„Ik ben blij dat mijn vader nu een concrete baan heeft" Palaver zonder Cliff Richard Patient kreeg verkeerd infuus van verpleegster Enneke Toxopeus: Ouders en kinderen Jacques Brei in theatervorm ATTENTIE Onderzoek op tbc onder 40 jaar niet meer verantwoord onderzoek in naar doodsoorzaak Utrechtse recherche stelt (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Cliff Richard heeft het op het nipper tje iaten afweten, Corette King kan niet komen omdat ze een conferentie over haar man voor bereidt en Harry Belafonte moet verstek laten gaan omdat hij in Amerika tv-verplichtingen heeft Maar Palaver, de groots opgezet te manifestatie rond het religi euze woord, gaat door. Zaterdagochtend 2 januari om half tien gaan de deuren van de Marijke-, Irene- en Margriethal open en dat blijven ze tot in de vooravond. Be halve in woord en beeld wordt er op Palaver ook op andere manieren aandacht besteed aan religieuze za ken. Voor het amusement zorgt een aantal binnen- en buitenlandse ster ren, die op het reli-popsongfestival zullen zingen om een prijs van 1000, 500 of 250 gulden. Jan van Capelleveen, nauw bij de organisatie betrokken en de rest van het jaar perschef bij het Nederlands Bijbelgenootschap, vertelt dat er op 20.000 bezoekers gemikt wordt. Dat is nog altijd 3000 minder dan op het vorige Palaver. Als 20.000 jongeren vóór 2 januari een kaartje van een tientje kopen, wordt het in elk geval financieel een gezonde zaak. Er zijn instanties die de opzet van Palaver Willy Hofman en Piet Meerburg presenteren in het seizoen 1971'72 een aan de Belgische chanteur Jac ques Brei gewijd theaterstuk in Ne derland, getiteld „Jacques Brei is alive and well, and living in Paris". Het wordt geen tour de chant, geen cabaret, geen concert, geen musical, maar wel honderd procent theater genoemd. De theaterproduktie, die een bundeling van Brel's oeuvre wil zijn, is ontstaan door samenwerking van twee Amerikanen de toneel schrijver Eric Blau en de componist Mort Schuman en de Israëlische pantonimespeler en regisseur Monl Yakim. Producer was Nat Shapiro. Aangezien de rechthebbenden in New York eerst kortgeleden toe stemming voor een Nederlandse produktie gaven, zijn de namen van de medewerkenden nog niet bekend. De oorspronkelijke Amerikaanse re gisseur is benaderd en het ligt in de bedoeling de chansons door vier vocalisten gedeeltelijk in het Engels en gedeeltelijk in het Nederlands te brengen. ongezond vinden. De Utrechtse Ge reformeerde Gemeente noemde in een kerkblad het festival een „we relds en zedenbedervend gemanoeu vreer van het Nederlands Bijbelge nootschap." Sjaloom trok op het laatste moment medewerking in („te conservatieve opzet") en de ho mofielenvereniging COC zit het nog lang niet lekker dat de organisato ren haar weigerde omdat „de sek- sualiteiten" geconcentreerd worden in een kraam op de Palavermarkt van „Gezond Gezin." Ondanks deze moeilijkheden gaan de voorbereidingen van Palaver ver der van een leien dakje. Veel aandacht, ve wacht organisa tor Van Cupelleveef.-. zal ook het re- li-popfestival krijgen, dat zaterdag middag om 12 uur begint. Zeven landen zijn daarin vertegenwoordigd door een zanger of zangeres die een min of meer bezinnend lied zal laten horen. Nederland stuurt Liselore Gerritsen, Frankrijk Frida Boccara en voorts doen Duitsland, Italië, Bel gië, Spanje en Engeland mee. Veel verwachten de organisatoren van de grote Palaver-amusementsshow, die rond half drie moet beginnen. Jan van Capelleveen noemt het een ..show met een boodschap." Arties ten als D. C. Lewis („Mijn gebed"), Les Humphrey Singers, Louis Neefs, de organiste Rhoda Scott, Martine Bijl, Jules de Corte, de speciaal voor Palaver weer opgetrommelde Engelse Leger des Heils beatband, Louis van Dijk's trio, popzanger Gil bert O'Sullivan en The Rivals met een spirituals zingende Donald Jones moeten daarvoor zorgen. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bfj ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). P t loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch ak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 DONDERDAG 31 DECEMBER 197Ö LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) Bevol kingsonderzoek op tuberculose bij personen jonger dan 40 jaar is uit efficiëncy-overwegingen niet meer verantwoord. Dit is een van de con clusies waartoe men komt in het verslag van de zesde ronde van het bevolkingsonderzoek op tbc in Am sterdam. Andere conclusies zijn: bevolkings onderzoek op tbc bij alle personen ouder dan 40 jaar heeft thans nau welijks invloed op het epidemiolo gisch verloop van de tbc. En: bevol kingsonderzoek op longkanker by mannen ouder dan 40 jaar mits min stens jaarlijks verricht, kan wellicht een positieve bijdrage leveren aan betere genezingskansen. In bijna drie jaar werden in Am sterdam 266.164 personen onderzocht, waardoor werden opgespoord 22 ge vallen van besmettelijke tbc en 114 gevallen van longkanker. Zouden al leen mannen van 40 jaar en ouder zijn opgeroepen dan hadden er slechts 67.582 onderzocht behoeven te worden om tenminste 11 gevallen van besmettelijke tbc en 109 gevallen van longkanker te vinden. UTRECHT (GPD) De Utrechtse recherche stelt op ver zoek van de officier van justitie een onderzoek in naar de doodsoorzaak van de 63-jarige Utrechter Ph. Jansen, die op zondag 7 december in het academisch ziekenhuis is overleden. Vermoed wordt dat de 21-jarige leerling-verpleegster Cornelia den D. de ernstig zieke man op 1 december een verkeerd in fuus heeft toegediend, waardoor onmiddellijk een verslechte ring van zijn toestand intrad en mogelijk de dood is veroor zaakt. Dr. Zeldenrust heeft afgelopen dinsdag sectie verricht op het stof felijk overschot. De uitslag hiervan, die de feitelijke doodsoorzaak moet aantonen, wordt pas over enkele we ken verwacht. De heer Jansen werd op 28 augus tus van dit jaar in de interne kliniek van het SAZU (Stichting Academisch Ziekenhuis Utrecht) opgenomen, waar hij op 5 oktober een zware ope ratie onderging. Zowel voor als na die datum kreeg hij veel medicijnen via een infuus toegediend. Zo ook op 1 december, toen de derdejaars leer ling-verpleegster de patiënt om 10 uur 's ochtends een infuus met een kalium-chloride vloeistof inbracht. Vermoedelijk heeft zij in plaats van 500 cc vloeistof 40 cc van een soort gelijke vloeistof maar met een veel hogere concentratie toegediend. De heer Jansen kreeg daarna ademhalingsmoeilijkheden en werd overgebracht naar het beademings centrum van het SAZU. Hij raakte buiten bewustzijn, kwam nog wel enkele malen bij, maar overleed af gelopen zondag. Gisteren heeft in Utrecht de begrafenis plaats ge had. "Wij vermoeden dat er verband bestaat tussen de op 1 december in gebrachte infuus en de verslechtering van de toestand die daarna optrad", vertelde woensdagavond hoofdinspec teur S. van Rijt van de Utrechtse recherche. "De familie is een dag na het overlijden van de heer Jan- sen op de hoogte gesteld dat er mo gelijk een fout is gemaakt. Zou er inderdaad een vloeistof met tè hoge concentratie zijn toegediend, dan moet hersenletsel door de sectie aan toonbaar zijn". De heer Jansen kreeg meerdere malen per dag medicijnen via een infuus toegediend. De verpleegster moest dan een nieuwe fles aan het slangetje bevestigen. Mogelijk heeft zij oj> de bewuste dag verzuimd haar checklijst te raadplegen en de patiënt een vloeistof toegediend die pas op een later tijdstip had mogen worden gegeven. In het academisch ziekenhuis vermoedde men van meet af aan dat er een fout zou kunnen zijn gemaakt. Maar een onderzoek bracht niet aan het licht welke. Nadat zondagavond de directie van het ziekenhuis de officier van Justitie had ingelicht over een even tuele onnatuurlijke dood van de heer Jansen, kreeg maandagavond de Utrechtse recherche opdracht tot 'n officieel onderzoek. Dinsdagmiddag pas kon de leerling-verpleegster wor den gehoord, die met de kerstdagen de stad uit was geweest en van het overlijden van de heer Jansen zelfs niet op de hoogte was. Vandaag alweer de vierde foto in de serie van veertien, waarmee wij maandag 28 de cember zijn begonnen. Veertien detailopnamen van voorwerpen, die u moet her kennen. De eerste letters van al deze voorwerpen vormen een naam. We plaatsen deze veertien foto's in een wille keurige volgorde. Na afloop van de serie moet u antwoord kunnen ge ven op twee vragen. Wat stellen de foto's vow? En welke naam kunt u uit de veertien eerste letters vor men? Wanneer u op die vragen het antwoord weet kunt u meedingen naar één van de zestien prijzen, die wij voor deze puzzel uitloven. GRONINGEN Een mistige decembermorgen. Op de Ossemarkt wijst een politie-agent het huis van de commis saris aan. ,,Dat straatje uit en het allereerste mooie huis De keus is niet moeilijk want er is maar één huis met een statige trap en twee indrukwekkende lantaarns. In de hal weerklinkt hol de bel. even later doet het dienstmeisje open. De wasmiddelenindustrie zou een for tuin voor haar hagelwitte schortje bieden. Ze glimla^M bedeesd. In de monumentale gang ruikt het nog naar verf, het is ook pas een paar lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Toen ik net van de lagere school naar de MULO ging kwam hij wel maanden geleden dat oud-minister, mr. Edzo Toxopeus, het politieke toneel verliet om in Groningen commissaris van de koningin te wor den. Het meisje Iaat mü binnen in de kamer van mevrouw; door de hoge ramen komt weinig licht. En op eens ontdek je dat de commissa ris misschien wel in het smalste straatje van de stad woont, maar dat doet aan de gezelligheid in het oude patriciërshuis niets af. De stoeltjes zijn opnieuw bekleed en op de secretaire staat een portret van mr. Toxopeus, genomen lang voor- Met het verhaal van Enneke Toxopeus over haar vader die commissaris der koningin werd in de provincie Groningen ma- ken we vandaag de v\jf vol in de H serie Ouders en kinderen. De komende dagen kunt u nog ver- jE halen verwachten van en over Pier Angeli, Nathalie Delon, Elian Blaaser, en Maarten 51 Schakel. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll eens eerder uit Den Haag terug om mijn Frans te overhoren. Ik deed daar nooit zo veel aan en dat maakte mijn vader razend. Ik moest mijn les dan opnieuw gaan leren en dan overhoorde hij mij net zo lang todat ik alles wist." dat hij de politieke arena betrad. Heel anders dan het publiek hem Vond u uw vader streng? „Neen dat nou ook weer niet." later leerde kennen. Bloemen Dochter Enneke komt binnen, on danks haar Brabantse goedlachs heid, duidelijk nerveus. Wij zullen het over haar vader hebben. Ze stemde aarzelend in... als de vragen maar niet te moeilijk zouden wor den. Enneke (22) net verloofd kwam met haar ouders mee naar Groningen, waar ze in het huis van de com missaris de bloemetjes verzorgd en haar moeder met de voorbereidin gen van recepties en diners helpt. '„weet u wat zo grappig is wij heb ben nu alle Haagjes gehad... eerst Breda toen Den Haag en nu Gro ningen. Drie steden met een heel speciale styl vandaar dat wy steeds makkelijk konden wennen." Hoe ziet zij haar vader? Wat verrast door zo'n abrupt begin zegt zij licht blozend „Nou gewoon zoals iedereen zijn vader ziet". Op het tafeltje voor zich draait ze haastig de tinnen kraantjespot open. Wij drinken koffie en Enneke in antraciet grijze japon presenteert Groningse koek. Frans „Ik ben wel blij dat mijn vader uiteindelijk functie van commis saris heeft gekozen, dit is tenminste een concrete baan. Vroeger toen wij nog in Breda woonden, en vader pas minister was, zag ik hem bijna alleen 's morgens vlak voordat ik naar school ging. 's-Avonds kwam hij meestal pas laat thuis, maar hij is nooit zo'n kamergeleerde geweest die je niet kon storen. Eenmaal thuis was hij er gewoon voor ieder een. Was u het wel eens oneens met hem? „Een enkele keer maar dat is ei genlijk bij iedereen wel zo. Met mijn broer waren er soms meer problemen. Waarover? „Nou dat weet ik zo precies niet meer". Eenzaam Voelde u zich wel eens eenzaam, omdat uw vader zoveel weg was? „Ach neen als er een probleem was konden wij altijd bij hem terecht. Met het weekeind was hij meestal thuis dan gingen wij met zijn allen hockeyen of tennissen en in de winter schaatsen. Als het enigszins kon, deed hij altijd mee". Veranderde er veel nadat uw va der minister werd? „Nou neen hij kwam alleen wat minder thuis en toen wij eenmaal in Den Haag gingen wonen maakt- de je alles van dichtbij mee. Dat was wel leuk wij waren overal bij". Uw moeder heeft zich er vroeger wel eens over beklaagd dat een uitgesproken PvdA-leraar het u op school lastig maakte. Enneke hult zich in een mysterieus stilzwijgen. Na enig aandringen: „Nou het viel wel mee, je liet de mensen maar praten." Het spreekwoord dat de appel niet ver van de boom valt blijkt het in huize Toxopeus aardig te doen want dochter Enneke, een bevallige bru nette, spreekt over haar vader even behoedzaam als mr. Toxopeus op het hoogtepunt van zijn politieke carrière over de annexatie van de Bijlmermeer. Zorgvuldig, wellicht door vader zelf wel voorbereid, om zeilt ze listig alle vragen die bij de huidige generatiekloof tussen ouders en de jeugd nu eenmaal onvermij delijk zijn. De kabouters komen aan de orde. Ze wil er liever niets over zeggen. „Weet u, ik weet er gewoon te wei nig van". Wanneer ik haar even la ter vraag of zij net als de kabou ters haar vader als een typische vertegenwoordiger van het esta blishment ziet, zegt zij echter vol mondig ja. Betrapt zij zich zelf wel eens op sociale bewogenheid met de werknemers in de Groningse strokartonfabrieken? „Wij zijn pas zo kort hier daar heb ik nog geen kennis van genomen". Niet j Hoe staat zij tegenover de Dolle j Mina's? „Ik heb er in Groningen nog niets van gehoord, maar ik heb nu ook weer niet het idee dat vrouwen in Nederland achter gesteld worden". Enneke Toxopeus blijft haar moe der nog een paar maanden met het inkopen doen, tafeldekken en bloemschikken assisteren zodra haar verloofde volgend voorjaar in Delft afstudeert gaat ze trouwen. „Het is wel vervelend dat hij eerst nog twee jaar in dienst moet". Een seconde later schrikt ze al van de uitspraak en zucht „oh... hemel ik heb toch niets verkeerds gezegd".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7