Geen eitje meer naar Duitsland Nederlanders in Bonn bedreigd met ontvoeringen westrik vandaag weer„ bericht Kerstmis 1970: 25 miljoen kaarsen en 3 miljoen bomen ü=ü=D stereohifi gas haarden VORST Remonstr. kerk worclt theater; zwembad in ZW SCHAATSEN (9ud Qiteutvo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 No. 33283 •LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18,10 per kwartaal (postabonnementen f20,50), f6,05 per maand (bü vooruitbetaling:), losse nummers f 0,30. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie:21507 Tijdens de drie kerstdagen zullen in ons land dit jaar meer kaarsen branden dan ooit tevoren. Volgens een ruwe berekening gaven we de afgelopen weken in totaal vijftien miljoen gulden uit voor kerstboom kaarsen. Dat is ongeveer tien pro cent meer dan in het afgelopen jaar. De NV Koninklijke Stearine Kaar senfabriek Gouda-Apollo in Gouda verkocht dit jaar alleen al meer dan 25 miljoen kaarsen. Een andere grote fabrikant van „levend licht" de gebr. Bolsius in Schyndel produceerde in 1970 ruwweg 15 miljoen kaarsen, waarvan ongeveer de helft de laatste vier weken werd verkocht. Wel is er een duidelyke smaakver- andering by het publiek te constate ren. Steeds meer mensen geven de voorkeur aan gekleurde kaarsen bo ven witte en bovendien is er een sta gende vraag naar duurdere kaarsen. Prijzen variërend van 20 tot 40 gulden zijn voor velen geen be zwaar. Bij de Goudse kaarsenfabriek blijkt de aloude „gotische witte kaars" nog steeds in te zijn, evenals de meter lange witte kaars. De klassieke go tische kaars werd dit jaar bovendien in diverse kleuren vervaardigd. Bij Bolsius waren het de gedraaide kerstboomkaarsjes die in de belang stelling stonden. Maar ook de sier- kaarsen, de gotische- en huishoud- kaarsen en de dinerkaarsen werden grif verkocht. Qua kleur blijken de kleuren paars en oranje het meest in trek. Al met al hebben rekenaars becij ferd, dat ondanks de concurrentie van de elektrische kerstboom verlich ting in elke woning in ons land dit jaar gemiddeld acht kaarsen zullen branden. We hebben echter niet alleen diep in de portemonnee getast voor de aanschaffing van kaarsen, een stukje wildbraad of een kerstboomverlich ting, maar ook voor de kerstbomen was dit jaar weer veel belangstelling. Een woordvoerder van Staasbosbe- heer in Utrecht vertelde gistermid dag dat in 3 van de in totaal 3.5 mil joen woningen in ons land op dit ogenblik een kerstboom in de huis kamer staat. Met een gemiddelde prys van f 5,betekent dat een omzet van 15 miljoen gulden. De meeste kerstbomen de zoge naamde fynsparren kwamen dit jaar uit België en Luxemburg. Ver der kwamen er dennen in de handel via' Staatsbosbeheer, particuliere kerstboomtelers, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten en de provinciale landschapsvereniginr- gen. Nederland zelf kan elk jaar niet voldoende kerstbomen leveren. Op dit ogenblik beschikken we over een voorraad van een kleine vier miljoen bomen. Het hofpersoneel heeft giste- en in Huis ten Bosch de jaar- jkse kerstviering gehouden. Na lloop kregen alle personeelsle- en en hun gezinnen een kerst- ens, een kerstbrood en voor de \nderen snoep mee naar huis. l.n.r. de Koningin gereed om de tigende gegadigde eev kerst- rood te overhandigen, prins ernhard, Pieter van Vollenho- en, prinses Margriet en prinses 'hristina. De Bilt verwacht van vanavond f morgenavond: wolkenvelden, en het waddengebied^ enkele sneeuw- uitjes Matige tot vrij krachtige öordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (opgemaakt om 12.40 uur) 25 DECEMBER t, bn op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. laan op: 5.55 uur; onder: 13.34 uur. [oogwater te Katwijk te 0.29 en 12.52 nr; laagwater te 8.32 en 20.50 uur. BONN/DEN HAAG (GPD) De politie in Bonn houdt sinds enkele dagen de Nederlandse ambassade en huizen van Nederlandse diplomaten extra in de gaten, nadat een on bekende telefonisch heeft gedreigd drie kinderen van vooraanstaande Nederlanders te zullen ontvoeren wanneer de drie Duitse oorlogsmis dadigers in Breda niet worden vrij gelaten. Er is verhoogde surveillance ingesteld, geen permanente bewa- Zal in januari de wereldvrede uitbreken Wordt bij u op de hoek dan toch eindelijk het praathuis geopend Heeft uw eigen voetbalclub de concurrentie voorgoed teruggewezen Zijn de Hilversumse jongens weer ondeugend geweest? Hoe dan ook, u zult het allemaal haarfijn kunnen lezen, als u nu onderstaande bon invult. Ik word abonnee per 1 lanuari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. f! Stuur mij een gratis proefabonnement voor 14 dagen. naam: adres: plaats! gironummer! Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214 Lelden. king zoals het Westduitse persbureau DPA heeft gesuggereerd. Begin deze week werd de ambas sade opgebeld door een Westduitser, die zei namens het (overigens onbe kende) Comité Mensenleven te spreken. Nog voor Kerstmis zouden drie kinderen worden gekidnapt als ce drie van Breda niet op vrije voe ten werden gesteld. De ambassade lichtte, zoals in deze zaken gebrui kelijk is, het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken in, die op haar beurt de politie inschakelde. De ambassade had deze affaire ge heim willen houden, welke waar schijnlijk via de politie toch is uitgelekt. Ook bij de politie in Bonn is niets bekend van een Comité Mensenle ven. Volgens een woordvoerder wor den de laatste tijd vrij veel dreige menten tegen diplomaten geuit, maar de van de Nederlanders geëiste „los prijs" was nog niet eerder uitge speeld. Rechter veroordeeld Het gerechtshof te Arnhem heeft vanmorgen de Haarlemse rechter mr. H. G. R. veroordeeld tot f1000 ooete en een Jaar ontzegging van de rijbe voegdheid wegens het in gevaar brengen van het verkeer door te rij den met slipgevaarlijke versleten banden. Dit arrest komt overeen met het vonnis van de rechtbank te Haarlem. Het hof achtte niet bewezen dood door schuld van de door hem aan gereden bromfietser. aanbiedingen in onze HiFi showroom radio ADVERTENTIE D€ VEREEN. NED. MAKELAARS BUREAUX 01710-52540* OEVERSSm. 03 OEGSTGEEST Zie onze advertentie op pagina 10 AMERSFOORT (GPD) Nog juist voor de kerstdagen heeft de Nederlandse pluimveehouderij, die toch al in een ui terst moeilijke positie verkeerde, een nieuwe klap te verwer ken gekregen. West-Duitsland heeft met ingang van vandaag ie grenzen gesloten voor de Nederlandse broed- en consump- ;ie-eieren. van DuinrelL - zie pagina 1 Voorzitter H. H. Garrelds van het Produktschap voor Pluimvee en eie ren noemt het Duitse exportverbod een „zwarte dag voor de pluimvee houderij". De maatregel treft vooral de pluimveeconcentraties in Gelder land en Brabant. De maatregel van de afnemer, die tachtig procent van de Nederlandse eier-export voor z'n rekening neemt, vloeit voort uit de heersende pseudo- vogelpest onder de Nederlandse pluimveestapel. Vorige week is in verband hiermee reeds een Duitse grenssluiting geweest voor levend slachtpluimvee. In eigen land zal met ingang van' het komende weekeinde een vervoer- verbod van kracht worden. Volgens de heer Garrelds wordt het een dra ma wanneer het besluit langdurig Leids Schouwburgplan van de baan LEIDEN De onlangs gesloten Remonstrantse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht in Leiden wordt theater voor modern toneel en an dersoortige activiteiten Als de plan nen doorgaan krijgt dit theater een flexibele accommodatie met een ca paciteit van 250 300 zitplaatsen. De kosten van aankoop en verbou wing worden geschat op f 1.280.000. Uitvoering van dit plan is moge lijk door af te zien van de bouw van een nieuwe schouwburg op het Schuttersveld. B. en W. van Leiden zullen de raad voorstellen de hier voor gereserveerde gelden te beste den voor verwezenlijking van hei plan met de Remonstr kerk en voor: verbouwing en restauratie van de oude schouwburg aan de Oude Vest: verbouwing v.m. Carmelitessen- klooster tot cultureel centrum voor K en O.; bouw van een overdekt zwembad in Zuidwest. van kracht blijft omdat Nederland met een wekelyks eieroverschot van 25 miljoen stuks komt te zitten. Een scherpe prijsdaling zal daarvan het gevolg zijn. Besloten is maandag een bijeen komst in Bonn te beleggen waar vertegenwoordigers van de veteri naire diensten van beide landen el kaar zullen ontmoeten. Nederland zal daar de oosterburen de verzekering geven, dat er geen enkele vrees hoeft te bestaan voor besmettingsgevaar. West-Duitsland is bijzonder bevreesd voor de pseudo-vogelpest. omdat men ook in eigen land reeds last heeft van deze virus. Mr. P. van Vollenhoven maak te deze foto van zijn zoon Bern- hard, die morgen zijn eerste ver jaardag viert. D Bar - Dancing D DISCOTHEEK n 'tfust j Gezellige sfeer S Populaire pryzen. 5 BEIDE KERSTDAGEN E GEOPEND. E NIEUWSTRAAT 31 N bij Hooglandse Kerk. N toonzaal hoge rijndijk 25 leiden openingstijden dagelijks van: 9.00-17.00u vrijdags van 19.00-21. OO U zaterdags van 9.30-13.30 u crBÜ ifmauum^ interieurverzorging CPUN5&UPGD meer keus in1 passende omgeving L i>rs. J. M. den Uyl, fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, na eens niet achter de interruptiemicrofoon in het par lement. In deze kerstkrant ko men wij hem tegen als vader van zeven kinderen, van wie er twee —langharig, kritisch, maar thuis gezellig" hun mening geven over hun oppositionele vader. H(j komt er nogal genadig af PAGINA 7 9 Trouwens: „Langharigen zijn de meest serieuzen". Dat zegt al thans de befaamde kinderarts Spook PAGINA 9 f '\erstmis op de beeldbuis en over de radio. De programma's over zichtelijk naast elkaar gezet. Om enkele dagen te bewaren PAGINA 5 De klok draait verder in Leiden: tussen 6 en 7 uur 's ochtends komt het vee de stad in en trek ken de bassen eruit STADSPAGINA FC Twente heeft door een 20 overwinning op MVV de aanslui ting met de voetbaltop behouden PAGINA 13 De kerstprogramma's in de Leidse bioscopen zyn vooral afgestemd op spanning en ontspanning PAGINA 17 In Oost-Europa Is het kerstfeest geen pretje PAGINA 17 En verder een gevarieerde kerst- bijlage van zestien pagina's waar van er twee geheel zyn gereser veerd voor de puzzelaars. Daar naast herinneringen uit het ver leden, verhalen en interviews o.a. met de oud-atleet Wim Slijkhuis, met de Leidse wethouder Kret en met de paters Oosterhuis en De Rooy. NOORDWIJK De gladde ijzers kunnen weer worden ondergebonden. Vanmiddag om twee uur heeft de Noordwykse IJsclub, als eerste in de regio Leiden, de poorten van de Jonkheer Geverts-ijsbaan aan de Gooweg geopend. Tot zes uur van avond kunnen de schaatslustigen hier een baantje trekken. Als de vorst aanhoudt, zal er ook tijdens de kerstdagen kunnen worden ge schaatst. Ook op de baan voor het Casino werd vanmiddag gereden. Deze zal zowel vanavond (van half acht bot tien uur) als op eerste en tweede kerstdag zyn geopend. Voor de banen in Leiden en Oegstgeest vriest het nog niet hard genoeg. 'Jit het Leidsch Dagblad van *4 December 1870: Een 58-tal voorname win keliers te 's Gravenhage hebben *ij advertentie be kend gemaakt, dat zij te be ginnen met 1 Januari 1871 slechts gefrankeerde brieven zullen verzenden en ontvan gen. In de correctionele zit ting der rechtbank te Lei den, van 23 December, zijn o.a. veroordeeld. G.S en CD te Leiden, wegens diefstal, de eerste tot eene cell. gev. van 1 jaar en de tweede tot eene cell. gev. van 6 maanden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1