Release zonder aanloop-adres Tussen 7 en 8: sloten koffie vinden hun weg Gure oostenwind deert Stal De Leede" niet zaterdag 2 januari opent de Haarlemmerstraat 42a leiden Marokkaan steekt Leidenaar met mes in voorhoofd fotobednijf de gnaaff w ATTENTIE Munt-metaal Trafo-shock "Sempre Avanti' trekt er op uit MAANDAG 28 DECEMBER 1970 PAGINA 3 LEIDEN De stichting Release, sinds een luttele drie maanden dienstbaar in Leiden aan (jonge) mensen die op één of andere manier in nood verkeren, is zelf in een nood situatie geraakt. Op eerste kerstdag is Release zonder aanloop-adres komen te zitten, omdat het vormingscentrum Troef van de Hogewoerd niet langer voor onderdak kon zorgen. De reden is, dat de gezichten van Troef en Release teveel door elkaar zouden gaan lopen. De hulpverlening van Release dreigt nu te stokken, juist op het moment dat de zaak begint te lopen. Leidse hulpdienst met vrij williger s Onder de naam Release werkt een ploeg van ongeveer 25 vrijwilligers: studenten, 'n maatschappelijk werk ster, huisvrouwen, onderwijzers, jeugdwerkers en werkende jongeren. Met elkaar streven ze de doelstellin gen van de stichting Release na, die aldus zijn geformuleerd: het geven van advies, informa tie en hulp aan personen die in pro bleemsituaties verkeren of daarin dreigen te raken. opkomen voor de vry heden en rechten van de mens. In de put In de paar maanden dat Release in Leiden draait, zijn de vrijwilli gers met de volgende gevallen ge confronteerd: 12 mensen met huis vestingsmoeilijkheden, 8 weggelopen kinderen, 9 druggebruikers, 7 figu ren die volkomen in de put zaten, 5 mensen die abortus wilden, 3 met homo-sexuele problemen, 8 werklo zen, 6 met moeilijkheden in verband met militaire dienst, 4 mensen met geslachtsziekten. Soms is het voldoende, dat één van de medewerkers van Release met de „klant" de problemen uitpraat. Zo als met het van huis weggelopen 15- jarige meisje, dat in Leiden verzeild raakte bij een gezelschap druggebrui kers en daar toevalligerwijze werd opgepikt door een medewerker van Release. De huiselijke moeilijkheden wer den met het meisje besproken, waar na een gesprek met de ouders volg de. zonder dat het meisje erbij was. Tenslotte werd gepraat met de ouders én het meisje, die nu de oorzaken van de wederzijdse span- ADVERTENTtE ningen zijn verduidelijkt het be ter met elkaar kunnen vinden. Het meisje woont dan ook weer thuis. In andere gevallen kan niet met praten worden volstaan, maar is daadwerkelijke hulp geboden. Dan kan eventueel een beroep worden ge daan op de grote groep deskundigen, die achter Release staan. Dit zijn artsen, advocaten, reclasseringsamb- LEIDEN Bij een steekpartij in een woning aan de Willem de Zwij gerlaan in Leiden is een 19-jarige inwoner van deze stad vrij ernstig gewond geraakt. De dader, een 30- jarige Marokaan, is voortvluchtig. De jeugdige Leidenaar bracht de nacht bij een vriendin door, toen omstreeks half vier vanochtend de deur van haar woning werd inge trapt. In de kamer verscheen de Marokaan, die, vermoedelijk in een vlaag van jaloezie, een broodmes pakte en er zijn rivaal mee in het gezicht stak. De Leidenaar kreeg een grote wond in het voorhoofd, die met zestien steken in het ziekenhuis moest worden gehecht. De Marok kaan, die bij de politie bekend staat als een lastige klant en reeds enkele malen het land is uitgezet, is on middellijk na de steekpartij op de vlucht geslagen. tenaren uit Leiden en omgeving, die zich hiervoor bij de stichting Release hebben opgegeven en met wie zeer regelmatig contact wordt gehouden. ,,Niet opsluiten Eén van hen is dr. Lim uit Oegst- geest, zenuwarts en lid van de Raad van de Kinderbescherming. Hij is pertinent tegen het opleggen van ge vangenisstraf aan gebruikers van soft drugs «hasjies en marihuna), die je naar zijn mening beter kunt bege leiden met consultatiebureaus. „Ik vind dat je een minderjarige hasj- gebruiker niet mag opsluiten", zegt dr. Lim „tenzij hij gevaarlijk is. Een 17-jarige jongen die ondanks mijn advies tóch gevangenisstraf kreeg, loopt nu weer vrij rond. maar hij heeft al een wrok tegen de maatschappij". De gevallen waarmee Release wordt geconfronteerd, hebben bijna alle dezelfde oorzaak: de kritischer wordende jeugd die zich zelf zoekt en daarbij in conflict raakt met de be staande maatschappelijke orde. „Er zijn in Leiden honderden van deze jongeren", zegt Anton Kamps, één van de medewerkers van Release, „en het worden er steeds meer". Zij moeten niet worden beschouwd als „kneusjes", stelt Anton. Release wil ook meer zijn dan alleen maar een hulporganisatie, namelijk een schakel tussen jongeren en maat schappij. Anton gaat er daarbij van uit dat de maatschappij zó moet zijn ingericht, dat iedereen zich naar be hoefte kan ontplooien. Anton: „Door dit uitgangspunt heeft Release het vertrouwen van de Luchtvaartpionier overleden In de ouderdom van 96 jaar is in An gers de Franse luchtvaartpio nier Pierre Gasnier de Fresne over leden. Hij heeft in het begin van de ze eeuw aan talrijke ballonvaarten meegedaan, in 1908 met deelneming van zijn broer René. Pierre Gasnier bouwde de eerste tweedekker, die bij Angers opsteeg. In hetzelfde jaar legde bij het vliegveld van Angers- Avrille aan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE l H.WAMSTEKER breestraat 29 naast Trianon tol. 20368 WARMOND Ondanks het ijzige winterweer heeft manege „Stal De Leede" in Warmond gisteren onder linge dressuur- en springwedstrii- den gehouden. De koude oostenwind maakte het verblijf in en om de (goed berydbare) bak verre van aangenaam, maar hij kon hel enthousiasme van de jeugdige deel nemers niet beteugelen. En koud of niet koud, het programma werd vol ledig afgewerkt, inclusief de demon stratie carrousselrijden. Slechts vier weken heeft pikeur P. Smits de tijd gehad om de twaalf leden van „De Leede" hiervoor op te leiden. Het was verbluffend te zien, welke graad van perfectie desondanks reeds werd bereikt. De demonstratie werd ge geven tussen de wedstrijden door, die duurden van 's ochtends negen uur tot 's avonds ver na zonsondergang. Dit mede doordat de krachten el kaar bij het springen niet veel ont liepen, zodat diverse barrages nodig waren om tot de volgende uitslagen te komen. Dressuur beginners: 1. Marjan Burgy (met Icarus); 2. Helma van Leeuwen (Grey-Lass); 3. Olga Baart (King); 4. Martijn Huffnagel (Grey- Lass); 5. Kitty Fleur (Flica). Dressuur gevorderden: 1. Petra v. Leeuwen (Fair Lady); 2. Anneke v. Leyden (Glory); 3. Elise Eggen (Amber)4. Beatrice van Kraaikamp (Tjenuna); 5. BrigittaLarsen (Eliza). Springen beginners: 1. Virginie Keezer iDjock); 2. Karin Loo (Djock)3. Els v. Genderen (Djock) 4. Liesbeth Voorham (King); 5 Greet van Genderen (Djock). Springen gevorderden: 1. Els van Rijn (Clemente); 2. Petra van Leeu- j wen (Fair Lady); 3. Corrie van Ryn (Clemente)4. Olav Larsen (Djock) 5. Elise Eggen (Fair Lady) Als jurylid fungeerde de heer I Van der Linden. Release zou graag het VVV- kantoortje aan de Steenstraat willen hebben als permanent bu reau en aanloop-adres (archief foto LD/Holvast)Binnenkort krijgt de VVV nieuwe huisves ting op het Stationsplein. Op het verzoek van Releaseheeft de gemeente echter nog niet ge reageerd. jongeren. De jonge vrijwilligers die bij Release werken verstaan de taal van de jongeren die om hulp aan kloppen en kunnen die vertalen naar de ouders. Het is niet zo dat wij de wijsheid in pacht hebben en de „ge vestigde" gelijksoortige hulporganisa ties niet. Alleen missen die organi saties het vertrouwen door hun on bereikbaarheid en soms ook omdat ze de problemen niet willen zien". „Geen JAC' Release werkt met vrijwilligers, die een goed motief moeten hebben om bij de medewerkersgroep te wor den ingelijfd. Toch krijgen de mede werkers van Release vaak te horen: „O ja, die lekenorganisatie Daarentegen bestaat er in den lande ook het Jongeren Adviescen trum (JAC), op ongeveer dezelfde ideologische leest gestoeld als Relea se, maar werkend met betaalde krachten. Tijdens de begrotingsbehandeling heeft het PvdA-raadslid Van Peype middels een motie om de oprichting van zo'n JAC in Leiden gevraagd, kig mee. Bij Release is men daar niet geluk- „WiJ kennen in Leiden niet de si tuatie zoals in Amsterdam, waar naast Release een professionele or ganisatie als het JAC functioneert", zegt men bij Release. .Daarom pro beren wij de beide images in één or ganisatie te verenigen. Door de klei nere leefgemeenschap in Leiden is het wat plompere, moeilijk plooiba re en kostbare lichaam van een JAC in feite overbodig". Door de ontwikkelingen van de af gelopen dagen heeft Release het ge voel in de kou te zijn gezet. Enkele maanden geleden is verzocht om het binnenkort leegkomende VW-ge- bouwtje aan de Steenstraat te mogen betrekken. Tot nu toe heeft het ge meentebestuur daar niet op geant woord. „De hele gemeente heeft staan toekijken hoe wij het zouden aan pakken, en nu praten ze over een JAC alsof wij cr niet meer aan te pas komen. Inmiddels staan wij op straat". Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). F t loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch ak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN De Leidse kerst- inn, bedoeld voor alternatieve kerstfeestvierders en eenzamen, is tijdei}s beide kerstdagen erg druk bezocht. Er konden spelle tjes worden gedaan (sjoelen, kaarten), voor de kinderen was er poppenkast en een hoekje waar ze zich creatief konden uit leven. Op de foto (LD/Holvast) een blik in de zaal van 't VVSL- gebouw, waar werd gemusiceerd. Naar aanleiding van het schrij ven van de heer Steenbergen, deel ik hem mee, dat er ook voor hem nog wel schoolboeken te koop zijn waar nog wel een tiental andere magnetische metalen vermeld en beschreven worden o.a. verschillen de soorten roestvrij staal. Maar het schrijven van de heer van Schoonderwoerd den Bezemer is op een heel andere hoek gericht, namelijk het wegnemen van gouden en zilveren munten als wettig be taalmiddel en dat er andere meta len gebruikt worden, die minder waard zijn dan dat ze moeten ver tegenwoordigen. Dus ijzer is goed voor het maken van oorlogsschepen en ander tuig waar nu ons goud en zilver aan besteed wordt, maar niet voor het maken van munten die dan 12 cent per kilo zouden opbrengen. L. A. R. Massaar, Dacostastraat 39, Leiden. Iedere keer valt mij weer op. dat het LD zijn toonaangevende positie verdient dank zij de voortreffelijke lay-out. Neem nu zo'n pagina 3 van woensdag 23 dezer: "Een dubbeltje wordt nooit 'n kwartje" en daaron der "Uitvallers al zoeken bij kleu ters". Twee leesbare artikelen, die de directeur Schooladviesdienst in troduceren. Daarnaast de rubriek Langezaal stelt zijn gramschap op schrift omtrent de electro-ombouw. Het gratis inleveren van de trafo's, waarover heer Langezaal schrijft, en waartoe iedereen in het begin werd verplicht, is inmiddels gestaakt. Men erkent hier dus reeds de eerste beleidsfout. Immers bij be sluit van B. en W. van 16-12-1969 staat "Van de verbruikers, c.q. inwonen- den zal verlangd worden, dat bij hen aanwezige transformatoren van 127 op 230 Volt GRATIS aan de Lichtfa brieken worden afgestaan". De gedupeerde stadgenoten uit de Kooi en directe omgeving, die wel de trafo's gratis hebben ingeleverd kunnen wij electrohandelaren slechts troosten met de langspeelplaat van Louis Davids: Dat is die kleine man Ik geloof zelfs dat er ook de beken de schlager "Als je voor een dubbel tje geboren bent, wordt je nooit een kwartje" op voorkomt. Hier ziet u nu de samenhang en de goede keu ze op pagina 3 van 23 dezer. De Stichting Ideële Reclame, die u eerstdaags gaat schokken met de slagzin "In rijke buurten worden al leen knappe kinderen geboren, in ar me buurten alleen maar domme" zou in Leiden actueler kunnen shoc keren met een plaatselijke variant: "In rijke buurten worden geen tra fo's afgepakt, in arme buurten wel". W. D. van Heukelom 5 Meiplein 16, LEIDEN. LEIDEN 's Morgens tien voor zeven. In Oegstgeest rijdt bus 42 naar Noordwijk als een taxi met één man. Bus 46 naar Leiden deel je met één vrouw, die al een boek leest De chauffeur rijdt zó hard langs de halten, dat je aarzelt om de bus te laten stoppen, 't Ligt waar schijnlijk aan het voor jou onge woon vroege uur, maar Je vraagt netjes of hij wil stoppen en Je laat het lichtknopje met rust. Rust alom. Je steekt zonder ge vaar met slaap in de ogen de Rijns- burgei-weg over, waar een lichte plek uitnodigend lonkt. De terrasstoeltjes staan er ijzig koud bij, de tafeltjes glanzen nat. Maar binnen is het warm en druk. En er is koffie. Die wordt je ongevraagd in de hand gedrukt. Al staan op de Posthof- prijslijst ook cola en up, al staat de soep al te sudderen, al liggen de eieren grijpklaar op een schaal, dè vraag op dit moment van de dag is koffie. Dit moment: zeven-uur vier. Een spraakzame klant in het volgepakte koffiehuisje —de meesten zijn nog wat dromerig krijgt de baas zó ver, dat hij de klok een minuut voor uit zet. "Wie het geen vier over ze ven heeft, kan zijn klokkie wel weg gooien", verkondigt de vroeg-wakke- re. Eén man staat op na "nog een bak kie". Het is de chauffeur: we gaan weer rijden, jongens. De tent loopt leeg, een enkeling blijft zitten. Die heeft een andere bestemming dan 't bouwwerk in Katwijk. De deur zal nog vele malen opengaan voordat 't licht uitgaat: laat die maar schui ven. Schuifdeuren, dat is handig, want dan mis Je de klap van de deur en kunnen meer mensen in de kiosk. Je pakt ze als haringen in een ton. Bij de Valkbrug wijst een groot ANWB- bord "Centrum" in de richting van de koffietent en het is een echt centrum zo vroeg in de ochtend. Eén klant een bevoorrechte mag zijn bakkie zelfs doen achter de "tap" en hij schuift serveerster Ineke bijna in de afwasbak Ook hier bouwvakkers-op-weg- naar-hun-werk. Een enkele duidelij ke "kantoorman", compleet met di- (Foto LD/Holvast) plomatentas, waarschijnlijk vóór het vertrek van zijn trein. Hij klemt de tas onder zijn arm, misschien wel met het oog op het deftige koperen bordje "De directie stelt zich niet aansprakelijk enz". Van de "hete koffie met warme flap" over de koude straat. Volgen de halte op deze merkwaardig vroe ge "kroegentocht" is 'De Instuif" op de Jan van Houtkade. waar ve len op dit moment al blijken te zijn "ultgestoven". Kakelende mannen lezen er een ochtendblad. Het is er stil. Even verderop in "De Koe poort" loopt het wel even vol: een glazenwasser, een chauffeur, een va der met dochtertje (ook al aan de koffie? begin er Jong mee). Hier is het alsof Je bij moeder in de keuken zit. Allemaal om een ta fel en er is geen "tap". De koffie pruttelt op een aanrecht. De koek ligt in een kastje boven de koelkast. De erwtensoep geurt al in een pan. Ook hier is de koffie in trek, zoals elders in deze kleine "tentjes" nog geen twee kwartjes, met koek een cent of tachtig. Het hokje is vol blauwe rook. die vooral geurt naar "zware van de weduwe". Ook hier een praathuisje met op elk uur van de dag de vaste klan ten. die gezamenlijke belangstelling hebben. Niet het wereldnieuws wordt hier besproken, maar de bekeuring van "die rotte Katwijker" en de prij6 in de staatsloterij van een an dere agent, "je weet wel, die mage re zwarte, geen hoogmoedslijer hoor". Die koffiehuisjes langs de we gen een normaal verschijnsel, in de stad (behalve in Lelden) nogal bij zonder in het straatbeeld vervul len een belangrijke functie. Ze zijn kleine, maar bloeiende facetjes in 't horeca-wezen. De koffie is er warm en uitstekend van kwaliteit. Maar na vier koppen tussen 7 en 8 komt het bijna Je neusgaten uit. Op de krant komt de anders zoveel vroeger gewenste kof fie gelukkig pas om kwart voor tien MORGEN «ven terug in de tijd naar het uur tussen 8 en 9: de dagelijks weerkerende trek naar de stad in woord en beeld. LEIDEN Het Leidse „Sempre Avanti" staat in het nieuwe jaar weer een druk seizoen te wachten. Vrijdag 8 januari begint in het An- toniusclubhuis de toernee met een avond te verzorgen voor de NZH. Op vrijdag 29 jarnuarl trekt het gezel schap naar Alphen, waar in Avifau na een muzikale show wordt gege ven. De volgende data zijn: 4 fe bruari Bergsenhoek, 15 februari Lei den (Antonius clubhuis). 19 februari Zeist, 26 februari Sassenheim, 2 maart Leiden (Antoniusclubhuis). 11 maart Leidse Volkshuis, 16 en 18 maart (Antoniusclubhuis), 22 april Noordwijk (Lido), 27 april Den Hel der en 3 mei Leiden (Ons Eiland).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3