Zes getuigen pleitbezorgers voor de 'Zuidmolukse zaak' KIJK VERGELIJK Overvallers in Amsterdam en Leende SER is tegen verbod op verticale prijsbinding Ui tbetaling uitkering- ineens pas begin 1971 Buit bedroeg bijna dertig mille Nederland medeplichtig Voor aantal sociale wetten Toch bewijs identiteit schutter Acties voor Artis brachten zes ton op Proc. generaal onderzoekt bloedtransfusie Rapport over mishandeling van kinderen l akbond wil verbod handhaven 514% 5H% 6H% 7-8K96 Staal Co PAGINA LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (GPD) Zes pleitbezorgers voor de Zuidmolukse zaak hebben gisteren zes uur lang voor de Haagse rechtbank toegelicht wat de Zuidmolukkers bezielt in hun nu al negentien jaar durende strijd voor onafhan kelijkheid van hun land. De Vijfendertig verdachten maar ook de rechtbank en de overige aanwezigen luisterden ademloos toe. De pleidooien voor de Zuidmo lukse zaak werden niet gehouden door de verdedigers, maar door zes ingewijden, die door de ver dediging als getuigen a decharge waren gedagvaard. Ir. J. A. Ma- nusama, president van de RMS- regering in ballingschap, sloot de rij. Dat de Republiek der Zuid-Moluk- ken geen hersenschim is, maar dat zij in feite en in rechten bestaat, werd betoogd door mr. Paul Stoffels '56), advocaat van de RMS. Hij be schreef de geschiedenis der Zuid- Molukken, die ook onder Nederlands DEN HAAG (GPD) Recht bankpresident prof. mr. W. F C. van Hattum heeft gisteren ter openbare zitting nadrukke lijk zijn kritiek op de Wasse naarse politie teruggenomen Dinsdag, tijdens de behandeling van de zaak tegen de man die er van wordt verdacht het do delijke schot op hoofdagent Moolenaar te hebben gelost, had de president laten blijken het een onbegrijpelijke zaak te vin den dat van slechts twee van de drie 7,65 mm-pistolen is on derzocht of er mee geschoten is Gisteren bekende de presi dent dat de dinsdag heersende verwarring omtrent de pistolen niet is toe te schrijven aan slor digheid van de Wassenaarse politie maar aan hemzelf. „Ik was overrompeld door het feit dat er vijf pistolen waren die in aanmerking ïeken te komen en ik heb me onvoldoende ge realiseerd dat er gegronde re denen waren waarom drie pis tolen konden worden geëlimi neerd". De president rekende voor uit welke drie pistolen het dodelijke schot niet afkomstig heeft kunnen zijn. Intussen werpt deze elimina tiemethode een belangwekkend licht op de mogelijkheden die de officier van Justitie nog ten dienste staan om enig bewijs omtrent het daderschap te con strueren. Mr. dr. Van 't Veer wenste zich hierover vooralsnog niet uit te laten. Zijn requisi toir op dinsdag 5 januari zal pas uitsluitsel geven. bestuur al een grote mate van zelf standigheid hadden. Op grond van het door Nederland en Indonesië bij de Rondetafelconferentie erkende recht op zelfbeschikking werd op 25 april 1950 de onafhankelijkheid uit geroepen. Nederland is moreel verplicht de RMS in feiten en in rechten te er kennen. Maar de regering acht het economisch en politiek voordeliger om dit niet te doen en de ogen te sluiten voor de overweldiging en de daarop gevolgde onderdrukking van het Zuidmolukse volk door de In donesiërs. Daardoor is onze regering aan deze rechtsschending medeplich tig, aldus mr. Stoffels. Schepen van KPM Nederland heeft de overweldigers zelfs gesteund door hun troepen en wapens te vervoeren met schepen van "de KPM Inmiddels wilde de regering de KNIL-militairen demo biliseren op Java, op de plaats nota bene waar zij voor Nederland hadden meegevochten tijdens de politiële ac ties tegen de Indonesiërs en waar in 1945 al massamoorden door Javanen waren gepleegd op Ambonezen. Er was een gerechtelijk bevel voor no dig om uitvoering van dit regerings voornemen te voorkomen. De KNIL-militairen hadden het recht om gedemobiliseerd te worden op de plaats hunner keuze. Zij kozen Ceram of Nieuw-Guinea. Niettemin j werden zij krachtens militair bevel op transport gesteld naar Nederland. Daar werden zij tegen hun wil ge demobiliseerd. Hun „tijdelijke" ver blijf duurt nu al 19 jaar. Al die tijd hebben zij politiek rechteloos en met machteloos gebalde vuisten uit de verte moeten toezien hoe hun vader land door Indonesië wordt onder drukt. De Indonesische president Soehar- to is voor de Zuidmolukkers 't hoofd 1 van een vijandelijke staat. De actie der Zuidmolukkers tegen de Indo nesische ambassadeurswoning moet in dit verband bezien worden en is niet te vergelijken met een actie te gen enige andere willekeurige am bassade, zo besloot mr. Stoffels. Ir. Manusama Toen Ir. Manusama naar het hekje liep, stonden alle 35 verdachten als één man op, om op deze wijze zwij gend hulde te betonen aan hun pre sident, die hier als conrector van de Christelijke Scholengemeenschap te Rotterdam de kost verdient. Op waardige toon deed de Moluk- kenleider verslag van de treurige reeks afwijzingen op al zijn jaren lang herhaalde verzoeken om de po litieke situatie van zijn volk te be spreken met Nederlandse regerings leiders als minister-president De Jong en minister Luns. Toen de Nederlandse regering ook DEN HAAG «GPD» Alleen btf- standtrekkers en mensen die langer dan een half jaar werkloos zijn en dus onder de wet Werkloosheidsvoor ziening vallen, krijgen in het alge meen nog deze maand de uitkering ineens. Alle andere trekkers van sociale uitkeringen krijgen de voor hen bestemde extra uitkeringen pas in het begin van het komend jaar nadat de daarop betrekking hebben de wetsontwerpen zijn aanvaard door het parlement. Bijstandtrekkers: krijgen de vol gende uitkering ineens: voor een gezinshoofd 177 gulden netto, voor een alleenstaande 124 gulden netto. voor een thuiswonend minderjarig kind 80 gulden netto, voor een bejaard echtpaar in een bejaardenoord 125 gulden netto, voor een bejaarde alleenstaande in een bejaardenoord 80 gulden netto. De uitkering ineens krijgen ook aow-trekkers, die een aanvullende bijstandsuitkering hebben. De uitke ring wordt over het algemeen door de gemeenten voor de kerstdagen uit betaald. Aow- en aww-trekkers ontvangen omstreeks januari een verhoging van weigerde haar medewerking te ver lenen aan het tot stand komen van een gesprek tussen Soeharto en Ir. Manusama, had de Zuidmolukken- leider gewaarschuwd dat de reactie van zijn Jonge landgenoten wel eens op een catastrofe zou kunnen uit lopen. „Ik kreeg alleen maar een herha ling van het aanbod dat de Neder landse regering de overtochtkosten voor Zuidmolukkers naar Indonesië wilde betalen. Het maakte 'n wran ge indruk. Ik beschouw het als een oneerbaar voorstel aan een dame van groot kaliber. Men komt toch niet met een dergelijk voorstel als men weet dat wij alleen maar terug willen naar een vrije republiek". Gegriefd Ir. Manusama zei de dood van hoofdagent Moolenaar zeer te betreu ren, evenals de bloedige botsing tus sen Zuidmolukkers en politie bij de demonstratie voor de gevangenis, i „Dit zijn dingen die ik niet goed I kan keuren. Maar toch ben ik trots I op deze 35 Jongens. Deze overval landse regering zal inzien dat zij het beleid niet kan voortzetten, dat zij Onder het uitroepen van de oude KNIL-strijdkreet Mena Moeria" verliet gisteren één van de verdachten de rechtzaal tij dens het proces „de 33 van Was senaar". tot nog toe jegens ons heeft gevoerd. Wij mogen ons politiek ideaal in dit land niet nastreven met geweld. Maar men kan zich zo diep gegriefd voelen dat geweld niet alleen recht, maar zelfs plicht is Het requisitoir van de officier en de pleidooien in deze marathon-zaak zullen gehouden worden op 5 januari AMSTERDAM (ANP» De in juli begonnen acties voor het behoud van de Amsterdamse dierentuin „Artis" hebben netto in totaal zes ton opge bracht. Dit deelde artisdirecteur dr. E. F. Jacobi gisteravond mede op een feestelijke bijeenkomst van alle mede werkers ter afsluiting van de actie „Artis moet blijven". De onder dit motto in stad en land gevoerde actie heeft zelf netto f353.000,opge bracht. het grotere bezoek aan en de toeneming van het leden tal van „Artis" leverde anderhalve ton op en verschillende andere acties f 97.000. Daarnaast kreeg „Artis" een half mil joen gulden aan subsidie van de re gering. zeven procent van hun uitkering procent voor het volgen van de stjj. ging van de loon-index, 2 proces extra stijging (in plaats van een uit kering ineens) en 2 procent voorin, dexering, een voorschot dus op gemiddelde loonstijging. Hierbij mee er rekening mee worden gehouda dat voor aow /aww-trekkers met aan vullende bijstand de extra verhogim van 2 procent wordt gekort. De vei hoogde uitkeringen worden begin vol geiid jaar uitbetaald. Mogelijk zal januari een voorschot worden gege ven. Het wetsontwerp moet nog doi het parlement worden aangenomet Werkloosheidswet, ziektewet, op de arbeidsongeschiktheidsverzeb ring. Trekkers van deze uitkering® krijgen een extra uitkering van Ji gulden bruto. Zij moeten wachten q uitbetaling totdat de wetsontwerpa door het parlement zijn aangenome Tot deze groep behoren ook de „oud! invaliditeitsrentetrekkers. Wet Werkloosheidsvoorziening. Uit kering van 210 gulden bruto, die veel al heeft plaatsgevonden. Deze voor langdurig werklozen wordt uis gevoerd door de gemeenten. ROTTERDAM <GPD» De pro cureur-generaal bij het gerechtshd in Den Haag, mr. Besier, heeft de Rotterdamse rechtbank het d<* j sier opgevraagd van Paula F., de li jarige leerling-verpleegster, die dins dag is veroordeeld wegens het geva van een verkeerde bloedtransfud aan een 68-jarige patiënt, die te j gevolge daarvan overleed. „Er is over deze zaak nogal dening ontstaan", zegt mr. B{ „Daarom wil ik mij er in verdiepa Ik zal mijn bevindingen meedele j aan de minister van Justitie. zijds omdat dat altijd in bijzonde gevallen gebeurt, anderzijds omdi over deze zaak vragen in de Kami I kunnen worden gesteld". ADVERTENTIE DEN HAAG 'GPD. Volgende week zal een rapport worden gepubli ceerd waarin maatregelen zijn opge nomen om tot snellere rapportage van kindermishandeling te komen. Het rapport is tot stand gekomen door toedoen van een interdeparte mentale commissie, die vorig jaar door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid is inge steld. In de commissie waren ook verte genwoordigd de Koninklijke Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst. de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde en de Ne derlandse Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie. DEN HAAG (GPD) Een kleine meerderheid van de Sociaal-Econo mische Raad (ondernemers en een deel van de kroonleden) is gekant tegen een wettelijk verbod van ver ticale prijsbinding. Zij willen terug keer naar een wettelijk vastgestelde controle op misbruik van het stelsel van vaste prijzen. Daarentegen meent de vakbeweging, dat er wel degelijk een verbod tot verticale prijsbinding moet komen. Reeds enkele jaren geleden heeft staatssecretaris Van Son (Ecoiï. Za ken) advies aan de SER gevraagd over deze ingewikkelde materie. In 1964 heeft de regering maatregelen tegen bepaalde vormen van gebon den prijzen' genomen in het kader van de wet economische mededin ging. Die maatregelen hebben ech ter maar een tijdelijke werkingsduur. Voorstanders van de verticale J prijsbinding, met name van vaste prü-1 zen voor het fabrikantenmerkartikel, menen dat door het systeem van ge bonden prijzen de doorzichtigheid van de markt wordt bevorderd, dat uniforme prijzen met landelijke be kendheid de consument marktinfor matie geven en dat vaste prijzen een vertragende factor zijn bij het op treden van prijsverhogingen. De vakbeweging meent echter dat het ontbreken van vaste prijzen vaak zal leiden tot een fellere prijscon currentie en tot lagere prijzen. Prof. dr. A. van Doorn, voorzitter van de commissie die het lijvige ad vies heeft voorbereid, constateerde gisteren dat het al dan niet aan wezig zijn van verticale prijsbinding geen invloed van betekenis heeft op de inflatie. Prof. dr. W. J. v. d. Woestijne, kroonlid, had nogal wat kritiek op de adviesaanvraag van de staatssecretaris omdat die min of meer van een verbod van prijs binding uitgaat. „Wij weten veel te weinig van ver ticale prijsbinding" aldus dit kroon lid, „Er moeten veel meer onder zoekingen komen. Het feitenmateriaal j is schaars en jaren oud". Hij voelde niets voor een wettelijk verbod, ook al omdat vaste prijzen goed te con troleren zijn. hetgeen in een tijd van prijsstijgingen belangrijk is. De heer P. G. v. d. Weele (Middenstand) I zag in een verbod een bevoordeling van grote bedrijven ten opzichte van kleinere zaken. Kijk eens naar de rente die Staal Co geeft en vergelijk daarbij de voorwaarden. U zult dan zien dat u bij Staal Co een hoge rente maakt bij een zeer grote vrijheid. U kunt daarvan profiteren waar u ook woont. Want geld opnemen en storten kunt u op ons kantoor, maar ook héél eenvoudig per giro. direct beschikbaar opzegtermijn eerste inleg vanaf bijstortingen vanaf rente f 1.000 2 weken f 100, f 25,— f 1.000 3 maanden f 100, f 100,— f 1.000,— 6 maanden f 250 f 250,— rente jaarlijks 1,2,3 of 5 jaar vast f 1.000 f 1.000,— Voor méér rente van uw geld. DEN HAAG, Lange Houtstraat 8, Tel. (070) 183340, Postgiro 47350 Geaffilieerd met F. van Lanschot. AMSTERDAM LEENDE GPD. ANP) Op twee plaatsen in ons deining ontstaan", zet mr. Besier. land zyn gistermiddag roofovervallen gepleegd. Dat gebeurde in Amster dam en in Leende. Omstreeks vijf uur pleegde een circa 20-jarige jongeman een gewa pende roofoverval op het kantoor van het Uitzendbureau NV Randstad in Amsterdam-zuid. De buit van de overval bedroeg twaalf veertien duizend gulden. De overvaller kwam het in de voor kamer van het herenhuis gevestigde kantoor binnen, toen daar alleen de kassier A. Langenberg (67) en twee administratieve medewerksters aan wezig v/aren. Om half vijf begint daar vrijdagsmiddags de avonduitbe taling. De overvaller was kennelijk op de hoogte van de gang van zaken en heeft een ogenblik afgewacht tot alleen het kantoorpersoneel aenwezig De jongeman had een blauw ge breide sjaal om zijn gezicht geknoopt en droeg een donkere bril. Hij be dreigde het personeel met een revol ver. Het was volgens de kassier, die eerst dacht dat het een grap was, een echt wapen want de loop was open en op het uiteinde zat een vizier. „Ik moet geld hebben, schiet op", zei de overvaller en gooide een witte plastic draagtas met oranje reclame- opdruk op tafel. De kassier moest al het geld dat in de kas zat, ook hon derd vijfenveertig gulden aan klein geld in de tas doen. De overvaller zag een stapeltje van tweeënvijftig biljetten van vijf gulden en enkele biljetten van tien gulden die op tafel- lagen, over het hoofd. Achterwaarts lopend verliet de overvaller het kantoor en verdween op een gereedstaande bromfiets of motor, zo vertelde de kassier, die met een van de medewerksters de man achterna was gegaan. Het was de tweede keer dat Uit zendbureau Randstad ongewenst be zoek kreeg. In de nacht van donder dag op vrijdag is ook ingebroken in het districtskantoor aan de Hoofd weg. De buit was daar een paar duizend gulden. Twee gewapende en gemaskerde mannen zijn gistermiddag het filiaal van de Boerenleenbank in Leende binnengedrongen en even later met een buit van 15.000 gulden aan Ne derlands, Italiaans, Belgisch en Duits bankpapier weer vertrokken. Vrij dagavond ontbrak van hen nog ieder spoor. De bankrovers trokken met de pis tolen in de hand het bankgebouw binnen. Terwijl een van hen met het wapen vijf mensen drie man per soneel en twee klanten in bewang hield sprong de ander snel overt' bali en vulde uit verschillende 0 laden zijn tas met bankpapier. nog geen minuut verdwenen ze wtf de straat op en gingen er met er- personenwagen een witte Opel vandoor.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6