'Hij mijdt de artiestenkliek' Foto puzzel Ouders en kinderen OOK VOOR HOGE SPAARRENTE "ej Brandweer en politiek stalen grammofoons uit brandende fabriekt Vertraging^ bij grens met Belgie 3 (7) Elian Blaaser (18) over zijn vader: y Vogelbescherming stuurt regering protesttelegrammen over olieramp i gametuwtüdmee-ganaardenmb Winter maakt groenten duur Invoering b.t.w. SUBSIDIE GEZINSHULP J OOR RUK PAGINA 6 LEID&CH DAGBLAD DINSDAG 6 JANUARI 19'$ jj ADVERTENTIE DEN HAAG ,,Hij maakt zich nooit druk. Dat waar deer ik in hem. Ik heb hem ook nog nooit kwaad gezien. Dat zijn misschien wel zijn belangrijkste karaktereigen schappen". Elian Blaaser is achttien, ook rustig en oudste zoon van een geslaagd volkskomiek, Jan Blaaser. Als hij een avondje vrij heeft, dat gebeurt niet vaak, dan vertelt hij over vroeger. Niet serieus, maar met grappen. Een tijdje geleden vertelde hij over trams van vroeger. Wc lagen dubbel van het lachen. Het gezin Blaaser, dat in Sloter- mcer woont, bestaat uit vier men sen. Dennis, hartstochtelijk voetbal ler („natuurlijk bij Blauw Wit") is vijftien en zit op de Mavo. „Vaak is hij zo moe, dat ie eerst op de bank gaat liggen. Een uurtje bijkomen, dan wil hij alleen zijn". Elian Blaaser wacht op werk. Kurt Vuyth heeft hem het beheer beloofd over een zaak met auto-accessoires. „Dat zal wel januari worden. Kijk, dat is nu ook zo iets van mijn va der. Hij zal nooit iets zeggen van het feit. dat ik de hele dag thuis zit. Hij weet net zo goed als ik, dat ik graag aan het werk wil, maar dat er een noodgedwongen pauze loopt. Hij zegt vaak: Ik wou dat ik net zo jong was als jij." Op rood Een jaar geleden stapelden drukke dagen zich opeen en betaalde Jan Blaaser tol. Hoewel de eerste pa niekberichten over een hartaanval niet klopten, sprong het licht toch op rood. „Hij doet nu kalm aan, als hij ver weg moet optreden komt hij 's nachts niet meer terugrijden. Dan blijft hij rustig een nachtje over. Groot gelijk. Hj moet oppas sen. Ik vind het alleen jammer, dat hij van tijd tot tijd weer rookt. Hij was er net weer af." Het kontakt tussen Jan Blaaser en zijn kinderen heeft niet geleden on der het artiestenleven, dat vreemde uren kent. „Wij begrijpen elkaar goed", zegt de oudste zoon, „hoewel we elkaar nooit zo veel hebben ge zien. Als ik uit school kwam ging hij de deur uit om ergens in het land te gaan optreden. Soms kun Je merken, dat hij met tegenzin gaat. Dan moet ie ergens ver weg in een duf zaaltje met een enkele pianist lollig doen en dat vindt hij niet leuk. Als het fijn is geweest merken we het ook, dan is hij enthousiast. Ik geloof, dat de huldiging van Matthieu van Eysden (21 maart *70) een hoogtepunt voor hem is geweest, daar zag hij zo veel oude vrienden en bekenden. Ook uit het buitenland. Geen kliek „Mijn vader mijdt zeer bewust de clan. de artiestenkliek. Hij wil zijn eigen rust, zijn eigen leventje. Ik heb bij ons thuis nog nooit ar tiesten gezien, ja één keer Rijk de Gooyer, verder nooit iemand. Vergeet niet, dat hij een aantal collega's uit het vak bijna elke avond ziet, dat hij bijna elke avond „feest" heeft. Weet je wat voor hem een uitje is? Thuis zijn. uren lang met zijn televisie bezig zijn. Op zoek naar Duitsland is hij dan. Wij lachen ons rot, als hij helemaal enthousiast beneden komt met het bericht dat hij Duitsland op de beeldbuis heeft. Als je dan kijkt is het een wazi ge troep met wat puntjes, maar dat vindt ie prachtig. Twee hartstochten van Jan Blaaser zyn publiek geheim: vissen en voet ballen. - In de serie „Ouders en kinde- {E ren" vertellen bekende ouders iets over hun kinderen en doen |j kinderen een boekje open over hun bekende ouders Vandaag geeft Elian Blaaser zyn mening over de bekende televisie-ver- §E schijning Jan Blaaser. In de- zelfde serie kunt u nog verhalen verwachten over Nathalie Delon en Johnny Kraaykamp. Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiniiiihiihiii! Hartstochten, die hij bepaalt niet deelt met Elian. „Ik ga als het 's zomers even kan waterskieën en zeilen, 's winters doe ik aan ijshockey." Elian Blaaser speelt bij de Amstel Tigers, kenne lijk erg goed, want hij hoopt bin nenkort op een uitnodiging voor het Nederlands jeugdteam. Dobbertje kijken „Vissen is niks voor mij. urenlang stilzitten, naar een dobbertje kijken. Ik moet actie. Ik heb overigens wel gevoetbald." Jan Blaaser is jeugdleider bij. ja natuurlijk waar anders, Blauw Wit. De club, die hij liefheeft als Am sterdam zelf. Leider van het elftal waarin Dennis speelt en dat ver bo venaan staat. „God, wat is ie daar trots op Hij kwam terug uit Amerika van een vermoeiende toernee, 's morgens om half elf. Wat denk je, 's middags zat hij alweer bij zijn Blauw Wit- ploegje. Wat dat vissen betreft. Ik geloof dat hij een mooi weer visser is en dat hij dat diep in zijn hart weet. Als het zonnetje schijnt zegt ie: „Ik j ga naar Vinkeveen, lekker vissen. (Jan Blaaser heeft aan de Vinke- veense plassen, bij Abcoude een „stukje eiland" met een permanente caravan erop). Als hij dan in Vin keveen is denkt ie: „Hè, ik ga maar terug naar dat warme, gezellige Amsterdam. Snap je. Hy houdt van Amsterdam. Op het ogenblik schrijft hij achter elkaar liedjes, ook over zijn Am sterdam. De muziek wordt geschre ven door Ad van der Geijn. Vroeger schreef hij ook wel liedjes, maar dat weten veel mensen niet. Er is in de hele wereld maar één Leidse- plein, zegt hij altijd. Hij voelt zich ook niet thuis in kouwe steden als Chicago, waar hij is geweest. In de auto Thuis zien we hem nooit veel wer ken, hij bedenkt zyn nieuwe reper toire altijd in de auto, tijdens het rijden. Als hij dan terug komt ver telt hij wel iets en vraagt aan ons wat we er van vinden. Meestal vind ik het leuk. Mijn vader is hier ze ker geen lolbroek, maar als hij ver telt is het fijn om te horen. Ik vind zijn stijl erg goed. Ik hoor de mensen natuurlijk praten over myn vader, over de televisieprogramma's en over de reclame voor Uni-kaas, die ze over het algemeen erg leuk vinden. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. I ree 1 II nederlandsche 1 middenstandsbank de bank waar ook zich1 thuis voelt! ko] 11 De één vindt hem een lolbroek, de ander een kwijlebabbel Dat zegt me niks, de mensen hebben recht op hun mening. Mijn vader trekt zich van kritiek niets aan, hij leest het graag, maar het zegt hem niks. Ik zelf vindt hijvoorbeeld televisie kritiek zinloos, omdat het de me ning van één man is en er miljoe nen andere meningen circuleren. Hij zelf vond „Met de muziek mee" en „Jan en Alleman" fijn. Aan „Mijn broer en ik" had hij een uit gesproken hekel. De Nederlandse treiler Corne lls" uit Harlingen is gisteren ge strand op de zandige kust van West-Jutland, nadat er een an kerketting in de schroef van het vaartuig was blijven vastzitten. De schipper. Albert van der Molen, is met twee van zijn men sen aan land gegaan, maar de jongere broer van Van der Molen is aan boord gebleven. Op de foto: via de reddingsstoel wordt de be manning aan wal gebracht. Ik zie hem niet zo vaak op de tele visie. ik blijf er niet speciaal voor thuis. Waarom ook? Als mijn vader toneelspeelt zie ik hem helemaal I niet, alleen de man, die hij moet I uitbeelden. VENLO ANPOp de Neder landse groenteveilingen zijn de prij zen van verschillende groenten door het winterse weer sterk gestegen. In het bijzonder geldt dit voor de prei en de kassla. Maandag werd in Venlo voor de prei, waarvan dagelijks grote hoeveelheden worden aangevoerd van 1.27 tot 1.95 gulden per kilo be- i taald. hetgeen neerkomt op het drie voudige van de prijs die vóór de vorstperiode gold. I Ook de kasslaprijs ligt belangrijk hoger, hoewel de aanvoeren nog zeer ruim zyn. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederland se Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft in telegram men aan de regering dringende aandacht gevraagd voor de olie- vervuiling in de Biesbosch. die zondag 27 december ontstond toen op het terrein van de Pro vinciale Noordbrabantse Elektri citeitsmaatschappij een tank met 16.000 ton olie scheurde. Hoewel eerst mocht worden aangenomen dat door de grote dikte van de in de rivier de Amer terechtgekomen olie de vogels geen schade zouden on dervinden is de situatie nu toch zeer kritiek geworden. ,We kunnen", aldus de heer J. Gerritsen van Vogelbescherming, „nog op geen duizenden na zeg gen hoeveel olieslachtoffers er gevallen zyn. Er zijn al ontzet tend veel gevallen gemeld, voor al futen, dodaarsjes en wilde ganzen schijnen het te moeten ontgelden". Aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft Vogelbe scherming dringend gevraagd alle mogelijke maatregelen te treffen om de olie snel en doel treffend te verwijderen, aan de minister van Defensie wordt in overweging gegeven daartoe hulp van militairen te verlenen en de minister van Landbouw en Vis serij zou moeten besluiten de jacht op waterwild in geheel zuidwest-Nederland tydelyk op te schorten. De onverwachte moeilykheden in Amer en Biesbosch ontston den toen rond de jaarwisseling de temperatuur steeg, waardoor de oliekoek dunner werd en voor een groot deel in kleinere hoe veelheden uiteenviel. Hoewel in totaal meer dan negentig pro cent van de olie uit het water Ls verwijderd, zijn het juist deze kleine resten die de vogels be dreigen. De resten komen in het riet terecht, waar de vogels be schutting zoeken. Nooit iets Ik weet niet of ik iets artistieks van hem heb meegekregen, ik heb nooit iets geprobeerd. Mijn vader heeft me altijd gewaarschuwd voor een loopbaan in Het Vak. „De meesten worden nooit iets", zei hij en ook: „De STER is het hoogst bereikbare voor veel artiesten." Hij zelf heeft nooit een diepe val gekend. Hij is klein begonnen en gestadig gegroeid. Hij sluit zich be wust buiten de kliek. Na zijn werk komt hij naar huis. een enkele keer pikt hij een borrel hier aan de overkant van de straat. Hij drinkt zelden. Een stamcafé heeft ie niet. Jan Blaaser leeft op zich. Hij be kijkt het kalmpjes. Als hij naar het buitenland gaat (dan heeft mijn moeder de paniek omdat hij niet snel genoeg kaarten stuurt) brengt hij kleine cadeautjes mee. Dit over hemd bij voorbeeld. De meeste din gen kun je net zo goed hier kopen zegt hij vaak. Dat is typisch iets voor hem. Hij is tevreden. Ik geloof wel, dat ik later meer wil j hebben. Zelfs dit huis bevalt me i niet. Ik zou groot willen wonen. Ik j ben meer handelsman. Ik ben nu bezig met mijn midden- «tandsiploma, want pa wil een zaak in hengelsportartikelen openen, i maar hij heeft geen tijd om de pa- pieren te halen. Dus doe ik het. Kabouters, protesten, demonstraties, generatiekonflict, het zegt me alle- I maal niets. Ik richt mijn eigen Ie- j vent.je in. Mijn vader precies zo. I Wü tweeën zyn geen types om met! een banier over straat te lopen. UTRECHT ANP Zeventien le den van de vrijwillige brandweer van Bunschoten, drie politiemannen en twee personeelsleden hebben stereo grammofoons met geluidsboxen ge stolen uit een brandende fabriek, die zy in de nacht van 2 op 3 november jl. in Bunschoten aan het blussen waren. Dat is gebleken uit een on derzoek dat de groepscommandant in samenwerking met de districtsre cherche van de Rijkspolitie in De Bilt heeft ingesteld. Aanleiding tot het onderzoek waren geruchten, die na de brand in Bun schoten en omgeving opdoken. Het vuur woedde in een fabriek van pla- tenkoffers op het industrieterrein „De Kronkel" in Bunschoten, waar ook vele grammofoons en geluids boxen waren opgeslagen. De brand brak om elf uur 's avonds uit. de diefstallen werden gepleegd tijdens het nablussen om ongeveer drie urn 's nachts, toen de commandant en de toeschouwers al verdwenen ware De dossiers van het onderzoek zije vorige week overhandigd aan de oef ficier van justitie bij de rechtba^ in Utrecht, mr. J. C. van den Beije Hij heeft nog geen beslissing gen di men over een eventuele vervolgiik< van de betrokkenen, die op de twi i personeelsleden na allen afkonoi stig zijn uit Bunschoten. De drie p<ei bemannen zijn imniddels elders -ei werk gesteld. Twee van hen hebb\t( het bestolen bedrijf een vergoediüt aangeboden. ig De grammofoons zijn bij de meid sen thuis in beslag genomen. [e DEN HAAG Het ryk gaat de subsidiëring van de kosten by ge zinshulp van de gemeenten overne men. ook wanneer die boven de rijks norm uitging. Deze kosten zouden anders ten laste van de instel lingen gekomen zijn. Dit is het resultaat van een wijziging in de subsidieregeling voor de instellingen voor gezinsver zorging en gezinshulp, die 1 januari van kracht werd. Met ingang van dit jaar subsidi eert alleen het rijk die instellingen, in tegenstelling tot de oude situatie, waarbij zowel het rijk als de gemeen ten als subsidiegevers optraden. De normen van het rijk en de gemeen ten, die bij het toekennen van subsi die gehanteerd werden, waren even wel niet gelijk. Veel gemeenten gin gen verder en kwamen daarmee bo ven de rijksnorm uit. DEN HAAG (ANP) De invw'1 ring van de btw in België heeft giv teren geleid tot oponthoud voor hfl vrachtverkeer aan de Nederlands-^ Belgische grens. De stagnaties ware1 het sterkst bij de grenspost Werr1 hout op de weg BredaAntwerpe:^ waar lange files vrachtauto's stonde1 te wachten. Bij uitvoer uit België moeten expediteurs beschikken over een ve1 klaring voor de statistieken nieuw formulier) en voorts moet£ de facturen van zegeltjes word^ voorzien i.v.m. de uitvoerbelasting. I zegeltjes die gekocht moeten wo: den, waren niet steeds in voldoeni mate en voor de juiste bedragen aai0 wezig, zo zeiden wachtende chau feurs aan de grens. De grote drukte bij de Belgisc? douanebureaus leidt ook tot vertr*1 ging in het vrachtverkeer Nederlant België. De eerste helft van onze serie van veertien puzzel foto's wordt vandaag met deze opname afgesloten. Wat stelt dit geval voor? Wanneer mettertijd met nummer veertien de gehele serie is afgeslotenkunt u van de beginletters van de voorwerpen, die met deze fo to's werden afgebeeld, een naam vormen. Deze naam en een lijstje van alle afgebeelde voorwer pen vormen de oplossing van deze fotopuzzel. Goede op lossingen dingen mee naar de zestien prijzen van hon derd en tien gulden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6