Oogstjaar voor kabinet politieke dood \èrgroten.\ërkleiiieii. Meer dan 1400 vragen en tientallen interpellaties 3SS Ds. Ruitenberg niet rebels" „kritisch maar ZATERDAG 2 JANUARI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 1 DEN HAAG Wat was bedoeld als het oogstjaar, waaruit het glorieus tevoorschijn had moeten komen, is voor het ka binet-De Jong het jaar van het naderende afscheid geworden. Een dolksteek, de regering toegebracht door haar eigen vrien den, betekende haar politieke dood. Hoewel het vele politieke stormen doorstond en een productief beleid voerde, verspeelde het kabinet vooral in sociale conflicten zoveel gezag, dat het geen inzet van de verkiezingen zal zijn en dus in deze samen stelling niet zal terugkeren. Toch heeft de ploeg van De Jong zich dit jaar door heel wat moeilijkheden heengeworsteld. De regering zag zich geconfronteerd met verscherpte maatschappelij ke en sociale tegenstellingen, die zich uitten in arbeidsonrust, pro testen en demonstraties van al lerlei minderheidsgroepen en in ordeverstoringen. In dit stormachtige klimaat bleef het kabinet overeind, al werd het een enkele keer aan het wankelen gebracht. Maar de re geringspartijen zagen zich dan ook genoodzaakt het bij gebrek aan een alternatief de hand bo ven het hoofd te houden. Het begon allemaal met de sta king in de Rotterdamse haven, die ontstond doordat personeel van kop pelbazen beter werd betaald dan de arbeiders in vaste dienst. Maoisten wisten in stakingscomité's door te dringen, maar de Groninger sta kingsleider Fré Meis sloeg hen in een enkele klap elk politiek succes uit handen. De staking leidde wel tot de overeenkomst tussen werkgevers en werknemers in de stichting van de arbeid om de loonverschillen met een uitkering van f 400 weg te wer ken. De uitkering kreeg echter wel dra de vorm van een landelijke loon- ronde en droeg daardoor het nodi ge tot nieuwe pry stygingen bij. Daarna waren er de onlusten in Amsterdam, waarbij mariniers de Dam schoonveegden en de hoofd stedelijke politie versterking kreeg van marechaussees. De bezetting van de Indonesische ambassade in Was senaar door jonge Ambonezen, waar bij een hoofdagent om het leven kwam, leidde tot een soort staat van beleg bij het bezoek van president Soeharto. De regering zag zich ge noodzaakt in de Troonrede krachtig tegen ordeverstoringen te waarschu wen, maar lokte daarmee een discus sie over ..law and order" uit. Sabo- tagegevallen in het leger, waarin de V.PR.O. met een uitzending haar steentje bijdroeg, maken de sfeer er niet beter op. Drs. Udink, de christelijk-histori- sche minister voor ontwikkelingssa menwerking, die tot de uitspraak in de Troonrede had geïnspireerd, kreeg al gauw het stempel van de Nederlandse Spiro Agnew opgedrukt. Zijn partijgenoten Haex en Schu ring zagen de Maoisten nu ook al doorgedrongen in leger en onderwijs, maar die waarschuwingen werden met een korreltje zout genomen. Naast de partijpolitieke verhoudin gen vormde de kwestie van gezag en orde vooral onderwerp van discus sie by de algemene politieke beschou wingen in oktober in de Tweede Ka mer. Premier De Jong wist daarbij door een wat relativerende benade ring van de problematiek de span ningen weer wat weg te nemen. Wat de oogst betreft: het kabinet kwam inderdaad met een vloed van wettelijke regelingen, die de Kamer maar nauwelijks wist te verwerken. Er werd maar liefst 100 keer plenair vergaderd, vaak tot diep in de nach telijke uurtjes. Dat de Kamer daarbij haar controlerende taak niet vergat, blijkt uit het feit dat er meer dan 1400 schriftelijke vragen werden ge steld en enige tientallen interpella ties werden gehouden. Opvallende prestaties leverde vooral de minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak, met zijn wetsontwerpen tot democrati sering van de onderneming. De mi nister van Onderwijs, dr. G. H. Ve- ringa, wist zijn wet tot democra tisering van de universiteit vrijwel ongeschonden door het parlement te krijgen en minister B. Roolvink van Sociale Zaken zette een forse aow- verhoging in gang, daarmee de defi nitieve oplossing van het pensioen- vraagstuk inluidend. Door een tege moetkomende houding wist de minis ter de vakbeweging weer te betrek ken bij het loonpolitieke overleg, dat was afgebroken door zijn weigering artikel 8 van de loonwet terug te ne men. Minder produktief was de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, die wel actief was op het terrein van de gemeentelijke her indeling. maar op het gebied van de staatkundige vernieuwing niets noe menswaard tot stand bracht. Dat kwam hem op nogal wat initiatief wetsontwerpen uit de Kamer te staan waarbij vooral de oppositie zich niet onbetuigd liet. De initiatieven betroffen onder meer de invoering van een districtenstelsel, gekoppeld aan de rechtstreekse verkiezing van de kabinetsformateur, de verhoging van de kiesdrempel, de afschaffing van de filmkeuring, de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd, e.d. al lemaal zaken waarover nog een beslissing moet worden genomen. Meer waardering had de Kamer voor het beleid van de nieuwe minis ter van Economische Zaken. mr. R. J. Nelissen, die snel en bekwaam de kwestie Verolme afwikkelde, maar ook de prijzen niet in de hand kon hou den. De minister v. Volkshuisvesting ir. W. F. Schut was niet erg gelukkig met zijn woningbouwbeleid en had daarom felle, vaak persoonlijk ge richte aanvallen van de oppositie te doorstaan. De minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. Luns. ver beterde de relaties met Oost-Europa, was ir het Midden-Oosten en werd enige n naar de Kamer geroepen om zij., visie te geven op de oorlo gen in Biafra en Vietnam. De ove rige leden van het kabinet vielen niet uit de toon, noch in positieve, noch in negatieve zin. maar deden onge hinderd hun werk. Het kabinet als geheel kwam er bij de dit jaar gehouden staten- en raadsverkiezingen niet slecht af. Dankzij de afschaffing van de op komstplicht wisten de drie christe lijke partijen zich redelijk te hand haven en boekte de WD winst. D'66 won in absolute zin aanzienlijk stem men, maar bleef bij de verwachtin gen achter. De CPN ging aan zienlijk vooruit, vooral in Groningen, waar Fré Meis de arbeiders in zijn greep had. Boerenpartij en P.S.P. werden nagenoeg weggevaagd en in enige grote steden deden de Kabou ters hun intrede in de gemeentelijke politiek. Op partijpolitiek gebied viel er dit jaar ook het nodige te beleven. De drie confessionele partijen sloten zich hechter aaneen en produceer den een gezamenlijk verkiezingspro gramma. De K.V.P. haalde de A.R.P. links in met het programma-Steen kamp en kreeg dr. Veringa als lijst trekker. Dat was voor de P.v.d.A. aan leiding de deur naar samenwerking met de drie christelijke partijen weer op een kier te zetten, maar de op stelling van de drie in het loondebat was voor het PvdA-bestuur reden de deur weer met een smak in het slot te gooien. Voorlopig geen rooms-rode coalitie meer dus. - De PvdA zag een deel van de aan hang. verenigd in Democratisch Ap pèl. opgaan in een nieuwe partij D.S.'70. opgericht door de Eindho- vense wethouder drs. A. van Stuy- venberg. Dat gebeurde na het Gro ningse partijcongres dat demon streerde hoezeer Nieuw Links reeds in de partij organen was geïnte greerd. De A.R.P. verloor de radikale groep-Feddema en raakte op het par tijconvent verwikkeld in een princi piële discussie over de atoombewa pening. De defensieparagraaf in het partijprogramma was voor enkele vooraanstaande anti-revolutionairen aanleiding de partij te verlaten. D'66 worstelde met een interne crisis, die volgde op de teleurstellende verkie zingsuitslagen. maar richtte op het congres in Breda het moede hoofd weer op. De P.P.R. ging bijna aan ei gen radicaliteit ten onder en verloor enkele prominenten zoals oud-minis ter Bogaers als lid. Het jaar eindigde zoals het begon: met moeilijkheden op loongebied. Minister L. de Block van Economi sche Zaken trad in januari af om dat hij zich niet kon verenigen met de goedkeuring van de metaal-cao. Een contract dat volgens hem prijs opdrijvend zou werken en daarom in strijd was met het anti-inflatiebeleid dat de regering zich had voorgeno men in 1970 te voeren. Mr. De Block heeft achteraf aardig gelijk gekregen. Aan het einde van het jaar had het inflatiemonster de samenle ving zo in zijn greep dat er een be stedingsbeperkend programma moest worden afgekondigd, dat ondermeer bestond uit een tijdelijke belastingop slag. een kredietbeperking en een loonpauze. Die loonpauze werd doorgezet te gen de wil van de vakbeweging in, die wel tot matiging bereid was, maar haar niet in percentages vast gelegd wilde zien. De Kamer wist de maatregel iets te verzachten, maar ging toch ten aanschouwe van heel t.v.-kijkend Nederland door de knie- en, de door de vakcentrales uitgeroe pen uurstaking ten spijt. Dat wil zeg gen: de regeringspartijen. De oppo sitie. aangevoerd door een felle drs. J. M. den Uyl (PvdA), kreeg in haar afkeuring van de loonmaatregel steun van een handjevol KVP'ers en Anti- Revolutionairen, maar zag die aan hang op het beslissende moment met drie man gereduceerd. Zo bleef ook in 1970 het land voor een politieke crisis bespaard en zat bet kabinet- De Jong, toen de kerstbomen wer den opgetuigd, nog stevig in het za del. Wim Kan ten spijt. Waarschijn lijk wel tot de kamerverkiezingen van april 1971. Een van de moeilijkste uur tjes voor het kabinet van het af gelopen jaar de loondebatten. Van links naar rechts: minister Nelissen, minister-president De Jong en minister Roolvink. DEN HAAG (GPD) Met een zeer druk bezochte receptie in het Scheveningse gebouw "Op gouden wieken", is voor dominee L. H. Rui tenberg de periode van "geënga geerde gedistantieerdheid" ingeluid. Hij heeft met die woorden zelf de pensioengerechtigde fase geken schetst in een "afscheidspreek" in Hervormd Nederland. Van dat week blad legt hij het hoofdredacteurschap nu neer. Dominee Ruitenberg nam bovendien afscheid als perspredi kant teen ambt dat hij precies 25 jaer heeft vervuld) en als secretaris van de Hervormde raad voor de za ken van pers en publiciteit. Namens de generale synode sprak de praeses, dominee J. A. G. van Zanten, woorden van lof voor wat in de nu afgesloten etappe is ver richt. Hij betrok daarin in het bij zonder ook mevrouw Ruitenberg. De heer H. de Ru, voorzitter van de Raad voor de zaken van pers en publiciteit, gaf een rake kenschets van de scheidende perspredikant, die hij kritisch maar niet rebels noemde, vernieuwend maar niet re- volutionair, strijdend maar niet on verzoenlijk en positie kiezend maar niet antithetisch. Hij sprak er in het bijzonder zijn voldoening over uit, dat de predikant met verstand van politiek als medewerker zal blijven zorgen voor het ook voor Hervormd Nederland zo noodzakelijke politieke aspect. De leiding van het weekblad Hervormd Nederland berust van nu af bij de heer C. Timmer, die samen met dominee Ruitenberg het hoofd redacteurschap overnam van domi nee F. H. Landsman toen die in 1968 tot secretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk was benoemd. Betaling aan maharadja's Ge volg gevend aan de uitspraak van het Indiase hooggerechtshof heeft de regering van premier Indira Gandhi de uitbetaling hervat van de belas tingvrije toelagen aan de 278 maha radja's van het land. Hiermee is Jaarlijks een bedrag van 23 miljoen gulden gemoeid. Het Hooggerechts- ho had op 15 december de afschaf fing bij dekreet van de prinsenstand in India als in strijd met de grond wet verworpen. (En wat 3M daarmee te maken heeft.) Vergroten van beelden gaat snel en vloeiend et de 3M Overhead Projector, die voor een groot gehoor op boeiende wijze uw betoog verheldert. En verkleinen van uw archiefruimte gaat snel en rendabel met die geraffineerde microfilm-systemen van 3M Zo heeft 3M op talloze terreinen een heleboel produkten uitgevonden, die maken dat beter kunt werken. Veel van die produkten kunt u herkennen 'aan de naam Scotch. Dusals u nog eens Hair Set Tape tegenkomt, die zachter is voor uw haar, of kabellas- materialen, die wat handiger zijn in 't gebruik, dan zal er Scotch of Scotchcast op staan. En dan weet u nü tenminste wie er échter staat. ;n: isolatiematerialen, textielbeschermers, kopieermachines, chemische, medische en drukkerijprodukten, die vaak - elk op zich - een omwenteling betekenen, komen ook al van 3M. Dat komt doordat 3M déér zijn gestadige groei (11,1 in 1969) aan te danken heeft: aan het maken van dingen die net iets beter in elkaar zitten. En net iets vernuftiger. 3M, een company, die nieuwsgierig op zoek blijft naar produkten die het leven een klein beetje makkelijker kunnen maken. 3M, de uitvinders. Méér weten? Documentatie ligt klaar. Minnesota (Nederland )N.V. Rooseveltstraat 55, Leiden (01710)45044.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7