Westduitse belangstelling voor het Nederlands verrassend groot Amerika: twee maanreizen en twee Mars-satellieten Nixon doet forse stap tegen luchtvervuiling Na de ijstijd begon „langzame zondvloed Radio cursussen Radio- Keulen en -Bremen groot succes Programma van de NASA voor 1971 Schoolklassen Vliegtuig boven Middellandse Zee vermist Aardbeving aan Italië's Rivièra en stuifsneeuw in het Rhóne-dal Nationalisering in Chili Tijdstippen #|T*v haatbij.'-- m -W in vogelvlucht in vogelvlucht PAGINA 8 LEID8CH DAGBLAD ZATERDAG 2 JANUARI 1971 .JDe belangstelling overtreft de meest optimistische verwachtingen", aldus de heer W. A. Kreye, leider van het programma in Bremen. „De aan vragen voor leerboekjes komen uit het hele gebied dat Radio-Bremen bestrijkt, dus ook uit het noorden Sleeswijk-Holstein) en het oosten. Alle beroepsgroepen zyn vertegen woordigd, terwijl bovendien een groot aantal schoolklassen deelneemt. Dat laatste geldt ook voor de cur sussen van de W.D.R. Vooral in de grensgebieden wordt aan middelbare scholen van de lessen Nederlands ge- i profiteerd. „Het belangrijkste is dat de belangstelling zo sterk gericht is op het serieus leren van de taal en niet op enige kennis voor de zomer- (Van onze correspondent) BONN (GPDt Verrassend groot is in West-Duitsland de belang stelling voor de Nederlandse taal. Ruim een jaar geleden begon de West-Deutsche Rundfunk (W.D.R.) in Keulen met een radiocursus Nederlands. Er kwamen 12.000 aanmeldingen. Vorige week werd een begin gemaakt met een cursus voor gevorderden waarvoor nu al ruim 2100 aanmeldingen zijn ontvangen. Door het Keulse succes gestimuleerd, heeft Radio-Bremen de begincursus een maand gele den overgenomen. Tot dusver hebben zich in Bremen 2800 cursisten gemeld. vakanties", aldus dr. M. Nestel—Be- giebing, leidster van de schoolradio van de W.D.R. De invloed van de lessen blijkt o.m. uit de reactie van een leraar uit Aken. die schreef dat de radiolessen zeer goed aansluiten bij het onderwijs in Aken en omgeving. De interesse voor de Nederlandse taal zou in dit j gebied de laatste tijd aanzienlijk zijn gestegen. Niet zo verrassend wellicht is het feit dat een aantal leerboek- jes voor onderwijs aan douaniers is besteld. De W.D.R.. die de begincursus al heeft herhaald, overweegt volgend jaar mei beide cursussen nog. eens uit te zenden. By Radio-Bremen i wordt aangenomen dat daar volgend jaar ook de vervolgcursus van Keulen wordt overgenomen. Te verwachten is dat ook andere radiostations in de Bondsrepubliek de lessen Nederlands zullen gaan uitzenden. aanzienlijk geringer te zijn. Terwijl royaal de gelegenheid bestaat de an dere talen te leren, is dit voor velen nu eenmaal de enige kans om de Ne derlandse taal machtig te worden, aldus dr. Nestel-Begiebing. Dit laatste past bij de opvatting van de voornaamste „propagandist" aan Nederlandse kant. ambassadeur M. Mourik van de Nederlandse am bassade in Bonn: .JDe positie van de Nederlandse taal in de Bondsre publiek is hoogst onbevredigend. Al leen in Noord-Rijnland-Westfalen wordt het Nederlands facultatief in scholen onderwezen. Er is echter slechts een tiental scholen waar de mogelijkheid inderdaad bestaat". Aan slechts twee Westduitse uni versiteiten is een leerstoel neerlan distiek en Nederlandse cultuur (Munster en Keulen). Er is een twin tigtal lectoraten, maar die hebben minder te betekenen dan aan Neder landse universiteiten. Een Duitse lector is niet bevoegd examens af te nemen. Bevoegde leraren Nederlands leveren de universiteiten in de Bondsrepubliek dan ook vrywel niet af. De mogelijkheid bestaat dat in de naaste toekomst leerstoelen neerlan distiek zullen worden gevestigd aan de universiteiten van Regensburg en Marburg. Veel waarde wordt ge hecht aan het verkrijgen van een leerstoel aan de nieuwe universiteit van het noordelijke Oldenburg in Neder-Saksen. De regeringen van Nederland en België hebben in begin sel besloten zich daar gezamenlijk voor in te spannen. In Neder-Saksen. dat een lange gemeenschappelijke grens met Nederland heeft, bestaat geen faciliteiten voor het leren van de Nederlandse taal. De radiocursus is technisch voor- j bereid door Radio-Nederland We- I reldomroep. De leerboekjes (het I eerste „In Holland staat een huis", i heeft een Nederlands kinderliedje een zekere populariteit bezorgd in de Bondsrepubliek) zijn geschreven door de Groninger Neerlandicus dr. H. Entjes. De boekjes worden gratis ver strekt. De financiële consequenties komen grotendeels voor rekening van het ministerie van Onderwys in Den Haag. ALGIERS (Reuter, AFP> Een' Algeryns vliegtuig met eenendertig; personen aan boord wordt sinds oude- j I jaarsavond vermist boven de Middel-: j landse Zee. Het toestel, eigendom van: I een Franse maatschappij, maakte een j chartervlucht met een Algerijnse be- j manning van drie koppen van Alge- rije naar Minorca (Balearen) De machine, een Nord-262. liet donderdagavond laat, toen zij zich 65 myl uit de Algerijnse kust bevond, een s.o.s. horen. Sindsdien is er niets meer van vernomen. Onder de pas sagiers waren 23 spelers en bestuurs leden van de Algerijnse voetbalver eniging „Asal" (derde divisie) en een echtpaar met twee kinderen. De club Asal zou op Minorca een vriend schappelijke wedstrijd gaan spelen. Aan de opsporingsactie nemen Fran- se. Spaanse en Algerijnse vliegtuigen deel. Enige kans ROME. PARIJS (Reuter, AFP) Veel inwoners van dorpjes aan de Italiaanse Rivièra hebben de oude jaarsnacht buiten in de sneeuw door gebracht na een aardbeving, die drie minuten aanhield en een sterkte van 3.8 punt op schaal van Richter be reikte. In Genua werden verscheidene gebouwen beschadigd. De beving deed zich een uur voor middernacht voor. In het Rhónedal en de Franse Al pen zyn talrijke dorpen door de sneeuw van de buitenwereld afgesne den. Zij kunnen slechts door helicop ters bevoorraad worden. De sneeuw val is aanzienlijk afgenomen maar er staat nu een fikse storm, die grote bergen stuifsneeuw op de beijzelde wegen doet ontstaan. Het vrijmaken van de wegen wordt bovendien be moeilijkt doordat honderden auto mobilisten hun gestrande wagens in de steek hebben gelaten. In een groot deel van Frankrijk kwam op nieuw jaarsdag strenge vorst voor. Het re cord werd gemeten in de oostelijke Oyonnax: 27,8 graden onder nul. i De belangstelling voor radio- i cursussen Frans en Engels door de WJD.R. evenals de Nederlandse vroeg in de avond en in hetzelfde programma uitgezonden blijkt WASHINGTON (APi Het Amerikaanse Bureau voor de lucht en ruimtevaart (NASA) heeft het officiële programma ontvouwd voor de ruimtereizen die dit jaar gaan plaatsvinden. Hoogtepunten zijn twee bemande reizen naar de maan. met de Apollo-14 en -15. en het zenden van twee onbemade „Mariner"-satellieten naar de planeet Mars. Voor het eerst zal worden getracht deze onbemande ruimteschepen in een baan rond de rode planeet te brengen, op ongeveer 1.600 kilometer hoogte. De satellieten worden met tele visiecamera's en andere observatie-instrumenten uitgerust en men i hoopt dat zij lang genoeg zullen blijven ronddraaien om ongeveer 70 procent van het oppervlak van Mars te verkennen. SANTIAGO (AP. De Chileen- j se regering heeft bekend gemaakt, dat de staat 528.000 hectare land I van een particuliere veeteeltonder- I neming heeft onteigend, om die te i gebruiken voor landhervormingen. Volgens het bureau van president Salvador Allende is dit de grootste landonteigening die ooit in de we- i reld heeft plaatsgevonden. Het ont- eigende gebied bestaat uit drie apar- te boerderijen in de zuidelijke pro vincie Magallanes. Ook twee andere landerijen, die samen 200.000 hec tare besloegen, zijn door de staat I gevorderd. Voorts heeft president Allende j aangekondigd, dat zijn regering de kolenmijnen gaat nationaliseren. Hij zei dit in een nieuwjaarstoespraak I in het mijnbouwcentrum Lota, on- j geveer 500 km ten zuiden van San tiago. Lota is het belangrijkste ko- i lengebied van Chili, waar vijftien- j duizend mijnwerkers werkzaam zijn. Wat de tijdstippen van de voorge-1 nomen ruimtereizen, zowel bemand als onbemand, betreft, kan het vol gende worden meegedeeld: de- „Ma riners" worden in mei van Kaap Kennedy gelanceerd; in november zal worden getracht de satellieten in een baan om Mars te brengen. In februari of maart zal een interplane tair waarnemingsplatform de ruimte in worden gezonden en in april wil de NASA een satelliet voor de ver-1 zameling van gegevens over de zon lanceren. Wat betreft het bemande deel van de ruimtevaartprojectende Apollo-1 14 met als bemanning Alan Shepard,; Stuart Roosa en Edgar Mitchell moet volgens plan op 31 januari van start gaan. Op 25 juli volgt de Apollo-15, met i als bemanning de astronauten Da- vid Scott. Alfred Worden en James Irwin. Zij zullen een met kleurente- j levisie uitgerust maanvoertuig mee nemen voor een tocht door de noor delijke maanvlakte, in de omgeving van de Apennijnen. Op luchtvaartgebied gaat de NASA dit jaar uitgebreide proefnemingen verrichten met een nieuw soort vleu gel. de zogenaamde superkritische vleugel. Het doel van deze experi menten wordt verhoging van de kruissnelheid voor vliegtuigen die juist onder de geluidssnelheid blijven en vermindering van het gewicht van toestellen met een middelmatige snel heid. Een F-8 vliegtuig van de ma rine-luchtvaartdienst is reeds met een dunne versie van de nieuwe vleu gel uitgerust en hiermee zullen in het voorjaar de eerste proefvluchten worden gemaakt. Voor NAVO en ESRO De Verenigde Staten zullen ook dit jaar de lancering van zes internatio nale satellieten verzorgen. Drie daar van zyn communicatiesatellieten van het type Intelsat-4, die in opdracht van het Internationaal Consortium voor telecommunicatiesatellieten worden gelanceerd. Deze drie ver trekken van Kaap Kennedy, evenals de communicatiesatelliet „NAVO-B", die voor de verbindingen van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie zal worden gebruikt en op 27 ja nuari van start moet gaan Van de luchtmachtbasis Vanden- berg in Califomië vertrekken de sa- Volstrekt onwaar „Van begin tot eind onwaar" is het commentaar van de Westduitse regering op een uitzending van Radio Conakry waarin West-Duitsland ervan werd beschuldigd betrokken te zyn ge- weeest bij de inval in Guinee van november. Volgens radio Conakry had de inval ten doel een burger oorlog te ontketenen en president Sekou Touré te vermoorden. Bonn noemt, de beschuldigingen „verzin sels van het radiostation of laster cüe de Guinese radio is ingegeven door een derde partij". Flinke slag De Franse politie heeft op oudejaarsdag haar meest spectaculaire narcoticavangst van de laatste jaren gedaan. Bij een grens post in Menton trof zij in een auto 140 kilo ruwe morfine aan, genoeg om er heroine ter waarde van 6,5 miljoen gulden uit te vervaardigen. De bestuurder van de wagen, de 32- jarige Kaspar Kevorkian uit Beiroet s gearresteerd. De politie was door Interpol getipt. Wilde staking Ondanks een wilde staking van meer dan 600 journalisten zijn twee van Enge- lands grootst edagbladen, de Daily Mirror en de Sun. vrijdag van de persen gekomen. De Mirror, die een oplaag van 4.9 miljoen stuks heeft, werd door hoger personeel in Lon den en Manchester vervaardigd, en had 16 pagina's inplaats van 24. De Sun (oplage 1,9 miljoen) verscheen normaal met 24 pagina's. tellieten „ISIS-B". een internationale satelliet van Canadese makely voor de bestudering van de ionosfeer, en de „HEOS-B", ontwikkeld door de Europese Organisatie voor ruimte onderzoek (ESRO), die een studie moet maken van de elektrische en magnetische velden in de ruimte. Nieuw bewijs stijgen wereldzeeën KIEL 'DaDi Dat de aarde de afgelopen vijftienduizend jaar een soort langzame zondvloed beleefd heeft, is kortgeleden nog weer eens gebleken uit prehistorische vondsten aan de oostkust van Slaaswyk-Hol- stein. Volgens deze vondsten is de wa terstand van de Oostzee de afgelopen duizenden jaren voortdurend geste gen. t' Meest indrukwekkende bewijs voor deze veronderstelling leverde onlangs een vondst bij bewateringswerkzaam- heden in de buurt van het bekende Bad Timmendorfer Strand. Uit res ten aardewerk, stenen werktuigen en op messen lijkende houten voor werpen kon men opmaken, dat hier in het neolithicum (jonge steentijd) een nederzetting was geweest, die 3,50 meter onder de huidige zeespiegel moet hebben gelegen. Daar deze ne derzetting zich direct aan de rand van een baai heeft bevonden, en wel op een eiland, kan men de water stand van de Oostzee van vierduizend jaar geleden tamelyk nauwkeurig af- «miukxg v. lezen. Dertig eeuwen geleden was de stroomd. zeespiegel al weer gestegen, zoals een schelpenbank aantoont, waarin zich nog de sporen van uit de steentijd daterende aanlegpalen bevinden Zij ligt nog maar 2,50 meter onder de huidige waterspiegel. Niet ver daar vandaan gevonden sporen van ne derzettingen uit het jaar 2.300 v. Chr. wijzen dan al op anderhalf tot twee meter diepte, en vondsten, die nog tweehonderd jaar jonger moeten zijn, tonen aan. dat de Oostzee weer met ongeveer 50 cm was gestegen. Daarmee is bevestigd, dat de wa terspiegel van de wereldzeeën onge veer 20.000 jaar geleden tijdens de grote ijstijd zelfs vele meters lager ge legen moet hebben dan thans. De watermassa's waren in de ijsschilden vastgelegd en er was noch een Noord zee noch een Oostzee. Op de bodem van de huidige wateren leefden kud den mammoeten en mensen uit de oude steentijd. Pas met het smelten van het ijs werden deze gebieden, en op soortgelijke wijze de kusten van andere continenten, langzaam over- President Nixon heeft donderdag de belangrijke wet op de luchtvervui ling, de zogenaamde „Clean air act of 1970" ondertekend. Hij zal het nieuwe Congres „nieuwe en belang rijke aanbevelingen" op dit gebied doen. De „wet op de zuivere lucht" bevat de volgende bepalingen: de Amerikaanse automobielindus trie mag met ingang van 1975 alleen auto's fabriceren die nage noeg geen uitlaatgassen afgeven; het nieuwe Bureau voor de mi-1 lieubescherming National Envi ronmental Protection Agency) zal minimumvoorwaarden van lucht vervuiling door de industrie vast stellen; de industrie zal gebruik moeten maken van de modernste metho den om de vervuiling onder con trole te houden; iedere burger kan strafrechtelijk worden vervolgd by het overtreden van de bepalingen vian de wet: de straffen kunnen oplopen tot boetes van 25.000 dollar en gevan genisstraffen tot twee jaar; de regeling zal geen <\vereenkom- sten aangaan met ondernemingen die zich schuldig maken of heb ben gemaakt aan het overtreden van de wet op de luchtvervuiling. Op de foto: president Nixon met (links) William D. Ruckelshaus, pre sident van het Bureau voor de mi lieubescherming en (rechts) Russel E. Train, voorzitter van de Raad voor milieuverbetering Het zal nog vele jaren duren voor dat met redelijke zekerheid kan wor- I den vastgesteld wat in wezen de be langrijkste gebeurtenissen van het jaar 1970 zijn geweest. De geschiede- j nis heeft immers de verrassende eigenschap haar ware gedaante pas veel later te onthullen. Wat zij ons in de vorm van dagelijks nieuws over het afgelopen jaar heeft voorge schoteld. is niet anders dan een ver momming van de werkelijkheid. Vandaar dan ook. dat bijv. twintig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog een boek kon verschij nen onder de sprekende titel „De oorlog werd in Zwitserland gewon nen," afgezien van de vraag of dit juist ls. In elk geval kan men op het ogenblik slechts gissen waar nu fei telijk het zwaartepunt van de histo- I rie van 1970 heeft gelegen. Lag dat 1 in het Midden-Oosten, waar als I onderdeel van een Amerikaans vre desplan een bestand aan het Suezkanaal werd afgekondigd? Of heeft de Westduitse bondskanselier Brandt door zijn toenaderingspoli- tiek jegens Moskou. Warschau, Praag en zelfs Ulbricht een beslis- 1 sende wending in de verstandhou- ding tussen Oost en West teweegge- J bracht? Was het misschien het ver loop van de besprekingen tussen Moskou en Peking over de onderlin ge grenzen in Azië waardoor een uiterst gevaarlijk militair conflict kon worden voorkomen, of lag de kern van de geschiedenis van het af gelopen jaar in en rondom de oorlog in Jordanië, annex de confrontatie van Amerikanen en Russen aan weerszijden van de strijdende par tijen? Mogelijk ook kan de ongerust heid van de NAVO over de sterkte van de Oosteuropese strijdkrachten en de opbouw van de Sowjetrussi- sche vloot in de Middellandse Zee en het daarop gebaseerde besluit voor het volgend jaar ruim drie miljard gulden méér voor haar defensie uit te geven achteraf van overwegende betekenis blijken te zijn. Of ligt die toch meer in het verder terugtrek ken van de Amerikaanse troepen uit Vietnam, waardoor zij elders in de wereld hun gewicht kunnen doen gel den? Men ziet het: het afgelopen jaar stelt de toeschouwer, zoals trouwens bij elk einde des jaars. voor een lange reeks vragen. En die zijn dan alleen nog maar gebaseerd op wat aan feiten aan de oppervlak te is gekomen. Wat zich achter de schermen heeft afgespeeld is in het opmaken van de balans nog niet eens betrokken. Allerminst onwaar schijnlijk is. dat nu nog verborgen voorvallen, incidenten of afspraken van veel groter belang zijn geweest dan de zichtbare top van de ijsberg der gebeurtenissen. Hoe dit alles zij, I in het panorama-1970 vormt het Mid den-Oosten een in het oog springend centrum van machtsstrijd. niet I slechts tussen de „kleintjes" Israël en Egypte, maar zeker ook tussen de met hen verbonden grote wereld machten. Het plotselinge overlijden van president Nasser en diens opvol ging door Sadat is daarbij van bij komstige betekenis. Van doorslaand gewicht was het bestand, de aanvan kelijke weigering van Israël (tenge volge van nieuwe raketinstallaties aan het Suezkanaal) om het gesprek voort te zetten en zijn latere bereid heid toch aan de vredesbespr^'-'ngen onder leiding van VN-bemiddelaar Jarring deel te nemen. Er is nu een adempauze tot begin februari wan neer het verlengde bestand ten ein de loopt. De tijd is angstig kort: er rest nog slechts een maand om de gespannen situatie in het Midden oosten naar blijvende vrede om te buigen. Wat op zeker ogenblik gevaarlijk lijkt kan even later van weinig be tekenis blijken te zijn. Omgekeerd kan een op het eerste gezicht ver heugende ontwikkeling bij nader in zien bedenkelijke facetten vertonen. Bij dit laatste denkt men onwillekeu rig aan de verdragen van bondskan selier Brandt met Oost-Europa. Bij het naderen van de Jaarwisseling werden de stemmen luider, die twij felen of de nieuwe vriendschap wel zo ongevaarlijk is als zij lijkt. Wat zijn Moskou's werkelijke doelein- einden? Probeert de Sow jet-Unie zich in het westen te „dekken" om zich bij een eventuele botsing met China volledig op het oosten te kunnen con centreren? Of houdt het Kremlin In het geheim vast aan zijn imperialis tische oogmerken, waarin met name West-Duitsland als een nieuwe satel liet fungeert? Opmerkelijk is, dat de Sowjet-Unie zich jegens West-Europa duidelijk vriendelijker gedraagt dan Jegens Amerika, een verschijnsel dat. inplaats van de onderlinge ver standhouding tussen de twee grote wereldmachten te verbeteren, eerder aanleiding geeft tot wantrouwen. Het is nu eenmaal onmogelijk van twee walletjes te eten: wil het Kremlin in samenwerking met de Amerikanen de wereldvrede bevorderen, dan kan het niet tegelijkertijd voortgaan met een macht te ontplooien die achter docht aanwakkert. Het is niet on denkbaar. dat de (Amerikaanse) ge ruchten over tweespalt in de Sowjet- russische leiding met die Amerikaan se argwaan te maken hebben. Dat de positie van Brezjnew daarbij in het geding zou zijn is veelzeggend. De partijsecretaris staat immers be- N kend als een stroeve figuur, wiens gedachten meer uitgaan naar ver groting van de Sowjetrussische macht dan naar een politiek van ge ven en nemen. Het is dus niet onmo gelijk. dat zowel de onderlinge be trekkingen in de top van de Krem- lin-leiding als haar politiek Jegens Amerika en Europa in de komende maanden in het middelpunt van de belangstelling zullen komen te staan. In afwachting van een verdere ont wikkeling op het allerhoogste niveau kan Europa niet verstandiger doen dan zijn krachten verder bundelen. Sinds een Jaar na de Haagse con ferentie van december 1969 heb ben de zes landen van de EEG tal van activiteiten ontplooid, die hun positie niet weinig hebben verbe terd. Van groot belang zijn de on derhandelingen met Engeland. Dene marken, Noorwegen en Ierland over toetreding tot de gemeenschap. Die ontwikkeling is op zichzelf verheu gend, maar garandeert nog geen be slissende uitbreiding van de groep van Zes. Want Frankrijk blijft, al mist Parijs het recht van veto. een ongemakkelijke houding aannemen, waardoor de snelheid van met name Engelands toetreding in niet onaan zienlijke mate wordt geremd. Te genover die schaduwzijde staat de re cente afspraak van de ministers van Buitenlandse Zaken om op geregel de tijden gesprekken te voeren over politieke vraagstukken. Zij betekenen althans de eerste stap op de weg naar een soort politieke unie. Een sterker Europa kan zeker een bijdra ge leveren tot het bereiken van een beter politiek evenwicht op tal van punten, die nu nog als oorzaken van wrijving te boek staan. ZU.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8