Kiik, n kijkboek Bij cle foto's: KERSTBOOM- VERBR ANDINC - 1971 LE1DSCU DAGELAD •J Hat beeldboek heeft een flink deel van de markt veroverd. Een wel vaartsverschil n.sel in een welvaarts maatschappij. waarin het kijken via het nieuwe medium televisie een fors stuk vrije tijdsbesteding en ont wikkeling betekent. De N.V. Het Pa rool in Amsterdam heeft een reeks van die beeldboeken op de markt ge bracht, gewijd aan politiek-economi- sche verschijnselen. Het om de reeks Machten van onze tijd. Een groep gerenommeerde publicisten maakte delen over het fascisme liet communisme, het kapitalisme en het socialisme. Boeken die een over zicht geven van de ontwikkeling van die machten met alle uitlopers. Dat zijn dus zowel politieke als histo rische ontwikkelingen .vaak ontwik kelingen van zeer eigentijdse histo rie. Prof. dr. Iring Fetscher nam de delen Socialisme en Communisme voor zijn rekening. Hij beschrijft met grote deskundigheid de ontwik- Kelingsgang van beide stelsels. En een reeks deskundige medewerkers heeft de ontwikkeling van deze machtstelsels in tal van landen voor zijn rekening genomen. Twee Duitse economen en publi cisten, Michael Jungblut en Diether Stolze, schreven het boek over ka pitalisme geheel alleen. Maar meer dan in het werk dat onder redactie stond van Fetscher treft hier een zekere mate van vluchtigheid, van vlotheid, die hier en daar te weinig oog heeft voor de schaduwzijden van het kapitalisme als stelsel. Dat neemt niet weg, dat al deze boeken als informatiewerken een duidelijke waande hebben voor mensen die naslagwerken plegen te gebruiken en ook voor hen die zich wensen te oriënteren. De boeken zijn niet goedkoop (f39.50 per deel bij intekening, een (.entje duurder als men ze later los wil kopen). Maar de uitgeverij heeft dan ook gezorgd voor boeken, waar- va® je kunt zeggen: Lees die boe ken..... Foto I: Energievoorziening via atoomcentrale. (Uit Het Kapitalisme) Foto II- Spaanse burgeroor log. Onderofficieren van het Spaanse leger geven zich jui chend aan de Republikeinse mi litie over. (Uit Het Socialisme) Foto III. Het uitdelen van brood aan werklozen in Wenen, 1892. (Uit Het Kapitalisme) Foto IV. 16 mei 1871 onder invloed van de Parijse commune wordt de triomfzuil van Napoleon I vernietigd. (Uit Het Socialisme) Foto V. Na de verovering van Constantinopel in 1453 sloten de Turken de Europese handel met het oosten af. (Uit Het Kapitalisme) Foto VI. Fabrieksarbeid uit de 18de eeuw. (Uit Het Socialisme) Foto VII: Jakob Fugger ver brandt een schuldbekentenis van Karei V in het bijzijn van de keizer. (Uit Het Kapitalisme) Foto VIII: De Britse textiel industrie gaat van start in de 18de eeuw. (Uit het Kapitalisme) vin ZOETERWOUDE D© kerst boomverbranding in Zoeterwoude zal 4 januari worden gehouden. Het grote vuur wordt om half vijf op het Industrieterrein aan de Hoge Rijn dijk, achter de Oranjelaan ontstoken. De jeugdige bewoners van het dorp kunnen hun kerstbomen verbranden op een terrein aan de Nieuweweg, vlak bi] het sportpark Haasbroek. Bij de ouderen zullen de kerstbomen gratis worden opgehaald door de ge meentewagen. Deze bomen moeter* in een plastic vuilniszak zijn ver pakt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9