„Zelfs huwelijksaanzoeken kreeg ik Dagboek: uniek document Totowinnaar Jan van Leeuwen (47, vrijgezel) Schermerhorn in het licht van de geschiedenis Dertien kruisjes wijzigden zijn leven DONDERDAG 31 DECEMBER 1070 LEIDSCH DAGBLAD 12 3 AZ '67-FC Utrecht Holl. Sport-NEC NAC-MVV PSV-ADO Excelsior-Telstar Blauw Wit-GVAV HVC-Cambuur Vitesse-Willem II FSC-Helm. Sport XI X Heerenv.-Heracles Roda JC-Eindhoven PEC-Limburgia X AGOVV -Volewijck. Totowinnaar Jan van Leeu wen: Jk kan door dat geld toch niet ineens anders geworden zijn? Ik voel me nog altijd veel beter in mijn oude pakkie dan in mijn zondagse kleren". ZEVENHUIZEN Mijn kennis heeft in gedachten al wel twintig keer de voetbalpool gewonnen. Er was een lange periode dat hij steevast op een vaste dag, op een vast uur zelfs (namelijk kort voor de ophaler van de formulieren zijn ronde deed) zijn voetbalon deskundigheid ook in kruisjes wist uit te drukken. Daarvan maakte hij trouwens altijd een kleine plechtigheid, want niemand mocht hem storen als het formulier eenmaal op ta fel lag en hij zich breeduit op een stoel had neergeplant. Niet dat hij naar de wedstrijden keek „je moet uit de losse vuist maar wat neerpoten", was zijn stelregel maar hij concentreerde zich diep voor in het omrande vierkantje de twee diagonale streepjes ver schenen. Pas als aan het dertiende hokje van het zesde rijtje zijn pennevrucht was toever trouwt, kon je voorspellen wat er ging ge beuren. Dan ging in afwachting van de trouwe verenigingsman de ballpoint terzijde en sprak hij met onbegrensd vertrouwen in de ei gen ondeskundigheid: „Dit zijn zes goede kolommen". Zijn blik dwaalde dan permanent naar onbestemde verten achter het raam en hij kreeg iets 'hebberigs' als hij mompelde „Als ik dat geld een maal heb, ga ikWat dan volgde bleek in al die jaren dat hij meespeelde, nooit aan verandering onderhevig. De bungalow werd genoemd, de wereldreis, de auto en het leven zonder arbeid. De bungalow staat er nog niet, de wereldreis moet nog gemaakt wor den en mijn kennis werkt nog steeds, j Het spelen in de voetbaltoto heeft hij allang opgegeven, „want ik win toch nooit iets," maar op verjaardagen en Door Paul de Tombe andere bijeenkomsten kan de kennis senkring altijd een korte dagdroom van hem incalculeren. Ingeleid met de woorden: „Ik zou het aan nie mand vertellen, want ik moet geen gezeur aan mijn deur, maar als Echte" prijswinnaar Aanvankelijk lijkt die zwijgzaam heid op een waterkoude maandag ochtend ook beschoren aan een „ech te" prijswinnaar. Zevenenveertigja rige vrijgezel Jan van Leeuwen kwam medio oktober „boven Jan" toen hij als enige in aanmerking kwam voor de hoofdprijs en hem het (inmiddels) op een na hoogste, ooit door de sporttoto uitgekeerde be drag ten deel viel (tweeënhalve ton). „Boven Jan" werd echter al spoedig „Jan voor" en „Jan na" en dat is blijkt later de reden dat hij aan vankelijk ook niets wil weten van pu bliciteit. In de deuropening van zijn eigen huisje in Zevenhuizen waar hij samenwoont met zijn 73-jarige moe der deelt hij mee: „Nee hoor daar moet ik niets van hebben, ik ben net van al het gezeur af, ik doe het niet." Maar later als de weergoden j de bezoekers te hulp zijn gesneld, de i hagel met bakken naar beneden raast („kom maar even binnen") en j het doel is uitgelegd is hij best be- I reid iets te vertellen. Huwelijksaanzoeken Dan specificeert hij ook wat hij ook aanvankelijk als gezeur af deed: „Nadat ik die prijs gewon nen had, heb ik tientallen brieven gehad uit het gehele land. Van men sen die wilden samenwerken, van mensen die gewoon geld vroegen en van beleggingsmaatschappijen. Er waren zelfs een stuk of wat huwe lijksaanzoeken bij. Ik heb ze alle maal weggegooid, want dat moet ik niet. Daaraan kun Je toch niet begin nen? Dan is het eind ervan zoek. En nu waren we daar net een beetje van af„Maar Je mag wel rus tig opschrijven dat ik in de winter niet werk. In het voorjaar misschien weer eens. Dat kan nu. Ik heb altijd in de landbouw gewerkt de laat ste tien jaar was ik teeltbouwer van spruiten nu kan ik er goed van gaan leven. Ik kan natuurlijk niet zeggen: ik rotzooi maar wat aan. want het is wel een mooi bedrag, maar je hoeft natuurlijk niet direct een dot geld in huis te halen. Al het geld is bij de bank en ik wil eerst een jaar de kat uit de boom kijken. Dan pas kunnen we zeggen dat heb ben we en dat kunnen we gaan doen. Want vergeet ook niet dat Je alles zelf moet gaan betalenNatuur lijk zullen we er wel goed van leven en mijn moeder zal ook niks tekort komen, maar ik wil het gewoon een jaartje afkijken. Bungalow Ik heb eerst nog wel met de ge dachte gespeeld om bij Voorne en Putten daar woont een familielid van me een bungalowtje te laten bouwen, maar dat hebben we later ook afgeketst. Een auto moet ik niet, ik heb trouwens ook geen rijbewijs en ik zie ook niet in waarvoor ik die zou moeten gaan halen. Wat moet ik met een auto? Ik neem wel een taxi. En dan een wereldreis. Ja ik zou best wat van de wereld willen zien, maar dan zou Jk toch niet alleen wil len gaan. Maar mijn kameraden moeten hard werken en dan kan het natuurlijk niet. We zullen wel wat rondleven, natuurlijk makkelijker dan vroeger, want een paar tientjes sloeg ik altijd al makkelijk kapot. Maar wat moet Je met zoveel geld aan? Van streek De eerste weken ben ik helemaal van streek geweest dat ik zoveel had gewonnen. Ik zag het op een maan dag toen ik thuis kwam van werk. Ik kon het niet geloven en ik ben ge lijk naar de man die hier de toto formulieren ophaalt gegaan. Die kon het ook niet geloven. Ik ben echt we ken van streek geweest, vooral toen ik merkte dat ik de enige met der tien goed was. Toen heb ik ook wel wat weggegeven. De vereniging de voetbalclub Groeneweg heb ik een lichtmast geschonken en op sin terklaasavond heb ik het personeel van een firma allemaal een kop en schotel gegeven. Dat is natuurlijk geen verplichting, maar je moet toch wat laten zien, nietwaar. Ze zien Je elke dag en ik wil niet dat ze hier gaan zeggen: „Kijk daar gaat die „Harderwijker." Ik werd in het be gin door sommige mensen ook wel wat anders behandeld dan daarvoor, maar daar trok ik me niks van aan. Gewoon geen asem geven, dan gaat het vanzelf wel over. Je kan toch niet ineens anders geworden zijn? Ik voel me nog steeds veel beter in mijn oude pakkie, dan in mijn zon dagse kleren. En mijn kameraad een arme Jongen blijft mijn kame raad. Natuurlijk, ik heb het makke lijk en ik kan er goed van leven, wat wil Je nog meer? Ik kan toch maar een sigaret (hij draait shag) tegelijk roken. Maar tegenwoordig kan ik echter wel alles zeer makke lijk krijgen. Ze zeggen dan: het komt wel een keer. Lukraak ingevuld Een rijtje van dertien kruisjes heeft veel veranderd in het leven van Jan van Leeuwen. En net als de meeste toto-winnaars („Ik speel al zolang de toto er is, daarvoor heb ik ooit eens tweemaal de eerste acht goei gehad") heeft hij dat rijtje eve snel lukraak ingevuld voordat op vrijdagavond de speler van het eerste elftal van Groeneweg die zich belast heeft met het ophalen van de formulieren, langs kwam. „Niet naar de wedstrijden gekeken nee, zomaar lukraak ingevuld, van links naar rechts. Tegenwoordig let ik wel op de wedstrijden en dat pakt dan ook meestal verkeerd uit LEIDEN 25 jaar geleden: de bevrijding. Maar in het kielzog van die bevrijding de nachtmerrie. Indië was ons Indië niet meer. De ontmanteling van 't kolonialisme was be gonnen en dat zouden we merken. Vol moed gingen we onder leiding van een nieuwe rege ring Schemerhorn-Drees aan de opbouw. Maar het Indonesische vraagstuk was de zwarte Piet. Voor die eerste naoorlogse rege ring, voor de volgende onder leiding van prof. Beel. Er ontstond een Republiek Indonesië. En wij wisten er geen raad mee. Het begrip bevrijdingsoorlog moest nog worden uitge vonden. De Fransen vochten in Vietnam, wij op Java en Sumatra en Zuid-Celebes. En dat komt vooral doordat Schermerhorn zich zelf te kijk heeft durven zetten. Schermerhorn: een mens van vlees en bloed. Zijn voor naamste eigenschap is menselijkheid. Een mens die soms sterk is, soms ook zwak. In dit boek staat het allemaal. Schermerhorn, soms zeer met zich van 1946 tot aan de herfst van 1947 zelf tevreden. In de sfeer van: „de gepubliceerd. Een jaar, waarin de i heren zeiden dit of dat. Vervolgens tragedie zich aftekende. Aan het kwam mijn betoog en iedereen bleek begin stond de hoop dat we het zou- het met mij eens Maar vaak be den klaren en een nieuwe relatie tus- reid om te erkennen dat hij het ook I sen twee landen en volken tot stand niet allemaal heeft gezien. Met een wJUIi zouden brengen. Aan het eind de des illusie, na één politionele actie. Het werd een tragedie. Een van de hoofdrollen uit die tragedie van toen, prof. ir. W. Schermerhorn, voorma lig minister-president, (1945-1946) voormalig voorzitter van de Commis sie-Generaal (1946-1947) heeft aan het eind van dit jaar zijn geheime dagboek dat hij bijhield van de zomer Eerste Kamer. Van Mook, de land voogd. die blijkens dit boek als een voetveeg werd behandeld door de Ne derlandse regering, is dood. Generaal Spoor, onze militaire bevelhebber, een „sophisticated" man. is vroeg overleden. Bij zijn familie koestert men wel het voornemen om een en ander uit te geven Aan Indonesi sche kant zijn ook de meeste hoofd rolspelers dood, met name een man als Sjahrir. Ook de secretaris van de Commis- Sanders Schermerhorns boek is al vele ma len besproken. Maar zo'n eerste be spreking, om der wille van de ac tualiteit snel gemaakt, doet geen recht aan de negenhonderd pagina's tekst. De uitgeverij Wolters-Noordhoff hanteert voor dit boek da term ego document, en zelden is de karakteris tiek juister getroffen. Wat dat be treft lijkt Schermerhorns Dagboek op de televisie-film die Philo Breg- stein dit jaar maakte over prof. Ja kob Presser. Presser en Schermer horn, hun zelf portretten zijn vol ledig. Het geheime dagboek van de voor malige premier bestaat uit gedic teerde tekst. Daarin heeft Schermer horn zich volkomen gegeven. Het re sultaat boeit van begin tot eind. Schermerhorn zelf vindt vooral het hoofdstuk dat voorafgaat aan Ne derlands militair ingrijpen in Indo nesië op 20 juli 1947 „spannend als een roman". Daarmee doet hij zijn werk onrecht. De spanning is van af het begin aanwezig, en laat prak tisch geen moment verstek gaan. menselijke kijk op anderen. Anderen. I heeft een dagboek bijgehouden in die die hl) praktisch in één adem kan spannende en mieterende dagen in veroordelen en bewonderen. Zie zijn Batavia. Prof. Schermerhorn ver- oordeel over Sjahrir. over zijn ..baas" acht daar nog veel van. Maar San- minister Jonkman. Hele klaagzangen ders komt uit Schermerhorns herin- over Jonkman, als de Commissie-1 neringen te voorschijn als een zeer Generaal in Batavia in het duister tast over de bedoelingen van de mi nister. Maar begrip overgaande in bewondering, als hij Jonkman mee maakt in zijn politiek manoeuvre ren in Den Haag. in Batavia later. Als de afstand groeit, groeit ook weer de kritiek. LEVENSECHT Dat zijn maar enkele voorbeelden, maar die voorbeelden geven aan waarom, deze publicatie zo belang rijk is. Geen van de nog levende po litici van toen zal, als hij zijn her inneringen over die periode aan pa pier toevertrouwt, zo levensecht, zo bloedwarm schrijven. Drees? Van hem kun je reserve verwachten Interessant, maar de aarzelingen, de twijfels van toen, ver geet het maar. Beel? Nee natuurlijk. Jonkman is ook aan zijn memoi res bezig, maar niemand dacht aan vuurwerk bij de oud-voorzitter van de groot tacticus. Misschien bevat zijn boek meer „nieuws", maar de emo tionaliteit van Schermerhorn zal het onmogelijk kunnen evenaren. Daar om is dit dagboek, van illusies, dro men, teleurstelling en hard werken voor ons land volstrekt uniek. Het Nederlands Historisch Genootschap mogen we dankbaar zijn voor de pressie op Schermerhorn om het nu uit te geven. Zelf is Schermerhorn achteraf wel tevreden dat er niet is gewacht tot na zijn dood. Hij heeft ook het ge voel dat er over zijn boek ook in kringen van jongeren wordt gepraat. Maar zijn vrouw heeft er geen let ter meer uit willen lezen Schermerhorn zal „in het licht der historie" wellicht geen eminent staatman worden genoemd. Maar er is in dit boek een reeks momenten, waarin hij een helder inzicht toont in de situatie. Dat plus zijn wil om tot een voor twee partijen bevredi gende oplossing te komen, dient hem Schermerhorn heeft spijt over een opmerking in zijn dagboek, die ech ter op uitdrukkelijk verzoek van uit gever mr. dr. C. Smit is blijven staan. In het boek staat op pagina 188: „Het is duidelijk dat Jonkman be paalde bezwaren heeft tegen Samkal- den, die hjj kent uit een kamp. Hij beschouwt hem als een man, die niet volkomen Nederlandsch denkt, omdat hij jood is. Ik heb daartegen een aantal bezwaren ingebracht en schuchter herinnerd aan de theorie- en van Hitier Een aanzienlijk aardiger opmer king over Amsterdams huidige burge meester, die aan de Commissie-Ge neraal was toegevoegd als adviseur op pagina 639 „Het meest typerend gaf hij (Samkalden) zelf zijn per soonlijkheid weer. toen hij tegen mij zei, dat hij eigenlijk zijn beste werk geleverd had op de momen ten, dat hij er met zijn hart bepaald niet bij was". te behoeden voor onverdiende hoon. Als voorzitter van de Commissie- Generaal bereikte hij in elk geval het akkoord van Linggadjati: de creatie van een Nederlands-Indonesische U- nie en een de Verenigde Staten van Indonesië. Dat akkoord heeft nooit in praktijk gewerkt. Daarvoor wa ren de revolutionaire omstandigheden te sterk. Maar genoeg bespiegeld. Neem Schermerhorns Inzicht op pagina 1 van zijn dagboeknotities: „Ik heb sterk den indruk, dat wij, voor het geweld van de feiten geplaatst, van zelf tot zeer radicale beslissingen moe ten komen. Beslissingen, die mij per soonlijk echter weinig moeite kosten, omdat ik een onverwoestbaar ver trouwen heb in de juistheid van hun strekking. Ik weet dat de grootste verguizing door een deel van ons volk ons. en in het bijzonder mij, te beurt zal vallen Dat schreef Schermerhorn terstond na aankomst in Batavia. RESULTATEN Die eerste maanden daar gaven trouwens de beste resultaten te zien. In een intensief contact met name met de Republ keinse premier Sjah rir- Schermerhorn voelde hem als verwant, omdat het ook een sodalis' was kwam Linggadjati tot stand. Maar de Nederlandse regering heeft, volgens Schermerhorn, te lang ge wacht met het laten ondertekenen van dit verdrag. Daardoor trad wantrouwen in de plaats van vertrouwen en in de maanden na de parafering ging het hard bergafwaarts met de Neder land-Indonesische betrekkingen. En daarmee verloor ook de Commissie- Generaal grond. Schermerhorn werd toen voor zijn gevoel ook nog aller- hinderlijkst voor de voeten gelopen door twee kandidaten leden van de Commissie-Generaal, prof. drs. S. Posthuma directeur van de Neder landse Bank én opposant en volken- rechtgeleerde prof. Verzijl. eveneens politiek tegenvoeter van Schermer horn. Deze is in zijn Dagboek rond uit boosaardig over beide heren. Ook nu nog heeft Schermerhorn het gevoel dat als hem toen niet de voet was dwarsgezet een wezenlijke band met Indonesië mogelijk was geweest, of dat er althans veel minder bloed had behoeven te vloeien. De verbindingen met het Neder land kabinet werden er niet beter op. De positie van luitenant-gouver neur -generaal Van Mook was uiterst onzeker. Schermerhorn valt van de ene verontwaardigde verbazing in de andere. Voor Schermerhorn staat het als een paal boven water, dat Van Mook met kop en schouders uit stak boven de Nederlandse politici als het om kennis van Indonesië ging. Desondanks werd er op een al lerdwaaste wijze gemanipuleerd met het zoeken naar een opvolger van de man die als enige nog een schim van vertrouwen bij de Indonesiërs be zat. Romme werd genoemd, oud-mi nister van oorlog Meynen, de zen dingsconsul De Niet, die op pittige Prof. ir. W. Schermerhorn wijze wijze te verstaan gaf aan de re- gering-Beel, dat ze zich misdroegen. De kranten schreven en Van Mook hoorde het natuurlijk ook allemaal. BEWONDERING Van Mook en Schermerhorn, men sen die met elkaar moesten samen werken in de Commissie-Generaal. Schermerhorn heeft een wat dwarse bewondering voor de landvoogd. Hi, schat zijn bekwaamheden zeer hoog,! meet mogelijke tekortkomingen wel eens te veel uit. Enfin, op de een of andere manier kreeg van Mook toch weer het vertrouwen van Den Haag en de laatste maanden van de Commis sie-Generaal moeten voor hem min der onaangenaam zijn geweest dan voor Schermerhorn. Deze was nu politiek op drijfzand gekomen. Zijn eigen Partij van de Arbeid liet hem vallen en dat zou na terugkeer niet beter worden. Schermerhorn zegt er nu filosofisch over: „Ik zat in het partijbestuur. Daar konden ze me niet uitgooien". Maar zijn toekomst als politicus was kapot. Desondanks zal Schermerhorn wel het gevoel hebben gehad dat hij de woestijn werd ingestuurd. En de tijd j heelt de wonden niet. Zijn voormali ge collega Drees heeft bijvoorbeeld na het verschijnen van het Dagboek bijvoorbeeld niets laten horen. Met Drees boterde het gezien Schermer- J horns ervaringen van toen trouwens j al niet zo goed. Voor de rechtlijnige socialist Drees. bezig met het opbou- wen van zijn sociale wetgeving, moet Schermerhorn een grillig mens zijn j geweest, op wiens indrukken men I moeilijk kor. afgaan, omdat ze j vaak tegenstrijdig waren Maar Juist I die tegenstrijdigheid, waarin men het I verloop van een menselijke worste- ling van dag tot dag kan volgen, I maakt deze memoires tot een voor Nederland ongekend hoogtepunt in de politieke literatuur. Schermerhorn kan worden verwe- ten dat hij geen man uit één stuk was. Dat hij tegen geweld was. maif op het beslissende moment zich er niet krachtig tegen verzette. Het is j de vraag of de druk tegen hem niet al te zwaar was, maar in elk geval, zijn opstelling, zijn weifelingen en zijn gedachten achteraf, eerlijk op papier, maken dit boek, tot de ge- beurtenis die het is. JRS Wi

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23