Positie verbetering van Franco weer tumult in zaak Imanson halverwege nixons tweede ambtstermijn (n en slot) De oorlog in Vietnam weer in de aandacht Dankzij Baskenproces Opus Dei verliest macht KRITIEK OP GOMOELKA IN POLEN GROEIT Joden in Rusland mogen weg na Israels concessie Situatie weer normaal Edward Kennedy gen de krijgt lijst krijgsgevangenen ',y Maan wagen weer op non-actief ARREST IN ROULEX-ZAAK VERNIETIGD PAGINA 8 LEÏDSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 MADRID Nu de politieke verwarring rond de krijgsraad van Burgos min of meer is opgeklaard, hoewel de epiloog nog steeds op zich laat wachten, kan men een balans opmaken wat dit monster proces uiteindelijk voor generaal Franco en zijn regering heeft be tekend. De krijgsraad van Burgos, begon na langdurig intern overleg in het kabinet waar niet alle ministers hetzelfde standpunt deelden als een manoeuvre tegenover de uiterste rechtervleugel van het re gime en vooral de „harde" militairen. Door Rudolph Bosschardt De regering van technocraten en Opus Dei-leden die generaal Franco eind 1969 had benoemd was wonder wel geslaagd in haar zogenaamde ..Europa-offensief" dat niet alleen een preferentieel handelsakkoord met de EEG. maar ook een verbetering in de betrekkingen met de VS en Engeland (de bases en Gibraltar een goedlopende onderhandeling met het Vaticaan over de vernieuwing van het Concordaat, en zelfs semi-di- plomatieke betrekkingen met de lan den van achter het „IJzeren Gordijn" inhield. In het binnenland had het kabinet de laatste uiterlijke tekenen van Fallange-invloed opgedoekt en zelfs de oppositie van studenten en arbeiders beantwoord met wetsvoor stellen over een onderwijshervorming en een vakbondenvernieuwmg. Met snelle pas marcheerden de techno craten naar een liquidering van het oude image van Franco's regime en een voorbereiding van het toekom stige koningschap onder Prins Juan Carlos. Zelfs het nog steeds niet on opgeloste probleem van het Matesa- schandaa», dat hen in 1969 bijna ten val bracht, kon hen niet stuiten. Dit alles vereiste een geste om de uiterst rechter vleugel, de enige die nog de ware macht kon hanteren, tevreden te houden. Vuile was Vandaar het proces in Burgos, dat bovendien het voordeel had dat de vuile was door een krijgsraad gedaan zou worden in het district van een generaal die veelal vereenzelvigd werd met de uiterste rechtervleugel, zodat deze dus het eventuele pres tigeverlies zou moeten dragen. Gelijk tijdig wias dit ook nuttig voor de re gering die zo duidelijk maakte dat er ondanks alle Europese idealen toch in het binnenland niet met haar te spotten viel. Het feit dat dit alles rond de eeuwige vrijheidsdrang van de Bas- ken draaide was op dat moment slechts van ondergeschikt belang. Toen het proces op het punt stond te beginnen bleek reeds dat het re gime zich op meerdere punten had verrekend. De reactie van het Spaanse volk, vooral in het Basken land; de afkeurende houding van vooraanstaan persoonlijkheden, on der wie zelfs bisschoppen; en de re actie van de wereldopinie bleven niet bij de beleefde protesten van vroege re affaires die men rustig terzijde kon schuiven. De ontvoering van de Westduitse consul in San Sebastian en de doodsverachting van de zestien beklaagden in Burgos brachten de ETA wekenlang in het brandpunt van de wereldaandacht, en de krijgs raad werd aan een analyse onder worpen die zij niet kon doorstaan Het regime werd. onder al zijn nieu we Europese kleren, letterlijk in het hemd gezet. Generaal Franco, die ook in de po litiek vaak het Spaanse principe van het „manana" (morgen zal het leren) huldigt, liet zijn ministère aanvanke lijk de vrije hand. Het onderwerp stond dus open ter discussie en daar werd zoveel gebruik van gemaakt dat de positie van het kabinet steeds las tiger werd. De protestacties van de oppositie bereikten een ongehoorde omvang er viel tenminste één dode en ook het leger werd onrustig. Het prestigeverlies vanwege het pro ces, dat in een onvergeeflijk pande monium eindigde waarbij de ETA- leden in de rechtzaal hun bewakers aanvielen, bracht de hoge militairen aan het denken. Opvallend was het mysterieuze bliksembezoek dat de chef van de generale staf, generaal Manuel Diez Alegria aan Brussel bracht. Hij voerde gesprekken met de Amerikaanse generaal Goodpas- ter, opperbevelhebber van de NAVO. Generaal Diez Alegria. die beschouwd wordt als een betrekkelijk modern denkend, briljant militair, is een be langrijk man voor Spanje's toekomst. In Madrid lieten andere militairen ondertussen opzettelijk de tekst uit lekken van een brief die een oude generaal met veel prestige aan de commandant van Burgos had gericht en waarin de regering werd aange vallen omdat zij het leger> met dit politieke proces had belast. Dit bracht het kabinet danig aan het schrikken en de Spaanse pers, radio en televisie durfden hierover zelfs niet te fluisteren. Daarop verliep de ontwikkeling in razendsnel tempo, waarschijnlijk onder druk het leger. Na een verrassende kabinetszitting waarbij juist de twee technocraten en Opus Dei-leden die het meest met Europese idealen hadden geschermd door hun afwezigheid uitblonken, legde generaal Franco voor een half jaar een beperkte noodtoestand aan heel Spanje op, waarmee men inder daad de acties van de oppositie blok keerde. Daarop verleende Franco een uitzonderlijk lange militaire audiën tie aan talrijke generaals, onder wie de hoogste bevelhebber van de Guardia Civil, generaal Luis Diez Alegria (een broer van de chef van de generale staf», een een aantal in- fanteriegeneraals begeleid door de minister van Defensie. Meteen sloeg de sfeer in heel Spanje om. In vlugge opeenvolging organiseerde men massale aanhankelijkheidsbetui gingen aan generaal Franco en aan de strijdkrachten in Burgos. Madrid, en tenslotte alle grote steden van Spanje. Gisteren nog vonden derge lijke bijeenkomsten plaats. Het leger, dat de toestand moest redden, drukte de vorige week het kabinet geheel yan de voorgrond (ook Prins Juan Carlos kwam alleen een ogenblik samen met generaal Franco in de openbaarheid, maar voor hem klinken niet de honderdduizend ke- lige viva's als voor Franco of voor het leger). In welingelichte kringen verze kerde men dat het leger, onder voor waarde dat zijn prestige niet zou lei den. op zich genomen had het „kar wei" van Burgos op te knappen. In ruil daarvoor hadden de militairen opheldering geëist in het reeds ran zige Matesa-schandaal, dat generaal Franco nog steeds als een soort zwaard van Damocles boven de tech nocraten had laten hangen. De vol tallige zitting van het opperste ge rechtshof bestudeert nog steeds de details van deze zwendel met 15 mil jard peseta's aan staatsgelden en wat men van het Spaanse leger ook kan zeggen, het is ware van dit soort af faires. Waarop dit alles moet uitlopen hangt geheel van Franco zelf af. Hij heeft weer, zoals in de beste dagen van zijn persoonlijke alleenheer schappij. iedereen tegen iedereen uitgespeeld en kan weer met een „schone lei" beginnen. Het lot van de technocraten lykt bezegeld en hun activiteiten van de laatste dagen klinken sterk naar een apologie. Men mag echter niet vergeten dat enke len van hen, vooral minister Lopez Rodo van het Ontwikkelingsplan, zeer nauw verbonden zyn met admi raal Carero Blanco, Franco's rech terhand wiens positie nog ongedeerd lijkt te zijn. Tenslotte staat het nog te bezien uit welke politieke middens Franco 'n nieuw kabinet zou kunnen betrekken. De Fallange heeft hij zelf geliquideerd, de technocraten zijn op dit moment aangebrand, en hij zal uiterst rechts zeker niet toestaan teveel poitieke munt uit de toestand te slaan. Wat dan overblijft is wat men hier de „oude kaholieken" noemt, de conservatieve christen-de mocraten die hem ook uit de wereld crisis van vlak na de Tweede Wereld oorlog hielpen. MOSKOU Eenendertig Moskou- se Joden nebben een petitie gericht aan de Opperste Sow jet. het Russi sche parlement. Daarin dringen zij er op aan dat de voorzieningen van de verklaring van de rechten van de mens worden nageleefd en dat de Russische Joden toestemming zou den krijgen naar Israël te emigre ren. In de petitie, die gisteren aan en kele correspondenten ter hand werd gesteld, werd er over geklaagd dat hoewel de Sowjet-Unie de verklaring van de rechten van de mens heeft ondertekend, „de meeste Joden geen uitreisvisum hebben gekregen, on danks de wettelijkheid van onze eis." Inmiddels werd van Joodse zijde vernomen dat de Russische autoritei ten hun houding enigszins gewijzigd hebben. Een onbekend aantal Joden zou toestemming hebben gekregen naar Israël te emigreren, maar slechts waneer er een overeen komst in het conflict in het Midden- Oosten bereikt zou zijn. Verder zou de regering van plan zijn .om de prijs van een paspoort van 400 roe bel (440 dollar) te verhogen tot 1500 roebel (1650 dollar) en daarna een groot aantal Joden die willen emi greren, een uitreisvisum te geven. De verdedigers hebben de rechtbank verzocht de aanklacht van verraad tegen de 11 beklaagden te verzach ten tot poging tot illegaal vertrek naar het buitenland. Hierop staat, volgens de Russische strafwet, een straf van maximaal drie jaar. Het hof heeft zich niet over het verzoek uitgelaten, maar waarne mers geloven dat het verworpen zal worden. Op „bijzonder gevaarlijke misdrijven tegen de staat" kan de doodstraf worden gegeven, zoals te gen twee verdachten is geëist. De be klaagden werd echter ook „diefstal van staatseigendom op bijzonder gro te schaal (het vliegtuig)" ten laste gelegd, wat eveneens bij schuldig verklaring tot doodstraf kan leiden. Ook inzake deze aanklachten heb ben de advocaten verzachting ge vraagd. De zegslieden vermoeden dat door de verzoeken van de verdediging het proces langer zal duren dan de be doeling was. Zij geloven dat de uit- WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senatoren Kennedy en Fulbright hebben via N-Vietnames? functionarissen in Parijs een lijst gekregen met de namen van 368 Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam. Het is voor het eerst dat een dergelijke lijst recht streeks aan een Amerikaan wordt gegeven. Wel heeft Hanoi eerder via Zweden informaties over de Ameri kaanse krijgsgevangenen verstrekt. President Nixon heeft gisteren m°t de Democratische fractieleider Mike Mansfield in de Senaat voor- stcl'rn besproken om vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen te verkrijgen. Mansfield heeft voorge steld de vredesbesprekingen in Pa rijs te beperken tot het onderwerp van de krijgsgevangenen om te ko men tot een regeling waarbij alle Amerikaanse krijgsgevangenen vrij gelaten worden in ruil voor het vast stellen van een exacte datum voor cie voltooiing van het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. Gisteren is in de Britse hoofdstad de zaak afgesloten te- voormalige Duitse studen- j tenleider Rudie Dutschke, die enige jaren geleden bij een aan slag zodanig verwond werd dat er nu nog aan lijdt. Pas over enige tijd zad een speciaal tribu naal besluiten of Dutschke in En geland zal mogen blijven of niet. De conservatieve Britse regering wilde Dutschke's tweejarige ver blijf in Groot-Brittannië afbre- ken omdat hij zich schuldig zou r Twee Picasso's, waarvan de waarde op 110 000 dollar wordt ge schat. worden vermist uit het New- yorkse Guggenheimmuseum. De diel stal werd maandagavond ontdekt bij de sluiting van het museum De schilderijen zijn .Vrouw met open waaier" en „Tafel voor het raam" spraken vrijdag zullen komen. Onge veer 15 verwanten van de beklaag den hebben het proces kunnen bij wonen Alle belangstellenden moes ten in het bezit zijn van een bijzon der doorlaatbewijs, dat niet aan Wes terse correspondenten beschikbaar werd gesteld. Een aantal Franse intellectuelen heeft een telegram gestuurd naar het centrale comité van de Russische communistische partij en de Russi sche minister van Justitie waarin zij er op aandringen het proces tegen twaalf Russen van wie negen Joden, in het openbaar te houden. Tot de ondertekenaars van de bood schap behoren o.m. Jean Paul Sartre Artur London. André Malraux, Ar thur Rubinstein. Jules Dassin, Costa- Gavras en Yves Montand. Zij eisen openbaarheid van het proces en ver langen de aanwezigheid van buiten landse waarnemers. hebben gemaakt aan ondermij- j nende activiteiten. Tijdens het proces getuigde zowel oud-minis ter Callaghan als Berlijns burge meester Alberts voor Dutschke. Gisteren kwam het tribunaal in I geheime zitting bijeen. Banden van afgeluisterde telefoonge- I sprekken werden afgedraaid. Zo wel Dutschke als zijn advocaat mochten deze zitting niet bijwo nen. Op de foto Rudi Dutschke met zijn Amerikaanse echtgenote Gretchen. MOSKOU (AP) Het Russische maanwagentje Loenochod1 is op 1370 van de plaats waar het op 17 1 november is geland zijn tweede pe- riode van inactiviteit gedurende een maannacht van twee weken inge- gaan. De energiebronnen voor voorf- i beweging en wetenschappelijke waar- I nemingen zijn voorlopig "opgedroogd" l omdat zij door de zon gevoed wor- I den en die zon laat in de Mare Im- brium thans verstek gaan. Tijdens de hevige koude in de maannacht zijn de instrumenten verwarmd en omgeven door een Isolatie van enke le lagen fiberglas. Het achtwielige vehikel heeft in to- taal tot dusver ongeveer twee kilo- j meter afgelegd. Op 7 januari kun- I nen de batterijen weer door de zon worden opgeladen en kunnen de ac tiviteiten worden hervat. Veertien da gen later zal de derde maannacht voor het voertuig beginnen, en die eindigt tegen de tijd dat twee Ame rikanen van de Apollo14 elders op de maan zullen rondlopen. WARSCHAU DP.A- Na de on rust en ongeregeldheden van vorige week en de wijzigingen in de spit"; van de PooUe communistische partij leek vanochtend het leven in Polen zijn normale loop te hervatten. De vorige week uitgevaardigde beschik king op grond waarvan politie en leger toestemming kregen onmiddel lijk de vuurwapens te hanteren, het geen praktisch op het afkondigen van de staat van beleg neerkwam, werd gisteren ingetrokken. Het vliegverkeer naar Gdanks en Szczecin is hersteld en sinds gis termiddag kan men cok met de ze laatste stad weer telefoneren en, telexen. In de havens wordt weer gewerkt en buitenlandse sche pen mogen weer binnenvaren. Uit gcedingelichte bron is verno men dat binnen afzienbare tijd. wel licht woensdag al. een bijeenkomst van het Sejm, het Poolse parle ment. zal plaatsvinden om wij zigingen in de regering goed te keu ren, die volgen op de in de partij top aangebrachte mutaties. Volgens genoemde bron zal maarschalk Ma rian Spychalski, het staatshoofd, die zondag zijn zetel in het politieke partijbureau verloor, waarschijnlijk worden vervangen door premier Jozef Cyrankiewicz. Deze heeft zijn plaats in het politbureau be houden. Men ziet de huidige vice- premier, Piotr Jaroszewicz, als mo gelijke opvolger van Cyrankiewicz. Ziekte De ziekte van de 65-jarige Gcrmelka, die zo. dag werd genoemd als reden voor zijn aftreden als eer- ste-secretaris van de Poolse verenig de arbeiderspartij blijkt niet geheel een voorwendsel. In diplomatieke j kringen in Warschau verluidde dat Gomoelka inderdaad ernstig ziek is. I Hij was tijdens het hoogtepunt van de onlusten van vorige week ingestort en naar een ziekenhuis gebracht. Hij keerde echter zaterdag terug om een bijeenkomst van het politieke bureau bij te wonen. Op deze zitting werd tot de wijzigingen in de partijleiding besloten. De Poolse pers kritiseerde dins dag het beleid van Gomoelka zon der diens naam te noemen. De dialoog tussen de leiding van de partij met de arbeidereklasse en de rest van de bevolking was onder de oude leiding verbroken. Er werden steeds vaker eenzijdige besluiten in besloten kring genomen, aldus de Poolse pers. Parijs Georges Marchais, de plaatsver vangend secretaris-generaal van de Franse communistische partij, heeft, kritiek geleverd op de onlusten in Polen en gezegd dat het op roer slechts schade kon toebrengen aan het aanzien van het socialisme. Een verslag van Marchais over de ongeregeldheden werd door het cen traal comité van de Franse partij goedgekeurd. Peking De Chinese pers schrijft in een eer ste reactie op de gebeurtenissen in Polen dat de Sowjet-Unie een ver geefse poging tot militaire interven tie heeft gedaan en dat „de heldhaf tige strijd van de Poolse arbeiders klasse tegen de revisionistische heer schappij voortgezet zal worden. „Na het uitbreken van de revolutio naire storm van het Poolse volk heeft het Russische revisionistische sociaal-imperialisme zijn troepen in beweging gezet in een vergeefse po ging de Poolse revisionistische auto riteiten met bruut geweld bij te staan". Alle Chinese kranten be steedden dinsdag op de voorpagi na uitvoerig aandacht aan Polen. De val van Gomoelka beschouwen ze als een belangrijk voorteken van het bankroet van het „Sowjet-sociaal-im- perialisme". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het arrest in de Rou- lex-affaire vernietigd. De zaak over dit spel is teruggewezen naar het Amsterdamse gerechtshof voor een nieuwe behandeling. Vier jaar geleden werd in Loos- drecht proef gespeeld met Roulex om uit te maken of het hier om een kansspel (verboden) of een behen digheidsspel (toegestaan) gaat. De justitie greep in. Op grond van on volledigheid in de dagvaardiging werd de tenlastelegging nietig ver klaard. Datzelfde gebeurde in be roep voor het Amsterdamse Hof, zy het op andere gronden. Eén van de drie organisatoren', de 45-jarige Rotterdamse restaurateur J. H. van W„ ging in cassatie. De Hoge Raad meent dat het Hof ten onrechte de nietigheid van de dag vaarding heeft uitgesproken. Het Hof heeft er twijfel over laten be staan of de deelnemers al dan niet overwegende invloed op de kansbe paling by Roulex kunnen uitoefe nen. De Hoge Raad vindt dat on juist omdat in de tenlastelegging wordt gesteld dat de deelnemers aan het spel die invloed niet hebben. LOS ANGELES (Reuter) Het proces rond hippieleider Charles Manson in Los Angeles heeft giste ren weer tumultueuze momenten te zien gegeven, die eindigden met de definitieve verwijdering van drie mede-verdachten uit de rechtszaal. Zij zullen tot het einde van het pro ces niet meer in de zaal worden toe gelaten. Verwacht wordt dat dit einde niet meer ver weg is. Het tumult begon toen de 22- jarige Susan Atkins met veel lawaai trachtte openbare aanklager Vin cent Bugliosi het spreken te belet ten. Op last van de rechter werd zy uit de zaal verwijderd doch juist toen zij langs Bugliosi liep greep zy de eerste bladen van zijn manus cript en verscheurde ze. Bugliosi ontstak in woede, schold haar uit met de woorden "jy teef" en haalde uit voor een fikse klap die haar echter niet raakte. Nadat het vijf minuten rustig was geweest sprong Patricia Krenwinkel op en schreeuwde de verslaggevers toe: "Eens zullen jullie allen nog eens door je eigen leugens worden opgevreten", waarop ook zy werd verwyderd. Leslie van Houten tenslotte stond enkele minuten later op en zei tegen de jury dat ze zich tegen de verkla ringen van de openbare aanklager wilde verweren. Ook zy werd daarop met zachte drang uit de rechtszaal geleid. Charles Manson was gisteren niet aanwezig. De reden daarvoor was niet bekend. WASHINGTON Republikeinen en Democraten zijn het erover eens dat president Nixon er in zijn eer ste twee jaar in het Witte Huis in ieder geval in is geslaagd om de oorlog in Vietnam minder prominent te maken in het nationale dagelijks bestaan. Het aantal gesneuvelde Amerikanen is aanzienlijk afge nomen. tegen mei volgend jaar zijn er nog maar half zoveel Amerikaanse soldaten in Vietnam als toen Nixon in functie trad, het aantal gerapporteerde gevechtsac ties is drastisch verminderd en de nationale anti-oorlogsdemonstraties schijnen hun beloop te hebben gehad. Maar, hoe belangrijk deze feiten ook zijn. er is gedurende de afgelopen maanden een stemming ontstaan die de kwestie-Vietnam opnieuw cen traal kan stellen tegen de tijd dat de president niets liever zou willen dan herkozen te worden. Het succes van de regering-Nixon in het op een lager pitje zetten van de nationale gemoederen over Vietnam, was de zogenaamde "Viet- namiserings-formule", de formule waarbij de terugtrekking van Ame rikaanse troepen mogelijk werd ge maakt door de Zuidvietnamezen een steeds groter aandeel in de oorlog te geven. In het begin leek het erop dat deze formule werkte- vooral na de inval in Cambodja toen de strijd te gen de uit hun schuilplaatsen ver dreven Vietcong werd overgedragen aan het Zuidvietnamese leger en blijkbaar zonder dat dat katastrofale gevolgen had. In de afgelopen maanden is de re gering-Nixon echter steeds onduide lijker geworden over die "Vietnami- serings-formule". Het is algemeen bekend dat het veronderstelde suc ces van de Zuidvietnamezen in Cam bodja bijvoorbeeld, geheel afhanke lijk Is van de steun van Amerikaan se ludht- en artilleriebombardemen ten. Het is evenzeer duideijk gewor den dat Washington zich blijkbaar te laat heeft gerealiseerd dat een eventuele geslaagde „Vietnamese- ring" van de oorlog, geen oplossing betekende voor de omstreeks vier honderd Amerikaanse krijgsgevange nen. die door Noord-Vietnam worden vastgehouden. Waar dit alles op neerkomt, is dat president Nixon en zijn adviseurs nog steeds geloven dat zij de oor log in Vietnam kunnen beëindigen, alleen maar door haar te laten voort zetten door Zuid-Vietnam, gesteund door de Amerikaanse luchtmacht en de artillerie, en dat president Nixon blijkbaar niet van plan is Hanoi te gemoet te komen in waar het Noord- Vietnam van meet af aan alleen om te doen is geweest, namelijk een po litieke oplossing van de oorlog- d.w.z. een oplossing waarbij Amerika ook politiek zijn belangen in Saigon zou moeten opgeven. Schipbreuk Het is op dit punt dat het oorspron kelijk ogenschijnlijk geslaagde idee van de "Vietnamlsertng" schipbreuk dreigt te lijden een tendens die al waar te nemen is in de steeds oorlogzuchtiger wordende definities, uitspraken en verklaringen van func tionarissen in Washington (inclusief de president en zijn minister van Defensie) waarin steeds duidelijker wordt gehint, dat de bombardemen ten op Noord-Vietnam hervat kunnen worden. Als dit al aanleiding is voor een groeiend gevoel van onbehagen on- i der de Republikeinen over de effec- i tiviteit van de president en zijn plan- nen, des te groter is de ongerustheid nen, des te groter is de ongerustheid I over het landelijke economische be- j leid van het Witte Huis en de blijk baar weinig doeltreffende relaties tussen de president en het Congres. Ook de presidentiële adviseurs, die tot voor kort volhielden dat de ver kiezingen in november een overwel digend succes waren voor de Repu blikeinen, geven nu privé toe dat er in werkelijkheid een catastrofe plaats heeft gevonden, die voor het meren deel toe te schrijven is aan de gro te werkeloosheid (nu 5.8 procent van de werkzame bevolking), krapheid van geld. hoge rentevoet en de al gemeen sleohte economie. Er zjjn nu aanwijzingen dat presi dent Nixon bereid is om zijn stand punt ten aanzien van de economie aanzienlijk te wijzigen. Hij zou bij voorbeeld bereid zijn, tegen eerde re verzekeringen in, om de nationa le balans met een belangrijk deficit in te dienen. Hij zou ook bereid zijn om af te stappen van de theorie dat de balans tussen lonen en prijzen zich het best zonder interventie van hoger hand kan herstellen daar getuigt ook een recente toe spraak van. Maar voor de export is het de vraag c.f de economie zich in twee jaar tijd, voor Nixons eventuele herver kiezing, dusdanig kan herstellen, dat zijn eventuele tweede ambtstermijn geen gevaar loopt. Zorg. en Deze twee punten: de onzekerheid over het verloop van de oorlog in Vietnam, en de nationale economie, zijn de twee vwesties die de Republi keinen de meeste zorgen baren en wanneer zij speculeren over 1972. Er zijn nog meer vragen: Hoe komt het dat de president zich zo weinig ge legen laat liggen aan de negers. Hoe komt het' dat hij zich keer op keer weer negatief opstelt ten aanzien van de jongeren en de studenten. Hoe komt het dat hij blijkbaar zo wei nig invloed heeft op het Congres dat zelfs zijn progressieve wetsvoorstel len ten behoeve van de armen en de misdeelden niet van de grond ko men? Het is mogelijk dat deze vragen in de komende twee jaar een posi tievere beantwoording krijgen dan zij nu zouden kunnen verwachten. Maar al met al geeft dit hoogtijsei zoen, dat min cf meer samenvalt met de eerste helft van Nixons ambt termijn, geen reden tot opgewektheid in de Republikeinse gplederen. Dat pessimisme gaat zelfs zover dat Claude Kirk, de gouveneur van Ho nda, die het aflegde in de afgelopen verkiezingen, op de bijeenkomst van Republikeinse gouveneurs in Idaho onlangs honderd dollar uit zijn zak viste en wilde wedden dat Nixon in 1972 niet de Republikeinse kandidaat zou zijn voor het presidentschap Dat is natuurlijk ondenkbaar maar het is allerminst ondenkbaar dat hij het dan toch zou kunnen verliezen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8