DE VERGETEN MEESTER-SPION Acties zijn nieuwe vorm van communicatie Het bizarre verhaal van Rudolf „Lucy" Roessler KlU» PAGINA 4 KERBTBIJLAGB LKD0CH DAGBLAD DONDERDAO 24 DECEMBER 1970 T¥Et JAAR 1970 heeft vele aan O grijpende terugblikken op de tweede wereldoorlog opgele verd. Dat lag ook voor de hand, want het Is immers een kwarteeuw gele den dat Hitiers bandieten het wa pentuig uit handen legden en wy zijn van oudsher een volk van her denkers en jubileumvierders. Veel nieuws heeft die blik in dat groezelige verleden niet opgeleverd, maar al lezend in oude stukken stuit je soms op haren-te-berge-rijzende verhalen, waarbij je Je afvraagt waarom die nooit een grotere be kendheid hebben gekregen. Er is bij voorbeeld nauwelijks een spookach- tiger spionagerelaas te bedenken dan hetgeen de in Zwitserland wonende Duitser Rudolf Roessler in werkelijk heid klaarspeelde. Alle belangrijke beslissingen van de Duitse generale staf in de jaren '40'45 lagen binnen 24 uur in detail op zijn bureau. Maar hoe velen of liever: hoe weinigen, hebben ooit wel eens gehoord van deze onder de eenvoudige codenaam Lucy werkende man? Door Ruud Paauw Pas in de Jaren zestig slaagden de auteurs Accoce en Quet er in de story uit te diepen. Bruna bracht hun (fascinerende» boek in Nederland op de markt onder de titel „De oorlog werd gewonnen in Zwitserland". Maar de zaak van de waarschijnlijk grootste spion van de tweede wereld oorlog kwam bij het publiek slecht over. Nu het herdenkingsjaar 1970 ten einde loopt, mag voor de ver richtingen van deze man nog wel enige ruimte worden uitgetrokken. NIET UITZONDERLIJK RUDOLF ROESSLER. geboren in 1897 in Beieren, was om te zien geen uitzonderlijk figuur. Een zeer asma- tisohe man, met ogen die hun werk pas achter dikke bnlleglazen konden doen. Hij bezat wel een boven de middelmaat uitstekende intelligentie Hij studeerde in de jaren twintig enige tijd theologie, werd journalist en later directeur van het tijdschrift ..Das National Theater" in Berlijn. In de eerste wereldoorlog was Roessler soldaat geweest en uit die periode stamde de vaste vriendschap met een tiental beroepsmilitairen, allen ook uit Beieren afkomstig. Van de tien zouden drie het nog voor 1940 tot generaal brengen. Ook de anderen klommen tot hoge posities. Toen de nazi's in Duitsland de kop opstaken, werd Roessler met zijn heldere ver stand en zijn scherp analytisch ver mogen, zo ongeveer het geweten van de tien. Hij haatte de nazi's, hun taal, hun manieren, hun levensstijl en vooral hun voorloefde voor geweld en misdadigheid. In 1933, by Hitlers machtsovername, verliet Roessler het land waar hy niet langer ademen kon en vestigde zich in de Zwitserse plaats Luzern. Zyn vrienden schre ven hem om beurten en voorzagen hem, in code, van allerlei inlichtin gen. Op basis daarvan liet Roessler enkele viymscherpe studies het licht zien. Hy toonde het ware gezicht van de nazi's en kondigde o.a. Hitiers plan voor bezetting van het Rynland aan. Er werd vrywel geen acht op geslagen Wie was ook in hemels naam Rudolf Roessler0 IN 1939 KREEG de Duitse balling, die in het gewone leven de keurige functie van directeur van een uitge- very uitoefende, bezoek van twee van zyn vrienden. Zy overhandigden hem een zender-ontvanger installatie, in strueerden hem en leerden hem met de code om gaan. De oorlog was op komst. Het tien tal Beierse officieren wist dat beter dan wie ook. Zy maakten deel uit van het Oberkommando der Wehr- macht, een heilige plek in het Duitse militaire apparaat. De Beierse officieren waren, vol gens Accoce en Quet, technici, en in hun gedrag vry ernstige mensen, zy vielen niet op. zoals de ambitieuze charlatans van wie er nogal wat rondliepen. Hét tiental wenste maar één ding: verlost worden van de pesti lentie van het nazidom en een nieuw Duitsland opbouwen. Om dat te be reiken waren zy tot opmerkelyk ver raad bereid: zy zouden de belangryk- ste beslissingen van het OKW in spe ciale code naar Roessler doorzenden. Zy zouden dat doen via de enorme radiokamer van het OKW. Want het laatste waar men verraad zou ver wachten was natuurlyk daar. Het OKW was een nogal chaotisch warenhuis. Er werkten 2000 offioieren en 7000 ambtenaren. Er gingen per dag honderden berichten in allerlei codes uit: Het tiental was zo han dig zyn berichten in de drukste pe rioden er tussen te schuiven. Een stroom van gegevens bereikte op deze manier Roessler in Luzern. Hy zocht contact met de Zwitserse inlichtin gendienst. want hy zat met het niet geringe probleem hoe en aan wie zyn kennis te slijten. Brigade-generaal Masson. hoofd van alle Zwitserse ge heime diensten, ging na enig pieke ren met Roessler in zee. hoewel deze pertinent weigerde de bron te noe men waaruit hy putte. Masson vond de kanalen waarlangs de gegevens van deze merkwaardige Duitser naar de door nazi's bedreigde landen kon worden gebracht. Daarmee nam Masson. en ook diens hoogste chef generaal Guissan, een uiterst gevaar- ïyke beslissing. Want in feite zette hy daardoor de met zoveel zorg ge koesterde neutraliteit van Zwitser land op het spel. EXACTE TIJDSTIPPEN ONDER DE VELE BERICHTEN die Roessler doorgaf waren de exacte tydstippen waarop de invallen in Polen. Noorwegen. Nederland. België en Frankrijk zouden plaatsvinden. Via de Zwitserse militaire attaché's vloeide die kennis naar de Europese hoofdsteden. Maar de generale staven daar. zo bleek al vlug. gingen aan die mededelingen voorby. Die hou ding viel alleen maar te verklaren uit de diepe minachting die de hoog ste legerleiders in die dagen voor spionnenwerk hadden. Het waren in hun ogen eerloze figuren, bezig met smerig Handwerk. Roessler zag tot zyn immense teleurstelling dat men zyn inlichtingen negeerde: Polen, Nederland, België. Frankryk werden overvallen alsof zy van niets wisten. Ontgoocheld stelde hy zijn vrienden in Beriyn voor het contact tot één keer per week terug te brengen. Al dat gevaarlyke werk was immers toch nutteloos gebleken. Maar eind 1940 verzochten de Beierse officieren hem dringend de draad weer op te nemen. Hitler had besloten halverwege 1941 Rusland aan te vallen. Eind 1940 had Roessler de beschikking over vrywel de gehele Operatie Barbarossa Hy benaderde via-via de Russische spionagedienst waarvan een tak in Zwitserland werkte. De Russische agenten bekeken zyn inlichtingen met achterdocht. Zy wilden zyn bron weten. Roessler weigerde die te ge ven. Het was een geheim dat hy mee het graf in zou nemen Quet en Accoce laten in hun boek doorsche meren de namen van de tien te ken nen). De Russische agenten bekeken Operatie Barbarossa; het leek hun verdorie wel het plan van de Duitse generale staf zelf. zo vol details stond het. Zy kwamen tot de conclusie dat Roessler een agent-provocateur moest zyn en lieten hem verder links lig gen VERBETENHEID DE DEPRESSIE waaraan de Duit se balling nu ten prooi viel. duurde maar kort. Hij zette zyn neerslach tigheid om in iets dat het midden hield tussen trots en verbetenheid. Hy zou de Russische agenten via zyn contactpersonen toch op de hoogte houden van alles wat er gebeuren ging. Als zy er niet van wilden pro fiteren. goed. dan was dat hun zaak. Hy zou ze blyven overstromen met informatie. In mei-1941 meldde Roessler de Sowjetrussische-agenten in Genève dat Operatie Barbarossa was uitge steld tot 21 juni. In het Sowjet-kamp ontstond nu aarzeling. Zy besloten het bericht tenslotte door te zenden. Moskou keek er niet vreemd van op. want de geweldenaar Sorge had uit Japan dezelfde datum voor het of fensief gemeld. (Stalin bleef overi gens tot het laatste moment scep tisch staan tegenover dit soort be richten i. Toen de Duitsers de Sow- jet - Unie binnenvielen, waren de Russen overtuigd van Roesslers waarde en betrouwbaarheid. Zij smeekten hem met het geven van in lichtingen door te gaan Moskou was bereid er een fortuin voor te be talen Van hen kreeg Roessler de codenaam Lucv. Al droegen de Russen nu tydig kennis van wat er stond te gebeu ren, dat wilde bepaald niet zeggen dat zy ook de middelen hadden om de Duitsers te stoppen. Verre van dat zelfs De Duitsers drongen tot diep in Rusland door Maar op den duur konden Roesslers inlichtingen hun uitwerking natuurlyk niet missen In 1942 ontdekte een Duitse generaal in een haastig verlaten Russische com mandopost documenten waaruit bleek dat de Duitse plannen volledig waren uitgelekt. Het geval stond niet op zichzelf, ook op andere plaatsen trof fen de Duitsers papieren aan die op verraad van frappante afmetingen wezen. Zelfs het zwakke punt van de Wehrmacht 'de ravitaillering) was de Russen bekend. GESLEPEN VOS De zaak kwam in handen van een geslepen vos: Brigadeführer Walter Schellenberg, die o.a. verantwoorde- ïyk was voor het Venlo-incident van 1939. Een man met de manieren van een channeur: daaronder ging een ploertige inborst schuil. De radio- luisterdienst van de SD meldde Schellenberg na maanden hard speu ren dat de haard van alle kwaad vermoedeiyk in Zwitserland lag. Schellenberg, die aan de hand van de buitgemaakte documenten wel kon zien dat het verraad in de hoog ste kringen moest zetelen, probeerde te weten te komen wat de Zwitser se geheime dienst van dit alles wist. Contact met Masson leek niet zo gemakkelyk te leggen, maar zoiets was voor Schellenberg niet meer dan een handomdraai. Hy liet eenvoudig de Zwitserse militaire attaché in Duitsland gevangen nemen en naar Zwitserland doorsy pelen dat de man terdood zou worden veroordeeld. In een poging het leven van zijn mede werker te redden, ging Masson naar Schellenberg toe. Dat was precies wat de Duitser wilde Hy hoorde Masson aan. stond genadiglyk toe dat de attaché werd vrijgelaten, maar zorgde er voor dat er contact tussen hem en Masson bleef. Masson werd steeds onrustiger. Hij begreep heel goed dat er een tegenprestatie van hem zou worden verlangd, maar wist niet wat. Op zekere dag liet Schellenberg, die vermoedens begon te krijgen, via het radiocentrum van het OKW een vaag bericht uitgaan dat Duitse troepen zich gereed moes ten maken voor een overval op Zwitserland. Het was een fictief be richt. maar dat wisten alleen Hitier, Himmler en Schellenberg De mede deling bereikte uiteraard Roessler. die het aan Masson doorgaf. By een van de volgende ontmoetingen met Schellenberg maakte de Zwitserse in lichtingenchef in zyn ongerustheid een blunder: hy vertelde de Duit ser van de op handen zynde aanval op Zwitserland. Schellenberg wist nu waar ongeveer het lek in de hoogste Duitse officierskringen zat en tevens dat de Zwitserse geheime dienst van de zaak op de hoogte was. Schellen berg drong aan op gegevens en na men. Masson zweeg als het graf. trouwens de namen van die Duitse officieren kende hy immers niet eens. Roessler had intussen de Russen vitale gegevens in handen gespeeld voor de stryd en het behoud van Sta lingrad. RUST NOCH DUUR ROESSLER KENDE in die dagen rust nog duur. 's Ochtends werkte hy voor zyn uitgeverij, de middag en de avond bracht hij door met coderen en decoderen van berichten. Geen dag was hy vry. De wetenschap dat I zyn werk nu vruchten afwierp, joeg hem op. Er was nóg iemand die zich opgejaagd voelde en dat was Masson. Hy maakte zich ernstige zorgen De kans dat het hele spel uitkwam, was niet gering In dat geval zouden zyn landgenoten hem de zwaarste verwy- ten maken, want Zwitserland „be hoorde" nu eenmaal neutraal te zyn. Hy zag ook. dat de SD. die in Zwitserland heel aardig de weg wist. Roessler begon te naderen. Om Schellenberg de wmd uit de zeilen te nemen, ontwierp Masson een stunt: hy arresteerde de Russische agenten in Genève en Roessler in Luzern. Zuiver voor de vorm. In de Zwitserse gevangenis waren zy in elk geval veilig. Dat gebeurde in 1944 en toen hadden de Russen de hulp van Roessler niet meer zo nodig. Het belangrykste werk zat er op Schel lenberg zou het mysterie nooit oplos sen. Ook in de jaren na de oorlog bleef Roesslers rol lang een goed bewaard geheim. Pas in de jaren zes tig, zoals gezegd, gelukte het Accoce en Quet de details van het verhaal op te sporen. MET DE HOOFDPERSONEN in het drama is het na de oorlog tame- lyk ongelukkig afgelopen. Schellen berg leverde de Britse geheime dienst een grote hoeveelheid informatie in ruil voor zyn leven. Hij werd in 1948 in Neurenberg veroordeeld tot vier jaar. een belachelyk strafje voor no- tabene de chef van de SD Hy over leed in 1954. Masson. die merkte dat zyn contacten met Schellenberg niet onopgemerkt waren gebleven, zei in 1945 in een interview openlyk dat hy de SD-leider tydens de oorlog meer malen had ontmoet. Opschudding in Zwitserland. Het kostte Masson zyn functie. GEDUCHTE MAN En Roessler? Na de bevrijding de den de Russen of hy nooit had be staan. Roessler zweeg, maar kon het toch moeilyk verkroppen. Hy kon zich ook moeilyk losmaken van die fascinerende oorlogstyd. In 1948 schynt hy nog wat militaire studies over de NAVO aan Tsjecho-Slowakye te hebben gegeven. De Zwitsers pak ten hem daarvoor in 1953 en gaven hem een jaar gevangenisstraf. Wat zy tussen 1940 en 1945 wél hadden Stalingrad 1943 één puinhoop toegestaan, dat stonden zy in 1953 niet meer toe. Roessler zat zyn tyd uit en keerde als een geknakt man in de maatschappy terug. Van zyn Bei erse vrienden heeft Roessler nooit meer iets vernomen. Vermoedelijk was de diepe oorzaak voor dat zwy- gen te vinden in het feit dat zy, naar men mag aannemen, diep ge schokt zyn geweest door hetgeen er na de capitulatie met hun land ge beurde. Wat zy hadden gewild was vernietiging van de nazi's, niet de ondergang van Duitsland. En daar moet het in hun ogen na 1945 veel op hebben geleken, aldus Accoce en Quet. De suggestie dat er een schuld gevoel by hen is gaan knagen, lykt niet al te gewaagd. En Roessler was een te schrynende herinnering aan de catastrofe, die, mede door hun hulp. over Duitsland was gekomen. Zy konden maar beter pi-oberen hem te vergeten. Van die gedachte, van die ontsteltenis en bitterheid moet Roessler instuïtief iets hebben geproefd. Want waarom zocht hy- zelf dan evenmin toenadering9 Of zat er nog veel meer achter? Angst byv. dat het verraad en de mensen die het pleegden alsnog bekend zou den worden? Het is mogelyk. Rudolf Roessler, de man die zoveel voor de goede zaak had gedaan, stierf in 1958. 63 jaar oud. Vergeten en gedessillusioneerd. NIJMEGEN (GPD) De tijd van praten lijkt voorbij. Steeds sneller schijnen mensen er toe te komen een gesprek af te breken en over te gaan tot acties. Ambonezen, Dolle Mina's, Canadese separatisten, studenten, vliegtuigkapers, to- matisten, notekrakers en scholieren maakten 1970 tot een jaar boordevol actie. Acties beginnen waar het geduld ophoudt Mensen voeren actie om dat zy „het niet langer wensen te nemen", wy willen dat er op korte tei-myn iets verandert. Dat „iets" kan de hele maatschappy zyn of een be paald onderdeeltje er van. Sommi gen zullen pas tevreden zyn als de „westerse maatschappystructuur" to taal vernietigd is. anderen is het uitsluitend te doen om de demping van de stinksloot achter hun huis of om een „vry" Ambon. Acties roepen tegenacties en weer standen op. De democratie is een touw met aan beide kanten mensen die er aan trekken. Hoe meer men sen meedoen, hoe groter de spanning op het touw en hoe groter de kans dat het knapt, met alle gevolgen van dien. De mensen die sterk twyfelen aan de kwaliteit van het touw steken waarschuwend de vinger op en wyzen voortdurend op het ge vaar van een kolonelsputsch of een coupe van Maoïsten, zy komen met sombere voorbeelden zoals Grieken land, Tsjecho-Slowakye, Indonesië. De actievoerders van hun kant gaan er van uit dat een democratie die werkeiyk wortel geschoten heeft, wel tegen een schokje kan. Of beter nog: dat een democratie schokken nodig heeft om te genezen van haar kwalen. Elektrotherapie. Een land waar geen acties worden gevoerd is óf volledig ingedut óf in de wurg greep van een totalitair bewind In Nederland is op het ogenblik aan actie dus geen gebrek. Zeker enkele duizenden actiegroepen en -groepjes zyn druk in de weer met het ..sleufcelen aan de maatschappy" om het maar eens in het Jargon van de activisten te zeggen. Deze activisten spreken vaak over „actie" alsof het een tovermiddel is. Soms worden zy met datzelfde tover middel door rechtstreekse vyanden bestreden: mariniers contra Damsla- pers. Telegraaf contra VPRO. Doorgaans vinden zy echter geen andere actievoerders tegenover zich, maar het gezag (overheid, kerkbe stuur, leiding onderwysinstelling, be drijfsdirectie) dat terugslaat, dreigt, waarschuwt of soms alleen maar om de lieve vrede te bewaren toe geeft. Actie leidt vaak tot een uiteendry- ven van maatschappeiyke groepen (polarisatie), waarby de standpunten zich steeds verder verharden (radi calisering). Die polarisatie en die ra dicalisering nemen de laatste Jaren duideiyk toe. Hoe komt dat? Een man die zich intensief bezig - Dr. J. G. Stappers weinig vrijheid tot zelfont plooiing houdt met de bestudering van maat schappeiyke veranderingen is de Ny- meegse massa-communicatiepsycho loog dr. J. G. Stappers. Hy zegt: ,Jk kan die vraag naar de oorzaken van de verscherping van de standpunten met u meevoelen, beantwoorden kan ik haar echter niet". Andere vraag dan: Tot een paar jaar geleden hoorde Je voortdu rend de roep om meer communi catie. Die roep lykt een beetje de gaten dat men met communica tie wel de aard van de conflicten kan aan wyzen, maar lang niet al tyd de oplossing kan bewerkstelligen. Overigens geloof ik dat veel acties in wezen een nieuwe vorm van commu nicatie zyn. Acties zyn doorgaans geen doel in zichzelf, maar een mid- verstomd? Stappers: Misschien heeft men in del om een bepaalde zaak in de aan dacht te brengen. Rechtstreeks is door het kraken van huizen de wo ningnood geen stap dichter by een oplossing gebracht. Maar wel is het enorme probleem van de woningnood weer eens scherp gesteld. Veel acties zyn niets anders dan een beroep op de publieke opinie. Om dat publiek te bereiken worden de zaken vaak scherp zwart-wit ge steld; de verschillen worden aange dikt. Politieke partyen zie je het zelfde doen. Het verschil tussen de regering De Jong en de vorige kabi netten ls niet zo groot als de oppo sitie ons nu wil doen geloven. Soms krijg je ook de indruk dat de acties worden ondernomen tegen dingen die behalve in uitzonde ringsgevallen haast niet meer be- staCan. Scholieren byvoorbeeld komen nu op tegen standpunten die in myn Jeugd by ons op school al grotendeels overwonnen waren. Als je de nuances weglaat kom Je soms tot simplificaties die de zaak erg vertekenen. Als iemand zegt: „de situatie van de arbeider ls sinds de oorlog niet veranderd", dan heeft hy daarin bepaald niet in alle opzich ten geiyk. Is de afstand tussen praten en doen kleiner geworden? Ja, duideiyk. Maar wy Nederlan- I ders hebben altijd al wel de neiging j gehad om tegen wetten in te gaan I die we als formeel ervaren wy Ne- derlanders zijn altyd goed geweest in het verzet tegen de autoriteit. „De koning van Hispanje heb ik altyd geëerd. Ja. maar dan toch maar tot op zekere hoogte". Bevordert de publiciteit het actie voeren? Ongetwyfeld. Pers. radio en t.v. reiken de actiegroepen de ladders aan om steeds hoger te klimmen. Maar hoe hoger je komt. hoe groter de kans dat je met een vreselyke klap naar beneden valt. En als je weinig voorstelt dan val je onher- roepelyk. Het is natuurlyk een logische zaak dat actiegroepen veel publiciteit kry- gen. De man die de maatschappy wil veranderen is doorgaans interes santer dan de vent die zegt dat het allemaal maar zy blyven moet. Is er in Nederland wel eens eer der zo'n golf van actie geweest? zyn er bepaalde tydperken waar in zoiets opkomt? Het begin van de tachtigjarige oorlog valt wel een beetje met deze tyd te vergeiyken. Ook toen was er een geweldige hervormingsdrift, niet alleen op staatkundig gebied, maar ook op godsdienttig terrein. Denk maar aan de beelden die de kerk werden uitgegooid. Ik geloof dat er in zo'n vernieu wingsperiode niet veel mensen zyn die zich verzetten. Dat zie Je nu ook: het aantal mensen dat werkeiyk te genstand biedt is niet groot. Maar er zyn toch mensen die voor het front van de troepen verkla ren dat het zo niet verder kan. dat we zelfs terug moeten. Denk maar aan uitspraken van Udink en Van Riel (over het gezag). Kruisinga (over harde en zachte drugs), Van Schaik (over porno grafie), Polak (over de NVSH). Het is logisch dat er mensen zyn' die vinden dat het te hard gaat. Het is goed dat beide groepen er zyn. Het zou misschien niet zo best zyn als één van de party en verstomde. Waar het veel actiegroepen om gaat is om het verkrygen van meer vryheidmeer vrijheid op sexueel gebied, meer vryheid voor de vrouw, meer vryheid in de keuze van je drugs Maar de acties voor een ander be langrijk stuk vryheid moeten eigen- lyk nog beginnen. De mogelykheid voor echtparen om beiden halve dagen op hun eigen niveau te gaan werken bestaat byvoorbeeld nog he lemaal niet. Er is nog maar weinig vryheid tot zelfontplooiing, eigeniyk. Zei het streven naar meer vryheid altyd gepaard gaan met acties? Dat weet ik niet. Er zyn nu al mensen die zeggen: „Ik heb myn portie nu wel gehad". Dat zie je met name aan de universiteiten. Het valt vaak te betreuren, de manier waar op acties daar soms verzanden. Een veel gebruikt woord in deze tyd i6 „informatie". Zyn actie groepen altyd goed geïnformeerd? Niet altyd, denk ik. Maar waarom zou Je als Je actie gaat voeren persé over zeer veel informatie moe ten beschikken. Er worden ook acties gevoerd om informatie te verwerven. In je kinderjaren begin je daar al mee. Agentje pesten is er een mooi voorbeeld van. Dat doe Je om de reacties te peilen. Gelooft u dat in Nederland, ge zien de sabotage-dagen in het leger, de tyd van de echte sub versieve acties is aangebroken? Ik geloof van niet. Er is nogal wat verschil tussen het prediken en het bedryven van echt geweld. Veertien dagen in de gevangenis zitten voor je principes is heel mooi. Maar het moet natuurlijk geen half jaar of meer worden. Overigens is die sabotage in het leger een erg gecompliceerde zaak. Alles wat vroeger baldadigheid werd genoemd wordt nu onder de noemer „sabotage" gebracht. - Actie wordt ondernomen door mensen die geloven in de moge lijkheid dat door hun toedoen een verandering tot stand kan worden gebracht. Op een bepaald moment zyn zy zich die mogelyk heid bewust geworden. Een actie gaat dus een proces van bewust wording vooraf. Kunt u daar iets over zeggen? Ik had gehoopt dat u die vraag niet zou stellen. Want het is weer iets waarop ik geen antwoord weet. Geen antwoord, geen afdoende verklaring. Stappers kan niet vertel len waarom deze tyd zo ryk is aan acties. Hy kan alleen zeggen dat de tyd er kenneiyk ryp voor was. Hy weet ook niet wat al die men sen die aan acties meedoen nu pre cies beweegt. En hy kan ook niet kyken in de harten van de tegen standers. De democratie is een partytje touwtrekken. Karakter, milieu, op voeding en plaats in de maatschap pij bepalen in hoofdzaak de opstel ling van de spelers.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 26