Dr. Van Roijen neemt afscheid Politieke toverfluiten brengen geen welvaart Slaolie werd fiks duurder Een ambassadeur kent geen gewetensconflicten EEN OP DE 20 AUTO'S IS GEVAARLIJK Verdrag over olievervuiling op de kust Alleen Van Tuyll geselecteerd 1870 ZATERDAG 19 DEC EMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD Thuis en lr* da ambassade nodigt fotograaf en journalist uit vóór jjem door de deur te gaan: hij is gastheer en hecht aan perfecte vor men. Hij werkt vijftien uur per dag. maar wekt de schijn nooit haast te hebben. „Hebt u zo voldoende plaat jes naar uw zin?" „Zeker, excel lentie". „Prachtig, dan hebben we vijf minuten speling van de lunch begint. Lord en lady Janner komen nog enkele gasten, k mag hem een koninklijke onderscheiding uit reiken". Hij beantwoordt vragen over zijn Werk in korte, helder geformuleerde linnen, waarin elk woord belangrijk is. Hij vermijdt het gesprek over hemzelf en zegt liever „men kan na tuurlijk van mening zijn..." dan „ik vindAlleen als het over de na oorlogse verhouding tussen Ne derland en Indonesië gaat en la ter over de Nieuw-Guineakwes- tie komt hij even iets los en onder streept zijn betoog met een enkel ge baar van de rechterhand. Soms trekt er een lach over zijn doorgaans ondoorgrondelijke gezicht. Zijn persattaché zegt: „Dat is een teken, dat het gesprek hem niet ver veelt; als het hem wel verveelt je niets aan hem merken, maar dan is het wel gauw afgelopen". Een onderhoud van langer dan een half uur komt in zijn van mi nuut tot minuut gevulde agenda nau welijks voor, hij heeft het zelf niet nodig om achter de feiten te ko men, die hij weten wil. Maar voor de journalist, die hem vanwege zijn pensionering komt interviewen het is het tienduizendste vraagge sprek uit zijn carriere, maar hij luis tert cn antwoordt alsof 't zyn eer ste is ruimt hij ogenschijnlijk al le tijd in. Toch als hij na een uitvoe rige rondblik over veertig dienstja ren concludeert, dat het hele terrein wel bekeken is, blijkt de klok op de minuut af de tijd te wijzen die voor het einde van het gesprek was ge steld. Een vriendelijk woord een goe de wens, dan staan de bezoekers weer op de gang. Super-diplomaat Het zijn stuk voor stuk misschien allemaal vanzelfsprekende feiten maar bij elkaar geven ze een beeld van de man die we bij zijn vertrek voor één keer niet in zijn stijl superdiplomaat willen noemen de Nederlandse ambassadeur in Lon den dr. Jan Herman van Roijen. Ambassaderaad D. J. van Wijnen, hoofd van de afdeling perszaken en voorlichting geeft vooraf een be knopte levensbeschrijving, die niette min een heel foliovel beslaat. „Ge boren op 10 april 1905 in Istanbul, Turkije, waar Van Roijen sr. op dat moment in diplomatieke dienst was. Terwijl vader als ambassadeur van Rome naar Madrid en daarnaa naar Washington verhuisde, voltooide van Roijen jr. zijn rechtenstudie aan de universiteit in Utrecht. In 1929 24 jaar oud promoveerde hij op een proefschrift „Rechtspositie en vol kenrechtelijke erkenning van nieuwe staten en de facto regeringen". Voor zag hy toen al, dat hy twintig jaar later een centrale figuur zou worden in de zelfstandigmaking van Indone sië? Oorlog In 1930 trad hij toe tot de buiten landse dienst, in 1934 trouwde hij de dochter van de secretaris-gene raal van zijn eigen departe ment. jonkvrouwe Anne Snouck Hur- gronje. Twee jaar in Washing ton zaten er toen al op, hij bevond zich net in een driejarige periode op het departement. In 1936 naar Tokio in 1939 weer terug naar het Plein, waar hij in 1940 door het overhaaste vertrek van de regering tijdelijk de leiding van hele departement op zijn schouders kreeg. De oorlog had nog meer verrassin gen voor hem in petto. Drie keer zet ten de Duitsers hem gevangen, drie keer ontsnapte hij. De laatste keer, vla een vaartocht in een kano over de Waal bij Tiel, rechtstreeks naar Londen, waarheen de regering hem had ontboden. Dat zijn overigens ervaringen, waar hij niet op in gaat. Ze zyn privé. Op een vraag in die richting knikt hij alleen en zegt: „U weet het". Minister zonder portefeuille in 1945, minister van buitenlandse zaken in 1946, toen toch weer snel de bui tenlandse dienst in. „Ik wilde van jongsaf diplomaat worden". Zijn oudste zoon er zyn twee zoons en twee dochters koos intussen al weer hetzelfde beroep. Ambassadeur in Ottawa in 1947, in Washington van 1950 af en in Londen en Rykja- vik sinds 1964. Amerikaanse ere doctoraten, zes hoge onderschei dingen van de landen die hij diende. Onderaan op de levensbeschrijving staan de namen van de exclusieve, clubs, waarvan hij lid is: St James Turf en Beefsteak in Londen, de Century Association in New York, on „De Haagsche". Oe lijst is indrukwekkend maar geeft geen idee van wat een ambassa deursfunctie allemaal inhoud. Oud journalist Van Wijnen, die hem al bijna twintig jaar van standplaats naar standplaats volgt, zegt: „Ik moet nog een lunch in zijn agenda zien in te passen voor Nederlandse journalisten hier dat wordt moei lijk, want hij heeft tussen nu en Kerstmis geen lunch en geen diner meer vrij". De lijst vermeldt ook nog, dat hy namens Nederland mede-oprich- Door Henk van der Bie ter van de Verenigde Naties en onze eerste vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad was. maar ook dat i nog niet de reden waarom de naam van dr. J. H. van Rooyen in de va derlandse geschiedenisboekjes zal biy- ven opgetekend. Daarvoor moe ten we het gesprek verleggen naar het toenmalige Nederlandsch- Oost-Indië, naar de Van Roijen Roemovereenkomst en naar de daarop volgende gebeurtenissen, die de grootste omwenteling in de ge schiedenis van Nederland inluidden. Soekarno „Ja. ik was toen hoofd van de delegatie om te onderhandelen met wat men toen noemde de opstandige- Indonesiërs. Het ging erom het sta ken van de vyandelykheden te be reiken en de Indonesiërs aan de on- derhandelingsta.el zien te krygen. Nou, u weet, dat is gelukt". „Niet zonder moeite toch". „Het moeilykste moment, kwam toen de Indonesiërs eisten, dat een kleine groep van hun leiders, die op Banka gevangen zaten, naar Djokja zouden kunnen komen, omdat ze anders het gevoel hadden niet werke lijk vrij te zijn voor de onderhande lingen. In Djokja zaten de troepen van generaal Spoor. Het was niet zo gemakkelijk de militairen te bewegen Djokja te ontruimen. Ik heb toen aan Den Haag geseind: dat moet. an ders zie ik geen kans de onderhan delingen tot een goed einde te voeren. Dat was ook de mening van de VN commissie voor Indonesië onder Merle Cochran. Wel, Den Haag stemde toe, zoals u weet". „Hebt u behalve Roem en Hatta toen ook Sukarno ontmoet?" „Sukarno bleef als president aan vankelijk op de achtergrond, maar toen de overeenkomst gesloten was hadden we 's avonds een diner en daar vroeg hij toen of hij mij alleen kon spreken. De volgende ochtend ben ik naar zijn huis gegaan, inder daad alleen. Ik verwachtte een de- Winterkeuring ANWB DEN HAAG (ANP) Een op de twintig gekeurde auto's is verkeers- gevaarlyk. Dit is de voornaamste conclusie, die de ANWB uit zyn in oktober gehouden winterkeuring heeft getrokken. Het betreft hier de resultaten van 853 keuringen. Van deze auto's was 1/3 ouder en 2'3 jonger dan 5 jaar. De verkeersge- vaarlyke wagens waren op één na allemaal ouder dan 5 jaar. Hieruit blykt dus, dat maar liefst een kleine 15 pet of 1 op de 7 auto's uit deze categorie een gevaar op de weg is, aldus de toeristenbond. Buiten Den Haag werden in oktober in de overige ANWB-techn os tat ions, verspreid over het gehele land, even eens winterkeuringen verricht. Hoe wel de ANWB zich realiseert dat de uitkomsten van de Haagse winter keuringen niet als representatief voor het Nederlandse wagenpark mogen worden gezien, meent de bond dat deze percentages by een verplichte keuring nog verontrustender kunnen worden, omdat het hier slechts vry- willige keuringen betreft. magogisch betoog, maar hy stuurde zijn adjudant de kamer uit en kwam vlak naast me zitten. „Zo", zei hij, „nu eens een gesprek van man tot man". Dat was de grootste kracht van Sukarno, heb ik altijd gevonden, dat hy zich zo snel by de omstan digheden kon aanpassen". DEN HAAG (GPD) De minis terraad is gisteren akkoord gegaan met een internationaal verdrag waardoor kuststaten gemachtigd zul len worden om in volle zee maat regelen te treffen als een eventuele olieverontreiniging op zee de kusten bedreigd. Het verdrag is enige tijd geleden tot stand gekomen op een diplomatieke conferentie in Brussel over verontreiniging in zee door olie. Het optreden volgens het verdrag, dat pas effectief kan worden als het door alle staten is getekend en door de betrokken parlementen is goed gekeurd, is aan een groot aantal voorwaarden gebonden. De te ne men maatregelen zullen ondermeer bepaald worden aan de te verwach ten schade. DEN HAAG (ANP» Op27 en 28 december wordt in Bremerhafen een internationaal basketbaltoernooi ge houden met deelneming van de Ne derlandse herenploeg. De Nederland se ploeg is als volgt samengesteld: Kales (Flamingo's), Ombre (Fla mingo's). Schappert (Flamingo's), Pastor (Lions), Rijsewijk (Landlust) Loorbach (Donar). Ruud en Hugo Harrewijn (Rotterdam Zuid), Dek ker (Rotterdam Zuid). V. Tuyll van Serooskerken (Bona Stars). Vrolijk (Punch) en De Haan (Punch). Drie vragen „Wat hield dat gesprek in?" Tien seconden aarzeling. „Hij stel de mij drie vragen. De eerste was: is de Nederlandse regering van plan op de Rondetafelconferentie gedeel- telyke ontbinding te eisen van de TNI? (Indonesische nationale strjd- macht red.) Ik heb hem gezegd: als de confe rentie goed afloopt, is dat uw zaak. Men vindt dat er wat veel vrije troepen zijn (niet in enig verband opererende guerillastrijders; Hatta schatte hun aantal op plm honderd duizend red.), maar dat blijft uw zaak. Zijn tweede vraag was: denkt u dat het Nederlandse parlement een overeenkomst, waarbij Indonesië soe verein wordt zal ratificeren? Mijn antwoord luidde: ja, als u de wapen stilstand weet te doen eerbiedigen. Zo niet dan zullen de volksverte genwoordigers zich afvragen: aan wie dragen wij de soevereni- teit over? Wie zijn die gezagsdragers, die een overeenkomst niet kunnen doen naleven? Zijn derde vraag was: waarom maken de Nederlanders bij de over eenkomst een uitzondering voor wes telijk Nieuw-Guinea? Ik zei, om dat het etnologisch noch taalkundig, tot Indonesië behoort. Sukarno zei toen: „Daar ben ik. het niet mee eens. Ik ben een Nieuw- Guir.ea-fanaticus". (Zo Sterk zou ambassadeur Van Roijen zich nooit uitdrukken. Hij voegt er dan ook wijzend op de blocnote aan toe: met diezelfde woorden!) Breekpunt „Kon u voelen voor het standpunt van Sukarno?" Een wegwuivend handgebaar: „In mijn eindrapport heb ik de regering laten weten, dat ik wel vice-voorzit- ter van de RTC onder Van Maarsse- veen zou willen worden, mits Nieuw- Guinea niet tot een breekpunt zou leiden. Dan zou ik weggaan". „Maar het werd toch uitgezonderd van de overdracht?" „Ja, maar 't is geen knelpunt ge worden. Indonesië stemde immers op bepaalde voorwaarden toe". „Die voorwaarden leidden later, toch weer tot problemen". „Ja. in 1962. Ik zat toen in Wash ington. Het was wel logisch dat de Nederlandse regering mij vroeg lei der van de onderhandelingsdelegatie, te worden. Ik was het eens met het plan - Bunker". „Er is wel eens gezegd, dat u toen lijnrecht tegenover de visie van de Nederlandse regering, vooral die van minister Luns stond". „Zo mag men dat niet stellen. Uit hoofde van mijn post in Washing ton moest ik rapporteren, dat de Amerikanen in geval van een gewa pend conflict niet aan onze zijde zou den komen. Wy zouden alléén voor de consequenties komen te staan, met alle narigheid vandien. Het zou onnodig bloed hebben gekost dat heb ik toen gerapporteerd". „Er waren mensen in Nederland, die er anders over dachten". „In sommige kringen, ja. Men re kende op de Amerikanen. Maar dat was, als u mij het woord permitteert waanzin. De Verenigde Staten kon den toch niet hun hele Zuidoost-Azië politiek op het spel zetten voor een dergelijk Nederlands belang?" Geweten „Hebt u als diplomaat toen of op een ander moment in uw carriè re in een gewetensconflict ver keerd?" Verbazing spreek uit de opgetrok ken wenkbrauwen, de strenge ogen priemen. Een gewetensconflict? Dat is een volstrekt theoretische vraag. Een gewetensconflict kan by een ambassadeur niet voorkomen Als, men 't ergens niet mee eens is, moet men eenvoudig eerlijk zijn mening geven. Valt het beleid anders uit, dan kan men misschien zeggen h'm, dat vind ik niet verstandig. Men kan dan nog eens opbellen of telegraferen .maar als de zaak zo blijft heeft men zijn orders uit te voeren. Een gewetensconflict geeft dat niet. Het geweten is ermee ge moeid als. laten we zeggen, een diep gewortelde religieuze overtuiging, botst met een politieke beslissing waaraan men uitvoering moet geven. Dan moet men weggaan". „U komt uit een geslacht waarin, het traditie is het land te dienen. U bent commissaris van Biliton en lid van de raad van bestuur van Unilever. Er is in Nederland te genwoordig oppositie tegen gezag en tegen het establishment". Nieuw Links ...Toch is het de vraag of de be reidheid om het vaderland te dle- Dr. Van Roijen met zijn vrouw in hun Londense ambtswo ning. nen veel geringer is geworden. Dat geloof ik niet. Men kan 't niet eens zijn met de Nieuw Links'ers, maar er is geen twijfel aan de oprechtheid van hun mening. Daar moet men respect voor hebben. Alleen wat het verzet tegen defensie betreft zeg ik: degenen die zich daartegen verzet ten zijn volstrekt op de verkeerde weg. Zij hebben het recht die me ning te verkondigen, maar niet het recht om te saboteren. Groeperingen, die de grondbeginselen van de demo cratie in twijfel trekken, wijs ik af". „En het eslatbishment?" „O ja, daarvan zegt de jeugd, het moet weg. Maar als Je ze dan vraagt, wat ervoor in de plaats moet komen, blijven ze het antwoord schuldig. De jeugd zoekt naar een uitdaging, iets waarvoor zij zich in kan zetten, bij voorbeeld de idealen van de vrede. Zij is tegen geweld, tegen oorlog. Ze is voor rechtvaardigheid en tegen onderdrukking. Daarom ageert zy tegen Greikenland en Vietnam. Het is bepaald niet af te keuren, dat zij idealen najaagt. Men kan haar ver wijten dat ze soms niet goed is in gelicht dat ze de zaken niet goed heeft doordacht. Men kan soms haar me thoden afkeuren als die tot geweld leiden, maar het is het goede recht van de jeugd om idealen te hebben" „Nu straks, rust in het huis in Wassenaar?" „Ja ik heb de minister gevraagd of ik mijn werk hier vóór Kerstmis mocht beëindigen. Daarin heeft hi toegestemd". Het gesprek blijkt veertig minuten te hebben geduurd. Traditiegetrouw heeft het Consu menten Contact Orgaan tegen het einde van het jaar voor de oliebol lenbakkers en -baksters een prijs vergelijking gemaakt van het meren deel van de in de handel zijnde mer ken en soorten salolle. Legt men de CCO-noteringen van dit jaar en die van vorig jaar naast elkaar, dan blijkt dat er bij verscheidene mer ken in een jaar tijd grote prijsver hogingen hebben plaatsgevonden. Bi.1 andere merken, daarentegen, bleven de verhogingen beperkt tot percenta ges die de gangbare prijsverhogingen van levensmiddelen niet veel ontlopen of nog lager zijn. De grootste verhogingen vertonen de prijzen van Centra. De Gruyter en V en D. met circa 40 procent stij- king vergeleken by eind vorig jaar Omgerekend per liter kost de slaolie nu by Centra (briljant) 1.84, by De Gruyter 1,84. en de goedkoopste van V en D (venda) twee gulden. De duurdere kwaliteit bij V en D steeg met 16 procent in prijs tot 2,32. Verdere opvallende prijsverhogin gen: Albert Heijn grote fles groen- merk. berekend per liter thans 1,68 (29 procent duurder). Albert Heijn zonnebloem, literprijs 2.20 (15 procent). Calvé kleine fles. literprijs 3,52 (15 procent). Calvé middelgrote fles. literprijs 2,94 (16 procent). Co-op groenmerk, literprijs 1,59 (21 procent) Duyvis kleine fles. literprijs 2.29 (12 procent). Duyvis middelgrote fles, literpry# 2.70 (12 procent). Edah (Sandial), literprijs 1,65 (18 procent) Simon de Wit groenmerk, literprijs 1,99 (25 procent). Simon de Wit goudmerk, literprijs 2,52 (26 procent). Spar arachide-olie, loterprijs 2,46 (12 procent). Spar slaolie, literprjis 2,16 (23 pro cent). Aanzienlijk minder waren de prijsverhogingen bij Brinkers (liter prijs 2,11). Gouda's Glorie (literprijs 2.42). Reinders, in twee soorten (11- terprijzen 2,50 en 2,85). Végé (liter prijs 2,22). Vivo (literprijs 2,40) en Roml-maïsolie (literprijs 3,10). Alle verkoopprijzen zijn dus omge rekend per liter. Mogelijk heeft hier en daar de af schaffing van het statiegeld op de flessen de consumptiepas extra op gejaagd. Doch dit kan toch niet de verklring zijn van alle uitspringende pr i j sverhogingen. Eén van de fabrikanten die goed uit deze prijzenslag tevoorschijn ko men, Brinkers, laat ons nog weten dat hy geiyk heeft bevochten op zich vergissende voedingsdeskundi gen voor wat betreft de kwaliteit van zijn Dessa-margarine. Dessa bevat niet, zoals wij onlangs in een klan tenrubriek meldden. 30 procent (ge zonde) meervoudig onverzadigde vet zuren in het vetgehalte, doch meer: 40 procent. BERT BAKKER (Door onze financiële medewerker) Politieke toverfluiten kunnen geen welvaartsgroei teweeg brengen, zo als de geringe groei van de beste dingsmogelijkheden voor de bevol king in de Sowjet-Unie heeft bewe zen. In het begin van de jaren '60 werd door Chroesjtsjow voorspeld dat tegen 1970 de achterstand op welvaartsgebied ten opzichte van de Verenigde Staten voor een belang rijk deel zou zijn ingelopen. Daar is niets van terecht gekomen. Dit is geen verwijt aan het bestuur, want er moet in aanmerking worden geno men dat de weg naar welvaart moei zaam kan worden afgelegd. Nederland heeft dit na de oorlog ervaren, toen eigenlijk van de grond af moest worden opgebouwdeen ver woest industrieel apparaat, veroude ring in de landbouw, een ontredderd handelsapparaat en het wegval len van de inkomsten uit overzeese gebiedsdelen. Toch is ons land er in geslaagd om in een tijdsbestek van 25 jaar een vrij hoge graad van wel vaart te bereiken. Daartoe heeft be paald meegewerkt het goede overleg tussen overheid, werkgevers en werk nemers via de Sociaal Economische Raad en de Stichting van de Arbeid. Naarmate het economische herstel vorderde ging het overleg echter stroever verlopen en de gebeurtenis sen van de afgelopen week tonen aan hoezeer het overleg in het slop is ge raakt. Getracht is om op een moment waarop de economische conjunctuur in volle vaart voortging de remmen in te trappen. Iedere automobilist weet dat in zo*n geval het remmen met beleid moet geschieden. Boven dien werd op het gebied van de lonen geremd in de economische bocht, zo dat het slipgevaar dubbel zo groot werd, vooral omdat door alle gewicht op de loonrem te zetten er een onge balanceerde situatie ontstond ten op zichte van de andere sectoren. SCHONE ILLUSIE Duidelijk is gebleken dat alleen met ingrijpen in lonen- en prijzen geen goede conjunctuurpolitiek kan worden gevoerd. Conjunctuurbeheersing kan plaats hebben door ingrijpen in de be stedingen, zowel in die van particu liere zijde, als van ondernemingen en van de overheid. De ondernemers- bestedingen zijn al aan banden ge legd door afschaffing van de fiscale faciliteiten, zoals de vervroegde af schrijving op nieuwe investeringen, door het ingrijpen in de prijs vorming, het afknijpen van de kre dietverlening met hogere rente en afroming van de winst door verhoog de vennootschapsbelasting. Al deze remmen hebben slechts in beperkte mate resultaat afgeworpen als gevolg van het streven om door aanschaffing van nieuwe machines en werktuigen de produktiviteit zo danig op te voeren dat tegenwicht kon worden geboden aan de stijging van de kosten. Ook de gerede afzet mogelijkheden gaven aanleiding tot vermeerdering van de investerings uitgaven, waarbij ook de goede afzet- kansen in het gerevalueerde Duits land een rol speelde. De particuliere bestedingen heb ben ondanks de nagestreefde mati ging op het gebied van de lonen een ongekend hoog peil bereikt. De prijs politiek heeft evenmin het gewenste effect gehad om de bestedingsdrang in te tomen. Ondanks het gevoerde beleid, dat door de industrie en de middenstand wurgend wordt ge noemd, is de koopkracht van de gul den in de afgelopen Jaren met gemid deld 3,8 procent per Jaar omlaag ge gaan. De gulden van 1964 had een koop kracht van 86 cent in vergelijking met de gulden van 1959. In 1969 was de gulden nog maar 67 cent van de koopkracht van 1959 waard. Er was dus bijna een derde van de waarde in rook opgegaan. Voor 1970 wordt de geldontwaarding geraamd op 4,5 pro cent. hetgeen weliswaar minder is dan de koopkrachtdaling van de gul den in 1969, welke 7,5 procent bedroeg, maar toch nog een heel stuk boven het gemiddelde van de vooraf gaande tien Jaren ligt. HAKKEN MET INFLATIEBIJL Ons land is gelukkig niet aan de geldontwaarding ten onder gegaan, maar dat was alleen toe te schrij ven aan de omstandigheid dat ook in andere landen van de westerse we reld met het inflatiebijltje was ge hakt. Indien dat niet het geval zou zijn geweest dan zouden we net als Groot-Brattannië van de ene devalu atie in de andere zijn vervallen. In ternationaal is de neiging ontstaan om zich op te hijsen aan het hoogste inflatietempo van de buren. Natuurlijk blijft er altijd reden tot ontevredenheid bestaan en dat is maar goed ook, want tevredenheid zet de vooruitgang stop. Toch is er als men de blik terug slaat heel wat bereikt in de loop der jaren. Het net to nationaal inkomen, d^t in 1950 be rekend werd op f 17.2 miljard, was in 1969 gestegen tot f93.4 miljard Per hoofd van de bevolking kwam dat uit op f 1.700 in 1950 en f 7.200 in 1969. Van het nationale inkomen ging in 1959 73.4 procent op in arbeids inko men. In 1969 was de quote gestegen tot 76.5 procent. De loonsom per werknemer kwam in 1969 uit op 443 procent van het loon van 1950. De prijzen van levensonderhoud waren in die tijd gestegen tot 188 procent, f 12.9 miljard tot f 56.7 mld. Van de uitgaven voor particulie re consumptie werd in 1969 nog maar 29 procent besteed voor voe- dings- en genotmiddelen tegen 39 procent in 1950, aan duurzame goe deren werd 29 procent uitgegeven te gen 28 procent en aan overige goe deren en diensten 42 procent tegen 33 procent. Geen der partijen bij het looncon- flict in ons land heeft zich erg ver standig gedragen, anders zou een uitbarsting als er nu kwam zijn uit gebleven. Achteraf kan men erovei nakaarten wat dan wel had moeten gebeuren, doch dat heeft weinig zin Veeleer zal naar de toekomst moe ten worden gezien en dan kan niet anders geconstateerd worden dan dat het er nogal zor—lijk uitziet. LOON EN PRODUKTIE De lonen zullen verder omhoog gaan dan in overeenstemming is met de vermeerdering van de produkti viteit. Dit Jaar is het bruto loon met gemiddeld 11.8 procent gestegen, waarvan slechts 5.8 procent aan re- eel vry beschikbaar looninkomen over welke de werknemers moesten beta len. bleef. Van de 11.5 procent ging 0.5 procent heen aan verhoging van de sociale lasten en pensioenpremies, welke zelf moesten betalen. Bovendien maakten de gestegen lonen dat de belastingprogressie g nig werken. Hierdoor ging 16 procen van de loonstijging verloren. Er stond echter tegenover dat de verla ging van de tarieven der inkomsten belasting. die op 1 Januari van dit Jaar werd doorgevoerd het nominaal beschikbare inkomsten met IJ pro cent deed stijgen. Er bleef zodoen de 10.6 procent over, maar hiervoor ging 46 procent heen aan de styging van het prijsindexcijfer van het ge- zinsverbrulk. Achteraf kan het kabinet-De Jong worden verweten dat het bijtijds de storm had moeten zien aankomen en dat de voormannen van de vakcen trales niet in een dwangpositie ge dreven hadden mogen worden. Reg-e ren is vooruitzien kom. kom, re geren is ellende Een schrale troost is dat ook in de dirigistisch bestuurde landen de in flatie nauwelijks in toom kan wor den gehouden In Polen zijn dezer dagen drastische prijsverhogingen aangekondigd. Heftig protest was het gevolg, maar in communistische lan den is dat gauw neergeknuppeld Koffiesurrogaat is zelfs 92 pet in prijs verhoogd. Prijr-ttjgingen van 11 tot 33 pet traden op voor vlees en vleeswaren, schoenen, tapijten kle ding, keukengerei en meubelen wor den 10 tot 25 pet duurder. Gedeelde smart is halve smart zullen we maar zeggen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7