De gehuwde werkende vrouw mag alles... I Een (toekomst) badkamer om in te wonen Als maar niemand er last van heeft! Markant relaas van een oud-keukenmeid VOOR. VAN EN OVER VROUWEN NIEUWE UITGAVEN Ij ZATERDAG 2 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Vraag: Wat mag de gehuwde werkende vrouw eigen lijk? Antwoord: Alles, als maar niemand er last van heeft. Niemand, dat wil zeggen: de echtgenoot niet, de kin deren niet, het onderwijs niet, de werkgevers niet, de col lega's niet, kortom: van de gehuwde werkende vrouw, die immers niet „hoeft", wordt verwacht dat zij het iedereen naar de zin zal maken. In Zweden heeft men hiervoor een aardige term bedacht: „voorwaardelijke emancipatie". Vrouwelijke Studenten in Lelden. Dat is bijna 2 keer zoveel als het ge middelde. dat alle gehuwde vrouwen van Nederland halen. Uit het desbe treffende boekje „De vrouw kruipt waar ze niet gaan kan'blijkt dat de overige 41 procent niet werkt omdat (li de man principiële bezwaren heeft ide vrouw heeft die maar zel den». of <2> de vrouw er geen tijd voor heeft, of (3) de vrouw niet kan door ziekte, hoge .eeftijd of het ont breken van wat zij een passende baan vindt. ry Percentage gehuwde werkende vrouw stijgt. Ze werkt nu ook al in de herenkapsalon. Toch is er veel discriminatie! Staat uw kleuren-tv te „rood" af besteld, dan bent u: oversexed, erg snergiek. teveel geneigd tot het doen /an confidenties. Overheersen de gele finten in het beeld dan klopt er ook Iets niet: de tv-kijker is te goed van /er trouw en en te optimistisch. Men sen die graag naar een te blauw kleu renbeeld kijken, zijn tevreden, fleg matiek en geneigd om te veel te ?ten. Als de kleur naar donker- Dlauw zweemt, is degene die de knop heeft bediend een zwakke en verle gen persoonlijkheid. En wordt het beeld overheerst door rood-paarse tinten, dan zijn er bij de kijker ho mofiele neigingen in het spel. Dat beweert tenminste (volgens Nova» de heer Max Luscher. een Zwitsers psycholoog die al vaker opvallende uitspraken heeft gedaan over de re- j latie tussen karaktertrekjes en de j keuze van bepaalde kleuren. Cijfers over de pil. gepubliceerd in Parijs Match: Zeventien tot negen- j tien miljoen vrouwen over de hele wereld gebruiken op het ogenblik dit j voorbehoedmiddel. In Frankrijk zijn i ongeveer zeshonderdduizend vrou- wen ..aan de pil". Triest bericht voor de bezitters van glanzende opvallende open sportwa gens: dit soort vehikels zijn niet lan ger ..verleidingswapen nummer één". Volgens Elle <dat de proef op de som nam) wordt het gros der vrouwen niet meer geïmponeerd door een (al dan niet knappe) man die vanuit een spectaculaire open wagen contacten tracht te leggen. Acht van de twaalf vrouwen reageren helemaal niet wanneer de chauffeur vanuit zijn ca briolet avances tracht te maken. De overige vier halen alleen maar hun schouders op, of laten in duirle-.jke taal hun misnoegen over dergelijke toenaderingspogingen blijken. —pRN HAAG (GPD» Deftige da mes die omtrent het jaar 1900 haar —wekelijks bad namen knielden daar toe in een zinken tobbe en lieten zich vervolgens in deze ongemakke lijke houding door hun dienstmaag den met emmers water begieten, kleine eeuw later zullen hun achteloos wat noppen in de douchecel bespelen lom de huid te laten besproeien door 4 verstelbare, in de tegelwanden ge monteerde douches. Handdoeken zijn niet meer nodig, want ergens zit een knopje dat de toevoer regelt van warme lucht die het natte lichaam in recordtempo droogt. rl De opgefriste baadster werpt zich ^daarna op een uit de muur kantelend (massage-bed om een paar minuten „hoogtezon tot zich te nemen. Vóór v,het bad heeft ze tien minuten als een ^bezetene gepeddeld op de hometrai- ii-ner die haar gewicht binnen de per ken houdt. Want al deze apparatuur hoort zonder meer bij de badkamer van-morgen. zeggen de futurologen van de sanitaier industrie. Die badkamer-van-morgen is ei genlijk meer een woonkamer dan een badkamer. Twee oekende Ne- derlandse sanitair-industrieën hebben het ding ontworpen en pronken op het ogenblik ermee op exposities in binnen- en buitenland. Op een diep paars langlussig badkamertapijt van waterafstotende synthetische vezels staat Nederlands badkamerdroom i voor de eerstkomende decennia uit gestald, in de vorm van een enorme j „sanitaire zuil" waar alle sanitaire voorzieningen in, op en aan zijn ge- 1 monteerd. Achter een schuifwandje gaat in het binnenste van de zuil de douche cabine schuil. Voorzien van een be dieningspaneel met drukknoppen waarmee, net als bij de wasmachine. een „volledig wasprogramma" in be- j weging kan worden gebracht. Heet Woonkamer i water, koud water, lauw water wis seldouches van heet en koud, en dat alles naar verkiezing uit twee. vier of zes douchekoppen. Bovenstaande regels zijn gelicht uit een lezing van mevrouw Joke Kool-Smit, algemeen voorzitster van Man-vrouw-maatschappij. een le zing, die is gepubliceerd in het boek je „De rechten van de vrouw" (uni versitaire Pers Rotterdam-Stan daard Wetenschappelijke Uitgeve rij). Nooit is beter aangeduid welke de huidige situatie is van de buitens huis werkende getrouwde vrouw in Nederland. De meerderheid Het is met feiten en cijfers aan te J. tonen, dat de maatschappij hoege naamd geen rekening houdt met de getrouwde vrouw, die een baantje heeft of wil hebben, dat tevens een vooroordeel wordt levend gehouden, waar de honden geen brood van lus ten (daarover straks meer) In de hitte van de strijd om daar iets te gen te doen, raken echter basisgege vens op de achtergrond, gegevens i over 'die andere vrouw, die helemaal i geen baan wil en die soms niet voor de man onderdoet in het veroorde- j len. Voorlopig zullen we nog wel moe ten spreken over een meerderheid van getrouwde vrouwen, die zich te recht de levenshouding van een weliswaar gediscrimineerde min derheid niet laat opdringen, nog af gezien van de vraag of het zinvol is massa's huismoeders te doen vragen naar baantjes, waarvan het aanbod gering is. Het Instituut voor psychologisch marktonderzoek heeft in de afgelopen jaren een onderzoek verricht in opdracht van het ministerie van CRM onder Jonggehuwden, die niet langer dan vijf jaar getrouwd waren, niet ouder dan 35 jaar en die „normale" gezinnen vormden (geen grote leeftijdsverschillen tus sen man en vrouw, geen langdurige afwezigheid van de man. geen ge handicapte partner). Tweederde van de vrouwen bleek niet buitenshuis te maar het Jonge gezin. Het hoge per- Opvallend is. dat veel van die wer- centage „werkwilligen" wijst op het kende academische vrouwen rondlo- bekende feit, dat een nog steeds toe- pen met gewetensbezwaren en nemend aantal jonge getrouwde schuldgevoelens met betrekking tot vrouwen een (bij)baantje wil. Aan de j het gezin. Twaalf procent zegt er on- andere kant is uit het onderzoek op j derdoor te gaan door de spanningen, te maken (SER-rapport van 1968) dat die voortkomen uit het keuzeconflict het verlangen naar ander dan huis- gezin-werk. Dit thema komt ook bij houdelijk werk vaak toeneemt als j andere groepen gehuwde vrouwen, men langer is getrouwd (zeg 10 a 15 jaar en geen 30). Veel meer meisjes leren veel meer dan vroeger en een logisch gevolg daarvan is. dat een toenemende be- die gevraagd worden naar hun standpunt over een baan. steeds te rug. Zij denken bij voorbaat al aan de moeilijkheden, vooral ten aanzien van de kinderen. De vrouwen b.v. uit bovengenoemd onderzoek van het In- hoefte ontstaat om na het huwelijk j stituut voor psychologisch markton derzoek die de huishouding met ple zier doen. zijn vaak van mening dat de moeite om de opgroeiende jeugd te besturen voor een aanzienlijk deel voortkomt uit de afwezigheid van de werkende moeder. de „extra" kennis en kunde produk- tief te blijven maken (het leven is toch al duur genoeg), liefst in een leuk baantje. Maar je zult die vele I andere meisjes de kost moeten ge- ven., die minder hebben geleerd, die aan de lopende band staan of heb- 1 ben gestaan, die het huwelijk eerder als een verlossing uit de slavernij zullen zien dan dat zij het huwelijk j zelf ooit zullen ervaren als een vorm j van slavernij, want dan zijn ze baas i onderzoek gedaan naar de mogelij- in eigen huis geworden en kunnen j ke arbeidsreserve onder ge- ze tot op zekere hoogte doen j trouwde vrouwen tot 55 jaar Van de en laten wat ze willen. En dat is nog I ondervraagde vrouwen zag 87 pro- altijd toegestaan. Cent als grootste moeilijkheden van Onderscheid Genoemd instituut heeft ook een Het percentage getrouwde vrouwen dat werkt is stijgende: in 1962 circa 18 procent, in 1964 ruim 21 procent en nu rond 25 procent. In vergelij king tot andere Europese landen is dat weinigDuitsland 53 procent. Frankrijk 50 procent. Je kunt dat wel degelijk een achterstand noe men: er is een duidelijke samenhang Bolle bassins Ook een prozaïsche handeling als handenwassen wordt in de badkamer -van-de-toekomst een boeiende aan gelegenheid. Dat gebeurt namelijk in een wasbak van zeer opvallende bol ronde vormgeving die zo is uitge kiend dat spatten van het water er niet meer bij is. Sterker nog: de ont werpers hebben rekening gehouden met „de comfortabelste buiging van de rug" bij de mens die zijn handen I in deze bolle bak wil wassen en ze hebben die bolle wasbak bovendien zó gemaakt dat ook het hele hoofd gemakkelijk in de wastafel kan wor den gsetoken. Het woord hygiëne wordt in de badkamer-van-morgen met gulder lettertjes geschreven. Geen badhanddoeken maar 'n war me luchtstroom voor het. drogen van 't lichaam, geen losse stukken zeep Experimentele badkamer, door twee Nederlandse sanitair- industrieën ontworpen onder de naam „Cosmotron"De zuil bevat een douchecabine met ingenieuze water- en temperatuurregeling Toilet en bidet links en rechts aan de kolom gemonteerd zijn evenals de wasbak bolvormig. (Foto Bouwcentrum) met het genoten onderwijs. Cijfers werken eenderde zou dat wel wil- j van *967: in Nederland is 17 procent Ier - tweederde deed het huishou- I "ouwen op het totaal aantal stu- den met plezier - van de mannen universiteiten. In Belgie was de helft er voor en de andere d" 23 'n Engeland 24 In Duits- helft er tegen dat de vrouw een baan ,and 25- in Frankrijk en Zweden 40 geving gekomen over goede ervarin had een derde van de mannen procent. gen met crèches, in die zin zelfs, dat vond dat de huisvrouw weinig kans het beter zou zijn voor de kinderen had zich te ontplooien, hetgeen j Schuldgevoel om ze daar onder te brengen. Uit het buitenshuis werken: het opvan gen van de kinderen, de verzorging van een ziek gezinslid (die kun je niet alleen laten), de dubbele belas ting van gezin en werk en de ongun stige openingstijden van winkels. En daar zijn we dan bij de prak tische bezwaren en eventueel bij de tekortschietend® maatschappij, die zo weinig rekening houdt met ge trouwde vrouwen, die buitenshuis willen werken. Zeg om te beginnen maar. crèches. Uit het buitenland, vooral Zweden, is de nodige bericht- j slechts door achttien procent van de jvrouwen werd onderschreven. Maar liefst 59 procent (alle bij- baantjes meegerekend) van de ge- Slavemii trouwde academisch gevormde vrou wen werkt, zo bleek uit een onder- Let wel: Dit onderzoek betrof niet zoek dat is uitgevoerd door een het doorsnee Nederlandse gezin, werkgroep van de Vereeniging van maar 'n zeepautomaat. onder 't mot to dat legioenen bacteriën door stuk ken zeep en ir-tidoeken worden over ge. icht Bij 't (eveneens bol-vorie ge) toilet geen toiletpapier, maar 'n sel van mini-douches en warme- luchtdrogers die de functie van het ouderwetse toiletpapier overnemen. Dit alles via „niet-aanraak schake laars" die gaan werken als de hand zich nog op enkele centimeters van de knoppen bevindt. Ook alweer om de bacteriën zo klein mogelijke ver spreidingskansen te geven. Vol verrassingen Een ding vol verrassingen, deze badkamer van de toekomst. Lichtjes die geheimzinnig aangloeien als men het sanitair nadert, een massage-bed dat helemaal in de achtkantige sa- wat meer gedetailleerde informatie van crèche-leidsters blijkt echter soms ook, dat er kinderen zijn, die er niet zo goed Legen kunnen, die duidelijk de moeder nodig hebben. Een andere redenatie is deze: als 'n moeder het wel klaarspeelt een paar uur een goede moeder te zijn, maar niet een hele dag. is het dan niet beter het kind naar een crèche te brengen? nitaire zuil kan verdwijnen, mooie bolvormige asbakjes, kapstokjes en andere accessoires van roestvrij staal In de sanitaire kolom zijn alle tech nische benodigdheden opgeborgen: aan- en afvoer van water, ventilatie. j getrouwde vrouwelijke werkerj. Voor verwarming en een „complete elek tronische waterbesturing" zoals de De overheid gaat voorop in het on derscheid maken tussen manlijke en vaklui dat losjes noemen. En als u nu zin krijgt om die bad- woonkamer meteen in uw nieuw te bouwen huis te laten installeren Dan kan dat niet op stel en sprong, want die hele badkamer is voorlopig een experiment, al zullen de bruik bare ideeën eruit ongetwijfeld bin nen niet al te lange tijd op grotere schaal worden toegepast. Inbouwen in een bestaand huis zou trouwens, niet eenvoudig zijn Het is meer een badkamer om een huis omheen te bouwen. de belastingen worden de inkomsten van de vrouw opgeteld bij het belast bare inkomen van de man. Het net to-resultaat van de arbeid van de vrouw wordt daardoor zwaar naar beneden gedrukt, zo zwaar vaak, dat de vrouw maar niet gaat werken of probeert zich „zwart" te verkopen. Dat laatste (de werkgever geeft de verdiensten van de vrouw niet door aan de belastingen) heeft een grote omvang aangenomen. Uit het graf Hoe vreemd de hele zaak ln we zen is geregeld, blijkt uit de pen sioenregeling. Z .wel man als vrouw, getrouwd of niet, betaalt als werkne mer pensioenpremie en Krijgt op 65- Jarige leeftijd pensioen Komt de man voor rijn 65ste te overlijden, dan krijgen de weduwe en de wezen pensioen. Maar als de vrouw over lijdt, krijgt de man niets, hijzelf niet en de kinderen niet. Uit het graf komt de discriminatie boven en wel zo dat de man wordt getroffen, die maar moet zien hoe hij het allemaal regelt: het huishouden, de ver zorging van de kinderen. En dan het recht op arbeid en de beloning ervan. In het in de aan hef van dit stuk genoemde artikel zegt mevrouw Kool-Smit, dat de ge huwde vrouw geen juridische waar borgen heeft omtrent haar (funda mentele) rechi op arbeid („nog steed»kan een vrouw ontslagen wor den wegens huwelijk of zwanger schap"). En ook. „De invoering van de gelijke betaling heeft niet tot re sultaat gehad, dat vrouwen nu ge middeld ook evenveel verdienen als mannen, waarbij de factor, dat de vrouwelijke arbeidskrachten gemid deld jonger zijn dan de mannelijke, slechts een geringe rol speelt". Mevrouw Kool-Smit wijst op het volgende: in oktober 1966 „na maat regelen ter bevordering van de ge lijkheid van lonen" bedroegen de uurverdiensten van de vrouwelijke industrie-arbeiders in Nederland 57 procent van die van hun mannelijke collega's. Percentages in andere lan den: Duitsland 69 pet.. Frankrijk 74 pet.. Italië 74 pet België 67 pet. Luxemburg 58 pet. Weer moet er over een achter stand in Nederland gesproken wor den. Geen „mannenstraf" Gelijke beloning voor gelijke ar beid. De overheid schijnt er ook nog niet geheel en al uit te zijn. Begin november bracht de krant het be richt over de advertentie van de in spectie der Domeinen in Arnhem, waarin magazijnbedienden werden gevraagd. Ook vrouwelijke krachten konden ln aanmerking komen, maar dan was het salaris wel wat lager. Mannen: f804.71, vrouwen, f760.96 het PvdA-Kamerlid Van den Doel sprong er bovenop). Een duidelijke vorm van discrimi natie. Maar vaak ligt het ingewikkel der Begin november stond er ook in de krant, dat de Groningse politie rechter geen „mannenstraf" wilde opleggen aan een laborante, die met haar auto onder Invloed tegen een andere auto botste ..Dames willen zo geemancipeerd zijn", zei de poli tierechter, „je ziet dat op de televi sie. eigenlijk zouden ze dus ook de zelfde straf moeten krijgen als man nen. Eigenlijk zouden ze dus ook naar de gevangenis moeten, maar zover zijn we nog niet". De vereni ging Man-vrouw-maatschappij was kennelijk wel zo ver om ook hier de consequentie van gelijkheid te accep teren, blijkens een ingezonden stuk in een krant. En als de laborante nu eens een huisvrouw was geweest met kleine kindertjes, als die onverzorgd zouden achterblijven ADVERTENTIE "T'; DAMESMODE in ealosief jonge itijl... n BREESTRAAT 000*2 LEIDEN Badkamer om uren in door te brengen: de gemoderniseerde versie van de toilettafel hoort ook bij het interieur. (Foto Bouwcentrum' „Vanuit de keuken gezien", herin neringen aan een dienend leven, door Margaret Powell. Vertaald uit het Engels (Below stairs) door E. Vee- gensLa tor f. Uitgegeven door A. W. Bruna, Utrecht. Margaret Powell is een bijzondere vrouw Zij haalde in 1968. op 58- jarige leeftijd haar HBS-aiploma-, In haar jeugd zij kwam uit een gezin van zeven kinderen was er geen geld om haar te laten leren. Marga ret had dolgraag onderwijzeres wil len worden Ze groeide op ln een tijd van diepe armoede en de allerafschuwelijkste klasse-verschillen. In plaats van on derwijzeres werd zij „keukenmeid" bij goede families. Van de vele erva ringen ln die dienstjes in die jaren doet zij nu verslag ln "Vanuit de keuken gezien" Margaret Powell schrijft krachtig, rechttoe rechtaan, het is een proza zonder franje en daardoor al tijd glashelder en vaak zeer scherp. Zij heeft zich niet kunnen en waar schijnlijk ook niet willen ontdoen van een bepaalde portie bitterheid. En dat is ook maar al te begrijpelijk. De bejegening die haar van de dames en heren uit de goede stand ten deel vel, was vaak meer dan bar Ze liep geestelijk gezien lidtekens op die nooit helemaal verdwenen. Als 15-jarige reikte zij haar me vrouw de krant aan. De dame in kwestie bekeek het meisje afkeurend en zei tenslotte: „Margaret, geef mij nooit, onder geen enkele omstandig heid, iets zo maar met je handen aan. gebruik altijd een zilveren blad". De vernedering is haar altijd bij ge bleven. „Personeel, zo zegt Margaret Powell kort en bondig, was voor hen een noodzakelijk kwaad". Hoe vreugdeloos en zwartgallig die jaren waren, blijkt ook uit deze re gels: „We zaten daar in het souter rain, met ons zessen of zevenen; vrouwen die haast nooit een man te zien kregen en die altijd hun vrou welijkheid zo moesten onderdrukken dat we ons een soort geslachtsloze wezens voelden". Het is een zeer boeiend boekje dat Margaret Powell heeft geschreven. Een belangwekkend verslag van ge woontes uit voorbije Jaren en van de sociale verhoudingen. Een flard uit het leven van vroeger, van die zoge naamde goeie, ouwe tijd. Vroeger komt nooit meer terug.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11