PTREDEN GIEREK: BIJ EBREK ALTERNATIEF ERKHOFI Tussen Gierek en Gomoelka: verschil en overeenkomst raagt chauffeurs Basis van VS op Okinawa bestormd Komplot tegen Allende op komst Eerste akkoord China- Moskou Onder Stcdin in het gevang Man met inzicht in zware industrie krmstraat1a leiden ers zou met Kerstmis in Polen situatie zich hebben verscherpt Permanent contact VERKEER NAAR IVEST- BERLIJN GEHINDERD Islam en r.-k. kerk Binnen ze» jaar Schone" auto's in Ver. Staten Over grensrivieren GOMOELKA: GIEREK: 0 21 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 De massale zuiveringen in Polen tonen aan hoe ernstig jche leiders de situatie van de afgelopen dagen in Polen wordeeld. Want het gelijktijdig aftreden van Gomoelka leider en president Spichalski alsmede drie andere leidende rissen als lid van het politburo is zo'n enorme concessie Heen op direct bevel uit Moskou kan zijn geschied en alleen itó alternatief een ingrijpen van de landen van het War- volgens Tsjechosloioaaks voorbeeld moet zijn gesteld. Iomoelka zat steviger dan ooit in het zadelnadat het hem gelopen jaar was gelukt ook zijn laatste rivaal generaal uit te schakelen. De plenaire vergadei-ing van het cen- ité van vorig weekeinde heeft Gomoelka's koers nog eens bevestigd. volledige zelfverzekerd- |e nu gewezen partijleider espraak op 12 december: men nu een nieuwe etap- partij. Het nieuwe jaar jaar worden". I«s er toen op dat zyn po- zijn eigen partij zou zijn Maar voor de Russen is de onlusten ook door van <5e kant van de Pool- itie niet konden worden absoluut noodzakelijk dicaal in te grijpen. Dit snel gebeuren, namelijk mis. Want de Polen zijn voik en hun band met itholieke kerk is ook na 25 lunistische ideologie niet orden. Het is niets uit- wanneer ook partijleden lunctionarissen him ker- hten trouw vervullen. Angst thau heerste daarom gro- lor de feestdagen. De ker- met Kerstmis stampvol is de enige vorm van op- in Polen nog wordt geto- oe makkelijk zou in de Ie de vonk van het verzet de massa's kunnen in- wdoende misschien heel »nd steken. moesten van te voren de n voor de onrust onder ig en voor de desastreuze situatie aan de kaak steld en moesten nieuwe, ihreven leiders tot een met de bevolking pro- wnen. De persoon van de rtij leider staat daarbij Jierek is vanouds de gro- i de hervormers geweest, koele, berekenende tech- j zich altijd zoveel mo- n de diverse rivaliteiten ij heeft gehouden. Toen op 19 maart 1968. na de j ilusten, de bevolking in kak tot discipline opriep, massa's als tegendemon- ïaam Gierek gescandeerd, ie partijleider zal voor de chaos zonder twijfel met Dordacht pragmatisch sa- [fpt tevoorschijn komen, ijke vakkundige partijlei- nch natuurlijk een grote vooruitgang. De starre Gomoelka be zat geen enkele diepere kennis van de economie en aan zijn twijfelende, zig-zag-koers tussen decentralisering en rece^-alisering is de huidige si tuatie voor ee ngoeddeeltedanken zig-zag-koers tussen decentralisering en recentralisering is de huidige si tuatie voor een goed deel te danken geweest. Illusies Over de verhouding ten opzichte van de Sowjet-Ume zal Gierik zich zeker geen enkele illussie maken. Op 't partijcongres in 1968 heeft hij met een duidelijke toespeling op de in vasie in Tsecho-Slowakije gezegd: „De ervaringen hebben geleerd dat men het socialisme alleen in nau we samenwerking met de SowjetUnie kan opbouwen en dat iedere schen ding van dat principe ernstige gevol gen zal hebben". Die ernstige gevolgen, zoals in Tsjecho-Slowakije. zijn in Polen nog net op het laatste nippertje voorko men. Maar tot welke prijs? De partij heeft in de ogen van de bevolking iedere geloofwaardigheid verloren. Met de doden van Gdansk en Szcze cin' is ook 't laatste restje solidariteit van het Poolse volk met zijn leiders gestorven. Gierek treft 'n fundamen teel fout gestructureerde economie aan, waarvoor hij van de kant van de Sowjet-Unie geen enkele materiële hulp in de vorm van leningen of schenkingen heeft te verwachten. De Russen plegen socialistische broeder- partijen die in nood verkeren alleen met tanks en ultimata bij te staan Het ultimatum aan Gierek luidt zon der twijfel dat aan de onlusten tot elke prijs direct een einde dient te worden gemaakt. Zo zal ook de nieu we Poolse partijleider, ondanks zijn capaciteiten geen andere toekomst beschoren zijn dan zijn collega en lotgenoot Hoesak in Praag, namelijk met drastische politiemaatrege len zijn land en zijn economie nog nauwer aan de Sowjet-Unie te bin den. hetgeen zoals voor al die andere kleine Oosteuropese landen ook voor Polen een dodelijke omhelzing bete kent. NAHA (Reuter) Op Okinawa hebben gisteren tweeduizend beto gers de A. er nss vliegbasis Ka- dena bestormd, en er enkele gebouw tjes en tachtig militaire voertuigen in ADVERTENTIE SANTIAGO (AP» Er zijn teke nen die erop wijzen dat er in Chili, waar sinds enige tijd "n regering aan de macht is onder leiding van de linkse president Salvador Allende. een gewapende actie tegen het be wind wordt voorbereid. Volgens het socialistische lid van 'tl congres Carmen Larzo zou er een1 ..bloedbad" in de maak zijn. waartoe de samenzweerders reeds bezig zijn wapens het land in te smokkelen. De president heeft verklaard dat zijn regering over de middelen be schikte van zich af te slaan terwijl zij bovendien de steun genoot van 't volk. Volgens de president zou de opposi tie waarover sprake is sterk zijn on der de grondbezitters die. in het ge- I deelte van het land dat aan Argenti- j nië grenst, gebruik maken van kleine privé-vliegvelden om contrabande 't land binnen te brengen. I Het congreslid Larzo zei dat de sa- menzweerders werkten aan de voor bereiding van een complot geti- teld plan „Djakarta, genoemd naar de hoofdstad van Indonesië, het land waar na de mislukte staatsgreep van 1965 honderdduizenden communisten werden afgemaakt Volgens het blad der regering, zou den veel landeigenaren in het zuiden tot de tanden gewapend zijn" en vrij wel alle hoge functionarissen van 't ministerie van Landbouw persoon lijk met de dood hebben bedreigd. brand gestoken. De demontranten drongen tot 300 meter op het tèr- rein door, hoewel door Amerikaanse militairen met traangas bestookt. Meer dan duizend man plaatselij ke politie slaagde er pas na uren in. de menigte te verdrijven. Verschei dene betogers werden gearresteerd. De onlusten waren uitgebroken na dat een Amerikaanse militair buiten de basis een plaatselijke bewoner had aangereden, waardoor deze ge- wond raakte. Er zouden zeker 25 gewonden zijn on- der wie drie Amerikaanse militairen en zes politiemannen. Er is zeven uur lang gevochten. WEST-BERLIJN <DPA> Het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland werd de afgelopen dagen weer bemoeilijkt by de Oost- duitse controleposten, i De vertragingen houden verband j met het feit. dat vandaag in West- Berlijn de leiders van de socialis tische fracties in de Landdagen van I de tien Westduitse deelstaten en in de Westberlijnse senaat bijeenkomen. j De Sowjet-Unie heeft al tegen deze i conferentie geprotesteerd en gesteld, dat Amerika. Engeland en Frankrijk verantwoordelijk zijn voor de even- tuele gevolgen. Ook van Oostduitse zijde is gewaarschuwd, dat dergelij- I ke bijeenkomsten een succesvol ver loop van de viermogendhedenbespre- i kingen over Berlijn in de weg staan, i Toen de Westduitse christen-demo- I cratische partij in het begin van de- ze maand in West-Berlijn vergader de. leidde dit ook tot ernstige vertra- gingen in het personen- en goede- i renverkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Berljin. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben in een nota aan de Sowjet-Unie hun verbazing uitge sproken over de storingen op de toe gangswegen tot West-Berlijn. De Engelse recherche kamt op het ogenblik de omgeving van het gehuchtje Cublington uit op zoek naar een ondergrondse organisa- j tie die de bevolking van het lan delijke gebied te wapen heeft ge roepen om te kunnen vechten te gen het plan om de derde grote luchthaven van Londen hier te vestigen. Enkele uren nadat een konink lijke commissie het landelijke ge deelte van Noord-Buckingham- shire had aanbevoleri als de plaats voor de luchthavenwer den er pamfletten verspreid waarin werd gedreigd met ge welddaden en sabotage. Hoewel de Engelse regering nog moet beslissen of het vliegveld, dat naar wordt verwacht in de jaren tachtig 100 miljoen passa- j giers per jaar zal verwerken, in I de prachtige vallei van Aylesby zal komen, hebben militante be- I woners snel plannen gemaakt om hun woonsteden te beschermen. Bijna duizend huizen en win kels in zes dorpen zouden met de grond gelijk moeten worden ge maakt en worden vervangen door vier enorme startbanen, luchtha vengebouwen en weg- en spoor wegverbindingen Op de zaterdag verspreide pam- j fletten werd aangegeven hoe men I benzinebommen moet maken, hoe j barricaden moeten worden opge worpen. hoe wapens moeten wor den gebruikt en hoe men thuis wapens kan maken die als enor me katapulten stalen kogels kun nen afvuren. Op de foto: kinderen uit Cu blington die in een plaatselijke kerk bidden voor het behoud van hun huizen. VATICAANSTAD (AFP) De Is lam krijgt een officiële vertegen woordiger bij het Vaticaan. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een niet-christelijke godsdienst een permanente vertegenwoordiger bij het Vaticaan krygt. Het Vaticaan zal op zijn beurt een vertegenwoordiger bij de opperste Islamitische raad krijgen. Beide par tijen hebben besloten elkaar geregeld te consulteren over kwesties inzake de betrekkingen tussen de moham medanen en christenen en al het mogelijke te doen om de goede be trekkingen tussen de Islam en de R.-K. Kerk te versterken. De opper ste Islamitische raad is in 1960 in Cairo opgericht. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse congres heeft een wet tegen de luchtverontreiniging aange nomen. waarbij is bepaald dat alle auto's in de Verenigde Staten binnen zes Jaar „schoon" zullen moeten zijn. Krachtens deze wet zal de Ame rikaanse auto-industrie vóór 1 janua ri 1975 een „schone motor" hebben moeten gefabriceerd. De nieuwe wet is ook van toepas sing op ingevoerde auto's. MOSKOU <DPA, Reuter) De Russisch-Chinese commissie voor de scheepvaart op de grensrivieren heeft i volgens een mededeling van het Russische persbureau Tass haar zes tiende zitting afgesloten met de on dertekening van een protocol over de scheepvaart op de Am oer. Oessoen Argoen en Soengatsja, en het Khan- ka-meer. De bijeenkomst is gehouden in China en heeft meer dan vijf maan den geduurd. Volgend jaar komt de commissie weer bijeen, dan in de Sowjet-Unie. In maart 1969 brak aan de Oes soen een gewapend conflict uit tus sen de Sowjet-Unie en China, maar een eerste reeks besprekingen van de scheepvaartcommissie enkele maan den later maakte herstel van de scheepvaart op de grensrivieren mo gelijk. In oktober van het vorig jaar openden de twee landen officiële be sprekingen over hun grensoonflict. LEIDEN Tussen de technocraat Gierek en Gomoelka. zijn voorganger als Pools partijleider bestaan, ondanks alle mogelijke persoonlijke verschillen een aantal overeenkomsten wat betreft de partijcarrière. Evenals Gomoelka was Gierek afkomstig uit de arbeidende klasse. Beiden organiseerden op vrij jeugdige leeftijd basis eenheden in de communistische partij en vakbeweging en wisten zich door zelfstudie op te werken tot de hoogste partij- functies. Het markante verschil in de levensloop van Gierek en Go moelka is de Tweede Wereldoorlog, tijdens welke Gomoelka in Polen tegen de Duitsers strijdt. Gierek verblijft tijdens die periode in België waar hij actief is in het Belgisch verzet, waaraan hij de strijd van de Poolse mijnwerkers nauw lieerde. wladislaw Gomoelka werd geboren op 6 febrouari 1905 te Krosno in het zuidoosten van Polen. Zijn vader, arbeider in de olie-industrie, emigreerde naar Amerika, maar keerde terug toen de mogelijkheden in de nieuwe wereld niet bleken te beantwoorden aan zyn ver wachtingen. Na de Eerste Wereldoorlog riep Gomoelka als beroepsorga nisator en propagandist van de communistische partij een Pool se arbeiders-jeugdbeweging in het leven. In 1927 was hij secre taris van een aantal vakbonds organisaties. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog wist Go moelka naar Warschau te ont komen. waar hij meevocht in een arbeidersbataljon in sep tember 1939, na de val van War schau slaagde hy er in het door het Russische leger bezette deel van Polen, waaronder zyn ge boorte-provincie Llow, te berei ken. In 1944 bezette het Russische leger opnieuw Polen. Tegen het einde van dat jaar riep het oorspronkelijk te Moskou ge vormde en vervolgens naar Lub lin in Polen verplaatste Poolse comité van nationale bevrijding zichzelf uit tot voorlopige rege ring van Polen. Premier Edward Osobka-Morawski en Gomoelka werd zijn plaatsvervanger. De nationalist Gomoelka stond Edward Gierek werd geboren op 6 januari 1913 als zoon van een mijnwerker in Opper-Sile- zië, die kort na de geboorte van zyn zoon bij een ongeluk in de mijn werd gedood. Toen hij 10 jaar was ging Edward met zijn moeder als emigrant naai Frankrijk drie jaar later werd hy er ook mijnwerker, en het duurde niet lang of hij begon zich in te laten met vakbonds zaken. In 1931 werd hy lid van de Franse communistische partij en drie jaar later werd hy, als ongewenste vreemdeling. Frank rijk uitgezet nadat hij bij een staking een leidende positie hau bekleed. Teruggekeerd in Polen ging hij in militaire dienst. In 1939 vertrok hy naar België waar hy werkte als mijnwerker en func tionaris van de communistische partij. Gedurende de Tweede We reldoorlog was Gierek actief ln de Belgische ondergrondse be weging. Na de oorlog hielp hy de Poolse arbeiderspartij in België op poten te zetten In 1948 keerde hij terug naai Opper-Silezië waar hij onmid dellijk. in Katowitse. een leiden de partijfunctionaris werd. Toen ging hij studeren asm de mijn- académie te Krakow. Hij pro moveerde er in 1954. In hetzelfde jaar werd hij be- afwyzend tegenover de Russi sche politiek van toen. die de hereniging van Duitsland beoog, de. Gomoelka werd op 5 sep tember 1948 als leider van de partij vervangen door de in Moskou geschoolde Boleslaw Bierut. Op last van Stalin werd Gomoelka in juli 1951 gevangen genomen. In oktober van dat jaar besloot het parlement dat hij beschuldigd zou worden van "gevaarlijke activiteiten". Dit gebeurde evenwel niet, maar inplaats daarvan werd hy naar een landhuisje te Mied- zeszin, even buiten Warschau overgebracht, en nooit veroor deeld. Zyn vrouw werd gevan gen gehouden in een ander huw dicht in de buurt: in de vier jaar die deze gevangensohap duurde, zagen zij elkander nooit. Toen na Stalins dood nationale afwijkingen langzamerhand niet meer als zeer ernstige misdrij ven golden, werd een aantal Poolse communisistche leiders gerehabiliteerd, onder wie ook Gomoelka. Gomoelka kwam in april 1956 vry en in augustus d.a.v. werd hy weer tot de par ty toegelaten. Op 21 oktober 1956 vond een dramatische zit ting van het centrale comité plaats: Gomoelka werd gekozen tot partijsecretaris, als opvolger van Edward Ochab, de man die hem een half jaar geleden uit de gevangenis had bevrijd Voorts werden de .stalinistische' leden uit het politburo verwij derd. noemd tot lid van het centraal comité van de Verenigde Poolse Arbeiders Partij de communisti sche partij) en een jaar later werd hij aan het hoofd ge plaatst van het belangrijke afdelingsbureau „zware in dustrie" van het partijsecreta riaat in Warschau. Gierek kwam in de top van de partij toen hij in maart 1956 werd benoemd tot secretaris van het centraal comité. Vier maanden later kwafn hij in het politburo. het bestuur van de partij. Maar in oktober moest hy daar weer uit. toen Gomoel ka aan de macht kwam. Gierek heeft zich destijds ty- dig aangepast aan de vdooi" van 1956. en zich geschaard bij die vleugel van de partij die voorzichtige hervormingen, zo als door het volk verlangd, voorstond en tegelijkertijd naar meer onafhankelijkheid van Moskou streefde. Na de bloedige onlusten in Poznan. nog altijd in 1956. heeft Gierek een belangrijke rol ver vuld bij het onderzoek naar de grieven van de arbeiders. De onlusten hebben toen 44 doden gekost. Nadat Gierek in 1957 terug was in zijn functie van partij secretaris in Katowits heeft hy alom groot gezag verworven als een uiterst bekwaam bestuurs hoofd van de sector zware In dustrie in de provincie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7