E Jederland in 1970 beheerst door Godsdienst van de Europa Cup 1960-1970 In 1971 komen nog meer Amerikanen naar Leiden IETS ANDERS, VERDER HETZELFDE DERDAO 31 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD }la< de schier eindeloze vreugde- aarin heel Brazilië verkeerde het nationale voetbalelftal de Ititel 1970 had veroverd, von- inminste tweehonderd Brazilia- dood Iet organiserende land Mexico jdens datzelfde toernooi (Mexi- J)> ontsnapt aan een nog mas- OCjslachting onder de inwoners, verstandige Mexicanen dat waren er maar een paar zelfs de president benadrukte itionale roem die te behalen - hoopten vurig op verlies van elexicaanse team in de kwartfi- Zij voorzagen na de zwak Irukt hevig emotionele ingst van de plaats bij de laat- nog „gruwelijker" taferelen ontlading van de Mexicaanse tochten - en ae trots die met volgende winst gepaard I A aan (Gelukkig voor Mexico. Jnftallë). luidamerikaanse taferelen i Nederlands voetbalelftal is wereldkampioen geweest, heeft oorlog zelfs niet meer deelge- ji aan een toernooi waarin die IV op het spel stonddus die ver- I ing ontbreekt. een ander niveau (Feyenoord) lie lijn echter wel door te trek en dan blijkt dat wat eens nper werd afgedaan als „Zuid- Zinderend enthousiasme voor een prestatie op sportgebied. Dui zenden wachtten op de avond dat Feijenoord de wereldcup had veroverd op het verschijnen van de favorieten. Zoals ze ook ge wacht hadden op de middag na de „nacht van Milaan amerikaanse" tonelen. Hollandse tafe relen kunnen worden als de nuchter geachte Nederlander geconfronteerd wordt met een vergelijkbaar succes op sport voetbal) gebied. Het mocht een wonder heten dat in de yell-oorlog, proloog van de Eu ropa Cup finale tussen Feijenoord en Celtic in Milaan, slechts één Schot het leven liet door dronken als hij was van een torenhoog standbeeld af te tuimelen En al was de ..nacht van Mi laan" in Rotterdam een tamme be doening vergeleken bij de Braziliaan se vreugdeuitbarstingen. in dat door oorverdovende autoclaxonades bege leide volksfeest, aanbaden honderd duizenden de helden van Feijenoord. danste een miljoen Rotterdammers en naar Rotterdam getrokken Ne derlanders rondom die éne sportre- likwie die dat alles los had kunnen slaan: DE EUROPA CUP. Toen werd de man vereerd die als de stuwende kracht achter dat succes had ge staan („Happel. Happel") zonder in de „grote" voetbaltoernooi en? Was het niet opvallend dat de spontaan opgezette actie voor een nieuw Henry Dunantschip (14 okto ber i aan het liefdadig doel voorbij leek te gaan schieten toen twee Feijenoorders Israël, Laseroms en één (vermomde) Ajacied Suurbier de Ahoyhallen in Rot terdam betraden om een strafschop langs Jan van Beveren te jagen? Dat toen de sfeer pas goed ontbrand de; het „Feijenoord heeft de wereld cup" en het door ritmisch handge klap begeleidde „Ajax, Ajax" tegen elkaar in knetterden?. En hoevele rechtgeaarde Ajacieden voelden zich niet tot bloedens toe op het hart ge trapt toen cabaretier Gerard Cox „Ik neem morgen een zo onopval- -nd mogelijke weg naar Amster dam") het bestond om te zingen dat Ajax dood was"? Op het moment lat Fc!.,enoord de wereldcup verover de. een lange periode daarvoor en een korte periode daarna, was in Neder land een nieuwe religie ontstaan de godsdienst van de Europa Cup. Daarin staan meer dan alleen maar enorme geldelijke belangen op het spel. Nationale belangen bijvoorbeeld want bij een belangrijke prestatie van een Nederlandse ploeg ben je meer dan anders geneigd je alleen maar Nederlander te voelen. Dan wel omdat dan wordt afgerekend met het „complex dat de sfeer rond de Ne derlandse sport jarenlang bepaalde: dat alles wat uit het buitenland Vanwaar die trillende vreugdeor- kwam beter was („Ze hebben meer gies rond een voetbalgebeuren? Van-1 trainingsmogelijkheid, betere accom- waar dat zinderende enthousiasme I modaties. Er wordt beter gevoetbald dat kennelijk alleen nog of in daar kunnen wij toch niet tegen- ieder geval eerder en vaker —kan (Op"). Die tendens was ook waar te worden losgemaakt door prestaties nemen op andere terreinen. Liedjes op sporgebied en dan in het bij- „deden" het alleen als ze in het Engels. Frans of Duits werden ge zongen. In de sport manifesteerde I dat zich langdurig. Het Nederlands elftal mocht vroeger alleen tegen tweede of derde Engelse divisieclubs spelen (en verloor dan ook nog vaak waarmee die opvatting weer nieuw voedsel had gekregen). Daarmee is de laatste jaren echter grondig afgerekend. Dat begon met Ajax al werd na de EC-finale in 1969 tegen AC Milan al weer ge zegd. „dat is nou nog eens een echt proffesioneel team. daar kan een clubje als Ajax niet tegenop"), Feije noord knuppelde dat complex rigo- reus de wereld uit en de Nederland se voetballiefhebber «en wie was dat op dat moment niet?) vrat zich on gans aan die „bevrijding". Maar toch toch steekt dat gevoel de kop alweer op. Feijenoord wordt uit het Europa Cuptoernooi gekegeld, de logische terugval van een ploeg die een jaar lang op de hoogste top pen heeft gevoetbald. („Zie je wel. een uitschieter"). Ajax loot tegen het Schotse Celtic en daar gaan we weer helemaal: „Dat zal dan wel de laat ste wedstrijd zijn". Nationale belangen. Toen Feije noord de cirkel dan even had door broken. overheerste de saamhorig heid: het gevoel dat „we" met z'n allen iets voor elkaar hadden gekre gen. Want op het voetbalveld zoekt de toeschouwer afleiding en sensatio nele gebeurtenissen die ver uitgaan Hét doelpunt van het jaar: Joop van Daele de man van de j halve wedstrijd heeft tussen twee verdedigers ingeklemd een j keihard schot gelost dat onbe reikbaar voor de doelman van Es- j tudiantes in het net zou verdwij- nen. boven het alledaagse Daar zoekt hij ook de zekerheid die hij in het maat schappelijke vercommercialiseerde le ven zo node mist. „Feitelijk zoekt hij op het sportveld de zekerheid, namelijk om ook zelf prestaties te leveren. Maar de zekerheid die hij daar zoekt vindt hij er niet langer dan in geslaagde acties van zijn fa vorieten". schreef de sociograaf Mier- mans al in 1955 in zijn boek „Voet bal in Nederland". Het is dan ook geenszins opvallend dat een sterke drang bestaat tot ver eenzelviging met sterspelers. Vooral bij jeugdigen („Cruijffie spelen").En de mogelijkheid tot nog intensiever vereenzelviging wordt al jaren door de televisie geboden Als de spelers «of het team van spelers) met wie die indentificatie in hoge mate mo gelijk is. succesvol zijn wordt de na druk dan ook gelegd op het gemeen schappelijke. Dan wordt een roem rucht verleden bezongen („Piet Hein: „hij heeft gewonnen de zil vervloot" en „Hand in hand kame raden") en later is die identifica tie zo groot geworden dat heel Rot terdam Feijenoord wordt („Feije noord heeft de wereldcup"». Slechte resultaten komen echter altijd op re kening van de spelers en de trainer („Ajax ha. ha. ha.). Gaat het echter allemaal naar wens. dan zijn velen bereid de club te volgen naar alle uithoeken van de wereld «Ajax in Tsjecho-Slowakije. Ajax in Parijs, Feijenoord m Oost Berlijn. Feije noord in Milaan» „We kunnen weer iets". Dat verschijnsel wordt trou wens in de hand gewerkt door som mige tv-commentatoren die bij een internationaal duel waarbij een Ne derlandse ploeg is betrokken, altijd schijnen te moeten zeggen: „We staan met 1-0 voor of achter" Het is dan ook geen wonder dat spelers en trainers van succesvolle clubs als halfgoden worden vereerd. Daarom is het des te merkwaardiger dat de speler veel eerder in staat is de geleverde prestatie naar waarde te beoordelen. En dan direct al de soms naar hysterie neigende vreug de uitbarstingen kan analyseren. Zei Henk Wery na het keiharde duel met Estudiantes waarin de Rotter dammers de wereldcup veroverden: „Tijdens de wedstrijd ben ik geen moment bang geweest, maar jongen jongen wat ik daarna heb moeten uitstaan Toen ik met die Cup een ereronde maakte en al die toeschou wers om me heen draafden en er aan begonnen te trekken. Toen ben ik bang geweest, toen heb ik lopen schreeuwen: laat los, laat los. Ik moest over lichamen heensprin- gen om ze te ontwijken De sport man heeft zijn prestatie geleverd. Punt uit. Natuurlijk gebeurt er wel eens iets (denk aan het woord dat Piet Romeyn een scheidsrechter in het oor fluisterde), maar dan volgt onverbiddelijk de straf. Bovendien geldt voor de voetballer als excuus dat het produkt van zijn vaak einde loze voorbereidingen wordt samenge perst in anderhalf uur. Daarin ont laadt zich dan ook de spanning. Sup porters hebben daar kennelijk steeds meer tijd voor nodig. En niet alleen in Zuid-Amerika PAUL DE TOMBE En toen de helden dan eindelijk verschenen op het bordes van het Rotterdamse stadhuis, werden zij in eindeloze vreugdezangen aan beden De godsdienst van de Eu~ ropa (en wereld)cup. Er is wat gebeurd het lopen jaar en als je aan een W) jaar begint denk je wel dat je heel wat échter laat. vergeet het maar. Op de lan- iizwr zal dat wel juist zijn, ai over een korte periode telt nauwelijks. Wie de kranten I960 doorleest zal zelfs mer- dat er nog maar weinig ver- tijd is. t>e<üK Ciarck Gable is dood. Ken- ook. De Gaulle en Churchill Voor hen kwamen anderen. Eli- Taylor scheidde van haar Eddy Fischer, maar voor hem i ook een andere. Brigitte n e ot, Gina Lollobrigida en Sophia bleven. Luns ook. Johnny ykamp ook en zo veel anderen, bleef er al niet hetzelfde: Wil- randt's populariteit, Moulijns 8 in het Feijenoord-elftal, San- Mi Van Aken in de Leidse poli- Toon Hermans herhaaldelijk krant, schilderijen een goede ?ing. zaak Kongo is beslecht. Goed et gehoor liggende namen als •boe en Loemoemba hoor je meer. Nieuw Guinea zijn we evenals trouwens de gordel- die we van de Planta kregen, de voetbaltoto. die bijna in een kabinetscrisis opleverde heb- oC we nog. Het aardgas uit Sloch- ook. Jacky blijft stof voor de i en Veronica is ook niet weg I jgen I t als toen vangen we af en toe orlogsmisdadiger. die zich al ja- 'oor de kop zit te slaan, omdat tom geweest is en de Tour de dreigt zelfs de organisatoren te Efl even. De Mafia woont nog op en de mensenrovers zijn ook iteeds actief al hebben ze nu 'oorkeur voor politici en minder zoontjes van rijke Pa's. Onze kunnen we nog steeds niet omdat er teveel van zjin; ook in de garages naast de huizen, it er daar weer te weinig van maar wa/t krantekoppen en uit LD van 1960 leren, dat de tijd ter spel gaat als we geneigd zijn i nken LD meldt in januari 1960 de keer van Luns na een korte e en de bevalling van BB van zoon Nicolaas. Ze was toen nog ihtgenote van de acteur Jacques rier, dat wel. Het betaald voet bal kende nog een Eerste Divisie A en B. en het Alma Materkoor zong nog onder Jan Smit. maar de poli tiek bracht toen al dezelfde proble men met zich mee. Schreef onze par lementaire verslaggever: „Het sma lende hoongelach van de socialisten begint sommige KVP-ers blijkbaar te vervelen. Het wekt in ieder geval niet de indruk, dat de tijd weer rijp is voor een nieuw samengaan van de KVP en de PvdA" En de Leidse bur gemeester kondigde in die dagen aan, dat er een volkstelling gehouden zou worden. Toen nog geen bezwaren. Wel dezelfde oproep: „Willen de verstrekte gegevens van waarde zijn voor het nemen van juis te beslissingen van overheidswege, dan zal ieder die geroepen wordt gegevens te verstrekken daaraan op loyale wijze moeten meewerken". het strand een schip aan. Toen in Zeeland. Geen radioschip, al begon Veronica toen zijn uitzendingen. Zei de plaatsvervangend directeur van de PTT. de heer J. J. Klaasesz: ..Dat juffertje Veronica speelt een gevaar lijk spel". Leiden gaf die dagen te kennen de ideale oplossing van veel problemen te zien in annexatie met Oegstgeest en Leiderdorp en gifmoorden werden toen ook al „gevreten". De gezond heidsraad stelde niettemin: het tand bederf vermindert door fluor in het drinkwater. De goede betrekkingen tussen Verolme en Den Haag beston den toen ook al: toen kwam Den Haag op de partijtjes van Verolme, nu moest Verolme naar Den Haag. Het Leidsch Dagblad (toen hon derd jaar) meldde in die dagen: Na vijf jaar onderhandelen komt er nu Wat toen al wijsheid was is het nu nog. Prof. Schermer horn zei op Fakkeldragersdag van de PvdA: „Streven naar bezit doet schade aan de menselijke persoonlijkheid". Wo ningnood en personeelsprobleem wa ren toen ook als „nieuws". Zei de voorzitter van de Delftse Kamer van Koophandel: „Wanneer wij het per soneelsprobleem in onze gehele Rand stad Holland willen oplossen zullen wij een groot woongebied moeten creëren". Ondertussen explodeerde in de Sahara de eerste Franse atoom bom. Meldt onze Parijse correspon dent de volgende dag: Frankrijk streeft nu naar bezit van waterstof bom. Deskundigen stelden in maart van dat jaar dat regengebrek niet funest is voor de landelijke drink watervoorziening. Over tuintjes sproeien werd niets gezegd. Als wei nig gewaardeerde badgast spoelde op toch schot in de Leidse Schouw burgplannen. Waarschuwde de direc teur van het Haags Planetarium, dr J. J. Raimond, de technici: „Ver wacht niet dat uw pogingen tot het stichten van een maansatelliet een blijvend succes zal zijn. De natuur zal in korte tijd teniet doen wat gij ten koste van veel vernuft, veel vin dingrijkheid en uiterste inspanning tot stand hebt gebracht". Het vermoeden rijst in dat voor- Jaar dat het ongeluk met de KLM- superconstellation „Hugo de Groot", die op 14 augustus 1958 na het ver trek van het Ierse vliegveld op weg naar New York in zee stortte, te wij ten is aan een politieke moord. Het LD verstoutte zich tot de opmerking, dat Leiden noch omgeving of Rand stad gediend zijn met grenswijzigin gen en breekt een lans voor een structuurplan. Micel Ayit, een 28-jarige student uit Togoland. vertelde na twee Jaar studie in Moskou een van onze redac teuren: „Ver weg van Moskou is het gemakkelijk communist te worden. In Moskou is dat zeer moeilijk. De stu- j den ten die naar Moskou gingen heb- j ben hun geloof erin verloren toen zij daar waren". Dat was allemaal in de j tijd dat de wereld met argusogen j naar de kale Chroestjsjow keek. De haarstukjes zijn van later datum. Evenals de drug-rage. Mina was toen nog niet dol. De drie october- feesten konden dan ook zonder moei te in het teken van het domein van de vrouw staan. Maar de VPRO was toen ook al de zondebok. Ikor-voor- zitter H. Mulderije: „Wat de VPRO doet is in strijd met wat de her vormde synode gedaan wil zien". Benieuwd wat hij er nu over gezegd zou hebben. Prof. mr. J. E. Jonkers pleitte in Leiden voor een Leidse .Princeton" ten bate van ongestoorde weten schappelijke arbeid. (Volgend jaar klaar in Wassenaar). Het Nederlands elftal stelde toen ook al teleur. De te levisie was de schrik voor ouders met kinderen. De Nederlandse Jeugdge meenschap liet dan ook bij monde van prof dr. T. T. L. ten Have de waarschuwing uitgaan, dat de ouders de kinderen moeten wennen aan een verstandig en selectief gebruik van het apparaat. De kinderen zouden nu de ouders kunnen waarschuwen, maar verder is ook wat dit betreft alles hetzelfde gebleven. In november van dat jaar doet zich in Ooet-Pakistan een enorme ramp voor. Door een wervelstorm en en vloedgolf komen 5000 mensen om het leven. Miss World werd ook weer gekozen. De eer ging naar een Ar gentijnse. Een razende storm over ons eigen land bracht een enorme ravage in talrijke plaatsen. Toen gingen er ook al wat tuinderskassen mee met de wind. De Leidse universiteit gaf te ken nen tussen Witte Singel en Rijn en Schiekade te willen uitbreiden. Niemand protesteerde. De technische school aan de Medusastraat schonk 5555.55 gulden aan de anti-honger actie. En de woningnood weer. Zei de socialist Brommer tegen de minister, dat het toenmalige woningtekort niet meer te maken had met de achter stand in de woningbouw als gevolg van de oorlog. Minister Van Aartsen was toen de - ndebok. Van Aartsen stond dus eigenlijk voor Sohut. Ver der alles hetzelfde. HMLO. LEIDEN Met de Pilgrim Fathers- herdenking in het afgelopen jaar heeft Leiden een wig geslagen in het Amerikaanse toerisme. Met deze her denking en al wat daaromheen was gegroepeerd, met als hoogtepunt de vlootschouw. heeft Leiden in Ame rika veel goodwill gekweekt. Tot deze conclusie komt de directeur van V.V.V., de heer R. A. Dekker, die er dan ook vast van overtuigd is en hij gaat daarbij uit van de vele gun stige reacties, die hij in een persoon lijk gesprek mocht vernemen dat in de komende jaren nog vele Ame rikanen en ook Engelsen naar Lei den zullen komen om dan een „be devaart" te maken langs de Leidse geschiedenis van de Pilgrim Fathers, waarvan beelden op de Amerikaanse televisie zijn verschenen. „Wij moeten en dat is Juist in een recent verleden gebeurd als VVV een voorpostengevecht le veren. De toeristen duidelijk maken, dat b.v de kunst van de halve we reld in de Leidse musea is onderge bracht En verder, dat Oud-Leiden zulk een rijke historie in steen heeft te bewaren". De heer Dekker, die zich op het standpunt stelt, dat de V.V.V. er is om het visite-kaartje van de stad royaal te presenteren en dit dan in een aantrekkelijke vorm vindt Leiden, met zijn afwisselende omge ving voor de toerist een attractieve plaats. Eerst een jaar in functie, wordt hij zelf geboeid over wat Lel den de vreemdeling te bieden heeft. Het is veel Uitermate verheugd is de direc teur. dat hij begin volgend jaar vermoedelijk in maart de beschik king krijgt over een nieuw en de V.V.V. waardig kantoor in de onmid dellijke omgeving van het station. „Te lang al hebben wij ons met een te krappe behuizing tevreden moeten stellen. Dat zal straks anders wor den. Onze receptionisten, die nu moe ten werken aan een balie van nau welijks twee meter, krijgen dan de beschikking over een moderne balie R A DEKKER van tien meter. Moeten wij ons nu behelpen met twee telefoonlijnen, daar komen er straks vier voor in de plaats. Hopelijk dat dan ook aan personeelsuitbreiding kan worden ge dacht". Bijzondere waardering heeft de heer Dekker voor het werk. dat in het afgelopen jaar door een kleine personeelsbezetting is verzet. Ruim 50.000 inlichtingen van de meest uit eenlopende richtingen werden ver strekt. terwijl honderden theaterbe sprekingen in alle grote steden van ons land werden verzorgd. Hoewel de hotelaccomodatie zich in Leiden op een behoorlijk niveau bevindt, is de V.V.V.-directeur van oordeel, dat aan de capaciteit nog wel iets ontbreekt. Momenteel heeft hij de beschikking over ruim 300 (gere gistreerde) bedden in hotel en pen sions. Een aantal dat z.l. naar de 500 moet groeien, wil Leiden in het toeristenseizoen aan de aanvraag kunnen voldoen. Zodra er grote con gressen worden gehouden en in Leiden als universiteitsstad komt dit nog al eens voor zitten wij „voor het blok". Gelukkig is er dan nog wel een uitwijkmogelijkheid naar Ho liday Inn, maar dit onderkomen ligt voor een intensief stadsbezoek net iets te ver weg. De service-verlening zal zich het komende jaar niet alleen op de vreemdelingen richten. Meer dan in het verleden wordt de V.V.V. ook een bron van informatie voor de eigen stadgenoten. Uitgaande van de ge dachte. dat de oud-Zuidhollandse ste den het bekijken waard zijn, kan men straks voorlichting ontvangen over een trip in de naaste omgeving. In het kantoor van de V.V.V. ligt dan een Vademecum van Zuid-Hol land, met daarin b.v. een beschrij ving van „Loop naar de pomp in Gorinchem of Vianen" en waarin de vraag wordt gesteld of U aleens op de schandpaal in Woerden hebt ge staan. Nieuw is het komende Jaar ook de V V.V.-geschenkenbon, waarmee in andere plaatsen reeds zulk een groot succes werd geboekt. Zo haaide Ven- lo dit jaar een „omzet" van circa f. 80.000. Veel verwacht de directeur het ko mende jaar van het Internationale volksdans!estival. dat evenals in 1969 ook nu in Leiden wordt gehouden. Behalve tal van Europese volksdans groepen. komt er thans ook een ge zelschap uit Japan. Ook het Lentelunapark op het Groenoordhalterrein keert het ko mende jaar in Leiden, rond Pasen, terug. Verder komen er Amerikaan se koren in Leiden concerteren en zijn er contacten gelegd voor het houden van enkele attractieve ten toonstellingen. Voor directeur Dekker staat het vast, dat Leiden met zijn vele be zienswaardigheden een goed verkoop bare stad is. Een stad, die met haar achterland: de polders, de stranden, de meren en haar stukjes schone na tuur als b.v. Duinrell. Meyendal de vreemdeling veel te bieden heeft. Lei den, mits goed gepresenteerd, werkt zJ. als een magneet op de toerist. SAM PLATTEEL.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27