)e KW 103 „Wim" kwam niet thuis IK WILDE GEWOON NIET MENEER HARVEY WORDEN De verfilming van Jan Wolkers boek stagneerthelaas lphen zwaar getroffen door twee branden 'EEDS WEER BLIJVEN MANNEN OP ZEE BIJ HET UITOEFENEN VAN HUN BEROEP 1 PERDAG 31 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD ele honderden Katioijkers waren aanwezig bij de dienst ter 3 omgekomen mannen. ere van de bij de ramp met de KATWIJK Wanneer de noord wester met volle kracht op onze kus ten beukt wordt het wat onrustig in de gezinnen van de Katwijkse vis sers. Man. vader, zoon of verloofde is immers op zee. De gehele dag staat de radio ..stand bij". Men heeft af gestemd op de visserijband en de golf lengte gekozen, waarop steeds de ..roepjes naar huis" vanaf het sch.p worden gedaan. Zo af en toe wordt ook wel eens op de noodgolf, de frequentie, waarop de alarmberich- ten doorkomen, afgestemd. Altijd heerst er, begrijpelijk, een beetje angst en heel duidelijk is het. dat vrouwen en kinderen blij zijn als ze J de stem van hun geliefde op zee ho ren. Ze weten dan. dat alles wel is aan boord. Vissersvrouwen staan altijd alleen. De mannen zijn een week of langer van huis Daarom moeten ze voor al les zorgen: het opvoeden van de kin deren. het goed lopen van huishou dingen. die in een ..gezin van landrot- dens en nog zo heel veel meer van die ten" de man opknapt. Onwillekeurig hebben ze als het stormt een beetje angst. Ze weten wel dat hun man nen op zee geen ondoordachte din gen z ilen deen en dat els de wind toeneemt tot stormachtig snel een i veilige schuilplaats zullen opzoeken in een haven of de luwte van een baai of dat ze hun schip met de kop ln de wind draaien en gaan liggen steken. Maar de storm kan wel zo plot seling komen opzetten, dat het niet i meer mogelijk is beschutting te zoe- ken. En als dan die roepies uitblij- j ven neemt de angst toe. Het is im mers gewoon ie om iedere dag op be paalde tijden even een „brulletje" naar huis te geven. Die vissersvrou wen denken als zo n bericht uitblijft verder Er kan immers iets zijn ge beurd De voorbeelden liggen ervan voor het oprapen. Steeds weer blij ven er mannen op zee. In de storm. Bij het uitoefenen van hun beroep. Op de monumenten in de vissersdor pen staan de namen van hen. die met hun schepen op zee bleven Ook 1970 bracht weer rouw in Katwijk Vijf leudige schippers lieten 20 februari het leven bij de ramp met de KW 103 ..Wim". In een vliegende storm verging dez» 90 bruto-registerton metende kotter op een mijl of tien ten noord-oos ten van Terschelling. Schipper Toon van Welie <28». stuurman Wim Ou wehand «28». monteur Jaap van der Boon <20> en de matro en Kees Krijgsman (17) en Jaap Schaap H7» bleven op zee Diepe rouw en grote verslagenheid heerste er in Katwijk Niet alleen in de gezinnen van hen. die omkwamen, maar in heel de vissersgemeenschap Een slag ook voor reder W Krijgsman. Klaas van Duijn. oud-voorzit ter van de Katwijkse Vereniging van Schippers- eigenaren en vertrouwens man van vele reders en vissers, or ganiseerde een reddingsactie, waar aan ruim twintig Katwijkse. Wiering- se en IJmuidense kotters deelnemen Zondags kreeg men van schipper Cent Hoek van de KW 149. die de leiding had bij de opsporingsactie, bericht, dat tien mijl ten noord-oos ten van het lichtschip Terschei- lingerbank een grote olievlek had waargenomen en dat men naast twee niet opgeblazen reddingsvlotten ook een tongensorteertafel. enige gas flessen. een net en luiken en last- planken uit zee had opgepikt, toe behorende aan de KW 103. Aan de ze actie namen ook deel een Neptune van het Marinevliegkamp Valken burg en Hr. Ms. Fregat ..Panter". Reeds zaterdags had men een dek sel van een dinghy-kist uit zee opge haald. Zondagmiddag half vier meldt nipper Cent Hoek ..Wij hebben na alles wat we gevonden hebben nu wel de zekerheid, dat de ..Wim" is geble ven en dat de opvarenden een graf in de golven hebben gevonden 't Is j verschrikkelijk. Vijf van die jonge le- vens. We zoeken nog even door tot half zes en dan wenden we de ste- ven naar IJmuiden. Tot vannacht. Bij ons is alles wel aan boord' Rouw overmande Katwijk De la kens gingen voor de ramen. Want vijf stoere vissers, in de kracht van hun leven, waren op zee gebleven. De zee. die geeft en neemt! CEES COMBEE EN „Ik heb inderdaad relaties onderhouden met Li- ,rvey, maar tot een huwelijk echt nooit gekomen. Ik voel- ewoon niets voor om meneer te worden". zegt de in het filmvak ver- Leidenaar, die in de laat- lft van het nu afgelopen ïogal in het nieuws heeft i Op een aan hem gewijd in het Leidsch Dagblad van maanden geleden hebben an- anten gretig ingehaakt en te ere is nog maar onlangs een raaidoosavond gehouden in edelijke Filmmuseum, aandacht concentreerde zich het feit. dat Ernst Winar miem voor Willem Joseph Ichhoff) een halve eeuw film- denis op zijn naam heeft De eenzame kamerbewoner Lammenschansweg. die als (outage van de Stichting Film jenschap in Utrecht nog steeds in de cinematografie, be- lan Lilian Helen Muriel Har- et wie hij in 1925 de Duitse nedie „Die Kleine vom Bum- ïaakte. tal van dierbare her gen. st jaar werd de basis gelegd eeuwige" vriendschap tus- jeune premier van de stom en de ster uit klassiek ge- produkties als „Der Kon- anzt" en „Die Drei von der file". Een vriendschap, die ervonden in maart 1963 toen Harvey op uitnodiging van ensteller van het destijds veel irde radioprogramma „Tiere- tn" naar Hilversum kwam. dat jaar al verklaarde de Lei- rnst Winar in een interview: geen zin om meneer Har- worden. als U begrijpt wat ik Lilian is een rijke vrouw, een jke vrouw. Ik heb hier een inkomen en ook "n paar hui- aar dat gaat toch niet goed Nee hoor. ze is 'n schat maar verder is er alleen vriend schap". Waa er alleen vriendschap, want Lilian Harvey is voorgoed filmgeschiedenis en Ernst Winar is achtergebleven met een actief filmhe den en een kleurrijk filmverleden, vastgelegd in mappen vol vergeelde foto's, knipsels, brieven en affiches De Leidenaar. die in de jaren tus sen de beide wereldoorlogen als ac teur en als regisseur furore heeft ge maakt. duikt voor de zoveelste maal in zijn archief. „Kijk. hier is nog een knipsel van Die Kleine von Bummel Lilian werd aangekondigd als das entzückendste Groszstadtmdel en ik was der Herrenreiter, elegant, schlank und rassig. De film werd ge regisseerd door Richard Eichberg aan wie ik een hekel had omdat hij me altijd als Herr Graf aansprak. Maar Eichberg kon op zijn beurt niet uitstaan, dat Lilian en ik voortdu rend Engels met elkaar praatten!" De 76-jarige Leidse filmer geeft grif toe. dat hij Lilian sinds die her nieuwde kennismaking in Neder land geregeld heeft opgezocht in haar luxueuze villa „Asmodee" in An tibes en dat er uit die jaarlijks te rugkerende bezoeken aan de Rivièra een hechte, romantische band is ont staan. Een band die door de dood van de tengere Duits-Engelse actrice in 1968 is verbroken. Eerst Winar, de mooie filmjongen uit Leiden, de gol den boy van de oude cinema, heeft haar begrafenis niet bij kunnen wo nen. Maar hij is er wel bijgeweest toen de balletdanser Serge Lifar op Lilians graf een beeldje onthulde van Fanny Eisner, de danseres die Lilian in één van haar filmrollen heeft gespeeld. „Ze is gestorven aan geelzucht, een gevolg van het veelvuldig zwem men in verontreinigd zeewater aan de Franse zuidkust". En opnieuw haalt Ernst Winar. die in zijn Duitse glorietijd getrouwd is geweest met de Ierse filmactrice Colette Brettel. stapels brieven en foto's van „zijn" Lilian tevoorschijn. Foto's vooral, die de wedereijdse genegenheid tussen de twee sterren van toen zichtbaar ma ken. „Lilian was een vrouw, die erg aan het verleden hing", zegt de man. die graag en veel over vroeger vertelt. „Ze zag zich zelf dikwijls terug op oude films die ze ln haar huisbios coop je aan de Cote d'Azur liet af draaien". Dank zij de bemiddeling van Ernst Winar heeft het Filmmu seum zich na het overlijden van Li lian Harvey vijf films uit haar privé-bezit kunnen aanschaffen. Het zijn de films „Capriccio", fanny Eis ner". „Der Kongress tanzt". „Glücks- kinder" en „Serenade" En het Film museum heeft Lilians Leidse vriend eind vorige maand nog hulde ge bracht met de vertoning van drie door hem geregisseerde films <„Het Nederlandsche Cabaret-Album". „De kribbebijter" en „Op stap"), waar voor grote belangstelling bestond Twee sterren uit het verle den: Ernst Winar en Lilian Har vey bij een ontmoeting enkele ja ren geleden. Vindt Ernst Winar het na die 'lang vervlogen» jaren van roem niet vervelend om alleen te zijn? „Ach, een man van mijn leeftijd voelt het altijd wel eens als een gemis om geen vrouw naast zich te hebben, die voor hem zorgt. Maar ik heb mijn werk in Utrecht, ik heb mijn stamcafé's in Leiden en ik heb bovendien mijn herinneringen nog. Of mijn eerste vrouw (Ernst Winar trouwde Colet te Brettel toen zij zestien was» nog leeft, weet ik niet. Het is best moge lijk dat ze in de oorlog tijdens de bombardementen op Londen om het leven is gekomen". Pieter C Rosier LEIDEN De Leidse filmregis- r drs. Paul Verhoeven heeft zijn Olga nog niet uit kunnen kiezen. De aankondiging Jan Wolkers jongste boek „Turks Fruit" te zullen gaan verfilmen bracht hem halver wege het afgelopen jaar 1970 ln het tieuws. De 32-jarige Leidenaar. die de VPRO aan een geruchtmakende documentaire over Mussert hielp en voor de NOS de succesvolle Floris- serie fabriceerde, riep tijdens een uitzending van het televisie-program ma „Zomaar een zomeravond" en in een daarop volgend LD-interview al le meisjes met filmvlees op te solli citeren naar de rol van Olga. de hoofdfiguur uit Wolkers aangrijpen de liefdesverhaal. „Turks Fruit" zou Paul Verhoevens eerste avondvullen de speelfilm worden en niet meer dan zes k zeven ton kosten. Alleen de rolbezetting, die betrekkeliijk klein is. baarde de Leidse cineast een beetje zorg. Vandaar die oproep aan alle meisjes van Nederland die iets heb ben waar mannen over plegen te vallen. Een oproep die zowel de tele foon van Paul Verhoeven als die van de Amsterdamse Alpha-Produkties wekenlang roodgloeiend heeft doen staan. Hoe zit het nu. na een half jaar, met die filmplannen? Zegt Paul Ver hoeven enigszins voorzichtig„De plannen om Wolkers boek te verfil men bestaan nog steeds Dat ze nog niet aan verwezenlijking toe zijn. ligt niet aan mij. Ik ben als filmre gisseur door Alpha-Produkties aan getrokken en wie weten wil waarom de zaak op het ogenblik stagneert, moet het maar vragen aan de pro ducent. Het is overigens niet zo dat de plannen zonder meer van de ta fel zullen worden geveegd. Persoon lijk heb ik nog erg veel zin in dat project." De Leidse regisseur laat zich over de financiële kanten van deze filmonderneming liever niet uit. Hij geeft onder verwijzing naai de filmproducent een opsomming van drie Amsterdamse telefoonnum mers, maar het draaien daarvan blijkt vergeefse moeite, althans tij dens deze donkere (feest«dagen. Waar houdt Paul Verhoeven, die op het gebied van de filmmontage vaak heeft samengewerkt met zijn veel oudere stadgenoot Ernst Winar. zich op het moment mee bezig? „Ik leg nu de laatste hand aan een in op dracht van CRM gemaakt speel - filmpje van twintig minuten, waar voor Kees Holierhoek (Leids auteur om. van het vorig jaar door het Leids Universitair Toneel Akkoord opgevoerde toneelstuk „Guerrilla." van diverse hoorspelen en van een serie jongensboeken, red.) de tekst heeft geschreven. Het is een nogal speels geval, helemaal in de come- dy-stijl Een driehoeksverhouding ligt aan het verhaal ten grondslag. In dat verhaal komt een vader voor wiens zoon een verhouding heeft met een getrouwde vrouw. Hoe deze va der die relatie ontdekt en hoe hy daarop reageert, dat is in het kort de thematiek van dit in kleur opge nomen filmpje. Wat er precies mee gaat gebeuren weet ik eigenlijk zelf niet. Dergelijke "opdrachtfilmpjes worden soms als voorprogramma ln de bioscoop vertoond, maar ze blij ven ook wel eens ergens op een stof fige plank iiggen." PAUL VERHOEVEN nog geen Olga (Foto LD/Holvast) Verdere toekomstplannen? Paul Verhoeven wat mysterieus: ..Op die vraag durf ik nu geen antwoord te geven. Er zit wel iets in het vat. maar de tijd is nog niet rijp om de inhoud aan de openbaarheid prijs te geven. Als het zover is, laat uc wel van me horen." pieter c rosier HEN AAN DEN RIJN Twee Alphen-West en ln het noodwlnkel- branden hebben in het afge- centrum in Alpen-noord jaar in Alphen aan den Rijn üljoenen guldens schade aan- Het is in geen jaren voorgekomen. twee mensenlevens ge- dat Alphen in een jaar tijds op een ij de Chemische Industrie dergelijke wijze door branden werd aan de Europasingel in i geteisterd. In beide gevallen werd de schade geraamd op zo'n twee mil joen gulden. Daar is echter nog wel wat bijgekomen. Het ergste was. dat er twee mensenlevens te betreuren zijn geweest. Beide branden hebben veel stof tot spreken gegeven, voor al die waarbij het gehele houten winkelcentrum in Alphen-noord ver woest werd De brand bij "Mavon" geschiedde in de morgenuren van dinsdag 24 i februari. Daar werd het gehele fa- I briekscomplex in as gelegd Alleen I het kantoorgebouw en het laborato rium werden gespaard. Met alle be schikbare materieel bestreed de Al- phense brandweer onder leiding van commandant A. Korver deze brand bij het bedrijf, dat vroeger in Lei den was gevestigd en dat in oktober 1969 een nieuw pand in Alphens in dustriegebied betrok. Deze brand is vermoedelijk ontstaan door het over slaan van een vonk naar zeer brand bare chemicaliën. Ook de brand weerkorpsen van Aarlanderveen en Zwammerdam verleenden assisten tie. Een dikke rookwolk hing over Alphen Daardoor kon men kilome ters ver waarnemen, dat er brand was Met de opbouw is men snel be gonnen. De brand op 1 mei 's morgens in het houten winkelcentrum in Alphen noord eiste een dode. vier gewonden en een schade van minstens twee miljoen gulden. Tien winkels brand den daarbij totaal af en het bijkan toor van de PTT werd ernstig dooi de brand en de explosie beschadigd Ook aan de in de omgeving staande De situatie bij het winkel centrum tijdens de brand (links* en de situatie van vandaaci 'rechts). Duidelijk is dat Alphen door het zivare verlies het hoojd niet in de schoot heeft gelegd. flats werd grote schade aangerichtj bij de oorzaak van de exploele ult- vele ruiten sneuvelden, kozijnen wer- j voerig werd besproken. Lekkage in den uit de sponningen gerukt en deu- één van de gasleidingen waardoor ren uit het slot. een gasopeenhoping ontstond, wordt Deze ramp leverde veel stof op tot als mogelijk oorzaak beschouwd. Ook spreken. Ook de gemeenteraad hield de commissaris van de Koningin, mr. zich er enige malen mee bezig, waar- J. Klaasesz. bezocht het terrein van de ramp Hij liet zich door allerlei deskundigen voorlichten. Men is nu weer met de herbouw van het win kelcentrum. dat in zo'n grote behoef te voor deze Alphense wijk voorzag, bezig CEES COMBEE.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25