Epos van de Friese LFSTEDENTOCHT vr„j i Ook de femkes Mary Dresselhuys en Conny Stuart in nieuwe musical ■4DAG 2 JANUARI 1971 PAGINA ;3 H|HH I UWARDEN (GPD) In Neder- :ijn we niet zo helden-vereerderig gd. Er zijn hier maar weinig din- aardoor iemand .onsterfelijk een ,1e held kan worden. Eén van die je dingen is de Friese Elfstedentocht, naars van Elfstedentochten worden beroemd voor het leven en hun blijven vaak beter bewaard bij het jan die van bijvoorbeeld menig Ne- derlands premier. Deze Friese marathon is in vijftig jaar uitgegroeid tot een gebeuren van nationale en zelf internationale bete kenis. Ze is veel méér dan een gewone sportwedstrijdze is ook drama, epos, my the, tragedie en triomf. Er is geen sportge beuren in Nederland, dat zó sterk tot de verbeelding spreekt, dat zó veel verhalen heeft doen ontstaan. nieuwe boek over de Elf- iht ,.De schaatsen scherp", 1 Leeuwarder publicist Fen- noustra in woord en beeld al ^ïten, die met elkaar het we de Elfstedentocht uitmaken, ebracht: verhaal en feit, t- n tabel, emotie en drama, 'y gen de elementen, de tegen in tegen eigen vermoeidheid Hing en zegepraal. Het is oud en uiterlijke presentatie daardboek over de Elfsteden worden, dat ieder die zijn iller voelt kloppen bij het ^.Elfstedentocht", zal willen i:j'n boeiend document van lïden-historie en een mense- lyument voor de Elfstedenrij- de eeuwen heen. ,n de bijzonderheden van dit tamelijk, dat het ook de oer- van de elfstedentocht geeft, te Elfstedenboeken beginnen »erste officiële tocht in 1909, voorspel de barre winter van toen Pim Muiier honderden inspireerde de tocht te ma- armee in feite de moderne ji in-beweging" of Elfsteden- jl begon. Schoustra heeft uit t= rdmans jd een schat aan feiten bo er, of liever boven ijs, ge- atde legenden, die van ge ilt geslacht en van boek tot gen. „ont-mythologiseerd", fictie gescheiden en nieuwe ontdekt als de voorvaderen ïoderne Elfstedentocht. Wanneer ontstaan? hoe en wanneer is deze Irecies ontstaan? Wanneer en Friezen voor het eerst i elf steden? Uit welke aan- 'erd die tocht geboren? Hoe tocht de mensen zó aanspre- ,gek" maken? firijver brengt eerst de oude tan de Friezen als het grote iolk, oer-snel en niet te ver- it haar ware proporties terug, friezen ergens in uitmuntten ;ht nog in uitmunten, dan is enthousiasme voor schaats- tlen en voor toertochten, achttiende eeuw werden er its-marathons gemaakt, die (te van de Elfstedentocht Jen. over de Zuiderzee, van den naar Den Haag en te- schaats was in die dagen het 1 middel om zich van de ene (aar de andere te bewegen; wel twee keer zo snel als rd! In 1763 komen de eerste 'en berichten van volbrachte ntochten in Friesland! Uit leert echter een bericht over <ningen van de kortebaan faren twintig. Tweede van i Elfstedenheld Sipke Cas- een „Twaalfstedentocht" door Noord- Holland. „Zou deze monstertocht van Claes Caeskoper en z'n kornuiten, deze Twaalfstedentocht, de Friezen hebben geïnspireerd tot het maken van hun eerste Elfstedentocht?", vraagt de schrijver. Het is misschien niet te boud om te veronderstellen, dat er in het laatste van de zeven tiende eeuw wel eens Elfstedentoch ten in Friesland zijn ondernomen De eersten Als eerste namen van mannen, die de Elfstedentocht reden, heeft Schoustra gevonden: Pais Andries «Visser), 28 jaar, schipper te Baard en Pais Geerts (Bleeksma), 24 jaar. timmerman te Deersum, die de ma rathon in 1808 volbrachten «in 1929 volbracht een achterkleinzoon van Pais Geerts, Pais Bleeksma uil Leeuwarden, de monsterrit). Pas in 1844 heeft de schrijver weer drie Elfstedenrijders gevonden: drie Snekers. De Provinciale Friesche Courant en Leeuwarder Courant speelden in die oertijd een vrij be langrijke rol. Ze begonnen de toch ten te vermelden en ook andere rij ders te inspireren en te stimuleren om de uitdaging van de elf steden te aanvaarden Kostelijke dingen heeft de schrijver gevonden van een oervader van de Elfstedentochten, ene Douwe Hantsjes Joustra uit Baard, die de Elfstedentocht reed in 1848, 1864 en 1871. Zijn ervaringen zijn bewaard gebleven in een klein notitieboekje. Douwe Hantsjes ver telt een prachtig verhaal over een schaatstocht, die hij op een zondag in 1848 maakte uit Baard naar de doopsgezinde kerk in Groningen en terug. Hij had met zijn Elfsteden- metgezel Klaas Siemons de Jong uit Huins afgesproken om de rit te ma ken: „Des morgens vroeg reed ik om half «Irie van Baard naar Huins klop te De Jong van 't bed, het was heel mooi weer zo wat volle maan de wind noordelijk doodstil maar wat betrokken lucht. De Jong kwam van "t bed deed de deur open keek even met zijn slaaperige oogen in 't weer en zeide kom in huis en zei mij toen dat hij tegen de reis aan zach en te huis blijven en wou maar daar op 't bed hebben: ik zei dankje er voor ik was hierover niet best tevreden, de vorige avond goed en wel met elkan der afgesproken, dan zou ik maar bij hem aankomen, maar hij wou niet en zijn vrou raade het hem ook niet af ik zij tegen De Jong ik wou hem graag met hebben maar als gij niet met wilt, dan rijd ik er alleen heen. gaan Jij dan maar weer bi mem op bed hoor, zoo gezeid zoo gedaan, de schaatsen weer onder de voeten en reed weg zo hard mogelijk". Drie „provinsjes" Douwe Hantsjes is meer dan een uur voor de aanvang van de kerk dienst in Groningen, om half negen, 's Middags rijdt hij over het Leek- stermeer «met een „liekeblom" terug naar Baard, „waar ik ongeveer half acht aankwam bij min vrouw en kin- ders, ik was vergenoegd over mijne reis want nu had ik in drie provins- jes geweest op een dag op schaat- zen als Drente, Groningen en Vries land en ook in de kerk en nog on vermoeid". Zestien jaar later, in 1864 rijdt Douw Hantsjes weer een Elfsteden tocht: ..Wij waren allen goed present ik ging de maandags naar Leea- - den naar de corantdrukkerij met mijn bewijzen om haar de handtee- keningen te lit-n zien; ing-^zie i h? >- ben kreeg ik ten antwoord dat het morgen in c'e ir kwam dan zouden zij de bewijzen tot vrijdag houden dan moest ik ze maar weer afhalen, dat deed ik op vrij dags kreeg ik mijn bev.ij-; n van on- waarin de reis is afgelegd, met over leg der noodige attesten uit iedere stad. zoals nu ook heeft plaats ge had". Mul ier De ivinnaar van de eerste ge organiseerde Elfstedentocht in 1909 de toenmalige theologische student Minne Hoekstra Azn. uit Warga. ze reisroete en handteekeningen van iedere kastelein weer en nog een paar coranten er bij om die te bewaren". De krant was destijds zeer gesteld op berichten over dergelijke Elfste dentochten. Al in 1848 plaatste zij bij het bericht over de eerste Elfste dentocht van Douwe Hantsjes Jous tra een oproep: „Veellicht zullen, meer ingezetenen van dit gewest bo vengemelde reis doen, waarom de re dactie dezer courant ieder uitnodigt in dat geval aan haar een berigt te zenden, nopens het tijdsverloop. In de roemruchte winter van 1890 —'91 komt de grote doorbraak naar de moderne Elfstedentochten. Het boek schetst in enkele sobere trek ken de vreugden en verschrikkingen van die legendarische winter, waar in op Oudejaarsdag in Leeuwarden achter de Prinsentuin een "spekrij- derij voor behoeftige werklieden" werd gehouden met 427 deelnemers van negentien tot tachtig jaar. Op 20 december 1890 reed de vader van de Nederlandse sport, Pim Muiier. 25 jaar oud. de Elfstedentocht in er recordtijd van twaalf uur en 55 mi nuten. Een veteraan als Douwe Hant sjes had er op zijn snelst zestien uur over gedaan. Schoustra ontze nuwt hier het verhaal, dat dit re cord van Pim Muiier 22 jaar. tot 1912. onaangetast zou zijn gebleven De eerste officiële Elfstedentocht startte in 1909 op typisch Friese ma nier: op Hollands initiatief en met ruzie. Pim Muiier wendde zich als secretaris van de Nederlandsche bond voor lichamelijke opvoeding in Den Haag tot de Friesche Ijsbond om een Elfstedentocht uit te schrijven, die dan door de Ijsbond moest wor den georganiseerd. De Friezen gingen daar snel mee akkoord, maar terwijl de Friesche bond een eenmalige tocht wilde, dacht Pim Muiier aan een blijvend i evenement, dat zo mogelijk alle win ters herhaald moest worden. Tegen j de zin van Muiier kondigde de Frie- sche bond de Elfstedentocht aan als een eenmalige gebeurtenis. Om nog io;: .rlderde reden:n werd d. ,n- schrijving van de tocht, die op 2 ja nuari 19C9 zou plaatsvinden van "ho gerhand" al op 30 december 1908 ge sloten met 48 aanmeldingen Tiental len mensen werden teleurgesteld, on- j der wie mr. Mindert E Hepkema, 27 jaar. die speciaal voor de tocht it Hamburg, terugkeerde, op Oude jaarsdag bij de voorzitter van de "riccche Ijsbond, de heer S. H. Hvl- kema. aan de bel trok. maar niet verder kwam dan de stoep en het dienstmeisje, dat hem toevoegde in het Leeuwarders: "Jou kanne niet metdoen, het spiet meneer wel, mar jou binne te laat". Het begin Deze gang van zaken, het feit dat hij bij de eerste Elfstedentocht knar setandend aan de kant moest staan en dat er geen duidelijke garantie kwam dat de tocht zo mogelijk alle winters gehouden zou worden, stimu- j leerden ongetwijfeld mr Hepkema tot de oprichting van de "Vereniging de Friesche elf steden". Dit gebeurde twaalf dagen na de eerste "histori sche" Elfenstedentocht met als doel "de Elf-steden-tocht «als toertocht en als wedstrijd) zo mogelijk telken ja- re uit te schrijven op een nader vast te stellen datum, doch niet op zon dag". Aan de eerste georganiseerde Elf- stendtocht op 2 januari 1909 namen 23 wedstrijdrijders deel. Slechts ne gen van hen volbrachten de tocht Eerste werd de theologisch student Minne Hoekstra A-zn uit Warga. Hij reed de tocht in 13 uur en 50 minu ten. Drie minuten later kwam num mer 2 Gerlof D. van der Ley uit Marrum in Leeuwarden binnen, weer drie minuten later gevolgd door luite nant T. Rooseboom uit Amsterdam. De heer Hoekstra, die later voor ganger was van de Ned. Protestan tenbond in het Drentse Beilen en na dien Ned herv. predikant in het Friese Scherpenzeel. kreeg later nog een eerste prijs namelijk voor de De eerste vrouw die de toer tocht uitree»! was Sjoerdje Fa- ber uit Warga Het volgende jaar werd zij verslagen door i-.i..: r pj: a mote Wo'ck'e II. ci stra. Sjoerdje werd toen tweede en Antje de Boer van Scharne- goutum derde Aan de wed strijd namen deze vrouwen niet deel. Niettemin een enorme prestatie. L— aardigste beschrijving van de eerste Elfstedentocht. De eerste tocht van de nieuw op gerichte vereniging kon pas in 1912 worden gehouden. Het was een vrij jammerlijk begin met dooi en regen en water op het ijs. Van de 165 in geschrevenen bleven honderd thuis. Er werd gespr :e;i van gekkewerk. een zwempartij en sportverdwazing. Tenslotte werd er een stemming ge houden over het al of niet doorgaan van de tocht: van de deelnemers aan de wedstrijd stemden 24 v<jór door gaan en 17 tegen, van de deelnemers aan de toertocht waren 13 voor en 11 tegen. Een boeiend verhaal is dat van de sensationele Elfstedentocht in 1929 toen de veteraan Karst Leemburg uit Leeuwarden koning werd. Het was een tocht, die alles had wat van een Elfstedentocht wordt verwacht spanning, emotie, ontbering. „Karst Leemburg betaalde als prijs voor z'n overwinning een stukje van z'n be vroren teen. Hij heeft het lichaams deeltje altijd op sterk water bewaard en vaak vertelde hij trots, dat hij al tijd in staat zou zijn z'n teen in de nek te leggen hoe oud hij ook werd Vreemde finish De tocht van 1933 was een mooi- weertocht, met lente-achtige tempe raturen en met een vreemde, omstre den finish zoals er later wel meer zouden volgen: Abe de Vries en Sip ke Castelein hadden afgesproken te gelijk over de eindstreep te zullen gaan, maar het elfsteden-be stuur wees Abe de Vries als winnaar aan omdat hij juist even eerder door de finish zou zijn gegaan. Toch kre gen beiden een gouden medaille, „om dat 't verschil nauwelijks waarneem baar was". Die vreemde uitslag heeft wellicht mee de basis gelegd voor nog meni ge verwarde finish. De tocht van 1940 wordt in dit boek de tocht der „Si berische verschrikkingen" genoemd. Van de 2716 toerrijders kwamen slechts 27 aan, van de 688 wedstrijd rijders werden slechts veertig ge klasseerd. Het was de tocht van het „pact van Dokkum": een kopgroep met A. Adema. D. van der Duim. C. Jongert. P. Keizer en S. Westra besloot om als één man door de fi nish te gaan. Vlak voor de finish kwam er toch iets van een eindspurt en het geheel eindigde in een chaos. Het Elfstedenbestuur besloot alle vijf rijders als winnaar aan te wijzen. Dat gaf voor dagen en weken dis cussie. „Ik win deze elfstedentocht en ik win nu alleen", zei Auke Adema aan het begin van de Elfstedentocht van 1941. Hij maakte zijn woorden gran dioos waar. Er was ook het sterke staaltje van de pas achttien jaar ge worden Amsterdammer Wim Au- gustin. die de nacht vóór de tocht over de Afsluitdijk naar Friesland fietste, in de Wieringermeer ver dwaald raakte, om twee uur 's nachts in Harlingen aankwam, door de po litie werd ingerekend, om vier uur, na afloop van de .spertijd" weer ver der fietste naar Leeuwarden en de tocht uitreed. Records De tocht van 1942 was die van de records: 'n record-aantal deelnemers record-tijd: Sytze de Groot uit Wel- dum in acht uur en 44 minuten en een record-aantal bevriezingen. Schoustra beschrijft ook de drama tische tocht van 1947, die een zwarte bladzijde werd in het Elfstedenlog- boek: met stormweer, nauwelijks be rijdbaar ijs. met overtredingen van het reglement, met diskwalificaties en geen goud voor de winnaar Joop Bosman. Het mooiste Elfstedenfeest werd dat in 1954, toen Jeen van der Berg winnaar werd in de nieuwe record tijd van zeven uur en 35 minuten. De wedstrijd van 1956 liep helaas weer op een teleurstelling uit toen vijf man Jeen Nauta, Jan van der Hoorn. Aad de Koning. Ma us Wijn hout en Anton Verhoeven tegelijk over de eindstreep gleden maar geen prijs kregen. Tenslotte kwam "de titanenstrijd van 1963", de zwaarste tocht aller Een onvergetelijk gezicht een leger van duizenden rijders en rijdsters dat door Friesland trekt. Vaak een barre tocht vol ontberingen, maar met oneindig veel doorzettingsvermogen vol bracht. tijden, waarin zich onbeschrijfelijke tonelen afspeelden en waaruit Rei- nier Paping als de grote overwin naar tevoorschijn kwam een on mogelijke tocht, waarbij van de 9294 toerrijders 69 aankwamen en van de 568 wedstrijdrijders 57. Erelijst De bekende Jeen van der Berg, de winnaar van 1954. Een verdienste van dit boek is. dat de schrijver ook heeft nagegaan, waar de helden van weleer zijn ge- bleven. Hij besluit dit epos van twee eeuwen Elfstedentochten met een erelijst van de kampioenen van 1909 tot heden. Schoustra was bij uitstek de man om dit boek te schrijven. In 1929 zag hij. vijf jaar oud. Karet Leemburg finishen in Leeuwarden. Hij is Elfsteden-gek geworden, heeft als verslaggever het Elfstedengebeu- ren van nabij beleefd en de helden meegemaakt in hun zwaarste en mooiste uren. Hij heeft in de loop der jaren een schat aan materiaal verzameld en ook al boeken over de Elfstedentocht gepubliceerd. Dit is echter de kroon op zijn werk. Natuurlijk zijn er wel enkele op en aanmerkingen te maken. Zo valt de nadruk wel eens wat al te veel op de helden van de wedstrijd. Het zou ook goed zijn. ook toerrijders eens te laten vertellen over wat zij "van binnen" meemaken op zo'n elf stedentocht hun langste dag. vol emoties, inzinkingen, oplevingen, ont beringen en aan het slot de voldoe ning de tocht volbracht te hebben, met als beloning een kruisje, dat kleiner is. dan een kwartje en nog geen zeven gram weegt Schoustra heeft uit verhalen, fei ten, tabellen, foto's, tekeningen, re producties. een "monumentaal boeiende, uiterst leesbaar en zeld zaam fraai geïllustreerd boek ge componeerd. Wie in dit seizoen om een geschenk zoekt, hoeft niet lang te speuren. Het is een echt winter boek. dat legendarische winters en heroïsche Elfstedentochten doet her leven en uit doet zien naar nieuwe. Kortom. "De schaatsen scherp" is een boek de Elfstedentocht waardig. Fenno L. Schoustra: "Elfste dentocht de schaatsen scherp", 184 blz„ met vele foto's, tekeningen, reproducties. Uitg. Fenno L. Schou- Istra's publiciteitskantoor. Prijs geb. If 24.50 DEN HAAG «GPD> Annie M G. Schmidt en Harry Bannink. ma ker van het succesvolle ..Heer lijk duurt het langst", hebben zich op de vervaardiging van een nieuwe musical geworpen, die „En nu naar bed" gaat heten. Als alle voorbereidin I gen naar wens verlopen, zal de door John J. de Crane geproduceer de musical begin november van het volgend jaar in Carré in première gaan. Vermoedelijk zullen Mary Dresselhuys. Conny Stuart. Jenny Arean en Frans Halsema de hoofd- rollen spelen. Dr. R. Tijdeman lector Leidse Universiteit LEIDEN Bij O. is dr. R. T\J- j deman, tot dusverre wetenschappelijk medewerker aan het Mathematisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam, aan de Leidse Universi teit benoemd tot gewoon lector in 1 de wiskunde ADVERTENTIE TtfA/rOONSTElAmU H0BAH0 HALLEN, LISSE 4 t/m 8 jan. 1971 op deze vaktentoonstelling de laatste ontwikkelingen in de mechanisatie van de BLOEMBOLLENKULTUUR alle belangrijke toeleverings bedrijven zijn op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Geopend: ma 4 jan. 10 00-21 00 u., di. 5,wo 6.do.7 jan 9 00-21.00 u., vr.8 jan. 9.00-18.00 uur. ZOETERWOUDE „Leef 't is de moeite waard", wordt zaterdag om 19.00 uur een jongerenmis verzorgd in de koepelkerk aan de Meerburg, Hoge Rijndijk. De predikatie wordt I verzorgd door kapelaan W. Vet.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13