enige terughouding te willen antwoorden en bijzonder kort te zullen zijn in zijn bewoordingen. Voorwaarde Bij de band. waarop de Zwitserse ambassadeur in het Engels sprak wa ren ook drie foto's van de gijzelaar Zi) mochten gepubliceerd worden op voorwaarde dat Der Stern ze zou pro beren te verkopen en de opbrengst aan de organisatie .Amnesty Inter national'. de organisatie die strijdt voor de bevrijding van politieke ge vangenen. zou schenken, aldus staat er ln een commentaar in Der Stern. „Ik verblijf in een kleine kamer, ln goede gezondheid, maar mag niet vrij door het huis lopen. De kamer ls erg comfortabel, de sanitaire voor zieningen minder", aldus Bucher. Al hoewel hij de beschikking heeft over radio, televisie en een grammofoon is het moeilijkste probleem „over de' claustrofobie heen te komen". (Dit is de angst die bij sommigen gepaard gaat met verblijf ln kleine ruimten. Red.» Jk discussieer vaak met sommige ontvoerders. Dat zijn werkelijke lan ge gesprekken, als men in aanmer king neemt dat zij zich onder hun maskers door de hitte erg ongemak kelijk moeten voelen Zij doen erg hun best om hun .gastzo goed mo gelijk te behandelen voor zover d* omstandigheden dat toelaten", veT- telde Buoher. In het Interview onthulde Bucher ook dat hij bij het begin van de ont voeringspoging dacht dat hi) bij een verkeersongeluk betrokken was ge raakt. Zijn auto werd door een an dere aangereden Vervolgens rukte iemand het por tier bij zijn zitplaats open en sprak fluisterend: .Kom er vlug uit". Bucher had bij de ontvoering wel een schot horen vallen, maar hij hoorde pas later dat zijn lijfwacht getroffen was. De Brazil ia&nse regering heeft he den. voor de derde maal. geweigerd een aantal nieuwe namen te plaatsen op de lijst van gevangenen die de ontvoerders van Bucher tegen de di plomaat wensen uit te wisselen. De regering wenst 66 politieke ge vangenen los te laten in ruil tegen de heer Bucher. maar de ontvoerders willen dat het er 70 worden. Die 70 moeten dan en bloc vliegen naar een land dat hun politiek asyl za! bieden. Daarvoor komen in aanmerking Chi li, Mexico en Algerije.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11