MAXI OF MINI van General Motors Nieuwe modellen Proef met kleuren i wetjen. way ensic» SAMENGESTELD DOOR KOOS POST VEILIGER POOK BIJ MERCEDES Spaanse "eendjes" klaar voor Nederland Grote bazen van Ford Winterse vreugde PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 JANUARI 1971 - -- 4D' Uniroyal heeft thans een spi kes-band onder de naam Winter - klauw ontwikkeld, die men de hele winter door kan gebruiken, omdat ze zowel geschikt zijn voor be sneeuwde, beijzelde, bemodderde als droge wegen. Het is een winterhand met sta len radialen en voorzien van 120 tot 130 spikes (afhankelijk van de bandenmaat), die men tijdig voor het begin van de winter kan laten monteren en de gehele winterperio de kan laten zitten omdat ze qua prestatie volgens de fabrikant nau welijks onder zouden doen voor zo- mer-radiaal-banden. De fabrikant stelt, dat deze staal- radiaalbanden mèt spikes geschikt zijn voor snelheden tot maximaal 150 km u en zonder spikes zelfs tot 180 km u. Daimler-Benz heeft voor al haar Mercedes-modellen een veiligheids- pook ingevoerd. Om verwondingen van de inzit tenden bij eventuele botsingen te voorkomen, werd de pook van een schuimrubber knop met vergroot oppervlak voorzien. Voor de auto matische transmissie heeft de pook een wat kleiner formaat. Bij de talloze beschouwingen of de maximode leuker, mooier, nuttiger of zinvoller is dan de mini, is één aspect vrijwel volledig buiten schot gebleven. De dames, die zich consequent aan de maxi hebben toegewijd, zullen er rekening mee moeten houden, dat zij meer bagage hebben. Ze hebben een grote koffer nodig. Twee nieuwe modellen van Ge neral Motors voor 1971. Boven de Firebird van Pontiac, onder de Oldsmobile Toronado. Het 71-pro- gramma van Pontiac bestaat uit niet minder dan 36 modellen, waarvan de Firebird tot de z.g'. compacts behoort. Voor Ameri kaanse begrippen dus een wat klei ner model. Wat een Amerikaan als „normaal" beschouwt wordt beter getoond door de Toronado met voorwielaandrijving, die evenals de andere modellen van Oldsmobile nogal wat nieuwigheden heeft meegekregen. De uitvoering voor 1971 is o.a. wat ruimer geworden. Nog ruimer.. President- commissaris Henry Ford II (rechts) met Lee A. Ja- cocca, die kortgeleden is benoemd tot president van het machtige Ford-concern. Volgens Henry Ford (in zijn jaaroverzicht) zullen de autoverko pen nog meer gaan stijgen. Hij verwacht, dat er volgend jaar in Amerika tien miljoen auto's zullen worden verkocht. Het kan wat min der zijn, maar veel zal het volgens hem niet uitmaken. In de gehele vrije wereld zal voor de eerste keer het record-aantal van 30 miljoen auto's en trucks worden ge haald. Dit jaar nog altijd 27 mil joen, ondanks de vermindering van verkopen in de Noordamerikaanse markten. In Nederland heeft Ford een groter aantal auto's verkocht dan ooit tevoren, maar desondanks daalde het marktaandeel. Wat vol gens Ford Nederland voor een deel te danken is aan de stakingen dit jaar. Men hoopt daarvan in het komend jaar gevrijwaard te blijven en dan het aandeel op de sterk groeiende Nederlandse markt weer te kunnen opschroeven. De prijsverhogingen van de laatste tijd hebben de grote vraag naar de „lelijke eendjes" niet kunnen afremmen. Andere auto's werden immers ook duur der. Meestal nog meer De levertijden voor de nuttige werkpaardjes van Citroen zijn soms schrikbarend. Tien we ken wachten en langer behoorde niet tot de uitzonderingen. Uit alle hoeken en gaten worden dan ook de eendjes aangesleept om aan de vraag te kunnen vol doen. In de Spaanse havenstad Vigo kon men dezer dagen an derhalf duizend 2CV's opgesteld zien staan, wachtend op versche ping naar Nederland. De wa gens waren in Spanje geassem bleerd. De winterse omstandighe den behoeven niet altijd alleen ongemakken met zich mee te brengen. Het kan ook luisterrijk zijn. Helaas alleen, deze foto werd niet in Nederland ge maakt. Het lijkt een moeilijke opgave n- tijdens een puzzelrit. Maar de lf schijn bedriegt. Het is een proef- baan ergens in Zuid-Duitsland, ri waar verschillende soorten verf en te kleuren worden getest op hun duur- n zaamheid. e Sinds kort rijdt het verkeer door de eerste twee-verdiepingentunnel van Europa. De 1.043 meter lange kiezelbergtunnel in Wuppertal ver kort de rijtijd voor auto's van hier naar Düsseldorf een belangrijk traject in het industriecentrum tussen Rijn en Ruhr van tot nu toe 45 op 15 minuten. Om dit bouwwerk tot stand te brengen moesten in zes Jaar 135.000 kubie ke meter rots met 90.000 kilogram springstof uitgebroken worden. In de bouwkosten, die 45 miljoen D- mark bedragen, zijn de modernste technische veiligheidsinstallaties begrepen64 detectoren meten voortdurend de snelheid van het verkeer. Wordt het minimumtempo overschreden, dan schakelen 20 televisiecamera's in de tunnel in en brengen in het hoofdbureau van politie in Wuppertal een beeld van het verkeer op het scherm. Van hier uit kunnen de tunnel-gebrui kers via de radio aangesproken worden. Bij verkeersstilstand sluit een signaalinstallatie automatisch de tunnel-inrit af. Ook de ventila tie geschiedt automatisch met be hulp van een meetapparaat voor het koolmonoxyde-gehalte van de lucht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12