ierstverkeer eiste zeker ichttien evens Vele gezinnen dakloos en grote schade bij branden Felle protesten tegen berechting Russische joden FOTOPUZZEL Verkeerd inhalen grootste oorzaak an Son voorstander mn garantieregeling rij vakantiereizen Ook in Nederland Twee bejaarden in vlammen omgekomen redige sfeer ontaardde in vechtpartijen Taxichauffeur gecremeerd EMS-plan voor mono-rail in Scheveningen Kerkverband met Chr. Geref. Kerk verbroken LANDAG 28 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 DEN HAAG (GPD) In het zeer lange kerstweek- de hebben tenminste achttien mensen bij verkeersonge- ken het leven verloren. Van deze achttien werden vijf sonen het slachtoffer van een foutieve inhaalmanoeu- drie mensen verongelukten doordat een auto in een raakte.,, twee kwamen om omdat ze op een kruispunt >n voorrang verleenden, een verbrandde in zijn auto lat deze tegen een boom was gebotst en een werd ge ld op een spoorwegovergang. 23-jarige T. Bongers uit Apel- n verleende de dag voor de tdagen in zijn woonplaats op kruispunt geen voorrang aan andere automobilist. Hij over- later aan ernstige inwendige rondingen in een ziekenhuis, i Sijberkarspel eiste donderdag verkeerde inhaalmanoeuvre van door J. J. M. H. uit Spanbroek uurde vrachtauto twee mensen- os. De vrachtauto die een fiet- wilde inhalen moest afremmen een tegemoetkomende auto. De htauto schepte de fietser en vervolgens tegen de tegenlig- De fietser, de 62-jarige J. an uit Westwoud overleed kort het ongeluk, de bestuurder van igenligger, de 44-jarige P. J. >m uit Opmeer was op slag een ziekenhuis in Heerenveen id donderdag de achtjarige Ier Hendrik van Dijk aan de [ondingen van een verkeersonge- De jongen die woensdagmiddag ljn fiets achter een trekker had den was door een naderende geschept toen hij plotseling links de weg wilde overste- underdagavond overleed in een enhuis in Maastricht de 18-jarige nfietser V. R. L. Ernst uit 's Gra- roeren België)Hij was enkele tevoren door een achteropko- de auto geschept, ikele uren nadat de 53-jarige J. ie Rooij uit Den Bosch op het snunt De Eekhoorn-Boxselseweg voorrang had verleend aan een rechts komende auto bezweek hij en ziekenhuis in Boxtel aan de rondingen. :-jarige Verheijden uit Schin- overleed donderdagavond in een tnhuis in Geleen. Het slachtoffer aan de rechterzijde van een on- chte weg gewandeld en was door hem achterop komende auto ge- pt. 19-jarige B. van Vliet en zijn irige broer uit Zuid-Scharwou- rerden op de avond van de eer- lerstdag het slachtoffer van een teve inhaalmanoeuvre. Een auto, aurd door de 21-jarige P. A. uit ker kwam in Heerhugowaard bij ing met een tegenligger, waarin iroers zaten. B. werd ernstig ge il in een ziekenhuis in Hoorn op- amen. op het vliegveld Soesterberg ge- a Amerikaanse sergeant D .W. ippe is in de nacht van eerste we^de kerstdag bij Leusden met sportauto in een bocht recht- gereden. De sergeant overleed de opgelopen verwondingen, vrouw werd ernstig gewond, i de ochtend van de tweede tdag raakte een door N. W. Sib- uit Alkmaar bestuurde auto in o (N.H.) in een slip en botste itaal tegen een tegemoetkomen- personenauto. De 16-jarige zoon onio van de heer Sibbald en zijn jarige kleindochtertje Natasja nan werden op slag gedood. De rtenden van de tegenligger raak- llcht gewond. 61-jarige mevrouw S. Douma uit Hilversum is zaterdagmorgen om het leven gekomen toen de auto waarin ze reed in Idaard ((Fr.) na een mislukte inhaalmanoeuvre in een slip geraakte en in een sloot be landde. Op een met automatische knip perlichten beveiligde overweg in Nunspeet is de 37-jarige veehouder M. Bos uit Harderwijk met zijn auto door de trein Zwolle-Amsterdam ge grepen en op slag gedood. De 23-jarige R. Grunderbeek uit Hedel is de avond van de tweede kerstdag bezweken aan de verwon dingen die hij had opgelopen bij een ongeluk enkele uren eerder. De man had meegereden in een auto die in een bocht een lichtmast had geraakt en vervolgens tegen een boom was gebotst. Gisterochtend reed de 48-jarige buschauffeur H. T. M. Frieling uit Zelhem in Humelo op een T-krui- sing rechtdoor in plaats van links of rechts af te slaan. Hij botste tegen een huis en was op slag dood. In Nederweert is de 22-jarige leer ling-verpleger J. Vestjens uit Budel in de nacht van zaterdag op zon dag tegen een boom gebotst. De auto vloog in brand. De leerling-verpleger kwam in het vuur om. Zondagavond is op de provinciale weg in Maasbree de 23-jarige G. J. J. Chers uit Helden om het leven gekomen toen de auto waarin hij reed door nog onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom reed. De twee inzittenden werden zwaar gewond naar een ziekenhuis in Venlo overgebracht waar.de heer Chers later is overleden. Nederland kon tijdens het kerstweekeinde voor het eerst de schaatsen onderbinden. Een kou degolf met flinke vorst zorgde er voor dat talrijke smalle slootjes snel berijdbaar waren. DEN HAAG (GPD> Enkele tien tallen vertegenwoordigers en leiders van Joodse gemeenten en instellin gen in ons land hebben aan de voor avond van Kerstmis bij de Russische ambassade aan de Andries Bicker- weg in Den Haag gedemonstreerd te gen de berechting van Joden in Le ningrad, die gepoogd zouden hebben een vliegtuig te kapen. Onder de ruim veertig demon stranten die in de felle avondkou naar het ambassadegebouw waren gekomen bevonden zich onder ande ren de opperrabbijnen A. Schuster en S. Beeri en de Amsterdamse rab bijn A. Soetendorp. Tijdens deze betoging zongen de aanwezigen twee lofzeggingen. Ook werd het Chanoeka-lied (bevrijdings- •ied> gezpngen. Tegelijkertijd werden vier fakkels op de negenarmige menorah-kande- laar aangestoken. Na de:e plechtige bijeenkomst hielden rabbijn Soetendorp en prof. r. M. Tels een gesprek iv.et enkele eden van het ambassadepersoneel, i Zij wilden niet ingaan op de Russi- sche uitnodiging om binnen te komen en informatiemateriaal te overhandi gen. Aanvankelijk hadden de Russen geen prijs gesteld op het bezoek, zo zei rabbijn Soetendorp later. Nu het echter ging om materiaal dat via Engeland uit Rusland gesmokkeld was en dat volgens de rabbijn bewij zen bevat, waaruit blijkt dat de aan houding van de elf „zogenaamde" vliegtuigkapers opzet is, wilden de Russen hen alsnog inviteren. Na ruim een uur gingen de demonstran ten uiteen. Op tweede kerstdag heeft de Am sterdamse studentenpredikant ds. A. A Spijkerboer bij de Russische am bassade een brief afgegeven, waarin 23 hervormde predikanten met diepe verontwaardiging protesteren tegen het in hun ogen anti-semitische pro ces in Leningrad en tegen de daarin aan de vooravond van kerstfeest uitgesproken doodvonnissen. De 23 ondertekenaars zijn afkomstig uit het gehele land. Uit Leiden onderte kenden K. Bouhuys, J. A, Eekhof, en K. E. H. Oppenheimer. Ook de PvdA en het Palestina-comité heb ben fel geprotesteerd tegen het pro ces in Leningrad. In WIE WAT WAAft 1971 vindt u actuele informatie over lan den WAAR nu spanningen zijn, aangevuld met overzichtelijke kaarten van deze brandpunten WIE WAT WAAR 1971, be doeld als populair naslagwerk je oVn u wegwijs te maken in de stormachtige ontwikkelingen op politiek en technisch terrein WIE WAT WAAR 1971 geeft een beeld van deze tijd: uw tijd. Deze uitgave van uw krant is nu verkrijgbaar. Afgehaald f 4,50 per post aan huis f 5,10 LEIDSCH DAGBLAD Witte Singel 1 Leiden DEN HAAG (ANP) Tijdens het kerstweekeinde is in verschillende café's behoorlijk gevochten, waarbij messen en kapotgeslagen bierglazen de wapens waren. In Groningen kostte zo'n vechtpartij het leven van een 23-jarige portier. In een bar werd hij tijdens een ruzie om een meisje doodgestoken met een mes De dader heeft zich gemeld. Dat ge beurde in de nacht van zaterdag op zondag. In Bergen op Zoom werd zaterdag avond een 23-jarige man ernstig mis handeld met een bierglas. Zondagmiddag werd een 41-jarige man tijdens een vechtpartij tussen woonwagenbewoners in het woonwa genkamp in Goes met een mes in het hoofd gestoken. Een gedeelte van het mes, dat brak, bleef in zijn hoofd zitten. De vermoedelijke da ders hebben zich gemeld. Op kerstavond werd de serie vechtpartijen ingeluid met een uitge breide knokpartij in een café in Rot terdam. toen tientallen taxichauf feurs toesnelden om een collega bij te staan die over een betalingskwes tie in moeilijkheden was geraakt met enkele Zuidslaviërs. De Nederlandse fagottist Louis Salomons is op 49-jarige leeftijd in Naarden overleden. Hij kwam om het leven bij een verkeersongeluk. Louis Salomons, die in Naarden lo geerde, woonde sinds 1953 in Mexi co, waar hij solist was in het na tionaal orkest. DEN HAAG (GPD) Twee do den, twee gewonden, vijf gezin nen dakloos en ongeveer twee miljoen gulden schade. Dat is het gevolg van tal van branden, die in het kerstweekeinde hebben gewoed. In Dokkum kwam zon dagmiddag de alleenwonende 65- jarige mevrouw D. van der Veen- Zijlstra bij een brand in haar bo venwoning om het leven. De brand is vermoede lijk ontstaan doordat de bejaar de vrouw te dicht bij een straal kacheltje heeft gezeten. Toen ze in slaap viel is ze door het vuur verrast. Op eerste kerstdag strui kelde de 79-jarige C. Griffioen in zijn woning in Den Haag over een oliestel. De volgende dag overleed hij aan zijn brandwon den. De operators L. Kort (27) uit Heenvliet en W. Dijkstra <38) uit Spijkenisse hebben zaterdagochtend verwondingen opgelopen bij een brand op het terrein van de Esso- raffinaderij in Rotterdam. De man nen werkten in de buurt van een pompinstallatie, die plotseling door nog onopgehelderde oorzaak vlam vatte. Bfj een felle uitslaande brand in de Quellijnstraat in Amsterdam zijn op eerste kerstdag vier gezinnen dakloos geworden. Drie etages en de zolderverdieping van het pand brandden totaal uit. Volgens de brandweer is de brand ontstaan toen één van de bewoners zijn haarstukje uitwaste. Het haarstukje is vermoe delijk te dicht bij een theelichtje ge houden en heeft vlam gevat. In Middelburg is eerste kerstdag een gezin dakloos geworden doordat een dubbel woonhuis totaal uit brandde. Twee honden van de bewo ners kwamen in de vlammen om. Waarschijnlijk is een te hete kachel, die het tapijt deed vlam vatten, de oorzaak van de brand. Zeven mensen in Eerde (N.-B.) werden donderdagavond dakloos toen een felle brand het pand waarin ze woonden verwoestte. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. De schade wordt geschat op anderhalve ton. De schade, die de brand, die eerste kerstdag woedde in de magazijnen van de N V. Ikap in Arnhem, groot handel in kristal aardewerk en porse lein, aanrichtte, wordt op een half miljoen gulden geschat. Toen de brandweer arriveerde was het binnen reeds een grote vuurzee. Het achter- ROTTERDAM <GPD> Onder bijzonder grote belangstelling is op tweede kerstdag het stoffelijk over schot gecremeerd van de Rotter damse taxichauffeur J. Dijksman die maandagnacht met ingeslagen schedel in zijn wagen werd gevon den. Achter de rouwstoet die om tien uur van het Dijkzichtziekenhuis vertrok reden circa 500 taxi's mee. De wagens hadden de koplampen ontstoken en waren voorzien van rouwlinten. Het crematorium aan de Maeter- linckweg in Rotterdam-zuid was veel te klein voor de naar schatting 900 belangstellenden. Zeer velen moes ten genoegen nemen met een plaats je op de gang. Ook de parkeerac commodatie bij het crematorium was bij lange na niet toereikend. DEN HAAG (ANP) De Exploi tatie Maatschappij Scheveningen NV (EMS) heeft plannen voor de bouw van een voor Europa unieke mono rail in Scheveningen. De EMS wil de monorail, waarvan de bouw een half jaar zal vergen, zo mogelijk in juni in gebruik nemen. Er worden nog onderhandelingen over het pro ject gevoerd, ojn. met het gemeen tebestuur van Den Haag. Deze wor den door de EMS "hoopvol" ge noemd. "Wat ons betreft kunnen we vandaag nog beginnen", aldus een woordvoerder van de EMS. De EMS denkt aan een route van drie kilometer door de badplaats, via de duinen en over de pier. De be doeling is dat er zeven treinstellen van elk zeven wagons op de mono rail worden ingezet. Elk treinstel zal 78 passagiers kunnen vervoeren. De treinstellen hebben rubber wielen. Ze zullen rijden op een ijzeren rail, welke op een betonnen fundering steunt. De rail zal op enkele me ters boven de grond lopen. Getracht zal worden de monorail het gehele jaar door te gebruiken. ste gedeelte van het uit de vorige eeuw daterende monumentale ge bouw bleef behouden en voorkomen kon worden dat de brand oversloeg naar belendende panden, waaronder woonhuizen. In Nieuw-Amsterdam (Dr.) is in de nach. van de eerste op de tweede kerstdag de grootste exportveiling van noord-Nederland grotendeels door brand verwoest. De schade van deze brand, waarvan men niet weet hoe hij is ontstaan, wordt eveneens geschat op een half miljoen gulden. De brandweer kon niet voorkomen dat een grote loods met emballage materiaal en de afslaghal in vlam men opgingen. Wel bleef het kan toorgebouw gespaard. Aan de Haagse Zuidwal ging op de middag van eerste kerstdag een op slagplaats van Inkosar N.V., groot handel in cosmetische artikelen, in vlammen op. De schade wordt ge raamd op 200.000 gulden. Over het ontstaan van de brand is niets be kend. Vijtigduizend gulden bedroeg de schade bij een brand die gistermid- aag woedde in bakkerij De Koning in de Grote Visserijstraat in Rot terdam. De brand is ontstaan door kortsluiting in een thermostaat. IRECHT (GPD) De staats- etaris van Economische Za- drs. L. J. M. van Son heeft op tweede kerstdag bij de ope- van de Ideeënmarkt voor toe- t en recreatie „Vakantie '71" voorstander genoemd van een intieregeling om te voor- ;en dat falende reisorganisato- het publiek op het kritieke mo lt in de steek laten. Het heeft mijn voorkeur als het lijfsleven zelf zo'n regeling t. Mocht dat niet gebeuren dan een wettelijke regeling niet kun- worden vermeden die ongetwij- voor het bedrijfsleven veel ten met zich mee zou bren- l", aldus drs. Van Son. ^durende de eerste twee dagen Vakantie '71 kwamen ongeveer 12.500 mensen zich oriënteren over de mogelijkheden voor de vakantie en voor de besteding van de vrije tijd tussen de vakanties in. Opval lend was dat de belangstelling in de avonduren gering was. In zijn openingswoord zei drs. Van Son dat in 1970 zes miljoen Neder landers op reis waren gegaan, van wie ruim de helft in eigen land. „Het uitgaande reisverkeer groeit snel", zei £rs. Van Son. „In de af gelopen vijf jaar zijn de daarmee gemoeide uitgaven met 65 procent toegenomen. De verwachting be staat dat in de komende jaren de uitgaven voor het toerisme in het buitenland nog verder zullen stijgen. Het aandeel van het lucht vervoer is al sterk toegenomen, zo dat het vliegtuig als vervoermiddel thans de tweede plaats inneemt". Veertien dagen lang iedere dag een foto ivaa/van de lezers moeten vaststellen, wat deze foto voorstelt. Dat is de „extra" prijsvraag die ivij voorzetteen als vergoeding voor het feit. dat in afwijking van de gewoonte, dit jaar geen fotopuzzel in de kerstprijsvraag was opgenomen. Elke foto stelt een ding voor dat met één woord aangeduid kan worden. De beginletters van de veertien woorden vor men tezamen een naam. U kunt derhalve wel meteen be ginnen te puzzelen,- maar u zult veertien dagen moeten wachten voordat de opgave geheel is voltooid. De foto's worden niet gegeven in de volgorde waarin de beginletters de gevraagde naam vormen. Hoe luidt de naam die door de foto's wordt samengesteld en wat stellen de afzonderlijke foto's in de gepubliceerde volgorde voor? Het is derhalve niet voldoende, de bedoelde naam als oplossing te geven: alle voorwerpen moeten op gesomd worden. Voor de inzendersdie de goede oplossing vonden stellen wij zestien prijzen beschikbaar namelijk een eerste prijs van f.100,- en vijftien prijzen van f-10,-. Oplossingen die uiteraard pas ingezonden kunnen wor den na publicatie van de veertiende en laatste fotodienen te worden gericht aan: Redactie Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 te Leiden; en dienen uiterlijk 18 januari te 12 uur v.m. in ons bezit te zijn. Hierbij publiceren wij de eerste foto van de reeks. AALTEN (ANP) Interne moei lijkheden binnen de christelijk-gere formeerde kerkgemeenschap in Aal- I ten hebben ertoe geleid dat de pre- dikant van deze gemeenschap, ds. J. I B. Kuhlemeier, alsmede de volta 1- lige kerkeraad zich hebben onttrok ken aan het kerkverband van de j Chr. Geref. Kerken In Nederland en van plan itJn, xioh bi) de Geref. Kerk te voegen. Dat het tot deze even onverwachte als openlijke breuk is gekomen na jarenlange moeilijkheden, vindt deels zijn oorzaak in het feit dat de clas sis Apeldoorn op 22 december J1 de kerkeraad van Aalten verzocht om, in afwachting van een oplossing der geschilpunten, het kerkeraadswerk aan de classis over te laten. Als het i antwoord hierop negatief zou zijn, zou de kerkeraad worden geschorst, zou het positief zijn, dan zou het I bestuur van de kerk door de classis j worden overgenomen. In zijn vergadering van donderdag 24 december besloot de kerkeraad I unaniem hieraan geen gehoor te kunnen geven en op eerste kerstdag volgde in de morgendienst een af kondiging, waarvan het slot luidde „De kerkeraad van Aalten Is van mening, dat het er in feite op neer komt. dat hij kan kiezen uit twee mogelijkheden. Of hij censureert zichzelf de facto, of hij wordt de facto en de Jure gecensureerd. Zijn werk dreTgt hem uit handen te wor den genomen, of hij nu bevestigend of ontkennend antwoordt. De kerke raad, dit alles overwegende, heeft geconstateerd, dat hem het werken binnen het verband van de Chr Ge ref. Kerken onmogelijk wordt ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7