i Jitspraak in Burgos toont aan at 't leger heft in handen nam 3akistan in isharmonie politieke tussen de zorgen: leiders pïieuwe strategie i conventionele I strijdmacht VS A merikaanse val van over geruchten Brezjnew I of geen politiek met internationale ambities \iIoeiib en Bhoetto zijn het volstrekt oneens Amerikaanse kritiek op Brandts politiek inzake Oost-Europa feertig uur NA VO- VERBAND Veimindering ontbladering in Vietnam ARRESTANTEN IN MOORDZAAK- LAPORTE ZATEN IN BOERDERIJ iAG 29 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD l lai kl (Van onze correspondent) JjjJRGOS (GPD) De vijf militaire n*c ;rs van Burgos hebben zich, na acht- dagen geheim overleg over hun von- n tegen de zestien Baskische nationa- gisteren van hun allerstrengste zijde ind en zijn zelfs verder gegaan dan de jj ager ooit had gewildzes doodstraf- waarvan drie zelfs dubbel, en verder ntnsn gevangenisstraffen van zes tot ze- jks'B jaar totaa^ 1 9 jaar) en één en- as de uitspraak die maandag- om vier uur ten overstaan advocaten werd voorgelezen, f, atspersbureau Cifra gaf dit be- ort na vier uur ook in deze loor, maar trok het enkele mi- later weer in en verbood de verspreiding ervan. Eerst om zes uur gaf de Spaanse staatsradio de offi ciële bevestiging van de uitspraak van deze vonnissen, maar onder' streepte met grote nadruk en bij her haling dat zij geen enkele waarde hebben totdat zij door de comman dant van Burgos zijn ondertekend. Het veronderstelde procédé is j als volgt: de advocaten kregen vier uur om hun eventuele aanmerkingen op schrift te stellen. Daarna werden I i Div< INGTON (DPA/RTR) De Amerikaanse minister van Defen- Meivin Laird, heeft verklaard dat de conventionele strijd- 7 J toten van de Verenigde Staten in de komende vijf jaar in ngrijke mate verbeterd en versterkt moeten worden. ien i dat de strategische en tactische kernmacht van de VS aan au ilsen des tijds voldoen en dat nu de nadruk moet worden ge- 1 op de verbetering van de conventionele strijdkrachten. Laird a hulde dat de nadruk die gelegd zal worden op de versterking de conventionele strijdkrachten, een onderdeel vormt van een iwe strategie die besproken is op de onlangs in Brussel ge- r 0 den conferentie van de NAVO-ministerraad. Nadere bijzonder- zenen over deze strategie wilde de minister niet verstrekken, verklaarde dat de verbetering van de conventionele strijd- :hten van de VS het komende ja^r voorrang zal krijgen, rbij zal de nadruk worden gelegd op de veiligheid in West opa nu de Amerikaanse troepen uit Azië teruggetrokken wor- Dat betekent dat de nieuwe strategie in Europa anders wordt [epast dan in Azië. In Europa handhaaft Amerika zijn troepen- n:ht als afschrikwekkend middel in verband met een eventuele taire actie van de landen van het communistische blok. In daarentegen trekken de VS hun troepen terug en geven zij taire steun opdat de Aziatische landen hun eigen mankracht nen gebruiken voor hun verdediging. ter Laird zei tot slot dat de infiltratie van troepen uit Noord- nam dit jaar veel geringer is geweest dan in 1969. Alleen de Jltratie in Zuid-Laos was in 1970 toegenomen. kele vrijspraak voor het meisje Maria Aranzazu. Die dubbele doodstraffen wer den uitgesproken tegen Francisco Izco, Joaquin Goristidi en Eduardo Uriarte die er respectievelijk van beschuldigd waren de moord op de politiecommissaris Manza- nas te hebben uitgevoerd of te hebben be volen. De aanklager had tegen hen en te gen de drie anderen (Jose Dorronsoro, Francisco Larena en Mario Onaindia) slechts één enkele doodstraf geëist. vonnissen plus aanmerkingen doorge geven aan het hoofd van de gerech telijke afdeling van het militaire dis trict. Deze verwijst de papieren met zijn gerechtelijke kanttekeningen naar de kapitein-generaal, comman dant van het district, in dit geval ge neraal Tomas Garcia Rebull, die dan over 24 uur beschikt om de vonnissen al dan niet te bevestigen. Vanaf het moment dat hy ze bevestigt is er geen hoger beroep meer mogelyk en moeten de vonnissen binnen 12 uur worden voltrokken door het executie peloton, waarvan de regering onmid dellijk op de hoogte wordt gesteld. Dit alles geeft een tydmarge van 40 uur, maar dat is een limiet, dus is het ook heel goed mogelijk dat alles versneld wordt en generaal Franco in een kwestie Van uren het hele procédé laat afwikkelen en meteen gratieverleningen aankondigt. Dit zou de reacties in Spanje tot een mini mum beperken. J J Bittere koude Hoewel de oppositie van de aan vang van het proces in Burgos af reeds verzekerde, dat ze op de dag dat de vonnissen bekend zouden worden, betogingen en proteststakin gen zal organiseren, -leek dit giste ren moeilijker dan voorheen. Daarbij moet men verschillende redenen in aanmerking nemen. Ten eerste het lange wachten op de uitspraak, on derbroken door de kerstdagen, die natuurlijk de animo tot betogingen niet hebben vergroot. Ten tweede de bittere koude die er de laatste dagen in Spanje heerst en erger is dan men hier in meer dan 20 jaar had meege maakt. Het is neit gemakkelijk om betogers, die toch al hun hachje in de waagschaal stellen, bovendien nog in de vrieskou op straat te krygen. Alles hangt af van het besluit van generaal Franco of hij al dan niet gratie verleent. Mocht er ook ook maar één doodvonnis worden uitge voerd, dan kan men er zeker van zijn dat in heel Spanje heftige protesten zullen losbarsten. In het tegenoverge stelde geval kan men wel onrust in het Baskenland en enkele grote ste den verwachten. Maar dat zal zeker in de rest van het land minder zijn. De uitzonderlijk strenge vonnissen bevestigen de indruk van de laatste dagen dat het leger, en wel de hard ste elementen daaruit, het politieke nelft in handen heeft genomen. Deze doodstraffen zijn in dit opzicht niet alleen een waarschuwing voor andere ETA-leden of andere seperatisten in Spanje (zoals in Catalonië), maar ook een duidelijke uitdaging tegen over de gematigde elementen in het regime. Het leger schenkt geen enkele aandacht aan de wereldopinie in deze zaak, hetgeen de gematigder ele menten, de zogenaamde technocra ten, wel degelijk deden. Deze lijken echter geheel op een gijspoor te zijn gezet. NEW Uit de uiteindelijke beslissing van Kremlin Dit zijn de zes Basken. die in het proces in Burgos ter dood zijn veroordeeld. Op de bovenste rij van links naar rechts: Izco, Goristidi en Uriarte; beneden: Dorronsoro, Onaindia en Larena. WASHINGTON (AFP) Presi dent Nixon heeft de geleidelijke ver mindering gelast van het gebruik van alle ontbladeringsmiddelen in Vietnam. Tegen het as. voorjaar zou dit gebruik gestaakt moeten zijn. Nixon heeft zijn besluit telefonisch aan zijn minister van Defensie Laird meegedeeld, die op zijn beurt de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Bunker, en de opperbevelheb ber der Amerkiaanse troepen in Zuid-Vietnam generaal Creighton Abrams op de hoogte heeft gesteld van de opdracht van de Amerikaanse president. Het gebruik van genoemde mid delen zal beperkt worden tot de grenzen van de Amerikaanse veilig heidszones en tot volkomen onbe woonde gebieden. In de toekomst zullen alleen die herbiciden in Zuid- Vietnam aangewend kunnen worden waarvan het gebruik ook in de VS :s toegestaan en wel onder dezelfde omstandigheden als in de VS. Het verbod, dat zojuist is afgekon digd, zal met name gelden voor de zogenaamde „witte" en „blauwe" herbiciden. Het gebruik van de „oranje" herbiciden had de Ameri kaanse president reeds in april j.L verboden. Deze laatste soort kan bij de mens zekere erfelijke gebreken veroorzaken. Panamees schip vergaan Op 400 km ten zuidoosten van Bermuda blijkt de Panamese tanker Chryssi <19.183 ton) doormidden te zyn ge broken. Een Noors vrachtschip, de Ross Mount, heeft het hoog uit het water stekende voorschip gezien en daarna 17 overlevenden uit redding boten aan boord gehaald. Van de op varenden worden er 21 vermist, ter wijl twee reddingboten nog niet zijn gevonden. Bus op m(jn in Vietnam Elf burgers en een Zuidvietnamese mili tair zijn om het leven gekomen toen een bus 100 km ten noordwesten van Saigon op een door de Vietcong ge plaatste mijn reed. YORK r AP) In het is een grote machtsstrijd generaal Franco zal moeten blijken gaande, die volgens Moskou-kenners welke politieke koers hij zich voor tot de val van nartijsecretaris Brezj de onmiddellijke toekomst heeft toe gedacht: een gesloten, intern-Spaanse poli tiek die zou terugvallen op de stijl van de jaren '40 (in dat geval behoeft men geen enkele gratie te verwachten); of toch weer een politiek met in ternationale ambities, om erken ning en economische steun van new zou kunnen leiden, aldus de po litieke commentator Stewart Alsop in het Amerikaanse weekblad „Newsweek". Alsop meent, dat de memoires, van Chroesjtsjow aan „Time Ine", verkocht zijn vcor 60.000 dollars. Bij de transactie, aldus Alsop, zou zijn bepaald dat een groot bedrag ten name van de Chroesjtsjows op een Zwitserse bank zou worden gestort. Uit het feit dat de memoires van oud-partijleider Nikita Chroesjtsjow in het Westen konden worden gepu bliceerd concludeert Alsop dat er in Moskou iemand is die krach tig genoeg staat dat hij Brezjnew in het openbaar kan weerstreven het buitenland en vooral van del zonder gestraft te worden. Volgens rest \nan Europa te verkrijgen, inAlsop is deze geheimzinnige sterke j Brezjnew welk geval hU ongetwijfeld geen man waarschijnlijk Alexander Sje-1 het van de zes beklaagden zou doenlepin 53 oud-hoofd van de gehei- fusilleren. j me politie. in een onzer redacteuren) HAAG (GPD) Dat de wenden in het Oostpakis- rampgebied niet heie door de eigen landgenoten rergeten zal midden-januari n, wanneer ook zij mogen aen aan de eerste algemene ezingen van Pakistan sinds prichting in 1947. van deze igelij k geconstrueerde staat, gaat om negen kiesdistric- waar de stemming is uitge- wegens de wervelstorm- K-overstromingen. Overig stan stemde begin december, uitslagen opleverde die de ste moeilijkheden voor de toekomst inhouden. De itieve resultaten zijn ge- elijk te voorspellen: de ne- tetels, waarover in 't ramp- d moet worden beslist, zul- ngetwijfeld naar de Awami- an sjeik Meejiboer Rach- ;aan, die nu al zeker is van ilaatsen in de nieuwe natio- vergadering (totaal 300 af- irdigden). De aantrekkings- it van déze ..Bengaalse tij- die zijn verkiezingsprogram le zo fel begeerde Öostpakis- se autonomie heeft geweven, iweerstaanbaar, bijna eenzelfde grootheid is oegere minister van Buitenland en Zoelfiqar Ali Bhoetto. die 4jn programma van een „isla- socialisme" de Pakistaanse party in West-Pakistan naar obetwiste zege voerde: 81 zetels, beider leiding zal het parle- binnen 20 dagen na de officiële pg een nieuwe grondwet moeten opstellen, die echter èn een tweeder de meerderheid èn het fiat van presi dent Jaohja Khan nodig heeft om van kracht te worden. Beide voor waarden doen het ergste vrezen om trent de goede afloop van de consti tutionele procedure: Moe jib en Bhoetto stemmen politiek in genen- dele overeen en Jachja Khan heeft al herhaaldelijk laten weten dat hij de nieuwe grondwet zal „verscheu ren" als die de wankele eenheid van zijn land in gevaar brengt. Wat Moe jib betreft konden de stemgerechtigde Pakistani, die ge dwongen door het massale analfabe tisme op symbolen stemden en zich met een duimafdruk „legitimeerden", niet op een beter ogenblik opgetrom meld worden. De sluimerende grieven in Oost-Pakistan over de onloochen bare achterstelling door het wes telijke deel (van elkaar gescheiden door 1600 km India), waren weer klaarwakker door wat er rond de catastrofe aan de Golf van Bengalen is gebeurd, of beter gezegd is nagelaten. De gebrekkige „eigen" hulpverlening werkte als een ontsteking in de opgekropte wrok, die met de verkiezingen ontplofte en de regering-Khan door de absolute overwinning van de sjeik grote schade toebracht. .Leeggeplunderd' De omstandigheden zijn er ook naar: van de 125 miljoen Pakista- nen houdt zich een 55 procent in leven in het oostelijke deel. dat ech ter maar een zesde van de totale op pervlakte beslaat. Dit brengt wel de te verwachten extra grote econo mische en sociale problemen met zich mee, maar niet een evenredige inbreng in het landsbestuur. De lig ging van de nieuwe hoofdstad Isla mabad, even boven het oude Rawal pindi, is een illustratie in gewapend beton van de westelijke suprematie, ook op economisch gebied. Sjeik Moejib: „Tweehonderd Jaar geleden nog had één enkele Bengaalse koop man heel Londen kunnen betalen. Kyk nu zelfs eens hoe de Westpaki- stanen mijn mooie Bengalen leegge plunderd hebben". Dit is meer dan verkiezingstaai, want de waarheid laat werkelijk alle ruimte voor kritiek. De winst die op de in het oosten verbouwde jute wordt gemaakt is vooral het westen ten goede gekomen. Per jaar moet 700 miljoen gulden 20 pet van de Pakistaanse exportwaarde worden afgelost op leningen, waarmee in de eerste plaats prestigeprojecten in het westen zijn gefinancierd. Die aflos singen moeten worden opgebracht door de arme boeren, van wie de grote massa in het oosten woont. Dit verklaart dat het uitgemergelde Oost-Pakistan poltiek gezien een „grazige weide" is voor Moejib en zijn zes-puntenprogram, met als belang rijkste en indringendste: autonomie, uigezonderd de buitenlandse en de fensiepolitiek. T egenstellingen Niet alleen op dit punt is weinig inschikkelijkheid van het westen en de regering-Jachja Khan te verviach- ten. In het buitenlandse beleid schui len dezelfde tegenstellingen. Moejib is er sterk voor de handel met India weer op te nemen, die met de oor log van '65 werd afgebroken. Bhoet to heeft daarentegen dit buurland een „duizendjarige oorlog" toegezegd. Tussen Oost-Pakistan ofwel Oost- Bengalen en het Indiase West-Ben galen bestaat ook een natuurlijke aansluiting, terwijl de verhouding in het westen wordt bepaald door Kasj mir en de „Rann van Koetsj" (om streden zoutmoeras), twee met oor logsgeweld geladen namen. Bhoetto staat nauwe betrekkingen met China voor, Moejib zoekt meer aansluiting by het Westen. Dat Moejib nu de aangewezen kan didaat-premier is zijn partij heeft immers de meerderheid in de na tionale vergadering maakt zijn po sitie nauwelijks comfortabeler. Hij en Bhoetto mogen elkaar tijdens de ver kiezingscampagne hebben ontzien, bij de opstelling van de grondwet is de felle confrontatie onvermijdelijk. Moet de sjeik water in de wyn doen om aan de tweederde meerderheid in het parlement te kunnen komen? Moet hij hardnekkig aan zijn separa tistische standpunt blijven vasthou den en daarmee een impasse veroor zaken? In het eerste geval lokt hy een revolte uit onder zijn kiezers, die zich nu eens niet door religieuze mo tieven heben laten leiden de ultra orthodoxe en rechtse Jamaat-e-Isla- mi is verpletterd maar hun econo mische belangen. Het alternatief lijkt een vroegtijdig overlijden van de parlementaire eersteling, waarmee het militaire regime van Jachja Khan gebaat is. Alleen drijfzand Van „neutrale" Pakistaanse zijde is als compromis voorgesteld dat er een „nationale" regering wordt ge formeerd met Jaohja Khan als ver tegenwoordiger van de sterke mili taire macht, Moejib als premier en Bhoetto als diens plaats vervang ei Maar ook een dergelijke „coalitie" heeft weinig meer fundament dan drijfzand, wanneer niet uit alle macht wordt geprobeerd de kloof van onbegrip en rivaliteit tussen West en Oost-Pakistan te dempen. Het haalbare daarvan is trouwens toch twijfelachtig. Wel staat vast, dat daarmee lange tijd gemoeid zal zijn, tijdens welke periode het nieuwe par lement nauwelijks effectief kan func tioneren. Daarmee zou alleen Jaohja Khan zijde spinnen, als hoogste vertegen woordiger van het huidige, door grootgrondbezitters gesteunde autori taire, militaire regime. Toegegeven, hy heeft de belofte van eerlijke ver kiezingen gestand gedaan. Daarmee heeft hU meer bereikt dan de verle den jaar maart gedwongen afgetre den Ajoeb Khan in de tien jaar dic tatoriaal regime voordien. Nu is het afwachten of hij ook het tolhek halverwege de weg naar de werke lijke democratie zal openen. En hij is er als paladijn van het leger en de gevestigde belangen niet de man naar met name Moejib een lage tol te laten betalen. Dan rest er nog een mogelijkheid, dezelfde die Ajoeb Khan verleden Jaar dwong zijn macht aan het leger over te dragen: rebellie onder de be volking. Maar het verleden, dat in Pakistan teruggaat tot 1947, heeft geleerd dat een dergelijke verande ring bepaald geen verbetering be hoeft in te houden. Daar staan de militairen wel borg voor. Van Russische zijde zou over het manuscript der memoires zijn on derhandeld door de geheimzin nige Victor Louis, van wie zou vaststaan dat hij een agent van de KGB is, zij het geen gewone agent. „Er bestaat geen precedent voor deze transactie. Maar nog ongehoor- der en betekenisvoller is dat nummer 1 van men zich gewe- KGB- voorzover kan voorstellen niets heeft ten van de activiteiten van gehad. Met Kosigin zou hij versoheidene gemaakt. malen ruzie hebben MONTREAL (Reuter) De po litie in Montreal heeft zoals gis teren nog in een groot deel van on ze oplage kon worden gemeld maandagochtend vroeg de drie hoofd agent Victor Louis! Publikatie van verdachten in de Canadese ontvoe- de memoires van Chroesjtsjow zou normaal de uitdrukkelijke toestem ming van het polltburo verei sen. Het is onaannemelijk dat Brezjnew en zijn volgelingen dit goed hebben gevonden. Daar om moet er een „mr. X" bestaan die krachtig genoeg is, dat h(j Brezj new kan weerstreven". Alsop schrijft dgt volgens kenners in Washington de machtsstrijd in het Kremlin wellicht „op het par tijcongres in maart naar buiten zal treden. In dat geval zou Brezjnew het lot wachten van Nikita Chroesjtsjow, die in 1964 werd afgezet, of van de Poolse partijlei der .Gomoelka die deze maand werd afgezet". Brezjnew heeft, aldus Alsop, na zijn zestigste twee hartaanvallen ringszaak Laporte aangehouden De arresetatie van Paul en Jacques Rose (broers) en Francis Simard vond plaats in het dorpje L'Acadie, dertig kilometer ten zuidoosten van Montreal, waar zjj met een vierde man werden aangehouden. De gearresteerden bevonden zich in een oude verlaten boerderij, die al eens eerder was doorzocht en sindsdien door de politie in de gaten werd gehouden. Ditmaal zag de po litie licht branden, waarop zij snel toesloeg. De mannen waren gewa pend, maar boden geen verzet. Te gen de beide Roses en enige ande ren werd een aanhoudingsbevel uit gevaardigd kort nadat het stoffelijk overschot van minister Laporte op 18 oktober was gevonden. Paul Rose is 27 Jaar en leraar. De beide ande ren zijn 23 Jaar en noemen zich Journalist. Onder het huis vond men een tunnel van zes meter lengte, klaarblijkelijk een onderduikplaats. BONN. BRUSSEL (AP) In be paalde officiële kringen in de Ver- enigde Staten, "die bewezen hebben goede en invloedrijke vrienden van de Westduitse bondsrepubliek te zijn", plaatst men een vraagteken achter de "Ostpolitik" van bonds kanselier Brandt, aldus de fractie leider van de Westduitse oppositie in het parlement, de christen-demo craat Rainer Barzel. "De betrekkin gen tussen Oost- en West-Europa zijn er de laatste tijd in plaats van beter slechter op geworden". „Wij in West-Dultsland merken, ondanks de grote woorden die zijn gesproken in verband met het teke nen van het verdrag met Moskou niets dat wijst op afnemen van de spanning. De communisten", aldus Barzel, „zijn klaarblijkelijk niet van plan de concessies aan de federale regering gestand te doen". Barzel vindt dat Brandt spoedig naar de VS. moet gaan om helder heid in de zaak te brengen en ook het nodige moet doen. dat er in Brussel een overeenkomst tot stand komt inzake de reeds uitgestelde po litiek van Europese eenwording. Met zijn „invloedrijke vrienden" in de V.S. bedoelt Barzel klaarblij kelijk personen als de persoonlijke adviseur van president Nixon. Hen ry Kissinger, die getoond heeft wan trouwig te staan ten aanzien van Brandts diplomatieke toenaderings pogingen in Oost-Europa Officieel heeft het State Department (Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) evenwel de steun aan Brandts „Ostpolitik" betuigd en zich niet vereenzelvigd met de daarop ge uite kritiek.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9