Franco zal scheuren nu moeten dichten MOSKOU DOET FELLE AANVAL OP CHINEZEN BRITTEN MIDDEN FEBRUARI OVER OP NIEUW GELD STELSEL Waarschijnlijk benoeming van een premier EBAN:LATEN WE OPHOUDEN MET DREIGEMENTEN TEUN VAN OLK MAAKTE ERZACHTING EMAKKELIJK .O 'm .ade 'a» v* .1 ;.r Twee mannen verdacht van de moord op „Roodkapje" Massale campagne voor de overgang Meir zinspeelt op nieuwe wapens BRUYNZEEL - KEUKENS KASTEN „Houtwerf-Leiden" - N.V. Rotsblokken op eetzaal van kibboets IERDAG 31 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) IADRID (GPD) Gisteravond maakte de Spaanse rege- officieel bekend dat generaal Franco, op voorstel van het linet en van de kroonraad, besloten had gratie te verlenen alle zes ter dood veroordeelde Basken van de krijgsraad Burgos. Aan drie van hen die ieder tweemaal ter dood oordeeld waren, schonk Franco zelfs dubbele gratie, het- n in de gehele geschiedenis van de Spaanse rechtspraak niet was voorgekomen, en duidelijk bewijst dat het 78-ja- staatshoofd niet in het minst onder de indruk is gekomen de druk die de uiterste rechtervleugel van het regime op i uitoefende. Generaal Francisco Franco, caudillo bij de tie Gods, heeft nog steeds het roer vast in handen. ft kwestie van de doodvonnissen weest van militaire rechtspraak. De de zes Baskische separatisten tenslotte, juist zoals de hele po ke crisis die hierdoor was ont- n, terecht gekomen bij de man in Spanje bij alles het laatste rd heeft, Franco. Sinds de ka- |n-generaal van Burgos rond I middaguur de doodvonnissen trtekende, was er geen hoger lep meer mogelijk en moesten Veroordeelden voor middernacht Eilleerd worden. Franco had r op elk ogenblik het recht om tr meer gratie te verlenen. De k-derheid van zijn ministers zal dat ongetwijfeld hebben voor- eld in de kabinetszitting 's middags om vijf uur begon, hadden in de twee afgelopen {n ook een hele campagne geor- seerd van officiële instellingen, I persoonlijkheden en kranten hierop aandrongen. Wie groot is zich grootmoedig tonen, luidde het motto dat eindeloos 1 herhaald. Alles werd gedaan te voorkomen dat gratieverle- {en uitgelegd zouden kunnen ien als een teken van zwakte, et monsterproces voor de krijgs- 1 van Burgos, dat 28 dagen lang iandacht van de hele wereld op binnenlandse toestanden in nje heeft gericht op een wijze sinds de burgeroorlog niet meer voorgekomen, is dus met het e jaar, zoals wij reeds schreven, (en nachtkaars uitgegaan. Schone lei ranco gaat het nieuwe jaar r in met een schone lei: (heeft zich grootmoedig getoond, ftr de leien van zijn ministers vele andere kopstukken van zijn ïne daarentegen staan boorde- en zij hebben niet zo als Fran- een onverwoestbaar prestige bij eigen volk om op terug te val- Het leger zal bepaald niet ge- kig zijn met een krijgsraad die sbehalve een pronkstuk is ge- ADRID (AP) Generalis- Franco heeft gisteravond in rede tot het Spaanse volk gezegd, de massale steun van het Spaan- olk zijn gezag had versterkt en hem gemakkelijker had gemaakt doodvonnissen van de zes Bas- he nationalisten te verzachten. een 19 minuten durende praak die op de ueeldband was mom en en in een landelijk tv- ramma werd uitgezonden, zei het arige staatshoofd dat de verzach- van de vonnissen het mogelijk kte „om het heilige Jaar te be ien in een stemming van vrede, rin wij God kunnen bidden om de lngen be zegenen waarmee de njaarden een betere toekomst hten te verwerven voor onze kin- (Het heilige jaar, dat eens ie vier jaar plaats vindt, is van- g in Santiago de Compostela in- ild). ranco maakte duidelijk, dat zijn ring voort zal gaan iedereen te rijden, die tracht „de vreedzame, enleving van het Spaanse volk erstoren". Hij zei verder, dat de oeming van Prins Juan Carlos zijn opvolger een historische ge- rtenis was, waarvan men de waar- pas met het verstrijken van de zou inzien". Franco zei dat de i, die de prins in het gehe md heeft gekregen, betekent dat voortzetting van het huidige be- d voorlopig zeker gesteld is, voor- esteld dat de Spanjaarden in- dat vrede, veiligheid en vrijheid hts mogelijk zijn binnen het ka- van de wetten die wij ons zelf even hebben en die wij moeten thermen". nco zei dat de wereld geconfron- d wordt met een algemene beroe- I, die ook Spanje heeft getroffen, gens hem is dit het gevolg van jiaat van die elementen die altijd vijanden van ons land geweest een haat, die gericht is tegen voorspoed, vrede en rust die Span de afgelopen 30 jaar gekend heeft. droefenis had hij vastgesteld e wordt een klein gedeelte van ele universiteiten veranderd in werktuig van ideologische ma- lerieën, die absoluut niets te ma- hebben met de werkelijke pro- hen van de studenten". „technocraten" van het kabinet moeten betreuren dat het politieke monsterproces dat zij op touw zet ten, uiteindelijk aantoonde dat zij als het puntje bij paaltje komt het leger nodig hebben om de stabili teit van de staat te handhaven. En Franco zal wel, wanneer de gehele crisis min of meer in vergetelheid is geraakt, zijn rekeningen presen teren aan diegenen wier politieke manoeuvres deze toestand veroor zaakten. Zelfs de oppositie heeft maar weinig gewonnen aan dit proces het is duidelijk gebleken dat zij de regering niet onder noemenswaardi ge druk kan zetten zonder onmiddellijk een machtsvertoon uit te lokken dat haar clandestiene or ganisaties in levensgevaar brengt. Gehavend De betrekkingen van Spanje met het buitenland en vooral met de Europese democratieën zijn er door de affaire van Burgos al evenmin op vooruit gegaan. Op het diepte punt van de crisis greep de rege ring naar het reddingsmiddel van de „anti-Spaanse campagnes van het buitenland", en beschuldigde de Europese democratieën er officieel van onder één hoedje te spelen met het Kremlin. Een minister van het Spaanse kabinet kondigde officieel een boycot af tegen de handelsvlo ten van de buurlanden Frankrijk en Italië: een andere minister ging officieel tekeer tegen televisiezen ders van Europese staten. Hoe moet men nu weer de scherven lijmen van een Europese politiek die men de laatste paar jaren met inspan ning van alle propagandakrachten aan de man probeerde te brengen? Franco zal waarschijnlijk een ge heel nieuw kabinet gaan vormen dat de aansluiting bij de EEG zal moeten volbrengen om zijn opvol ger, Prins Juan Carlos, een be hoorlijk functionerende staat na te laten. De Spaanse economie is im mers meer en meer afhankelijk van het buitenland. Wat de binnen landse toestanden betreft zal Fran co de scheuren in zijn regime, die deze crisis aan het licht bracht, moeten dichten en waar schijnlijk een grotere rol moeten geven aan de militairen. De nieuwe koers die hij inslaat zal misschien -merkbaar worden door de benoe ming van een reeds lang verwach te premier. Met muil en klauwen rijt een leeuw (foto boven) het vlees open van de dompteur Corrale Borna- valt uit Reno in de Amerikaanse staat Nevada tijdens oefeningen MOSKOU (Reuter) Het Sowjet- russisch partijblad „Prawda" heeft vandaag 'n buitengewoon felle aan val op China gedaan wegens de hou ding van dat land tijdens de recente onlusten in Polen. Deze houding heeft opnieuw duidelijk gemaakt welke party de Chinese leiders kie zen „op momenten dat de klassen strijd op het wereldtoneel wordt ver hevigd". aldus het blad. „Peking heeft de laatste jaren vele malen hetzelfde standpunt ingenomen als Student gedood Bij hevige ge vechten te Trabzon (Noord-Turkijë) tussen linkse scholieren en studen ten met de politie is een 16-Jarige jongen gedood. De aanvallende jon geren gooiden naar de politie met staven dynamiet, en deze schoot te rug. De strijd begon toen de politie de studenten wilde verwijderen van de universiteitsterreinen, die zij be zet hielden. Doodgestoken Dr. Gopal Sen, de rector van de universiteit van Cal cutta is woensdagavond tijdens een avondwandeling door onbekende aan vallers doodgestoken. Na de moord werden alle instituten van de uni versiteit in Calcutta gesloten. De universiteit van Calcutta is het bol werk van de maoïstische studenten organisatie, de Naxalieten, die ver antwoordelijk worden geacht voor de onlusten aan de twee universiteiten in de stad. de krachten van het Imperialisme en anti-communisme". „De provocateurs in Peking pro beren een scheuring teweeg te bren gen in de communistische gemeen schap, en de politieke en economi sche betrekkingen tussen de broeder landen te ondermijnen", aldus de Prawda. Hier kan niet van ideolo gische verschillen worden gesproken. China heeft zich schuldig gemaakt aan de meest schaamteloze inmen ging in de Interne aangelegenheden van de soevereine Poolse volksrepu bliek. „De beweringen van de propa gandisten in Peking dat de Sowjet- Unie haar strijdkrachten in staat van' alarm bracht en naar de Poolse grenzen stuurde om „de volksrevo lutie te onderdrukken", zijn een pure provoctie. Zelfs bourgeois-journalis- ten die bedreven zün in anti-com munistische laster zouden niet met zo'n leugen aan durven komen". De Chinese ondermijningspogingen zijn niet nieuw, zegt het Russische blad verder. Zodra de imperialisten htm aanvalien op het communisme begonnen op te voeren, richtte Pe king onmiddellijk zijn propaganda- aanvallen op de Sowjet-Unie en de communistische broederlanden. „Dit was zo vanaf het allereerste begin van de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam. Dit was zo tijdens de anti-communistische acties van de rechtse contra-revolutionaire krachten in Tsjecho-Slowakye en dit was ook deze keer het geval", aldus de Prawda. in het winterkwartier van diens circus. Met ernstige hoofd- en rugwonden moest Bornavalt in het ziekenhuis worden opgeno men. Op de foto's onder: een levende en een dode tijger na een gevecht tussen de twee in de arena van een Italiaans circus. De twee tij gerinnen vielen elkaar aan om een mannetje. LONDEN AP) Twee mannen zijn beschuldigd van moord op de 15-jarige Janet Stevens op kerst avond. zo heeft de Londense politie meegedeeld. Janet werd gewurgd toen zij op kerstavond met een rood tasje op weg was naar haar groot moeder. om die wat cadeautjes te brengen. Haar lichaam, bedekt met takken en sneeuw, werd gevonden op een schietbaan nabij de garni zoensstad Pirbright. LONDEN (GPD) Engeland zal op 15 februari een D-day beleven die in tegenstelling met die van de historische 6e juni 1944 niet geheim behoeft te worden gehouden. Het is de even eens historische dag waarop de Britten eindelijk hun uit de middeleeuwen stammend 12 en 20 delig muntstelsel (1 pond sterling 20 shilling, 1 shilling 12 pence) vaarwel zeggen En daarmee weer één van hun typische eigenaardigheden zul len verliezen. Engeland heeft Napoleon gemist of beter hij miste Engeland! Van daar dat het bij de rest van de we reld op muntgebied en op dat van maten en gewichten achteraan komt huppelen. Nu de Engelsen staan te trappelen om door de EEG-poort te worden binnengela ten is dit inderdaad het beste prak tische en psychologische ogenblik om decimaal te gaan denken. Waarmee een lastig obstakel in het internationale handelsverkeer wordt opgeruimt. Men wil nog wel niet meteen ook het metrieke stel sel aanvaarden maar dat wordt nu toch ook onvermijdelijk. Van vandaag (woensdag 30 decem ber 1970) af wordt het Britse volk van alle kanten gebombardeerd met voorlichtingsmateriaal over het decimale systeem wekelijks in de ,vorm van reusachtige ver klarende advertenties in de dag bladen en tijdschriften en verder op de aanplakbiljetten en voor de tv. met speciale filmpjes. Dit al les als toelichting op een handig geïllustreerd tekstboekje dat elk gezin kosteloos krijgt toegezonden. Gewend Men is reeds lang gewend om de grijze bestelautootjes met het op schrift "Decibel system convertion service" Dienst voor omzetting in het decimale systeem) overal te zien rondrijden. Dit is de organi satie welke 'koortsachtig bezig is de nodige veranderingen aan te brengen in 5 miljoen kasregisters, reken- en boekhoudmachines voor zover deze tenminste niet geheel moeten worden vervangen. Aange zien men daarmee nog lang niet gereed is zullen talrijke winkels en andere bedrijven nog geruime tijd met het afgedankte systeem voortzeulen. Vonnissen ln Teheran In Iran (Perzië) heeft een militair tribunaal in de nacht van woensdag op don derdag achttien personen wegens staatsvijandige activiteit veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie Jaar tot levenslang. Zij hebben zich schul dig gemaakt aan een sabotagekom- plot. op touw gezet door de gewezen commandant van de Iraanse veilig heidsdienst, generaal Teymour Bach- tlar, en het bewind in Irak. JERUZALEM (AP) De Israë lische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft Egypte aan geraden, een eind te maken aan het uiten van dreigementen, wil het een goede sfeer scheppen voor vredes onderhandelingen In het Midden- Oosten. Eban bestempelde de verklaringen van de Egyptische president Anwar Sadat, dat Egypte het bestand zal be ëindigen als Israël geen tijdschema indient voor terugtrekking van zijn troepen uit alle bezette Arabische gebieden, als „negatieve retoriek", die onmogelijk van nut kan zijn voor het overleg. Eban hoopte dat spoedig het „ora torisch seizoen" afgesloten zou wor den. De Israëlische premier, Meir, waarschuwde later de Arabische lan den dat pogingen om de vijandelijk heden in het Midden-Oosten te her vatten, zullen worden beantwoord met sommige van de modernste wa- Sabotage in Mexico Twaalf per sonen worden ervan verdacht dins dag in de Mexicaanse hoofdstad op zettelijk een massale botsing tussen acht locomotieven te hebben veroor zaakt. De ramingen van de schade lopen uiteen van een tot vijf miljoen gulden. Circa vijftig personen zijn verhoord, onder wie twee voormalige vakbondsfunctionarissen die enkele maanden geleden uit de gevangenis waren ontslagen, waar ze twaalf Jaar hadden uitgezeten wegens het organiseren van een spoorwegstaking ADVERTENTIE Showroom: Nteuwo Rijn 87, telefoon 34544 (4 tynen) pens, ooit gebruikt. De dag tevoren had zij in het parlement gezinspeeld op belangrijke Amerikaanse wapen leveranties. die de terugkeer van Is raël naar de vredesbesprekingen had den vergemakkelijkt. Terreur Door een Israëlische krijgsraad zijn in de bezette stad Gaza vijf scholieren en studenten, in leeftijd variërend van 17 tot 21 jaar, veroor deeld van straffen variërend van 10 tot 20 jaar gevangenis wegens ter reurdaden. Zij werden ervan beschuldigd lid te zijn van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en hand granaten te hebben geworpen, waar bij negen burgers werden gewond. TEL AVIV (AFP, Reuter) Ne gentien omgekomen „soldaat-boe ren" zijn uit de ruïne van de eetzaal van de kibboets Neoth Hakikar ge haald, tien kilometer van Sodom, ten zuiden van de Dode Zee nadat vier stukken rots van meer dan dui zend ton elk het gebouw hadden ge troffen. Een aantal personen wordt nog vermist. De nieuwe kibboets vierde het eer ste huwelijk en de eerste oogst. Er waren honderden genodigden. Een geoloog die t terrein rond de neder zetting kent, zei dat het on geluk waarschijnlijk het gevolg was van de zware regenval van de afge lopen tijd. In Hyden. in de Amerikaanse staat Kentucky, zijn achtendertig mijn werkers om het leven gekomen. De steenkoolmijn waarin zij werkten, vulde zich met koolmoxyde na een ontploffing, die de arbeiders van de buitenwereld afsloot. Reddingsploe gen kwamen te laat. Door Arnold Lissauer Maar dat is niet erg, want de thans bestaande "zilveren" (in werkelijk heid vernikkeld koperen) munten die sinds april 1968 in omloop zijn, zijn reeds gedecimaliseerd en kun nen in beide systemen worden ge bruikt. De shilling die we al in nieuwe vorm bij ons dragen komt te ver vallen. Een shilling-stuk van wel eer heeft het behoud van het vroe gere formaat tot opschrift "new pence" met daaronder het getal 50. Om verwarring met het 10 pen ce te voorkomen heeft men het daarop gelijkende 50 pencestuk 7- kantig gemaakt zodat rrfen hier niet de narigheid krijgt die wij in Nederland met onze nieuwe rijks daalder ondervinden. De nieuwe penny wordt op prijs kaartjes en tarieven door de klei ne letter p aangeduid i.p.v. de kleine letter d zoals tot nu toe. De ze laatste dateerde nog uit de Ro meinse tijd en betekende dena rius. Voor geen geld ter wereld in de letterlijke betekenis heeft men het pond sterling als munteenheid willen afschaffen omdat dit hoe zeer er ook door twee devaluaties de klad in is gekomen het onaan tastbaar symbool moet blijven van Engelands solvabiliteit. Oud naast nieuw In de overgangsperiode die voorlo pig voor nog onbepaalde tijd zal duren, blijft het oude geld naast het nieuwe in omloop. Dat wil zeg gen de oude penny, de achtkantige, geelkoperen driepenny en de „zil veren" zes-pence. Men had dit laatste zonder meer willen af schaffen maar het Engelse publiek is aan dit meestgebruikte muntstuk o.a. voor bussen, telefoon en gleuf machines dermate gehecht dat de regering de beslissing over het lot van de sixpence twee jaar heeft uitgesteld. Men Jcan deze oude munten blijven gebruiken als men er maar voor zorgt dat ze samen een eenheid van 6 pence vormen (dus de six pence zelf, of zes oude pennies of drie oude pennies en een drie-pen- ce stuk). Hetgeen gelijk staat aan tweeëneenhalf p nieuwe pence). Het voordeel is dat men op D-day geen nieuwe munten bij zich be hoeft te hebben maar ze van ban ken en winkeliers zal ontvangen. Schooljeugd Aangezien de invoering van het de cimale muntstelsel algemeen is toegejuicht, verwacht men weinig moeilijkheden. Het makkelijkst zal het zijn voor de schooljeugd die er al in heeft leren rekenen. Vooral bij kleinere winkeliers en bij veel oudere klanten zal het waarschijn lijk iets stroever gaan De ervaring in Australië en Nleuw- Zeeland die een aantal jaren gele den ook tot het decimale systeem zijn overgegaan en waar sprake was van veel ingrijpender veran dering (10 shillings werd daar ove rigens logischer dan in Engeland de munteenheid) heeft geleerd dat men er in erg korte tijd volkomen aan gewend was. De raad voor het decimale muntstel sel die daarvoor verantwoordelijk is gelooft dat reeds binnen een week na D-day er meer decimale munten in gebruik zullen zijn dan de oude en dat de laatste al spoe dig zullen verdwijnen. De kosten van de verandering van het muntstelsel worden op 130 mil- Joen pond (ruim 1 miljard gulden) geschat. De verandering omvat de wijziging of vervanging van ma chines, aanmaking en vervanging van munten als mede reorganisatie van het banksysteem. Maar daar tegenover staan de grote voorde len die minder makkelijk in geld zijn uit te drukken De thans be gonnen slotpubliclteltscampagne zal IV4 miljoen pond (11 miljoen gul den) kosten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9