Licht voor De Vliet Vragen rond vreemdelingenpensions Wat Leidse behandelen raad gaat Judo, jiu-jitsu, karate Tankauto liet olie weglopen SCHOUWBURGVOORSTELLEN NAAR RAAD krediet voor Cultureel Centrum V. St. Eloy wil de computer industrie nationaliseren Steekvlam in Leiderdorp Marktberichten WISSELKOERSEN Leiden bleef boven honderd duizend Niet schaatsen in Leidse Hout Val door gladheid Oud en nieuw in kerken Miljoenen knal PAGINA 2 LEÏDSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 LEIDEN De gebruiksmogelijk heden van zwembad „De Vliet" zul len aanmerkelijk worden verruimd door het aanbrengen van een verlich tingsinstallatie. Door een eenvoudig plan van de Sportstichting zijn de kosten teruggebracht tot f 55.000. Burgemeester en wethouders vragen de raad hiervoor een krediet. Behalve het reeds gepubliceerde voorstel om af te zien van een nieu we schouwburg en daarvoor in de plaats andere culturele en sociale voorzieningen te treffen, ligt er nog een voorstel over de schouwburg. De begroting van de schouwburg aan de Oude Vest is met f 80.000 over schreden. De gemeentebegroting moet hiervoor worden gewijzigd. Kleedgebouw Een krediet van f 160.500 wordt ge vraagd voor de bouw van een dubbel kleedgebouw op het sportcomplex Boshuizerkade. Unitas en LFC heb ben dringend behoefte aan vernieu wing resp. uitbreiding van de accom modatie. Tussen de velden 2 en 3 komt een gebouw met vier was- en kleedruimten, een kamer voor twee scheidsrechters en de nodige ber ging. De zaal van clubhuis „De Zeven sprong" in Noord wordt ook voor gymnastiek gebruikt. De vloer is daarvoor te glad. Het bestuur wil een stroeve vloerbedekking aanbrengen als de gemeente voor de helft in de kosten bijdraagt. B. en W. vragen de raad hiervoor f 4650. De Sportstichting wil de oude maaimachines. die f 23.000 aan her stel zouden kosten, vervangen door een nieuwe maaicombinatie die f 45 964 kost. B. en W. vragen de raad hiervoor een krediet. VOORSCHOTEN De Voorscho- tense commissie, culturele en per soneelsaangelegenheden vergadert 6 januari om acht uur 's avonds in het j gemeentehuis. Op de agenda staan I de volgende punten. Voorstel tot het voteren van kre- dieten voor het treffen van voorzie- LEIDEN De gemeenteraad komt j scholen voor buitengewoon onderwijs maandag 11 januari om half acht bijeen .Op de agenda staan de aan gehouden of opnieuw ingebrachte voorstellen tot: het beschikbaar stellen van ningen aan het Cultureel Centrum. 1 gelden voor de vernieuwing van het nekwerk rond het sportterrein aan Wijziging van de verordeningen de Burggravenlaan. inzake de funktionele commissies voor cultuur en voor jeugdaangele- genheden. Herziening van de verordeningen inzake de subsidiëring van een aan tal culturele verenigingen. Verlenen van voorschotten op de exploitatievergoeding 1971 ten be hoeve van de bijzondere lagere scho len. Verlenen van voorschotten op de exploitatievergoeding 1971 ten be hoeve van de bijzondere kleuter scholen. Zwembad De Vliet krijgt ver lichting. UTRECHT De katholieke me- taalbond St. Eloy ziet redenen om de computerindustrie te nationalise- Voorts wordt f 22 000 gevraagd voor ren ,Indieil df computer hogere de Inrichting van twee lokalen voor het openbaar kleuteronderwijs in het j daarvan" Morskwartier. Dit seizoen kunnen de nieuwe klassen worden onderge bracht in het gemeentelijk schoolge bouw Hoge Morsweg 15. Daarna zoe ken B. en W. de- oplossing in de stichting van nnodlokalen. Aan het eind van dit jaar is de ba lans opgemaakt van bedragen, die vo wel vaart brengt, dient ons hele volk profiteren." aldus de LEIDEN In sportschool Luiten Mastrigt, P. v. Dijk, M. Boutahri, R. I A. Goosen, El Ahmed Amadi, P. Neu- hebben weer vele kandidaten deel geonmen aan de judo, jiu-Jitsu en karate-examens. Judo, gele slip: P. Koelman, R. v. Houte, R. v. Deursen, W. v. d. Brug gen, G. Wijfjes, J Slats, R. Nan, A. Voogel. B. Gerritsen, M. Gerritsen, H. Ekhart, N Herkstoter, B Menken, J. Claassen, H. Plompen. J. Putker. F Runge, H. Harthoorn. C. Verhoeff. j R. Wigman. Oranje slipP. Ras. R. Dekker, C St. Eloy De bij het NKV aangesloten vak bond vindt het bedenkelijk, dat vrijwel de hele computerindustrie in handen is van Amerikaanse onder- nemingen. Zij meent dat met de rig dienstjaar oninbaar bleken. De I suelle toeneming van het gebruik motivering in het bondsorgaan van Wolters. P. J. Bakkum. P. Pavmans! hftf c r sr. Flnv Th Th o-_.no1- K-OK. a k-°k gemeenteontvanger heeft f 7.642 niet kunnen innen. Bij de stedelijke licht fabrieken was dit bedrag I 25.000 Een concept-pre-advies is- uitge gaan over de benoeming van leden van het algemeen bestuur van de streekmuziekschool. Gedeputeerde Staten hebben deze gemeenschappe lijke regeling van Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar nog niet goedgekeurd, maar het bestuur moet aan de slag. Twee raadsleden moeten worden benoemd. B. en W. stellen voor één plaats mevr. Den Haan- Groen kandidaat. Als niet-raadsle- den worden voorgedragen mevr. Van Ttraa-v. d. Burg en de heer A. v. d. Loo. van computers er in toenemende mate Nederlands geld naar het bul- ruim tenland vloeit. Als gevaarlijk verschijnsel signa leert St. Eloy dat de meeste computers worden gehuurd, waar door de computerindustrie steeds meer gaat optreden als „huurbaas" in het bedrijf van de huurder. F. Wolters, P. Sanberg. Groene slip: P. Ouwerschuur, M Arpeau, E. Spaans, R. Wolters. Blauwe slip: J. v d. Hoeke, E. v. d. Oever, F. Spaas, R. Donders Bruine slip: E. v. Rijn, R. Smit, J. v. d. Krogt, J. v. d. Salm, N. v. d. Salm, P. de Wit. Gele band: B Zandvliet, T. v. Loenhout, D. v. Loenhout. E. Cox, R. v. Hoeken, T. Fekkes, L. Roden huis, D.Kroon, A. Phlipphl, K. Brons geest, P. van Venetiën, V. v. d. Berg, C. Holswilder, H. Taffijn, H. Over- dyk, M. Overdyk, A. Bonte, R. v. Donderdag LEIDEN Op het bouwterrein te Zijlsingel 2 Evangellecentrum spr dh j Leiderdorp, gelegen tussen de Bos dreef, de Dennenschans en de Ie penschans, is kort na het middaguur een plas olie van 2000 liter met een tientallen meters hoge steekvlam in brand geraakt. Een in een kuil ge zakte tankauto had de olie er 's mor gens laten weglopen bij pogingen om weer vlot te komen. Mogelijk heeft spelende Jeugd er daarna vuur werk ingeworpen, met de steekvlam als gevolg. J. Zijlstra 7 uur nam Vrijdag Breestraat 19 Sociëteit Twentwel 8.30 11 uur nam. Zoeterwoude gemeentehuls Nieuw jaarsreceptie van 34 uur nam Voorschoten gemeentehuis Nieuw jaarsreceptie van 8.30-10.30 uur nam. Zaterdag Oegstgeesi (Het Witte huis) Schaak- sociëteit Palamedes 2-5.30 uur nam. Zondag Zijlsingel 2. Evangellecentrum. Spr. dhr. Zijlstra, 10 u voorm. Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Gem voor oorspronkelijk christendom afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen 11.30 uur voorm Hogewoerd 175. Jehova Getuigen 2.30 en 5 15 uur nam. Breestraat 19. Scociëtelt Twentwel 8.30-11 uur nam. AVOND EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN, LEIDERDORP. OEGSTGEEST VOORSCHOTEN Geopend voor spoedeisende gevallen van donderdag 31 december 1970 "s- avonds 17.30 u tot zaterdag 2 Januari 1971 's morgens 8 uur: Doeza Apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313 Apotheek R van Breest Smallenburg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel 42947 en de Oegstgeesise Apotheek. Wilhelmlna- park 8. Oegstgeest. tel. 53274. De dienst van Apotheek Voorschoten wordt van donderdag 31 december 's- avonds 10 uur tot vrijdag 1 Januari 's avonds 10 uur waargenomen door de Doeza Apotheek. Geopend voor spoedeisende gevallen v.a zaterdag 2 Januari 's morgens 8 uur: Apotheek Reijst, Steenstraai 35. tei 20136 en apotheek Voorschoten. Leldseweg 66. Voorschoten, tel. 01717- 2525. Weekeindedienst huisartsen Van donderdagnacht 12 uur tot vrij dagavond 12 uur en vanaf zaterdag ochtend tien uur tot zondagnacht 12 uur uitsluitend voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. Leiderdorp: 31 december v.a. 6 uur nam. dokter Kemme. Gansstraat 2. tel. 44898 Wijkverpleging zr. Van der Leer BG Cortslaan 34. Leiderdorp, telet. 23109. 3 januari: dokter Van t Woud. Hoofdstraat 40. tel 30070. wijkverple- j ging zr. Van Bunnik Rijndijk 200, Ha- zerswoude. tel. 01714-2856. Oegstgeest: 1 januari dokter Roe- lants. Frans Halslaan 10. tel. 51390. 3 Januari dokter Van Walcheren. Oran jelaan 29. tel. 52130. Voorschoten: 1 Januari dokter Van Dam. Prof. Asserlaan 26, tel. 2960. Wijk verpleging gezondheidscentrum. Wijn gaardenlaan 2 tel. 2177. 2 en 3 Januari dokter Van der Kooy. Schimmelpen- nick V tl Oyenlaan 13. tel. 2527. Wijk verpleging Wijngaardenlaan 2. tel 2177 Warml 1. 2. 3 Januari dokter Bots Prof. Aalberselaan 2. Voorhout, tel 2522-11393. Wijkverpleging zr. Van Paassen. Herenweg 77. tel 2250. Camera: ..De vlerkante rekruut Dag 2.30, 7 en 9.15. Zo. ook 4.45 Nacht gemeente. rSÏÏ!"eVr'/" U'30UUr 'W8'lU,'"l Het raadslid vraagt voort* of B. UTRECHT, 31 dec. Veemarkt To tale aanvoer 2653 weekaanvoer 3053. Runderen 967. vette alveren 10. gras- kalveren 105, nuchtere kalveren 883. schapen 578. varkens boven 100 kg. 108, bokken en gel ten 2. Prijzen :n guldens: melk- en kalfkoeien per stuk 1225—1450. kalfvaarzen per stuk 1025 1250, vare koeien per stuk 8001050. pinken pe rstuk 650875, stieren per stuk 8001550. graskalveren per stuk 450675, nuchtere kalveren per stek 40 -80, fokkalveren per stuk 135385. schapen per stuk 95135, lammeren per stuk 100180. bokken en geiten per stuk 14—75. vette koeien le kwal. pe. kg. gesl. gew. 4.655. 2e kwal Idem 4 05—4.65. 3e kwal. idem 3.75 4.05. vette kalveren le kwal per kg lev gew 4 605 - 2e kwal. idem 4.20 —4 60. 3e kwal. idem 3.804.20. nuch tere kalveren per kg lev gew 1 40 1 80 slachtzeugen per kg lev gew. 1 55—1.62, Jonge slachtzeugen per l:g. lev gew 1.60—1.70. Overzicht iresp. handel en prijzen) melk- en kalf koeien rustig, nauwelijks prijshoudend: vette koeien matig, ruim prljshou- uend; vare koelen rustig, niet geheel prijshoudend: vette kalveren vlug. ho ger: graskalveren flauwer, ruim prijs houdend: nuchtere kalveren lui. prijs houdend; fokkalveren rustig prijshou dend; schapen wllllc prilshoudend; lammeren willig. prit?houdend; var kens vlug. even hoger RIJNSBURG. 31 dec. Groenteveiling. Peen Al f 3 60—f 7 50. BI f 10—f1160. waspeen f3.30f7.20. waspeen C f3.30, boerenkool f 2.10f 2.30. Wullur, W. Wullur. R. Borst. M. J. Tuynman, P. Rysbergen. P. Ravens- bergen, K. v. d. Willik, A Dronkert. Gele band/oranje slip; R. Kop- pelle, A. Koning. J. Veenstra, G. Tuynman, R. Vellekoop, D. Speksnij der en H. Ligt voet. Oranje band: P Houtzagers. H. Smit. R. Vervoort. B. Bcthe. H. Lan- j eeveld, L. Vervark, M. Bronsgeest, j R. Thyssen, E. Smit. C. v. Lierop, A. Droogh en C. Elfert. H. Brinker- J. Vellekoop, O Klebe, F. Brinkerhof. Oranje band-groene slip: H. v. d. Drift, K. v. d. Goot, R. Mulder, E. Perreyn, H. Rahms, A. v. Wijk, R. Bethe. Groene band: J. W. v. Delft, W. Zitman. Groene band-blauwe slip: D Hoo rei vorst, H. de Jong Blauwe band: G. Sliegtenhorst, T. Barendse. M. Verheul, H. Gorlee, H. Thijssen, H. Verheul. Blauwe band/bruine slip H. Wol- da, P. Daniel, R. Slegtenhorst. Bruine band: R. v. Nood. T. Con- radi, T. Borsboom, A. Straver, J. v. d. Berg. Jiu Jitsu, le graad gele kersebloe sem: G. Wieggers. P. Boerma» A. Snoep. H. v. As. A. Spruitenburg, T. v Donk. R. Cornet. J. Pecht. J. v d Meer. A. Phlipphi. T. Passchier, M. Gallert, C. v. d. Steen. E Groes- beek, A. v. Tol. Allah ben Eettouti, D. Wigman. M. Wigman, P. v. d. Ende, H. Wildschut. M. Verheul, W. Burgy, W. v. d. Klugt, S. Andries- sen, R. de Bruyn, O. Seegers, Weys- ters, R. Koordes, M. de Wit, M. Erades. A. Cozijn, A. Gerrits. E. v. d. Wal. A. v. d. Berg. R. Sanders. D. de Bloeme, F. v. Druten. 2e graad, oranje kersebloesem: E. Filippo. R. Filippo. J L. Knauf. P. Hendriksen. H. v. d. Krogt, P. v. Ve netién. J. Bink, M. Rijsbergen, R. Epskamp, H. Groenendaal, E. Kroon, R. Corba. R. de Blauw, D. de Blauw. A Anneeze. B. v. Rije, P. v. Rije, R. Lageveen, J, Voorham, J. Kopelle, Dankzij de op dat moment heer sende windstilte is het vuur niet overgeslagen naar de in aanbouw zijnde woningwetflats van Panagro. De olie, die een plas had gevormd van drie bij acht meter en ongeveer Baudoin, J. Nan, G. Guiaux, H. Hak. tien centimeter hoog stond, was in korte tUd geheel uitgebrand. De brandweer van Leiderdorp heeft de plek met zand bedekt De tankauto die de olie heeft laten wegstromen, is vermoedelijk al ach terhaald. Bij het ter perse gaan van deze krant zocht de politie van Lei derdorp nog naar de chauffeur als mede naar de directe oorzaak van de brand. teboom, P. Horree. M. Boutahri, W. Fakkel, R. Pijnaken, H. Verbiest, H. Brugman, E. Brinks, T. v. Haasteren, M. Stijsiger, A. Fiere, P. Vlasveld, L. Cozijn, P. Hoogenboom, A. Marijnis, J. Koster. P. v. Dam. D. Leen, J. M Bonnet. J. Vorst. R. Soeroja. M. Koolhof. J v. Klink, K Elderhorst. A. v. d. Ameele. L. Tjon Sie Fat, W. v. d. het beschikbaar stellen van gel voor imbeciele kinderen en tot wij ziging van de Verordening, regelende de bezoldiging van personeel, van gemeentewege aangesteld om werk zaam te zijn aan scholen voor lager onderwijs in de gemeente Leiden. vaststelling van de bedragen, die voor 1971 voor de openbare scho len voor gewoon lager onderwijs en den voor de bouw van een dubbel buitengewoon onderwijs per leerling standaard-kleedgebouw op het sport complex aan de Montgomerystraat. het aankopen van het perceel Groenesteeg 67. het aankopen van de percelen Zuidsingel 35, 37, 39 en 41. het beschikbaar stellen vaneen krediet ten behoeve van het verdere opspuiten met zand en het bouwrijp maken van gronden gelegen in het bestemmingsplan ..Merenwijk". het beschikbaar Stellen van gelden voor de aanschaffing en plaatsing van een automatische huis- telefoon installatie ten behoeve van de dienst voor de Reiniging, Havens en Warenmarkten. het wijzigen van de begroting van de gemeente voor het dienst jaar 1970. beschikbaar worden gesteld ter be strijding van de exploitatiekosten het verlenen van voorschotten op de aan de besturen van de bij zondere scholen voor gewoon lager onderwijs over 1971 toekomende ver. goeding, bedoeld in artikel 101 der Lager-onderwijswet 1920. het beschikbaar 'stellen van relden ter verlening van een bijdrage in de kosten van het geschikt maken voor gymnastiekonderwijs van de vloer van de zaal van het clubhuis ..De Zevensprong" aan de Bernhard- kade. het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbrengen van een verlichtingsinstallatie in het zwem bad „De Vliet". het beschikbaar stellen van elden voor de bouw van een kleed- w het wijzigen van de gemeente- ;L K„Z gebouw op het sportcomplex aan de begroting en de begrotingen vanen- h„.JX-n. keie takken van dienst voor het dienstjaar 1970. het huren van het pand Sta tionsweg 2628 en het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen aan het pand, het aanbrengen van gaskachels en de aanschaf van enig meubilair En nieuwe voorstellen: om geen bezwaren en opmer kingen te maken met betrekking tot j het door het bestuur van het Cen- Werf. W. Schmidt, P. Verboon. J-1 txaal Orgaan voor het gemeentelijk Verbooy. Abspoel, J. v. d. Meer, S. voortgezet anderwijs ingediende ont- v. Heyningen, J"*~ den Ouden, L. v. donk, W. Michels. 3e graad, groene kersebloesem: E. Wennekers. T. Korswagen, C. Broes- hart, M. Groen, W. W. v. Z«l. H. Brittijn. D. Groenendijk, K. werpdeelplan van scholen voor ge- d. Ploeg, N. Hooi-1 meentelijk voortgezet onderwijs ten behoeve van het scholenplan voor de jaren 1973. 1974 en 1975. het. beschikbaar stellen van d. Vlekkert, j gelden voor de inrichting van twee lokalen voor het openbaar kleuter- 4e graad, blauwe kersebloesem: B. t onderwijs in het Morskwartier. d. Gugten, J. v. d. Mey, P Go, W. v. d. Jagt. R. v. d Neut. 5e graad, bruine kersebloesem: F Piket. H. Plu en H. v. Lierop. Karate, 8e kyu: H. Siebert, J. L. om de minister van Onderwijs en Wetenschappen te verzoeken te I bepalen, dat de openbare kleuter- scholen aan de Duivenbodestraat. de Maresingel, de Rijnsburgersingel, de Boshuizerkade het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van een maaimachine ten behoeve van de Sportstichting. om af te zien van de bouw van een nieuwe schouwburg op het Schut tersveld en om de beschikbare re serve voor de uitvoering van ka- pitaalwerken geheel te bestemmen voor cultureel-recreatieve doelein den. tot het goedkeuren van een grondtransactie, welke de N.V. Leid- sche Duinwater Maatschappij voor nemens is aan te gaan met de pro- vinoie. het oninbaar veTklaren van een aantal bedragen, waarvan de ont vangst in de gemeenterekening 1969 zou moeten worden verantwoord, als- mede van enige vorderingen. het wijzigen van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1970 'exploitatie schouwburg Oude Vest Knauf, D. Groenendijk. J. v. d. Meer. Sumatrastraat en de Zuidsingel ge- S. v. Heyningen, K. den Ouden, N. durende 1971 stand worden ge- Hooidonk, T. Kroesemeyer, L. v. d. Ploeg, L. Goedhart. H. v. As, A. Snoep, A. Spruitenburg, A. v. Tol, E. Groesbeek. D. Leen. W. v. d. Klugt, P. Hoogenboom, L. Cozijn, J. Lauw- rier, A. Cozyn. J M. Bonnet, J. Kos ter. J. Vorst, P. Hendriksen. C. v. d. Steen. F. Vrijbloed, M. Erades. J. Barnhoorn. E. Barnhoorn, M. Gallert. H v. Evk. P. v. Venetien, K. Brons geest. W. Wuller, R. Wuller «met lof). De examens werden afgenomen door W. Luiten. 5e dan en A. J. v. Polanen, 3e dan. AMSTERDAM «ANP) 30 december Londen 8.61-8 61 tt, New York 3.59v8-3.5978, Montreal 3.55tt-3.56V4, Parijs 65.13tt-65.18tt, Brussel 7.22'm- 7.23V Frankfort 98.61 tt-98.66tt, Stockholm 69.60 4-69.65 tt. Zürich 83.36-83.41. Milaan 57.73tt-57.78tt, Kopenhagen 48.03tt-48.08tt, Oslo 50.44-50.49. Wenen 13.93tt-13.94tt, Lissabon 12.60tt-12.62Vi, Madrid 5.06 -5.26. houden. om te bepalen, dat de instand houding van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Drie Octoberstraat wordt gevorderd. om te bepalen, dat de instand houding van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Zuidsingel wordt gevorderd LEIDEN Door een beduidende daling van het inwonertal in de voor uitbreiding van het aantal voor laatste maand van dit jaar bestonc vergoeding in aanmerking komende klasse-assistenten aan de bijzondere LEIDEN Een bekende fi guur in de nationale judosport. de oud-Nederlandse kampioen i nwonertal lichtgewicht S. K. Chen, heeft vanochtend in het Leidse stad huis nog een band aan zijn vele banden toegevoegd. Een huwe lijksband, die hij sloot met me). M. Looymans. Leden van de Ju doclub Eendrachtwaarvan de bruidegom een enthousiast lid is, vormden na de voltrekking van het huwelijk een erehaag voor het bruidspaar. (Foto LD/Holvasti de kans. dat Leiden in december be neden de 100.000 zou dalen. Dit is niet gebeurd. De voorlopige telling tot en met de voorlaatste dag van het jaar leert, dat Leiden nog 127 inwoners meer heeft dan 100.000. Of en wanneer het onder deze grens zal LEIDEN In verband met de sleohte conditie van het ijs vele open plekken en de geringe vorst is het niet mogelijk om de baan van het tennispark in de Leidse Hout open te stellen. Indien de vorst aanhoudt en de omstandigheden dit toelaten is de baan van het Park Roomburg mor genmiddag en -avond geopend Vanavond Oudjaar is de baan gesloten. LEIDEN Tengevolge van ae gladheid is de 69-jarige heer Kra mers gistermiddag op de Morsweg gevallen en zijn linkerbeen gebroken De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Acad Ziekenhuis overgebracht. omen in het komende jaar. hangt I oor een groot deel af van het tijd stip, waarop nieuwe huizen gereed komen. Wassenaar: Oudejaarsavond Herv. Gemeente «Dorpskerk» 7.30 uur dr. Frederikse (Kievietkerk) 7 30 uur ds. Wiersma Messiaskerk7.30 uur ds. Van Zanten. Geref. Kerk 8 uur ds. Van der Meulen. Nieuwjaarsdag herv gemeente (Dorpskerk) 10.30 uur dhr. De Pater Geref. Kerk 10.30 uur ds. Van der Meulen. LEIDEN In aansluiting op het en W al kennis droegen van (Je in uw krant over de op veel punten ken geleden een bankstel gebracht. rapport van de werkgroep buiten landse arbeiders over de woonsitua ties in de Leidse vreemdellngenpen sions, heeft het kabouter-raadslid Gerkema vragen gesteld aan B en W. Hij wil bijvoorbeeld weten hoeveel pensions er zijn in Leiden, of de vreemdelingenpolitie daarvan op de Voorhout. hoogte is en of er wel eens straf is het rapport geconstateerde gebreken slechte vreemdelingenpensions, wil in de met name genoemde pensions. Zijn B. en W. het met mij eens. dat de controle door de opsporingsamb tenaren. door de GSD. de GGD. de brandweer, de ambtenaren van bouw- en woningtoezicht en door de SLF onvoldoende is geweest, aldus Gerkema. De kabouter informeert ook naar ik toch graag het mijne er over schrijven. De meeste gastarbeiders betalen 20 gulden per week. Voor dit bedrag kunnen ze zeven nachten slapen, dag en nacht het licht laten branden als mede gas en gashaard. Vrijdags gaan ze geiten kopen (worden geslacht in het slachthuis) Na twee weken hadden de heren de poten eraf gebroken. In de Janvos- sensteeg drinken ze 's zaterdags graag hun pilsje en dan is de ruzie niet van de lucht. Overal in de keukens staan vuil bakken; wanneer die vol zijn wordt het vuil er naast gesmeten. De gei- tenafval vindt men niet alleen in de keuken, maar zelfs onder het bed opgelegd aan een pensionhouder die de concrete plannen van B en W. zich niet als zodanig had opgegeven ter verbetering van de vreemdelin genpensions. Naar aanleiding van het artikel in j en dat wordt dan verdeeld. De vleze Asbakken worden over het hoofd ge- bende die daarbij wordt gemaakt is zien. daar is de grond goed voor niet te overzien. I Van het pension Doezastraat 34 zijn Op de Hogewoerd 21 werd vijf we- de ruiten kapot. Die goioen de heren met hun dronken kop zelf in. Ik begrijp heel goed dat de gastar beiders beter behuisd moeten wor den. Maar ze zien kans om van een goed pension binnen twee maanden een afgekeurde woning te maken. Laat ze eerst de reinheid van de Hollanders leren. Ik vraag my af waarom ze niet weg gaan. als het hier niet naar hun zin is. Ga 's zaterdags eens kijken in de ze pensions, dan kunt u zien wat voor bende er wordt gemaakt. D. Visser Janvossensteeg 72a. LEIDEN/LEEUWARDEN De directie van de kunst vuurwerkfabriek Schuurmans in Leeuwarden zegt, dat in Nederland bij deze jaarioisse- Ük ling meer vuurwerk is ge- iei kocht dan ooit tevoren. Zijfro schat, dat tussen de tien- en vijftien miljoen is uitgegeven aan vuurwerk. Ook voor de Leidse vuur werkfabriek van A. J. Kat is 1970 een topjaar geworden, Stafmedewerker Chr. Hoek- stein constateert eveneens n toenemende vraag naar Chi nees vuurwerk Hij berekent, dat de Leidse vuurwerkfa briek in 1970 ongeveer 55 mil joen stuks Chinees vuurwerk importeerde en daarnaast 30 miljoen stuks eigen vuur-' werk produceerde. Evenals voorgaande jaren heeft het Nederlandse pu bliek steeds meer voor het duurdere vuurwerk gekozen, Zonder aarzeling gaan stuk ken van f 10.- of meer over La de toonbank. Volgens de heer Hoekstein is de vraag naar{ knallend vuurwerk ongeveer gelijk gebleven ten opzichte ali van vorig jaar, maar er is D thans een duidelijke voor#n keur voor vuurwerk met zo- wel knal-, licht- als geluids effecten. Wat betreft de ongelukken met vuurwerk zegt de heer Hoekstein, dat wanneer iede re gebruiker van een stuk vuurwerk precies volgens de vermelde gebruiksaanivijzing te werk mat, er niets kan gebeuren. et "li, eb »g va an imc V\ tiei i K 'on eel

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 2