Veertig bruidjes op handen gedragen „Hartebrug" moet blijven Leidse school gekraakt Tussen 11 en 12 viermaal ja ja In de laatste week van 1970 Actie voor vijf jaar ei J W ontvangt Sjoukje Beraad over benoeming van bisschop Vrijz. tehuis voor ouderen 71 ZATERDAG 2 JANUARI 197^ LEID8CH DAGBLAD pii LEIDEN Sjoukje Dijkstra, gastster in de Weense IJsrevue, zal woensdag om half drie per heli- 'ai kopter op het terrein van de Groen- c oordhal arriveren. Om 3 uur ver- c trekt zy van de Groenoordhal in E een open landauer, voorafgegaan c door het muziekkorps K. en G., voor e een korte rondrit door de stad. De cl' route die gevolgd zal worden is: eI Willem de Zwygerlaan - Haarlem- i11 merweg - Rynsburgersingel - Steen- '6 straat - Blauwpoortsbrug - Turf markt - Nieuwe Beestenmarkt - Eerste Binnenvestgracht. VVV-Leiden zal Sjoukje officieel ni- ontvangen „In den Vergulden Turk", ïur In dekenaat Bollenstreek LEIDEN Tweeendertig priesters van het dekenaar Bollenstreek vin den 't jammer, dat by de benoeming van dr. A. Simonis tot bisschop van Rotterdam geen rekening is gehou den met het profiel, dat de gelovigen in het bisdom hadden uitgetekend, toen zij hun wensen en verwachtin gen op papier zetten. De priesters zeggen, dat alle in spraak voor niets schijnt te zijn ge weest, waardoor bij zeer velen veront rusting is ontstaan. In een verklaring, die in de ker ken is voorgelezen, staat verder, dat de dekens van 't bisdom en de mees te priesters van het dekenaar bijeen zyn geweest om te bezien hoe de hou ding tegenover de benoeming zal moeten zijn. Aan de hand van alle reacties zal het kapittel, de dekens dus, in overleg met de nieuw be noemde bisschop zich beraden wat in het belang van het bisdom moet wor den gedaan. Treinramp in Iran Donderdag zyn 60 kilometer van de stad Arde- kan in Perzië een passagierstrein en een goederentrein op elkaar gelo pen. Hierbij zouden 70 personen om het leven zyn gekomen. LEIDEN Op nieuwjaarsdag is het leegstaande schoolgebouw Hoge Morsweg 15 gekraakt. Hier in komt volgend jaar een school voor moeilijk opvoedbare kinde ren en dit seizoen waarschijnlijk nog een tweetal kleuterklassen. De krakers willen het pand niet bezet houden, maar door deze actie aandacht vestigen op het ontbreken van een wijkcentrum in het Morskwartier. Daarom kraakte de jongerensociëteit Kwink het schoolgebouw. Enkele malen heeft de soos met succes 100 bezoekers per avond bijeenkomsten gehouden in de Beloftekerk. Daar is de huur op gezegd na klachten over wat de jongeren noemen vermeende ge luidshinder. De jeugdsoos vond de huur, die neerkwam op f. 20,- per uur, ook erg hoog. Kwink ging het schoolgebouw binnen en hing spandoeken op om de actie naar buiten te bren gen, zoals de foto (LD/Holvast) laat zien. LEIDEN Huwelijken worden op veel uren van bijna alle dagen gesloten. In stadhuis, kerk en Plantsoen kun je bij wijze van spreken je klok gelijk zetten op bruidsparen. In de afge lopen week was dat een drukke bezigheid vanwege de vele z.g. fiscale huwelijken. De lente mag vanouds trouwperio- ie by uitstek zyn, ook in de laat- ,te wat het weer betreft veel minder mooie weken van het jaar is er een hausse in huweiyken". Vanwege de >elasting, weet u wel. De laatste korte week van 1970 bracht in Lei den liefst 39 bruidsparen voor de ■mbtenaren van de burgeriyke stand. Dat betekende 78 maal ,ja" in vier dagen. Dinsdag en woensdag klonk het telkens slechts zes maal een gemiddelde), maar maandag en oudejaarsdag vormden trouw topda gen met resp. 18 en 15 huweiyksvol- rekkingen. Normaal wordt in het Leidse stadhuis een half uur uitge trokken voor elk huwelijk. Maar als er v er in een uur zyn, kan dat n et. Zo'n uur was er van de week tus sen elf en twaalf en dat zat dus geklokt" voor deze aflevering van Leiden de klok rond". We zdjn dat uur in de trouwkamer gaan zitten, het bene denzaaltje naast de hal van het stadhuis, dat overigens de lang ste tijd als trouwzaal dienst heeft gedaan. Hert ligt 'n de bedoelirg, dat op korte termijn alle bruids stoeten aan de voorkant het stadhuis binnenkomen en déér voor de amb tenaar van de burgeriyke stand verschijnen. De huidige trouwzaal in de hal kan dan ruimte geven aan het bureau voorlichting, waarbij meteen de wens wordt verwezenlijkt om een .gastvrouw" te installeren, il ie bezoekers de weg wijst in het marmeren labyrint. Commune Elf uur. Een dozijn familieleden kykt heit bruidspaar in de rug. dat wat onwennig op de stoeltjes zit, grijs pluche op een rode loper. Geen witte bruid, maar één in een maxi- broekpak, geen zwarte bruidegom, maar één met een oranje koltrui. De ambtenaar komt binnen, keurig in het zwart. Maar zyn .optreden" is wat hy zelf noemt ludiek. Hij spreekt niet ernstig. Zyn woorden huppelen, zoals hy zelf ook achter de tafel een beetje huppelt tegen het décor van het schilde rij met bloeiende bo men. een rose en een witte. Hy praat over liefde en trouw, maar ook over commune-leven. De actes worden getekend. De ambtenaar kykt op zyn horloge, zegt verontschuldigend iets over opschieten. De plechtigheid is ten einde. Dertien over elf gaat de deur open. De stoet gaat eruit, een nog Kleinere staat al klaar Terwijl hy zich in zyn lakjas hygt, krijgt de jonge bruidegom een zoen van zijn schoonmoeder. Kort maken Kwart over elf. Zelfde stuk, zelfde décor, maar andere spelers. Ook nu een hip gekleed bruidspaar, een an dere, maar ook deftig-zwarte amb tenaar. Ook hij spreekt over liefde en trouw, maar n.et over commu nes. Wel over verantwoordelijkheid een opz.chte van elkaar. Ook hij kykt op zijn horloge, zegt, dat hy het kort moet maken. Maar elk bruidspaar komt hier nog alléén voor de ambtenaar en niet, zoals in oe grote steden, met zes of meer tegeiyk. Half twaalf. De auto's rijden vóór van de volgende stoet: witte bruid met boeket, bru'degom in grij ze pandjesjas. Terwijl de ditmaal veel grotere stoet de trouwzaal bin nengaat, verspreidt de vorige zich in de kou op zoek naar de auto's. Die van de bru degom staat by een oarkeermeter. Het paar „ronkt" weg in een blauwe VW Plantsoen Binnen gaat het verder. Bruids toeten volgen elkaar op. De amb tenaren v?n de burgerlijke stand tel len hun lijstje af. Auto's rijden af en aan op het Stadhuisplein. Foto grafen nemen vaste plekjes in, by wilze van spreken uitgesleten in het D?rket. Jonge echtparen gaan na het stadhuis eerst naar een kerk, andere direct naar een zaaltje of het versierde huis Tussenhalte is het Plantsoen Jong geluk tussen kale bomen. In het voorjaar heeft de fotograaf een meer levende ach tergrond. Achtergrond voor deze decernber- huwelijkende inkomstenbelasting. Voor de fiscus is de op één van de laatste dagen getrouwde man het hele jaar getrouwd. Het ir komen van het meisje tot haar huweiyk wordt er niet bijgeteld. En dat betekent een lager tar'ef, wat honderden gul dens kan schelen. Op deze manier is trouwen goedkoper dan je denkt MORGEN is het zondag en staat onze klok dus stil Maandag pak ken we in deze krant het „twaalf uurtje". LEIDEN Burgemeester v. d. Willigen zal donderdagmiddag de eerste paal slaan voor een gebouw voor het Leids Vryz. chr. tehuis voor ouderen. Het complex komt op de hoek van de Apollolaan en de Brahmslaan in Zuidwest. Het omvat een verzorgingstehuis met 100 bed den en 63 bejaardenwoningen. Drie trouwbeelden van deze drukke week, uit het „huwelijks- ilbum" van Foto Holvast Boven ien beeld uit het Plantsoen On- ier voor de ambtenaar van de burgerlijke stand: geeft elkander ie rechterhand. Foto rechts: cerkelijke inzegening. Ik*flg LEIDEN De fusiegeruchten, waarbij de Hartebrug-parochie zou opgaan in andere in de Leid se binnenstad, hebben de bezoe kers van deze kenmerkende kerk in de Haarlemmerstraat tot actie aangezet. Morgen begint een ac tie onder parochianen en vrien den van de 130 jaar oude en ge deeltelijk monumentale Harte- brugkerk. Eind Januari is 't ant woord bekend op de vraag of er vijf jaar lang elk jaar f 30.000,- bijeenkomt voor bijzonder onder houd. Voorzitter G. J. Neuteboom van het na een hearing «conclusie: Har tebrug moet blijven) gevormde ac tiecomité: ..Als het antwoord nee is, dan leggen we het bijltje erbij neer. Dat moet men maar afwach ten wat van hogerhand over de kerk wordt beslist. Elk jaar is f 30.000 nodig om de kerk „draaien de" te houden. De reserves hebben wij opgesoupeerd aan extra onder houd. De actie is voor vijf jaar, omdat wij vinden niet verder voor uit te mogen zien". Ruim 1300 Leidse binnenstadsge zinnen behoren tot de Hartebrug-pa rochie. Zij krijgen in de komende week bezoek van het actieoomité, dat een antwoord-enveloppe achter laat. Hierin kan men meedelen hoe veel men telkenmale wil geven. Dit bedrag blijft geheim Het is aftrek baar voor de belasting. V rienden Vrienden van de Hartebrugkerk Neuteboom: „Ook uit Oegstgee6t en Warmond kerkt men bij ons, om dat het gewoon gezellig is" kun nen bydragen op gironummer 558718 van het kerkbestuur of op re kening 45.14.37.209 van de Amro- bank. Vrienden zijn niet alleen kerke lijk betrokkenen, maar ook mensen, die het jammer zouden vinden als de Hartebrugkerk uit het Haarlem merstraat-beeld in het bijzonder en het Leidse binnenstadsbeeld in het algemeen verdween. De geruchten over het verdwijnen van de kerk zijn niet van vandaag of gisteren. Parochieraad-voorzitter Neuteboom: ..Maar onze parochie is springlevend. Het kerkbezoek is het laatste Jaar niet achteruit gegaan. We hebben een rustige parochie met voor iedereen iets. Het jeugdwerk komt nu ook op gang. onder meer door de oprichting van een Jeugd koor. Moeten we dit allemaal laten verdwynen?" Het bezit van een vrij oude kerk brengt extra lasten. Alleen een schilderbeurt kost al meer dan een ton. En er staan voor de komende Jaren verbouwingen e.d. op het pro gramma. Dat kan niet uit de gewo ne collectes. Vandaar het plan om actie te voeren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3