DOOR-GALA: VIER RECORDS JUNIOREN 'STOEIDEN' MET RECORDS \cigbare tv ging naar Haico Scharn ly Monsels zorgde voor Leidse zege Groenoordhal strijdtoneel E.K. 1973? lenaars mmen d mee jan Hofstede 2ainer van ►gspringers 4 JANUARI 1971 PAGINA 9 SCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD nJ KNAU-,,enfant-terrible" Mieke Sterk zaterdagavond in de Leidse inhal winnares zowel op de horden als de sprint stak haar lof over de nieuwe indoor-atletiekbaan van de Unie niet onder stoelen of banken: ,,Ik ben ra- busiast. Dit is een van de beste banen van Europa, veel beter dan die waarop jjin Wenen de Europese indoor-atletiekkampioenschappen werden gehouden Hoewel dit ..gala" in Leiden eigenlijk te vroeg in het seizoen viel Unie-secretaris J. Oskam: De realisatie van deze baan is zó snel gegaan dat wij én de technische leiders én de atleten min of meer hebben verrast" werden er zaterdagavond toch enkele zeer acceptabele prestaties geleverd. Vier nieuwe Ne derlandse records gaven dit internationale ..gala" wat extra luister, hoewel het qua sfeer en publieke belangstelling toch niet helemaal de honorering kreeg die de „inrichters" ervan verwacht hadden. jd. Stelt van Spartaan m-kop-af de 800 me- KN AU-voorzitter Frans Jutte „Voor mij is dit een buitenge wone dag" daarover: .Met de 1100 a 1200 betalende bezoekers die er van avond op de tribunes zitten ben ik meer dan tevreden. Het lijkt een gering aantal, maar vergeet niet, dat wij met de in- door-atletiek in Nederland nog maar net zijn begonnen, dat deze sport nog bij het publiek moet gaan leven. Het is gewoon een kwestie van ontwikkeling. Om de exploitatie rond te krijgen heb ben wij een aantal van 1500 be talende bezoekers „gepland" en die halen we over het gehele weekeinde hier in Leiden ruim schoots Het grote probleem zal echter worden aantrekkelijke programma's te maken. Zaterdagavond lieten vele Door René Vos werd No op den Oordt tweede evenmin grote concurrentie voor Mieke Sterk, die zowel de 60 meter horden (8.3 sec.. 0.1 sec. boven het ioor haar vorige maand in West- 3erl\jn gevestigde record) en de 60 meter sprint (7.4> sec.) afgetekend won, maar wel bijzonder veel strijd op de 400 meter en 60 meter heren, de «twee' hoogtepunten van de avond In de finale 40 meter kreeg Sjouke Tel, vorig jaar geopereerd aan een hinderlijke voetblessure, verrassend sterk tegenspel van de Hagenaar Ro Mahieu die de blonde indoor-recordhouder (50 sec rond 4 jan. "70 in Dortmund) naar een nieuwe nationale top-tijd (49.9) Joeg Nationaal recordhouder buitenbanen «46.7) Rein v. d. Heuvel reikte op het splinternieuwe vurenhout niet verder dan tot een derde plaats: 506 Geweldig toppers verstek gaan wegens bles sures of gewoon omdat zij geen be langstelling voor indoor-atletiek hebben in verband met hun trai- ningsopbouw. Zo heeft bijvoorbeeld Bram Wassenaar bewust gekozen voor de zomer De Nederlandse re cordhouder op de 800 en 1500 meter wil zioh volledig voorbereiden op de Europese kampioenschappen in Hel sinki en daarom past indoor-atle tiek dit jaar niet in zijn trainings - rooster. Dat geldt ook voor ande ren die ingezien hebben hoe moei lijk het is om in maart, wanneer in Sofia de Europese indoorkampioen schappen worden gehouden, een top te bereiken en dan twee, drie maan den later weer in een goede vorm te verkeren om de afvaardiging naar de Eurpese titelstrijd in Helsinki te bewerken Wanneer de indoor-atle tiek in Nederland enkele jaren goed draait zal in ons land ongetwijfeld ook die splitsing in twee groepen komen die in het buitenland al lang bestaat, namelijk de in- en outdoor atleten 1 0,6 seconden lo; Lr moeite triomfeerde jei oic op de 60 meter hor- ijd8.3 sec., is „goed" Van de vier Nederlandse indoor- records. die zaterdagavond in de Groenoordhal voor verbetering vat baar bleken, sprong dat van Haico Scharn (Ciko '66», die op de 3000 meter van het op naam van Kamp (GVAV) staande record 10.6 secon de afknabbelde, er bovenuit. De schrale, dolgelukkige Arnhemse be roepsmilitair, die voor zijn ook in ternationaal acceptabele prestatie (8.13.2) de meeste punten kreeg voor de competitie om de Tarzan Trofee en de door sponsor Minnesota NV beschikbaar gestelde draagbare tv 'voor de beste prestatie van de avond' mee mocht nemen bleek bepaald niet ondersteboven van zijn knappe tijd. „Ik heb aan enkele crossen in België deelgenomen en daarin zat ik steeds voorin bij de betere Belgen. Voor mij was deze wedstrijd in Leiden een toetsen van mijn vorm. Ik had gedacht rond I Na 400 spannende meters snelt Sjouk Tel met in triomf geheven armen door de finish. In een nieuwe nationale indoor-recordtijd. I Links op de foto Ron Mahieu, in het midden Rein v. d. Heuvel. de 8.20 te zullen uitkomen, maar j deze baan is bijzonder snel fijnei dan die in Dortmund en mijn nieuwe record zal dan ook wel met I lang blijven staan.. Met Egbert en I Jos erbij gaat het echt wel omlaag, j Op deze baan moet een tijd van 8.05 realiseerbaar zijn. Maar eerlijk ge zegd: ik ben ook wat geschrokken van die 8.13.2. Ik had niet kunnen vermoeden, dat ik al zover in mijn tramingsopbouw was". Sjouke Tel: „Geweldig, deze ac commodatie. Ik vind dat we met deze baan echt op de goede weg zijn i Alleen die start zonder blokken vond ik een handicap Ik was bang dat ik languit op mijn gezicht zou vallen Sjouke Tel, die als extra prijs een door de Leidse oud- 400 meter loper Joop Riethoven be schikbaar gestelde beker in zijn be zit kreeg, over de Groenoordhal: „Optimaal goed voor indoor-atle tiek. Beter dan de hal in Gronin gen". Sfeer kwam er even in de Groen oordhal het publiek leefde toen even sterk mee bij de finale van de 60 meter heren, waarvoor zich via series en semi-finale, twee atle ten van het Leidse AV Holland. Eddy Monsels en Alfred Verhoef, hadden gekwalificeerd. Het werd een fraaie zege voor de 'exploderende' Eddv Monsels. die met 6.7 het nationale record van Tamminga (nu tweede in 6.8) tot op 0.1 sec. benaderde Verhoef 'pakte' met 6.9 de derde paats. Voor het derde "Leidse succes zorg de Joke v. d. Stelt van Spartaan Lisse Zij won de 800 meter dames Het was mijn eerste indoorwed- strijd" van kop af in de aan vaardbare tijd van 2.11.2.. Joke: „Ik cross meestal in deze maanden, maar dit ging lekker snel. Als ik meer ervaring krijg op de indoor- baan gaat er een flink stuk van die 2.11.2 af" LEIDEN Er is een zeer grote kans, dat de nationale in- door-kampioenschappen 1972 in Leiden worden gehouden en een (nu nog belangrijk) kleine re kans, dat in 1973 de Groen oordhal het strijdtoneel wordt van de Europese indoor-atle- tiekkampioenschappen. Tijdens een geïmproviseerde persconfe rentie waarvoor waarnemend Groenoordhal-directeur Daye Ouwens tekende de beste "verkoper" van de hal die men zich maar kan wensen verklaarde KNAU-voorzitter Frans Jutte: „Deze Groen oordhal is zonder meer su bliem. Als de gemeente Lei den zich garant wil stel len voor een bedrag dat tus sen de 1\<z en 2 ton ligt zal Ne derland zich op het komende kalendercongres in Oslo kandi daat stellen voor de kampioen schappen 1973 Wethouder Leijten: „In het naar Leiden halen van deze kampioenschappen zie ik eco nomische voordelen voor onze stad. Volgende maand zal ik het voorstel van de KNAU voorleggen aan de Commissie Groenoordhal en de mogelijk heden bekijken. We zullen in ieder geval op korte termjjn een beslissing nemen". Wat de nationale indoor kampioenschappen 1972 betreft zei Algemeen Unie-secreta ris Oskam: „Gezien de grote medewerking die we hier in Leiden hebben gekregen en 1 van de mensen van de Groen- oordhal én van sponsor Min- I nesota NV zullen wij in het j II bestuur ernstig overwegen deze Top-atleten Frans Jutte: „Als in Europa be kend wordt welke mogelijkheden deze baan biedt, zullen we niet de minste moeite hebben om buiten landse top-atleten op ons program ma te krijgen. We hebben de Euro pese bonden natuurlijk wel geatten deerd op de wedstrijden van van avond. maar erbij gezegd: u bent welkom, maar we kunnen geen reis kosten vergoeden. Als we dat kon den doen, maar ons budget laat dat nu eenmaal niet toe, hadden we een Groenoordhal vol Europese 'trek pleisters' gekregen Niet veel tegenstand op de 3000 meter dus voor Haico Scharn met een achterstand van 9 seconden nationale kampioenschappen lij 1972 aan Leiden toe te wijzen. |jj Elke andere hal in Nederland I zal goed op zijn benen moeten [|jj staan om deze te over- 11 treffen Belgen Het kleine oontingent Belgen, dat aan deze gala in de Groenoordhal het internationale cachet verleende sleepte twee overwinningen in de wacht. Op de in twee series op tijd gelopen 800 meter heren ging de winst naar de Belg Boonen 11.53.4) De in de tweede serie gestarte Scha per van AV'23 verbeterde met een tijd van 1.56.0 het op naam van J. Nagel <AV*55) staande nationale in door-record met 0.3 sec. Bij het kogelstoten heren over troefde de Brusselaar Lanhoye do Nederlandse recordhouder Van Wees I met 12 centimeter: 15.20 tegen 15.08 meter. Overigens matige prestaties. In januari 1969 stootte Van Wees by indoorwedstrijden in Amsterdam de I kogel 16.39 meter van zich af. Het zelfde was het geval by het kogel- stoten dames, waar winnares J. de Bruin-v. Dijk met 13 38 meter liefst 2.37 meter afstand 'bewaarde' met het op naam van Els van Noorduyn staande indoor-record. Van beter gehalte was de hink- I stap-sprong van Cees de Kort, die met 15.02 meter het op zijn naam I staande indoor-record (14 35 meter) I naar de historie verwees. pioenschappen in So- jn De atleten en atle- Komen in de B, C en D ten gistermiddag in actie jen baan in de Groen- tor velen betekende dit kennismaking met de in- De leden van de Leid- ngen, die op vele num- rtegenwoordigd waren, ed mee in het geheel. Op 79in de C-klasse ging de naar D. Wit Holland) in 53.2". klasse was de 1500 m ge- 2 Ie Bataven. Een werd A. s*AG «ANP) De na- li nische commissie senio- Koninklijke Nederlandse vünie heeft met Her- itede een nl-uwe hoog- er aangetrokken. Her- o<tede, als sportleraar werk- o tc '-nische hoge^' iol in volgt Jan van Heek op, 11 maanden geleden trai- inator van de KNAU j i a Twee Holland-sprinters in de finale 60 meter heren. Tweede van rechts Eddy Monsels (winnaar), I Mieke Sterk dubbel winnares in de Groenoordhal snelt onbedreigd naar de overwinning op geheel rechts Verhoef (derde plaats). 1 de 60 meter sprint: tijd 7.4 sec. LEIDEN Rietje van den Berg, Mieke van Doorn, Margriet de Graaf en Ron van Wilgen, dat was het kwartet dat ook zater dagmiddag het toeven in de Groenoordhal tot een sportief ge noegen maakte. vendien de beste verspringster met haar sprong van 5.50 meter. Mieke van Boom Europees jeugdkam pioene en Nederlands recordhoud ster trok het jeugdrecord hoog- I springen op naar 1,65 meter, Mar- j griet de Graaf snoepte op de op eer indoorbaan „moeilijke" 400 mete 1.3 sec. van het oude record af (60 tegen 59.6) en Ron van Wilge. bracht het 60 meterrecord van dr Jongens naar 6.8 seconden. Dat viertal stoeide elk op de eigen specialiteit op de demonta bele indoorbaan met de opponenten en de Nederlandse records die ook tijdens de „internationale" (een handvol Belgen had de reis naar Leiden aanvaard) jeugdwedstrijden voor Junioren A en B als rijpe appe len uit de boom vielen (zeven in to taal). Maar dat was ook te verwach ten gezien het geringe aantal indoor wedstrijden dat tot dan toe in Neder land was gehouden en het feit dat de ze nieuwe baan inderdaad zeer ge schikt is voor indoor-atletiek. Rietje van den Berg zus Wilma ontbrak 's avonds wegens een blessure „trappelde" op de 60 meter naar de indrukwekkende winst (6.5 sec.) en bleek op de fraaie tartanaanloop bo- En evenals de „oudere" deelne mers 's avonds waren ook de Junio ren zeer enthousiast over de nieuwe baan die later tijdens een koud buf fet voor genodigden zou worden overgedragen aan een stichtingsbe stuur van de KNAU, onder voorzit terschap van algemeen KNAU secre taris J. Oskam. Mieke van Doorn stond zelf te kijken van haar record- sprong. „Het valt me hardstikke mee." meldde de zestienjarige Lis- sense atlete. „Eerlijk. Vorig Jaar sprong ik op gymschoenen 1.60 m, nu had ik nog hoger kunnen komen. Maar ook dit valt me al mee, want ik heb drie maanden niet getraind en nu kon ik kijken hoe het weer ging. De baan is erg goed en hij springt lekker. Ik ben er dan ook erg voor om vaker aan dit soort wed strijden mee te doen, want het is zeer nuttig. „Het enige nadeel van dit soort banen is het lawaai, want toen de lat nog vijf centimeter hoger lag, moest ik eerst wachten tot de esta fette afgelopen was." En dat was dan inderdaad het enige bespeurba re nadeel van de zeer overzichtelijke nig verstoord als een loopnummer baan. De concentratie van de atleten en atletes die aan de technische nummers deelnamen, werd soms da- was aangevangen en het deelnemers veld „klossend" over de baan stoof. Zij nog vermeld dat ook bij het kogelstoten twee Jeugdrecords sneu velden. Elna Schalk (PAC) bereikte bij de meisjes een afstand van 13.55 Op één schoen scheert Geelen over de lat. De Kimbria-atleet won het hoogspringen met een sprong van 1.98 meter. (Foto LD/Holvast) een afstand die 's avonds door geen enkele dame overbrugd werd en Frits Wimmers stootte de kogel 15,32 meter ver. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9