Show moest aan: f30.000 Gelijkspel bij Britten troef Car el Deken (26) al 'getipt' voor werd zege Sporttoto Applaus voor buitenlandse gastarbeiders na Holiday on Icein Zuiderpark: 3-2 m m Winnaar NTTB-CUP Zeven stuks TECHNISCHE COMMISSIE VAN AZ '67 TREEDT AF Basketbalteam toch in halve finales Olympische Spelen zijn te kostbaar Winst en verlies van Fiat Stars MAANDAG 28 DECEMBER 1970 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEiDSCH DAGBLAD DEN HAAG (GPD) Het had een magnifieke demonstratiewedstrijd tussen het Nederlandse droomelftal en de meest talentvolle buitenlandse gastarbeiders op onze voetbalvelden moeten worden, het liep in feite uit op een demonstratie van een begrij pend publiek. Toen voor de wedstrijd tussen beide hevig gedevalueerde elftallen de speaker het oude nieuws verkondigde dat ,,het bestuur van Feijenoord zijn medewerking aan de benefiet- kvedstrijd geweigerd had", reageerden de toeschouwers prompt scherp. Een veroordelend gejoel dreef in de richting van de trotse Europa Cup-houder. Het maakte 't duidelijk: de lei- 'ing van Feyenoord kan in Den laag voorlopig op weinig sympa- hie rekenen (merkwaardige bij- onderheid: over de negatieve ouding van Ajax en PSV werd iraktisch geen woord gerept ennélijk beschouwde men Feije- ioord als de hoogste boom, die us maar de meeste wind moest tangen). Dat de toeschouwers de spelers an Feijenoord niets kwalijk namen, iewees de volgende publieke daad: e aftrap van Feijenoorder Wim van lanegem (op zich al een demon- tratie) werd met een enthousiast, lijna provocerend applaus begeleid. Tijdens de show die door moest aan, toonden de 6500 Zuiderpark- angers (de afstotende koude in aan- ïerking genomen een bevredigende pkomst) luidkeels hun aanhanke- jkheid voor de voetballers die hun akantiedag wel hadden opgeofferd m op de ADO-ijsvloer voor het oede doel te strijden. Bovendien ble- en de meeste artiesten een juist egrip voor het punt „show" te kun- en opbrengen. En daardoor ont- tond er toch nog een vrij aantrek - elijke „holiday on ice". De uitvoe- ing bracht tenslotte de volgende ijfers op: de Nederlandse spelers, echt Oranje gestoken, verloren errassend met 3—2 en de WCS n FBO wonnen een kleine 30.000 ulden, de televisierechten meegere- end. Trekpleister Eén grote trekpleister telde de wed- trijd nog: Willy Lippens, de Duit- Nederlander van Rit Weiss Es- m, waar onder meer Feijenoord en jax naar lonken. Lippens deed nappe dingen met de bal (op het negelgladde veld bewees hij wel de- elijk over een goede techniek te be- :hikken) en onderstreepte zijn faam an een doortastend speler te zijn. en negatief punt: hij hield zo nu n dan de bal te lang bij zich. De speler uit de Bundesliga kon cerigens de negentig minuten niet Wim van Hanegem (dikke jas aan, ijspet op) verricht de af trap van het Benefietduel in Den Haag als „sympathiebetui ging". vol maken. Een kwartier voor tijd raakte hij tijdens een duel met de felle Ernst (FSC) net onder de knie geblesseerd, hetgeen hem een nood gedwongen rustperiode van veertien dagen bezorgde. Lippens: „Maar dat is niet zo erg. want volgende week spelen we niet in Duitsland". Wel was hij uiterst teleurgesteld, dat Oranje niet in zijn sterkste samen stelling had kunnen verschijnen: „Ik had me er juist bijzonder op ver heugd eens samen te kunnen spelen met een Cruijff en een Van Hane- gem". Toch vond Lippens gisteren een speler, waarmee het „klikte": Theo Pahlplatz. De eend zijn bijnaam in Duitsland: „Een zeer goede voet baller die Pahlplatz. Hij begreep me volkomen". Inderdaad draaide Pahlplatz vlot op het middenveld. En niet alleen hij. Ook clubgenoot Van der Vall deed er nuttig werk. Hoe groot de waarde van Pahlplatz voor het Ne derlandse elftal was, werd vooral na de rust duidelijk, toen hij er niet meer bij hoorde. Door het gemis van Pahl platz verloor de Oranje-forma tie veel aan kracht. Het werd in die tweede helft, toen er van enige lijn in het elftal geen sprake meer was dan ook naar een 3—2 nederlaag ge leid. Vlot In het begin ging het werk de Ne derlandse ploeg overigens vlot af. Een 10 voorsprong (na prach tig werk van Pahlplatz scoorde Cou perus) was een logische zaak. Maar naarmate de strijd vorderde raakte de buitenlandse equipe warm ge draaid. Het gevolg: de gelijkmaker van Jensen: 11. Na de rust waren de Oranjehem den weliswaar meestal in de buurt van het doel van Kenderesi (later Condee) te vinden, maai- succes bleef uit, omdat vrijwel iedereen teveel op persoonlijke successen uit was. Zelfs de verdedigers Drost, Schrijvers en Mansveld waren herhaaldelijk in de voorste linies te vinden. Maar ook hun acties stierven herhaaldelijk in I schoonheid. j De schoonste acties vielen overi gens „aan de andere kant" te be- j wonderen. Daar vertoefde Spartaan Jörgen Kristensen. De Deense bal virtuoos, die speciaal voor deze wed strijd een dagretour uit Kopenhagen waar hij op vakantie is, had geno men, toonde dat weer eens dat hij op het ogenblik de meest getrucde voetballer van de Nederlandse vel den is. Voornamelijk door zijn werk konden de buitenlanders, die ook in Ernst en Kowalik uitblinkers telden tot een 31 voorsprong uitlopen. Antol Nagy, overigens weinig opvai- lend, en Harald Berg passeerden doelman Thie, die de plaats van Schrijvers had overgenomen. Ton Thie na afloop: „Er was geen hou den meer aan. Alles bij ons draafde maar naar voren. Ik bleef bijna al leen achter". Het derde buitenlandsei (tweede van rechts) schiet de doelpunt in het Haagse Zuider- bal hard langs clubgenoot-doel- park: ADO'er Harald Berg I man Ton Thie. Visser probeert I Mraz MVVsnelt toe „voor het I geval dat. tevergeefs de Noorse gastarbeider der van de bal te zettten; Ivan ALKMAAR (GPD) De slechte resultaten van AZ '67 in de eredivi sie hebben inmiddels ook op het be stuurlijke niveau doorgewerkt. Giste ren maakte de technische commis sie. bestaande uit de heren Klaas Molenaar en Jan van der Ben, be kend zich terug te trekken "omdat wij het niet eens zijn met de wijze waarop de heer Heinz het A-team van Alkmaar-Zaanstreek benadert. Zulks tegen de aanvankelijk ge maakte afspraken in". Het aftreden van de technische commissie is zowel voor Heinz als voor het bestuur als een complete verrassing gekomen. Vice-voorzitter G. Kaper: "We hadden er op z'n minst over kunnen praten". Welke mening ook de meest gedupeerde Robert Heinz was toegedaan. "Dat is altijd het principe geweest van onze samenwerking: alles uitpra ten". BREMERHAVEN (ANP) Het Nederlandse basketbalteam heeft gisteren de eerste wedstrijd van het internationale basketbaltoernooi in Bremerhaven tegen Oostenrijk met 77-85 verloren. Bij de rust leidde Nederland nog met 35-31. De overige resultaten zijn: Zwitserland—West- Duitsland b 85-72; Oostenrijk— MTV Wolfenbuettel 83-67. Nederland won de tweede wed strijd met 95-66 van MTV Wolfen buettel en plaatste zich daarmee voor de halve finales. Bij de rust leidde Nederland met 44-32. Voorts won Zwitserland met 85-81 van All Stars Bremerhaven. Nederland komt in de halve finales uit tegen Zwit serland. LONDEN (ANP) Zeven ge- ike spelen. Alsof men er in root Brittannië weet van had it de Nederlandse sporttoto tij- ens Kerstmis op de Engelse wed- irijden speelde. Daarnaast had- en de heren in Den Haag voor e vervangende uitslag van een iet gespeelde wedstrijd naar een rie gegrepen, zodat de eventuele dertien goed-dader" acht kruis- 5s in de kolom van de gelijke )elen heeft moeten zetten. De Britten droegen ongetwijfeld grootste verantwoordelijkheid tor die uitbarsting van onbesliste uels. Maar er kwamen excuses, fitgerekend enkele van de mede- oplopers. Chelsea en Tottenham Hotspur za- m him wedstrijden afgelast. In de mgeving van Londen speelde slechts to vereniging: Arsenal op het ver armde Highburry tegen Southamp- L Uitslag: hoe kan het anders i gelijkspel: 00. Leeds United profiteerde door via zege met 30 op Newcastle Und id de voorsprong aan kop tot drie linten uit te breiden. 46.750 toeschouwers de Britten ljn in dat soort dingen erg precies waren hoogst voldaan over het ptreden van de koplopers, die voor iun productie twee strafschoppen lodlg hadden. Beide werden benut loor Giles. Het derde doelpunt was 'an Allan Clarcke. Met 39 punten lit 24 wedstrijden heeft Leeds thans Irie punten meer dan Arsenal, dat Ito wedstrijd minder heeft gespeeld, tony Book, aanvoerder van Man- hester City, offreerde Huddersfield Town een kerstkalkoen in de vorm hm een schot in eigen doel. Interna- lonal Colin Bell moest er aan te pas omen om de schade althans gedeel- elljk te beperken. Maar het gelijke pel, dat aldus ontstond, werd toch ls teleurstellend voor het thuisspe- ende Manchester City ervaren. Bo- 'endien schreef de scheidsrechter de lamen op van Francis Lee en Brian Öreenhalgh; een handeling, die niets ïtet boxing-day te maken had. Manchester United, dat drie dagen eerder uit de halve finales van het toernooi om de league-cup was ge wipt door derde divisieclub Aston Villa, zorgde in de uitwedstrijd te gen Derby County voor een onver valste thriller. Acht doelpunten Maar aan het eind overheerste de kerstgedachte weer. Gelijkspel: 44. Dat kwam tot stand na een achter stand van 02 en een voorsprong van 32, waarbij de drie Uniteddoel- punten in vier minuten tijd» werden gescoord. 12 3 Arsen.-Southampt. j Blackpool-Burnley Coventry-W. B. Alb.| Chrystal P.-Chelsea* Derby C.-Manch. U. Ipswich T.-Spurs* B| Leeds U.-Newcas. U. Liverpool-Stoke C. Manch. C.-Huddersf. West H. U.-Not. For* 1 Wolverh.-Everton Shef. U.-Leic. City Sunderl.-Middlesb. vervangende uitslag. Hulp Ondanks die dadendrang had Oran je de hulp van arbiter Van Ravens nodig om tot een tweede tegendoel punt te komen. De populairste ar biter van Nederland de stemmen wezen het uit schonk het Neder landse team op de valreep «en strafschop, nadat Mansveld ten val was gekomen. Lex Schoenmaker, die evenals clubgenoot Couperus nogal wat kansen had laten liggen, maakte vanaf „de zwarte stip" geen fout: Eind goed, al goed. Al merkte Karei Jansen (WCS) na afloop: „Deze wedstrijd is nog niet uitgespeeld" Het valt inderdaad te verwachten, dat de ontmoeting waarin Feije noord, Ajax en PSV (alleen Harry Vos zag in de houding van zijn club geen rem) niets zagen, binnenska mers zal worden voortgezet. En waarschijnlijk zal het dan minder gemoedelijk toegaan dan gisteren op het ADO-terrein. 81 ON (ANP) Olympische Spe len zijn duur. Te duur vindt Avery Brundage, de voorzitter van het IOC. Niet alleen' overigens voor de steden, die de spelen krijgen toege wezen. Vaak ook voor de plaatsen, die vergeefs poogden de Olympiërs binnen hun poorten te halen. Dat heeft onder meer het Zwitserse wintersportplaatsje Sion ondervon den, dat de winterspelen van 1976 wilde organiseren. De propaganda die de hoofdstad van het kanton Wallis voerde en de verdere voorbe reiding kostten maar liefst 1.120.361 frank en' 45 rappen, zo'n 950.000 gulden. Desondanks werden de win terspelen van 1976 tijdens het in mei in Amsterdam gehouden IOC-con- gree toegewezen aan Denvar, Colo rado, KROMMENIE „Ik had meer moeten doen, van het begin af aan. Die eerste game had ik nooit mogen verliezen na een 2017 voorsprong". Een duidelijk teleurgestelde Bert van der Helm zei dit gistermiddag na afloop van de wedstrijd tegen Carel Deken. Een wedstrijd die de Leidenaar in drie games De wedstrijden om de NTTB- cup in de maar nauwelijks toe reikend verlichte sporthal in Krommenie werden een triomf voor bondstrainer Dusan Tiger- man. „Zijn" spelers, deel uitma kend van de centrale training hebben de wedstrijden beheerst Nederl. kampioen Bert Schoofs oud-kampioen Bert van der Helm. de voor Stenzei (vakantie) in de plaats gekomen Nico van Slobbe en Carel Deken dulden geen te genstand van Fallaux, Kraayinga Lucas en Van Zoelen. Af en toe mochten ze dan wel even de kopstukken wat last bezor gen, vooral Anton Will van Zoelen van Scylla, maar uiteindelijk bleef, de achtkamp beheerst door het vier manschap. De eerste vier ronden, waren er om warm te worden. Wat niet voor iedereen lukte, omdat de deur bij iedere binnenstappende toe schouwer een fikse vlaag winterkou binnenliet. Bert Schoofs bewees al in die eerste ronde bepaald niet in z'n beste vorm te steken. Met heel veel moeite wist hij Kraayenga (die als laatste zou eindigen) te bedwingen: 17—21, 21—17, 21—17. Bert van der Helm rekende op eenvoudige wijze af met zijn clubgenoot van Zoelen door hem geen moment in zijn spel te laten komen: 7 en 10. Carel De ken richtte al meteen de aandacht op zich. De „insiders", altijd in gro te getalen aanwezig bij dergelijke wedstrijden, hadden het deze keer eens bij het rechte eind: zij tipten hem als winnaar na het ver slaan van Leo Lucas ln twee games. Nico van Slobbe, op mysterieuze wij ze door de tafeltennisbond aangewe zen om Stenzei te vervangen, klop te Ed Fallaux. Een Fallaux, als ge woonlijk spelend met hoge toppen maar ook zeer lage dalen qua pres taties, die bijna voor een verrassing zorgde. Van der Helm moest heel hard werken om de „lastige" Leide naar de baas te blijven 2116 19—21, 21—18! Van Zoelen en Lu cas waren eenvoudige karweitjes voor Van Slobbe en Schoofs, Deken had wat meer moeite met Kraayenga. Anton Will van Zoelen speelde een zeer fraaie partij tegen Bert Schoofs. De Amsterdammer moest zich wer kelijk „in het zweet werken" om de Noordwijkse jongeling te kun nen weerstaan: twee games van 19 bewijzen dat dan wel. Het hautaine glimlachje van Schoofs na afloop, waarmee hij de wedstrijd afdeed, paste hem dan ook slecht. De Immer laobende Lucas probeer- Carel Deken NTTB-Cup. de Van Slobbe af te stoppen, maar meer dan één game kreeg hij niet. Ook tegen van der Helm lukte Lu cas dat. In de vijfde ronde kwamen de eerste belangrijke beslissin gen. Een tot het uiterste gespannen Carel Deken opende met grote winst op zijn clubmakker Schoofs: 2111. Deze kwam in t volgend spelgedeel- te goed terug en met enkele flitsen de aanvallen in zijn spel verweven kwam hij tot een 1321 game-winst. Deken bleek echter de langste adem te hebben, en met 2110 schakelde hij Schoofs voor de cup uit. verloor, en daarmee verspeelde hij de tafel- tennis-cup. Bij de dames werd het een min der verrassende uitslag: vanaf de eerste slag won Veronique van der Laan, de winst in drie games van het Haagse meisje op Son ja Hetzel betekende het opruimen van het grootste struikelblok. te zich naar een winst van 2422. „Ik had Deken er af moeten slaan, en nooit een beetje afwachten de houding mogen aannemen" zei de oud-cupwinnaar ervan. Nu proefde Deken winst. De tweede game moest hij dan wel met 1821 gewon nen laten gaan, in de laatste draai de hij opperbest. Fore-en backhand, loopings en smashes waren alle even goed verzorgd en als een soort speel automaat wist hij vrijwel iedere bal te retourneren. Daarbij het niet al te beste serveren van Van der Helm, en de 21—16 overwinning van de Amsterdamse gymnastiekleraar is verklaard Deken was dolblij: met dit succes stootte hij door naar de top. waar hij tè lang tegenaan heeft gezeten. De laatste wedstrijd tegen Van Slobbe was een formali teit, in twee games rekende De ken met hem af. Bert van der Helm zorgde ervoor dat hij in ieder geval als tweede werd genoteerd. In de eerste game had hij teleurstellende partij tegen Deken nog in de benen en kon Schoofs een 10—21 over winning bereiken in bijzonder wei nig tijd. In de tweede game was het net andersom en won Van der Helm met 2112. In de laatste leek het er op dat Schoofs de tweede plaats zou veroveren. Hij speelde zich naar een voorsprong, maar nu kwam de gave Van der Helm om extra fel te spe len voor de laatste punten goed van pas: hij speelde zich naar een 2119 zege. Door dit resultaat wist Van Slobbe zich derde, nog voor natio naal kampioen Bert Schoofs. Anton Will van Zoelen versloeg Fallaux en Lucas en plaatste zich als 5e na hem kwam Leo Lucas. Ed Fallaux speel de zich door winst op Kraayenga naar de 7e plaats. Moeilijk Bert van der Helnnhad het moei lijk tegen Van Slobbe. De Tempo- Team speler wist de eerste game in zijn voordeel te beslissen met 2119, maar Bert had meer routine en ge bruikte die op de beslissende momen ten goed: 2116, 2116. In de één- na-laatste ronde viel de beslissing. Op papier had het misschien in de laatste wedstrijd (Schoofs-van der Helm) moeten gebeuren, maar het was nu de ontmoeting tussen Deken en Van der Helm die de eigenlijke finale was. Bert van der Helm begon goed en bouwde een behoorlij ke voorsprong op, die hij wist te handhaven, tot 20—17. Toen kwam ten bijzonder goed spelende Deken op miraculeuze wijze terug en knok- l Dames Bij de dames heeft Veronique van der Laan niet gek veel tegenstand gekregen. Conny van Moorst maak te het de Haagse vrij lastig, vooral door haar systeemloos spel werd het 19—21, 21—17, 21—15. Ook Sonja Heltzel wist tot drie games te komen. De eerste won zij in 2119, daarna nam Veronique het initiatief het over en via 10—21, 19—21 won zij ook de ze wedstrijd. Aukje Coltof-Wynia wist zich naar de tweede plaats te spelen, zij moest alleen een nederlaag incas seren van de kampioene. Een knappe prestatie was het van Ellen Kort de vierde plaats te bezetten. De Scyl- la-speelster had wel evenveel punten al6 Sonja Heltzel, maar van deze speelster verloren zodat zij haar voor moest laten gaan. Ellen Klatt kwam Een Scylla-onderonsje: Bert van der Helm (2e) feliciteert Ellen Kort met haar onverwach te vierde plaats. niet verder dan een teleurstellende zesde plaats, nog achter Lisette Vaes- sen. Conny en Annemiek van Moorst kwamen op de voorlaatste en laatste plaats terecht. BASKETBALTOERNOOI AMSTERDAM (ANP) De uitsla gen van 't internationale basketbal- toernooi van Fiat Stars, dat dit week einde in de Apollohal is begonnen, zijn: Zaterdag: Fiat Stars-Bamberg Ba rons 106-89 48-43), Levi's-Imperial Gent 96-94 46-51) Zondag: Flat Stars-Levi's 97-119 (41-54), Bamberg Barons-Imperial Gent 112-121 (57-61).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9