ie woon werken of vroeg winkelen Sjoukje vliegt er bovenuit VSSEN 8 EN 9 'S MORGENS: STREEK TREKT NAM DE STAD E. J. Bongers gaat heen als P.T.T.-directeur Pand in Katwijk afgebrand MILENA HOOFDBESTANDDEEL IN WEENSE IJSCOCKTAIL B. W. Ebbinga gaat met pensioen I an Leiden naar Zutphen Us op plassen onbetrouwbaar Schaatsagenda rSDAG 29 DECEMBER 1970 LÉIDSCH DAGBLAD PAGINA I RONDOM LEIDEN Daar staan ze dan, kleumend in de felle winterkou, die opeens te voorschijn is gekomen, te wach ten op een van de honderdelf bussen, die hen naar Leiden moet brengen, 's Morgens tussen kwart voor acht en negen uur is dit een dagelijks beeld in de dorpen rondom Leiden. Het is nu eigenlijk betrekkelijk rustig want de scholieren ge nieten van een kerstvacantie vol ijs- en sneeuwpret. Die scholierenvakantie scheelt voor de vervoerbedrijven: NZH. West-Nederland en Maarse en Kroon een slok op een borrel wat het inzetten van extra bussen be treft. Dat valt ook niet te verwonde ren want volgens de meest recente gegevens komt ruim 53 procent van de Jongelui, die de Leidse scholen bevolken, uit de omgeving met als verste uithoek Waddinxveen. Ook biedt de Sleutelstad gastvrijheid aan leerlingen uit Den Haag en Amster dam, maar dit aantal is wel gering. Om een greep te doen uit het om vangrijke cijfermateriaal van de 7405 havo- en mavoleerlingen komen er 648 uit Oegstgeest, 589 uit Lei derdorp en als goede derde 506 uit Voorschoten. Ook het dagberoepson- derwijs trekt veel leerlingen van bui ten d£ stad. Dagelijks komen 2414 jongelui van buiten naar de stad om onderwijs te ontvangen, daar tegen over staan „slechts" 1766 stedelin gen. De lijst in deze buitengroep wordt aangevoerd door Voorschoten. Leiderdorp en Katwijk. Maar het zijn beslist niet alleen scholieren, die b.v. in Katwijk het in zetten van 17 bussen, waarvan 8 ex tra diensten, noodzakelijk maken. Ook de werkende jeugd en de vol wassenen dragen aan die ochtend- drukte hun steentje bij. Ruim 50 van het personeel van C. en A. is niet-Leids en bij de Koninklijke Grofsmederij N.V. bedraagt dit per centage ongeveer 20. De kreet: Doorlopen! Nog een beet je doorschuiven! Er moeten er nog een paar bij! klinkt dan vaag tot de nog wat slaperige oren van de vroe ge passagiers door, want ondanks de 61 extra bussen, die iedere ochtend weer uitrijden, moet er weieens ge plooid worden. Met een zucht, „hè ik stond net zo lekker bij de uit gang," wordt dan meestal wel aan het verzoek gevolg gegeven. Lang niet iedereen is al zo bij de pinken als de chauffeur, die je er op wijst dat dat maandabonnement is verlopen Er volgt dan een wat I nerveus gescharrel in de beurs en de chauffeur, die wel engelengeduld moet hebben en dat is hij wei eens kwijt kan een nieuwe kaart afgeven. Ongeduldig opdringende medepassagiers, die een zitplaatsje willen veroveren, slaken een zucht van verlichting als dat aohter de rug is. Actievelingen, zonder ochtendhu meur, lezen in hun ochtendblad de laatste ontwikkelingen in de Delftse moordzaak, een ander deel van de buspassagiers kan die energie nog lang niet opbrengen en dut nog een beetje na. om met een geweldige schok klaarwakker te worden op de plaats van bestemming. Doorslapen is niemand vergund, altijd is er wel iemand zo „attent" om je wakker te maken als Je er bent, gewoon jaloe zie Bij honderden rollen ze de bussen uit, het Stationsplein op. Een over stapje op een stadslijn, de fiets of gewoon met de benenwagen. Het loopt inmiddels al aardig naar negen uur en de stad is nu echt wakker. Op de markt zijn de kraampjes bijna gereed, een vroege koopster wordt geholpen. Ook het winkelpersoneel begint binnen te stromen. Sommigen staan al voor de deur te wachten tot de „baas" komt met de sleutel. Prompt vier minuten voor negen springt hij dan ook uit zijn auto en zwaait na een vriendelijk goede mor gen de winkeldeur voor zijn vrouw volk open. In de grote warenhuizen is het personeel al binnen. Na het uitwisselen van de laatste nieuwtjes zoeken de meisjes zoetjes aan hun afdeling op. Het wordt weer een lange dag tot zes uur. Ondanks het betrekkelijk vroege uur om te winkelen staan er om vijf voor negen al wat mensen op de stoep van een warenhuis. Om tien voor negen zijn ze al ongeduldig ko men aandrentelen alsof het een bij zondere uitverkoopdag geldt. En het zijn niet alleen vrouwen op dit vroe ge uur. Ook enkele mannen zijn er vroeg op uit om hun boodschapjes te doen. Hoewel er niet meer dan tien mensen staan te wachten, brengt de Foto links boven: Gelukkig, er komt een extra-dienst tot Leiden-Station. De vroege buspassagiers aan de halte Voorhout-kerk hoeven niet te dringen voor een zitplaats. •k Foto links onder: Lekker vroeg winkelen dus om een minuut voor negen bij de Hema in Leiden op de stoep. Foto boven: Zo dames, we kunnen weer aan de slag. komst van een van de afdelingschefs aan de andere kant van de glazen deur, beroering in het groepje. Er volgt een mini-stormloop op die ene deur, die het eerst opengaat. Het Foto's LD/Holvast lijkt wel of er een prijs staat op het eerst binnenstappen. Enfin het is koud buiten MORGEN, in ons uur van negen tot tien, de leveranciers. WENEN (AP) In kapingsproces in Leningrad hoger beroep worden Zoals bekend zijn van de elf verdachten ter a$ veroordeeld. Hun verdedi- hebben van de president de rechtbank opdracht ge- om morgen om 10 uur Hooggerechtshof van de Federatie in Moskou stig Sowjetrussische Joden heb- gisteren om recht en niet om ide gevraagd voor de twee ter i veroordeelden. „Wij eisen dat tinloze moord op mensen, wier e fout een onoverwinnelijk ver en was om in hun eigen land te en, niet zal worden toegestaan, storten van het bloed van onze ders zal ons niet tegenhouden of g maken", aldus de verklaring de zestig, die zich gericht hebben de commissie van de Ver. Naties de rechten van de mens. Een fde oproep was gericht tot presi- Podgorni. Tot de onderteke- es van dit document behoren de lurkundigen Tsjalidze en Twer- debow. die onlangs met de fysi- Sacharow de semi-ondergrondse missie voor de mensenrechten ofen opgericht, orp :t Sowjetrussische persbureau b heeft intussen de Zionistische du nisaties en de Amerikaanse pers ntó 11 beschuldigd, dat zij „gebruik voi en van elke smerige anti-Russi- jgj leugen om een ongebreidelde edu -Sowjetrussische campagne te I eren". Volgens Tass zijn de dood dssen in Leningrad gebaseerd op 'eerlegbare feiten". Intussen is Joodse reserve-officier naar een ai foiatrische inrichting in de Sow- £V! Unie gestuurd nadat hij zijn oor- decoraties had teruggestuurd aan minister van Defensie uit protest lat hij niet naar Israël mag emi- «n, zo werd in Wenen uit diplo- ïeke bron vernomen. Het betreft majoor Gris ja Feygin (45) uit die zich reeds als Jongen bij de 4 1 partisanen aansloot en later in Tweede Wereldoorlog in het Rode vocht. Zijn moed werd met ver- RIJNSTREEK - De schaatsliefheb bers van lange afstanden moeten nog even geduld hebben voordat zij aan een plassen tocht kunnen deelne men. Hiervoor vriest het op het ogenblik nog niet hard genoeg. Een nadeel voor deze tochten is ook de sneeuw die is gevallen Op deze ma nier kan men moeilijk controleren of de hele route, die moet worden ge reden, is dichtgevroren. De sneeuw hoopt zich in de wakken op waar door het schaatsen op de plassen thans levensgevaarlijk is. Het is dan ook aan te raden het ijs op de plas sen zeker deze week nog niet te be treden. De ijsclub „Nut en Vermaak" in Leimuiden organiseert morgenmid dag om twee uur op de landijsbaan schaatswedstrijden voor de jeugd tot dertien jaar. Zij, die hieraan willen deelnemen, moeten zich bij de baan opgeven. KATWIJK De brandweer van Katwijk werd vannacht om 2 uur ge alarmeerd voor een uitslaande brand in de Van der Zwetstraat. In een voor afbraak bestemd pand, nabij de Parlevlietslop. greep het vuur snel om zich heen. Met groot materieel moest de brandweer het vuur in de woning, die eigendom was van de gemeente, bestrijden. Om 3 uur kon men met nablussen beginnen; het huis was ehter geheel uitgebrand. Het vu' is waarschijnlijk ontstaan doo'jn ideren eerder op de dag een b hadden gestookt, waar- vai en gedeelte was blijven smeu len LEIDEN De heer E. J Bon gers. directeur van het Postkan toor in Leiden, is met ingang van 1 januari in gelijke functie in Zutphen benoemd. De heer J. Mourik, hoofd van de afdeling inspectie en begroting op het districtspostkantoor in Amster dam, is met ingang van gelijke da tum benoemd tot opvolger van de heer Bongers. De heer Mourik was reeds van 1962 tot 1964 adjunct-di recteur van het Postkantoor in Lei den. De heer Bongers, die in Arnhem werd geboren en wiens belangstel ling nog steeds sterk naar het Gel derse landschap uitgaat, vandaar ook zijn sollicitatie naar deze func tie, is sinds 1 maart 1959 directeur van het Leidse kantoor. Naast zijn dagelijkse werkzaamheden is de heer Bongers secretaris van het departe ment Leiden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, bestuurslid van de afdeling Leiden van de N C. Reis V. en waarnemend organist van o.a. de hervormde Vre- deskerk. Eind januari vertrekt de heer Bongers naar zijn nieuwe stand plaats, waar hem een ambtswoning ter beschikking wordt gesteld. E. J. Bongers Tweemaal op ijs LEIDEN De Tsjechische sexbom Milena (foto links) is het pittige hoofdbestanddeel in de ijscocktail, die de Wiener Eisrevue van 6 tot en met 17 januari in de Leidse Groenoorhal mixt. Zij vervangt topster Regina Heitzer, die met trouw plannen naar Wenen gaat. Op de Nederlandse toernee krijgen alleen Leiden en Heereveen (enkele dagen) een an dere topster. De Weense IJsrevue laat Sjoukje Dijkstra (foto rechts) overvliegen van Holiday on Ice, waarmee wordt sa mengewerkt. Van 6 tot en met 17 Januari elke avond en op de twee zondagen ook 's middags bindt Sjoukje in dc Groenoordhal de schaatsen onder voor twee solo's per voorstelling. Dat zijn losse onderdelen, die dus niet passen in het „verhaal", dat de Weense ook nu in het Us krast. Wel zwiert Sjoukje mee in het traditio nele slot. de onsterfelijke wals. Drieduizend bezoekers kunnen kij ken naar het werk van 140. Een deel werkt achter de schermen. Op de voorgrond treden 14 solisten, het corps de ballet, bestaande uit 36 girls en 18 boys, en het 22 man sterke orkest, dat de pittige muziek speelt van operettekoning Robert Stolz. Als solisten naast Sjoukje Dijk stra en Milena Kladrubska de Oos tenrijkse Liz Kaufmann. Paul Sibley en Ron MoKenzie en het adagiopaar Amette Gardiner-Allan F. Glenn Humor brengen Duncan Whaley, LEIDEN/ENSCHEDE De heer B. W. Ebbinga, directeur van de N.V. Aannemingsbedrijf P. Ebbinga in Enschede, welk bedrijf als werk maatschappij deel uitmaakt van de IBB-Kondorgroep te Leiden, gaat met ingang van 1 Januari met pen sioen. De heer Ebbinga zal als ad viseur aanblijven bij het Aanne mingsbedrijf P. Ebbinga. het komische paar Sally en Kevin en Küblers schaatsende chimpan sees, dei een ijshockeywedstrijd spe len. Enkele taferelen: een dag in Pa rijs, Venetiaanse nachten, Fiesta en gogo-party. Dit alles naar idee van Will Petter, die ook de regie voer».. De Weense maakt ook nu de Neder landse tournee onder leiding van manager Jan Kersten. Wedstrijden voor jeugd Samen met hem wil waarne mend Groenoordhal-directeur Daey Ouwens een idee verwezenlijken, dat een attractie kan zijn voor schaat sende meisjes en Jongens uit Leiden en omgeving. Er zullen wedstrijden SASSENHEIM Ijsbaan aan Ka- gerweide. nationale koppelwedstrij- den, 2 uur. Inschrijven tot half twee aan de baan. op de ijsvloer van de Weense wor den georganiseerd om het predikaat ijsprins(es) van Leiden. Men behoeft geen schaatsster te zijn, maar moet wel iets kunnen van kunstrijden. De winterperiode van nu is wellicht een mooie gelegenheid om te oefenen. De wedstrijd is voor 12- tot en met 18-Jarigen. Zij kunnen zich aanmel den bij de Groenoordhal aan de Wil lem de Zwijgerlaan in Leiden, tele foon 20045. Het ligt in de bedoeling het hangt van het aantal deelnemers af dat selectiewedstrijden worden gehouden op donderdagmiddag 7. vrijdagmiddag 8 en zaterdagmorgen 9 januari. Een jury, bestaande uit Leidse journalisten, zal de finalisten aanwijzen. Die komen in de zondag 10 Ja nuari te houden matinee op het ijs. met publiek dus en begeleiding van het orkest. De persjury zal worden versterkt met Sjoukje Dijkstra als voorzitster, die ook de prijzen uit reikt, en een uit het publiek te kie zen jury van jeugdigen De kam pioen krijgt een gouden schaatsje. Letterlijk vliegend komt de Neder landse ster naar Leiden. Op de mid dag vóór de première volgende week woensdag komt ze wentel wiekend in de Sleutelstad aan voor haar gastoptreden. Om half drie landt ze met een hefschroefvlieg tuig op het terrein van de Groen oordhal. waar dan inmiddels de ijs vloer klaar ligt voor inspectie. Daar na gaat Sjoukje achter het muziek korps K en G de stad in.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3